DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Apa - incoming

post 1 Oct 2002, 09:36
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


:oops: M-am trezit azi de dimineata cu apa la piciorare, spuneti-mi si mie de unde ar putea aparea ca sa verific. Nu cred ca este de la calorifer, nu miroase in nici un fel in masina iar nivelul la lichidul de racire nu a scazut.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 1 Oct 2002, 09:39
Post #2


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Am patit si eu asa ceva dar era de la calorifer ... prin alta parte nu cred ca are cum sa intre decit daca nu cumva ai masina de Flinstones si intra pe dedesupt...


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 1 Oct 2002, 12:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Poate sa curga din portiere, pe la boxe. Daca ai dat jos locasul original de boxe, sigur e de acolo. Verifica si scurgerile de la portiera, sa nu fie infundate.
Apoi vezi ca in compartimentul unde e motorasul, sint cite 2 piulite si un dop, in dr. si stinga, la aprox. 1 cm. deasupra fundului compartimentului respectiv. Le siliconezi bine.
Poate fi si de la chederul parbrizului, mai ales jos la colturi. Verifica si siliconeaza.
Daca dai jos torpedoul, tre sa fie si acolo ceva gaura, siliconezi si acolo (nu m-am uitat in service, asa ca nu stiu exact unde e). Oricum nu ai sa dai jos partea de climatizare din compartimentul motorasului stergatoarelor, ca e complicat tare (mai ales la clisma).
Inca ceva, f. important: siliconul. Vezi ce model folosesti. Marea majoritate sint acetat/acrilice. Astea etanseaza, dar nu adera fantastic la suprafete, si se dezlipesc repede. E bine de folosit silicon poliuretanic, care lipeste si etanseaza (se face ca un cauciuc, dupa uscare daca vrei sa scapi de el tre sa-l tai cu cuterul). Numai ca e mult mai scump ca cel acetat si se gaseste mai greu.
Verifica (daca e din portiere) si etansarea locasului boxelor, daca e nevoie siliconeaza-l si pe ala.
Si verifica daca folia de plastic de pe portiere e lipita bine, mai ales in partea de jos. Daca nu, siliconeaz-o si pe aia.


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lukas
post 8 Oct 2002, 11:07
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Iari dimineata am gasit apa in partea dr., un adevarat lac. Pana acum nu am avut probleme in dr., iar in partea volanului s-a rezolvat prin "siliconarea" parbrizului. Scurgerile au fost desfundate.
Despre ce "locaj original de boxe" este vorba? Chiar are asa mare importanta folia de plastic de pe portiera?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 13 Oct 2002, 00:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Doamne si eu mi-am facut geamuri ionizate ... si atunci mi-au facut aia bucatzi masina ... acuma sa vezi ce-o sa curgaaaaa


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 08:29
Forum Renault