DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> logan 1.5 dci 65hp nu accelereaza, logan 1.5 dci 65hp nu accelereaza

contLord
post 1 Oct 2010, 18:19
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Salut

In urma vizitei de ieri prin service s-au facut urmatoarele operatiuni:
- schimbat ulei filtru ulei
- schimbat filtru aer
- schimbat filtru motorina
- curatat EGR si ulterior inchisa valva de la EGR pentru a nu mai scoate fum (si a nu mai baga fum in motor)

Azi am iesit cu masina in afara localitatii, vroiam sa depasesc un camion, aveam circa 60km/h in treapta a 4-a, semnalizez si intru in depasire cand vad cu stupoare ca apas pedala la fund si demaraj nimic. Schimb repede in treapta 3 si vad ca accelereaza foarte putin. Dau avarii franez si ma bag la loc. Apoi fac urmatoarele teste:
-accelerare in treapta 4-a de la 60km/h la 80 foarte greu acu abia se misca
-incerca sa urc o panta nu prea inclinata lejera pe care inainte o urcam fara probleme: intru in panta cu 60km/h si accelerez inaintez ceva si vad ca nimic, apas acceleratia la maxim si vad ca in loc sa se accelereze masina decelereaza
-test viteza maxima: ies pe autostrada si vad ca masina abia accelereaza viteza maxima atinsa 120km/h cu acceleratia in blana in treapta a 5-a
-am consumat motorina din rezervor(nu chiar toata am mers cu becu rosu aprins 30km) apoi am alimentat cu motorina scumpa de la rompetrol(nu efix cealalta versiune). In general de circa 2 ani am alimentat numai cu motorina rompetrol si nu am avut probleme.
Intradevar acum masina nu mai scoate fum la accelerari bruste dar nici nu mai accelereaza.
In treptele 1 2 si 3 se comporta cat de cat normal adica ieri nu am vazut diferenta deoarece am circulat numai in oras avand un stil de condus foarte calm.
Care ar putea fi cauzele?

Sper ca nu am povestit prea mult.
Multumesc pentru opiniile ulterioare.




--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 1 Oct 2010, 18:23
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(contLord @ 1 Oct 2010, 19:19)
- curatat EGR si ulterior inchisa valva de la EGR pentru a nu mai scoate fum (si a nu mai baga fum in motor)
*



Cine a fost inteligentul care a scornit asemenea idee si cum anume a pus-o in aplicare?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 1 Oct 2010, 18:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




nu prea ma pricep eu la surubareala dar asta nu am mai auzit-o! blink.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 1 Oct 2010, 18:34
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Catalin poti sa dai mai multe detalii, eu nu prea ma pricep dar asta am inteles ca s-a facut adica sa blocat valva de la EGR ca sa nu mai bage fum negru in motor


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 1 Oct 2010, 18:41
Post #5


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Pai nu pot sa iti dau prea multe detalii pentru ca nu stiu cine ce a facut acolo...

Nu prea exista o varianta de a evita acel fum, indiferent ce faci la motor. Acel fum se datoreaza condusului prost, cu motor subturat si accelerari bruste in trepte de viteze nepotrivite.

Indiferent ce faci acelei valve EGR, fumul nu dispare. Ceea ce cred ca a facut "inteligentul" care ti-a umblat la masina a fost sa decupleze mufa de la solenoidul ce actioneaza valva EGR...

Parerea mea e ca undeva pe admisie ai o pierdere mare de presiune momentan, pentru ca fie n-a etansat carcasa EGR-ului dupa curatare, fie EGR-ul e complet deschis acum...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Oct 2010, 18:50
Post #6


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cupleaza din nou valva altfel calculatorul citeste eroare si din acesta cauza nu-ti urca in ture si ramane limitata.
Ce chestie auzi sa iti scoata din functiune valva halal de mecanici de aceea va zic sa nu lasati masina pe mana mecanicilor cel putin la partea cu motorul si senzori ...
Sa auzim numai de bine.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 1 Oct 2010, 19:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(C a t a l i n @ 1 Oct 2010, 19:41)
Pai nu pot sa iti dau prea multe detalii pentru ca nu stiu cine ce a facut acolo...

Nu prea exista o varianta de a evita acel fum, indiferent ce faci la motor. Acel fum se datoreaza condusului prost, cu motor subturat si accelerari bruste in trepte de viteze nepotrivite.
Indiferent ce faci acelei valve EGR, fumul nu dispare. Ceea ce cred ca a facut "inteligentul" care ti-a umblat la masina a fost sa decupleze mufa de la solenoidul ce actioneaza valva EGR...

Parerea mea e ca undeva pe admisie ai o pierdere mare de presiune momentan, pentru ca fie n-a etansat carcasa EGR-ului dupa curatare, fie EGR-ul e complet deschis acum...
*




Perfect adevarat, dupa cum se demonstreaza in postul initial.. Plecare in depasire cu treapta 4 si accelerare brusca. EGR trebuie readus la starea initiala, si cu masina trebuie mers corect, fara subturare.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Oct 2010, 19:55
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(C a t a l i n @ 1 Oct 2010, 18:23)
Cine a fost inteligentul care a scornit asemenea idee si cum anume a pus-o in aplicare?
*



Decuplarea EGR e o practica comuna la diesel..ca dupa sa vina unii inteligenti de pe forum sa zica ca dci e un motor exceptional care nu scoate pic de fum.

This post has been edited by argon: 1 Oct 2010, 19:56


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Oct 2010, 20:05
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Intretinut si exploatat corect nu scoate fum, dar daca il mutilezi asa...

This post has been edited by einstein1984: 1 Oct 2010, 20:08


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 1 Oct 2010, 20:24
Post #10


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




eu conduc de ceva vreme o symboala cu acelasi motor si in afara situatiei in care initiatorul depasea cu a 4a la 60km/h un alt vehicul care se deplasa cu 40km/h si nu avea nevoie de o repriza ceva mai rapida, nu ar fi trebuit sa se afle in acea treapta pentru o depasire (la acea viteza de deplasare).
motorasul asta sufera grav de lipsa de putere, iar celebrul cuplu de diesel se simte mai mult nu. ca sa simti ca trage trebuie sa apesi serios pe acceleratie si sa pleci de la cel putin 2500rpm. dar nici asa nu rezolvi mare lucru ca pe la 3500rpm se plafoneaza grav datorita pierderii de cuplu si numarului redus de ponei. au fost destule situatii in care m-as fi descurcat mai bine cu symboala 1.4 8v care am avut-o inainte...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 1 Oct 2010, 23:47
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Hai sa fim seriosi, cati dintre voi nu merg la 60 in a 4-a?
Sau alt exemplu in a-5a la 80 pe distante lungi ma refer de exemplu cum e DN1 o gramada de localitati cu restrictie la 70 deci pe bord esti in grafic cu 80. In aceste trepte la aceasta viteza ai circa 1900 2000 turatii.
Totusi sa nu deviem de la subiect legat de stilul de mers.
Aici problema e alta, masina a mers ok pana la aceasta revizie si umblatul la acel EGR. M-am uitat si eu peacolo, cel putin era o conducta mai mare ca un cot care era plina de funingine (chiar bucati mari de negreala). Nu zic ca manevra cu decuplarea valvei de la EGR e ok, dar am vorbit cu mai multi mecanici care au zis ca ei au decuplat-o de cand au cumparat autoturismul si nu au fost probleme.
Legat de investigarea problemei ce sfaturi mai aveti?
Pe computer nu sunt erori, am facut o diagnosticare.


Inca un mic amanunt undeva pe la 2100 - 2400 turatii in functie de treapta de viteza, se aude un tacanit metalic ceva finut si foarte rapid . Cineva mi-a spus ca asa se aude de la injectoare dar nu ar fi problema, totusi sunetul e suspect. Acest sunet se auzea dinainte. Acel tacanit se aude numai in mers, daca accelerez pe liber si mentin nu se aude.

Am gasit mai jos o descriere mai adecvata este chiar situatia mea, sper sa nu cedeze vreun injector ca m-am dus de rapa pe prafurile asta smile.gif)
"
2. acel zgomot mai poate aparea cand motorul (desi este incalzit - minim 2 liniute) este in sarcina (accelerezi). In acest caz ai o problema la unul dintre injectoare - in general injectorul 4 - iar in curand acesta nu va mai functiona corect si ti se va aprinde pe bord acel simbol de la pompa de injectie (arata ca un arc).

Am un dci de 2 ani; am avut aceasta problema (descrisa la pct 2) si am fost la service cu masina. Dupa vreo 3 incercari din partea lor: ba ca e din cauza motorinei, ba ca asa e normal sa faca motorul, ba ca el nu aude nimic .... si cu putin scandal din partea mea .... mi-au schimbat injectoarele. Asta se intampla la 18.000 km. Acum am 46k si totul este ok. Atentie la motorina pe care o folosesti.
"

This post has been edited by contLord: 2 Oct 2010, 00:03


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 2 Oct 2010, 01:25
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




Nu inteleg de ce se practica tot felul de "inginerii" de 2 bani... Du-te la eminenta cenusie care a venit cu initiativa asta si pune-l sa-ti readuca masina la starea initiala.
A mea a sarit de 100k si nu scoate pic de fum si n-a stat nimeni s-o pupe in esapament si sa-i curete de 185 de ori EGR-ul.
Nu zic ca-i motorul anului dar nici n-are nevoie de doctori in mecanica de spatele blocului care sa inventeze metode alternative de reducere a poluarii.


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 2 Oct 2010, 02:03
Post #13


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Conectează mufa la loc!

EGR se dezactivează așa:

IMG_0935.JPG ( Size: 626.61k ) Number of downloads: 4135


Desfaci tubul acela care pleacă din galeria de evacuare, ai acolo o garnitură. Folosindu-te de ea, decupezi din tabla conturul ei și dai doua găuri pentru șuruburi. Nu găurești și centrul (DUUH!).

O montezi la loc, astfel indiferent dacă valva EGR este comandată să fie deschisă sau închisă, aerul murdar de la eșapament nu v-a ajunge la ea.

(btw tu ai alt motor dar merge același principiu)

Și tot la fel de important este să dezactivezi sistemul de reabsorbție a vaporilor de ulei. Vaporii din carter au să treacă printr-un borcan de condensare ce îl vei goli periodic (vezi Oltcit).


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 2 Oct 2010, 06:53
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(contLord @ 2 Oct 2010, 00:47)
Hai sa fim seriosi, cati dintre voi nu merg la 60 in a 4-a?
...
*



Nici nu ma asteptam sa pricepi ceva...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 2 Oct 2010, 07:11
Post #15


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




La 60 kmh la dieselul de 65 cp ai:
- 2000 rpm in treapta 4;
- 2500 rpm in treapta 3.

Cuplul maxim e la 2000 rpm.

Sa mergi constant cu 60 in treapta 4 e OK insa daca ai nevoie de o depasire in scurt e nevoie sa retrogradezi a treia.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 2 Oct 2010, 08:01
Post #16


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Nu prea e ok sa mergi cu 2000rpm pe distante mari. Eu merg mereu peste 2500 rpm si in 130.000km nu am avut nici un fel e problema cu motorul.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 2 Oct 2010, 08:51
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(contLord @ 2 Oct 2010, 00:47)
Hai sa fim seriosi, cati dintre voi nu merg la 60 in a 4-a?
Sau alt exemplu in a-5a la 80 pe distante lungi ma refer de exemplu cum e DN1 o "
*




Suntem foarte seriosi si nu cred ca vreunul din noi s-a referit la MERS CONSTANT. E vorba de plecat in depasire cu pedala la fund la 60km/h in treapta a 4-a cand probabil ai vreo 1800-1900rpm. Daca a mers ok pana la umblatul la EGR fa ce am spus toti, si anume, du-te la meseriasul care in loc sa iti spuna cum trebuie exploatat corect motorul pentru a nu scoate fum si a nu avea depuneri se apuca sa umble unde nu trebuie si sa aduca modificari masinii...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 2 Oct 2010, 12:11
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Cand considerati ca motorul e subturat si cum se manifesta?


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 2 Oct 2010, 12:31
Post #19


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu conteaza.

---------------
Auzi, mergi la mecanicul ala (am o banuiala ca acel mecanic inchipuit esti chiar tu), si spune-i ca daca vrea sa rezolve problema fumului, poate sa taie direct alimentarea cu carburant. Garantat nu mai scoate fum decat daca ii dai foc.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 2 Oct 2010, 12:43
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




smile.gif ciudat

Catalin ai o intuitie remarcabila dar tin sa te dazamagesc nu sunt eu acel mecanic inchipuit.
Va rog sa nu luati topicul deradere, cel putin nu pana rezolv problema care e arzatoare de 2 zile.


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 2 Oct 2010, 12:52
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai solutia ai primit-o deja. Trebuie mers si vazut ce a facut mecanicul acolo. Si readus la starea initiala. Sa subturezi un motor inseamna(simplist explicat) sa ii ceri mai mult decat el iti poate da intr-un anumit regim. De exemplu ce ai facut tu cu plecare in depasire in treapta 4 la 60km/h(pe ceas ca in realitate sun 50-52km/h) cu pedala la fund. Sarcina mare, regim necorespunzator(mai ales la un motor mic si cu performante destul de subtiri) => consum mare, randament... lipsa, fum la greu(combustibil nears)(in timp funingine si depuneri si in turbina care va crapa cu mult inainte de termenul normal).. Daca faci depasirea in treapta 3(ma refer la cazul tau) ai turatia corespunzatoare, motorul raspunde cu totul altfel, urca repede in ture, ardere buna, lipsa fum si funingine, motor sanatos, curat, fara artificii tampite gen anulat egr... Tureaza motorul cu incredere. E facut pentru asta. Si el si turbina vor fi mai mult decat satisfacute daca se folosesc turatii si trepte corespunzatoare sarcinii.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Oct 2010, 16:33
Post #22


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(contLord @ 2 Oct 2010, 13:43)
smile.gif ciudat

Catalin ai o intuitie remarcabila dar tin sa te dazamagesc nu sunt eu acel mecanic inchipuit.
Va rog sa nu luati topicul deradere, cel putin nu pana rezolv problema care e arzatoare de 2 zile.
*


Bai esti penal biggrin.gif eu cred ca tu ai mers subturat si iti scoatea fum ... mai mult ca sigur ai zapacit turbina inclusiv egr-ul .
Mai bine activezi egr-ul sa functioneze normal si inveti sa conduci un dci .
Schimbi la 2600 de ture si nu lasi sa scada sub 2000 de ture turatia .
Esti in depasire cu orice rabla retrogradezi din 5 in 3 si ai dai sub coada gaz asa precum si la vechea dacie pe carburator din 4 in 3 si faceai rabele.
Vezi tu de aceea mecanici fac misto de unii si le ia bani cu nemiluita nici ei nu stiu cine stie ce nici tu nu sti ce vrei.
Colegul nostru 4x4 ti-a explicat cum s-ar face o mica modificare si in care egr-ul functioneaza calculatorul nu vede eroarea si ai putere dar cand te apropi de facut itp-ul trebuie refacut asa cum e scos din fabrica pentru ati scoate noxele initiale.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 2 Oct 2010, 22:30
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Bai nene djasu82 eu am 180.000 km cu dizelu' asta, iar ca masina de servici am un kango cu care fac zilnic 3 4 sute de km asa ca numi da tu lectii de condus ca nu tine. Din 5 3 la 120 la ora sa ii dai tu sa vezi ce iese si ia ridica si picioru repede de pe ambreiaj daca tot e.

Cred ca esti mai priceput sa te bagi in seama -> vezi numaru de posturi
Adica sa vorbesti mult fara sa spui nimic. Nu iti mai da cu presupusu ca ce s-a facut ca scotea fum


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 3 Oct 2010, 08:30
Post #24


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu cred ca tu esti arogan te dai mare si te plangi in acelasi timp plus te lauzi ca ai si nustiu ce iar cand colo nu sti sa conduci o masina !
Vai de masinile pe care l-ai condus ....
Mi se pare sau tu nu supoerti adevarul stim cu toti ca te doare ca te-a facut ala in service dar asta e mai ai de invatat.
Daca intri pe forum sa ne arunci gogosi mai bine nu intra taci si sufera !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 3 Oct 2010, 10:27
Post #25


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(contLord @ 1 Oct 2010, 23:47)
Hai sa fim seriosi, cati dintre voi nu merg la 60 in a 4-a?
Sau alt exemplu in a-5a la 80 pe distante lungi ma refer de exemplu cum e DN1 o gramada de localitati cu restrictie la 70 deci pe bord esti in grafic cu 80. In aceste trepte la aceasta viteza ai circa 1900 2000 turatii.
*



toti mergem, dar tu ziceai de depasiri nu de mers constant...

QUOTE(contLord @ 2 Oct 2010, 12:11)
Cand considerati ca motorul e subturat si cum se manifesta?
*



pai mergi cu 1500rpm intr-o treapta mai mare de a 2a si accelereaza mai vertiginos. o sa auzi si simti cum tremura aproape toata masina. atunci este subturat grav motorul.
subturarea ti-a explicat pault foarte bine, tine de sarcina, adica de ceea ce vrei tu in acel moment de la motor. in principiu cum ti-a recomandat si djasu tine motorul in zona optima a turbinei (cel putin pe partea inferioara de turatii). aceasta in general este 1700 - 3500 rpm.

QUOTE(contLord @ 2 Oct 2010, 22:30)
Bai nene djasu82 eu am 180.000 km cu dizelu' asta, iar ca masina de servici am un kango cu care fac zilnic 3 4 sute de km asa ca numi da tu lectii de condus ca nu tine. Din 5 3 la 120 la ora sa ii dai tu sa vezi ce iese si ia ridica si picioru repede de pe ambreiaj daca tot e.
*



atunci ia tu lectii de logica si constanta. ori vorbim de depasit intr-a 4a la 60km/h ori intr-a 5a la 120km/h, ca situatia este total diferita.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 3 Oct 2010, 18:09
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Nu mi se pare deloc gresit sa depasesc in a 4a la 60 daca e vorba de o depasire lenta cu suficient timp de revenire pe banda mea.

In cazul descris de mine in deschiderea topicului in treapta a 4a la 60 la ora nidecum nu era nevoie sa accelerez violent ca sa fac o depasire, dar observand ca masina nu accelereaza am ramas surprins si am apasat pedala la maxim sa vad ce se intampla.

Totusi tin sa ii multumesc lu dj asu pentru primu sfat pe care il gasesc util, nu m-ar mira ca sa aibe ca numar de inmatriculare la masina B-82-ASU. Omu stie nene e cam AS, ca o fi de tip 'hole' nu stiu nu il cunosc personal. No offence dj asu. La 28 de ani ar trebui sa fi mai matur nu sa te bucuri de necazu altuia.


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 3 Oct 2010, 18:54
Post #27


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(DMP @ 2 Oct 2010, 07:11)
La 60 kmh la dieselul de 65 cp ai:
- 2000 rpm in treapta 4;
...

*



M-am uitat astazi cu atentie la turometru.
La 60 kmh in treapta a 4 ai cam 1810 - 1820 rpm (acul turometrului sta cam la jumatate intre linia de 1750 rpm si 1875 rpm). La 2000 rpm in treapta a patra ai 65 kmh.

Intr-o depasire lenta (pe distanta mare) mai merge insa in scurt eu retrogradez in treapta a treia.
Deocamdata nu da fum si trage bine insa are doar 52.000 km, nu 180.000 km. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 3 Oct 2010, 19:30
Post #28


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Prieteni,
nu mai bateti campii cu stil de condus, subturat, supraturat, proceduri de depasire corecte.... ajutati omul daca stiti cum, daca nu ii recomandam cu totii sa mearga in service si gata. Iar dam in offtopic si nu e cazul.

Cu bine


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 3 Oct 2010, 23:52
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




QUOTE(djasu82 @ 1 Oct 2010, 19:50)
cupleaza din nou valva
*




QUOTE(PaulT @ 1 Oct 2010, 20:02)
EGR trebuie readus la starea initiala
*




QUOTE(Danny_bb @ 2 Oct 2010, 02:25)
Du-te la eminenta cenusie care a venit cu initiativa asta si pune-l sa-ti readuca masina la starea initiala.
*




QUOTE(4x4 @ 2 Oct 2010, 03:03)
Conectează mufa la loc!
*




QUOTE(PaulT @ 2 Oct 2010, 13:52)
Pai solutia ai primit-o deja. Trebuie mers si vazut ce a facut mecanicul acolo. Si readus la starea initiala. Sa
*




Eu zic ca raspunsurile sunt cat se poate de on-topic si o eventuala solutie a fost recomandata in unanimitate. Ca mai sunt ingineri inchipuiti care recomanda solutii romanesti... e adevarat, dar cine are ochi sa vada, intelege. Motivul pentru care initiatorul ocoleste nejusticat cea mai normala rezolvare ramane totusi o necunoscuta pentru mine.

This post has been edited by Danny_bb: 3 Oct 2010, 23:53


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contLord
post 4 Oct 2010, 10:07
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 27 October 06




Tocmai ce am avut o discutie cu mecanicu care a umblat la EGR.
I-am cerut sa aduca masina la starea initiala dar cica nu mai poate pentru ca a polizat nustu ce la EGR si mi-a recomandat sa cumpar altu de la dezmembrari sau sa imprumut unul pentru a face un test, el asigurandu-ma ca nu are cum sa fie de acolo.
Plec sa caut EGR va tin la curent.

Pe la dezmembrari nu am gasit EGR, unul nou costa 6 milioane
Am mai facut un drive test cu alt mecanic care mi-a zis ca e turbina, nu are legatura cu acel EGR, omul fiind foarte amabil smile.gif mi-a si oferit 2 turbine una noua 20 mil si una second 11 mil, pt cea second a zis ca nu garanteaza. L-am intrebat cum garanteaza ca e noua mi-a zis scurt pai nu se vede smile.gif) si l-am intrebat de garantie, garantie imi da el ca nu el o monteaza iara LOL. Pretul de reprezentanta la o turbina e 650E si banuiesc ca are si ceva garantie.

Momentan sunt in expectativa.

O alta intrebare e cum se comporta masina in momentul in care pica turbina?
Adica chiar in acel moment e vreun semn sau vezi ulterior ca nu mai trage?
La cam cate mii de km pica o turbina?

4 Oct 2010, 16:16:
Alt test:
Am decuplat mufa de la EGR masina merge perfect dar apare o eroare pe bord.

This post has been edited by contLord: 4 Oct 2010, 15:16


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:20
Forum Renault