DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ploua in masina, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

vad_sunete
post 8 Oct 2009, 10:23
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




@ Maskatu: am scos dupoletul ala de stalp stanga fata si era absolut uscat acolo, parbrizul e siliconat, scurgerile libere, totusi curge apa prin spatele panoului de sigurante. i-am facut si gaurelele de care ziceai tu la chedere sa vad acum daca or functiona. asadar, pe unde poate intra ca ma dispera masinuta asta, abia astept sa scap de ea:))


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Oct 2009, 10:32
Post #122


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Dute undeva la curte, ia un furtun, scoate presurile, scoate torpedoul, da scaunele pe spate, si roaga pe cineva sa dea cu furtunul pe la parbriz, pe la stergatoare, in abundenta. Asa o sa vezi exact pe unde se infiltreaza.... Ca sa ajunga in spatele sigurantelor ar insemna sa intre ori pe la parbriz, ori pe la chederul usii. De siliconat l-ai siliconat in ambele parti? Adica atat spre exterior (contactul cu caroseria) cat si interior (partea cu luneta). Trebuiesc siliconate ambele "parti".

In rest, am scris aici cam toate locurile intampinate cu probleme.

Ti-as sugera sa demontezi plasticele laterale, adica cele din "spatele" dopurilor. O fii uscat, dar se poate sa fii ramas apa in stalp. Si nu te juca cu apa pe acolo, ca daca ajunge la decodor.... ai incurcat-o.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 8 Oct 2009, 13:18
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




da, e siliconat pe ambele parti. cred ca ma fac al dracu si ii mai dau o tura. si maine daca am timp scot furtunul si il pun ca lumea. revin daca gasesc ceva


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Oct 2009, 13:43
Post #124


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cea mai buna metoda este cu furtunul. Eu asa am facut, dupa ce am scos torpedoul, mocheta si plasticele laterale. Se prelingea apa intre stalp si usa si intra in masina prin niste gaurele din spatele torpedoului. Pe partea soferului nu am avut probleme. In consecinta am pus power tape peste toate gaurile din stalp si am dat cu antifon peste ca sa fiu sigur ca nu se mai dezlipeste.

bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 8 Oct 2009, 20:23
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




domnilor, eu am siliconat parbrizul la sticla lateralele si jos si la tabla sus si la lateralele, mentionez ca intra apa multa numai cand mergeam cu masina la viteza iar cand stateam pe loc doar daca ploua fff tare, dar parerea mea este ca trebuie siliconate acoperite astupate si scurgerile acelea doua de la parbriz pe unde ar trebui sa se scurga cica apa din cheder(efectiv trebuie lipit de masina si de sticla chederul ca la masinile straine)apa se prelinge prin cheder pe sub sticla adica parbriz si se revarsa din cheder pe interior eu asa am patit, in colturi pe interior se vedea apa iesind din cheder si se prelingea pe sub bord pana in partea stanga si dreapta in colturi. Repet si eu ce au spus colegii curata scurgerile din compartimentul de stergatoare si incearca sa siliconezi toate laterale de acolo fiindca sunt niste table sudate unele peste altele aiurea, da tot ce poti afara adica rezervorul de lichid de parbriz. bafta

8 Oct 2009, 20:33:
de ce va spuneam de acele adancituri de la parbriz pe unde cica ar trebui sa se scurga apa din cheder, mie in spate la luneta pe acolo imi intra apa in portbagaj pt ca masina e normal ridicata de fund si apa intra inauntru inloc sa iasa afara. am sa pun si poza cu ce am mai gasit eu pe unde imi intra apa in spate la picioarele pasagerilor. bafta

This post has been edited by antavi: 8 Oct 2009, 20:33


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 9 Oct 2009, 10:15
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




gata, am gasit buba. am pus furtunul pe ea o juma de ora si nimic. pana am zis sa bag si in gaurelele din poze si parca am aruncat o galeata de apa inauntru. se pare ca numai daca ploua din fata intra. o las azi sa se zvinte un pic si maine ii bag silicon sa ma tina minte.

pe aici imi intra apa


Attached thumbnail(s)
SNC10092.JPG ( Size: 2.12mb ) Number of downloads: 1059
SNC10093.JPG ( Size: 1.96mb ) Number of downloads: 1182


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagaciousshadow
post 10 Oct 2009, 20:23
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




Domne ... apuca bine chederul ala, daca ai rabdare, curata-l pe partea cu parbrizul cat si pe cea cu caroseria cu niste diluant sau alcool sa scoti murdaria, siliconul vechi si sa degresezi bine de tot suprafetele. Va iesi mizerie din el ca la balamuc! Il casti cu ceva si bagi o carpa de bumbac (preferabil alba sa nu se decoloreze si sa vezi cand iese cat de cat curata) inmuiata in "chestiutza degresanta" cu care cureti si stergi bine de jur imprejur impingand inauntru si porma lateral ... cat poti ca sa raschetezi mizaeria. Porma cand scapa carpa il ridici de unde ai ramas si continui. Iti ia cam o ora - o ora jumate sa il cureti perfect daca e murdar si pe artea cu geamul si pe cea cu caroseria. Ridica-l si tu si verifica inainte de silicon ca e curat acolo. Trebuie sa treci de mai multe ori si sa ai rabdare. Dupa care da un snur (gros cam deee ... hmmm 3-4mm asa) de silicon pe ambele parti de jur imprejurul parbrizului / lunetei, cat mai uniform si continuu. Eu am luat un silicon Byson negru. Eu asa am facut la luneta spate si merge super. Confirm si eu ce zice Antavi. Am bagat varful de la tubul de silicon negru dupa o dalta de lemn cu care ridicam chederul si in urma ei veneam cu siliconul. Porma am presat usor chederul si am inlaturat excesul. Toata treaba ... cam 3 4 ore cu tot cu curatat bine si fara urme de macel. Nu a mai intrat apa si eu si bebelushul meu am trait si traim uscati ... in zona aia evident. Ca in alte zone e alta poveste careia fiecare ii gaseste un final asa cum poate el mai bine. Dar daca tu ai totusi acolo silicon hmmmm ... daca vrei o treaba de calitate mai bine schimbi chederul si folosesti un silicon mai bun. Am dat 78 lei lei pe un cheder fata nou sapt asta.

<span class='edit'>10 Oct 2009, 20:58:</span>
@Maskatu. Acum ca am interiorul inca scos complet am mai facut un test cu furtunul dupa ce am masticat suportii balamalelor usilor fata si nu a mai intrat nici un strop de apa in ea. Nu cred ca e bine sa tai capacul ala de care ziceai tu de jos din stalp. Tind sa cred ca ar intra apa si mai rau. Rog lumea sa se uite atent la suportii balamaleor fata si sa vada daca sunt masticati bine sa vad si eu cam cati au defectul asta din fabrica. Crestia e ca masina cand merge pe linia de fabricatie, mai intai intra in grund si porma se da cu mastic dupa care vine vopseaua. Zona aia fiind greu accesibila mioveneii nu prea s-au dat in vant sa sigileze ca lumea.


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima - B10SEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Oct 2009, 22:36
Post #128


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Dupa cum am spus. Acolo se strange apa, iar dopul tine apa in stalp si nu o lasa sa mai iasa. Gaura astupata de acel dop este un fel de scurgere. Eu de cand am decupat jos dopul, nu mai am probleme.

bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Oct 2009, 23:23
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




La voi chiar intra apa la greu in masina , se pare ca eu sunt mai norocos la capitolul asta, la mine imi mai intra inainte pe la una din portiere pana sa-i schimb chederul

Am auzit ca siliconul universal este coroziv cel mai bun e siliconul negru
Maskatu La ce dop te referi?

This post has been edited by Relu_GT: 10 Oct 2009, 23:26


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 11 Oct 2009, 00:02
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




inca o chestie ce am descoperit-o azi, pe locurie unde imi ploua in masina dreapta fata si spate, am observat ca la usi imi lipseste folia aceea alba de plastic(mecanicii ce au inlocuit usile mai demult nu s-au mai deranjat sa puna plasticul ala se pare ...), asa ca am improvizat dintr-un sac de gunoi foarte frumos izolat cu scotch pe margini, sa vina ceva furtuna sa vad daca mai ploua in masina ....

This post has been edited by emil_t: 11 Oct 2009, 00:02


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 11 Oct 2009, 12:38
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




La mine nu mai am folia aia si nu a intrat niciodata apa pe acolo


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagaciousshadow
post 11 Oct 2009, 18:37
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(Relu_GT @ 10 Oct 2009, 23:23)
La voi chiar intra apa la greu in masina , se pare ca eu sunt mai norocos la capitolul asta, la mine imi mai intra inainte pe la una din portiere pana sa-i schimb chederul

Am auzit ca siliconul universal este coroziv cel mai bun e siliconul negru
Maskatu    La ce dop te referi?
*



In stalpul fata sub balamalele usilor e o gaura rotunda acoperita de un capac de plastic. Ala e dopul in cauza. Parerea mea e ca apa intra acolo pe la suportii balamalelor care nu sunt bine masticati. In stalpul fata nu are de ce sa intre apa, trebuie sa se formeze maxim condens. Dupa ce am masticat suportii nu a mai ajuns deloc apa in stalp. Eu am masina desfacuta complet si la testul furtunului mi se prelinge apa pe peretele usii pe care se prinde capitonajul (fenomen intalnit numai la 3 usi, la a 4-a se prelinge normal pe interior dar pe tabla dinspre exterior). De acolo picura in masina prin fantele alea mari prin care trec tijele de la deschidere usa si clantaul de sigurantare. Am ajuns la concluzia ca folia aia de au pus-o ei din fabrica e mai mult frectie. Asa ca am luat Duct Tape si am astupat fiecare gaurica din usa. In prealabil am degresat bine cu diluant si s-a lipit super.

<span class='edit'>11 Oct 2009, 18:57:</span>
Si revin cu poze la ce am zis mai sus. La usa fata nu am astupat gaura aia mare ca vin boxele acolo si o sa astept sa vad cu pot sa izolez mai bine. La fel si la manere. Trebuie sa gasesc un design si acolo. Urmeaza un "testul furtunului" sa vad daca mai intra apa si daca tine Duct Tape-ul. Dar am luat o sticla de 2 litri plina si am lipit un patratel de Duct Tape pe gura umezita numai asa cat sa atinga cercul. Am intors sticla cu susul in jos si nu a curs apa. Deci asta de l-am pus pe usa sigur tine doua trei picaturi departe de interior tongue.gif.

P.S.: Aveti grija sa lipiti Duct Tape-ul fara cute. Daca lasati cute se scurge apa prin cuta!

This post has been edited by sagaciousshadow: 11 Oct 2009, 19:09

Attached thumbnail(s)
IMGP2694.jpg ( Size: 956.47k ) Number of downloads: 1161
IMGP2696.jpg ( Size: 487.55k ) Number of downloads: 1127


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima - B10SEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius B
post 12 Nov 2009, 20:43
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 November 09




Sal si de la mine. Prima postare si evident ca e o problema cu apa. Sincer, am citit cam toate postarile si imi vine sa ma iau cu miinile de cap. Atatea locuri dom'le... Greu, foarte greu sa o faci submarin:)). In fine ideea e ca am descoperit si eu cu surprindere o gramada de apa in fata, pe partea soferului. Inca nu-mi dau seama de unde poate fi. O sa incerc unele din solutiile propuse aici dar nu-s mecanic asa ca nu imi pun mari sperante ca o sa reusesc singur. Intreb si eu, pot avea vreo legatura inflitratiile aseta de apa cu unele disfunctionalitati la iluminatul de bord? mai exact, lumina de la casetofon e slaba, si iluminatul de la butoanele suflantei ba se stinge ba se aprinde. Daca le ciocanesc un pic par sa isi revina, dar nu cine stie ce.


--------------------
Dacia Supernova 2002 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 12 Nov 2009, 20:59
Post #134


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




-sunt sigur ca probleme cu apa NU au daunat instatiei de iluminat bordul;
-sunt sigur ca principala cauza pe unde iti intra apa e chederul de la parbriz..in coltul din stanga jos
-o alta sursa pe unde se scurge apa in stana fata este un surub de sub bord care este prins in caroserie pesub aripa si se prelinge apa pe langa el, dar nu in cantitati industriale
- se mai poate scurge tot pe la cheder in partea de stanga sus
-alte surse mai rare:
- pe la usa
- in prag si apoi in masina

This post has been edited by Reckno: 12 Nov 2009, 20:59


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius B
post 15 Nov 2009, 12:32
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 November 09




Multam de raspuns. Decaomdata nu am avut vreme sa ma uit mai cu atentie, dar am pus mana prin masina. Parca am simtit ceva unezeala in pe partea soferului, jos, langa prag pe interior. adica mocheta era umeda dinspre acolo si continua pana sub picoare unde era balta. Acu astept o zi libera ca sa ma uit mai cu atentie. O sa fie cam greu ca n-am curte, nici garaj, ci doar asa in fata blocului. Sper sa nu mai ploua si pana atunci o sa fac testul cu furtunul. Mai exact cu spalatoria. Sper sa-mi dau seama dupa ce ii rog pe baieti sa dea cu frutunul lor cu presiune pe la usi si asa mai departe. Asta pana sa ma apuc sa demontez de prin ea. Cat despre iluminat, nici nu vreau sa ma gandesc. O sa vorbesc cu un electrician, si asa tre sa fac o vizita pentru schimb de ulei si alte alea.


--------------------
Dacia Supernova 2002 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 16 Nov 2009, 20:01
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




Am urmat pas cu pas topicul asta:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1949691

Mi-a ramas o singura problema: in spatele pasagerului fata e baltoaca la fiecare ploaie... folia de la toate usile am pus-o intr-o jumatate de zi cu foarte multa migaleala deci nu asta e motivul.. in potbagaj e uscat numai in spate acolo e plin de apa sad.gif(..


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 17 Nov 2009, 00:56
Post #137


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




eu in zona asta am gasit apa inclusiv pe firele alea.pe unde o fi intrat oare?

Attached thumbnail(s)
indexCAFCNTHC.jpg ( Size: 77.18k ) Number of downloads: 945


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 17 Nov 2009, 12:13
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




La naiba si mie imi intra apa pe acolo....am pus silicon la gaurelele alea de la cheder si degeaba...tot intra apa,nu f multa,cateva picaturi...daca rezolvi ceva...sa ne zici si noua...


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 17 Nov 2009, 12:31
Post #139


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ianis eu in locul tau as fii un pic ingrijorat... daca iti ajunge apa la uce sau la tabloul de rezistente, mai pe romaneste, ai pus-o!

Ar fii doua variante prin care apa a ajuns in zona aceea. Din propriile experiente as suspecta chederul parbrizului. Am spus de nenumarate ori. Luati silicon transparent (12 lei) , un pistol de aplicat (8 lei), si siliconati atat interiorul (partea cu lamelele stergatoarelor) cat si exteriorul (partea de contact a chederului cu caroseria. Stiu ca o sa se pateze parbrizul si caroseria dar aveti de ales... baltoaca in interior si riscul prajirii instalatiei sau urme de silicon.

A doua varianta ar fii scurgerile infundate din zona cutiei negre. Sunt 3 sau 4 scurgeri de cauciuc, similare unor tevi mai groase de cauciuc,prin care apa acumulata in zona cutiei negre de sub stergatoare, se prelinge jos , inspre caseta de directie. Apa acumulata se poate prelinge in interior, prin prinderile cutiei negre de caroserie.

Alta locatie pe unde s-ar putea scurge chiar nu vad. Am luat in calcul faptul ca apa se prelinge la o inaltime destul de mare adica nu la podea ci la 30-40 cm de podea.

Inca o data repet. Pentru a vedea 100% pe unde se scurge apa in interior, mergeti undeva la curte, rugati un prieten sa bage furtunul pe ea, scoateti presurile, dati scaunele pe spate, luati o lanterna si uitati-va pe unde se scurge. Eu asa am facut si am descoperit gauricile si stalpii plini cu apa...

Succese. Si pentru alte sfaturi, accesati cu incredere topicul Apa in DSN - rezolvari


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 17 Nov 2009, 21:00
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




ok, mie daca imi sta masina in panta mi se aduna apa langa balamale la usi iar cand ploua prea mult se varsa in masina, asa ca am sectionat chederul in colt, acum astept o ploaie sa vad daca se rezolva ceva.


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 17 Nov 2009, 21:03
Post #141


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




eu am vazut ca am niste gauri in cheder de cand am luat masina.probabil fostu proprietar s-a ocupat de asta

o sa siliconez maine parbrizul sa vad poate se rezolva ceva


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 17 Nov 2009, 23:01
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




Maskatu,eu asa am facut ,am mers la tara,am pus pe cineva cu furtunul,iar eu m-am bagat sub volan sa vad pe unde curge,prin manunchiul ala de fire si crede-ma k nu prea se vede.Nu ai pozitie si toata apa iti pica in ochi daca te pozitionezi mai bine!Dupa ce am oprit apa,am observat niste dare de apa pe ext tubului de aer,adika pe unde circula aerul de la aeroterma.Este exact deasupra firelor,chestia e k nu inteleg pe unde ajunge apa pe tubul ala de se prelinge dupa aia pe fire...


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 17 Nov 2009, 23:24
Post #143


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(emil_t @ 17 Nov 2009, 21:00)
ok, mie daca imi sta masina in panta mi se aduna apa langa balamale la usi iar cand ploua prea mult se varsa in masina, asa ca am sectionat chederul in colt, acum astept o ploaie sa vad daca se rezolva ceva.
*


Asa pateam si eu. Cand ploua sau cand spalam masina, apa se infiltra pe la balamale, si se aduna intre cheder si usa, si in final curgea in interior. Cred ca au intrat litrii buni de apa pana sa imi dau seama... asa ca am taiat cate 1 cm din cheder cat sa se scurga apa in cheder si nu in masina.

Attached thumbnail(s)
index.php.jpg ( Size: 75.6k ) Number of downloads: 1262


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 18 Nov 2009, 22:02
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




pentru boditza! la mine intra apa la greu in spate la pasageri in ambele parti. am sa pun si niste poze cu ce am gasit si ce am astupat dar vreau sa va spun ca la nova din 2001 unde se termina plafonul acoperisul inspre haion unde este si acea muche de tabla pe care e infipt chederul am descoperit o serie de vreo 6 gauri care sunt din constructie si cred ca au leg cu asa zisul circut de aer prin caroseria masinii ce la dacie ne creeaza atatea probleme. am facut proba cu o galeata cu care am aruncat apa fff multa in zona aceea si am descoperit ca se prelingea in interior pe plafonul interior de carton cel invelit in mocheta dar care in laterale este sustinut de acele plastice ce astupa stalpii spate, apa prelinganduse prin acel plastic pana in stalp, din stalp se prelinge prin aripa si se scurge in interior prin gaurile care se afla in prag gauri care folosesc la prinderea ornamentelor de plastic. precum am vazut si la un coleg de pe acest forum el le-a astupat, am facut si eu la fel si le am pus silicon si peste o bucatica de powertape si ornamentul lam prins in suruburi in cele doau capete (este vb de ornamentele de plastic de la prag acelea mici care urca pe aripa din spate). acum apa nu se mai scurge pe acolo in int masinii ci ajunge in praguri si iasa afara prin scurgerile acestuia (trebuie verificate si desfundate). bafta

18 Nov 2009, 22:05:
spuneam de nova 2001 ca are aceste gauri la plafon, pt ca am vazut una din 2002 care nu mai are acele gauri dar are in schimb una pe partea stanga prin care trec firele de la stop pe eleron si dezaburire deci verificati aolo acel burduf ca daca e spart sau nu e bine lipit de metal o sa va intre apa si in spate in masina dar si in int haionului aceasta iesin prin cheder in interiorul portbagajului.

18 Nov 2009, 22:17:
in leg cu apa din fata absolut tot ce a zis maskatu este adevarat si valabil. am taiat si eu chederul pentru ca aveam apa pe el cand deschideam usa si am mai zis siliconati parbrizul si luneta de jur imprejur atat pe partea cu sticla geamul cat si pe partea cu tabla, iarasi la fel antena intra apa pe la ea si se scurge prin stalpii din fata. in partea de la motor unde se afla stergatoarele si aeroterma daca dati la o parte bidonul de lichid de parbriz o sa vedeti doua piulite ce folosesc probabil la prinderea bordului, siliconatile, aeroterma este compusa din doua cutii din plastic imbinate una in cealalta siliconati imbinarea aceea. cand am spalat masina am turnat multa apa pe capota motorului si pe parbriz si apa a intrat prin priza de aer de pe capota care este direct deasupra aerotermei, asadar mi sa scurs apa prin aeroterma si aveam balta in fata in ambele parti. sper sa va ajute acest post bafta.

This post has been edited by antavi: 18 Nov 2009, 22:17


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagaciousshadow
post 16 Jan 2010, 19:51
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




@ antavi: gaurile alea de care zici tu le-am astupat cu duct tape; Confirm ca la testul furtunului daca masina este pozitionata pe fata se scurge apa la greu pe acolo;

In fine, fara vreo legatura cu ce se discuta aici, la momentul de fata, pe pagina cu reparatia caloriferului: http://www.daciaclub.ro/NOVA-DSN-Reparare-...0-p2224667.html am explicat de ce imi intra din nou apa in masina pe la consola centrala, si pun poze cu o solutie provizorie pana apuc sa dau cu mastic pe sub cutia aia neagra din compartimentul vasului cu lichid de parbriz; care sper din tot sufletul sa ajute;
Solutia am vazut-o la o Solenta, placa neagra am comandat-o si trebuie modificata un pic ca sa treaca furtunasele de la spalare parbriz si interupatorul ala de sub caporta;

<span class='edit'>16 Jan 2010, 19:54:</span>
In zona 1 se taie grilajul ca sa aiba intrerupatorul loc, iar in zona 2 se taie o gaura cam de vreo 20 mm diametru sa treaca furtunasul de la duza de spalat parbrizul; In partea din fata cat si in spate se prinde in niste cleme; numai in fata se pune pestea ea chederul de sub caporta cu care face pereche perfecta; sper sa evit astfel un mare flux de apa pana sigile blestemata aia de cutie neagra;

This post has been edited by sagaciousshadow: 16 Jan 2010, 19:54

Attached thumbnail(s)
16012010059___Copy.jpg ( Size: 753.58k ) Number of downloads: 1327


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima - B10SEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 16 Jan 2010, 20:04
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




cat ai dat pe plasticul acela de Solenza?


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagaciousshadow
post 16 Jan 2010, 20:11
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




Rezultatul in pozele urmatoare.

<span class='edit'>16 Jan 2010, 20:13:</span>
QUOTE(sergiu-iulian @ 16 Jan 2010, 20:04)
cat ai dat pe plasticul acela de Solenza?
*


L-am comandat la magazinul Dacia de pe Mihai Bravu, mi l-au adus undeva pe la 20RON; Si mai e facut si dintr-un plastic misto si f moale care nu e casant; Nu prea aveau pe stoc cica dar se gasesc;

<span class='edit'>16 Jan 2010, 20:33:</span>
@ antavi! apa nu iti va mai ajunge in stalp daca vei sigila suportii de metal ai usilor, cei care se prind de caroserie; se da cu mastic; nu sunt masticati in partea din fata la usile fata exact sub aripa fata unde este f incomod de ajuns de miovenei, motiv pt care apa se scurge in stalp din stalp se prelinge pe firele care trec din usa in stalp si in interior pe podea; Nu e de gluma, mie imi intra cam o cana la o ploaie micuta; apa nu are ce cauta in stalp, in nici un stalp; daca va intra apa in stalp undeva e o gaura care trebuie inchisa; Mai mult presupunand ca apa intra in stalp ea se va scurge pe la gaurile din prag pentru ca stalpul nu e ca un pahar, ci comunica cu pragurile;

This post has been edited by sagaciousshadow: 16 Jan 2010, 20:45

Attached thumbnail(s)
16012010072.jpg ( Size: 544.61k ) Number of downloads: 1373
16012010073.jpg ( Size: 470.37k ) Number of downloads: 1282
16012010074.jpg ( Size: 526.93k ) Number of downloads: 1222


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima - B10SEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 16 Jan 2010, 22:01
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




puteai foarte simplu sa treci furtunul pt diuza dreapta prin capota , astfel nu se mai prelinge din ea pe capota si pt ca am facut modificarea care se vede in poza am putut scurta furtunul pt dr cam 30 cm rezultant un jet la fel de puternic ca pe stanga si apoi am pus si diuze duble de logan

Si pentru ce e butonul ala ? ca eu nu am asa ceva

This post has been edited by Relu_GT: 16 Jan 2010, 22:02

Attached thumbnail(s)
IMG585_01.jpg ( Size: 54.56k ) Number of downloads: 639
IMG586_01.jpg ( Size: 58.53k ) Number of downloads: 567


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagaciousshadow
post 17 Jan 2010, 12:44
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




E si asta o varianta; Nu m-am gandit la ea. La mine jetul e la fel de puternic si pe st si pe dr si nu mi-am mai pus probleme. Intrerupatorul ala este de la alarma de fabrica si confirma inchiderea capotei; este acelasi tip de intrerupator care se gaseste si la Logan in usi; E vreo 70 RON o bucata, este f misto facut, nu intra apa sau umezeala in el; numai suportul ala a ruginit, o sa il scot sa il sablez si sa il vopsesc; Am vrut sa imi pun intrerupatoare din astea de Logan in usi, dar sunt butucanoase rau, si am o conceptie ca e bine sa evit sa dau gauri in tabla; Asa ca in usi am din cele normale, pe care le-am sigilat cu mastic, sa nu ploua in stalp pe langa ele;

Ca o info in plus observ ca lumea de pe aici este fan taiatul chederului sa curga apa prin el; Eu unul la masina mea am avut problema urmatoare; sub chedere mai ales in zona de jos, deci cea a pragurilor, muchia aia, pe care etanseaza chederul, a inceput sa rugineasca; tabla asta de dacie se mananca repede de tot, si in anumite locuri s-a subtiat. daca va intra apa pe la chederele usilor eu zic ca s-ar putea sa va intre si pe sub cheder, pt ca fie e foarte cascat si nu mai calca bine pe muchia aia de metal, fie s-a mancat tabla si aia e; eu am curatat-o si am ingrosat-o cu mastic; deci am vazut cu ochii mei cand dadeam cu furtunul cum desi se umezeste chederul cu apa in partea de sus, nu refula niciodata in masina, insa dupa o perioada de 10 20 secunde, se forma un sirag sub cheder;

This post has been edited by sagaciousshadow: 17 Jan 2010, 13:02


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima - B10SEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 17 Jan 2010, 16:46
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




cu chederul taiat o sa-ti faca un vajait urat cand o sa mergi inafara localitatii ca si cum ai merge cu geamul putin deschis si nu o sa stii de ce
recomand chedere noi nu mai intra apa si nici vantul masina devenind mai silentioasa la viteze mai maricele 80+ km

This post has been edited by Relu_GT: 17 Jan 2010, 16:48


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 12:59
Forum Renault