DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

518 Pages « < 148 149 150 151 152 > »  
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Impreza WRX SW 2002, ...si Ignis Sport 2004

Muttley
post 3 Sep 2017, 20:33
Post #4471


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Incep sa-mi surada astea nedumerire.gif

WRX_Sparco_Drifts.jpg ( Size: 100.36k ) Number of downloads: 128


wm003.jpg ( Size: 46.68k ) Number of downloads: 136
wm005.jpg ( Size: 49.24k ) Number of downloads: 115
wm006.jpg ( Size: 36.21k ) Number of downloads: 97
wm007.jpg ( Size: 48.12k ) Number of downloads: 85


Offset mai mic cu 5mm, latime mai mare cu 12.5mm...
Mai grele cu 800-900g decat cele de STI.

___________________

(o zi mai tarziu)

Bine, mi-au suras din clipa-n care le-am gasit pe olx aseara, la pret anormal de mic, ca altfel nu m-ar fi atras veci. Mi se par urate. Si negre icon_mrgreen.gif

IMG_20170904_172745_HDR.jpg ( Size: 1.79mb ) Number of downloads: 101



Imi trebuie inele. Trecere de la 63.3 la 56.1. Adica perete cam subtirel, 3.6mm. Aici eu tot n-am inteles, cine sustine masa masinii, piulitele de roata sau alezajul / inelul de centrare? Eu as zice ca piulitele, care-s conice.

Imi trebuie alte piulite. Jantele (si implicit piulitele) originale au un con cu suprafata foarte redusa. Astea au suprafata conului imensa. Am incercat piuita originala si nu face treaba, cade inauntru la propriu.

IMG_20170904_174345_HDR.jpg ( Size: 527.04k ) Number of downloads: 362
IMG_20170904_174402_HDR.jpg ( Size: 306.15k ) Number of downloads: 321


Gaurile de trecere sunt mai mari decat la original, probabil pentru a acoperi varii diametre de prezoane/suruburi, fiind jante aftermarket.
Jantele originale, atat WRX cat si STI sunt bucsate cu otel pe gaurile de fixare. Astea n-au nimic, gaura direct in aluminiu. D-aia se zice ca jantele de fabrica-s cele mai cool wink.gif

Sinteza nelamuriri si intrebari:
1) distantiere - mi le fac, material dur, cu strangere pe janta? Ori le cumpar, plastice largi, care nu sustin nimic?
2) piulitele - exista unghiuri diferite pentru con??? unsure.gif
3) piulitele - sa iau cu guler, ca sa compenseze gaurile mari din janta? Posibil sa bat campii, dar am vazut candva o astfel de piulita, avea un cilindru jos. Eu as zice ca tot sprijinul si centrarea sunt pe conul ala, nu pe prezon. Am gasit poza;
4) exista piulite bune si chinezarii? De unde sa le iau?

Ajutati un biet nepricepul intr-ale jantelor/chinezariilor AM happy.gif

_______________________________
_______________________________

Mdea, crec-am lamurit-o cat de cat.
Conul pare a fi la 60 de grade la toate.

Am gasit si un magazin unde-s structurate corect piulitele, cu toate cotele care ma intereseaza. Optiunile ar fi:
- cele cu guler, care ar trebui sa compenseze/umple diametrul mai mare al gaurii din janta. Va trebui sa verific diseara cota. Dezavantaj - nu merg la jantele Subaru, ar trebui sa am 2 seturi de piulite. Alt dezavantaj - tubulara de 21. Cele originale sunt cu 19;
- normale. Cam lungi... Ieftine. Deschidere de 19;

Regret maxim cu astea. Au saiba conica integrata, probabil pentru protejarea jantei. Doar ca nu vad cu filetul care-mi trebuie mie. Poate mai bine totusi, ca-s scumpe, abject de scumpe.

La cat costa, merge experimentat cu inele gata facute.

Deci??? Piulite cu guler sau piulite normale?

This post has been edited by Muttley: 5 Sep 2017, 09:57


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 5 Sep 2017, 12:52
Post #4472


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.445
Joined: 21 April 09




Cum sa fie urate, sunt wub.gif .


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Sep 2017, 13:20
Post #4473


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




N-au treaba cu Sugaru. Aici trebuie jante care sa inspire rally, astea-s... nu stiu, cu totul altceva. Ca model inspira chestii incerte, caculoarea e gresita grav, acolo e clar.

Inca n-am comandat piulite si inele, ca inca sper la ceva sfaturi.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Sep 2017, 13:40
Post #4474


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




in loc de antigel mai bine puneai http://www.evanscoolants.co.uk/ se gaseste si la noi. Nu-l mai schimbi in veci, nu fierbe , nu corodeaza.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Sep 2017, 13:59
Post #4475


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Ai lag, bre ainjtain.
Cand o sa fie rabla masina de evenimente speciale (a se citi 1 data pe an ies cu ea la plimbare), sa aiba radiator si poNpa de apa indestructibile, robinet de incalzire habitaclu cu durata de viata de peste cateva luni samd, da, i-oi baga ce zici tu acolo, ca suna bine.

C-ai adus vorba, diseara sper sa am noutati cu batrana Dacie. Am "prelungitoare" de camasa happy.gif


___________________________________


'aidepuijorii mei, cate poze urmeaza sa uploadez. Ca pe vremuri. Si am net de 2 parale...

Primesc saptamana trecuta un mesaj, de la un membru necunoscut mie. N-are rost sa-l explic, pun captura de ecran.

surprais.png ( Size: 28.33k ) Number of downloads: 694


Sun, imi raspunde Florin.
Pai mai Florin, nu ne cunoastem, ii zic, ce te-a apucat? Imi spune ca urmareste topicul, ca-i place povestea, ca l-a urmarit si pe cel vechi, ala care nu mai este. Vede ca am nevoie de ajutor, iar el mi-l poate oferi neconditionat.
Noah, ce-aveam sa fac... Convenim sa-i trimit desenul fara sa omit a-i mai multumi o data pentru gestul generos.

desen.jpg ( Size: 400.7k ) Number of downloads: 726


O mica paranteza, ca nupoxa m-abtin. Mie nu-mi plac brasovenii. Oameni mai ai dracu' si ostili decat aici n-am vazut. Rai, inraiti pe parcursul mai multor generatii in care s-au dusmanit cu unguri, sasi, tigani, frig, ursi, ulii si mai stiu eu ce. De multe ori am fost tentat sa plec de aici, de mult prea multe ori mi s-a facut dor de bucuresteni, care-n ciuda prejudecatilor si stilului de baietsaji de carteer sunt oameni de treaba si cu intentii bune. Idem argesenii, care desi asculta manele si-n somn, fac gratar pe balcon si cred ca Gigi Becali e mantuitorul reloaded, baza e buna. De moldovenii mei nu mai zic, or/om fi vorbind ei/noi cu multi "i", si-or fi violand animalele din grajd cand nu-i vede nimeni (aici ma exclud, nu m-am apropiat nici macar cu un pix de matza), da' daca e cazul iti cedeaza asternutul lor.
Revenind la brasoveni, mai apare din cand in cand cate-o rabufnire d-asta, un puseu de omenie, care-mi da incredere ca poate exista speranta. Nu de alta, da' singurii oameni de pe aici pe care-i apreciez, fie-s cu radacini de prin Sholdovia, fie-s de prin Cluj, fie-s crescuti sau scoliti prin alte parti, gen Bucuresti.
Nu, nu generalizez, pe cuvant ca e uniforma treaba. E doar parerea mea la urma urmei, sau poate problema-i la mine.

Apropo de d-astia cu ma-sa din Bacau, eram dimineata in birou cu un tampit de coleg, si din senin... "Am visat aseara ca ma dadeam pe partie cu sacu'. Si ma intreceam cu niste ursi, si aia se dadeau cu sacul". Se simte gena de moldovean...
Endofftopic.

Ieri, cand m-am intors din copitala cu jentisili alea urate, am trecut sa iau prelungitoarele. Practic, o zi lucratoare mai tarziu, erau gata!

IMG_20170904_172640_HDR.jpg ( Size: 345.44k ) Number of downloads: 749


Astazi, dupa travaliu, le-am balacit rapid in Nigrin d-ala de ucide rugina, sa aiba cat de cat putina protectie metalul gol.

IMG_20170905_170511_HDR.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 732


Asezate pe cablu, infasurate in banda izoler ca sa acopar deschiderea si sa tina cat de cat praful si umezeala la distanta... Potrivire perfecta!

IMG_20170905_172243_HDR.jpg ( Size: 1.51mb ) Number of downloads: 722


Consecinta - cablul face acum o bucla perfecta, naturala, tensiunea s-a dus.

IMG_20170905_171514_HDR.jpg ( Size: 1.38mb ) Number of downloads: 138


^ in poza asta frana e eliberata, se vede arculetul dintre parghii destins.

Nu mai retin si nu ma mai uit in urma, din calcule parca mi-a dat ca am nevoie sa prelungesc camasile cu 35mm. Am facut schema de executie pentru o prelungire de 40mm, in ideea ca daca e prea mult si n-am joc liber, mai polizez din prelungitoare. Insa trebuia facuta o proba inainte de orice.
Am incercat sa bag piulita pe gheara de pe primar, n-am reusit. Ca sa-mi iasa, am mai "furat" cativa mm de cablu strangand un etrier. Tre' sa-mi iau si eu o scula d-asta...

IMG_20170905_173655_HDR.jpg ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 144


Am infiletat piulita de reglaj putin, pozitie ce corespunde unui teoretic joc liber maxim.
Scos mopsul ala (sau cum i-o zice) de pe etrier, tras de cateva ori energic de maneta dintre scaune ca sa se aseze toate p-acolo. Intors la butuc, se rotea liber. Aia 40mm erau absolut la fix, iar rabla, dupa foarte multi ani si multa asteptare, avea, in sfarsit, frana de mana! wub.gif

Un arc nou pe primar si cam asta era tot.

IMG_20170905_181010_HDR.jpg ( Size: 305.67k ) Number of downloads: 116
IMG_20170905_182104_HDR.jpg ( Size: 663.58k ) Number of downloads: 98


...aproape tot, urma sa aflu dupa proba de drum.
Introducere...
Arculetele alea dintre parghiile de pe etrier, arculete ce vin pe cablul original, erau lungi, pentru ca distanta dintre parghii la tambur e mult mai mare. Si, am mai zis, le-am scurtat cu putin, dar tot se comprima la spira pe spira inainte de a-si face mecanismul toata cursa.

In poza, frana de mana actionata, arcul comprimat total. In acelasi timp insa, distanta unghiulara pana la contactul opritoarelor de pe parghii cam mare, deci cursa ar mai fi destula.

IMG_20170905_183028_HDR.jpg ( Size: 868.19k ) Number of downloads: 130


Eram constient de la bun inceput ca s-ar putea sa fie frana slaba, dar:
- scurtand si mai mult arculetele, risc sa se slabeasca intr-atat incat sa nu se retraga complet parghiile;
- maneta de frana, in conditiile unui joc liber aproape nul, se ridica deja foarte mult. Poza mai jos.

IMG_20170905_183124_HDR.jpg ( Size: 1.32mb ) Number of downloads: 132


Asa c-am hotarat sa fac inainte de orice o proba.

O paranteza, din nou, protagonista fiind vopsirea electrostatica.

IMG_20170905_182723_HDR.jpg ( Size: 1.19mb ) Number of downloads: 128


Jantele astea au fost grunduite electrostatic (ziceau aia) si vopsite electrostatic. O caciula de bani si aici. Adica n-a ruginit coaja in toti anii astia de abandon, da' s-au dus jantele. Te #u%i in ea vopsire pudrata.

Si am iesit in proba. Frana e bunicica si atat. Va trebui sa mai scurtez arculetele alea, insa cu mare grija, ca n-as vrea ca maneta de frana sa depaseasca sectorul dintat. Insa inclin spre a crede ca nu trebuie mult, forta de franare nu e direct proportionala cu deplasarea manetei, ca jocuri, ca cursa libera, ca d-astea.

Finalul fericit al operatiunii a fost complimentat, dupa o scurta ploaie cu soare, de cel mai frumos curcubeu pe care l-am vazut vreodata. Sau ma rog, poate n-am dat eu importanta in trecut. Poza nu descrie nici pe departe splendoarea privelistii...

IMG_20170905_183619_HDR.jpg ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 143


Ok, deci cu prima ocazie am sa tai cu mare grija, cu dremelul, arculetele alea. La cat circula biata rabla, gen o plimbare scurta pe luna, cand e soare si frumos, o sa mai astepte cativa ani. Daca stiti cum mi-as putea da seama care e limita de cursa a manetei, spuneti. Daca nu spuneti am sa detasez primarul de secundar si am sa aflu singur.

Si morala episodului asta cu frana de mana.
Ziceam mai prin iunie, cand am adus rabla aici, ca ma ingrozeste, ca-mi complica viata, ca curge robinetul de calorifer, ca e broasca soferului blocata, ca merge directia greu, ca n-are AC, c-as face-o bucati si as vinde-o transata.
Montajul si adaptarea cablului de frana de mana e practic prima modificare in stilu-mi ocedistic pe care i-o fac masinii asteia dupa 5 ani. Ma rog, doar punerea cap la cap a ingredientelor pregatite mai demult. Chiar si-asa, satisfactia e greu de explicat in cuvinte, e enorma... Cum naibii s-o vand? Nu, niciodata! O tin, iar cand am timp, chef, nevoie, mai modific ceva, mai imbunatatesc ceva, senzatia de la final merita cu prisosinta.
Mi-e chiar rusine c-am putut sa-i pun gand rau. Asta e, sunt om, uit, sunt prost, slab, si am nevoie de refreshuri de genu' ca sa-mi vina mintea la cap. Rabla for life! happy.gif

This post has been edited by Muttley: 5 Sep 2017, 20:01


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 5 Sep 2017, 20:05
Post #4476


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(Muttley @ 5 Sep 2017, 14:59)
Ziceam mai prin iunie, cand am adus rabla aici, ca ma ingrozeste, ca-mi complica viata, ca curge robinetul de calorifer, ca e broasca soferului blocata, ca merge directia greu, ca n-are AC, c-as face-o bucati si as vinde-o transata...... Chiar si-asa, satisfactia e greu de explicat in cuvinte, e enorma... Cum naibii s-o vand? Nu, niciodata! O tin, iar cand am timp, chef, nevoie, mai modific ceva, mai imbunatatesc ceva, senzatia de la final merita cu prisosinta.
Mi-e chiar rusine c-am putut sa-i pun gand rau. ..... Rabla for life!  happy.gif

E,așa da! up.gif

De curiozitate,de când conduci mașina asta,față de tamburi se simte o diferență/îmbunătățire sesizabilă la frânare? ̶R̶e̶p̶a̶r̶t̶i̶t̶o̶r̶u̶l̶ *Limitatorul l-ai păstrat?Discurile sunt normale(de dacie evident)?Mulțam. smile.gif

*L.E-am o boală cu repartitorul ăla nenorocit,my bad....

This post has been edited by Adrian Frigo: 5 Sep 2017, 20:18


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Sep 2017, 20:14
Post #4477


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Am mai zis.

Franele fata sunt integral de 12/17 Gordini, iar etrierele astea au pistonul mai mare. Servofrana e de Diesel, e enorma. Limitatorul normal ca l-am pastrat, nu-s cretin.
Pe spate eu cred ca am castigat doar pe precizia franarii si atat, ca-s etrierele de generatie noua (repet, Mitsu Colt, cu pistoane de diametrul celor de Gordini, pentru echilibru F/S).
Eu unul n-am nimic impotriva tamburilor, la scoala mi-a zis profesorul ca sabotii cu tambur sunt mai eficienti decat discul, din simplul motiv ca intervine impanarea unuia dintre saboti, un fel de servo gratuit. Au doar dezavantajul lipsei de ventilare.
Iar daca simt vreo diferenta datorita franelor spate... nu. Munca cea mai grea in incetinirea unei tarabe o fac franele fata. Iar cum am zis, acolo-s mai mari.
Da, discurile spate, obligat de butucii de Gordini, sunt la randu-le de Gordini, aka de Dacie de fata.

Edit: gaura din janta are 16mm. Deci ar merge doar astea, "piulite off-road" pentru cheie de 19mm. Pretul e dat naibii.

This post has been edited by Muttley: 7 Sep 2017, 14:08


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Sep 2017, 09:50
Post #4478


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu e de ajuns ca franele sa fie mari, trebuie sa fie si echilibrate ca sa controlezi rabla. Astea de strada franeaza ceva mai mult cu spatele ca sa ai senzatia de control, alea de curse mai mult cu fata. Daca nu ai circuit in H cu 2 cilindri principali si cantar cam degeaba.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Sep 2017, 10:23
Post #4479


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Muttley @ 5 Sep 2017, 21:14)
Au doar dezavantajul lipsei de ventilare.
*



Doar? Aia e critic, dupa cateva frane sunt varza, nu mai prind mai deloc, de aia au renuntat toti la ele inafara de Logan.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Sep 2017, 12:17
Post #4480


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




ainjtain, pe langa ca habar n-am ce zici acolo, esti tolomac. Am reprodus intocmai configuratia franelor unui model de masina produs in serie. "Reprodus" pentru ca pe spate, desi am alte etriere, diametrul pistoanelor e acelasi.
Uneori nu-i nevoie sa pleci de la zero, e suficient sa folosesti o reteta existenta.

argonel, nu toata lumea mere ca tine, pui de Makinen, pana se inrosesc tamburii. Eu am mers cu multe masini cu tamburi, inclusiv tare dupa standardele mele. N-am pierdut franele, desi, de pe fata, iesea fum din placute. Pe spate or fi ars mocnit laugh.gif

_____________________________

Adio!!!
IMG_20170908_173343_HDR.jpg ( Size: 1.82mb ) Number of downloads: 134



... si uelcam! happy.gif

IMG_20170909_095204_HDR.jpg ( Size: 1.11mb ) Number of downloads: 167
IMG_20170909_104600_HDR.jpg ( Size: 888.78k ) Number of downloads: 155
IMG_20170909_111915_HDR.jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 138


Recunoasteti personajul din fundal?

IMG_20170909_112017_HDR.jpg ( Size: 2.09mb ) Number of downloads: 154


Si partea cu adevarat nasoala, capacele. Arata ingrozitor.

IMG_20170909_113941_HDR.jpg ( Size: 1.4mb ) Number of downloads: 167


Imi trebuie niste discuri din plastic de fix 60mm. Gen capace de bidoane. Am vazut ca astea de la bidoanele de apa de 5 sau 10l au 50mm diametru. Daca stiti de niste capace de 60mm, de cafea, de suc, de habar n-am ce, ziceti aici. Masurati prin casa, orice idee e binevenita, sar'na! icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Muttley: 9 Sep 2017, 13:23


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 9 Sep 2017, 13:20
Post #4481


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Merge?

Attached thumbnail(s)
tmp_cam__1989932339.jpg ( Size: 155.61k ) Number of downloads: 183


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Sep 2017, 13:22
Post #4482


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Nu prea.
Asa, la ochi, 60.5, hai sa zic 61mm mi-ar trebui. Nu incap cu sublerul in interiorul jantei, loveste in cerc mad.gif

Da' ce-i aia?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 9 Sep 2017, 14:00
Post #4483


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Capac de spray cu vopsea.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 9 Sep 2017, 14:10
Post #4484


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.732
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pe bune ca meriti bataie.
Dai o gramada de bani pe jante Sparco si pui capace de PET? mad.gif Eventual roz de Aquatique...
Pune mana si cauta capace corespunzatoare, macar cu sigle de BMW.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Sep 2017, 14:27
Post #4485


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Super smeker capac de acuatic. E de 60?

bmw, prea casant ala, mersi!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 9 Sep 2017, 16:00
Post #4486


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nu v-ati obisnuit? Ne pune sa cautam capace de PET-uri si dupa cateva zile vine si zice ca a glumit, e nebun dupa capacele Sparco, ar fi luat si table daca aveau capacele alea radmasa.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 9 Sep 2017, 16:25
Post #4487


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.727
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Vezi capacele alea rotunde de jante de Dacia...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabryel.GLN
post 9 Sep 2017, 17:28
Post #4488


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 14 December 09
From: Constanța




Dar ce au capacele alea? Eu zic ca sunt "din peisaj". Daca nu iti place ca scrie Sparco, poti face niste autocolante cu Subaru si le lipesti peste.


--------------------
Renault Espace V INITIALE PARIS 2016/1.6 dci 160CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Sep 2017, 21:15
Post #4489


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Sper ca nu ai de gand sa le lasi negre...
Zici ca are roti de tabla fara capace plange.gif

Aparatorile de noroi la rotile spate le.ai decupat din banda de cauciuc? blink.gif

This post has been edited by psychoo: 9 Sep 2017, 21:17


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Sep 2017, 21:24
Post #4490


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Nu, n-au sa ramana negre garantat. Gri deschis OEM vor ajunge. Dar mai incolo.

Inapoi la capace. Nu-mi plac ca-s conice, parca e mijlocul rotii de Aro! mad.gif

IMG_20170909_185429_HDR.jpg ( Size: 310.11k ) Number of downloads: 161


Deci janta deja are un trunchi de con. S-au gandit d-lor, creatorii jantei, sa-l prelungeasca cu ALT trunchi de con, al capacului! Arata ca un ciur. Sau nu stiu eu ce-i frumos, da' prea putin conteaza, pentru mine arata ca ciurul.

Intr-una din serile trecute am avut o revelatie... Oare cum ar veni un capac de STI pe janta asta? Adica unu' d-asta...

IMG_20170909_213412.jpg ( Size: 755.71k ) Number of downloads: 152


N-a mers, insa am vazut o muchie interioara in janta, asa ca l-am bagat din spate. Venea incredibil de bine!!!
Ei, planul era sa iau 4 capace de STI (am vreo 3 seturi cred) sa le vopsesc cu negru, iar din spate, cu ceva disc de 60mm, care sa intre pressfit pe janta, sa le proptesc pe pozitie.
Am fost prin Hornbach, am masurat dopuri si capace de acuatic p-acolo, nimic. Pana la urma i-am luat mancare matzei (n-a observat nimeni in pozele de mai sus ce am pe plafon tongue.gif ). Am pus intrebarea cu Dacia Estafette si pe forumul celalalt, insotita de promisiunea unei anumite recompense, iar un anumit membru a muscat momeala. Cum eram nevoit sa-i dau o bere, m-am dus la el acasa. Din nou, cu un tocator de zarzavat luat din Dedeman, ca sa-mi faca 4 discuri de +60mm icon_mrgreen.gif

tocator.jpg ( Size: 89.32k ) Number of downloads: 155


Rewind... Pe drum spre el, revelatia nr 2... Stiam ca are si debitare cu laser. Si ca face brelocuri din carbon (mi-a dat si mie). Si ma gandeam... fundal alb (tocatorul), ce-ar fi sa-mi faca si capacul/ornamentul propriu-zis, din carbon, cu vreun text p-acolo???

Ajung la el da' mi-o taie repede. N-avea placa din carbon decat de 3mm. Ceea ce era mult pentru a permite o chestie lizibila. Dar cica are ceva plastic acrilic, sandvis, alb cu negru. Si cica laserul stie sa si graveze happy.gif
Si mai tinea el sa-mi spuna ca ce vreau sa fac e o tiganie. I-am zis sa taca, sa-si bea berea si sa faca tigania mai repede, ca abia astept sa ma bucur de ea laugh.gif

Gravare cu laser.

IMG_20170909_165710_HDR.jpg ( Size: 665.3k ) Number of downloads: 150


Deci ce apare in poza, hardughia aia a facut in sub 1 minut. Ceva mai fascinant de atat n-am vazut de mult. Superb!
Dupa o lacuire cu spray...

IMG_20170909_171349_HDR.jpg ( Size: 790.85k ) Number of downloads: 148


Janta cu botu-n jos, aruncat logo-urile in gaura, discurile din tocator presate peste. Ma rog, batute pe pozitie.

IMG_20170909_185635_HDR.jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 128


Sunt absolut incantat de ce a iesit.

IMG_20170909_205336_HDR.jpg ( Size: 887.87k ) Number of downloads: 150


Am corectat o aberatie estetica a rotilor. Punand capacul in spatele jantei am anulat practic si primul trunchi de con.
Repet, e doar parerea mea, gusturile mele.

Poza mai buna sau mai de ansamblu n-am, am terminat adineauri.

happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 9 Sep 2017, 21:26
Post #4491


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Bidonul de 5 litri de aqua carpatica?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Sep 2017, 21:28
Post #4492


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Poate la urmatoarele jante tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 9 Sep 2017, 21:36
Post #4493


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Adica noi ne chinuiam satz dam raspunsuri si tu deja prestai?!
Si da eu sm vazut punga pt matze. Deh, am si eu asa ceva.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Sep 2017, 21:39
Post #4494


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Am vrut sa pun poza cu laserul de pe telefon da' cica era prea mare. Sorry.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 9 Sep 2017, 21:43
Post #4495


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Capacele alea chiar erau ce trebe da' nah.... dry.gif


P.S-chiar dă mișto cu jantele astea! up.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Sep 2017, 22:22
Post #4496


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(psychoo @ 9 Sep 2017, 22:15)
Aparatorile de noroi la rotile spate le.ai decupat din banda de cauciuc?  blink.gif
*



Nu, asa le-am cumparat, n-am facut decat sa le gauresc pentru fixare. Sunt de firma. Sparco... icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Muttley: 9 Sep 2017, 22:22


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 10 Sep 2017, 10:17
Post #4497


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.732
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Mie-mi plac mai mult alea originale "trunchi de con" ... 10561582.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 10 Sep 2017, 11:36
Post #4498


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Sparco aparatori, sparco jante...vii tu cu plasticele alea cu subaru. Baizauei, nu prea se ingana culoarea capacelor cu jantele.....


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 10 Sep 2017, 11:43
Post #4499


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Parerea mea e ca abia acum ai facut jantele sa arate ca ciurul, da' e treaba cu gusturile. Daca tie iti place...


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 10 Sep 2017, 12:57
Post #4500


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Considerand jantele invariabile, si chiar sunt, pe o scara de la 1 la 10, tronconicele au nota 0 (zero) iar isprava mea 10 plus wub.gif

IMG_20170910_095007_HDR.jpg ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 130


This post has been edited by Muttley: 10 Sep 2017, 15:17


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
518 Pages « < 148 149 150 151 152 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 03:56
Forum Renault