DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Citatie proces, din cauza Astra asigurari.

argon
post 14 Dec 2010, 08:18
Post #1


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




In luna august anul curent, in timp ce se deplasa cu masina personala, a mea nevasta s-a gandit ca o Skoda Octavia parcata necesita un facelift, asa ca a lovit-o usor in coltul dreapta fata, viteza mica, cativa km/h, cat poti sa ai intr-o parcare. Eu RCA la Astra valabil, toate bune si frumoase, eu un semnal spart, el bara infundata pe colt, am mers la Astra pentru constatare amiabila, acolo dupa ore de asteptare nu am fost bagati in seama, am fost la directoru' de la centru, sa ne plangem ca desi in orele de program, un inspector gras, flegmatic si nu foarte destept nu ne baga in seama, chemandu-ne peste 3 zile in alta locatie, ca acum nu mai are timp, motivatia fiind ca-l cheama domnul director(la care merseseram noi tocmai atunci si care nu stia nimic ca-l fi chemat pe guitator.

Pana la urma s-a facut constatarea, poze, declaratii, si a doua zi m-a sunat pagubitul ca a primit 1,5 ore de manopera(2-300 ron), si nu e multumit, ca vrea spoiler nou. Prin urmare a facut-o pe Casco, urmand ca Tiriac sa faca regres la RCA-ul meu. IEri am primit citatie de la tribunalul Bucuresti pentru prezentare in calitate de intervenient fortat in procesul dintre Tiriac si Astra, care nici macar nu s-a prezentat la concilierea cu Tiriac, pe scurt se face ca ploua, si nu vrea sa deconteze din motive necunoscute. Reparatia a costat 2700 ron, sunt copii de facturi, spoilerul(1400 ron) a fost comandat gata vopsit si doar montat in service.(1300 ron manopera).


Scopul acestui topic este sa ma lamuresc la ce sa ma astept, daca se poate judeca in lipsa, pot trimite eu declaratia la tribunal? ca nu am de gand sa ma plimb aiurea pentru asta. Ca sa fie totul clar - Tiriac asigurari-reclamant, Astra-parat, eu-intervenient fortat. De la mine nu sunt pretentii, sunt doar de la parat, eu fiind absolvit pentru ca aveam RCA valabil, si masina cu daune fiind destul de noua nu se pune problema ca valoarea reparatiei sa depaseasca evaluarea masinii.

This post has been edited by argon: 14 Dec 2010, 08:36


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 14 Dec 2010, 09:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




naspa coane argon!! eu stau cu masina in service din 16 oct....ca "agresorul " care mi-a facut bucuria este asigurat la astra (si la ei asiguratorul face comanda si cumpara piesele!!!!!) si cred ca mai am de asteptat:((


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Dec 2010, 10:05
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Iti dai seama ca asigurare la Astra nu mai fac vreodata(sau nu la masina cu care umbla nevasta), noroc ca avea Casco, ca ma injura omu de numa'...

This post has been edited by argon: 14 Dec 2010, 10:07


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Dec 2010, 11:12
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Situatia sta cam asa:
Daca paguba depaseste nivelul asigurarii / valoarea masinii pagubite atunci asiguratul (tu) poti fi obligat sa platesti diferenta de la aceste valori pana la paguba.
Ma indoiesc insa ca o skoda octavia valoreaza mai putin de 2.700 lei, deci nu te-ai incadra aici.

Trebuie sa faci o intampinare prin care sa invoci faptul ca potrivit art. 54 din Legea nr. 136/1995 "drepturile persoanelor pagubite sa exercite impotriva asiguratorului de raspundere civila, in limitele obligatiei acestuia".
Ca in conf. cu art. 49 din Legea nr. 136/1995 asiguratorul acorda despagubiri, in baza contractului de asigurare, pentru prejudiciile de care asiguratii raspund fata de terte persoane pagubite prin accidente de vehicule.
Ca art. 27 din Legea nr. 136/1995 prevede ca despagubirile ce se platesc de asigurator se stabilesc in functie de starea bunului din momentul producerii riscului asigurat.
Cum despagubirile indeplinesc toate conditiile, sunt mai mici atat decat valoarea masinii cat si de plafonul de asigurare, Astra este obligata in baza art. 42 si 49 din Lg. 136/1995 sa plateasca aceste despagubiri, motiv pentru care nu poti fi obligat la plata vreunei sume, caci Astra s-a subrogat in aceasta obligatie prin cotnractuil de asigurare RCA.
Poti invoca (desi sansele sunt mici) si exceptia lipsei calitatii procesuale pasive intrucat, conform art 52 alin 2 din L nr. 136/1995, calitatea ta este aceea de intervenient fortat, motiv pentru care soliciti obligarea paratei - societate de asigurare Astra - la acoperirea intergrala a prejudiciului suferit de reclamant si in consecinta, respingerea actiunii fata de tine.
Poti baga o bagabonteala gen ca persoana raspunzatoare este citata in calitate de intervenient fortat pentru a putea formula aparari cu privire la intrunirea elementelor raspunderii delictuale, insa precizarea expresa a calitatii procesuale, care nu este aceea de parat, releva intentia fara echivoc a legii de a nu mai permite obligarea sa directa, conjunct sau în solidar cu asiguratorul.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 14 Dec 2010, 11:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




mai aruncati si voi un ochi la tv, astra, adamescu, familent, suspendat de la rasdaq, alea alea smile.gif)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 14 Dec 2010, 19:10
Post #6


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Nasol de tot momentul,sper sa o rezolvi fara probleme,eventual poti sa dai o tura si pe la juristul de la Astra, cred ca ai acest drept ca asigurat al lor, si vezi ca ai gresit cu devizul,spoilerul nu a venit vopsit, manopera plus vopsitoria este 1300 ron.

This post has been edited by prody: 14 Dec 2010, 19:11


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 14 Dec 2010, 21:38
Post #7


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Dacă spoilerul a venit vopsit și manopera este de 1300 ron, cam d-aia nu vor să plătească!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 14 Dec 2010, 21:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




oricum o dam, colegul n-are nicio vina. pagubitul (mai exact casco) s-a dus la astra cu un deviz si o factura semnate si stampilate. daca astra nu vrea sa plateasca, sa suporte consescintele. valoarea daunei este muuuult sub valoarea masinii, deci nu au nicio scuza, si daca au umflat factura, sa plateasca si sa dovedeasca dupa. colegul si-a respectat obligatia legala de a incheia un rca si se incadreaza in limitele de despagubire. ca nu a respectat-o pe cea morala de a incheia un rca mai de doamne-ajuta, e altceva smile.gif
scrie o intampinare, depune cerere de judecare in lipsa si aia e. 99% nu poti sa patesti nimic


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 16 Dec 2010, 13:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




dosarul nu s-a respins la plata (in cazul in care s-a respins si nu e doar o procedura avocateasca prin care va cheama si pe dvs) din cauza faptului ca e manopera prea mare!!! astra nu face de astea, doar nu e carpatica. mai mult ca sigur ca daca a fost pe constat amiabil nu a fost completat cum trebuie si de acolo nu rezulta vina asiguratului astra, motiv pentru care a fost respins, iar CASCO i-a dat in judecata, ei vrand sa-si recupereze banii, ori de la ASTRA ori de la dvs


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Dec 2010, 14:53
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu din cate inteleg amiabilul a fost intocmit la Astra, dupa aia s-a dus la CASCO. Pai atunci care e vina asiguratului ca aia de la Astra nu l-au intocmit cum trebuie?
Adica ce fac aia de la Astra, isi invoca propria vina?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 16 Dec 2010, 15:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




amiabilul il completeaza partile implicate: asigurat+pagubit, asiguratorul nu are nici o treaba, tu iti asterni semnatura pe el, si de abia dupa aia cand ajunge cineva sa se uite observa ca ai marcat casutele total aiurea, si pe baza bifelor se acorda vinovatia. deci mare atentie pe ce completati, daca ati completat tot ce trebuie si abia dupa semnatura pe care e clar ca apoi nu mai aveti cum sa o contestati.....


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 16 Dec 2010, 23:46
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(mahamann @ 16 Dec 2010, 14:58)
dosarul nu s-a respins la plata (in cazul in care s-a respins si nu e doar o procedura avocateasca prin care va cheama si pe dvs) din cauza faptului ca e manopera prea mare!!!
*



de unde stii, esti grefier pe acolo si ai vazut dosarul? de unde stii pentru ce l-a respins astra? smile.gif
astra FACE dinastea, va readuc aminte ca nova sa, firma care tine majoritatea la astra are mari mari probleme


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 17 Dec 2010, 07:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




Marian66 ...... intr-adevar lucrez in asigurari, dar nu la astra, *** cenzurat de moderator ***. eu unul incerc sa ajut prin a explica niste proceduri si eventual niste legislatie. *** cenzurat de moderator *** carpatica de exemplu la 10 lei incasati despagubeste 4, deci profit si nu e in faliment. de astra ce stii? ca e in faliment nova? o sa afli (da nu de la tv) ca au trecut pe primul loc anul asta la asigurari non-life.....repet, nu sunt info pe care sa le iei de la tv. problema cand se spune : uite domle nu mi-au platit aia... nenorocitii astia de asiguratori cand iau banii e bine, cand sa plateasca...... care e problema de fapt? nestiinta asiguratilor, pentru ca nu isi cunosc drepturile, conditiile de asigurare etc. cati dintre voi citesc tot contractul de casco ca sa stie si conditiile? da de semnat le semneaza .... problema, ma repet este reprezentata de nestiinta, lipsa de interes, lipsa de cultura in asigurari daca vrei, la fel ca si in cazul bancilor, leasingurilor, etc. de abia cand au mai citit legi datornicii pe la banci au inceput sa se revolte etc. bun hai ca ma lungesc si nu are rost, *** cenzurat de moderator ***. il invit pe initiatorul topicului sa-mi trimita un PM cu cateva date depre accident (numere inmatriculare auto implicate, nr de polita ceva, eventual vreun nr dosar) poate pot afla ceva. *** cenzurat de moderator ***

This post has been edited by adi_ar: 17 Dec 2010, 09:20


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 Dec 2010, 08:59
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cu multumiri pentru orice buna intentie manifestata, va avertizez ca atacul la persoana se senctioneaza. Deoarece au fost doar provocari, nu insulte, m-am limitat la a cenzura.
Multumesc pentru intelegere!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Dec 2010, 13:32
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(klaus @ 16 Dec 2010, 15:53)
Eu din cate inteleg amiabilul a fost intocmit la Astra, dupa aia s-a dus la CASCO. Pai atunci care e vina asiguratului ca aia de la Astra nu l-au intocmit cum trebuie?
Adica ce fac aia de la Astra, isi invoca propria vina?
*



La astra l-am scris, dar banuiesc ca se putea oriunde, pagubitul dupa ce a fazut ce-i da Astra si-a luat amiabilul si s-a dus cu el la Tiriac la Casco unde a fost acceptat fara probleme. Motivatia Astra, cum ca de ce refuza nu exista, sunt motive necunsocute, nu s-a prezentat la nici o conciliere cu Tiriac macar sa invoce un motiv. TIn sa mentionez ca Tiriac percepe daune / zi d eintarziere.
QUOTE(prody @ 14 Dec 2010, 20:10)
,eventual poti sa dai o tura si pe la juristul de la Astra, cred ca ai acest drept ca asigurat al lor, s
*



Nu mai sunt asigurat, evenimentul s-a intamplat in august cand aveam polita valabila la Astra, de atunci am incheiat la alta societate, si nici nu figurez cu malus.

This post has been edited by argon: 17 Dec 2010, 13:42


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 17 Dec 2010, 13:41
Post #16


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




QUOTE(mahamann @ 16 Dec 2010, 13:58)
dosarul nu s-a respins la plata (in cazul in care s-a respins si nu e doar o procedura avocateasca prin care va cheama si pe dvs) din cauza faptului ca e manopera prea mare!!! astra nu face de astea, doar nu e carpatica. mai mult ca sigur ca daca a fost pe constat amiabil nu a fost completat cum trebuie si de acolo nu rezulta vina asiguratului astra, motiv pentru care a fost respins, iar CASCO i-a dat in judecata, ei vrand sa-si recupereze banii, ori de la ASTRA ori de la dvs
*


casco despagubeste in baza copiei dupa amiabil sau in urma unei dovezi de la politie - deci la tiriac cum de a fost buna hartia aia de amiabil si la astra apar probleme?,

@argon- abia la anu o sa figurezi cu malus

This post has been edited by aleksanders: 17 Dec 2010, 13:42


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Dec 2010, 13:46
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Aproape pe tot anul viitor, adica 11 luni o am incheiata deja fara.


Atasez si o poza.

This post has been edited by argon: 17 Dec 2010, 13:50

Attached thumbnail(s)
17122010127.jpg ( Size: 796.62k ) Number of downloads: 6387


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 17 Dec 2010, 21:19
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




mahamann, eu te-am intrebat daca lucrezi la astra in sensul ca DE UNDE stii tu pentru ce a refuzat astra plata?? nu sa te iau de urechi ca le tii partea. e un caz particular, n-ai de unde sa stii ce a fost acolo, ce e in mintea lor. nu ma intereseaza performantele astra asigurari, dar ma intreb si eu de ex. de ce au fost si probabil inca sunt suspendata de la tranzactii actiunile lor la bursa? ca asta se verifica, nu poti sa o iei pe post de praf in ochi. am avut si daune la ei de incasat si a mers bine la decontare, chiar cu masini vechiute, dar acum un an si ceva. in rest inspectorii de daune sunt peste tot 70% niste pamfletari cu studii medii smile.gif si nu tine de firma.
dar toate astea n-au nicio valoare in cazul colegului,
1. pt ca el n-are nicio vina
2. si daca o luam asa, ca un caz particular, de ce s-ar refuzat despagubirea, daca nu stim date concrete, n-avem ce sa facem. cand o face rost colegul de o intampinare de la astra sau ceva, poate


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 18 Dec 2010, 08:07
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




m-ai intrebat daca lucrez la astra, facandu-ma grefier, desi nu lucreaza grefieri in asigurari si poate am luat-o si ca pe un afront, fapt ce m-a aprins nitel. ai intrebat de unde stiu eu de ce l-a respins astra, dar in acelasi timp raspunzand tu ca astra face dinastea ..... apoi spunand ca este si in ceva gen faliment. hai sa raspund punctual.
asiguratorii intre ei nu refuza la plata nejustificat sub nici o forma (cum fac unii cand e vorba despre relatia asigurator-pagubit) deoarece ajung in instanta 100% unde se platesc penalizari de neplata, cheltuieli de judecata etc. deci pentru 2000 si ceva de ron nu ar fi respins dosarul asa ca nu le convine lor ca sa piarda in instanta si sa plateasca suma respectiva + penalizari si cheltuieli de judecata. aici ajungem la motivul respingerii dosarului: ai afirmat ca 70% dintre inspectori sunt pamfletari cu studii medii. as spune doar ca procentul nu este asa de mare. in momentul in care ei deschid un dosar la care se va face regres nici nu-i mai intereseaza ce este scris prin declaratii sau constate amiabile pentru ca stiu ca dosarul se aproba la plata si pleaca la juridic pentru a se face regres catre firma asiguratoare RCA a vinovatului. repet respingerea s-a facut ori pe faptul ca acel constat nu s-a completat corect, ori poate pur si simplu dosarul nu a ajuns inca la aprobat la astra si allianzul deja i-au notificat pe astra si pe dvs ca nu s-a efectuat plata si ei deja au inceput demersurile in instanta (desi scrie in citatie ca refuzat nejustificat - aici nu pot fi de acord pentru ca in formularele tip care sunt trimise intre asiguratori scrie motivul neplatii 100%). referitor la faliment... sa nu-l plangem pe dl adamescu, ca doar ce a inceput sa cumpere cele 20 si ceva la% din actiuni de la uniqa austria, profit are, au ajuns pe locul 1, repet ce am zis de carpatica, toti stiu ca sunt cu un picior in groapa, falimentari (vin cu propunerea de a nu te mai informa de la tv) dar carpatica are 60% profit!!!!!! si asta pe spatele nestiintei pagubitilor. spun nestiinta pentru ca multi isi iau teapa cu ei si o lasa balta. uite eu de exemplu nu am casco (desi firma la care lucrez imi ofera un discount mai mult decat generos) pentru ca stiu legislatia, imi stiu drepturile si stiu sa scriu in primul rand o declaratie si un constat amiabil, MULTI NU STIU SA SCRIE!!!, nu e vorba de felul in care se completeaza, nu stiu sa scrie, crede-ma!

in final , dl coforumist argon, as putea sa incerc sa aflu ceva, macar in ce stadiu este dosarul pe la astra dar doar daca am nr de inmaticulare pagubit/asigurat nr de polita (pe PM)

momentan nu cred ca este cazul sa va alarmati sau sa va prezentati la prima infatisare pentru ca la inceput se vor razboi asiguratorii intre ei, se va ajunge la expertiza tehnica ........ deh procese in romania, si de abia dupa aia poate se va ajunge la dvs, dar dvs indeplinindu-va obligatia de a avea RCA valabil nu aveti de ce patimi (plati) in fata legii.


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Dec 2010, 08:23
Post #20


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Reamintesc, la modul general, scopul acestei sectiuni: de a ne ajuta reciproc in a fi tratati corect, respectiv a fi cat mai bine si corect informati in relatia cu asiguratorii.
Desigur ca este binevenit oricare din reprezentantii asiguratorilor sau membri ai forumului care lucreaza in domeniul asigurarilor sa-si exprime parerea. Cu cat mai autorizat si in cunostiinta de cauza, cu atat mai bine!
A enunta sentinte de genul "Asiguratii e prosti!" sau "Asiguratorii e tepari ticalosi!" nu ajuta cu nimic si nici nu reflecta realitatea! Inflameaza spirite si ne indeparteaza de scopul propus!
Din nou, va multumesc pentru intelegere!




--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 18 Dec 2010, 17:50
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




daca dosarul nu ajungea la astra, de ce n-au raspuns nimic la conciliere?
mahmann, eu am intrebat daca esti grefier pe acolo de ai vazut dosarul, adica dosarul civil, deci grefier->instanta smile.gif
la astra am vazut de exemplu inspector de daune care nu stia sa umble cu aparatul foto, si avea vreo 60 de ani (inspectorul, nu aparatul). tacticile astea ale asiguratorilor (gen carpatica), nu sunt un indiciu al starii financiare proaste, sunt o metoda de a reduce costurile. ei fac profit tocmai pentru ca cel care le cumpara produsul nu beneficiaza direct de servicii de la ei, nu se confrunta cu personalul de acolo.
foarte interesant o sa fie ce o sa zica astra la primul termen sau in intampinare


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 18 Dec 2010, 17:54
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(adi_ar @ 18 Dec 2010, 08:23)
A enunta sentinte de genul "Asiguratii e prosti!" sau "Asiguratorii e tepari ticalosi!" nu ajuta cu nimic si nici nu reflecta realitatea!
*


Nu reflecta realitatea?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Dec 2010, 22:28
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(mahamann @ 18 Dec 2010, 08:07)
(desi scrie in citatie ca refuzat nejustificat -  aici nu pot fi de acord pentru ca in formularele tip care sunt trimise intre asiguratori scrie motivul neplatii 100%).

Daca aia de la Astra nu au raspuns deloc si nu au virat banii se cheama refuz nejustificat. Nu trebuie sa trimita un refuz in scris ca sa fie refuz nejustificat. E suficient sa nu raspunda (de altfel nu au raspuns nici la invitatia de conciliere prealabila prevazuta de codul civil)
QUOTE(mahamann @ 18 Dec 2010, 08:07)
eu de exemplu nu am casco [...] pentru ca stiu legislatia, imi stiu drepturile si stiu sa scriu in primul rand o declaratie si un constat amiabil,

Toate alea enuntate nu te protejeaza de ceasul rau din vina ta. Te-o proteja din vina altora.
QUOTE(mahamann @ 18 Dec 2010, 08:07)
nu cred ca este cazul sa va alarmati sau sa va prezentati la prima infatisare pentru ca la inceput se vor razboi asiguratorii intre ei, se va ajunge la expertiza tehnica ........ deh procese in romania, si de abia dupa aia poate se va ajunge la dvs, dar dvs indeplinindu-va obligatia de a avea RCA valabil nu aveti de ce patimi  (plati) in fata legii.

Da, ar putea chiar sa doarma linistit. Intre timp ii dau eu la exemple din jurisprudenta in care asiguratii au platit la daune de numa-numa alaturi de societatile la care aveau RCA, de o sa le piarda numarul. Asta cu dormitu' linistit nu l-as considera un sfat "linistitor".


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jan 2011, 14:14
Post #24


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Postez aici ca nu am gasit alt loc, si e vorba tot de Astra. Mi-a lovit usa una cu RCA la Astra, sunt in postura de tert cum ar veni, aia venea ca nebuna pe drumul acoperit de polei, a intrat intr-un autobuz unde si-a facut varza masina, ricosand usor in usa mea dreapta. Am toate actele de la politie, dovada, si trebuia sa ma duc la centrul Astra, cum sa fac, sa iau bani sa o fac in regie proprie, ori in service? cum se procedeaza daca aia nu deconteaza destul cum au obiceiul?

This post has been edited by argon: 24 Jan 2011, 14:15


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 24 Jan 2011, 14:26
Post #25


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Vezi intai ce-ti propun la constatare si decizi dupa aceea.
Depinde cat de "reconditonabila"este usa respectiva.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jan 2011, 14:39
Post #26


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Pai eu am vorbit deja neoficial la un service agreat Astra, cu un coleg de forum si ar fi in jur la 500 ron reparatia, daca deconteaza mai putin nu semnez?

This post has been edited by argon: 24 Jan 2011, 14:39


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 24 Jan 2011, 14:44
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




e simplu. daca in regim de regie proprie iti da astra mai mult de 500 iei banii, o repari acolo si cu restul ramai tu. daca iti da mai putin de 500 te duci in service agreat cu decontare directa si cand e masina gata te duci si o iei si la revedere! oricum ai lua-o masina ti-o repari, ramane de vazut daca mai scoti cate ceva pe langa...

This post has been edited by mahamann: 24 Jan 2011, 14:45


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jan 2011, 14:49
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Multumesc de sfaturi. Nu stau eu sa scot in plus, sa nu ies in minus doar blush.gif MA bucur ca a intrat desteapta aia in plin in autobuz prima data...

This post has been edited by argon: 24 Jan 2011, 14:51


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Jan 2011, 15:00
Post #29


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Care din cele 3 este victima?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jan 2011, 15:03
Post #30


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Autobuzul si eu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:27
Forum Renault