DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motor 1.5 k9k 792

iorgil
post 26 Aug 2022, 11:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 26 August 22




Detin acest motor k9k 792 si consuma exagerat de mult ulei, turbina fiind ok . L-am desfacut si am constat ca fanta primilor segmenti are 0.50 , din ce am citit pe internet ar fii trebuit sa fie 0.35 .
Am hotarat sa iau alt motor complet, problema este ca parerile sun impartite si va rog sa ma lamuriti .
Am observat ca sunt motoare de 1.5 cu electromotorul in fata iar altele cu electromotorul in spate . Eu vreau sa iau orice motor care are electromotorul in fata si sa ii pun anexele de pe motorul meu .
Unii spun ca nu merge, alti spun ca ar merge, voi ce parare aveti ? Daca nu merge ce vreau eu, totusi pot pune alt cod de motor ? Daca da, care ?


Codul meu de motorul il gasesc foarte greu si departe, la un pret piperat .


--------------------
dacia logan 2007 - B777DRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Aug 2022, 11:45
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca tot il ai deja, si e desfacut, nu-i mai simpla o segmentare?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iorgil
post 26 Aug 2022, 12:07
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 26 August 22




fanta segmentilor pe fiecare cilindru : 0.55 , 0.35, 0.50, 0.60 deci nu am siguranta pe el .
Imi e mai usor sa il schimb . Ce cod de motor mai poate fii compatibil ?


--------------------
dacia logan 2007 - B777DRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Aug 2022, 12:24
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nu te inteleg. Desfaci motorul, vezi ca ai segmentii uzati, si in loc sa ii schimbi cauti alt motor. Sau tu spui "fanta segment" canalului in care sta segmentul pe piston? Ca se poate rezolva si treaba aia la o adica. Dar ma rog, faci cum vrei. Nu stiu ce alt motor ti se potriveste.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Aug 2022, 12:39
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.773
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




distanta intre capetele segmentului cred ca a masurat el, cu segmentul pus in alezaj nu in piston. Daca a facut asta sus de tot, unde pisotnul schimba de sens, evident ca acolo uzura e cea mai mare, nu car ar conta valoarea de acolo asa mult.
Ultima oara cand am verificat insa altfel se masura diametrul cilindrului, cu comparataor si dispozitiv pt diametre si se facea in 3 locuri pe inaltimea cilindrului.
As zice intai sa faci asta si mai apoi sa vezi daca o inolcuire de segmenti ajunge. orice alt motor K9K iei , ar trebui sa fie macar neam cu al tau ca sistem de injectie (au fost 8 generatii de K9K, cu injectii delphi, siemens si bosch)


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iorgil
post 26 Aug 2022, 12:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 26 August 22




Screenshot-2.png



La asta m-am referit prin " fanta segment " .
Aceasta valoare este atat sus cat si la jumatatea cilindrului . MAsurarea pe un cilindru are o valoare 0.50 iar pe altul 0.35, pe altu 0.60 , ma gandesc ca daca iau segmenti noi e prea mare diferenta intre cilindri si nu este fiabil, totusi, care este cota pentru un cilindru si segment bun ?

Edit .

Revin cu masuratori
image.png

This post has been edited by iorgil: 26 Aug 2022, 14:04


--------------------
dacia logan 2007 - B777DRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:44
Forum Renault