DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Protectie sonda oxigen aval, Cum se poate face?

collinro2
post 9 Apr 2005, 07:12
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




M-am uitat zilele trecute de jos in sus la masina (fiind ridicata pe elevator) si am observat cu surprindere ca sonda de oxigen situata distal de catalizator are o parte din cablaj neprotejata de nimic, firele mergind in directie transversala de la iesirea din sonda, aproximativ 20 de cm, apoi mergind longitudinal, intr-o protectie din plastic negru, prinsa de caroserie. Portiunea aia de 20 de cm este cam in acelasi plan cu scutul motor, adica nu este situata mai sus, astfel incit maracini/mici bolovani/pietre trecute pe sub masina, cam pe mijloc sau aruncate de roti pot agata si smulge firele. Montaj cam nefericit, parerea mea. Ma gindesc cum se poate realiza o protectie a firelor alora. Un manson din furtun din plastic nu prea e fezabil, pentru ca la imbucarea cu sonda temperatura e mare si se poate deteriora. Plus ca ar trebui sa fie cit de cit etans, pentru a nu permite intrarea de apa/noroi, ce cred ca dauneaza firelor. Un miniscut metalic, prins de caroserie ar insemna gauri/rugina potentiala, etc. Ce parere aveti?


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paull2002
post 20 May 2005, 17:48
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 18 October 04
From: Timisoara








in compartimentul motor in drept cu filtrul de ulei este un fir verde parca ,ala se va rupe cu siguranta cind se va desface filtrul pt inlocuire.


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4 PERLA - TM 23 PAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 May 2005, 16:55
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pt. Collin: poti incerca sa-i pui un scut metalic. De principiu ar trebui avuta grija cu materialele utilizate in zona de iesire a catalizatorului (care este... mai fierbinte decat la intrarea catalizatorului, caci reactiile din catalizator sunt exoterme, acesta fiind si una din modalitatile de verificare a functionarii catalizatorului, se masoara temperatura la intrare si cea de la iesire, cea de la iesire trebuie sa fie cu cca 30-50 grade mai mare...).
de asemenea trebuie avut in vedere si elasticitatea esapamentului cam in toate planurile...
Pfui, ce raspuns am dat, numai la obiect nu...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:36
Forum Renault