DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Frane frane frane...., curios

Reed
post 10 Nov 2005, 21:54
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(alex_axn @ 10 Nov 2005, 14:55)
pierdutul aderentei inseamna ca roata nu se mai rostogoleste pe sol.. ci aluneca.. ASI ce e de subliniat din raspunsul tau (parerea mea smile.gif ) e treaba cu linearitatea in franare. deci eu zic ca poti contrala frana la slz (spre exemplu daca ai 100 la ora si nu mai e nimeni prin jur se poate proba limitele franei.. adica sa franezi cati poti de tare..insa fara a bloca rotile). imi amintesc ca mergeam o data cu berlina unui prieten si pe la 80 la ora imi zice "fa dreapta aici" si am calcat frana destul de tare (da nu rau de tot) si masina a devenit sanie (si bineinteles ca distanta de franare e mai mare cand cand roata se taraste pe sol).
*



Far suparare dar din ce legi ale fizicii ( a se citi tribologia) ai tras concluzia ca distanta de frinare creste daca blochezi roata iar cauciucul se tiraste pe sol??


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 10 Nov 2005, 22:39
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




reed tu glumesti sau chiar vorbesti serios? nu cred ca au inventat astia inca o lege special ca sa explice "fenomenul" asta dar poti foarte bine sa incerci cu masina ta si sa vezi in care conditii te opresti mai repede. oare astia degeaba s-au chinuit sa creeze abs-ul? asa ar putea sa foloseasca sistemul de frana sugerat de ASI (cu vergeaua care intra in gaurile de la jante smile.gif )


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nebunu
post 11 Nov 2005, 00:14
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 11 February 05
From: Ploiesti






imi pare rau ca o sa te dejamagesc dar ABS( Anti lock Braking Systems) nu inseamna neaparat o franare mai buna inseaman ca ai control asupra directiei masinii cand pui o frana mai brusca deci nu ti se blocheaza rotile. in asta consta ABS nu neaparat o franare mai eficienta. capacitatea de franare sta aderenta pe care o ai dimensiunile anvelopelor si bineiteles acele kituri de frana mai pewrformate de care sunt tare curios sa aflu dac pot cumpara din romanaia sa ceva si de unde la ce pret.

Attached thumbnail(s)
Frane.jpg ( Size: 20.25k ) Number of downloads: 1226


--------------------
dacia solenza scala - PH 78 TEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 11 Nov 2005, 02:00
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




s-a mai discutat despre eficienta abs-ului (care doar in fff putine cazuri franeaza mai slab decat o masina fara abs), dar nu asta era ideea; treaba era cu distanta de franare atunci cand roata se blocheaza...


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 11 Nov 2005, 13:11
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Vedeti voi, de aici apare neconcordanta in afirmatii si pretentiile fiecaruia. Unii compara solenza cu berlina si sunt foarte multumiti de frane; si pe buna dreptate, e alta mancare de peste. Dar eu, ca ma "vaitam" ceva mai devreme, eu nu compar franele solenzei cu alea de berlina, eu le compar cu alea ale unor Masini. Nu dau nume ca sa nu faceti caterinca si sa spuneti ca la banii astia n-aveam cum sa cumpar X sau Y marca de masina, ceea ce ar fi si corect. Dar eu un astfel de frane vreau la solenza, frane eficiente. Cam greu, stiu; costisitor, stiu si asta.

Eu nu vreau decat sa dau un exemplu. Bun, prost, nu trebuie sa faca altii ca mine, vreau doar sa subliniez nemultumirea mea fata de franele astea.
Mergand pe un drum national cu o viteza mai mare decat cea legala (d-aia am zis ca nu trebuie sa faca altcineva ca mine), am fost nevoit sa franez violent. Ei bine pana pe la 90-80 km.h a fost ok, dar dupa... pana am ajuns la 50-40 km/h... o eternitate biggrin.gif , aveam impresia ca ma urc pe ala care se bagase in fata mea.
Am reusit si in oras sa le incing in asa hal incat sa nu mai tina bine, dar a fost altceva. Nu a fost situatie de urgenta si am lasat-o mai moale.




--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 11 Nov 2005, 14:46
Post #36


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(Reed)
Far suparare dar din ce legi ale fizicii ( a se citi tribologia) ai tras concluzia ca distanta de frinare creste daca blochezi roata iar cauciucul se tiraste pe sol??


Coeficientul de frecare este dependent de temperatura; la ruperea aderentei temperatura cauciucului, datorita frecarii cu suprafata de rulare, creste si valoarea coeficientului de frecare scade. Pe scurt cam asta e!


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 11 Nov 2005, 20:01
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Stiinta ce se ocupa cu frecarea se numeste tribologie ( Ff=uN). Frecarea nu depinde de temperatura direct. Pilotii de raliu de aceea au tura de incalzire pt ca in principal aduc pneurile la o temperarura mai mare caracteristica rulajului cu viteze mari si nu ca sa le scada aderenta. Teoretic la o frinare brusca la viteze mari , din cauza frecarii, se dezvolta o caldura f mare ce duce la vaporizarea cauciucului creind un film de aer intre cauciuc si asfalt ce determina o.." aeroplanare", fenomen ce apare si la placutele de frina cind se incing.. de aia sunt discuri ventilate si cu gauri. Dar pentru lamuriri am mai insistat si insist: cititi articolele de pe www.carbibles.com


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 12 Nov 2005, 08:41
Post #38


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




Reed: coeficientul de frecare are valori maxime pe o anumita plaja de temperaturi. Pilotii asta fac, aduc pneurile in aceasta plaja.

Edit:
Chestia cu "aeroplanarea" e valabila in cazul placutelor si discurilor in nici un caz la pneu - suprafata de rulare!

This post has been edited by Lucian BLK: 12 Nov 2005, 10:16


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 12 Nov 2005, 09:47
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Nu am stat sa citesc toate posturile, dar din ce am ciupit vad ca voi puneti la indoiala un lucru cunoscut din scoala generala, si anume ca franarea la alunecare(cazul rotilor blocate) e mai mica ca cea de rostogolire(rotile franate dar nu blocate). De aici rezulta ca franarea cu blocarea rotilor e mai proasta macar din motivul asta, nu mai punem la socoteala lipsa controlului directiei. De asemenea rezulta ca ABS nu e mai bun ca o franare fara blocare. Nu mai intru in detalii. Abtineti-va sa veniti fara argumente daca nu sunteti de acord cu ce am scris.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 12 Nov 2005, 10:11
Post #40


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(george_slz)
vad ca voi puneti la indoiala un lucru cunoscut din scoala generala, si anume ca franarea la alunecare(cazul rotilor blocate) e mai mica ca cea de rostogolire(rotile franate dar nu blocate).


O fi cunoscut din scoala generala dar asta nu ne impiedica sa discutam. Apropo, de ce e asa? Ei?
Eu, cel putin, nu am pus la indoiala acest fapt, incercam doar sa-l explic!


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 12 Nov 2005, 12:17
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE
De asemenea rezulta ca ABS nu e mai bun ca o franare fara blocare.


oare sa ai dreptate??


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 13 Nov 2005, 13:23
Post #42


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(RIon @ 9 Nov 2005, 15:57)
Mai Adrian, nu sunt de acord cu tine biggrin.gif
In primul rand sustii ca nu merita sa investesti in masina, dupa toate modificarile pe care le-ai facut?
Apoi, ca si sistem de franare si eficacitate, sunt excelente franele de SLZ, pentru o astfel de masina, nu e o masina Sport si nici ABS nu are, asa e?
*



Off: Eu am facut modificari de ordin estetic... Investitia o consider la masina sa adaugi componente care sa depaseasca cu peste 15-20% valoarea ei.. Ori eu am niste roti, un cd, 4 boxe si niste elemente din fibra.. Slabut, sa stii!

Franele, in schimb, chiar si ventilate sunt de cacao! Sincer, cand se incalzesc pur si simplu nu mai au aderenta pe disc!

This post has been edited by Adrian_Solenza: 13 Nov 2005, 13:23


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Jan 2006, 16:22
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am Scala din 2003 si sunt multumit de frane . Problemele la ce sa faci la frane sunt multe si complexe . Multi ar vrea sa schimbe ceva , dar nu prea stiu ce sau costa prea mult . Parerea mea referitor la ABS este ca la multi de aici se aplica poanta cu vulpea si strugurii , adica cei care nu au ( inclusiv eu ) considera ca e mai prost sistemul . E adevarat ca sunt si conditii in care unul cu ABS franeaza mai greu decat unul care nu are , dar problema este ca in ultimul timp , suprafata de franare nu mai este perfecta ( adica asfalt uscat , curat , fara denivelari ) si in aceste conditii cu probleme ( adica asfalt ud , cu gheata , cu gropi , cu nisip , cu murdarii ... ) , ABS-ul isi spune cuvantul . In multe topicuri , multe persoane isi spun parerea si pataniile cu ABS si au ajuns la concluzia ca sunt mai multe tipuri de ABS , care de care mai destept . Ce modificari si imbunatatiri ar putea fi facute la o Solenza ?
1.Schimbati lichidul de frana la doi ani ( dupa acesta perioada isi pierde proprietatile )
2. Se poate face aerisire pe spate mai ales foarte usor .
3. Curatati periodic instalatiile de franare ( mai ales sabotii pe spate !!! - nu uitati ca se pot regla destul de mult din mai multe parti )
4. Folositi placute si saboti de marca si se va observa la franare imediat . Daca veti folosi placute prea tari , vor manca din discuri , altfel se vor toci foarte repede .
- Cei care nu au discuti ventilate ca cele vechi( din doua straturi ) isi pot pune .
5. Schimbati amortizoarele ! Folositi amortizoare mai performante si distanta de franare va scadea , iar stabilitatea va creste !
6. Folositi anvelopele recomandate ca marimi de fabrica , dar cumparati marci bune ! Fugiti de Montana !
Cea mai mare imbunatatire la franare as considera-o inlocuirea sistemului de franare pe tambur cu cele pe disc , pe spate . Este un tuning si estetic , mai ales daca aveti si jenti de aliaj .
Producatorul a facut teste si a ajuns la compromisul referitor la frane pe care-l aveti pe masini . Daca pune frane mai puternice , pierdeti controlul masinii si apoi vreti neaparat ABS . Daca va pune cauciucuri mai mari pentru o aderenta mai mare , va treziti ca nu mai aveti putere sa blocati rotile ( pentru ca deocamdata testul la Solenza se face pe blocare roti , neavand ABS ) . Daca vreti frane bune , aveti grija de sistemul de franre , verificati , curatati , aerisiti si veti avea frane bune . Nu dati vina pe producator , pentru ca , la banii pe care i-ati dat pe masina are performante bune de franare . Mai bune decat berlina , mult mai bune decat Cielo , mai stabila decat Nova , si cu putin mai bune decat Logan ( fara ABS ) .
Se incalzesc prea tare discurile ? Miros urat ? Simtiti ca nu mai aveti frane si ca va fierbe lichidul in borcan ? Pai invatati sa franati oamenilor ! Franati in mai multe etape ! Daca alergat inseamna ca aveti si aer pentru aerisire , daca se incinge , atunci nu mergeti destul de repede pentru a se raci si implicit vine intrebare: de ce atatea frane , daca viteza nu e ?
Concluzii: 1. Intretineti-va masina ( sistemul de franare ) si veti avea frane bune !
2. Invatati sa puneti frana si veti avea siguranta mai buna , consumabile mai durabile pe masina si experienta mai multa ! Bafta !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 12 Jan 2006, 22:25
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




100% de acord cu tine exceptand punctul 2. Daca franele sunt puse la punct nu prea vad legatura cu aerisirea. Din punctul meu de vedere a avea nevoie des sa aerisesti inseamna sa ai probleme cu franele.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Jan 2006, 01:01
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Poti face aerisirea la 6 luni si sa stai linistit . E adevarat ca unii spun ca se aerisesc singure ... dar pana nu am facut aerisirea live , degeaba . Gandeste-te ca unii nu au umblat deloc la frane de vre-o 3 ani de cand o au si a inceput sa scartaie , sa huruie pe spate cand pleaca dimineata , sa nu mai simta pedala bine , sa nu le mai franeze simetric si se trezesc cu fundul intr-o parte ... multe probleme . Toti se vaita si nu sunt multumiti , dar nu se baga nici unul pe sub ea sa curete si sa verifice . De parca e de vina Dacia pentru toate astea ... E adevarat ca astea sunt masinile , dar amintiti-va de Berlinele vechi cand hobby-ul de sambata era sa mesteresti la masina ... uneori e bine ... te relaxezi , alteori te intristezi cand mai descoperi ceva care trebuie inlocuit si ... mai oftezi o data si te duci la nevasta in casa si-i spui sa mai puna deoparte ceva si sa sara peste coafor ca ramaneti fara ... frane smile.gif Bafta !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 21 Jan 2006, 21:46
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Daca nu ma insel in cartea masinii scrie ca lichidul de frana se schimba la 60.000 km sau 2 ani. Deci daca are lichid de 3 ani...., tot ca n-a avut grija de frane se cheama.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mubongo
post 28 Mar 2007, 09:53
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 18 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(nebunu @ 6 Nov 2005, 02:23)
as vrea sa stiu si eu daca exista vre-o persoana cara sa isi fi pus discuri ventilate pe saolenza sau sa isi fi pus niste frane sport. ca in cautarile mele disperate pe net am descoperit o pagina unde era oferite la vazare frane sport pt. clio(1.2 1.48v 16v) si eram curios daca a facut cineva chestia asta daca s-or potrivi si daca merita (cost 800 euro) si daca are cine niste poze ceva.
  singurul lucru care ma nemultumeste pe mine este factul ca se incing ff repede(merg si ma sportiv) dar parca cand cobor din masina simt o caldura care vine de la rotile din fata.

    stie cineva? ohmy.gif
*




Poate ai pistonasul blocat, si i-ti incinge... huh.gif


--------------------
Renault Laguna 1.9 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 28 Mar 2007, 15:27
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai in primul rand verifica daca macar iti tin franele din fabrica cum ar trebui (La service pe bancul de proba sau cum ii zice). Si mai departe mai vezi.
Eu am fost anul trecut pe Transfagarasan si n-am avut probleme, desi pe liniile drepte acceleram destul de tare si franam inainte de curba.

La viteza foarte mare si la greutatea Solenzei nu prea ai sa vezi franari spectaculoase.
DSN, Solenza, Logan nu sunt masini SPORT! Deci luati-le ca atare.
Discurile de frana e normal sa se incinga (de aia se fac si ventilate pentru masinile mai rasarite). Cel mai bine vezi daca dupa un drum lung sunt jantele fierbinti. La drum lung n-ar trebui sa se incalzeasca.

Am mers cu o Toyota Corolla de prin 2003 (am ales modelul asta pentru ca si ea e usurica) si avea cam aceeasi franare la viteze mari.

De asemenea e important ce placute de frana folosesti. Daca pui placute de frana dure s-ar putea sa se uzeze mai greu, dar la viteze mari sa ai o franare mai proasta.
Parerea mea e ca cel mai bine folositi placute de frana si discuri de origine.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mubongo
post 16 Apr 2007, 15:38
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 18 July 06
From: Bucuresti




Stie cineva ceva de discurile de frana Klaxcar ? Vreau sa-mi schimb si eu discurile, am fost pe la magazinele de pe Pantelimon (spre spital), si ziceau ca au niste discuri nemtesti marca Klaxcar, ventilate, 100 ron bucata. M-ar tenta mai mult decat cele de uzina, care erau la 123 ron bucata, dar ma gandesc si eu ca neamtul e neamt...

This post has been edited by mubongo: 16 Apr 2007, 15:41


--------------------
Renault Laguna 1.9 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 20 Apr 2007, 14:07
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Klaxcar, din cate stiu eu, sunt frantuzesti. Mi-am pus pe masina astfel de discuri acum 15k si pana acum nu am nici o problema. Am scris cu ceva timp in urma despre ele in alt topic si voi incerca sa le postez si aici.

L.E.: Pretul lor a fost de 181 ron (ambele), insa fara garantie.
Concluziile la care am ajuns erau:

Problema mare este alta : NU EXISTA DISCURI "DE ORIGINE" pentru Solenta. M-am interesat la V.C. in vara trecuta. Prin urmare, nu exista nici garantie (cel putin eu nu am gasit vre-un magazin dispus sa o ofere cu exceptia Meridianului, care imi cerea insa de 4 ori valoarea acelorasi discuri cumparate din Vitan -unele "de Buzau" parca ?!?).
M-am interesat daca alte firme serioase (BREMBO, BOSCH s.a.) fac discuri care sa se potriveasca si nu am gasit nimic (singurele care se apropiau in dimensiuni, dar nu erau identice, sunt BREMBO in varianta pt. Clio 1.4). Singura firma la care s-a potrivit codul de la Dacia a fost VALEO, insa importatorul mi-a comunicat ca nu aduc asemenea piese (daca vrei, pot cauta codul intern).
Pana la urma am optat pentru discuri produse de o firma franceza (nu mai stiu cum se numeste), special pentru Solenza, care pana acum sunt ok.


.......................................................................................................................

Desi un pic cam tarziu (am uitat sa mai verific topicul asta ), revin cu informatiile promise :

Discutile pe care le-am montat (in urma cu aprox. 14.000 km) si de care deocamdata ma declar multumit sunt produse de KLAXCAR si sunt identice ca dimensiuni cu cele "de origine". Codul intern este 25040. (http://www.klaxcar.com/)

La VALEO, discurile care le-am gasit pe codul de la Dacia (6001539659) si care erau la fel, identice in dimensiuni cu cele "de origine", respectiv :

diametru exterior 237
grosime disc 20
diametru interior 61
inaltime 51
nr. gauri 4
nr. gauri fixare 2

aveau in web catalogul Valeo urmatoarele detalii :
producator : valeo
nr. articol 186727
cod EAN : 3276421867271

La BREMBO, discurile cele mai apropiate ca dimensiuni erau cele pt. Clio 1.4, respectiv :
raza : 238
grosime : 20. , asa ca nu m-am riscat, desi imi suradeau niste discuri BREMBO

This post has been edited by GabyT: 16 Mar 2007, 18:13


This post has been edited by GabyT: 20 Apr 2007, 15:19


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mubongo
post 23 Apr 2007, 12:49
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 18 July 06
From: Bucuresti




Multam GabyT...Am intrat si eu pe site celor de la Klaxcar, si am vazut ca sunt frantuzestii...oricum, in week-end sper sa am timp sa le cumpar si sa le schimb...asa ca...tinem legatura biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 1.9 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 13 May 2007, 23:24
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




Frâne față
-diametrul alezajului etrierului Φ 54 mm
-diametrul discului de frână Φ 235 mm
-bătaia axială a discului măsurată la Φ 215 0,04 mm
-grosimea maximă a discului de frână 20 mm
-grosimea minimă a discului de frână 19 mm
-grosimea plăcuței de frână (inclusiv suportul) 14 mm
-grosimea minimă a plăcuței de frână (inclusiv suportul) 7 mm

luat din manualul daciei solenza

ceea ce am gasit eu pana acum ca fiind compatibile(nu stiu sigur trebuie sa masor toate dimensiunile)

Discuri ventilate fata pentru Suzuki Baleno (modelul 1.6l) de la ATE(SUZUKI BALENO (EG) 1.6 i 16V asta este modelul exact).
Dimensiuni:
General:
EAN 4006633029087
Status Normal
Quantity per Packing Unit 2
Packing Unit 1
Trade Numbers 420163

Criteria:
Fitting Position Front Axle
Diameter [mm] 235
Brake Disc Thickness [mm] 20,0
Minimum Thickness [mm] 18
Brake Disc Type Vented
Number of Holes 4
Pitch Circle Ø [mm] 100
Height [mm] 49,5
Centering Diameter [mm] 60
Inner Diameter [mm] 125
Bore Ø [mm] 12,8

aici vad ca ne contrazicem singuri deoarece in manual sunt niste dimensiuni si tu ai spus alte dimensiuni:

diametru exterior 237
grosime disc 20
diametru interior 61
inaltime 51
nr. gauri 4
nr. gauri fixare 2

referitor la "discuri de origine" la nalba galati si la absolut orice dealer dacia din galati se gasesc dicuri ventilate de origine ambalate in ambalajul albastru cu holograma
la pretul de 1,1mil discul. am puso pe doamna respectiva sa imi arate discul din cutie ca sa vad daca scrie ceva pe el(nu scrie absolut nimic, nici un cod nimic).
mi s-a spus ca sunt facute la noi, de aceea incerc sa dau un pic mai mult pe niste discuri ventilate dar care sa fie de calitate superioara, nu ma deranjeaza nici cele sport(ATE, BREMBO, APracing, EBC).
Am de facut revizia de 40000 KM si vreau sa imi iau piesele din timp, oricum m-am decis sa o tin pana ii cade tabla, si vreau sa investesc in ea.




--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 14 May 2007, 07:07
Post #53


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Pentru Solenza se gasesc am inteles Zimmermann si ATE dar acestea din urma sunt cam scumpe.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 14 May 2007, 10:26
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai din cate stiu eu exista si discuri Valeu (cred ca exact alea originale).
Dar nu inteleg de ce vrei sa schimbi discurile la 40.000km?
Ele ar trebui sa cam tina pana pe la 60.000km minim.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 14 May 2007, 16:06
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(silverboy3 @ 13 May 2007, 23:24)
.......

luat din manualul daciei solenza

................

aici vad ca ne contrazicem singuri deoarece in manual sunt niste dimensiuni si tu ai spus alte dimensiuni:

diametru exterior 237
grosime disc 20
diametru interior 61
inaltime 51
nr. gauri 4
nr. gauri fixare 2

referitor la "discuri de origine" la nalba galati si la absolut orice dealer dacia din galati se gasesc dicuri ventilate de origine ambalate in ambalajul albastru cu holograma
la pretul de 1,1mil discul. am puso pe doamna respectiva sa imi arate discul din cutie ca sa vad daca scrie ceva pe el(nu scrie absolut nimic, nici un cod nimic).
mi s-a spus ca sunt facute la noi, de aceea incerc sa dau un pic mai mult pe niste discuri ventilate dar care sa fie de calitate superioara, nu ma deranjeaza nici cele sport(ATE, BREMBO, APracing, EBC).
Am de facut revizia de 40000 KM si vreau sa imi iau piesele din timp, oricum m-am decis sa o tin pana ii cade tabla, si vreau sa investesc in ea.
*



Eu am aflat codul discului de la Solenza tot de la dealerii autorizati Dacia, respectiv Meridian Sud si Nesti (care mi-au spus ca nu au de origine !!!). Situatia mi-a fost confirmata de duduia cu care am vorbit de la V.C. -este vorba insa de vara anului trecut; poate intre timp au aparut.
Cu respectivul cod am intrat pe catalogul online de la Valeo si am aflat dimeniunile de mai sus...
Eu am fost incantat de discurile originale, iar daca ar fi existat la vremea respectiva, nu la-asi fi schimbat...


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 14 May 2007, 19:35
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




la mine sunt terminate rau discurile deoarece fotul propietar a mers cu placutele foarte uzate pana au terminat si discul, asta a fost motivul principal care ma enervat cand am luat masina acum discurile au 17mm grosime


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 15 May 2007, 10:30
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Si mai ai frane ??? blink.gif
Eu cand le-am schimbat era sub "pragul" de 19 mm si nu aveam nici o problema cu franele, dar urma sa fac un drum prin Europa si nu am frut sa ma risc...


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 15 May 2007, 11:26
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai din cate am vazut eu ele au noi 20mm si se schimba cand au 19mm.
Teoretic, daca ai placute de frana originale ar trebui sa tina pana la 60.000km cel putin.
Practic nu stiu ce sa zic, depinde cum mergi cu masina. Te porti urat cu ea si ea te taxeaza..smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 15 May 2007, 19:13
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




sunt o fire super calma deci nu merg ca disperatul bara in bara prefer sa pastrez o distanta regulamentara intre masini mai ales de cand am patit treaba aia urata cu masina la constanta in mamaia(am lovit bara fata un pic sau rupt doar 2 braduti de plastic).
Am fost astazi din nou la Frontal Galati pentru a mai afla cate ceva de frane, defapt discurile de frana.
Am gasit un echivalent de la renault 18: dim disc 238mm, grosime maxima 20,
minima: nu conteaza biggrin.gif , diametru interior: 60mm, inaltime 46mm????(51 standard), diam prezoane 13mm fata de 14 mm masurat pe disc de solenza.
Care se pricepe un pic la frane sa imi spuna daca influnteaza cu ceva inaltimea in afara faptului ca janta va fi dispusa mai in interior, nu stiu nimic legat de partea cu etrierul.


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 16 May 2007, 20:15
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




Da, deci am fost astazi la IATSA Galati, m-au lamurit de m-au spart.
Ce au zis ei: Nu se poate domnle..., daca nu pui de origine nu merge nu exista altceva decat de origine si trebuie sa iei de la noi de la magazie nu din targ.
Eu: Spuneti-mi ce maraca sunt alea din cutia originala?
EI: conteaza marca conteaza sa se potrivesca domnle ce pretentii ai tu la solenza, bla bla bla(discutie de 2 lei).

Mai incerc si la frontal si la inca un amic bun sa vad ce dracu scot si de la el.


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:51
Forum Renault