DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot la rulare, huruit la peste 60km/h... rulment...

sin
post 7 Apr 2006, 17:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 February 06




mad.gif logan dci 3000 km nu stiu cit de zgomotoasa ar trebui sa fie masina asta in mers dar in timpul rulari chiar daca opresc motorul se aude un zgomot ca de rulment stricat .Nu am verificat nimic deocamdata astept sa merg la revizia de 10000km.Vo rog sa-mi spuneti daca se aude pe toate loganurile asa sau am eu o problema cu ceva ? multumesc!


--------------------
dacia logan 1.5dci - b 13 sin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 7 Apr 2006, 17:23
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(sin @ 7 Apr 2006, 17:13)
mad.gif  logan dci 3000 km nu stiu cit de zgomotoasa ar trebui sa fie masina asta in mers dar in timpul rulari chiar daca opresc motorul se aude un zgomot ca de rulment stricat .Nu am verificat nimic deocamdata astept sa merg la revizia de 10000km.Vo rog sa-mi spuneti daca se aude pe toate loganurile asa sau am eu o problema cu ceva ? multumesc!
*


se aude,la rotile din spate un zgomot metalic toate fac asa,mai inervante sunt zgomotele din interior(plasticele)


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 8 Apr 2006, 12:49
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




Si eu am remarcat zgomutul acesta de rulare care seamana cu acela de rulment uzat. Nu stiu ce semnificatie are. Cand si cand mai tresar cand il aud. Nu a crescut in intensitate in 11.000 km, banuiesc ca "e de la ei".


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 13 Apr 2006, 14:57
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




Nu stiu daca macar vreunul din voi stie cum face un rulment uzat....va spun ca nu ati mai sta in masina...
E un huruit continuu si pregnant. imposibil sa nu-ti dai seama despre ce e vorba...Loganul nu are acest zgomot.....


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 13 Apr 2006, 15:14
Post #5


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




smile.gif)
zgomotul de la rulare e de la cauciucuri ...rulmentii cred ca fac urat !

This post has been edited by avathan: 13 Apr 2006, 15:14


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 13 Apr 2006, 19:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




QUOTE(angel35 @ 13 Apr 2006, 14:57)
Nu stiu daca macar vreunul din voi stie cum face un rulment uzat....va spun ca nu ati mai sta in masina...
E un huruit continuu si pregnant. imposibil sa nu-ti dai seama despre ce e vorba...Loganul nu are acest zgomot.....
*


E adevarat, nu sti! tongue.gif
Si depinde de gradul de uzura. In stadiu incipient e un huruit continuu dar de care poti sa stai in masina.
Nu a zis nimeni ca e un rulment uzat, numai a fost comparat zgomotul de rulare cu acela facut de ....


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 2 May 2006, 07:45
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Asa cum am spus in alt topic am sa revin la cu problema mea.
Si eu am avut un zgomot la rulare pe care l-am depistat si care s-a dovedit a fi de la rulment. Desigur de la identificarea problemei si pana la rezolvarea e cale lunga.
Masina mai e in garantie asa ca avand deja experianta schimbarii bratului inferior unde meseriasii m-am frecat 2 zile ca sa vada de unde vine zgomotul, fie n-au stiut fie n-au vrut m-am dus inainte la un mecanic (la propriu smile.gif ). Acesta dupa 15m de mers cu masina mi-a spus clar ca am probleme cu rulmentul. Mi-a urcat masina si pe elevator pe langa asta mi-a spus ca trebuie sa schimb si bieletele stanga-dreapta si sa regelz directia (cauciucuri uzate pe interior).
Bun. Dupa ce mi-am ,,facut temele" m-am dus la dacia service sa-mi fac revizia la 30.000 km si le-am spus ce probleme mai am: rulment fata dreapta plus bilete.
N-au comentat au constatat si ei ca asa e si ....la treaba.
Am inceput la ora 10.30 si am terminat la ora 17.00. Revizia a fost OK.
Operatiunea RULMENTUL-PREZONUL-SENZOR ABS. Se apuca ,,mecanicul" de treaba....ajunge la rulment il schimba schimba bieletele strange tot ...ajunge la prezoane. Pe cand ma gandeam ca am scapat si plec magarul mi-a rupt un prezon. In fine timp ...timp pierdut.. pana a venit un sudor... sa sudeze ceva de bucata ramasa infiletata... ca sa poata scotate afara bucata ramasa... Intr-un tarziu reuseste. Cand sa scoata masina afara constata ca a ramas aprins martorul la ABS.
Care sa fie problema? Care sa fie..?Mi-au conectat masina la calculator si mi-au schimbat un senzor. Tot degeaba. Dupa care intr-un moment de luciditate al unui mecanic de acolo l-a intrebat pe cel care a montat rulmentul daca l-a montat corect.
Binenteles ca nu l-a montat corect.
Rulment l-au montat invers adica fata care era la interior trebuia sa fie la exterior. Chestia asta conteaza pentru ca altfel senzorul nu poate face ,,citirea"
Aici cel putin a ramas pentru mine o dilema. Pentru mecanici e clar ca habar n-aveau. Pentru loganurile dotate cu ABS rulmentii sunt diferiti fata de restul variantelor fara ABS?
Asadar au demontat rulmentul si au montat altul luat din magazie. De data aceasta ABS-ul era OK.
Dupa 6 ore si 30 min am plecat si eu in sfarsit de la service.
Logan ambition 1.6 28500km 1 an si 5 luni. Si asa in treacat mai era unu acolo care si-a schimbat un rulment pe spate. Avea in jur de 20.000 km.
Cu masina am circulat pe drumurile publice, pe cele pe care trebuie sa platesti rovinieta.

off topic.
La plecare problema de mai sus era deja.......de domeniul trecutului. Acum aveam alta problema de rezolvat.
Sa caut un topic despre rugina sa va spun unde am gasit eu rugina cand au ridicat masina pe elevator.


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Jan 2009, 11:23
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




A venit si randul meu sa ma plang de o problema aparuta recent la Logan.

La viteze de peste 50-60 km/h se manifesta un zgomot ca un huruit din ce in ce mai puternic... mai precis e ca o amplificare a zgomotului de rulare. Nu are nici o legatura cu motorul deoarece zgomotul se mentine la decuplarea din ambreiaj a acestuia. E de undeva de la trenul de rulare (posibil rulment) sau de la caroserie (ceva desprins care permite intrarea in habitaclu a zgomotului de rulare sau v reun element care intra in vibratie). Zgomotul a aparut odata cu temperaturile joase si vreo 1300 km in conditii de iarna, inclusiv doua drumuri pe Transfagarasan pana la Balea Cascada.

Banuieli:
-rulmenti fata sau spate... argument contra: de cand a aparut zgomotul am mers cca 500 km si nu s-a accentuat zgomotul si nici nu a crapat nimic...
-saboti blocati... contra: nu se incing rotile
- caroserie... e de cercetat pe un elevator, dar nu am ajuns inca la unul.
- cutia de viteze/diferentialul?... poate probleme cu uleiul din cutie?... urme de ulei nu am gasit
-???... alte idei

Mentionez ca huruitul nu poate fi de la cauciucurile de iarna deoarece tot ele nu se manifesta huruitul pana acum, in conditii similare.

Astept idei, mai ales de la cei care au experimentat probleme similare!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiuhusca
post 5 Jan 2009, 11:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 2 July 07




Rulment sigur.


--------------------
Daewoo Tico Daewoo 1998,Tico Sl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 5 Jan 2009, 11:36
Post #10


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Zgomotul creste in intensitate odata cu viteza?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vernescu
post 5 Jan 2009, 12:39
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 564
Joined: 3 June 05




Acelasi lucru am patit si eu iarna trecuta cum treceam de 50 km la ora zgomote foarte acute .Am citit pe aici pe forum sa verific sa nu am antena ridicata si desfiletata si crede-ma asa era acum nu se mai aude nici un zgomot
Verifica si tu poate ai aceiasi problema


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuata
post 5 Jan 2009, 15:47
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 3 February 06
From: Iasi. Bucium




Salut!

Astazi am obs. si eu .. ca si la mine se aude asa .. un "vajait" .. parca vine de la roara dreapta fata.. si se am plifica park pe masura ce creste viteza..
Eu cred ca e rulmentul...Se poate intampla ceva daca nu il schimb acuma?


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005
Dacă n-ai bani, n-ai încredere în tine; dacă ai bani, n-ai încredere în ceilalți...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Jan 2009, 15:52
Post #13


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Incearca sa observi daca intensitatea zgomotul scade/creste cand virezi. Daca sa zicem virezi la stanga si intensitatea creste inseamna ca e un rulment din partea dreapta. Daca virezi la stanga si intensitatea scade inseamna ca e un rulment din partea stanga. Asa izolezi pe ce parte e problema.

Problema e ca nu stii daca e in fata sau in spate. Pentru asta faci alt test. Rulezi masina pana are o viteza considerabila si o scoti din viteza. O scoti pentru a evita zgomote si alte prostii infundate care pot aparea de la frana de motor (evacuarea and shit). Dupa care incepi sa franezi putin. Daca huruiala creste in intensitate atunci e in fata problema. Daca franezi si nu sesizezi diferente (cresteri/scaderi) atunci franeaza tare. Daca scade in intensitate aproape sigur problema este in spate.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 5 Jan 2009, 17:02
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Daca problema a aparut pe timp rece si dupa drumuri lungi, nu ar strica o spalare pe dedesupt cu apa calduta a masinii.O sa va minunati ce iese de sub ea.


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeus-iulian
post 5 Jan 2009, 17:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 16 August 05




QUOTE(danut81 @ 5 Jan 2009, 17:02)
Daca problema a aparut pe timp rece si dupa drumuri lungi, nu ar strica o spalare pe dedesupt cu apa calduta a masinii.O sa va minunati ce iese de sub ea.
*



Treaba asta se face la temperaturi mai mari de 0 grade.


--------------------
daewoo/dacia ex cielo/Logan 1.6 MPI 95/2004 - B-85-ZEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 5 Jan 2009, 18:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Am avut aceeasi problema. Cun spunea cineva mai inainte, parca se aude mai puternic in zona torpedoului. Are 101% legatura cu temperatura joasa insa dispare la fel de repede cum apare! Si pare mai stridenta problema la inceperea calatoriei cu masina.


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuata
post 5 Jan 2009, 19:56
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 3 February 06
From: Iasi. Bucium




Ms. Ptr. rasp.


Am testat si se pare ca la accelerare vuietul creste in intensitate.. la franare scade zgomotul.
Tind sa cred ca zgootul vine din spate.. roata dreapta spate.. si daca ma gandesc mai bine, am intors de vreo cateva ori cu frana de mana pe zapada..smile.gif asa de proba nu de figuri:P ???Este posibil ca de la acest lucru sa se fi "dizlocat" rulmentul???


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005
Dacă n-ai bani, n-ai încredere în tine; dacă ai bani, n-ai încredere în ceilalți...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 5 Jan 2009, 20:25
Post #18


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




...sau cablul de frana de mana sa se fi gripat un pic si tine sabotii apasati pe tambur. Suspenda masina in spate (pe rand) decupleaza frana de mana si invarte rotile. Tragi concluzia imediat: se invarte greu - roata infranata> saboti semiblocati; zgomot (huruit)> rulmenti. Daca tot suspenzi masina trage si de fiecare roata in plan vertical > joc rulmenti: se strang sau se inlocuiesc.
Inca ceva: pe gerurile astea cred ca la parcare nu asigurati masina si cu frana de mana! smile.gif


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 5 Jan 2009, 20:56
Post #19


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




QUOTE(AL @ 5 Jan 2009, 11:23)
La viteze de peste 50-60 km/h se manifesta un zgomot ca un huruit din ce in ce mai puternic...
*


Pai, cum s-a zis aici, si pe alte topicuri, posibil sa fie rulmetul.
Un astfel de zgomot am avut si eu, se manifestea de pe la 60 km/h, dar la viteze mai mari, peste 100 km/h, nu se mai auzea, fiind de fapt acoperit de zgomotul de rulare al masinii
Rezolvarea: înlocuit rulment spate, 268 ron la “dilăr” autorizat mad.gif


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 6 Jan 2009, 09:10
Post #20


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. intensitatea creste cu viteza... pana e acoperita de zgomotul de rulare (peste 100-120 km/h)
2. nu dispare in curbele largi, nici stanga nici dreapta.... verificat
3. trebuies a verific la franare brusca... dar oricum, oricum, la franare usoara nu dispare brusc ci odata cu scaderea vitezei... deci ar fi indicii de rulment spate
4. ciudat e ca de cand a aparut (adica a aparut deodata) am parcurs peste 600 km drum interurban, cu distante de 250 km parcursa dintr-o bucata... daca era rulment, nu trebuia sa se incinga roata sau sa fi "crapat" deja de tot???
5. antena nu este... verificat
6. trebuie sa o suspend si sa verific rotile... asta e clar!
7. ar putea fi vreo prindere a sistemului de evacuare sau alt element desprins pe sub masina si care vibreaza sau face zgomot datorita curentilor de aer?


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vadim_braia
post 6 Jan 2009, 10:29
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 February 07
From: Bucuresti




Este un rulment mai mult ca sigur .


--------------------
DACIA LOGAN 2007 1.5 DCI VAN & MCV LAUREATE
Volvo 850 2500cmc , Rover 600 1800cmc 16 V , Toyota Previa 2.2D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 6 Jan 2009, 11:03
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




DACA sursa de zgomot este aceeasi ca la mine nu e rulmentul...la mine s-a reparat singura. Ma gandesc ca unsoarea de calitate Dacia sa nu ii placa la frig si sa nu isi mai faca treaba.


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Jan 2009, 11:28
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cel mai probabil e un rulment.
Faptul ca s-a facut ceva drum cu el nu e prea relevant, eu am mers la berlina 200 km cu unul din rulmentii spate spart, asa ca....


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 6 Jan 2009, 17:55
Post #24


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Ce am patit eu: am intat intr-un mic sant cu roata stanga si nu am mai putut iesi decat tractat. Cel care m-a tractat a incercat sa ma scoata mai rapid tragand in diagonala, rezultatul cauciucul de iarna ovalizat, desi cand il privesti nu ai spune ca este asa ceva.La viteze de peste 60 km /h trepidatii si uruit de nu stiam de unde provine, dar si cu un foarte, foarte mic joc la volanului peste 100 km/h.S-a echilibrat cauciucul la 0 fara nici un rezultat, s-a inlocuit cu unul de vara si huruitul a disparut. verifica si acest aspect, cine stie, dinamica e ciudata!!!!!!!! ohmy.gif


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andmik
post 6 Jan 2009, 18:21
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 15 July 07
From: Galati




sustin idea cu cauciucul ,sau cum a patit-o un amic:o pietricica intre placuta de frana si disc!....


--------------------
dacia logan 1,5 Dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 7 Jan 2009, 09:46
Post #26


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




da, voi verifica si acest aspect, mai ales ca un huruit similar, mai apropiat de un ronțăit (la viteze f. mici), a aparut de cateva zile si la cealalta masina a familiei, la roata din fata a unui Matiz... poate fi de la frig... deformare cauciucuri la temperaturi joase etc. ...

intre timp am facut din nou, cu mai multa atentie, proba sugerata de driverx cu virajele si franarile... rezultatul este ca pare sa creasca huruitul la virajul catre dreapta (concluzie fiind ca buba e pe stanga) si nu depinde de franarea lejera... iar la cea brusca dispare oricum prin reducerea vitezei (ar trebui sa ies pe autostrada sa fac franari bruste, dar timpul meu liber si conditiile meteo nu permit asemenea probe acum)... deci inclin si eu catre rulment insa, inainte de decide inlocuiri, voi verifica si pietricele, cauciucuri sau alte asemenea...

va voi tine la curent cu evolutia problemei...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 7 Jan 2009, 09:59
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Incearca sa verifici toate pneurile sa nu ai ceva infipt in cauciuc . Eu am patit-o , mi-a intrat un surub si i-a ramas doar capatul , se auzea de parca aveam rulment spart , s-a rezolvat in cele din urma la vulcanizare . Bafta si sper sa nu fie nimic grav .


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 7 Jan 2009, 20:04
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 5 Jan 2009, 12:23)
A venit si randul meu sa ma plang de o problema aparuta recent la Logan.

La viteze de peste 50-60 km/h se manifesta un zgomot ca un huruit din ce in ce mai puternic... mai precis e ca o amplificare a zgomotului de rulare. Nu are nici o legatura cu motorul deoarece zgomotul se mentine la decuplarea din ambreiaj a acestuia. E de undeva de la trenul de rulare (posibil rulment) sau de la caroserie (ceva desprins care permite intrarea in habitaclu a zgomotului de rulare sau v reun element care intra in vibratie). Zgomotul a aparut odata cu temperaturile joase si vreo 1300 km in conditii de iarna, inclusiv doua drumuri pe Transfagarasan pana la Balea Cascada.

Banuieli:
-rulmenti fata sau spate... argument contra: de cand a aparut zgomotul am mers  cca 500 km si nu s-a accentuat zgomotul si nici nu a crapat nimic...
-saboti blocati... contra: nu se incing rotile
- caroserie... e de cercetat pe un elevator, dar nu am ajuns inca la unul.
- cutia de viteze/diferentialul?... poate probleme cu uleiul din cutie?... urme de ulei nu am gasit
-???... alte idei

Mentionez ca huruitul nu poate fi de la cauciucurile de iarna deoarece tot ele nu se manifesta huruitul pana acum, in conditii similare.

Astept idei, mai ales de la cei care au experimentat probleme similare!
*



QUOTE(nicuata @ 5 Jan 2009, 20:56)
Ms. Ptr. rasp.
Am testat si se pare ca la accelerare vuietul creste in intensitate.. la franare scade zgomotul.
Tind sa cred ca zgootul vine din spate.. roata dreapta spate.. si daca ma gandesc mai bine, am intors de vreo cateva ori cu frana de mana pe zapada..smile.gif asa de proba nu de figuri:P  ???Este posibil ca de la acest lucru sa se fi "dizlocat" rulmentul???
*



QUOTE(AL @ 7 Jan 2009, 10:46)
da, voi verifica si acest aspect, mai ales ca un huruit similar, mai apropiat de un ronțăit (la viteze f. mici), a aparut de cateva zile si la cealalta masina a familiei, la roata din fata a unui Matiz... poate fi de la frig... deformare cauciucuri la temperaturi joase etc. ...

intre timp am facut din nou, cu mai multa atentie, proba sugerata de driverx cu virajele si franarile... rezultatul este ca pare sa creasca huruitul la virajul catre dreapta (concluzie fiind ca buba e pe stanga) si nu depinde de franarea lejera... iar la cea brusca dispare oricum prin reducerea vitezei (ar trebui sa ies pe autostrada sa fac franari bruste, dar timpul meu liber si conditiile meteo nu permit asemenea probe acum)... deci inclin si eu catre rulment insa, inainte de decide inlocuiri, voi verifica si pietricele, cauciucuri sau alte asemenea...

va voi tine la curent cu evolutia problemei...
*




Eu tot nu ma prind... voi?

This post has been edited by adiya: 7 Jan 2009, 20:05


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 8 Jan 2009, 08:55
Post #29


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




adiya, ce ai vrut sa spui sau sa intrebi?... nici eu nu ma prind!... daca astepti un raspuns de la mine, fii te rog mai explicit...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 8 Jan 2009, 11:24
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Gresala mea, sorry. S-a intercalat nicuata cu multumiri si nu mai stiam cine este cel cu problema...
Ca un sfat incearca, daca ai posibilitatea, sa bagi masina la caldura o noapte. Asa vei sti sigur daca problema este de la gheata/ceva inghetat sau e de natura tehnica.

This post has been edited by adiya: 8 Jan 2009, 11:27


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:42
Forum Renault