DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9758 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6712
5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu RCI Leasing :(

Smiley
post 24 Sep 2008, 10:31
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




originalul politei CASCO e la firma de leasing. poti sa le ceri o copie, sa ai si tu.
de obcei firmele de leasing nu dau masinile fara polita (asigurarea e incheiata inainte sa soseasca masina). suna la ei si verifica, totusi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juann
post 25 Sep 2008, 21:34
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 3 August 08




Da am sunat si mi-au zis ca intradevar avea asigurarea facut inainte de a iesi din fabrica.

Pe polita RCA a vazut ca am de plati 700 RON sad.gif ca mi-au facut si "
cartea verde".

This post has been edited by juann: 25 Sep 2008, 21:35


--------------------
DACIA Logan 2008/Preference - is 01 abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 15 Oct 2008, 20:19
Post #63


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




mult 700 de ron, ce motorizare ai ?


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Oct 2008, 09:54
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




era o tampenie intr-o vreme, nu stiu daca mai e valabila. persoanele juridice platest cu 90% mai mult la RCA, iar RCA-urile pt masinile luate in leasing se fac pe firma de leasing, deci beneficiaza si ele de "bonus". probabil ca asa s-a ajuns la 700 ron.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 16 Oct 2008, 12:45
Post #65


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.460
Joined: 1 November 04
From: sat




Probabil ai leasingul pe PJ. Daca ai leasing pe PF costul RCA e aproximativ 1/2 fata de cel pentru PJ.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billbobdoe
post 16 Oct 2008, 13:33
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 June 08




La leasing, platesti RCA pentru PJ indiferent ce esti tu (PF/PJ). Masina nu e a ta, e proprietatea firmei de leasing, care este PJ si plateste asigurarea conform grilei pentru PJ.

This post has been edited by billbobdoe: 16 Oct 2008, 13:34


--------------------
Dacia Sandero Laureate 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 16 Oct 2008, 13:56
Post #67


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(billbobdoe @ 16 Oct 2008, 14:33)
La leasing, platesti RCA pentru PJ indiferent ce esti tu (PF/PJ). Masina nu e a ta, e proprietatea firmei de leasing, care este PJ si plateste asigurarea conform grilei pentru PJ.
*


Corect!


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 15 Jan 2009, 16:10
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am vazut o oferta de Logan cu primele 6 luni de leasing gratuite. Eu banuiesc ca iti stabilesc ei numarul de rate, ca daca as vrea sa iau masina in 12 rate de leasing, din care 6 sunt gratuite, nu prea le merita. smile.gif

This post has been edited by bendix: 15 Jan 2009, 16:12


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 17 Jan 2009, 09:46
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




vezi ca ofertele de genul asta sunt, in general, doar amanari, nu scutiri. adica ai o perioada de gratie de 6 luni, in care nu platesti nimic, dar suma pe care ar fi trebuit sa o platesti in cele 6 luni o platesti ulterior.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 20 Jan 2009, 10:54
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Dar nu e interzis sa faci asemenea reclame ? De exemplu as putea spune ca vand masini gratuit si dupa un an sa trimit factura acasa la cumparator smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 20 Jan 2009, 23:52
Post #71


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




In aceeasi oferta cauta scrisul ala mic, in care spune conditiile in care se aplica oferta. Din cate stiu eu e pe bune 6 luni gratis, insa numai la avans mare. Atentie insa, in cele 6 luni parca platesti dobanda, ei iti reduc numai rata de leasing aferenta.

Cel mai bine mergi la un dealer sau citesti atent oferta. Curiozitatea mea este de ce ai scris la topicul de probleme cu RCI tongue.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 21 Jan 2009, 10:24
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Merita sa mai deschid un topic pentru atata ? Mi s-a parut interesant insa ca, in conditiile in care in toata lumea automobilele au reduceri mari, la noi a aparut o chestiune neclara cu leasingul.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ardiles
post 22 Jan 2009, 20:50
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 August 08
From: Oradea




[attachmentid=1627495220]In 14.04.2008 cumpar masina. In luna Noiembrie 2008, imi apare pe factura de leasing o noua rubrica "Penalitati neincluse in baza TVA" (2.92 lei). Ma gandeam ca am intarziat in vreo luna cu plata si acum platesc penalitati, de aceea n-am dat prea multa importanta. In Decembrie 2008, regasesc aceeasi rubrica, insa alta valoare: 59.91 lei. Deja mi s-a aprins "girofaru". Am sunat la RCI si o duduie cu tupeu, imi spune ca nu mi-am achitat, in totalitate facturile din luna Aprilie (cand am cumparat masina), prima rata de casco si RCA, toate in valoare de aproximativ 900 lei, desi nu am fost niciodata in posesia vreunei astfel de facturi. Bun, m-am consilat cu "gandul" shi am achitat totul (sau cel putin asta am presupus eu). In Ianuarie 2009, imi apare pe factura aceeashi rubrica "PENALITATI NEINCLUSE IN BAZA TVA", in val. de 29.32 lei. Atunci nu mi s-a mai aprins "girofarul", ci deja suna "sirena". Am sunat inca o data la dispeceratul RCI, iar o alta duduie mi-a spus ca mi-a ramas neachitata o diferenta de la avans in valoare de 20 lei. I-am intrebat de ce nu mi-au adus la cunostinta, in vreun fel (telefonic, e-mail, posta etc.) despre toate aceste restante, desi mi-am demonstrat buna-credinta in ceea ce priveshte achitarea tuturor ratelor, comisioanelor etc. S-au multumit sa-mi raspunda ca va tb sa citesc mai bine constractul. N-am facut-o eu, ci am mers la un avocat. De fata cu mine, avocatul i-a sunat pe cei de la RCI si a incercat solutionare "conflictului" ivit pe cale amiabila. Dispecera de serviciu deja se udase...sub brat...de la atata enervare, avand un limbaj total nepotrivit la adresa avocatului shi, indirect, la adresa mea. Le-am trimis o cerere prin care solicitam ca, in cazul in care RCI nu va putea demostra in vreun fel, ca am luat la cunostinta personal, de toate aceste facturi "neachitate", pe urmatoarea factura sa mi se scada toate "PENALITATILE". Voi vedea pe urmatoarea factura, iar in caz negativ o sa-i actionez in instanta. Chiar daca vi se pare ciudata "speta" mea, consider ca Renault, prin RCI Leasing, trebuie sa respecte toti clienti, indiferent daca sunt clienti "mici" sau "mari". Oricum, urmatoarea masina nu va mai fi RENAULT, chiar daca ei n-au, poate, nici o vina. RENAULT va trebui sa-si gaseasca alta firma de lesing, daca nu vrea sa-si piarda din clienti.
Daca ati patit si voi lucruri "necurate" cu RCI Leasing, postati-le aici...poate ne putem ajuta in vreun fel.


--------------------
Renault Clio 3 2007 / DYNAMIQUE 1.6 16V - 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 23 Jan 2009, 11:47
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Am inteles ca de anul acesta, poti returna toti banii fara comision de returnare anticipata in caz in care apar pe factura de plata comisioane sau cresteri de dobanzi despre care nu era amintit in contractul initial. Nu stiu daca legea se refera doar la banci sau sunt incluse si firmele de leasing aici.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 23 Jan 2009, 12:40
Post #75


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




la banci se poate rambursa anticipat creditul in conditiile in care majorarea dobanzii e declarata abuziva de o instanta sau daca clientul solicita acest lucru.
nu stiu cum e la leasing


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 23 Jan 2009, 12:59
Post #76


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Si mie mi-a aparut pe factura rubrica asta incepand cu luna Noiembrie 2008 dar nu i-am dat atentie pentru ca suma e foarte mica, in jur de 0,2 lei. O sa-i sun si eu sa-mi explice despre ce este vorba.

L.E: Tocmai i-am sunat si mi-au spus ca penalizarile se datoreaza unei diferente aparute intre nu stiu ce facturi pe care ei le-au emis gresit prin octombrie 2007, apoi le-au stornat, apoi le-au emis din nou unsure.gif blink.gif , astfel aparand o diferenta de vreo 10 lei si pentru care ei ma taxeaza acum 022.gif , deci numai de bine RCI Leasing gun3.gif .

This post has been edited by Hackmikey: 23 Jan 2009, 13:23


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganflorin
post 31 Jan 2009, 10:27
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 August 08




Si mie mi-au aparut niste penalizari pe factura in ultimul timp. Am vorbit la rci si mi-au spus ca pana in octombrie 2008 nu s-au calculat penalizari cu toate ca este specificat in contract ca pentru fiecare zi de intarziere se percep penalizari de 0.5% pentru fiecre zi. Dar din octombrie au hotarat sa perceapa penalizari :-( adica numara zilele de intarziere incepand cu 1 octombrie 2008. Si ca oricum, pe langa zilele de scadenta mai pun si ei cateva zile ... de poti sa-ti platesti facturile fara penalizari in 15-20 zile.

Mai greu am inteles ce nu am am platit la timp. Era vorba de o factura de RCA pe care nu am primit-o acum vreun an (nu cred). Am intrebat de ce nu m-au anuntat atunci si mi-au spus ca sunt sunati numai cei cu intarzieri mai mari de 30 zile. Eu am zis ca factura aia are mai mult de 30 zile intarziere... la care mi s-a spus ca platile mele acopera cele mai vechi facturi neplatite asa ca in sistem eu eram tot timpul cu restanta mai mica de 30 zile din cauza ca platile mele pentru rate au acoperit si factura asta (cica scrie in contract ca asa se pun platile). Si ca oricum, daca penalizarile s-ar fi calculat dintotdeauna tot atat m-ar fi penalizat. Am platit rca-ul ala plus penalizarile si mi-au spus ca acum sunt la zi. Si inca o chestie, daca nu-ti ajunge factura, asta nu este un motiv sa nu platesti. Trebuie sa platesti dupa contract si scadentar (si asta scire undeva in contract).


--------------------
Dacia Logan 2007, 1.6MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 25 Feb 2009, 00:05
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(caramell @ 3 Jul 2008, 10:00)
Nu mai dezinforma lumea fanele cu evaziune si chestii asemanatoare. Conform noului cod fiscal se pot face plati si dupa factura scrisa de mana. RCI nu este SRL ci IFN deci se incadreaza in alta categorie. Singura problema este ca cei de la banca NU VOR sa incaseze dupa scadentar si nu ca NU POT. Nu au nici o treaba, am vb personal de mai multe ori cu casierii si pana la urma au incasat banii. Incercati sa cititi si contractul de leasing pt ca nu este in favoarea utilizatorului.
*



Deci zici ca eu pot sa scot bani din firma mea (pe ce? pe cheltuieli diverse?) sa ma duc la banca sa platesc dupa scadentar? Asta e noua, ar trebui sa i-o spun si contabilului meu, el nu e asa informat ca tine.
Chestia cu factura de mina n-am inteles-o. Sa scriu eu de mina o factura in numele firmei de leasing?! RCI o fi IFN dar eu sunt SRL.

QUOTE(ady77 @ 3 Jul 2008, 13:00)
Deci daca eu platesc la RCI Leasing 1.000 Ron fara sa am factura fac puscarie? Da-mi voie sa  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
Da-mi si mie LEGEA si eventual articolul unde scrie ceea ce ai afirmat tu.
*



Tu cu banii tai poti sa faci ce vrei, chiar sa-mi alimentezi mie contul meu curent (dar sa fie sub 40 mii de lei, ca altfel urmaresc astia sumele si ma intreaba de sanatate). Dar daca ai fi firma nu prea poti. Citeste si tu codul fiscal. Te mai luminezi un pic cum e cu facturile.


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 25 Feb 2009, 12:19
Post #79


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Eu l-am citit (codul fiscal) de mai multe ori si trebuie sa iti raspund la fel radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Omule chiar daca nu ar exista factura tot nu ar fi o problema prea mare plata a 1.000 ron in contul cuiva. Dar in acest caz factura exista doar ca nu ai intrat in posesia ei. In contract scrie clar ca plata se poate face si dupa scadentar, doar astia de la RCI nu erau nebuni sa bage ilegalitati in contract.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Feb 2009, 16:55
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




hmm asta cu scadentaru e cu dus si intors....

la mine factura de leasing nu e la cursul BNR e la cursul bancii volskbank.. cum platesc eu o factura in euro fara sa stiu cursul valutar din ziua de facturare??????


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganflorin
post 27 Feb 2009, 22:14
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 August 08




QUOTE(b76bgaarh @ 25 Feb 2009, 16:55)
hmm asta cu scadentaru e cu dus si intors....

la mine factura de leasing nu e la cursul BNR e la cursul bancii volskbank.. cum platesc eu o factura in euro fara sa stiu cursul valutar din ziua de facturare??????
*



Cred ca este cursul de vanzare afisat pe http://www.volksbank.ro.


--------------------
Dacia Logan 2007, 1.6MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandruadi
post 21 Apr 2009, 18:30
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 4 February 09




se poate foarte bine plati dupa scadentar pt ca de fapt au si inceput cei de la RCI sa treaca in contracte ca nu conteaza dc ai intrat sau nu in posesia facturilor tu trebuie sa platesti conform scadentarului pana la data scadenta echivalentul in lei la cursul stabilit in contract (bnr+1% sau orice alt curs la care se poate face referire si care poate fi cunoscut cu exactitate, cand spune volskbank in contract cred ca este specificat exact ce si cum plus o eventuala majorare a lui fata de cel afisat de banca). Si eu am patit asta in prima luna nu mi-au trimis facturile, bineinteles ca m-am ratoit la ei si au zis ca dc le dau hartie scrisa ca nu mi-au ajuns facturile nu imi calculeaza majorarile si penalitatile aferente acestor facturi. Exista intelegere peste tot suntem oameni si putem sa discutam totul este comunicare si aici mult conteaza cum pui problema.


--------------------
Renault Megane sedan 2.2 1.5dci 63KW privilege /2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Retype
post 22 May 2009, 15:59
Post #83


Himera


Group: Members
Posts: 223
Joined: 27 November 06
From: Bucuresti




Buna tuturor!

As dori sa stiu ce se intampla in cazul in care faci accident cu dauna totala in perioada derularii contractului de leasing cu RCI.

multumesc


--------------------
Dacia Logan 2006/ Audi 6.0 quattro 2006/ Mio a701 cu MioMap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 22 May 2009, 16:57
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Banuiesc ca este ca la orice firma de leasing. Ei incaseaza banii de la asigurari cat sa acopere creditul si tu ce mai ramane, daca mai ramane ceva.


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 4 Jun 2009, 15:10
Post #85


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Ratele ce le-ai platit, din care se scade dobanda si ce alte comisioane mai cuprinde o rata, ti se pot distribui pe alt contract. Daca nu ai platit multe rate, nu e asa mare pierderea, daca erai spre sfarsitul unui contract de leasing, nu prea o sa fie avantajos de loc.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 17 Jun 2009, 14:14
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




Salut tuturor, taxa de drum trebuie sa o platesc eu sau o plateste rci? fiindca au venit toate actele mai putin taxa de drum!? numai bine.


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Jun 2009, 15:29
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




care taxa de drum???

rovigneta?????????


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 18 Jun 2009, 10:02
Post #88


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




O platesti tu.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 18 Jun 2009, 11:42
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




Da asa este am si platit-o deja...mi-au trimis si imputernicire cei de la rci sa o pot cumpara dar nu a fost nevoie.


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 13 Aug 2009, 13:49
Post #90


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Stie cineva o adresa de mail valabila ( la care se citesc mesajele si e cineva capabil sa si raspunda ) in afara de acesta: rcileasing.romania@rcibanque.com ?

Multumesc!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 15:16
Forum Renault