DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre cauciucuri

Dany
post 23 Jun 2003, 14:01
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Salutare!

De fapt mesajul asta nu ar trebui sa fie aici, ci intr-un topic de genul "piese auto comune" DSN Si Solenza.

Eu am la Solenza niste cauciucuri Matador. Care mi se par de cacao rau. Doua motive: pe fata ai in permanenta senzatia ca sint lasate (poate ca chiar si este asa!), si pe umezeala si iarna aluneca rau ca naiba!

La Dacia Berlina pe care o aveam mai demult (numar B-32-BIT - ce vremuri...) aveam niste cauciucuri Firestone din fabrica. laugh.gif Ei bine, alea sint si acum, dupa 7 ani (!) functionale! Si in plus au o aderenta SUPER, nu se lasa in timp, nu iese aerul prin pori, etc.

De ce comentez pe tema asta? Nu ca sa va fac in ciuda - ci pentru ca in Carrefour au aparut acum cauciucuri Firestone LA PROMOTIE! Aka 34 bucati la pret de 3. Mie mi se pare tentant un set complet de Firestone pe la 4.5 milioane (ale mele sint late). Bineinteles - daca reusesc sa le "marit" pe astea Matador nou-noute pe care le am acum.

Ce parere aveti? Merita?


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SpeedyGonzales
post 23 Jun 2003, 20:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 7 June 03




O chestie... si eu frecventez Carrefour-ul si am avut o mare surpriza cand a trebuit sa ma usurez :x ... Asa ca ai grija la calitatea lucrurilor pe care le cumperi de acolo...
Btw... zilele trecute soferul firmei cauta niste cauciucuri pentru un Volvo S60 (bossu' mare 166.gif ) ... si ghici de ce a ales Michelin in defavoarea Pirelli ?... Primele erau garantate la 300 km/h, celelalte la doar 250 km/h... Pret... 15 mil. BUCATA ! 173.gif Astea cauciucuri in care sa bagi cutitu !!! 168.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 Jun 2003, 13:21
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu te-as sfatui sa-ti iei Debica sau, daca mai pui un pic iti iei Kumho. Super bune cauciucurile. Partea proasta este ca, mai ales Kumho au tendinta de a se uza mai repede (sunt mai moi). Partea buna este ca nu aluneca deloc iar cand pui frana brusc, din cauza prizei bune, lasi ditai dara pe asfalt.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 24 Jun 2003, 21:12
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Bineinteles ca poate ca exista cauciucuri mai bune decit Firestone - nu neg asta. Insa experienta mea cu Firestone a fost "de vis" si din cauza asta as merge tot pe asa ceva. Nu imi dau seama insa daca merita pretul asta, sint curios ce mai zice lumea! smile.gif 052.gif


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 18 Feb 2005, 10:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Sa reinviem topicul

Pentru cei interesati, aseara noua oferta din Carefour, nu stiu cat e valabila, anvelope Firestone F590 175/70/13 1.990.000. Oferta este 3+1+geanta voiaj (supermisto)+montaj+echlibrare+garantie 3 ani. La fel si pentru 165/70/13 la 1.950.000.

Acum, am nevoie de ajutor. Cine are montate anvelope 175 / 70 / 13 pe Solenza ?
Cum se comporta, care sunt avantaje si dezavantaje, iar problema mare este atinge sau nu in viraje si hopuri ?? Reprezentantul de vanzari mi-a spus ca nu imi recomanda dimensiunea asta ca atinge, totusi le-am luat iar cel de la vulcanizare mi-a spus ca nu. Vreau parerile voastre.

Multumesc si dati fuga cine vrea, mie mi s-a parut ok oferta, in conditiile in care vinerea trecuta costa o bucata 1.790.000. si nici un alt avantaj


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 18 Feb 2005, 10:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




A, inca o chestie, acum nu stiu cat de adevarata este si cat de relevanta, dar baiatul de la montaj imi zicea aseara ca 100 % din clientii pe care i-a avut cu DSN sau SLZ cu Matadoare si Montana, le schimbau nu ca s-au tocit ci din cauza dezechilibrarilor, galmelor, etc. Cica toti se plang de ele. Eu sunt unul dintre ei, iar acum am constatat diferenta, merge si la mine masina ok, nu mai da din c_r ca rata.

Si pentru cei care cunosc, cat de bune sunt Firestone astea, de cine sunt facute, chiar este adevarata chestia cu fuel saver, cam cat ma vor tine si alte chestii pe care le-ati intalnit la folosirea lor.

Multumesc


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 22 Feb 2005, 11:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Montana si Matador ar trebui interzise pe piata!! 166.gif Nu sunt bune de nimic. Eu unul m-am inpacat bine cu Sawa. Si Good Year. Si nu sunt rele nici cand vine vorba de bani.


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 11:28
Post #8


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Noroc ca nu se iau unii dupa tine
Matadoarele IEFTINE sunt puse pe SLZ
Tin sa te anunt ca sunt incaltate de fabrica cu anvlope matador urmatoarele masini : Skoda Octavia, Skoda Fabia si ...Volvo S40!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 22 Feb 2005, 12:03
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




Dupa cum a spus si asarban cauciucurile astea sunt puse si pe masini bune, de firma.(la Skoda parca sunt Matador Prima)

Eu nu inteleg de ce va plangeti atat de tare de cele de pe SLZ. Sunt niste cauciucuri OK, destul de bune pentru pretul lor. Eu am mers 2 ierni cu ele si nu am avut probleme.


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 22 Feb 2005, 14:33
Post #10


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Si eu la fel.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 22 Feb 2005, 14:56
Post #11


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Am aproape 30.000 cu "Matadoarele" si singurul lucru pe care il observ este ca intradevar pe zapada nu sunt la fel de bune ca si Debica (am avut pe DSN). De Montana nu vreau sa -mi amintesc si bine zicea cineva ca ar trebui interzise (la o saptamana dupa ce luasem DSN le-am schimbat pt. ca 3 din ele aveau "galme"). Sunt de-a dreptul execrabile. Matadoarele sunt lux pe langa ele. Problema este alta. Dupa 30, 35 de mii de km nici o marca din cele despre care se discuta cel mai des (Matador, Debica, Sava, Barum) nu mai sunt asa cum trebuie pierzandu-si din calitati in mod evident. Eram in Italia cu DSN si am fost la un adevarat "gomista" pentru ca cele 2 Debica pe care le aveam pe fata trepidau incepand cu 140 kmph. Era o verificare pentru linistea mea. Ce sa va zic, a ras ala de mine de s-a prapadit (desi aratau bine si aveau 10 - 15 mii de km) si mi-a spus ca nu are ce sa echilibreze la caricaturile alea de cauciucuri . Bineinteles ca nu a auzit de marea marca Debica si mi-a recomandat sa vin la el daca imi permit Michelin, Pirelli, Dunlop, Good Year . L-am intrebat ce au ale mele. Si dupa ce le-a pus pe un tester cum nu am mai vazut mi-a aratat cat de ovale erau pe "coama" (lucru imperceptibil cu ochiul liber). Mi-a spus ca trepidatiile nu sunt decat din acel motiv si ca masina sau directia nu au absolut nimic. La intoarcere mi-am luat niste Pirelli le-am echilibrat si am rulat cu ele fara sa le mai verific macar presiunea pana am vandut masina (de la 25 la 80 de mii de km). Asa ca imediat ce am bani de cauciucuri renunt si la Matadoare (desi consider ca au fost bune) si ma orientez spre ceea ce inseamna cu adevarat anvelope.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 22 Feb 2005, 15:55
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




solenza mea a venit din fabrica cu barum 165/65/r14 de vara (briliantis). Am fost extrem de multumit de ele. Acum am Debica Frigo 175/65/R14 de iarna si sunt foarte multumit si de astea. Ating doar uneori, si destul de discret. La vara voi reveni la barum.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 22 Feb 2005, 22:08
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




QUOTE(sod @ 22 Feb 2005, 15:55)
solenza mea a venit din fabrica cu barum 165/65/r14 de vara (briliantis). Am fost extrem de multumit de ele. Acum am Debica Frigo 175/65/R14 de iarna si sunt foarte multumit si de astea. Ating doar uneori, si destul de discret. La vara voi reveni la barum.
*



Am 22.000 km iar matadoarele mele se comporta exceptional smile.gif)))


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Feb 2005, 09:05
Post #14


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Revenind la dicutia cu cauciucurile, trebuie sa imi revizuiesc afirmatia de mai sus. Debica? Never ever. Au prostul obicei de a exploda, in conditiile in care nu au camera. Va spus asta dupa ce am patit-o pe pielea mea.

Matadoarele in mare sunt bune. Eu am mers doua ierni cu ele, inca nici o problema aparuta, nici macar o pana.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 23 Feb 2005, 13:59
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




eu am 175 / 70 / 13 de iarna si mi se pare ca masina sta mai ca lumea pe strada, se simte mai bine pe piatra cubica. oricum nu atinge pe nicaieri. de fapt problema era daca atinge pe amortizor ca in rest nu are unde sa atinga ca decupajele de roata sunt largi rau


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 24 Feb 2005, 09:50
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Si eu am pus 175/70/13 de iarna. Sint Goodyear UltraGrip MX300 si masina a stat toata iarna aproape lipita de sosea (cei din Timisoara cunosc zapezile de pe strada smile.gif ). Nu ating nimic, pe nicaieri. In orice caz, diferentele de dimensiuni sint minime (pentru anvelopele noi rezulta cam 1.4 cm in diametru), acceleratia este putin afectata de diametrul mai mare.

Matador nu voi mai pune pe masina: pe zapada/zloata/mizga aveai impresia ca masina era pe schiuri.


--------------------
Scenic RX4 Privilege 1.9 dCi, 180.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 25 Feb 2005, 11:11
Post #17


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(LProdan @ 24 Feb 2005, 09:50)
Si eu am pus 175/70/13 de iarna. Sint Goodyear UltraGrip MX300 si masina a stat toata iarna aproape lipita de sosea (cei din Timisoara cunosc zapezile de pe strada  smile.gif ). Nu ating nimic, pe nicaieri. In orice caz, diferentele de dimensiuni sint minime (pentru anvelopele noi rezulta cam 1.4 cm in diametru), acceleratia este putin afectata de diametrul mai mare.

Matador nu voi mai pune pe masina: pe zapada/zloata/mizga aveai impresia ca masina era pe schiuri.
*




Se gasesc si 165/70/13? Cat ai dat pe ele?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 25 Feb 2005, 23:54
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(asarban @ 22 Feb 2005, 11:28)
Noroc  ca nu se iau unii dupa tine
Matadoarele IEFTINE sunt puse pe SLZ
Tin sa te anunt ca sunt incaltate de fabrica cu anvlope matador urmatoarele masini : Skoda Octavia, Skoda Fabia si ...Volvo S40!
*



Reformulez, Matadoarele puse pe SLZ sunt de tot...
Pe masina mea am Matador MP 12, 165 R 13 si pot sa-ti spun ca stau super prost cu adereta. Nu stiu ce matadoare sunt puse pe skoda sleep.gif dar, cele de pe SLZ chiar trebuie interzise!
Parerea mea! wink.gif Te superi?!?!?!?!?!?!?!?


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 27 Feb 2005, 23:47
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




Eu nu inteleg de ce va tot plangeti de Matadoare!!! Sunt fff bune, eu am mers si iarna trecuta cu ele si iarna asta fara nici un fel de probleme, si stiu sa "schimb a II-a". Daca vreti aderenta cu orice pret cumparati-va cauciucuri cu tinte!

Inainte de solenza am avut un R19 pe care aveam Debica Passio daca nu ma insel cu care m-am inteles f bine si pe asfalt curat si pe zapada. Cele doua au cam acelasi pret si sunt de o calitate apropiata.


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 28 Feb 2005, 10:31
Post #20


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Mai oameni buni. Daca cereti de la Matadoarele din fabrica, performante pe zapada este evident ca sunt proaste. Sunt niste cauciucuri normale care rezista pana pe la 30k dupa care poti sa le arunci. isi pierd aderenta si pe ploaie si pe uscat pentru ca sunt "Ieftine" iar "Matador" nu e mare firma. totusi fata de Montana care sunt execrabile, astea sunt ceva mai echilibrate atat ca pret cat si ca rezistenta. Nu putem avea pretentii de la un cauciuc de "Spania" asa cum avem de la Pirelli, Michelin, Dunlop. Cand o sa ne permitem sa schimbam cauciucurile odata cu venirea iernii, asa cum se procedeaza in afara (oamenii au 4 jenti cu cauciucuri de iarna si la inceputul sezonului rece le folosesc pe alea) atunci o sa avem si noi cauciucuri care tin mai mult. Pana atunci avem si noi grija cum putem de Matadoare, Debica, etc. si le laudam sau le criticam in functie de buzunar.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 28 Feb 2005, 12:15
Post #21


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel






--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Mar 2005, 13:22
Post #22


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Hai ca sunteti culmea.... Cauciucurile Matador MP12 sau MP14-Prima (pe Scala) sunt foarte, foarte bune pentru pretul pe care il au si pentru scopul pentru care au fost facute.
Adica: pentru cauciucuri de vara sunt foarte bune, au aderenta buna, asigura o distanta de franare acceptabil de mica etc. Iarna insa nu aveti ce cauta cu ele pe strada. E normal !

Daca vreti performante bune si iarna, puteti alege tot de la MATADOR cauciucurile MP58 M+S Silika de care eu sunt foarte, foarte multumit. Nu am patinat nici macar o data in 2 ierni si urca masina prin nameti fara nici o jena. Am mers cu ele si pe gheata si pe zapada afanata si totul a fost perfect !!!

Asadar nu va mai legati de marca MATADOR !!! Cumparati cauciucuri de iarna daca vreti performante bune pe zapada/gheata. Mie firma asta MATADOR mi se pare foarte serioasa si are produse foarte bune pentru pretul la care le comercializeaza. Adica raportul calitate/pret este foarte, foarte bun.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 1 Mar 2005, 13:30
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Daca e asa de serioasa de ce nu are macar un site cu domeniu platit ? Si-a ales un domeniu gratuit tocmai pentru ca nu are bani nici macar de un domeniu k lumea. Parerea mea ...
Intr-un fel ai dreptate ... dar MATADOR e MATADOR


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 1 Mar 2005, 13:37
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Revin dupa circa 1000 km facuti cu Firestone F590. E diferenta ca de la cer la pamant fata de matadoarele de fabrica. Deci nu pot fi convins ca sunt bune acele matadoare.

Impart parerea tuturor celor care sustin ca sunt super cauciucuri fata de montana. dar totusi cum explicati ca dupa 10.000 km, 3 cauciucuri din 4 au deja galme pe interior, sunt strambe. Dupa ce am dat o caruta de bani la vulcanizari, echilibrari, schimbate intre ele in toate pozitiile, etc. am reusit sa le shimb. din acel moment nu imi mai trepideaza directia, nu imi trage dreapta sau stnaga la orice viteza, nu mai joaca pe strada, si alte simptome. oare nu sunt facute prost ?

Apoi, in ceea ce priveste aderenta, nu cred ca nimeni dupa forum nu se refera ca pe zapada sa pui frana si sa te opresti pe loc, dar nici cand ploua sa te opresti dupa 100 m la 50 km/h. de multe ori cand era ud afara si se intampla sa plec mai brusc de la semafor, aveam impresia ca rupe aderenta.

Despre Debita, am avut 3 ani pe DSN, super incantat am fost, dar dupa ce mi-a facut explozie unul pe fata, cauciuc nou, 3luni avea, am avut retinere in ceea ce le priveste.

Asa ca hai sa fim obiectivi si sa lasa la o parte raportul pret/calitate, ca este vorba de viata noastra nu de raportul pret/ risc accident, si pe de alta parte gasim cauciucuri de o calitate mai bune la preturi similare cu matadoarele sau alte bonghine.

Ce am observat duminica, am fost la munte, unde aceeasi panta plina cu zapada, ca matadoarele nu am reusit sa o urc niciodata fara lanturi, ba chiar si cand era doar namol aveam probleme, si cu chestiile aste de Firestone, de care v-am rugat sa-mi dati ceva detalii cei care stiu de ele, am urcat destul de bine, fara a pune lanturi. si nu cred ca sunt de iarna.


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 1 Mar 2005, 21:41
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Mai oameni scrieti lucruri foarte dure !!!!

Normal ca o anvelopa este precum un "mercedes" deci :
- vrei stabiltate,confort ,performanta si aderenta iti cumperi anvelope : Michelin Pilot Sport
- vrei ceva sportiv,performant, rigid cu profil placut la ochi iti cumperi : BFgoodrich , Dunlop,Nokian , Good Year
- vrei o anvelopa comuna pentru o famile cu buget limitat cumperi : Montana ,Debica , Matador ........

Acum revenind la anvelopele de prima echipare normal ca sunt niste anvelope care sunt fabricate cu miile in graba nici nu se racesc bine din cuptoare si se si pun pe masina .
Normal ca nu ai cum sa-ti dai seama de diferente pana nu mergi cu alte anvelope pe aceeasi masina ca sa vezi diferenta , si credeti-ma ca diferenta exista , si daca vrei performanta aderenta pe ploaie si o franare optima alegi o marca de anvelope mai buna decat Matadorul .
Eu le-am denumit intr-un singur fel - parca sunt facute din plastic , sunt foarte rigide , vara nu ai aderenta datorita cauciucului foarte tare , nu mai spun pe ploaie ca daca pui o frana e jale sau pe ploaie torentiala sa mergi cu 100 km/h e chiar imposibil dar cu un profil mai evoluat se poate .
De iarna nici nu se mai pune problema , sunt SANIE ....... ..

Concluzie : NU poti sa-ti spui parerea decat dupa ce mergi cu mai multe tipluri de anvelope de la diferiti producatori . Deci daca vreti performate de la masina voastra schimbativa anvelopele cu ceva mai bun si care nu costa foarte mult si atunci sa vedeti diferenta , Mai puneti MAtadoarele la loc ? Va garantez eu ca nu .



--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 1 Mar 2005, 23:10
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Daca vreti anvelope bune atunci bagati banii in ceva de calitate Michelin, Pirelli, Dunlop, Toyo, Good Year, Semperite si o sa aveti aderenta, stabilitate fara probleme de echilibrare, etc. Ideal set vara/iarna. Cele de vara de preferat directionale ca sunt superbe, au un comportament foarte bune pe ploaie.
Daca vreti anvelope ieftine si acceptabile pe care sa le tineti 40-50k km si vreo 3-4 ani, inainte de va gandii la bugetul ala limitat ganditi-va si la viata voastra si a familiei pe care o plimbati de colo colo. Nu cred viata voastra face cat diferenta de la niste anvelope ieftine la unele mai scumpe si mult mai bune.

Cat despre anvelope de performanta/sport nu cred ca se pune problema pt. o Dacie. Nu mergeti cu 200Km/h nu faceti drifturi pe asfalt uscat si nici nu franati ca disperatii. Oricum astea sun anvelope mult mai scumpe si nu tin mai mult de 10-15k km.

PS: Semperite de vara, directionale, 1.8 mil buc ... am mers cu 100-120km/h pe ploaie torentiala intre Rasnov si Sambata de Sus ... a fost o placere sa vezi cum sta masina pe sosea in curbe, la franari, etc. Bine ca si drumul a fost impecabil.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 2 Mar 2005, 09:23
Post #27


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Ce parere aveti depre SAVA ? Am auzit ca sunt foarte bune si cam la acelasi pret cu Matadoarele. Am 30k cu Matadoarele originale (si de pe la 25k nu prea mai pot conta pe ele desi nu cer performante de raliu si nici nu alerg cu masina)si as vrea sa ma orientez spre SAVA. A avut cineva? Merita?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 2 Mar 2005, 10:05
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 2 Mar 2005, 09:23)
Ce parere aveti depre SAVA ? Am auzit ca sunt foarte bune si cam la acelasi pret cu Matadoarele. Am 30k cu Matadoarele originale (si de pe la 25k nu prea mai pot conta pe ele desi nu cer performante de raliu si nici nu alerg cu masina)si as vrea sa ma orientez spre SAVA. A avut cineva? Merita?
*



Nu sunt ca Dunlop, Good Year sau mai stiu eu ce, dar sunt muuuuult mai bune decat Matador!
Parerea mea, biggrin.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 2 Mar 2005, 10:28
Post #29


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Alan25r @ 1 Mar 2005, 13:30)
Daca e asa de serioasa de ce nu are macar un site cu domeniu platit ? Si-a ales un domeniu gratuit tocmai pentru ca nu are bani nici macar de un domeniu k lumea. Parerea mea ...
*


De ce faci afirmatii daca habar n-ai ce zici! De unde stii ca Matador n-are nume de domeniu cumparat? Nu-mi faci si mie rost de citeva nume de domenii .sk gratis? Sau poate tu confunzi .sk cu .tk (Slovacia si Tokelau smile.gif)?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 2 Mar 2005, 16:48
Post #30


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




QUOTE(Robert SLZ @ 1 Mar 2005, 15:37)
Revin dupa circa 1000 km facuti cu Firestone F590. E diferenta ca de la cer la pamant fata de matadoarele de fabrica. Deci nu pot fi convins ca sunt bune acele matadoare.

Impart parerea tuturor celor care sustin ca sunt super cauciucuri fata de montana. dar totusi cum explicati ca dupa 10.000 km, 3 cauciucuri din 4 au deja galme pe interior, sunt strambe. Dupa ce am dat o caruta de bani la vulcanizari, echilibrari, schimbate intre ele in toate pozitiile, etc. am reusit sa le shimb. din acel moment nu imi mai trepideaza directia, nu imi trage dreapta sau stnaga la orice viteza, nu mai joaca pe strada, si alte simptome. oare nu sunt facute prost ?

Apoi, in ceea ce priveste aderenta, nu cred ca nimeni dupa forum nu se refera ca pe zapada sa pui frana si sa te opresti pe loc, dar nici cand ploua sa te opresti dupa 100 m la 50 km/h. de multe ori cand era ud afara si se intampla sa plec mai brusc de la semafor, aveam impresia ca rupe aderenta.

Despre Debita, am avut 3 ani pe DSN, super incantat am fost, dar dupa ce mi-a facut explozie unul pe fata, cauciuc nou, 3luni avea, am avut retinere in ceea ce le priveste.

Asa ca hai sa fim obiectivi si sa lasa la o parte raportul pret/calitate, ca este vorba de viata noastra nu de raportul pret/ risc accident, si pe de alta parte gasim cauciucuri de o calitate mai bune la preturi similare cu matadoarele sau alte bonghine.

Ce am observat duminica, am fost la munte, unde aceeasi panta plina cu zapada, ca matadoarele nu am reusit sa o urc niciodata fara lanturi, ba chiar si cand era doar namol aveam probleme, si cu chestiile aste de Firestone, de care v-am rugat sa-mi dati ceva detalii cei care stiu de ele, am urcat destul de bine, fara a pune lanturi. si nu cred ca sunt de iarna.
*




Eu zic ca Firestone sunt oricum superioare lui Matador , dar tu cum iti explici ca eu dupa 30k nu am nici o problema cu Matadoarele (nigi o galma sau ciupitura macar) ?
Si fac in fiecare zi cam 110 -120 km (naveta) pe un drum destul de prost ( Campulung - Pitesti ) ?
Despre Debica eu nu am o parere buna : intr-un an am schimbat 3 anvelope Debica Pasio cand aveam berlina ( galme) .
Daca vreti cauciucri bune luati Pirelli , Michelin , Goodyear ...
In orice caz , repet intre Firestone si Matador eu as alege fara sa stau pe ganduri Firestone ...
Oricum bine ca nu ne-au dat Montana ca la Logan ... smile.gif
Parerea mea ...lasa ba ca merge asa ... biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:05
Forum Renault