DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> america si americanii

St
post 2 Jul 2006, 21:05
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(mikeb @ 1 May 2006, 10:41)
P.S. cand spun americanii ma refer la conducerea aceea mizerabila, nesatioasa si indolenta pe care o au, nu la un popor care are meritele lui in lumea moderna.
*



De conducer-100% de acord.
Dar despre popor....... In afara de cativa omeni care merita intradevar amintiti(Thomas Edison imi vine acum in minte http://en.wikipedia.org/wiki/Edison) mai nimic.
Dintoteauna am dispretuit americanii. Sa recunoastem ca americanii s-au ridicat datorita resurselor naturale pe care le au si la care au avut acces de acum cateva sute de ani.
In momentul de fata americanii cumpara inteligenta, nu o realizea. Cei mai valorosi oameni din Romania si alte tari din Sud-Estul Europei si Asia aterizeaza in America pt. ca acolo se castiga mult, ceea ce in tarile de origine nu se intampla.


..panan una alta americanii nici nu stiu unde se afla Romania pe glob. Am vazut un reportaj cu unii care ziceau ca e in lumea a treia.

This post has been edited by St: 2 Jul 2006, 21:06


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Jul 2006, 21:21
Post #2


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(St @ 2 Jul 2006, 22:05)
..panan una alta americanii nici nu stiu unde se afla Romania pe glob. Am vazut un reportaj cu unii care ziceau ca e in lumea a treia.

Și? Asta dovedește o fină cunoaștere a realităților geo-politice și economice din zona asta! radmasa.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2006, 21:30
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Se poate spune si asa, dar un roman stie de ex. unde se afla Indonezia.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 2 Jul 2006, 21:43
Post #4


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(St @ 3 Jul 2006, 00:30)
un roman stie de ex. unde se afla Indonezia.
*


Crezi ca multi dintre elevii chiar de liceu stiu? Sau ei stiu sa fumeze, sa bea si sa ia la misto profesorii? Poate patura de elevi buni au o cultura generala buna, mult peste cea a americanului de rand, insa masa tinerilor de 17-24 de ani nu au in ziua de azi un simt al valorilor si o cultura cat de cat, asa cum au tinerii americani, si un simt al raspunderii. Au si ei pustii lor teribilisti de care tot auzim saptamanal, ca se impusca prin scoli, omoara profesori, insa sunt cazuri izolate.
Da, nu au poate atata cultura generala cat alte popoare insa in invatamant sun axati pe ce le trebuie, sunt indrumati de mici, si obligatoriu sport serios in toate scolile. La noi iti umfla capul cu toate tampeniile, faci o facultate (cam toti fac, suntem numai ingineri in tara asta), si cand cauti un serviciu decent ce se intampla, a? Ramai tu si ale tale vaste informatii.


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 2 Jul 2006, 22:02
Post #5


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Ma intreaba unu :
- Ba , tu ai auzit de Sarbia aia ? Unde plm [ perechea lobilor murdari tongue.gif ] e ?
- Prost mai esti , baaaa . E la sud de romania , acuma stii ?
- Hai sugi acadeaua , baa . Nu ma lua la misto .
il intreaba pe altul :
- Zi ma , tu stii unde e Sarbia aia ?
- Serbia si Muntenegru , ba . n-ai auzit niciodata ?
- hai sugeti melu amandoi ba , prostilor . eu va intreb ceva serios si voi ma luati la misto .
- vezi ca se spune Serbia in primul rand si nu Sarbia .
- plm , crezi ca ma intereseaza ? tot aia e .

This post has been edited by SiloS: 2 Jul 2006, 22:03


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 2 Jul 2006, 22:13
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




QUOTE
panan una alta americanii nici nu stiu unde se afla Romania pe glob. Am vazut un reportaj cu unii care ziceau ca e in lumea a treia.



Intrebarea mea e de ce i-ar interesa...
Ar trebui intai sa vedem ce-avem noi la usa, ce genii care in afara de manele si alcool nu stiu nimic si ce valori avem (Iry si Monica, Lautari si fotbalisti violenti si nesimtiti) si mai ales in ce stare jalnica a ajuns invatamantul...
Noi avem mandria asta mioritica, sa stie domle' toti unde e Romania...


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 2 Jul 2006, 22:24
Post #7


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Pai sa stie ca in romania f*ti pe bani putini !!! Sa ajunga romania la fel ca filipinele [ la ei se face turism sexual , ca nu sunt sigur ]


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 2 Jul 2006, 22:44
Post #8


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Zilele astea am auzit doi pusti pe strada discutind - unul ii explica celuilalt ca "ma-tii" se scrie cu cratima. Atunci am realizat ca avem sperante, noua generatie nu o sa fie chiar timpita, macar injuraturile or sa le scrie corect. smile.gif

Americanii stiu sa faca lucruri extraordinare cu oameni prosti sau mediocri, dar bine condusi.

Multi romani sint destepti si competenti, dar din lipsa unei conduceri competente, nu reusesc nimic.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 2 Jul 2006, 22:46


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2006, 23:03
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad Georgescu @ 2 Jul 2006, 22:44)
Multi romani sint destepti si competenti, dar din lipsa unei conduceri competente, nu reusesc nimic.
*



Daca am fi avut un trecut ca americanii poate acum eram si noi alt undeva. wink.gif

QUOTE(hebron @ 2 Jul 2006, 22:13)
.. ce genii care in afara de manele si alcool nu stiu nimic si ce valori avem (Iry si Monica, Lautari si fotbalisti violenti si nesimtiti) si mai ales in ce stare jalnica a ajuns invatamantul...
*




Sincer cred ca tine de societate chestia asta si de educatie. Vad ca deja forumul despre Iry are 3 pag, sincer nu ma asteptam, credeam ca exista un nivel mai mare de civilizatie pe forum

This post has been edited by St: 2 Jul 2006, 23:10


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 2 Jul 2006, 23:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




Lasa trecutul ca nu e o scuza...la cate avem in tara, acum trebuia sa fim mult mai sus...


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2006, 23:12
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Trebuia....... dar totusi sechelele trecutului raman......
Daca in romania s-ar rezolva problemele din justie, s-ar schimba maniera de a gandi a clasei politice si mentalitatea omului de rand care asteapta sa primeasca de la stat bani pe stat, am progresa mult mai mult decat ne imaginam.

This post has been edited by St: 2 Jul 2006, 23:13


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 2 Jul 2006, 23:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




Corect, trebuie date la o parte mioritismele, pus osu la munca in acelasi timp cu punerea la punct a sistemului de protectie sociala si tot ce trebuie sa simta si omul ca incet, incet se schimba ceva.

Ma uit cu durere ca sunt unii prin Israel, femei, care sterg babe la fund pentru 500 USD pe luna, aici salariul minim fiind de 1000 USD. Nu mai bine vin ele acasica? Nu! Pentru ca in Romania inca functionarul public in loc sa fie servitor, nu-i ajungi la nas, in Romania sintemul sanitar e la pamant, in Romania intra tiganii peste tine si injura politia de fata cu presa si nu patesc nimic, in Romania daca nu ai bani si nu esti cineva nu ai nici o sansa in fata legii, etc, etc. Si cel mai grav, oamenii se complac, iar frustrarile lor se materializeaza in a critica alte tari, ca de, romanul se pricepe la toate....


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2006, 23:33
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




aluzia ta nu se refera la mine.... wink.gif

Anul asta am fost in Franta si in trecere am trecut si prin Germania(am stat 1 zi si jumatate). Aveam o parere buna despre aceasta tara, parere formate din diverse lucruri auzite prin mass-media si citite pe net. Dupa ce am vazut cum se comporta oamenii, am o parere foarte buna despre aceasta tara.

Ce sa spun ca Romania este o tara mica cu potentia economic mic si cu un nivel social jalnic, unde toata lumea fura cat poate
(nu chiar toata dar cel putin 30%)? Asta asta e cu cateva exceptii.

In momentul de fata fac un sondaj de opinie publica pentru o firma care cu asta se ocupa. una din intrebari suna in felul urmator:
"In ce masura sunteti de acord cu urmatoarele afirmatii?
1.In Romania te poti imbogatii doar pe cai necinstite
a).Total de acord
b)De acord
c).Dezacord
d).Dezacord total"

Are rost sa va mai spun ca 54/60 au spus total de acord? 5/60de acord si 1/60 dezacord.

This post has been edited by St: 2 Jul 2006, 23:34


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 2 Jul 2006, 23:37
Post #14


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Eu nu-s deloc de acord. Daca o investite buna si gandita inseamna cale necinstita da. Cu 100.000 de euro, putina minte si ceva rabdare, poti produce bani. Din ce in ce mai multi... Trebuie doar sa te axezi pe un sector care cere investitii si nu e saturat, unde concurenta e macar la inceput slaba, nu te arunci cu capul inainte.
Multi romani habar nu au cum sa isi gestioneze banii, poate si din cauza ca nu au avutn iciodata prea multi. Insa toti fac pretentii, dar cand vine vorba de pus osul la treaba intorc capul. Ar vrea sa primeasca bani si abia apoi eventual sa miste 2-3 degete. Daca asa nu se poate, invers nici atat nu vor. Ne meritam soarta, bafta!

This post has been edited by Steffyx: 2 Jul 2006, 23:38


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2006, 23:41
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Multi stiu ce sa faca cu 100000E ca sa-i inmulteasca, dar cum faci rost de aia 100000????


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 2 Jul 2006, 23:43
Post #16


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(Steffyx @ 3 Jul 2006, 00:37)
Cu 100.000 de euro, putina minte si ceva rabdare, poti produce bani. Din ce in ce mai multi...
*


Si de unde-i scoti p-aia 100.000???


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 2 Jul 2006, 23:43
Post #17


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Pai ai nevoie de 100.000 ca sa te imbogatesti, dar initial se pot face investitii mai mici. O iei treptat.
Dar zi-mi tuin ce tara te imbogatesti peste noapte? Cu o investitie de 20.000 euro sa zicem?!
In Anglia, nu? Te duci si dai in cap cu investitii minime radmasa.gif
Multi au impresia ca in afara creste aur pe strazi, dar nici asa nu e asa dry.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 2 Jul 2006, 23:48
Post #18


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Inca ceva.. SUA nu a fost devastata in cele 2 razboaie mondiale. Au luptat, dar nu s-a bombardat teritoriul lor, nu au luptat pe teritoriul lor.

Asta in timp ce Europa a fost devastata.

De aici rezulta o diferenta, Europa a ramas in urma pentru ca a trebuit sa se reconstruiasca aproape tot.


In afara de asta in SUA se munceste extrem de mult. Exista un fel de cult al overtime-ului, concediile sint mult mai scurte ca in Europa, etc.

http://www.infoplease.com/ipa/A0922052.html


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2006, 23:51
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cu exceptia atacului pentru care au intrat in WW2, de la Pearl Harbour.

Eu zic ca trebuei apreciata Germania pentru ce s-a realizat acolo in 16 ani.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 3 Jul 2006, 06:23
Post #20


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(hebron @ 3 Jul 2006, 00:19)
... functionarul public in loc sa fie servitor, nu-i ajungi la nas....
*



Si ma rog de ce ar trebui sa fie functionarul public chiar un servitor?

Uite, eu sunt functionar public. Accepti sa fiu umila ta sluga?

This post has been edited by radian: 3 Jul 2006, 06:25


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Jul 2006, 07:30
Post #21


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Confuzia dintre "a servi" si "a slugari" e de-a dreptul dementiala...
Continuati, continuati...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 3 Jul 2006, 07:35
Post #22


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Nu cred ca ai inteles bine.
Functionarul public care are treaba cu oameni din afara instiututiei in care lucreaza, un fel de relatii cu clientii facand comparatia cu o firma privata, este scarbit din start. Nu stiu de ce, dar adopta o fata cu bot de ala de cimpanzeu lovit cu parul, si nu poti sa discuti nimic cu el. Si cand il stimulezi cu ceva, atunci imediat devine serviabil si se poate discuta, altfel vai de noi. Sa va dau un exemplu: eu nu inteleg de ce pt a obtine un certificat de urbanism sau autorizatie de constructie trebuie 5 semnaturi de hartia aia si dureaza o luna de zile pana se aduna toate semnaturile. Pai eu la mine in firma daca trebuie sa semnez ceva pt clienti in cel mult 2-3 zile e gata, si asta in cel mai nefericit caz ca de obicei nu dureaza decat 3-4 ore.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 3 Jul 2006, 07:53
Post #23


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(vijelie @ 3 Jul 2006, 08:30)
Confuzia dintre "a servi" si "a slugari" e de-a dreptul dementiala...
Continuati, continuati...
*



De servit, te serveste ospatarul... Oricum a servi e una si a fi servitor e cu totul alta. Exemple de functionari publici aroganti si/sau incompetenti pot sa aduc si eu o lista intreaga. Ideea e de a nu generaliza gratuit.

Dar topicul era despre America si americani. Nu cred ca in acest subiect functioanrul public din RO are vreo importanta majora. Nici macar ca si exemplu negativ...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 3 Jul 2006, 09:45
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Da' tu ce faci? Daca de servit te serveste ospatarul?
Da-ne niste exemple de functionari publici-model. Care nu sunt aroganti. Care sunt cinstiti, corecti si te servesc in cel mai scurt timp posibil cu ce ai nevoie. Care nu sunt corupti (i.e. CARE NU IAU SPAGA). Si sa nu-mi spui ca salariile sunt mici.
Daca salariile sunt mici, cinstiti fata de ceilalti semeni e sa te reprofilezi pe ceva mai banos. Daca poti. Daca nu, atunci ciocu' mic si accepta situatia, fii multumit si cu ce primesti. Daca nu, da-ti demisia, nu ocupa locul degeaba. Daca stai in serviciu pentru a mai pune botu' la o spaga mica, atunci nu te mira ca vei avea salarii mici in continuare. Cand nu va mai fi nimeni care sa munceasca in administratia publica pe bani putini, atunci vor creste salariile.
Hai sa-ti explic ultima experienta cu administratia publica:
-mi-am depus actele de pasaport la data D, urmand sa le ridic peste o luna si o zi (atunci m-au programat), desi termenul legal era de o luna. Am zis sa fiu ingaduitor la momentul respectiv, ca e vorba doar de o zi. Buun, exact pentru ziua in care trebuia sa-mi ridic pasaportul (o zi de luni) primesc un bilet de avion de dimineata. Imi zic: daca am fost ingaduitor o zi cu FP (Functionarul Public), uite ce se intampla. Mai aveam o saptamana pana sa plec. Ma duc miercuri sa vad daca nu cumva a iesit pasaportul meu mai devreme (sectia de pulitie din sector). Imi spune aia (gunoiul ala biped) fara sa se uite macar, ca daca sunt programat luni, atunci luni, ca nu a venit, si imi tranteste ghiseul in nas "Urmatorul!". Audienta la comandant, stat 4 ore la Iorga. Comandantul, foarte de treaba, ma cheama a doua zi la Iorga sa-mi iau pasaportul. Primesc insa in dupa amiaza aceleiasi zile un telefon ca pasaportul meu e la sectia de politie de 2 zile. Ma duc inapoi la acelasi gunoi biped, urlu la ea si mi-l da (fusese de la inceput la indemana, daca intindeam mana il puteam lua si eu). Da' tot cu nesimtire, desi i-am spus ca m-am plans comandantului (pana la urma seful iei ierarhic), si ca ii cunoaste numele. Asta e un exemplu de manifestare a coruptiei. Aia a ajuns probabil pe pile acolo, nu e buna de nimic si n-o intereseaza munca si faptul ca trebuie SA-I SERVEASCA pe ceilalti membrii ai societatii. Asa cum fiecare dintre noi care lucram in domeniul serviciilor trebuie sa ne SERVIM clientii, de pe urma carora traim.
Asa ca, domnul radian, m-am lamurit inca odata daca mai era nevoie ce inseamna mentalitate functionarului public, care crede ca i se cuvine mult mai mult pentru ca freaca niste hartii fara sa gandeasca si fara sa aplice procedurile pentru care hartiile alea au fost gandite. Exista o singura regula: dai spaga, se rezolva orice, nu dai, lasa-l sa mai astepte pana vine cu spaga.

America si americanii... spun doar atat: acolo nu exista coruptie la nivel de individ, de functionar public. Acolo nu sari peste rand daca dai o spaga.
Nu e America, dar hai sa iti spun una de pe aici, cu taxiurile.
Merg intr-o zi sa iau un taxi. In statia respectiva, vreo 8 taxiuri, si nici un client.
Din lene sa mai merg sa-l iau pe primul, si pentru faptul ca primul era o Toyota Avensis si al 3-lea era un E-classe, zic hai sa ma sui si eu odata in Mercedes.
Mergem frumos la ala, ii batem in portiera, la care ala da geamul jos si ne explica foarte calm ca nu e randul lui, si sa luam prima masina, dupa care ne multumeste, ne itreaba daca mai vrem sa ne ajute cu ceva, si inchide geamul.
Alta data, ploaie afara, aglomerat la taxiuri, vreo 20 de oameni si nici un taxi. Vedem unu (eram cam la 300m de statie) si ii facem cu mana sa opreasca. Asta opreste, ne intreaba respectuos ce vrem, dupa care ne arata statia de taxiuri, ne multumeste, si pleaca mai departe sa ia oameni de-acolo, pe primii care asteptau la coada.
Later:
inca una, pe scurt, cu administratia publica de aici:
Mi-am schimbat locuinta (inchiriata) cu una mai centrala. Acum, sa anunt politia, ca asa e normal. Cum se anunta politia in situatii de-astea? Intri pe site-ul web al companiei de posta sa anunti ca te-ai mutat (astia iti forwardeaza gratuit toata corespondenta pe care o primesti la vechea adresa timp de 6 luni, iar daca vrei mai mult de 6 luni platesti 10 eur pentru inca un an, in realitate am colegi care au primit scrisorile de la vechea adresa timp de mai mult de un an, fara sa plateasca pentru asta cei 10 eur). Aici (pe site) te autentifici prin una din cele trei metode (eu am ales sa ma autentifice cu codul de pe keyfob-ul de la internet banking - aveau contract cu banca si Posta putea folosi autentificarea celor de la banca). Am tastat numele, cnp-ul de aici, vechea adresa si noua adresa. Dupa care am pus o bifa care suna cam asa: doriti sa informam politia despre faptul ca v-ati schimbat adresa? (desi este obligatoriu sa informezi in timp de 3 luni ca te-ai mutat, posta iti ofera si posibilitatea de a nu anunta ei din oficiu, ramane la latitudinea ta daca incalci legea sau nu, dar ai libertatea asta. Desigur, mai devreme sau mai tarziu vei avea nevoie sa anunti unde locuiesti si atunci vei suporta consecintele, daca nu ai facut-o la timp).

This post has been edited by cristianco2002: 3 Jul 2006, 10:01


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Jul 2006, 10:02
Post #25


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(cristianco2002 @ 3 Jul 2006, 10:45)
America si americanii... spun doar atat: acolo nu exista coruptie la nivel de individ, de functionar public. Acolo nu sari peste rand daca dai o spaga.
*


Asta fiindca sistemul ofera putine "posibilitati" de a lua mita, nu ca oamenii de acolo ar fi niste sfinti care nu vor sa-si rotunjeasca veniturile, stai linistit.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 3 Jul 2006, 10:06
Post #26


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(St @ 3 Jul 2006, 00:03)
Daca am fi avut un trecut ca americanii poate acum eram si noi alt undeva.  wink.gif
*


Adica Romania sa fi fost colonie de ceai ? nedumerire.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 3 Jul 2006, 10:10
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Sunt foarte linistit, dar si sistemul de acolo, de care tu spui ca nu iti ofera posibilitati de a lua mita, tot de oameni e facut. L-au votat pe ala cinstit care a dat legi astfel incat sa nu se poata fura, sau mai bine zis, ala cinstit a avut posibilitatea de a ajunge la putere, a fost lasat de toti ceilalti sa ajunga la putere. Politia aplica legea, ca altfel s-ar fura ca in codru (pardon, Romania). Si nici acolo nu sunt roz toate, dar unele lucruri de baza stii ca merg asa cum trebuie sa mearga. La noi nu merge nimic, si coruptia la nivel inalt pe care o avem de pe vremea turcilor a generat coruptie pana la cele mai joase nivele ale societatii.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 3 Jul 2006, 10:39
Post #28


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(cristianco2002 @ 3 Jul 2006, 10:45)
.. ciocu' mic ...Daca stai in serviciu pentru a mai pune botu' la o spaga mica, atunci nu te mira ca vei avea salarii mici in continuare...
*




1.<<< jignire adresata altui user >>>
Adaugat de moderator:
Pentru aceasta afirmatie veti putea doar sa cititi forumul in urmatoarele 3 zile.


2. N-am zis absolut nimic de salarii..

3. De unde stii tu in ce domeniu lucrez eu si la ce spaga pun botu'?

4. Faptul ca ai avut niste exepriente neplacute, nu-ti da dreptul sa ma jigensti pe mine.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 3 Jul 2006, 10:42
Post #29


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




@Marty:

Hai mai ca nu a fost colonie de ceai. Cunostiintele mele spun ca englezii au incercat sa planteze demintele de ceai furate din China in India.

In schimb stateau foarte bine la capitolul bumac.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 3 Jul 2006, 11:28
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




QUOTE(cristianco2002 @ 3 Jul 2006, 12:45)
America si americanii... spun doar atat: acolo nu exista coruptie la nivel de individ, de functionar public.
*



Era la TV un documentar despre o puscarie federala, pe la americani, puscarie in care era cazat pt. vreo 30 ani un procuror, doar pt. ca a luat spaga intr-un proces.

Astept sa vad asta si in Romania, dar mi-e teama ca nu prea o sa apuc, cel putin nu in viata asta huh.gif


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:11
Forum Renault