DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> gps, si eficienta lui !

radu32
post 1 Aug 2010, 12:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 14 February 10




m-ar interesa daca e eficent un gps, si daca te ajuta real sa nu te ratacesti pe distante lungi, ine europa ,mai ales,?
daca e practic la folosit in trafic, si ce functii are ?

urmeaza sa ies in europa, si m-am gandit sa -mi cumpar unul,ceva in jur de 300 -400 lei !

am auzit ca se poate si pe un mobil mai scump,sa ruleze, !

astept pareri si opinii de la posesori !


--------------------
dacia logan 2007 presitge - 10-ytg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 1 Aug 2010, 12:58
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Tampit topic. In fine, in loc de "eficienta" ai vrut sa spui precizie... Precizia unui PNA e data in primul rand de harti. Daca folosesti o harta actualizata, la nivel de strada, e foarte bun. Daca nu, o sa iti spuna pozitia in sistem WGS 84, si nu o sa stii ce sa faci cu ea...

Distante lungi? Cat de lungi? Crezi ca ar conta???

In masina recomandat este un PNA, cu ecran cat mai mare... Pe un telefon, oricat de scump, nu vezi mare lucru, ecranul fiind prea mic... In plus un PNA vine cu suport auto si incarcator pentru bricheta...

Astepti pareri si opinii de la posesori de ce? De gps eficient? Intreaba armata americana....


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 1 Aug 2010, 13:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Bineinteles ca te ajuta, atata timp cat are harti actualizate(dupa cum spunea C a t a l i n). E de preferat sa ai un PNA dedicat navigarii decat un telefon care printre altele poate face si asta. Primesti suport de geam, incarcator si in functie de cum vrei sa il achizitionezi, program si harti. Studiaza sectiunea dedicata si vei gasi raspunsuri la toate intrebarile tale... Este informatie "la greu" pe forum, si despre soft-uri si despre harti si despre partea de hardware..


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 1 Aug 2010, 17:39
Post #4


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Nu e bun da-l dracu... ocupa loc in parbriz, ocupa gaura de bricheta, nu poti sa asculti muzica in masina ca iti urla ioana ca pe prima tre sa o faci la dreapta, mai guitza si la apropierea radarelor fixe sau mobile pe care le stie, ramane urma de la ventuza in parbriz, risti sa iti sparga hotii masina pentru 300 de lei. Mai bine de banii aia iei o busola cu 10 lei si niste harti de hartie, si de restul banilor mai vizitezi un muzeu ceva...
Cat despre gps pe mobil, este iti recomand HD2, are ecran de 4.3 si arata binisor. Bine.. pretul este putin mai mare, respectiv de 4-5 ori mai mult decat vrei tu sa dai pe gps-ul ala, dar ai si telefon. Si mai trebe sa ii iei si un suport de parbriz.


Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 1 Aug 2010, 17:44
Post #5


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04






--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 1 Aug 2010, 18:23
Post #6


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
Nu e bun da-l dracu... ocupa loc in parbriz, ocupa gaura de bricheta, nu poti sa asculti muzica in masina ca iti urla ioana ca pe prima tre sa o faci la dreapta, mai guitza si la apropierea radarelor fixe sau mobile pe care le stie, ramane urma de la ventuza in parbriz, risti sa iti sparga hotii masina pentru 300 de lei. Mai bine de banii aia iei o busola cu 10 lei si niste harti de hartie, si de restul banilor mai vizitezi un muzeu ceva...

cool.gif Subscriu! radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 1 Aug 2010, 18:33
Post #7


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




@radu32: GPS-ul nu se merita daca nu iesi din tara, dar tu ai intrebat daca iti foloseste in Europa - da, iti foloseste. Eu am avut numai PDA-uri cu IGO. Nu ai nevoie de ceva prea "evoluat" ca sa-ti ruleze IGO decent. De exemplu, primul meu pda era un eten glofiish x600, care si-a facut treaba excelent. Ajungi usor la destinatie cu ajutorul unui gps, plus ca ai acces la harti cand doresti tu. Eu asa imi planificam si concediul, imi calculam sa stiu cam la cati km sa ma astept, sa-mi fac o idee asupra costurilor. Pentru mine este util.

(IGO se gaseste pt win mobile si android, cel putin pentru astea am fost interesat eu)


--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 1 Aug 2010, 19:01
Post #8


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




QUOTE(Alydor @ 1 Aug 2010, 17:39)
Mai bine de banii aia iei o busola cu 10 lei si niste harti de hartie, si de restul banilor mai vizitezi un muzeu ceva...

*


daca ai dinti de tabla ca mine, iti va arata intotdeauna N spre tine smile.gif

Mai bine cauta printre cunoscuti pe unul care are GPS sau PNA si roaga-l sa ti-l imprumute pe durata calatoriei, nu se merita investitia daca folosesti aparatul o data pe an, in vacanta


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Aug 2010, 19:55
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(radu32 @ 1 Aug 2010, 12:50)
m-ar interesa daca e eficent un gps, si daca te ajuta real sa nu te ratacesti pe distante lungi, ine europa ,mai ales,?
*



da, te ajuta, m-a scos de multe ori din incurcatura. Ai grija cu cele de 300 ron, ca brusc se tampesc cand treci pe langa o cladire mai inalta, sau printr-o padure.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Aug 2010, 22:01
Post #10


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




... si inainte de a muri, Ioana, cu vocea-i suava iti spune: "Ati platiti pana aici, peste 100 de metri, intoarceti-va!" radmasa.gif



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:48
Forum Renault