DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

tatabobu
post 2 Nov 2018, 11:27
Post #91


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Sandel, in Ro din cate stiu eu sunt 3 statii Ro-LA mari si late: Bucuresti Progresu, Eforie si Cluj. E foarte posibil sa tin minte aiurea si sa fie mai multe.

Trenul Softransului merge pana la Constanta cu viteza de croaziera de 160 kmh. Face tot vreo 2 ore jumate, ca opreste in 4 statii pana la Constanta. CFR-ul avea un rapid prin '95 - '98 care facea Bucuresti - Constanta in doua ore, dar nu oprea nicaieri pe drum. Apoi statea 40 de minute in gara sa schimbe locomotiva inainte s-o ia spre Mangalia.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 Nov 2018, 16:50
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




...dup-aia un venit microbuzistii cu spagi la directorii de la CFR ca sa bage restrictii pe linie, ca sa nu mai mearga lumea cu trenul.

Bine, situatia CFR in comunism nu era chiar asa de roza pe cat si-o inchipuia lumea.
Da, in Mersul Trenurilor mergeau repede trenurile, cand nu se strica locomotiva, cand nu se intampla altceva, dar conditiile in trenuri erau mizerabile, circulau supraaglomerate, inghetai de frig in ele iarna ca aveau incalzire cu abur, iar in personale (gen Galati-Barlad) iti era frica sa urci daca nu voiai sa fii jefuit.
Iar infrastructura era in mare parte la nivelul anilor 60, nu era cine stie ce. Electrificare aveau vesticii dinainte de razboi, nou de-abia prin 60-65 ne-am apucat, B-Cta s-a electrificat in 77.
Imi povestea cineva ca, prin 86 trebuia sa ajunga la Vatra Dornei si ca i s-a stricat locomotiva la Buzau si a durat vreo 3 ore sa o inlocuiasca, timp in care a inghetat in tren. A ajuns dupa miezul noptii la Suceava si a pierdut si legatura mai departe.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Nov 2018, 17:33
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Pe calea ferata Bucuresti - Constata trenul merge cu 160 km/h pana la Fetesti.
IR 1581 București Nord (07:30) – Constanța 09:35) (nu-i gluma, desi poza de mai jos este din 01.04.2017)

72.jpg ( Size: 94.08k ) Number of downloads: 421


Iar pe calea ferata Bucuresti - Ploiesti trenul merge cu 140 km/h.
Poza din cu IR 1635 din 13.01.2018.

74.jpg ( Size: 64.37k ) Number of downloads: 422


Nu sunt sigur, dar parca pana la Campina trenu merge cu 140 km/h

Din cate inteleg, cam 160 km/h este norma de viteza pentru trenuri regionale in Europa civilizata.
Vad ca Siemens Desiro HC, Stadler Flirt sau Bombardier Talent 3 se opresc toate la 160 km/h

@tatabobu

Are si azi CFR-ul doua trenuri fara oprire Bucuresti - Constanta (din totalul de 6 pe zi):

75.jpg ( Size: 235.58k ) Number of downloads: 414



@Laurentziu83

Din cate am inteles, ar fi doua cauze datorita carora trenurile merg mai incet azi comparativ cu anii '80.
- lipsa aproape totala a investitiilor de infrastructura feroviara dupa 1990;
- schimbarea normelor de securitate la circulatia feroviara.

Daca are cineva mai multe detalii, il rog sa nu ezite.

2 Nov 2018, 19:45:
L.E.

Inca o veste buna:

73.jpg ( Size: 202.41k ) Number of downloads: 406


Cateva vorbe si mai multe poze de la viitorul Centrul Muzeul al Locomotivelor (pagina nr. 2, postul nr. 52):
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4396441



This post has been edited by gibonu: 2 Nov 2018, 17:45


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Nov 2018, 18:51
Post #94


bgd


Group: Members
Posts: 3.309
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Nu s-a schimbat nici o norma de securitate feroviara, ba din contra.

Situatia infrastructurii e buba, desele restrictii atat pe linie cat si in zona podurilor au dus la marirea "legala" a timpilor de mers intre puncte de sectionare, statii, etc. )adica sa nu fie considerat un tren intarziat daca Ploiesti Buzau se parcurgea candva in 70 minute, acum se fac legal in 80, incluzandu-se toate restrictiile. Daca intre timp se repara si se scoate restrictia tot in 80 de minute se face distanta, chiar daca trenul ajunge cu 10 minute mai devreme la Ploiesti, sta si nu pleaca , ca asa e mersul.

Mai e deficitara si starea materialului rulant, si in special a locomotivelor, care sunt foarte vechi, si nu ar face fata unor majorari sustinute de viteza. Pe Buc Constanta se utilizeaza niste locomotive mai noi, care duc viteza respectiva.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 2 Nov 2018, 18:58
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




sint special refacute pentru viteze mai mari


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Nov 2018, 08:37
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Bine, motoarele sunt aceleasi, doar ca au alt raport de transmisie si pot rula mai repede daca au vagoane mai putine.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Nov 2018, 00:10
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Despre stirea conform careia OBB intra pe piata romaneasca:
https://www.cfrcalatori.ro/comunicate/precizare-3/

Foarte profesionista presa din RO, arunca unul o informatie inexacta iar restul o halesc fara nicio verificare.

Chiar imi parea ciudat interesul OBB-ului de a veni cu trenuri care merg cu 200 km/h sau 230 km/h [RailJet] si sa mearga cu 60 km/h intre Cluj si Oradea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Nov 2018, 10:13
Post #98


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Am mers in Austria cu trenul cu viteze de ordinul a 100-120 km/h prin munti, deci nu chiar cu 200-230 km/h


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Nov 2018, 10:32
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La noi ce sare de 105km/h e considerat tren de mare viteza.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Nov 2018, 11:10
Post #100


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




105 medie sau la vale pe 2 km?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Nov 2018, 16:09
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Medie 105 nu cred ca are nici pe B-Cta, ca si acolo a inceput sa se mooiasca linia, sa se balangane trenul pe sine si implicit sa aiba restrictii.
Ca si autostrada offroad de alaturi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Nov 2018, 17:16
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 5 Nov 2018, 12:13)
Am mers in Austria cu trenul cu viteze de ordinul a 100-120 km/h prin munti, deci nu chiar cu 200-230 km/h


Nu am spus ca prin muntii din Austria trenul merge cu 230 km/h.
In rest, vitezele le-am luat de aici:https://www.oebb.at/en/reiseplanung-services/im-zug/unsere-zuege.html

QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Nov 2018, 18:09)
Medie 105 nu cred ca are nici pe B-Cta, ca si acolo a inceput sa se mooiasca linia, sa se balangane trenul pe sine si implicit sa aiba restrictii.


Conform informatiilor oferite de CFR, cele doua trenuri fara oprire Buc - Constanta merg cu o viteaza medie de 112,5 km/h.
Se vede mai bine in poza de mai jos (225 km parcursi in fix doua ore)

76.jpg ( Size: 207.38k ) Number of downloads: 324


Ultima data am mers cu trenul fara oprire Constanta - Buc in aprilie anul asta si nu a avut niciun minut de intarziere.

In mod normal, acum cand pe podurile peste Dunare se circula cu 60 km/h, trenul ar trebui sa ajunga in sub 2 ore la Constanta.

This post has been edited by gibonu: 5 Nov 2018, 17:18


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Nov 2018, 17:42
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2018, 09:07)
ardelenii nu intretin liniile, de la brasov incoace merge struna.
*

Daaaaa, strună. De la an la an crește timpul. Acum doi ani încă mai exista un tren pe zi care făcea două ore. Acum nu mai e nici ăla; acum nu mai scade nici unul sub două jumate. 2,5 ore pe 166 km e progres, nu glumă. Stau spionii străini la coadă să ne fure secretele, să-nvețe și ei cum se face... laugh.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2018, 14:44
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@VladSoare

Din 2016 (ianurie) merg de cateva ori pe an cu trenul pe bucata Bucuresti - valea Prahovei (Busteni, Azuga).
Cu toate astea, nu imi aduc aminte sa fi existat vreun tren care sa parcurga Bucuresti - Brasov in doua ore.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Nov 2018, 15:09
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Cred că-mi aminteam eu greșit două ore. Acum că mă gîndesc mai bine, nu făcea chiar două ore fix, ci vreo două și zece minute, sau pe-acolo. Pleca la 17:45 din București și era la 19:55 în Brașov, sau cam așa ceva. Acum pleacă la fel, dar ajunge la 20:15.
Iar la întoarcere pleca din Brașov pe la 17:35 și ajungea pe la 19:50, sau pe-acolo, pe cînd astăzi același tren pleacă la 17:05 și ajunge la 19:53.
Timpul crește văzînd cu ochii, de la an la an.

This post has been edited by VladSoare: 6 Nov 2018, 15:09


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2018, 16:23
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@VladSoare

Vorbim despre trenurile IR. Vad ca cel mai rapid tren Bucuresti - Brasov parcurge distanta in 02:23 ore:

77.jpg ( Size: 65.26k ) Number of downloads: 44


iar cel mai lent in 02:44 ore.

78.jpg ( Size: 80.72k ) Number of downloads: 42


Dupa cum se vede din print-screen-urile de mai sus, depinde de numarul de statii in care opreste trenul.

Cu masina, sa zicem intr-o vineri seara, nu cred ca exista sanse de Bucuresti - Brasov in 02:23 ore.

This post has been edited by gibonu: 6 Nov 2018, 16:29


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Nov 2018, 17:43
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 5 Nov 2018, 18:16)
Conform informatiilor oferite de CFR, cele doua trenuri fara oprire Buc - Constanta merg cu o viteaza medie de 112,5 km/h.
Se vede mai bine in poza de mai jos (225 km parcursi in fix doua ore)

76.jpg ( Size: 207.38k ) Number of downloads: 324

*



Bine, poate exageram eu putin, insa nu te ajuta daca vrei sa pleci cu primul tren, te infiintezi la gara la 6 dimineata si te trezesti ca IRN-ul respectiv vine de la Arad si are o ora intarziere. Normal ca blestemi de toti mortii si ranitii ca puteai sa mai dormi o ora.
Sau, acum vreo 7 ani, am vrut sa plec tot spre Constanta intr-o sambata de noiembrie. Aveam trenul la 8:30. Cred ca tot de la Arad venea, nu mai stiu. Stiu doar ca a intarziat o ora, asa ca am plecat la 9:35. Plus ca erau furate instalatiile de semnalizare, asa ca trenul a mers cu 50 la ora si a facut 5 ore, ajungand dupa ora 14, in conditiile in care ma trezisem la 6:30. La intoarcere am luat autocarul, n-am mai avut nervi...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2018, 23:42
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Din cele 7 trenuri zilnice Bucuresti - Constanta, doar primul [IRN 1822] vine de la Arad si ultimul [IR 1635] vine de la Brasov. Restul de 5 sunt doar Bucuresti - Constanta.

Poate pe viitor te ajuta site-ul asta: http://www.cfr.ro/index.php/cauta-tren

Iti arata situatia aproape exacta a trenului si mai ales intarziere daca exista [exemplu cu IRN 1822]:

01.jpg ( Size: 60.15k ) Number of downloads: 42


Cat despre furturile de pe calea ferata, parca n-au mai fost in ultimii ani. Sau cel putin io n-am mai auzit sa fie.

Ca sa fiu bine inteles, nu spun ca in RO trenul merge perfect, spun doar ca exista linii pe care trenul merge bine, ca in orice tara din Europa civilizata iar Buc - Constanta este una dintre ele.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 7 Nov 2018, 17:58
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




QUOTE(gibonu @ 6 Nov 2018, 23:42)


Ca sa fiu bine inteles, nu spun ca in RO trenul merge perfect, spun doar ca exista linii pe care trenul merge bine, ca in orice tara din Europa civilizata iar Buc - Constanta este una dintre ele.
*



Vazusem acu ceva timp la o emisiune dedicata ca britanicii recent au modernizat liniile (cele mai importante) unele de prin sec XIX de mergea trenul si mai incet decat ale noastre. Si asta dupa privatizare; cat a fost la stat a fost lasata de izbeliste.

IRN1822 banuiesc ca inlocuieste un vechi Accelerat ce pleca la 19:40 din Arad si ajungea pana in 7 in Bucuresti, mai departe nu stiu. Am mers cu el in 2007, in compartiment cu niste mosi care la inceput depanau amintiri din epoca de aur (dar momente hazlii, nu laudau vechiul regim) si apoi obositi sforaiau de n-am putut dormi deloc.

Acum daca as merge cu trenul, probabil in compartiment ar fi toata lumea pe telefoane...inainte mai aflai una alta, acu nimic


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 8 Nov 2018, 14:50
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@Gibonu: mai conteaza si sa nu crape locomotiva. Pe Bucuresti-Brasov am ramas odata cu trenul in camp pe la Buda (s-a stricat controller-ul la o rapciuga de EA cu vopseaua scorojita), vreo 2 ore pana a venit rezerva de la Sinaia iar a doua oara exact cand sa plecam din Gara de Nord, de am asteptat o ora pana au pus alta de schimb.

Altadata, au ramas prieteni de-ai mei la intoarcerea de la Constanta, odata dupa Constanta, a doua oara prin Pajura. A doua oara, cum deja trecuse de miezul noptii, au coborat din tren si au luat-o pe biciclete inapoi acasa.

Prin primavara, a ramas Regiotrans-ul fara curent in catenara cu vreo 3 km inainte de Campina; dupa un sfert de ora de asteptare in tren, cum oricum trebuia sa coboram la Campina, am dat biclele jos din tren si am inceput tura mai devreme.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 8 Nov 2018, 16:27
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Laurentiu, astea se pot intampla oriunde.

Ai prieteni olandezi sa ii intrebi ce patesc trenurile lor cand au 3-4 cm de zapada ori temperaturi sub 0? Si orice merge pe sine.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Nov 2018, 16:40
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Pare ca vezi lucrurile doar dintr-o directie, adica "transportul feroviar in RO este de cacao".

Repet, nu spun ca trenurile merg perfect in RO, spus doar ca exista si exemple pozitive.

Ultima data am mers cu trenul luna trecuta. Regio (Buc. Obor - Medgidia si retur) fara niciun minut de intarziere.

In plus, probleme se intampla si la case mai mari, cum ar fi DB sau OBB. La DB am experimentat personal, 35 de minute intarziere pe bucata Nurnberg - Stuttgart.

Iar la OBB, de la colegul @VladSoare:

"Am pățit-o acum trei ani în Austria.
Viena-München cu ROR, trenul cel mai rapid al ÖBB-ului. Plecăm din Viena, ajungem în Salzburg conform planului. Și acolo stăm. Și stăm. Și stăm. Și stăm. Nici o comunicare. Nimic. După o oră ne anunță că s-a stricat un pod mai în față și așteptăm să se repare și să ne dea OK-ul, dar că nu există nici un fel de estimare de timp. După încă vreo jumătate de oră fără nici o comunicare, trenul în sfîrșit se pune în mișcare înceeeeeet, cu viteza CFR-ului. Se tîrăște cu chiu, cu vai pînă la Rosenheim. Iar acolo să vezi poznă, că ne zice:
"Pentru că este foarte tîrziu și trenul trebuie să se întoarcă în Austria, nu mergem mai departe. Coborîți cu toții și luați trenul următor".
Trenul următor era un interregional cu oprire în toate stațiile, care a ajuns în Rosenheim deja plin. În acest tren plin a trebuit să se mai înghesuie și întregul conținut al trenului nostru. Imaginează-ți ce plăcere a fost să mai facem încă vreo oră pînă-n München, în picioare, înghesuiți în bouvagoane ca sardelele. Asta în condițiile în care la ÖBB plătisem în plus pentru locul rezervat; nu plătisem ca să merg ca-n microbuzele de Pipera.
O defecțiune pot s-o înțeleg. Se poate întîmpla oricînd. Dar nesimțirea austriecilor mi s-a părut incredibilă. Să zici cu atîta seninătate "duceți-vă dracului, descurcați-vă cum puteți, că am pierdut deja prea mult timp cu voi" mi se pare ceva demn de Kafka
."
Sursa (postul nr. 73): https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=316626&st=60


@SandelBS

Corect.
Am experimentat in iarna lui 2005 vreo 5 cm de zapada in Amsterdam si s-a blocat aproape tot transportul feroviar.
Cei 5 cm de zapada in RO nu i-ar fi luat nimeni in considerare.

This post has been edited by gibonu: 8 Nov 2018, 16:42


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 8 Nov 2018, 18:07
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu merg destul de des cu trenul, in perioada 2014-2017 am luat bilete de 300 de euro anual, in conditiile in care mergeam mult cu Regio (bilete ieftine, adica) si aveam si card Trenplus, 25% reducere.
Anul acesta am lasat-o mai moale si am folosit mai mult masina, avand si suporti de bicle pe ea, per total ies mai ieftin.

Parcul de vagoane al CFR-ului a scazut foarte mult, in multe trenuri se ajunge si la grad de ocupare 160-180%, s-a cam renuntat la vagoanele compartimentate iar acum majoritatea sunt vagoane salon, cu scaune tari si inghesuite, in care stai fata in fata cu ceilalti. Nu mai zic ca locuri de biciclete nu prea sunt, inainte de o tura ce implica tren ne interesam inainte de tipul vagoanelor cu care trebuie sa mergem. Asta pentru ca, vagoanele ce au si locuri de biciclete, avand mai putine locuri pentru calatori, stau la gard cu reviziile neefectuate.

Eu vad de la an la an o inrautatire a transportului feroviar la noi, in conditiile in care ar trebui sa asigure un procent foarte mare din transportul in comun extraurban si mai ales cand a inceput lumea sa realizeze avantajele trenului comparativ cu masina (evitarea aglomeratiei din trafic de pe Valea Prahovei, de exemplu). Vad trenuri cu un singur vagon, vad trenuri supraaglomerate, vad cum trebuie sa-mi dezmembrez bicicleta ca sa o pot baga in tren, vad cum dau 60 de lei pe bilet ca sa merg la conditii de personal, etc.

Ca si in alte parti sunt probleme, e una; insa acolo sunt exceptii. La noi problemele apar cand pur si simplu mai plesneste cate ceva. Iar in stilul actual e doar o chestiune de timp pana cand vom vedea o catastrofa feroviara, ultimele prabusiri de poduri (la Budila si la Carcea) ne arata ca am avut noroc pana acum, dar puteau sa pice podurile exact cand trecea un tren pe ele, la Carcea chiar a trecut imediat un tren pe podul ramas intreg, desi riscul era foarte mare.
Apoi mai cade cate-un copac pe linie la Timisul de sus si rupe catenara, rezultand intarzieri pe Bv-Buc, sau se blocheaza linii la prima ninsoare in timp ce traficul rutier merge binemersi, etc.

Nu ne ajuta in nici un fel sa ne comparam cu altii; iti imaginezi cum ar fi sa procedam asa in domeniul aviatiei, sa ne linistim ca si la altii se moare.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 8 Nov 2018, 19:54
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




Din cite tin eu minte singurele linii modernizate pentru mare viteza sint liniile Bucuresti-Brasov si Bucuresti - Constanta


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Nov 2018, 22:57
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Nu-i vreo noutate pentru nimeni ca CFR-ul nu are destul vagoane si locomotive. Iar la asta, pomana comunista acordata stududentilor care merg gratis oricand este bomboana de pe coliva.

Cu toate astea, cel putin din ceea ce spune CFR-ul, anul asta a modernizat deja 20 de vagoane:

"București, 7 noiembrie 2018

Referitor la știrea apărută în mass-media despre faptul că CFR Călători a modernizat numai 2 vagoane în acest an, facem următoarele precizări pentru o informare corectă a opiniei publice:

În cursul anului 2018, CFR Călători a contractat modernizarea din fonduri proprii a unui număr de 24 vagoane de călători (20 deja realizate, 4 în curs de finalizare), față de 15 vagoane modernizate în perioada 2015-2017, în anii trecuți nefiind făcute investiții semnificative în parcul de material rulant.

Aceste vagoane contribuie la creșterea capacității de transport și la îmbunătățirea condițiilor de călătorie pentru pasagerii CFR Călători.

Pentru următorii patru ani, programele de modernizare cuprind un număr de peste 400 de vagoane de călători, în funcție de fondurile disponibile
."
Sursa: https://www.cfrcalatori.ro/comunicate/preci...ne-modernizate/

Despre mersul cu bicicleta in trenurile din RO, intr-adevar, este o situatie delicata la trenurile IR, insa tot timpul m-am intels cu nasul.
La trenurile Region nu-i nicio problema.

Nu inteleg care este problema vagonului solon vs vagonul cu compartimente.
Nu ma pricep, insa din ceea ce am vazut in septembrie la InnoTras pare ca vagonul salon este optiunea cea mai buna. Se vede in pozele din diverse trenuri ca nu mai exista usi nici macar la trecerea dintre vagoane.

Nici in TGV / ICE nu am vazut sa existe vagoane cu compatimente.

In context, vad ca deja se pune problema prinderii scaunelor de peretii vagonului si nu de podea ca pana acum:
https://www.railwaygazette.com/news/urban/s...ves-weight.html
Totul pentru reducerea greutatii, viteaza mai mare si consum de energie mai mic.

Cat despre infrastructura feroviara, aici chiar suntem praf. Situatia este binecunoscuta, nu insist.

In rest, poti sa detaliezi putin cum iesi mai ieftin daca mergi cu masina in locul trenului?

@bygy007

In RO nu exista linii / trenuir de mare viteaza.
Din cate stiu, conceptul de mare viteza se foloseste la trenurile care merg cu peste 200 km/h, viteaza la care RO nici nu viseaza.
Mai multe detalii despre subiect:
https://www.construim-romania.ro/2014/09/03...de-mare-viteza/

This post has been edited by gibonu: 8 Nov 2018, 23:01


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 8 Nov 2018, 23:34
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




io ziceam de alea pina in 150


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Nov 2018, 11:39
Post #117


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 8 Nov 2018, 22:57)

In rest, poti sa detaliezi putin cum iesi mai ieftin daca mergi cu masina in locul trenului?

*



De la doi oameni in sus, cam pe orice traseu iesi mai ieftin cu masina decat cu trenul.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Nov 2018, 11:58
Post #118


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Ultima dată, cu trenul, am fost acum 13-14 ani. Am plecat din Mangalia, în mijlocul zilei, pe caniculă, într-un vagon în care TOATE geamurile erau blocate. Fixate forțat cu holșuruburi în ramele de aluminiu. Stăteam toți pe coridor, cu ușile deschise, dar și așa curgeau apele pe noi.
Doar pe vremurile gri mai mergeam în ușa vagonului, dar atunci cu foamea de Iași, că era supraplin. Acum de plăcere. biggrin.gif
Doar pe la Brașov, că se-nsera, s-a mai răcorit cât de cât vagonul.
Așa că, gratis să fie, atâta timp cât am alternative, tren pe la noi nu mai utilizez.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Nov 2018, 12:06
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@bygy007
Treaba este foarte simpla. Sub 200 km/h nu exista "mare viteza".

@tatabobu
Corect referitor strict la pret. Insa poate mi-a scapat si n-am inteles exact ca ar fi vorba despre mai multi oameni.
In rest, depinde de ce tura ti-ai propus sa faci. Daca te duci cu masina, trebuie sa faci ceva in circuit ca sa te intorci la masina.
Plus ca nici nu poti sa bei.

In alta ordine de idei, AstraTrans Carpatic a inaugurat ruta Arad - Oradea.
https://clubferoviar.ro/tren-privat-inaugur...ta-arad-oradea/

Toate bune si frumoase, doar sa speram ca automotoarele italienesti IC2 cumparate din Danemarca (fara nicio garantie) nu vor lua foc in mers.
Mai multe detalii despre aceste automotoare (3 parti + epilog):
https://www.construim-romania.ro/2017/11/13...ia-second-hand/

@gabize
Ai ramas putin in urma. In 13-14 ani s-au mai schimbat lucrurile. Azi mergi cu 160 km/h pe bucata Buc - Constanta, cu aer conditionat. Geamurile vagonului nu se mai deschid din constructie, nu din motive de holtz-surub.
E drept ca am prins in 2016 un vagon in care nu mergea aerul conditionat si era cam sauna in interior. Si afara era aprilie.

This post has been edited by gibonu: 9 Nov 2018, 13:45


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Nov 2018, 14:37
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 8 Nov 2018, 23:57)
Nu-i vreo noutate pentru nimeni ca CFR-ul nu are destul vagoane si locomotive. Iar la asta, pomana comunista acordata stududentilor care merg gratis oricand este bomboana de pe coliva.
*



Eu, paradoxal, sunt 100% de acord cu gratuitatea acordata studentilor si nu ma deranjeaza absolut deloc ca ei merg gratis cu trenul. Mai bine sa se plimbe un student ce imi va plati pensia decat sa ajunga banii din impozitele mele (vreo cateva sute de euro lunar) la un asistat social gen Tariceanu.

Cand eram ca ei, in 2002, aveam bani de cheltuiala saptamanal cam cat 2 calatorii dus-intors cu acceleratul pe ruta Galati-Iasi si retur. Cu personalul imi era cam frica sa merg la vremea respectiva, vazand ce specimene coborau din trenul de Barlad-Galati, nu degeaba trenul respectiv era supranumit "Marladul". Mai sunt si acum aceleasi specimene pe trenurile ce pleaca din gara Obor.
Prin urmare, nu-mi permiteam sa calatoresc mai mult decat strictul necesar si banuiesc ca nici studentii de acum nu dau afara de bani.
Asadar, intr-o tara in care a calatori era un supliciu si o limitai la strictul necesar, a incuraja tineretul sa calatoreasca mie mi se pare de bun augur. Am vazut ce inseamna sa calatoresti atunci cand am fost cu Interrail-ul pana la Cercul Polar, in 2012, sau pana in sudul Portugaliei, in 2016. Mi-ar fi placut si mai mult daca le puteam face la terminarea liceului, dar CSF, NCSF.
Daca le permiti studentilor sa vada toata tara, vor vedea cum e si prin alte parti, vor vedea diferenta dintre bine si rau, etc si nu vor mai fi tentati sa mai ingroape banii intr-o rabla de masina atunci cand se vor intoarce acasa si in rest sa ramana la fel de cocalari ca si inaintasii lor.


Referitor la cum ies mai ieftin cu masina decat cu trenul, pun aici doar un calcul simplu:
masina mea consuma 7% extraurban, noi suntem 2 persoane; pana la Galati sunt 500 de km dus-intors. Trenul costa 60 de lei de persoana pe aceeasi distanta. Biletele de tren costa dus-intors 240 de lei. Benzina costa 210 lei. Ce alegi?
Nu mai vorbim de faptul ca avem diferente mari de pret la bilete intre R si IR, in conditiile in care confortul e de multe ori identic (ultima oara am venit cu vagon etajat 26-16 de la Galati) iar ca timp R-ul face mai putin de ora in plus; biletul e mai putin de jumatate, insa R-ul e pus la ore tampite.

This post has been edited by Laurentziu83: 9 Nov 2018, 14:39


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:01
Forum Renault