DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ShortShifter, ce este, cum face, cum se face?

Dsign
post 18 Jan 2005, 21:23
Post #1


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




continuam aci discutia despre shortshifter. eu nu inteleg care este mecanismul care face ca sa schimbe vitezele mai repede. imi explica si mie cineva, ca poate reusim sa confectionam asa ceva. dispun de o multime de masini unelte.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 18 Jan 2005, 22:21
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




QUOTE(Dsign @ 18 Jan 2005, 21:23)
continuam aci discutia despre shortshifter. eu nu inteleg care este mecanismul care face ca sa schimbe vitezele mai repede. imi explica si mie cineva, ca poate reusim sa confectionam asa ceva. dispun de o multime de masini unelte.
*



Nu fac pe destepu' dar explicatia este simpla " pe langa ca este frumos scurteaza cursa si precizia schimbarii vitezelor " in traducere libera. Nu te astepta la schimbari de viteze gen curse. Alea se fac cu cutii speciale cu comanda hidraulica iar o cutie din aia costa cat o masina de-a noastra.
Practic k-tecracing au facut un levier mai scurt ca sa sccurteze cursa ca este doar o parghie de gradul I. Precizia se obtine din eliminarea silentblocului din articulatia sferica inlocuit cu articulatie metalica (aluminiu), cea de culoare albastra.Articulatia se face cu joc minim. Nici ei nu au renuntat de tot la elasticitate si de aia au montat garniturile ale torice negre. Oricum daca nu alergi la curse nu are rost sa-ti pui asa ceva. Ai castiga fractiuni de secunda la schimbarea unei trepte de viteza, dar in total disconfort. Ai avea senzatia ca schimbi viteza cu o surubelnita vibranta datorita lipsei elementelor elastice de amortizare. Inca ceva. Complexitatea formei este data de comanda marsarier-ului cu inel tipica cutilor de Renault pana la Megane II.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 18 Jan 2005, 22:49
Post #3


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




sefu', mersi de info, stiu de faza cu cutiile de curse. doar nu sunt atit de timpit incit sa cred ca pot pune cutie secventiala pe Logan asa usor... deci in fond si la urma urmei, totul tine de lungimea schimbatorului. si se poate face in atelieru lu tata. ce pacat ca stai asa departe, ca o puneam de un shortshifter pe logan.... clar ca am ce discuta cu Klaus la intilnire!!!!

This post has been edited by Dsign: 18 Jan 2005, 22:52


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 18 Jan 2005, 23:02
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




QUOTE(Dsign @ 18 Jan 2005, 22:49)
sefu', mersi de info, stiu de faza cu cutiile de curse. doar nu sunt atit de timpit incit sa cred ca pot pune cutie secventiala pe Logan asa usor... deci in fond si la urma urmei, totul tine de lungimea schimbatorului. si se poate face in atelieru lu tata. ce pacat ca stai asa departe, ca o puneam de un shortshifter pe logan.... clar ca am ce discuta cu Klaus la intilnire!!!!
*


Shortshifter poti face usor. Taie din tija metalica existenta . Scurteaza din lungimea totala 2 cm si o sa ai aceeasi senzatie. Eu sincer am cam renuntat la ideea de curse si sunt adeptul confortului. Chiar ma gandeam sa intercalez un silentbloc de berlina pe levierul orizontal (cel de sub masina) pentru a elimina vibratia transmisa in maciulie in prezent - ce vrei confortul a devenit prioritar. Asta pentru ca nu tin mana dreapta pe volan niciodata si mestec cu ea permanent uleiul in cutie.In schimb pana nu fac rost de un levier pe care sa experimentez nu ma apuc. Nu stiu cat de mult va scadea precizia schimbarilor si daca cautatorul nu va deveni la fel de imprecis ca la berlina, chestie care tine si de lungimea celor doua leviere.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 18 Jan 2005, 23:09
Post #5


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




nu era ideea de curse, ci ideea de a fi mai cu mot laugh.gif

am sa incerc cu scurtarea levierului, dar inca nu am gasit maciulie pe gustul meu. pina la urma tot o sa-mi fac una pe strung!

off-topic: sefu', nu mai da citate din postul anterior postului tau , ca se supara nenea Klaus. ph34r.gif

This post has been edited by Dsign: 18 Jan 2005, 23:11


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 18 Jan 2005, 23:15
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




Am bagat la cap. Asa e daca nu citesc cu atentie regulamentul.
Daca ai duraluminiu, succes. Daca nu aluminiul, pentru aspect trebuie eloxat. Din inox sau alama cromata devine greu schimbatorul.

This post has been edited by rdesign: 18 Jan 2005, 23:17


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 18 Jan 2005, 23:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta






--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 18 Jan 2005, 23:46
Post #8


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




deci trebuie ca bucata ce se afla sub masina sa fie mai lunga, pentru ca sa schimbi mai scurt, cu aceeasi lungime a schimbatorului la interior

se poate face pe strung dupa modelul original... acum mai trebuie materialul.

unde gasesc material?

This post has been edited by Dsign: 19 Jan 2005, 09:21


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:34
Forum Renault