DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> B 48 C U P Logan 1.6 MPI, Preference, race car wannabe

semit
post 3 Jan 2009, 01:32
Post #31


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




B-27-WLI, cam asa incepe povestea biggrin.gif, cate nopti geroase in garaj, zile toride de vara pe centura intre Pantelimon si Otopeni searching for a Pepsi... Leduri schimbate, folii stricate, console facute si refacute... cautari de prezoane speciale... boxe si statii arse ...potentiometre, lipiri de faruri pe genunchi la 3 dimineata... www.fermecator.ro laugh.gif pot spune ca am fost martor la (re)crearea acestui "lighean" cam in toate etapele sale... Ce pot sa spun, Logan e Logan, o Dacie ieftina si rezistenta.. B-48-CUP e masina lui Dani... Putini pot face diferenta dintre o masina comuna produsa in sute de mii de exemplare si o masina facuta dupa si pentrul placerea cuiva cu propriile maini, sudoare, idei...si sacrificii financiare importante... U own a Logan, others are owned wink.gif by you... Respect


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 3 Jan 2009, 01:48
Post #32


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




multumesc, intr-adevar, amintiri placute. Si pe Marius il stiu datorita forumului, ca sa vezi


Si vezi ca ai gresit, era "fermecatordubluvepunctro", care acum are un Mitsu Pajero Sport si isi da cu tesla in co.ie ca e incapabil sa faca diferenta intre cutia de viteze si cutia de transfer sau cum ajunge un mecanic de la Reno la mana unui ingineras cu ochelari (de la Mitsu)


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 3 Jan 2009, 04:39
Post #33


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Si mai zice lumea ca de ce bag eu bani in matiz. Las asa ca-i bine si la cat mai multe modificari, pe asta sau pe cel nou. Totusi in toti banii aia bagati eu i-as fi pus si AC tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 3 Jan 2009, 05:56
Post #34


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




Apreciez munca depusa, dar nu inteleg directia spre care te indrepti cu modificarile.
Daca vrei sa-ti pregatesti Loganul pentru WRC, ce cauta cotiera, aparatorile de noroi, statia CB cu antena de 2 metri <<TAXI style>> (o statie CB hand-held e vreo 500RON), capota aplecata peste grila frontala (reduce volumul de aer rece care ajunge la radiator si motor), insonorizarea suplimentara, blink.gif deschiderea electrica porbagaj?! huh.gif Adica tu in loc sa usurezi masina, adaugi pietre de moara si inrautatesti aerodinamica?! huh.gif Cred ca ai de luat o decizie: ori o faci masina de expozitie, ori de curse.

Pe langa suspensie, pe care spui ca ai lamurit-o, Loganul mai are o problema si cu servodirectia, care e "Playstation Edition". Si nu cred ca are doar Loganul problema asta. M-am plimbat de curand cu o Laguna 2 si e la fel; asistenta excesiva iti taie orice impresie de sportivitate.

This post has been edited by raqzvan: 3 Jan 2009, 05:58


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 3 Jan 2009, 11:16
Post #35


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




@stefan, daca nu ai observat in fata sumei pt un logan sport am scris "sa zicem", deci este o cifra estimata. eu unul cred ca daca va fi lansat acest model, cam atat va costa.
si acum hai sa nu mai fim offtopic, dsign a specificat clar ca vrea doar logan, e alegerea lui, sunt banii lui, putem noi sa-i spunem vrute si nevrute, el parerea n-o sa si-o schimbe. daca si noul logan, il face cel putin ca pe acesta, nu inseamna ca e intr-o doaga pt ca investeste tot intr-o dacie, ci ca este pasionat de acest lucru.
@dsign, inca o data tot respectul pt munca ta, unul dintre cele mai frumoase loganuri pe care le-am vazut, chiar daca e facut in stilul "clean look".


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 3 Jan 2009, 11:32
Post #36


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




@raqzvan, nu am zis niciodata ca vreau sa pregatesc fieru' pentru WRC, n-o pot pregati nici macar pentru Cupa Logan biggrin.gif Asta pentru ca nu am de gind sa particip, nu am resurse (nu ca n-as vrea)

Cotiera este unul din putinele spatii de depozitare ramase la indemina, voi face una mai discreta, deocamdata ramine asta.

Despre capota si racire vs aerodinamica, te-as contrazice nitel, asta e o discutie precum cea cu blanita pentru capota (spuneau oameni cu un simt tehnic desavirsit ca blanita pentru capota si chederul nu-s bune, ca nu se mai raceste motoreanu')

Deci, troaca mea ar dori sa arate ca o masina de la Cupa Logan, insa e o masina care face km zi de zi, circul mult cu ea si e normal sa am la indemina citeva instrumente ajutatoare (o statie CB cu antena normala la cap - handheld am avut, nu-i eficienta; o insonorizare bunicica, sa-i pot asculta pe AG Weinberger sau pe Diana Krall hi-fi biggrin.gif , o deschidere la portbagajul ala, sa nu frec contactul de fiecare data cind vreau sa-mi iau rucsacul de acolo)

Fii sigur, ca daca pregateam troaca de curse, dadeam jos fetele de usi cu totul smile.gif

Apreciez la tine spiritul practic al criticilor tale. smile.gif Sa auzim de bine








EDIT: Uitai sa zic ca i-am pus pinioane de a5a de diesel wink.gif



EDIT la EDIT : Sa va distrez nitel, hai sa va arat si "pchilotul" ce sta de obicei intre volanul imbracat in piele impecabil de catre Instructorul nostru drag si scaunul de competitie Sparco EVO :

This post has been edited by Dsign: 3 Jan 2009, 12:58

Attached thumbnail(s)
S3010056.jpg ( Size: 246.08k ) Number of downloads: 3392
S3010032.jpg ( Size: 984.12k ) Number of downloads: 3683


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 3 Jan 2009, 14:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Felicitari Dani! Tine-o tot asa! smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GOLAN 91
post 3 Jan 2009, 14:12
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 13 April 06




Misto volan Sparco Drift? Lasa bre galeata la calorifer ca inunzi vecini:)))


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - B 42 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 3 Jan 2009, 18:47
Post #39


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Felicitari pt. realizare.
Baga si tu o poza cu consola (mai de aproape) ca nu am vazut-o decat nefinisata cand iti propuneai sa o vopsesti.


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 4 Jan 2009, 00:57
Post #40


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Imi cer scuze, inca nu am, se poate vedea un pic din consola in pozele cu scaune, pe prima pagina.

Astazi am facut o calatorie din scurt pina la Brasov, cu Golanu' (userul de mai sus, cel cu galeata) si cu zambilica mea. Noroc ca mie imi place sa merg pe Cheia, ca altfel imbatrineam. Am facut probe cu niste jante pe 15" OZ Superturismo WRC albe, ii sade foarte bine masinii cu ele. Poze cit de curind, cu ele montate pe masina Golanului.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GOLAN 91
post 4 Jan 2009, 01:18
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 13 April 06




Si pot sa zic ca chiar sunt confortabile scaunele lui:) nu ca ale mele nar fi....


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - B 42 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 4 Jan 2009, 10:27
Post #42


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




desi nu sunt un fan al Loganului ... al tau chiar imi place si cred ca sentimentul pe care il ai atunci cand il conduci iti justifica toate eforturile si sacrificiile facute (mai ales cu scaunele acelea sport wub.gif ) ... inspiratie si spor la munca in continuare iti doresc ... si evident mai multe poze biggrin.gif .

p.s. o mica mentiune ... in conditiile in care banii investiti sunt din fonduri proprii si nu din sponsorizari ... crezi ca e oportun sa afisezi pe usi logo-urile producatorilor aceia? nu comentez latura estetica pt. ca asta tine de gusturile fiecaruia ... si sa nu uit - An Nou Fericit ! biggrin.gif




RASPUNS: Atunci cind il conduc, Loganul meu seamana panica, din cauza zgomotului. Urmarile sunt injuraturi printre dinti sau in gura mare radmasa.gif

Da, normal ca imi place, nu ratez nici o ocazie de drumetie, mai ales ca troaca e chiar economica - Golanu s-a convins aseara


Logo-urile nu mai sunt pe masina, au ramas doar logo-urile firmei noastre, "www.daciaclub.ro" si DRT pe parbriz. Ca veni vorba de DRT, acolo sa vezi oameni pasionati si ce le poate iesi dintr-o simpla Dacie 1300


This post has been edited by Dsign: 4 Jan 2009, 10:59


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinu'
post 4 Jan 2009, 15:27
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 December 08




foarte frumoasa masinuta...felicitari smile.gif . eu zic ca faci bine ca ramai la logan pentru ca e o masina destul de simpla din toate punctele de vedere. daca-ti iei vreo mazda sau mai stiu eu c japoneza recomanda colegii de pe forum te cam strici de cap daca bagi patentu-ntransa si strici ceva. loganu nu-i asa pretentios...la urma urmei, e dacie si tot ceea ce se strica se repara relativ usor


--------------------
Renault Megane 2 2005
17" sunroof:X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 4 Jan 2009, 20:02
Post #44


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE
RASPUNS: Atunci cind il conduc, Loganul meu seamana panica, din cauza zgomotului. Urmarile sunt injuraturi printre dinti sau in gura mare radmasa.gif


Eu nu te-am injurat cand ai trecut pe langa mine cand dormeam dimineata in drum spre servici, de frica da ma speriat putin laugh.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 5 Jan 2009, 09:00
Post #45


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Cind nene? azi? Azi eram si eu adormit smile.gif


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 5 Jan 2009, 14:14
Post #46


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




arata fain masina - imi aduc aminte de cand am vazut-o asta vara pe la Iancului smile.gif
felicitari pentru munca depusa - si mai ales pentru bun-gust!


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 5 Jan 2009, 14:57
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Felicitari pentru masina!
PS. Cat e un scaun deala sparco?




RASPUNS : 1560 lei bucata, fara suporti, fara centuri.

Scaunul are pernele de pe sezut si de pe spatar detasabile, pentru o curatare eficienta, iar restul tapiteriei este foarte simplu prinsa.

Scaunele Sparco EVO se gasesc in 3 variante de dimensiuni, astea au dimensiunea medie, respectiv un nene de pina la 100kg poate incapea, cu ceva dificultati in ele.


This post has been edited by Dsign: 5 Jan 2009, 17:50


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Jan 2009, 20:43
Post #48


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(adrian mgn @ 4 Jan 2009, 10:27)
Ca veni vorba de DRT, acolo sa vezi oameni pasionati si ce le poate iesi dintr-o simpla Dacie 1300
*



Ok, ok, insa le iese si mult fum...a se citi "fumuri"! Anyway, sunt prietenii tai si respect asta! smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 5 Jan 2009, 21:20
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




why scaune sport pe o masina care nu este sport?

RASPUNS : Pe acelasi principiu, de ce a facut neamtu' de la ADAC Cupa monomarca cu o masina care nu e sport? De ce a pregatit Renault Sport kituri omologate pentru raliu si circuit pentru o masina care nu este sport?

De ce scaune sport pe masina mea? Pentru ca sta prea bine pe viraje si ma arunca din scaune fara sa vreau. Poate citesti si ce imbunatatiri are troaca asta overall, ca sa te lamuresti.

Eu o consider acum o masina sport, chiar daca nu are mai mult de 100cp


This post has been edited by Dsign: 6 Jan 2009, 02:04


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 6 Jan 2009, 00:01
Post #50


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Felicitari domnu Dani. Stii care este parerea mea despre aceasta masina asa ca nu are rost sa mai scriu.

Iar pentru ceilalti colegi masina lu' Dani B-48-C U P este: FOARTE TARE din toate punctele de vedere.

BRAVO DANI ! Imi place la nebunie si pot sa spun ca te invidiez.

This post has been edited by B-53-SDP: 6 Jan 2009, 00:02


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virtualmansorin
post 6 Jan 2009, 16:21
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 March 07




domnu cind ma dai o tura cu trocariciul?(vad ca miai luat obiceiul de a spune asa la masini),e mai bine cu 15 decit cu 17?


--------------------
dacia logan 2005 ambition - tm 21 vss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 6 Jan 2009, 21:28
Post #52


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Nu-i mai bine cu 15, dar acum iarna e mai sanatos smile.gif Te dai singur o tura cind vrei tu


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 6 Jan 2009, 21:57
Post #53


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




@virstualmansorin, tu nu iti faci Juranl de Bord? AI putea prezenta ambele masini. smile.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 7 Jan 2009, 17:53
Post #54


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Da, subscriu. Sunt de vazut ambele.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gionik
post 7 Jan 2009, 20:37
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti




Dany....felicitari pt ce ai facut din Logan. A iesti o masina fff faina, facuta cu bun gust, si ai depus multe eforturi pentru a ajunge cu ea unde ai ajuns.
Senzatiile pe care le da masina in trafic, sau pe serpentine, daca e condusa aca cum trebuie condusa, sunt ffff tari...sta lipita de sosea, iar pilotul....este nebuuuuun domle smile.gif) smile.gif) ....se pricepe la ce face wink.gif

Tine-o tot asa !!!


--------------------
Renault Megane 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 7 Jan 2009, 22:48
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




ce inseamna capota extinsa ? e capota lasata spre in fata ? de ce?



RASPUNS : Am vazut la alte masini, in loc de pleoape de plastic lipite cu silicon pe faruri, am sudat o extensie la capota, am finisat-o si am vopsit. A iesit ceva diferit fata de capota de fabrica, mie imi place. Motivul: design agresiv blush.gif

This post has been edited by Dsign: 8 Jan 2009, 08:34


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 7 Jan 2009, 23:07
Post #57


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Bad Boy Look probabil.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 8 Jan 2009, 00:12
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




Felicitari "tata"in sfirsit am mai vazut si eu pe forum un baiat obiectv,sincer,curajos(in sensul ca masina este dea'noastra)..... si nu mai am ce zice Jos palaria !!! aplauze.gif


Multumesc. Eu nu inteleg de ce n-as i obiectiv... Normal ca mi-as dori o masina capabila (un Saab 9-3 sau un Opel GT, sau o Toyota Hi-Lux pregatita de teren greu) insa un om care nu are decit 15000e in buzunar, n-ar trebui sa-si ia o masina mai scumpa de 10000e. Altfel, moare de foame, maninca biscuiti doar ca sa se plimbe cu o straineza si sa nu-si urce c.uru in Logan.

Pentru mine, Logan reprezinta o masina corecta, ieftin si usor de intretinut, un vehicul de transport eficient pentru banii pe care-i cere. Cind voi avea 100 000 e in buzunar, imi voi lua un Saab-ul mult visat

Trebuie sa incercam sa lasam fitele la o parte, sa nu ne mai plimbam cu masini de fite si sa locuim intr-o garsoniera jegoasa, cu chirie.



This post has been edited by Dsign: 8 Jan 2009, 08:43


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 10 Jan 2009, 21:09
Post #59


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Mult "succes" le urez celor care se ocupa de curatenia strazilor si amenajarea lor... Nu pot merge 500m in spatele unui autobuz ca tre sa zapacesc stergatoarele si spalatorul de parbriz. Am completat de 2 ori zilele astea...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GOLAN 91
post 11 Jan 2009, 00:07
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 13 April 06




Lasa ca nu dureaza mult si treci la RATB? blink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - B 42 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
48 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:51
Forum Renault