DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Golf GTI, al treilea VW...nebunia e de mai multe feluri...

sobolan
post 11 Apr 2019, 23:05
Post #481


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Dupa ce s-a terminat ok cu firele iar m-a fentat junghiu' asta,fiind masina cu hayon am carat de colo pana colo un mare covor ca sa nu mai dau banchetele jos la logan si sa merg cu capota de la portbagaj deschisa.... pe drum tot zornaia ceva in fata.....rulmentul fata stanga e praf,da' praf rau.....acuma' sa vad pe unde dau de o presa sau il iau la ciocan cu teava ca in anii 80.....tot am zis sa fac o presa cu cric hidraulic dar nu gasesc timp.....sau mai ok vand si dricu' asta de masina si stau linistit si ma las si de mecanica ca-s satul de fiare dry.gif

This post has been edited by sobolan: 11 Apr 2019, 23:19


Attached thumbnail(s)
IMG_20190411_230111.jpg ( Size: 393.89k ) Number of downloads: 949
IMG_20190411_232314.jpg ( Size: 399.54k ) Number of downloads: 963


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 12 Apr 2019, 09:09
Post #482


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(YRX @ 10 Apr 2019, 05:59)
7zap.com
*



sa-ti dea al de sus sanatate! wub.gif wub.gif
am gasit si fierul la care lucrez acolo si are cele mai clare poze din cate am vazut online pana acum

QUOTE(sobolan @ 11 Apr 2019, 23:05)
.sau mai ok vand si dricu' asta de masina si stau linistit si ma las si de mecanica ca-s satul de fiare dry.gif
*




gata, te-a apucat? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Ov: 12 Apr 2019, 09:10


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 12 Apr 2019, 10:20
Post #483


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Il folosesc de cand cu Touaregul, pentru Logane am Dialogys instalat.
Am pus la manuale cateva cataloage online mai rasarite.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 12 Apr 2019, 10:59
Post #484


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(sobolan @ 11 Apr 2019, 23:05)
....rulmentul fata stanga e praf,da' praf rau.....acuma' sa vad pe unde dau de o presa sau il iau la ciocan cu teava ca in anii 80.....tot am zis sa fac o presa cu cric hidraulic dar nu gasesc timp.....sau mai ok vand si dricu' asta de masina si stau linistit si ma las si de mecanica ca-s satul de fiare dry.gif
*



De scos, il poti scoate la ciocan.....de bagat stii bine ca trebuie presa; asa mi-am facut si eu una, dintrun cric de 20 T...
Ai noroc ca ai scos fuzeta fara flex.....sau presa ghilotina wink.gif....

Nu te lasi de mecanica cum nu-s eu popa....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 12 Apr 2019, 23:36
Post #485


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Ov @ 12 Apr 2019, 10:09)
gata, te-a apucat? icon_mrgreen.gif
*



imi trece repede.....m-a mai apucat odata si-mi pare rau acum.....dar uneori fiarele astea te scot din minti,am vrut sa duc covorul la spalatorie doar....si l-am dus da' am schimbat si un rulment....in viata toate au o limita si uneori simt ca o ating sin pacate.


QUOTE(user123 @ 12 Apr 2019, 11:59)
De scos, il poti scoate la ciocan.....de bagat stii bine ca trebuie presa; asa mi-am facut si eu una, dintrun cric de 20 T...
Ai noroc ca ai scos fuzeta fara flex.....sau presa ghilotina wink.gif....

Nu te lasi de mecanica cum nu-s eu popa....
*




La fuzeta nu trebuie flex ,a trebuit flex ca sa dau jos camasa mica de la rulment de pe ea,fuzeta iese cu o tubulara pe ea si un ciocan de 1kg repede....restul a fost manopera la un service cu presa.....rulment Ruville(FAG) ,pivot nou FEBI,burduf nou la capatul de bara(am pus rolast de dacie 1300 radmasa.gif ) si montat tot acasa ....
Rulmentul de pe ea era pentru ABS,avea acea banda cu poli...interesant blink.gif
Pivotul nou are piulita fara saiba,ca la dacie,asa l-am pus....
Pe stanga fata nu se mai umbla,ramane asa pe viata(viata ei) ,nu mai am de ce,am si burdufe noi la planetara,bieleta de dir. e ok,capatul e ok,pivot si rulment noi.....
Ma gandesc acum ca rulmentul de pe dreapta e frate cu asta in mod normal deci e probabil sa cada si el,o sa il verific pe cric maine....
Am scos si ciotul ala de surub care tine discul de fuzeta si-am refiletat acolo putin si am pus alt surub nou,ma chinuiam rau sa pun roata....
Presa imi fac,de luni am in plan asta,sa caut niste profile U sau I si sa mai iau sarma la aparat.....cric am unul de 16T,e suficient,cred ca si unul de 5T face fata......o sa fac o presa mica,nu vreau o mare fieroaica ca doar nu schimb rulmenti la dube si nici nu fac asta mereu,accidental doar.
Si da,nu ma las de mecanica,imi place pentru ca am ce-mi trebuie acasa dar faza cu rulmentul si umblatul in service cu fuzeta in mana e de porc,aia nu imi place,cand n-ai scule nu te apuci,e logic,il scoteam eu la ciocan si capete de teava da-l mutilam oarecum si nu am vrut,asta nu e dacie....presa d-asta nu am dar fac eu una smechera si mica.

This post has been edited by sobolan: 12 Apr 2019, 23:53

Attached thumbnail(s)
IMG_20190412_155137.jpg ( Size: 385.96k ) Number of downloads: 891
IMG_20190412_220255.jpg ( Size: 383.23k ) Number of downloads: 875
IMG_20190412_225937.jpg ( Size: 296.09k ) Number of downloads: 865
IMG_20190412_230446.jpg ( Size: 245.58k ) Number of downloads: 95


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 13 Apr 2019, 07:43
Post #486


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Cu MIG-ul merge daca are pe la 200A si Corgon, sa`l treci in spray arc.
Eu zic sa mergi pe bazici.
Cam asa sa iasa, ma rog, e bazic dar inox, E312, ar fi perfecti sint pentru materiale greu sudabile.
IMG_1306.JPG ( Size: 263.19k ) Number of downloads: 113


This post has been edited by Agrig: 13 Apr 2019, 07:47


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 13 Apr 2019, 09:28
Post #487


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Imi amintesc ca presa hidraulica mi-am facut-o sudand cu un aparat improvizat, facut de batran.....ca variator de tensiune avea o sarma lunga arcuita ( zicea ceva de cantal parca....) si asa reglam amperajul, chin mare.... smile.gif

Sobo fa-ti presa ca o poti folosi la multe...sau macar sudeaza un cadru solid in care pui un cric si e si mai versatil....

Inca ceva, la pivoti nu le-ai pus o bucata de tabla deasupra burdufului pt protectie sa nu frece in portfuzeta? Tigaia are asa ceva din fabrica....

@ Agrig : misto ti-a iesit sudura acolo, ai " batut cupa "....dar nu mai trebuia sa incarci putin?
Imi facusi pofta, am o toporisca crapata la tara, cred ca ma arunc la ea, tot nu am ce face azi...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 13 Apr 2019, 09:38
Post #488


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Idee de presa am si eu, insa nu stiu daca ies mai ieftin facand una, sau cumparand-o de-a gata...am vazut cu pana in 800 de lei niste prese de band relativ interesante...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 13 Apr 2019, 10:22
Post #489


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Bazic ma gandeam aseara dupa ce am scris de mig.....sau suruburi,sudura poate sa crape, acolo e solicitare mare...fac eu cadrul ala,nu e mare scofala.

nu freaca burduful de fuzeta,pivotul e inclinat.....stiu de tabla aia dar nu are ce cauta la vw.....

This post has been edited by sobolan: 13 Apr 2019, 10:23

Attached thumbnail(s)
pivot_articulatie_sarcina_ghidare_vw_golf_iii_fcb42eea62e2833630_840_470_2_85_1.jpg ( Size: 16.42k ) Number of downloads: 106


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 14 Apr 2019, 11:22
Post #490


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(user123 @ 13 Apr 2019, 09:28)
....dar nu mai trebuia sa incarci putin?



Sint 3 cordoane acolo, radacina si fata din 2 cordoane, toate lineare fara oscilatii ca sa nu decalesc toporasul, a plins proprietarul ca asa bun toporas n`a mai avut el incit l`am sudat ca pe fonta de atent.
Fata este bombata cu aprox 1,5-2mm peste nivelil muchiilor dar am preferat sa n`o slefuiesc, nu
incurca la taiere ca nu`i folosit la despicat dar nici sa fi fost sudura prea inalta nu ar fi fost bine.
Daca`l sudezi pe al tau foloseste inox E312, daca nu sint, altii, dar tot inoxul e de preferat, daca nici de aia nu`s atunci nu macar bazici.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 14 Apr 2019, 18:59
Post #491


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Dar E316L-16 nu sunt buni- ii gasesc si in dedeman? Sau superbazici?

Inca nu am sudat-o, in schimb le-am schimbat cozile la celelalte.....deh, casa in care nu locuieste nimeni...



--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 14 Apr 2019, 19:14
Post #492


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.916
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




E mai bun E316 decit bazicul.
Ideea e sa nu adune carbonul in cordon si sa formeze o cusatura supertare care crapa usor.
Asta este si ideea la fonte.
Bazicul merge pina la oteluri cu max 0,6% C dar cine mai stie ce este in acel toporas.
De aia este de preferat E312 sau macar altii pentru inox.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 14 Apr 2019, 19:42
Post #493


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Multam pt indrumari - E 312 nu gasesc decat online, insa pt inox gasesc diversi....si E316 astia il au cotat ca pt inox, deci ar trebui ceva pt C mai mare de 0.6%.....

Dedeman imi e cel mai la indemana, leroy merlin nu stiu cat de aprovizionati pe electrozi sunt....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 16 Apr 2019, 00:35
Post #494


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




am deblocat etrierul pe stanga,alalalt merge ok,merge comprimat cu o presa si rasucit cilindrul cu un cleste papagal in acelasi timp.....aceleasi garnituri,nu curgea inainte,vedem dac-o curge acum,au si ele uzura lor,odata deranjate e posibil se dea afara...deocamdata am frana de mana ok,restul vedem in mers cum o fi.
Am pus vaselina cuprata la tija dupa ce am curatat-o cu smirghel de 600 si ulei......
Etrierul e Girling,deci nu merge de golf 4 sleep.gif

This post has been edited by sobolan: 16 Apr 2019, 01:12

Attached thumbnail(s)
IMG_20190415_171419.jpg ( Size: 294.97k ) Number of downloads: 126
IMG_20190415_184428.jpg ( Size: 296.12k ) Number of downloads: 129
IMG_20190415_190011.jpg ( Size: 257.18k ) Number of downloads: 124


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 18 Apr 2019, 08:58
Post #495


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Ieri am bagat o runda pe dreapta,aveam piesele luate....alt pivot nou febi,capat de bara nou NGK,rulment nou Flennor.....asta din urma nu mi-a lasat o impresie prea ok,sper sa ma tina macar 30oookm......

Tot ieri m-am improprietarit cu un Golf 4 19TDI 105cp,AXR(clasic cu pompa de injectie).....tabla buna la prima vedere,motor bun cu 350oookm reali(stiu masina),turbina obosita rau(merita una mai ok) ,in rest totul ok,clima functionala,geamuri,tot...este echipare Champ.....
Cred ca GTI-ul isi gaseste camin nou,asa cred....mai vedem,inca nu e batut in cuie.....daca nu iau cat vreau eu pe el am loc mult la tara in ograda la socri,am prelata,am garaj,am si megane-ul acolo,il bag la arhiva si p-asta.

This post has been edited by sobolan: 18 Apr 2019, 09:01


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Apr 2019, 09:08
Post #496


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Oare de ce cumperi Febi ? ala nu este producator ... cumpara de la toti si le pune sigla lui ... eu am renunat de mult la ei pt. calitatea foarte proasta a pieselor ..

18 Apr 2019, 10:19:
pai ai rabdat atata frig si arata munca ca sa il vinzi?

This post has been edited by cj98czh: 18 Apr 2019, 09:19


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 18 Apr 2019, 09:40
Post #497


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




lasa ca nici ngh sau flennor nu dau pe spate la calitate... acum se schimba usor ca e curat tot smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 18 Apr 2019, 11:13
Post #498


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(cj98czh @ 18 Apr 2019, 10:08)
Oare de ce cumperi Febi ? ala nu este producator ... cumpara de la toti si le pune sigla lui ... eu am renunat de mult la ei pt. calitatea foarte proasta a pieselor ..

pai ai rabdat atata frig si arata munca ca sa il vinzi?
*



Febi ia de la altii,e doar brand,stiu dar pana acum e ok din partea mea....ruville e cel mai ok,am pe stanga rulment ruville care de fapt e fag....fag e rulment de 10+ .....pivotii cei mai ok is TRW,asa zic eu....din astia mai ieftini is ok si Sidem sau Optimal.....
Rulmentul flennor nu prea mi-a placut cum se aude si merge cu port-fuzeta pe brate si invartit de disc....ce sa zic,daca luam ASAM stiam o treaba :nu e ok dar nici bani multi nu am dat....luam Ruville dar nu mai erau pe stoc in ziua aia.....
Eu nu am facut-o s-o dau,ma tot pistoneaza un vecin,cumva judecand dupa preturile pietei nu m-a luat in ras,omu' mi-a oferit 10ooo ron...da' mie nu imi convine ca nu imi mai justific munca,manopera...la mine is defapt doua golfuri(asta si ala rosu de pe care am chelit aripile fata,pragurile,aripa spate ,hayonul,interior,trapa,etc) + bani dati pe radiator,distributie,curele,rulmenti,bucsi,diverse multe alte nimicuri.Am mai chelit cate ceva si de pe un Karmann...am un amic care are parc de dezmembrari,va dati seama ca fara ajutor nu o faceam sau dadeam pe piese cat nu fac....
Asta de fapt e un golf 3 model 2 in 1 radmasa.gif Daca imi iese banu pe munca il dau,plec la nemti si iau un VR6 excl.gif ca aici in tara lumea cere 7oooE pe cazane putrede.
Daca nu il arhivez la tara si strang din buci sa iau un vr6 radmasa.gif
Animalul diesel il duc la un amic in garaj pana dau de o turbina,nu merg asa cu el pentru ca daca sare vreun palet de ala de la turbo si intra la admisie m-am pishaat pe mine.... radmasa.gif


QUOTE(sorin1983 @ 18 Apr 2019, 10:40)
lasa ca nici ngh sau flennor nu dau pe spate la calitate... acum se schimba usor ca e curat tot smile.gif
*



pai asa e....iar cu demontatul iar e asa,de acum incolo ies repede in caz de ceva,nu mai sunt nicaieri piulite ruginite sau bielete intepenite pe capat + ca eu dau cu vaselina prin gaurile conice de fixare la pivot si cap de bara ca sa iasa usor cand mai umbli(apucaturi preluate de la dacie) ,la ciocan nu dau,am o presa Yato care mananca pivotii la foc automat....acum totul e floare la ureche.....

This post has been edited by sobolan: 18 Apr 2019, 11:24


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 19 Apr 2019, 20:21
Post #499


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Azi am mers cu masina cam 350km ,extraurban,ploaie,noroi plus o piatra mica in parbriz(sosele de romania,camioane fara sorturi de noroi la vagon)....consum 7%,mers la blana icon_mrgreen.gif
Intre timp am pus pe ea faruri de GTI dublacamera,set de garnituri noi+simering tija la etrierul spate buclucas.....am si un cui cu tot cu priza si ce mai e,acuma sa vad daca il pun,era ok pentru protectie iarna...vad eu....
Cu rulmenti noi si pivotii noi cam e altfel,e mai liniste si parca suporta mai ok gropile patriei.sa vad eu pe spate ce rulmenti o avea dry.gif

Asta iarna cand am dat jos termoflotul sa-i schimb garniturile am pierdut ceva ulei(e logic) si am completat....ei bine era frig,eram grabit,am turnat in motor m-am uitat la joja ,era maxim...dar nu se scursese tot fiind vascos la frig.....acuma iau joja si ma uit,am cam 1mm peste maxim.....asa am mers.....
Ideea e ca nu am inteles niciodata de ce e rau sa ai 100-200gr de ulei pe plus,unii abereaza si spn ca se sparge nustiu ce simering sau alte prostii crunte....eu stiu ca in motor nu e presiune cu mult mai mare decat presiunea atmosferica,ba chiar la fel iar la o frana de motor ai depresiune in carter....epuratorul are furtun de recirculare si ia gazele din motor si le baga in admisie iar....presiune de ulei intr-un motor e doar pe linie,la axa si pe la tacheti....adica e un circuit precis compus din canale facute in bloc si in chiuloasa(trasee)in care pompa baga ulei,segmentii/cilindri se ung prin balbotare,gresesc pe undeva ?
Inafara de faptul ca arborele bate in ulei si se improasca peretii blocului in interior cu mai mult ulei si poate face spuma si sa zici ca prin ghinion sa traga pompa spuma aia (gol) dar nici asa,pompa e la 2-3mm de limita de jos a baii.....ca se sa intmple asta e musai sa fii diliu si sa ai 1 litru peste,atunci e retinut si de segmentii raclori si il arde...da' tot n ucrapa nimic in el...
Catalizatorul sufera daca ajunge la el ulei ars,asta se intampla si daca ai simeringurile la valve praf si mergi cu uleiul chiar sub nivel....
Ce se intampla cand ai ulei mai mult,sa zicem 200 de grame ? care ma lamureste si pe mine dar cu argumente clare !
LE : am avut o joja de ulei pe motor innadita la coada cu izolir band,era rupta,am luat noua si una langa alta au zona de maxim diferita cu 1-2 mm ,joja ei era oem,asta e Topran.....am impresia ca ma agit aiurea.... radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 19 Apr 2019, 20:53

Attached thumbnail(s)
IMG_20190419_163418.jpg ( Size: 351.95k ) Number of downloads: 119
IMG_20190419_172607.jpg ( Size: 345.35k ) Number of downloads: 122


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 20 Apr 2019, 06:22
Post #500


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Te agiti aiurea, nu are nimic 100-200 ml in plus.
Febi si Ruville sunt ambalatori, insa cel putin la masinile germane sunt disponibile pe toate gardurile, au foarte multe repere si sunt bine la pret.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 20 Apr 2019, 21:54
Post #501


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(YRX @ 20 Apr 2019, 07:22)
Te agiti aiurea, nu are nimic 100-200 ml in plus.
*



up.gif

azi am scos 100ml cu o mare seringa....ce sa vezi,a scazut sub max....deci da,ma agitam aiurea....


Alta....citeam pe un forum ca se sparge simeringul la palier de la presiune,adica daca ai ulei mai mult ai presiune mai mare,daca ai presiune mare zboara simeringul la palier
Ala e un simering care de fapt tine sa nu iasa uleiul balbotat prin bloc pe volant,capacul de la palier numarul 1 are gaura de evacuare langa cuzinet la orice motor sau nu are dar nu e corp comun cu cochilia simeringului......va dati seama cati oameni prosti exista in lumea asta......
Lumea nu intelege ca presiune la ulei ai doar si strict pe traseul pompa-filtru-trasee bloc catre arbore,trasee bloc catre chiuloasa-tacheti hidraulici,presiunea asta e limitata de o supap care e in pompa de ulei...in interiorul blocului,intre cartere nu e nimic,e chiar depresiune la o frana de motor,gazele reziduale rezultate din scaparile segmentilor sau a simeringurilor de la supape trec inapoi in admisie,intre cartere e presiune atmosferica in general....
OAMENI BUNI,RECUNOSC CA AM SCAPARI MULTE DAR CAND II VAD PE ALTII IMI CRESTE INIMA,ZAU !!! smile.gif

Azi am facut eu bracajul iar,a fos o data dusa acolo dar alti pivoti,umblatul la suruburile dintre telescop si fuzeta si alte celea m-au fentat iar.....ultima data am dat 80 de lei si nu mergea ok,mi-a ros usor o anvelopa pe exterior,unde ma duc dau numai de boi,"standul e nou,n-avem oameni" ,pai daca dau salarul minim toti,de unde dracu' oameni,sa-i desenam pe o hartie......deci am facut eu azi tot.....cu stacheti intre axe,39 pe spate la centru si 29 pe fata,pe spate axa e mai ingusta .....am pus si cuiul.....poze maine,nu am mai nimic inafara de inventii(doua dale gaurite si 4 lemne,astea la un log bat un stand de bracaj bun cu oameni prosti ,garantat)....




N-am de gand sa tractez nimic cu ea,poate vreodata sa inchiriez vreo remorca daca am treaba o zi doua,nu mai am cui pe nici o masina acum,asta e singura.....eu l-am pus de protectie si atat,e Bosal.
Jantele au ET-ul mare,or fi ele oem da' mergea ceva cu un et mai mic,macar 32.....cred ca is 5x100,o sa caut ceva ok pe 15" si sa iau doua anvelope noi pe fata MS,astea de pe ea is ok,au dot bun din 2015 dar is desperecheate.

This post has been edited by sobolan: 21 Apr 2019, 14:00

Attached thumbnail(s)
IMG_20190420_190217.jpg ( Size: 307.36k ) Number of downloads: 143
IMG_20190420_190228.jpg ( Size: 371.09k ) Number of downloads: 128
golf_mk_3_dimensions_blueprints_cars_volkswagen_volkswagen_golf_mk_4_3_door.gif.jpg ( Size: 198.23k ) Number of downloads: 130
IMG_20190421_144843.jpg ( Size: 329.45k ) Number of downloads: 132
IMG_20190421_144852.jpg ( Size: 342.27k ) Number of downloads: 150


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 21 Apr 2019, 14:11
Post #502


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Si eu am lasat carligul la Touareg montat, am zis de protectie, dar mi-am invinetit picioarele de cate ori umblu la portbagaj. Cred ca pana la urma il scot.
Ia vezi de niste ATS Cup, Borbet A sau BBS RM. Am vazut Ats-urile polishate oglinda, erau dementiale...


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 21 Apr 2019, 20:03
Post #503


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Ai ales pana la urma stickerul care te defineste smile.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Apr 2019, 08:58
Post #504


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(sobolan @ 20 Apr 2019, 21:54)
citeam pe un forum ca se sparge simeringul la palier de la presiune,adica daca ai ulei mai mult ai presiune mai mare,daca ai presiune mare zboara simeringul la palier
*



ba da-l 243.gif de simering, ala zboara dar joja sta bine mersi fixata in fix nimic icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 22 Apr 2019, 21:09
Post #505


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Ov @ 22 Apr 2019, 09:58)
ba da-l  243.gif de simering, ala zboara dar joja sta bine mersi fixata in fix nimic  icon_mrgreen.gif
*




Nici macar aia,nu are de ce decat daca is multe gaze scapate de segmenti si face autoaprindere inauntru,atunci DA,sare si joja si busonul la ulei si tot nu sare simeringul.....pe net is multi cunoscatori,curios ca multi din ei dau si sfaturi si is crezuti iar alta parte din ei chiar au pozitii inalte prin service-uri.....fuck this.....am intalnit mecanici bunisori care totusi afirmau ca motorul diesel comprima motorina,ce sa le faci ? daca ii puneai la un motor il faceau ok si stiau cum sa aseze tot si multe alte smecherii,poate ca unele lucruri is peste puterea noastra de intelegere.....

QUOTE(Victorine @ 21 Apr 2019, 21:03)
Ai ales pana la urma stickerul care te defineste  smile.gif
*


defineste masina nu pe mine,cine citeste nu are de unde sti ca tot eu am si facut-o...stiti voi,cei de aici.....

Azi am dat caseta de directie la jumate,era putin decalata,vira mai mult pe stanga(in ture de volan),am adaugat 3 filete capatul din stanga si am bagat 3 filete in dreapta ca sa nu dereglez,acuma caseta sta cu valvele la neutru la drept,practic mergeam cu ea virata mereu si phooteam pompa.....bracaj acasa din doua reprize,e ok,nu mai dau 80 de lei aiurea si sa-mi roada si anvelopele....
Maine iau doua anvelope noi pe fata MS,cele mai ieftine,2-3 ani ma tin ele sau chiar mai mult la cat merg eu cu ea.....

Alta: de un an de cand am dat golful verde merge cu acelasi ulei,Mol 10w40,vede des peste 4500rpm sau chiar rosu(copil tampit,aia e) si se prezinta ok inca.....la dacie il foloseam cu un mare succes....deci dati banii pe castrol,mobil1,elf si alte marci contrafacute in ro,dai si bani multi si tot pipi e.....
Deci uleiurile MOL is up.gif .
Alte uleiuri ok is Mannol,Eneos,Motul,astea le-am folosit.....Mannol 10w40 Classic am in megane-ul coupe,in Golf am ELF10w40,mai mult de 7000 nu il tin oricum.
Fugiti de uleiul Alco,e un gunoi ordinar,o zi l-am lasat in vito,a doua zi l-am aruncat....il papa in draci si suna ca un tractor din anii 80.

This post has been edited by sobolan: 22 Apr 2019, 21:18


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 23 Apr 2019, 23:41
Post #506


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Lipsa de ocupatie..... dry.gif .....nici macar nu m-am deranjat sa-i pun releu,mai mult ar fi consumat releul decat led-urile alea(chinezarii,ce peleul meu radmasa.gif ) .....estimez un maxim de 30W la ambele,da' cred ca e mult si asa.....am pus eu si o siguranta de 7,5(caut eu una mai mica) si-s pe + dupa contact,adica lumineaza mereu....
Sper sa nu mai ia Garcea si RAR-ul la bat pentru "iluminat auxiliar neomologat" ,is doar niste biete DRL-uri care nu orbesc nici o matza....noaptea,doar cu ele,se vede bine ce-i drept.....



QUOTE(YRX @ 21 Apr 2019, 15:11)
Ia vezi de niste ATS Cup, Borbet A sau BBS RM. Am vazut Ats-urile polishate oglinda, erau dementiale...
*



Am gasit si BBS si ATS si toate pe 4 prezoane,eu am 5 deci caut ceva de tabla cu et mic,alea stock de golf 4 au et mare,poate dau de unele gata facute ca sa nu-mi iau si strung radmasa.gif sa ma apuc de latit jante....acum ceva ani in urma umblam si la strung.....mai vedem....alea de clasa A is ok ca aspect dar nu stiu daca is 5X100....

This post has been edited by sobolan: 23 Apr 2019, 23:52

Attached thumbnail(s)
IMG_20190423_141246.jpg ( Size: 310.64k ) Number of downloads: 78
IMG_20190423_180606.jpg ( Size: 461.92k ) Number of downloads: 71
IMG_20190423_193110.jpg ( Size: 290.9k ) Number of downloads: 88
IMG_20190423_193418.jpg ( Size: 346.93k ) Number of downloads: 93


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 26 Apr 2019, 21:21
Post #507


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Update : drl dat jos,munca inutila,raman fara talon aiurea sad.gif daca n-are din fabrica si nici nu-s omologate pe masina asta e inutil conform legii,conform traficului era ok.....asta e,nu vreau sa ma mai cert iar cu aia pe marginea soselei...
Vas expansiune nou de golf 4 + capac ca prin ala ei nu mai vedeai nici cu lanterna,mers cu ea,un pic de tot agata etrierul spate,nu e blocat dar e ceva......cred ca il repar cu altul nou in curand,chiar n-are rost sa ma omor la creier pentru 2-300 ron.....
Vreau sa-i pun si un ulei nou si un filtru,am comandat Mannol Defender 10w40 si filtru Clean fara supapa de retur(la masina asta nu e utila,filtrul sta cu gura in sus).
Asigurarea s-a dus naibii,o mai las vreo luna in curte si fac apoi pe 6 luni ca sa prind si ITP-ul la toamna.....

This post has been edited by sobolan: 26 Apr 2019, 21:22


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 27 Apr 2019, 22:02
Post #508


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




lampi Hella Smoked ,n-avea rost la tiuning radmasa.gif .....ceva rugina dar nimic de speriat si celebra lipitura/innaditura/tiganeala a firului de masa,ca la logan 1 ..... dry.gif

This post has been edited by sobolan: 27 Apr 2019, 22:03

Attached thumbnail(s)
IMG_20190427_164958.jpg ( Size: 382.88k ) Number of downloads: 89
IMG_20190427_170642.jpg ( Size: 337.89k ) Number of downloads: 104
IMG_20190427_180050.jpg ( Size: 373.28k ) Number of downloads: 108
IMG_20190427_193904.jpg ( Size: 330.9k ) Number of downloads: 100


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NviGtd
post 28 Apr 2019, 11:47
Post #509


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 15 March 13




Nice touch cu stopurile hella colour magic👍 , firele aveau modificari pentru stopurile clare de a trebuit umblat la ele?
Paste fericit!


--------------------
Volkswagen Golf 4 1.6 16v AZD 2001
Ex. Polo 6n1 1.4 mpi 1998, Vento 1.9td 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 28 Apr 2019, 11:56
Post #510


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




nu erau modificari,doar ca s-a topit mufa in dreptul firului de masa,asa ca l-am tras separat....degeaba pun alta mufa,greu de gasit una ok pentru ca la toate se intampla asa si treaba asta se intampla iar,e subdimensionat firul de masa pentru consumul tuturor becurilor....golf-ul 3 e recunoscut oarecum pentru anumite probleme electrice la masa... se remediaza prin inlocuire fire,mufe etc......


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
28 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:22
Forum Renault