DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenzi neplatite::pana la urma cum ramane?

Marius
post 20 Oct 2003, 11:33
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Mai baieti.... hai sa va spun cate ceva din ce stiu eu.....
Amenzile contraventionale emise pe baza unor incalcari sau nerespectari a Regulamentului de Circulatie pe drumurile publice nr.328 din nu stiu ce data, din 1968 cu toate modificarile ulterioare, nu se vor transforma niciodata in parnaie. Sunt cateva tipuri de amenzi contraventionale care te pot face sa ai de a face cu gaborii, dar ecelea sunt intradevar bazate pe fapte antisociale... (l-ai batut pe unu', ai injurat nustiu ce functionar,... etc.)
Eu unul nu le platesc niciodata. Locuiesc in Sect.5, si astia inca nu si-au pus la punct evidenta amenzilor. Daca maine ma duc sa-mi iau Certificatul Fiscal, mi-l dau fara probleme. (asta atesta daca am sau nu datorii la fisc)
In alte sectoare din Buc. se mai tine cat de cat o evidenta, si asta face sa ai surprize cand te duci sa radiezi sau sa vinzi ceva.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Oct 2003, 12:47
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




S-a desfiintat inchisoarea contraventionala


Guvernul a desfiintat, printr-o ordonanta de urgenta aprobata in ultima sedinta, inchisoarea contraventionala, stabilind, totodata, ca prestarea unei activitati in folosul comunitatii poate fi stabilita numai prin lege si numai pe o durata de cel mult 300 de ore. Actul normativ abroga litera "d)" a alineatului 2 al articolului 5 din Ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor si care prevedea obligarea aplicarea inchisorii contraventionale, in cazul in care contravenientul nu accepta sa presteze o activitate in folosul comunitatii, ca sanctiune pentru fapta comisa. In cazul in care contravenientul, cu reavointa, nu se prezinta la primar pentru a fi luat in evidenta si pentru a executa sanctiunea sau nu isi indeplineste indatoririle ce ii revin la locul de munca, judecatoria, la sesizarea primarului, a unitatii de politie sau a conducerii unitatii la care contravenientul avea obligatia sa se prezinte si sa presteze activitatea in folosul comunitatii, poate inlocui aceasta sanctiune cu obligativitatea achitarii unei amenzi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 28 Oct 2003, 12:54
Post #33


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




tongue.gif Comic. Deci daca nu platesti amenda faci munca in folosul comunitatii, iar daca nu te duci sa faci munca, se transforma iar in amenda. Si tot asa... laugh.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 28 Oct 2003, 12:56
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




din cate am vazut eu la tv, nu se continua ciclul, adica dupa transformarea in amenda vin aia si iti iau de prin casa sa complenseze amenda smile.gif.
Oricum nu e cazul amenzilor auto, care oricum nu erau contraventionale in sensul ala ....


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 28 Oct 2003, 12:59
Post #35


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Pai ce sufletu' meu sa ia de la un boschetar care doarme in Gara de Nord si ia amenda pt. ca murdareste pavaju. Sa vezi ca-i ia boschetu icon_twisted.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 28 Oct 2003, 13:07
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




eh .... pai boschetaru cred ca ar prefera la zdup ... mancare + acoperis free ... or sa traga astia de ei sa-i aresteze


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Oct 2003, 14:38
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ehe, hehe.
Nu chiar toate inchisorile contraventionale au fost eliminate. Adicatelea cele din 61 nu au fost. sad.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 28 Oct 2003, 14:45
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Damn!
Tocmai vroiam sa fac niste fapte antisociale care sa fie pedepsite cu munca in folosul comunitatii! icon_twisted.gif


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 17:31
Forum Renault