DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 11 12 13 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> montare cutie de viteze de Renault Fuego pe berlina

emircea
post 2 Mar 2010, 09:31
Post #361


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




unul e contactul pentru lampa de marche-arriere, in celalalt (in placa din spate a cutiei) intra cablul selector pentru marche-arriere (cablul trebuie sa fie gasibil impreuna cu timoneria originala).


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
za_kristake
post 2 Mar 2010, 21:19
Post #362


Membru autentic


Group: Members
Posts: 628
Joined: 9 March 08
From: Sibiu




O cutie de renault 18 turbo m-ar avantaja?


--------------------
1310 L 1997 - SB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
selcosmin
post 2 Mar 2010, 22:19
Post #363


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 May 09
From: Buzau




banuiesc ca nu ar fi o problema daca nu am acel cablu de la contactul din spatele cutiei, ca rromii aceia au taiat tot.


--------------------
Dacia 1310 1993 - BZ-01-AZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 3 Mar 2010, 10:19
Post #364


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Daca vorbim despre acelasi lucru, nu e contact, e selector. Poti sa faci o tziganie, sa vezi cum functioneaza ce ti-a ramas si sa pui un surub in loc, dar vei avea probleme cand treci intr-a 2-a caraind marche-arriere-ul daca nu gasesti din prima pozitia (daca nu faci tzigania respectiva, nu poti baga in marche-arriere) sau cauti la piese auto de import device-ul respectiv. Iti recomand sa faci rost de el, ca sa beneficiezi de adevaratul potential al cutiei frantuzesti. Nu stiu unde sa te-ndrum, pur si simplu intreaba la piese auto de import; multi au cataloage bine documentate si te pot ajuta.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
selcosmin
post 5 Mar 2010, 23:37
Post #365


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 May 09
From: Buzau




QUOTE(Muttley @ 25 Feb 2010, 22:30)
Se scoate simerigul vechi, se spala, se citesc dimensiunile de pe el, se merge la magazinul de simeringuri si se cumpara unul nou.
T80W90.
*



Am cautat semeringul acesta in tot orasul. nimeni nu are. cica ar veni doar pe original. dimensiunile sunt 16x22.75x4.2. Am vreo sansa sa il gasesc sau cine ma poate ajuta. fac cinste. nu pot monta cutia fara asta, pentru ca imi curge pe acolo.multam

5 Mar 2010, 23:39:
QUOTE(emircea @ 3 Mar 2010, 10:19)
Daca vorbim despre acelasi lucru, nu e contact, e selector. Poti sa faci o tziganie, sa vezi cum functioneaza ce ti-a ramas si sa pui un surub in loc, dar vei avea probleme cand treci intr-a 2-a caraind marche-arriere-ul daca nu gasesti din prima pozitia (daca nu faci tzigania respectiva, nu poti baga in marche-arriere) sau cauti la piese auto de import device-ul respectiv. Iti recomand sa faci rost de el, ca sa beneficiezi de adevaratul potential al cutiei frantuzesti. Nu stiu unde sa te-ndrum, pur si simplu intreaba la piese auto de import; multi au cataloage bine documentate si te pot ajuta.
*



Este exact ca si contactul de marche-arriere, numai ca este situat pe capacul din spate.

6 Mar 2010, 02:57:
un link catre un manual pentru tipurile de cutii renault
http://www.club-espace.ru/espaceI/gear_ne3.pdf
Sper sa ajute(in cazul in care nu se stia de el)

This post has been edited by selcosmin: 6 Mar 2010, 02:57


--------------------
Dacia 1310 1993 - BZ-01-AZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chouxy2003
post 5 Nov 2011, 12:15
Post #366


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 July 08




Bun, dupa ce am citit toate aceste topicuri despre cutie ca sa nu mai deschid altul, pe o cv 4 tr din aia cu planetare lungi se poate pune un grup conic de la vreo cutie de r21,r25,r20 adica m-ar interesa daca se potrivesc acele grupuri de 9x31 sau 9x32 pe actuala mea cutie.


--------------------
DACIA 1310 1993 - DJ-01-ESA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 6 Nov 2011, 21:29
Post #367


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




In principiu ne prea se pot pune. Nu te supara, dar pentru ce iti trebuie? Daca vrei pentru viteze, scoate-ti din cap ideea pentru ca daca ai motorul original, ceea ce si cred ca ai, nu o sa obtii decat, poate un consum mai mic, ceea ce ma insel pentru ca motorul o sa se chinuie mai tare sa obtina aceeasi viteze fata de cea pe care o obtinea inainte mult mai usor, ceea ce inseamna un consum mai mare. Daca vrei pentru demaraj, asta e alta problema, aici sunt cateva variante, doar intreaba.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy_m
post 12 Oct 2017, 23:19
Post #368


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 October 17




Buna, dupa ce am citit toate postarile din topic, desi activitatea este cam redusa pe aici inca de prin 2011, va supun atentiei situatia urmatoare:
- auto Dacia 1307, fabricatie 1997, motor 1598, benzina, 82 tkm, tractiune (evident) fata;
- problema: intra extrem de greu doar in marsarier, trebuie apasat cu toata puterea in levierul de la schimbator, si cu toate acestea manevra este extraordinar de nesigura, daca este o masina parcata la 5 cm in fata, nu exista nici o sansa de a incerca manevra de mers inapoi fara riscul de a lovi masina din fata (pentru ca cupleaza treapta a IIa). Fac precizarea ca mai am o Dacia 1310 din 91, cu care am parcurs peste 60 tkm, este masina pe care am invatat sa conduc (fara a fi nevoie sa schimb ambreiajul) dar nu exista grad de comparatie!
Una dintre solutii ar fi transplantul cutiei de pe berlina, dar si asta are un bai, ca nu intra mereu in treapta I, ceea ce e foarte neplacut la plecarea de pe loc, mai ales in intersectii si la semafor, dar ma rog, se poate pleca cu a IIa.
Tinanad seama in principal de precizia unei cutii de transfer Renault ma gandesc foarte serios la montarea unei cutii de viteza cu caracteristici pe cat mai posibil similare de pe un Renault cu motor longitudinal, de clindree apropiata si care sa implice modificari cat mai reduse, pe cat posibil deloc, intelegand ca tunelul central de al podelei de pick-up reprezinta un mare avantaj.
Ideea de baza nu tine de turatii, viteze si alte lucruri de care topicul abunda.
As avea rugamintea daca poate cineva care a efectuat un asemenea demers sa indice pasii necesari. Fac precizarea ca locuiesc in Targoviste (sper ca pot sa spun asta - sunt la prima postare, sa nu o dau in bara!).
Orice sugestii sunt binevenite (unde se poate gasi o asemenea cutie, mecanici care au mai facut asta etc.)
Va multumesc frumos.


--------------------
Dacia Sandero 2009/Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 13 Oct 2017, 00:43
Post #369


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Inainte de a schimba cutia, verifica putin timoneria: jocuri, bucse, reglaj, tampoane cutie.

This post has been edited by BLUE R 19: 13 Oct 2017, 00:54


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy_m
post 13 Oct 2017, 08:30
Post #370


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 October 17




Multumesc de sugestie. Masina este cumparata de curand, nu stiu cum a fost exploatata, dar am gasit destule indicii cara arata ca nu tocmai bine. In sfarsit... Am asezat-o cum se cuvine (statea pe traversa - mai avea putin si se taia), schimbat tampoane, reglat timonerie...


--------------------
Dacia Sandero 2009/Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 13 Oct 2017, 13:20
Post #371


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Mergea adaptată cutia de R18(parcă)dar slabe șanse să dai de una...
A fost un R18 la Potcom la Puiu dar au tocat-o înainte să ajung eu cu sculele la ea... mad.gif Mai repede rezolvi cu una mioritică. wink.gif

După cum a zis și BlueR,ai verificat timoneria?


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy_m
post 18 Oct 2017, 16:25
Post #372


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 October 17




Mulțumesc frumos pentru toate răspunsurile si sugestiile, inclusiv cele de pe privat (momentan am postări prea puține si nu pot sa raspund pe privat).
Am luat legătura cu cineva din zona si va avea in curând disponibil un R18 (cam scumpă- 450 ron), despre care am înțeles ca se potrivește foarte bine. In concluzie, așteptăm...

This post has been edited by happy_m: 18 Oct 2017, 16:30


--------------------
Dacia Sandero 2009/Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 11 12 13
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:14
Forum Renault