DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> rulmenti roata spate, zgomot / schimbare

Cevi
post 31 Mar 2008, 15:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 February 08




martea trecuta am schimbat rulmentii spate la scumpa mea masina. toate bune si frumoase:masina nu mai "urla", in cele din urma ma puteam si eu bucura de condus..... Vineri am fost nevoit sa fac un drum la bucuresti, si la intoarcere masina a inceput din nou sa scoata aceleasi zgomote!!! S`au dus rulmentii, dupa nici 1000 km!!!! de la ce poate sa fie? mentionez ca am folosit piese cu holograma..........si am fost de fata cand mi`au fost schimbati rulmentii , deci nu se pune problema sa ma fi pacalit mecanicul........ De la ce sa fie? Piese de calitate indoielnica? sau mai e ceva?


--------------------
Dacia Solenza 2005/Confort - B-41-XOH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 31 Mar 2008, 15:34
Post #2


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




E greu de crezut ca te lasa rulmentii dupa doar 1000 Km. Cred ca pana si niste rulmenti facuti pe vapor tin mai mult. Alta tre sa fie buba. Poate nu a strans cum trebuie tamburul.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cevi
post 31 Mar 2008, 18:07
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 February 08




deci nenea ala e nemaipomenit de migalos........nu pot crede ca nu a strans bine tamburul........o sa trec maine pe acolo sa`l intreb de sanatate


--------------------
Dacia Solenza 2005/Confort - B-41-XOH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 31 Mar 2008, 19:22
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Am auzit pe cineva spunand ca vaselina cu care vine rulmentul este una de conservare ce trebuie curatata si inlocuita cu alta mai groasa, in momentul montarii rulmentului. Asa o fi? Chiar si asa, tot nu huruie dupa 1000 de km..


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 31 Mar 2008, 19:31
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Cevi, inlocuieste si tu numele acestui topic - altfel va fi sters.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 31 Mar 2008, 21:10
Post #6


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




La solenza inca n-am desfacut, dara daca e acelasi sistem ca la nova, atunci lucrurile stau, probabil, cam asa:
Rulmentii pe spate sint dublii, de fapt pseudodublii, pentru ca sint doua jumatati distincte care se imbina perfect si sint mentinute imbinate de o piedica circulara interioara. Ori de cite ori am desfacut tamburii ca sa reglez sabotii, cele doua jumatati s-au separata. Cind le pui la loc, nu se imbina de la sine prin stringerea piulitei. Trebuie imbinate cu tamburul scos, manevrind piedica cu degetul. Se baga tamburul pe fuzeta cu mare grija, pentru a nu provoca iarasi separarea lor. Daca s-au separat (ramine o distanta de 1/2 mm intre cele doua jumatati) tamburul va avea joc pe fuzeta. Daca nu bagi de seama si mergi asa, probabil ca rulmentul nu te va tine mai mult de 1000 km.
Cred ca trebuie sa iei rulment nou si sa stai cu ochii pe mecanic pentru ca el sa stea cu ochii pe rulment la montaj. Dupa stringerea piulitei pe fuzeta, verifica personal daca tamburul are joc. La cea mai mica impresie ca-i asa, se reia operatiunea de montare.
Poate sa scoata, inainte de a-l baga in tambur, simeringul de pe rulment si sa-i puna mai multa vaselina. Din fabrica e doar mizgalit putin.
Si nu mai puneti atita pret pe holograma. E doar o eticheta foarte costisitoare. Un rulment e rulment si atit. Nu holograma-l face sa functioneze.

This post has been edited by corbex: 31 Mar 2008, 21:18


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 1 Apr 2008, 08:05
Post #7


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Din ce ai descris tu sistemul de la Nova e similar cu cel de pe SLZ.

Eu zic ca si daca strange cu prea mult zel tot rau e...pt ca aia sunt rulmenti radial-axiali si piulita aia trebuie stransa la moment altfel in scurt timp rulmentul se deterioreaza.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 1 Apr 2008, 10:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. Incearca sa schimbi numele topicului ca e oribil .
2. Rulmentii trebuie sa te tina mult si bine DACA nu au vre-un defect de fabricatie . Nu are nici o legatura cu vaselina , care abia dupa 10-15.000 se mai strang si se adauga alta .
3. Rulmenti pe spate , daca au fost noi , ar fi trebuit sa nu fie stransi puternic , dar dupa aprozimativ 1000 km ii mai strangeai putin , dupa ce se asezau bine .
4. La strangere , rulmentii se strang cu un fel de presa/cheie cu o anumita putere , apoi se da cam 1/4 de tura inapoi si se pune siguranta .
La tine cum aude zgomotul ? Si mai ales , daca ridici masina/ roata , fara frana de mana trasa , si incerci jocul in plan orizontal si vertical , se simte ceva ??? Pentru a face zgomot trebuie sa aiba ceva joc !
Poate ca zgomotul se aude de la rulajul cauciucurilor sau de pe fata ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 3 Apr 2008, 15:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Cevi, cati km aveai de i-ai schimbat ?


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 3 Apr 2008, 17:31
Post #10


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




eu am schimbat un rulment pe spate pe la vreo 35.000 km.Mie nu mi se parea nimik , dar am mers cu un mecanic in masina si pe la 80-90km/h cica fluiera.Am cumparat unul , cu holograma , circa 60 lei acum 1an jumate si , si l-a schimbat in 10 min.
Merge bine acum , dar ma tot gandesc daca chiar trebuia schimbat , mai ales ca eu nu auzeam nimik.
PS> mecanicul era un prieten al meu , nu era vorba de beneficii


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cevi
post 6 Apr 2008, 10:08
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 February 08




s`a rezolvat prin inlocuire! mecanicul a zis ca au fost piese de calitate indoielnica.........sa speram ca astia o sa tina mai mult.........
Offtopic: are cineva idee cum se baga rulmentii in locul unde trebuie sa intre?


--------------------
Dacia Solenza 2005/Confort - B-41-XOH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Apr 2008, 18:14
Post #12


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cu presa. Daca vreun mecanic incearca s-o faca prin ciocanire, trimite-l la muma-sa.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 18 Sep 2008, 16:53
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




stie careva ce cod are rulmentul, adica ce scrie pe el (seria lui) ?????


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRISTI 77
post 27 Oct 2009, 09:11
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 October 09




salutare.stie cineva cat costa rulmentii de slz. fata/spate?

This post has been edited by CRISTI 77: 27 Oct 2009, 09:12


--------------------
dacia solenza 2003-comfort - xxxxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 27 Oct 2009, 12:56
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




QUOTE(corbex @ 9 Apr 2008, 19:14)
Cu presa. Daca vreun mecanic incearca s-o faca prin ciocanire, trimite-l la muma-sa.
*




Si eu am schimbat rulmentul spate dreapta nu pt ca era uzat ci pt ca masina nu a avut capacul de protectie din tabla si la piulita aia a intrat tot felul de mizerie astfel incat cu mare chin a fost scos tamburul pt schimbarea ferodourilor.....Chiar a fost indoita o presa, apoi am incercat cu alta mai groasa....Greu de tot. Bun, am cumparat rulemnt romanesc (sau turces ca parca Alexandria a fost cumparata de turci) si respectivul l-a batut cu ciocanul enorm (intra greu)...Bun, s-a dus , a pus tamburul pe ax si cand a miscat tamburul axial (probabil avea ceva mustrari de constiinta), am constatat ca se misca ca si cum nu ar avea joc....Zice el: nu e strans!....I-am spus sa puna rulmentul vechi la loc. Ala a intrat mai usor si n0a mai dat atat de criminal in el..... Cel pe care il batuse era spart si l-am aruncat (se separau cele doua jumatati, le puteai scoate) . Am fost la alt service si mi-au pus alt rulment, cu presa....Am deja 10 000 cu el si nu se aude nimic

Cred ca si cei romanesti tin si sunt mai ieftini cu 50%. La Dacia veche nu tin minte sa fi inlocuit taica-meo rulmenti in prostie...I-a inlocuit cand a facut o revizie mai generala : daca tot se umbla... biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Oct 2009, 14:38
Post #16


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




cam 70, respectiv 40 lei.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JOHN123
post 27 Oct 2009, 15:19
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 26 September 09




[quote=augustin87r,27 Oct 2009, 12:56]
Bun, am cumparat rulemnt romanesc (sau turces ca parca Alexandria a fost cumparata de turci) si respectivul l-a batut cu ciocanul enorm (intra greu)..

Fabrica din Alexandria a fost cumparata in urma cu 12-13 ani de japonezi (KOYO), aceiasi care utilasera fabrica de la infiintare in'74, iar in ultimii ani a fost complet retehnologizata, ceea ce a dus la micsorarea drastica a nr. de muncitori...(de vreo 5 ori), concomitent cu relocarea unor tineri inginerasi japonezi.
poti crede ce vrei, dar sa bati cu ciocanul intr-un rulment e ca si cum ai verifica cu chibritul scaparile de gaze la butelie; daca n-ai alta varianta si tot trebuie sa bati trebuie sa o faci cu delicatete, prin intermediul unei tevi duble care sa calce pe inele simultan in timp ce bati in teava, sau pe rand pentru radial axiali.


--------------------
SOLENZA 1.4MPI 2004, CLIMA
Sandero Stepway 0.9 TCE
"Nimic din ce-i omenesc nu mi-e strain"(Terentiu)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 27 Oct 2009, 17:07
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




QUOTE(JOHN123 @ 27 Oct 2009, 16:19)
daca n-ai alta varianta si tot trebuie sa bati trebuie sa o faci cu delicatete, prin intermediul unei tevi duble care sa calce pe inele simultan in timp ce bati in teava, sau pe rand pentru radial axiali.
*




Ala la service-ul lui nu avea alta varianta. Stiu si eu ca nu trebuie sa bati, dar un meserias de ce nu stie si procedeaza asa dintotdeauna (ca e vechi in meserie, repara dacii de 20 de ani cel putin.....)? Inseamna ca trebuie ocoliti,mai multe nu putem face....Adica iei service-urile la rand si te convingi care lucreaza bine si care nu....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 27 Feb 2010, 15:17
Post #19


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Salut ,

Am schimbat ieri saboti frana , pistonasele , rulmentii la ambele roti spate + rectificat tamburii .
Dupa ce am montat tamburi am observat ca cel din stanga are un mic joc dupa strangerea piulitei - rulmentii au fost montati cu presa hidraulica .

Inainte de a schimba rulmentii aveam probleme cu masina - imi trepida roata spate stanga pana-n 60 km la ora ( dansa efectiv 022.gif ) .

Nu am facut inca proba de drum dar sper sa nu am probleme din cauza jocului mic la tamburul stanga .


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionel 1966
post 12 Sep 2010, 17:32
Post #20


ionel 1966


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 November 06
From: Margineni-Bacau




Nu prea ma pricep la mecanica, dar tamburul iese cu tot cu rulment? Vreau sa verific sabotii si nu stiu cum pot face asta. Multumesc.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC 96 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Sep 2010, 18:22
Post #21


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cata82: scoate din nou tamburul, rulmentul e din doua jumatati si a iesit de pe siguranta care tine jumatatile imbinate. Aseaza rulmentul corect si incearca sa nu balangani tamburul cind bagi rulmentul pe fuzeta, va iesi iarasi.
Ionel 1966: da, tamburul iese cu rulment cu tot, uneori cu jumatate din el, vezi ce am scris mai sus.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 29 Aug 2014, 11:51
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




2010 - 2014 Patru ani distanta.
In final Corbex stie ce spune. Rulmentul spate este format din doi rulmenti radiali- axiali conici cu role. Camasile interioare ale celor doi rulmenti se cupleaza, se fixeaza intre ele cu ajutorul unei sigurante din plastic. Camasa exterioara este comuna.
Am schimbat rulmentul la 165ooo Km. cuajutorul unui surub M20, saibe, distantiere din teava si forta. Rulmentul nou l-am montat cu ajutorul rulmentului vechi pe care l-am folosit ca distantier.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dokocr
post 3 Nov 2014, 18:00
Post #23


Solenza


Group: Members
Posts: 20
Joined: 31 May 09




Schimb rulmenti.

...poate ajuta pe cineva.

This post has been edited by dokocr: 4 Nov 2014, 08:50

Attached image(s)
Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image


--------------------
Dacia Solenza 2004 SCALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_sweat
post 27 Feb 2015, 10:19
Post #24


DJ


Group: Members
Posts: 277
Joined: 20 February 07
From: Bucuresti (Militari)




multumesc pt poze


--------------------
Dacia Solenza 2004 - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 24 Sep 2015, 09:50
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(corbex @ 31 Mar 2008, 22:10)
La solenza inca n-am desfacut, dara daca e acelasi sistem ca la nova, atunci lucrurile stau, probabil, cam asa:
Rulmentii pe spate sint dublii, de fapt pseudodublii, pentru ca sint doua jumatati distincte care se imbina perfect si sint mentinute imbinate de o piedica circulara interioara. Ori de cite ori am desfacut tamburii ca sa reglez sabotii, cele doua jumatati s-au separata. Cind le pui la loc, nu se imbina de la sine prin stringerea piulitei. Trebuie imbinate cu tamburul scos, manevrind piedica cu degetul. Se baga tamburul pe fuzeta cu mare grija, pentru a nu provoca iarasi separarea lor. Daca s-au separat (ramine o distanta de 1/2 mm intre cele doua jumatati) tamburul va avea joc pe fuzeta. Daca nu bagi de seama si mergi asa, probabil ca rulmentul nu te va tine mai mult de 1000 km.
Cred ca trebuie sa iei rulment nou si sa stai cu ochii pe mecanic pentru ca el sa stea cu ochii pe rulment la montaj. Dupa stringerea piulitei pe fuzeta, verifica personal daca tamburul are joc. La cea mai mica impresie ca-i asa, se reia operatiunea de montare.
Poate sa scoata, inainte de a-l baga in tambur,  simeringul de pe rulment si sa-i puna mai multa vaselina. Din fabrica e doar mizgalit putin.
Si nu mai puneti atita pret pe holograma. E doar o eticheta foarte costisitoare. Un rulment e rulment si atit. Nu holograma-l face sa functioneze.
*



Salut, Corbex,

Sa inteleg ca rulmentii se pot unge si apoi se pot monta la loc? Sau se ung inainte de montaj, vaselina de pe ei, cu care vin din fabrica, fiind asa, o spoiala?

Poti da detalii mai multe?

Stima,

http://www.reno.ro/Cum-sa-schimbi-rulment-...te-t206165.html

This post has been edited by george_scala_2004: 24 Sep 2015, 10:05


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 28 Sep 2015, 08:04
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Salut,

Pina la urma am gasit: in loc de SNR, cum a avut, cred, din fabrica, si cum l-am schimbat, acum mai putin de 2 ani!!!, am luat FAG fabricat in Koreea:

Nu ma lasa sa pun foto...

In cutie se gasesc http://www.ebay.co.uk/itm/FAG-Radlagersatz...0-/121145356863

Iar rulmentul singur are codul 546467 http://www.quma.com.cn/goods/2015-02/36dc3...b1b91b036a.html


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 13 Oct 2015, 15:01
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Zicea cineva aici, pe topic, ca e bine ca vaselina cu care vin rulmentii sa fie oarecum suplimentata...dar nu cu oricare...
Cautind sa ma documentez am dat peste urmatoarele:

http://storage1.colony1.net/12038/docs/mobil_polyrex_EM.pdf
http://storage1.colony1.net/12038/docs/exxon_ronex_MP.pdf
http://www.pfidemexico.com/kyodo.pdf
http://www.lubrifianti.com/documente-up/fi...nica3_52429.pdf

Cu asa ceva vin din fabrica rulmentii unui mare producator...ma gindesc insa ca nu vin cu suficienta iar noi va trebui sa o completam...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 14 Oct 2015, 08:24
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




Orienteaza-te spre vaseline pt. auto fiindca acelea se preteaza, in special cele cu Litiu, MoS2 sau grafit. Cele grafitate ar fi cele mai bune dar sa nu fie varianta pentru planetare ca aceea e mai fluida de obicei si curge.

Nu stiu daca e bine sa amesteci 2 vaseline, cel mai sigur e sa pui doar una, iar daca rulmentul vine cu vaselina trebuie sa existe metoda de aplicare sa iti ajunga.


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 14 Oct 2015, 12:19
Post #29


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Sau luati rulmenti care costa mai mult de 40 de lei bucata si nu aveti treaba.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 14 Oct 2015, 13:01
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Daca-ti spun ca am pus snr, exact ca aia originali, si dupa 1 1/2 ani au inceput sa faca un zgomot inauntru de nu puteai sa stai, ma crezi?


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 20:47
Forum Renault