DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Frigider sau Combina frigorifica buna, - ce-mi recomandati?

vv
post 12 Dec 2005, 18:44
Post #61


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




constrangeri de spatiu? constrangeri de pret? Cata mancare tii in el - cat de mare iti trebuie? Cat de mult folosesti congelatorul?
Dupa ce raspunzi la astea, baga un ochi pe www.emag.ro si deja o sa-ti fie mai clar ce optiuni ai smile.gif
Mie imi plac combinele (alea cu congelatorul jos) fiindca umblu mult mai des la frigider decat la congelator, si e mai comod.

Legat de romanesc vs. strain... ce pot sa-ti spun e ca arctic-urile sunt super ok, daca tie iti place un model de-al lor si iti satisface nevoiele, go for it - nu o sa te dezamageasca. Daca iti place mai mult un model strain, asta este.
Eu am vrut sa-mi iau tot Arctic da' alea care le vroiam eu erau prea late pentru spatiul (un pic cam stramt) pe care l-am dedicat frigiderului, asa ca mi-am luat Gorenje pana la urma (au astia niste modele mai 'inguste').


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Dec 2005, 18:50
Post #62


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Credeti ca s-au schimbat multe de la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=20477&hl= incoace?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandy
post 12 Dec 2005, 19:01
Post #63





Group: Members
Posts: 0
Joined: 29 November 05





Credeti ca s-au schimbat multe de la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=20477&hl= incoace?


Nu s-au schimbat multe...poate doar numarul membrilor noi intrati pe acest forum...printre care ma numar si eu. Multumesc pentru adresa. Am citit totul pe acolo. Inca sunt indecis. Mai caut.


--------------------
peugeot 206 peugeot 206 - 25 is vsx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandy
post 12 Dec 2005, 19:06
Post #64





Group: Members
Posts: 0
Joined: 29 November 05





constrangeri de spatiu?
---nu
constrangeri de pret?
---cam da
Cata mancare tii in el
---Multa!!!!
- cat de mare iti trebuie?
---Maaaareeeee!!!!
Cat de mult folosesti congelatorul?
---Destul de des.
Dupa ce raspunzi la astea, baga un ochi pe www.emag.ro si deja o sa-ti fie mai clar ce optiuni ai smile.gif
--- blink.gif

Legat de romanesc vs. strain... ce pot sa-ti spun e ca arctic-urile sunt super ok, daca tie iti place un model de-al lor si iti satisface nevoiele, go for it - nu o sa te dezamageasca.
--Thank you. Si mie imi plac Arcticurile (ce aiurea suna)....nu ma dau in vant dupa astea straine.






--------------------
peugeot 206 peugeot 206 - 25 is vsx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Jul 2006, 08:22
Post #65


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Salut!
Vreau sa cumpar un frigider (combina frigorifica), bugetul este de 1300 ron.
M-am uitat pe la Metro si Selgros, dar nu ma pot decide.
Este mai buna una cu 2 compresoare?
Cineva mi-a zis ca frigiderele astea moderne (combinele frigorifice) nu prea racesc, ca se strica mancarea in ele...etc. Mie nu prea imi vine sa cred, dar va intreb si pe voi cei care aveti deja.
In legatura cu marca, eu am vazut Gorenje (2 compresoare, 13.5 mil), wirpool(1 compresor, 11 mil), bosch (1 compresor 10 mil). zanussi, indesit...etc.
Sfaturi?
P.S. pot sa il transport orizontal (cam 40 km), apoi sa il tin o zi in pozitie verticala, apoi sa il pun in functiune?


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 4 Jul 2006, 08:58
Post #66


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Cum să se strice mâncarea bre? Doar dacă nu-l bagi în priză. icon_mrgreen.gif
Eu aș merge pe Gorenje cu două compresoare. Eu am Indesit cu două și n-am probleme, însă am auzit despre Gorenje lucruri mai bune decât despre Indesit.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jul 2006, 09:07
Post #67


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




La capitolu' asta ma zbat si eu acum. Taica-miu vrea un Samsung de 17 milioane, maica-mea zice ca n-are ce sa faca cu el. Indesit nu vor ca cica-s proaste (no offence DragosP).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 4 Jul 2006, 09:12
Post #68


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Măi proaste nu-s, da' am zis doar că aș merge pe Gorenje,cu toate că mă dau cu Indesit. wink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Jul 2006, 09:19
Post #69


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




samsung nofrost cu afisaj digital(congelator jos, f sus) cu mai multe functii destepte(ce mi-a placut este functa vac-se opreste frigiderul si nu congelatorul-perfect pt vacante-consum de enedrgie, oricum este cl A, nu prinde nici un miros mancarea) L-am cumparat acum 1 an-pret 18 mil-super multumit de el.
mai sus spunea cineva ca in frigiderele astea mai noi nu prea tine mancarea, gresit. in sistem nofrost temp. in frigider este t constanta nu se schimba niciodata(decat daca vrei tu). smantana nici dupa 3 sapt nu-si schimba gustul wacko.gif

matry faci o afacere cu el desi este putin cam scump.

am uitat 1 compresor, dar fiind digital se pote opri uma din incaperile frigoriifce

This post has been edited by wolfin: 4 Jul 2006, 09:22


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jul 2006, 09:35
Post #70


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Maica-mea o baga-n fata p-aia cu "am Arctic de 30 de ani si functioneaza ca-n prima zi, de ce sa-mi iau alta marca?" si tind sa-i dau dreptate, chiar daca nu vorbim de aceeasi calitate. Eu unu' vreau o chestie care sa-mi faca cuburi de gheata, nu ma intereseaza daca-n rest are congelator de 2 litri si frigider de 3 litri! 04.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Jul 2006, 09:40
Post #71


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




are un compartiment pt gheata dar nu este automat. tot trebuie sa scoti recipientul si sa pui apa, apoi "versi" cuburile in tavita(incap aproximativ 200 cuburi).

oare se mai fac lucruri cum se faceau acum 30 ani? nu cred

This post has been edited by wolfin: 4 Jul 2006, 09:42


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jul 2006, 09:43
Post #72


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ma, s-ar putea sa nu vorbim de aceeasi chestie. Taica-miu zicea ca asta purifica si raceste apa si ca face si gheata (normal ca-i pun eu apa, doar nu-mi ingheata condensul si mi-l da sa mi-l pun in cico 04.gif).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Jul 2006, 09:46
Post #73


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




cred ca te referi la modelul cu aparatul de racire si geata de pe usa.
al meu este cu tavita in conglator


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costeniuc
post 4 Jul 2006, 09:50
Post #74


handi-man


Group: Members
Posts: 55
Joined: 26 January 05
From: Bucuresti




Am Gorenje, 2 compresoare, nici cea mai mica problema in aproape 4 ani, raceste perfect


--------------------
DACIA Logan Prestige 1.6 16v 2007 - B xx XXX
Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate isi omoara toti elevii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Jul 2006, 10:17
Post #75


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu va recomand totusi sa va luati no frost


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Jul 2006, 10:23
Post #76


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




M-am mai documentat pe net, prima optiune pt mine ar fi Gorenje RK 6353, 2 compresoare, la metro cu 1367 ron. Pe mine (nu zic ca nu e bun) nu ma intereseaza no frost.
Pot sa il transport culcat cu o dacia pick-up si apoi sa il las o zi in pozitie verticala? Sau trebuie neaparat transportat vertical?
Multumesc

This post has been edited by Andy_ACS: 4 Jul 2006, 10:24


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Jul 2006, 11:28
Post #77


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




daca il culci il termini(sanse 80%) urca uleiul si blocheaza pistonasul.

nu este obligatoriu sa fie la unghi de 90 grade.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Jul 2006, 12:04
Post #78


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Pai si atunci cum sa il transport?? verical in dacia pick-up pe un drum de 40km??!!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Jul 2006, 12:30
Post #79


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




pai daca nu este carosata, da, il legi bine si drum bun, nu este obligatoriu sa ajungi in 30 min.

vezi sa respecti si pozitia de transport, scrie pe cutie-se cara si transporta pe laterale, nu pe fata sau pe spate

This post has been edited by wolfin: 4 Jul 2006, 12:32


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Jul 2006, 13:55
Post #80


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




scuza-ma, cum adica pe laterale?? Nu ziceai tu sa il transport "in picioare", nu "culcat" smile.gif


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jul 2006, 13:57
Post #81


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Cam acelasi lucru am vrut sa-l zic si eu. Ori in picioare, ori in laterale...


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Jul 2006, 08:50
Post #82


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




pe langa faptul ca trebuie sa fie in "picioare"(nu este obligatoriu sa fie in unghi de 90 dar pe pe acolo) trebuie respectate si partile laterale....deci sunt doua probleme care trebuiesc luate in considerare

in spate maj. frigiderelor au gratarul, radiatorul pt racire, nu trebuie sa existe presiune pe acea parte( daca il pui cu spatele pe grilajul masinii poate sa il loveasca, etc).

cand il dai jos din masina pozitia frigiderului trebuie sa fie cu o parte laterala in jos si cealalta in sus(frigiderul poate sa fie putin in unghi cand il dai jos sau urci pe scari, transport-niciodata culcat excl.gif ), usa si spatele frig. pe laterale - o sa vedeti ca scrie pe cutie( o dunga cu 2 sageti in sus-laterale si dunga cu 2 sageti in sus taiata - fata, spate(a frigiderului))


desi pare nu lucrez la Artic tongue.gif (dreptui de autor Klaus)

cand cumparati frig cel mai bine intrebati tipi care transp. marfurile in magazin. o sa va explice ei. eu asa am facut si am carat 2 frigidere nu 40 km ci 400(si inca functioneaza)-soacramea l-a culcat doar sa il spele dedesupt si kaput in 10 min

This post has been edited by wolfin: 5 Jul 2006, 09:08


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 5 Jul 2006, 09:58
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Imi cer scuze daca s-a mai facut vreo propunere ca asta, dar n-am avut timp sa citesc toate posturile: recomand Liebherr - garantie 4 ani, sistem separat de reglaj (frigider - congelator), oprire ventilator frigider, no frost, 1 motor (sau cu 2), foarte silentioase, clasa A, A+ etc.
Sunt foarte bune, dar, in schimb sunt destul de scumpe. Eu am dat pe al meu 25 mil.
Au preturi cam de la 20 mil in sus (si urca pe la 65 mil. ptr. un "frigider" "de casa"!!!)
Adresa web: http://www.liebherr.ro/

This post has been edited by oris: 5 Jul 2006, 10:00


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 5 Jul 2006, 10:11
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




Eu zic sa incerci INDESIT. Raportat pret-calitate cred ca e cel mai bun. Partea de sus frigider, jos congelator.


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 5 Jul 2006, 10:18
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




si eu am cautat informatii timp de o saptamana legate de un frigider sau combina iar pana la urma m-am hotarat la acest Beko. Pana la urma a contat ca este No-Frost si are capacitate foarte mare (350).
Gorenje sunt aproape toate cu 2 compresoare insa nu mi-a convenit volumul mic al frigiderului.
Baietii mi-au adus frigiderul acasa culcat intr-o Dacia Papuc.L-am bagat in priza de a doua zi si merge perfect.Oricum am remarcat pe ambalaj ca desi se specifica sa fie transportat vertical, are un marcaj ce indica partea pe care trebuie sa stea daca se transporta pe orizontala.


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 5 Jul 2006, 10:24
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Chestia cu 2 compresoare nu prea are nici-un chichirez. Mi-a zis cineva in domeniu. Cica, consumul mare se realizeaza la declansare, iar daca sunt 2 compresoare, automat se declanseaza de mai multe ori (ptr. fiecare compresor in parte). Si oricum, frigiderele moderne au proiectat compresorul a.i. sa faca fata cu brio si la frigider si la congelator, asa ca ...


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jul 2006, 10:26
Post #87


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




oris, ia vezi pe paginile anterioare ce discutii au fost despre LIEBHERR
pe la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=273350


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Jul 2006, 10:36
Post #88


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Dorubarg @ 5 Jul 2006, 11:18)
si eu am cautat informatii timp de o saptamana legate de un frigider sau combina iar pana la urma m-am hotarat la acest Beko. Pana la urma a contat ca este No-Frost si are capacitate foarte mare (350).
  Gorenje sunt aproape toate cu 2 compresoare insa nu mi-a convenit volumul mic al frigiderului.
  Baietii mi-au adus frigiderul acasa culcat intr-o Dacia Papuc.L-am bagat in priza de a doua zi si merge perfect.Oricum am remarcat pe ambalaj ca desi se specifica sa fie transportat vertical, are un marcaj ce indica partea pe care trebuie sa stea daca se transporta pe orizontala.
*




daca a fost trans la orizontala si in specificatii spune ca este ok, super, probabil ca fri. nofrost se pot transporta si asa. dar cine risca. daca se defecta din cauza trans. firma platea, dar daca il transporti tu ce se intampla daca se defecteaza? platesti tu + pierdere garantie


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 5 Jul 2006, 20:14
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Daca se culca pe o pare, uleiul din compresor se poate scurge pe tevi inspre vaporizator. Daca apoi este asezat in pozitia normala si imediat bagat in priza, nivelul de ulei in carterul compresorului poate fi foarte scazut si astfel merge fara ungere o perioada scurta de timp. Daca se asteapta ceva timp, uleiul se scurge singur in carter si nu vor fi probleme. Oricum, compresorul este astfel construit incat el angreneaza mereu o cantitate mica de ulei prin intreg circuitul, deci uleiul circula oricum prin tevi. Apropo de asta, daca vedeti pe vreo teava la frigider ulei, mai mult ca sigur pe acolo se pierde agent frigorific.
Un alt aspect este ca un compresor asezat culcat este mai sensibil la socuri; motorul poate sari de pe arcuri, in interiorul carcasei sale, daca este zdruncinat.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 6 Jul 2006, 15:34
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




@wolfin recomandarea generala este sa se transporte pe verticala. M-a surprins si pe mine la Beko pe care l-am luat ca se prevedea latura pe care sa stea in caz ca se transporta orizontal caz in care, in cartea tehnica, se specifica faptul ca trebie sa se astepte minim 4 ore pana sa se bage in priza.


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:34
Forum Renault