DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenzi luate in UE, Amenzi pt viteza luate in Austria,Bulgaria

redpipe74
post 23 Feb 2017, 09:38
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




Sunt "norocosul"dar probabil ca nu numai eu,beneficiar a 2 amenzi pt depasirea vitezei in Bulgaria pe autostrada am depasit cu 27km/h la o restrictie de 80 undeva la Lyulin 15+233 dupa tunelul Goliamo Buchino inspre Pernik,pt care am fost taxat cu 100 leva-51.5 eur care daca sunt platiti in 14 zile se reduc la 70 lev.Am primit cu confirmare de primire traduse in romana,cu poza.Am prprim-o azi 23 02.2017 si fost depistata pe 13.08.2016.Ce-a de a 2 luata in Austria in ianuarie mi-a venit in 2 saptamani fara confirmare de primire,tradusa in romana si cu ordin de plata atasat pt suma de 40 euro pt ca am depasit cu 8 km/h peste limita de 50 in Zell am Zee,fara poze fara vreun proces verbal.M-am interesat sa le platesc si convenabil este la o firma unde comisioneaza cu 45 lei fiecare plata.Daca nu se platesc vor trece la executarea lor prin intermediul statului roman.Stie cineva exact daca nu a platit aceste amenzi cum s-au recuperat si daca se incearca recuperarea lor?

This post has been edited by redpipe74: 23 Feb 2017, 09:40


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Feb 2017, 09:58
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pentru cele din Austria nu se trece la nici o executare ... dar daca o sa te opreasca vreodata politia in Austria nu mai pleci de acolo pana nu platesti amenda + penalizari.

De cele din BG, nu stiu ce sa zic ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Feb 2017, 10:37
Post #3


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Deci sa ma astept si eu la acelasi lucru in Austria?

Am 30 euro luati pentru parcare. Nu i-am platit pentru ca sincer m-a frustrat maxim.
Eram in loc platit, platisem la automat (care era numai in germana) pentru 30 min si am ajuns inapoi la masina in 32 minute...pe ceas.
Din ce am inteles eu din germana mea de balta am inteles (crezut) ca pot plati suplimentar cand vin daca depasesc timpul ...si chiar as fi facut-o, ma jur...pentru 2 euro nu ma kkm pe mine.

Mi s-a parut de kkt sa ma amendezi pt 2 min.
Mai ales ca in 2 minute i-as fi vazut pe aia inca pe acolo....nu aveau unde sa plece in 2 min, cred ca m-au fript ceva mai devreme de alea 30 minute bazat pe faptul ca eram cu numar de RO.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Feb 2017, 12:13
Post #4


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 10:37)
platisem la automat (care era numai in germana)
*


Fix romanii ar trebui sa se planga de asta. smile.gif

Plm, ai depasit, aia e. Chiar daca cu 2 minute. Mai napsa e cat dureaza sa platesti, decat plata in sine.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 23 Feb 2017, 16:37
Post #5


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ăia n-auziră de "sfertu' academic"?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Feb 2017, 16:37
Post #6


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




M-am plimbat prin mai mult de juma de Austria si toate automatele (dar toate, fara exceptie) unde mai platisem erau cel putin si in engleza. Unele aveau si italiana si franceza si unele chiar rusa. Asta era singurul numai cu germana. In Linz.

In rest....din Viena pana in Salzburg, toate satuletele din regiunea Tirol catre Innsbruck, alte sate de jos din sud pana in Graz.....nu am gasit UN automat fara engleza. Bah...NICI UNUL. In Linz in centru......doar germana. In centru, repet, nu pe la periferie.

NU stiu germana, am inteles din cat m-a dus capul si cunostintele, ca daca depasesc am posibilitatea sa platesc cand vin pentru timpul depasit sau pentru extra timp daca vreau sa prelungesc. Poate asa era sau poate am inteles gresit.

Cert e ca la minutul 2 depasit eram la masina si aveam hartia in geam, desi tichetul de parcare era la loc vizibil pe bord.

Ma intreb....vine politia, constata, scoate carnetelul, scrie amenda, o lasa in geam si pleaca. Le-a luat asta mai putin de 2 min?
Au fost la masina mea la minutul 0 si au avut timp pentru toate astea , plus sa se faca nevazuti ....in 2 min? Greu de crezut.

Cred ca m-au ars de dinainte... de aia n-am platit-o, sincer din frustrare, nu pentru 30 euro. Nu sunt nesimtit sa merg pe burta.....

This post has been edited by vallixx: 23 Feb 2017, 16:46


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Feb 2017, 16:46
Post #7


membru


Group: Members
Posts: 4.516
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai aia e, ca nu vine neaparat politia. Poate veni un angajat al primariei. In UK au un fel de imprimanta legata de gat, in care au de introdus numarul de inmatriculare si eventual adresa (daca nu are GPS incorporat), si "press enter". Iese amenda, se baga in punga, ti-o vara sub stergator si aia e.
Ce voiam sa zic: daca te-ai uitat strict dupa politie, poate de-aia nu l-oi fi vazut pe gigelul primariei care facea acelasi lucru doua masini mai incolo.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Feb 2017, 16:50
Post #8


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu, nu, m-am uitat dupa oricine ar fi fost in zona cu un chitantier.
Era scrisa de mana amenda, era un tipizat dar completate de mana datele.

Daca era acolo il vedeam , strada era goala.
Doar 2-3 pietoni care n-aveau nicio legatura.

Whatever, ajuns acasa si revenit la sentimente mai bune am trimis hartiuta unei verisoare care locuieste in Austria si am rugat-o sa dea ea 30 euro si ii trimit eu in cont. Mi-a zis sa stau linistit ca nu imi vine amenda in RO.

Si de asta ma gandeam, daca data viitoare cand calc granita ma impusca astia sau nu.
biggrin.gif

This post has been edited by vallixx: 23 Feb 2017, 16:55


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 23 Feb 2017, 16:57
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




Cred ca inainte sa se arunce sa trimita amenzile ar fi trebuit sa creeze modalitati de plata on-line,oricum e o mare porcarie,sunt constatate iar procesele-verbale sunt incheiate dupa legea lor,iar recuperare si executarea revine statului roman.adica dupa legile noastre...insa legea romana spune ca trebuie semnat pt primirea corespondentei,sau se poate afisa la usa imobilului fiind astfel realizata procedura...austriecii o trimit fara confirmare de primire...pt ca asa este in Austria.Ca sa o achiti platesti un comision la bancile din Romania cateodata mai mare decat amenda.In principiu daca nu o achiti si vei fi executat prin poprire de regula poti face contestatie la executare si contesta si fondul ,insa daca te opresc la un control de rutina austriecii tot te vor taxa.Problema cu cea de la bulgari este ca nu o poti plati,bulgarii cer din start suma maxima in actul trimis in romana,si mentioneaza ca daca o achiti in 14 zile de la comunicare platesti 70% din valoare,insa cand te vor prinde in trafic intamplator in Bulgaria te vor taxa.Trebuie sa ai traduse dovezile platilor in limbile respective,si daca nu tin cont si te amendeaza ce faci te judeci in Bulgaria?Ideea e ca daca le platesti ori nu ajungi tot acolo,mai ales la bulgari ..stim cum este si la noi..Eu nu sutin sa nu fie platite,eu pe cea din Austria am platit-o aveam termen 4 saptamani de la intocmirea ei in Austria,iar pe cea de la bulgari am gasit sa mi-o plateasca cineva in Bulgaria-la noi e mai dificil pt ca ordinul de plata este scris in romana iar bulgarii nu vor intelege sigur..

This post has been edited by redpipe74: 23 Feb 2017, 17:02


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Feb 2017, 17:02
Post #10


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 16:50)
Si de asta ma gandeam, daca data viitoare cand calc granita ma impusca astia sau nu.

Nu te impusca dar au voie legal sa-ti ia bunuri (bagaj/radio) de prin masina daca nu vrei/ai cu ce sa platesti....in Austria.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Feb 2017, 15:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 16:37)
Ma intreb....vine politia, constata, scoate carnetelul, scrie amenda, o lasa in geam si pleaca. Le-a luat asta mai putin de 2 min?
*

Te-au văzut de departe și și-au dat seama că n-ai fi putut ajunge la timp. biggrin.gif tongue.gif

Cică în Irlanda de Nord, pe timpul terorii britanice, s-a instituit la un moment dat starea de urgență. Civilii nu mai aveau voie să iasă din case după ora 21.00. Totuși, un om care mergea liniștit pe stradă a fost împușcat de poliție la 20.45. Întrebat de ce a făcut asta, polițistul a răspuns:
- Îl cunosc pe individ, știu unde locuiește. N-ar fi avut timp să ajungă pînă la 21.00.
biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 25 Feb 2017, 15:50


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Feb 2017, 20:55
Post #12


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 09:37)
Am 30 euro luati pentru parcare. Nu i-am platit pentru ca sincer m-a frustrat maxim.
Eram in loc platit, platisem la automat (care era numai in germana) pentru 30 min si am ajuns inapoi la masina in 32 minute...pe ceas.
Din ce am inteles eu din germana mea de balta am inteles (crezut) ca pot plati suplimentar cand vin daca depasesc timpul ...si chiar as fi facut-o, ma jur...pentru 2 euro nu ma kkm pe mine.
*


Daca aia 2 euro in plus nu insemnau pentru tine o avere, atunci de ce nu ai pus in automat de la inceput pentru mai mult (poti pune pentru 2 ore) si ai pus pentru minim? blink.gif Daca iti zic de ce, te superi tongue.gif
Ziceai mai jos ca e vorba de Linz. Am stat in acea regiune vreo 9 ani si ii stiu pe aia cu parcarile, ca sint mai exacti decit... trenurile japoneze radmasa.gif Nu conteaza cit iti arata tie ceasul, ci conteaza ceasul din automat, cit imprima ora pe ticket. Aia cu parcarile vin, se uita la fiecare masina, si isi noteaza ora de pe ticket cind expira si EXACT la acel moment vin sa vada daca ai plecat. Daca nu, ai belit-o, chiar daca pui un alt ticket in geam. Regula e ca dupa ce expira timpul trebuie sa muti masina pe un alt loc daca timpul TOTAL nu a expirat. I-am vazut cum procedeaza cin ma plimbam pe acolo.

QUOTE(DragosP @ 23 Feb 2017, 15:37)
Ăia n-auziră de "sfertu' academic"?
*


Aia sint nemti si nu romani tongue.gif

25 Feb 2017, 20:05:
QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 15:37)
Ma intreb....vine politia, constata, scoate carnetelul, scrie amenda, o lasa in geam si pleaca. Le-a luat asta mai putin de 2 min?
Au fost la masina mea la minutul 0 si au avut timp pentru toate astea , plus sa se faca nevazuti ....in 2 min?  Greu de crezut.

Ai verificat ceasul tau si ceasul de la automat? Ca s-ar fi putut sa ai o surpriza...
QUOTE

Cred ca m-au ars de dinainte... de aia n-am platit-o, sincer din frustrare, nu pentru 30 euro. Nu sunt nesimtit sa merg pe burta.....
*


Scuze ca iti zic, da asta e comportament tipic romanesc. Cum sa platesc daca incalc legea, ca doar ala care a constatat ca am calcat pe bec sigur a avut ceva cu mine ca sint roman

Cei de la parcari nu au nimic cu cei ce respecta regulile. Si eu am parcat in acele zone din Linz de foarte multe ori, aveam numere de romania pe vremea aia si nu am liuat NICIODATA amenda pe motiv ca sint roman. Am avut grija sa platesc mai mult decit anticipam ca am nevoie, sau daca nu stiam cit o sa stau, parcam in parcari unde platesti pe cit stai si poti sta cit vrei.

This post has been edited by MoneyTalks: 25 Feb 2017, 21:05


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 27 Feb 2017, 13:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




Am initiat acest post nu pentru discutii si confesiuni .poate chiar frustrari prima fiind a mea,scopul era sa strangem informatii legale si avizate,chiar relatari ale unor persoane care s-au confruntat cu asa ceva.Era vorba de amenzi de circulatie pt depasirea vitezei,extindem si cu alte feluri de amenzi.Revenind la prima idee,am reusit sa platesc prima amenda cu 45 lei comision la S...&S...,am trimis in germana o explicatie cu dovada platii la mail-ul din actele primite,pt cea din Bulgaria am gasit un site de-al lor unde poti plati cu cardul dar numai daca ai si procesul-verbal,nu e cazul meu,asa ca am rugat pe cineva sa o plateasca la banca in Bulgaria,ulterior dovada platii trebuie trimisa prin posta la politie,voi reveni cu detalii.Pt amenzile luate in Franta se poate plati cu cardul pe un site frantuzesc,la fel si pentru Italia.

This post has been edited by redpipe74: 27 Feb 2017, 13:06


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Feb 2017, 14:59
Post #14


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pentru amenzile din FR va recomand cu incredere site-ul:

https://www.amendes.gouv.fr

sau cautati pe google play ori dupa caz la Mar ... aplicatia ... scanati QR code-ul de pe amenda sosita, dati cu cardul si in 2 minute s-a rezolvat.

This post has been edited by cj98czh: 27 Feb 2017, 15:00


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Feb 2017, 16:00
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 11:37)
Deci sa ma astept si eu la acelasi lucru in Austria?

Am 30 euro luati pentru parcare. Nu i-am platit pentru ca sincer m-a frustrat maxim.
*



Pe scurt..ai furat statul austriac, ti-a dat amenda..si ai mai furat odata, neplatind-o..si tot tu esti frustrat ?! radmasa.gif Pacat ca nu te molipsesti cu putina civilizatie..si sa scapi de mentalitatea romaneasca...daca tot spui ca umbli pe acolo. Poate peste 100 de ani. Regulile sunt puse sa fie respectate.

This post has been edited by argon: 27 Feb 2017, 16:05


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 28 Feb 2017, 09:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




Italia -www.emo.nivi.it ,Bulgaria -epay.bg/pay/kat/ se gaseste pt descarcat si din App store,insa aici ai nevoie de procesul-verbal bulgaresc.Nu am folosit niciunul dintre ele,insa se poate plati cu cardul.

This post has been edited by redpipe74: 28 Feb 2017, 09:17


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 22 Mar 2017, 15:01
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




Am un prieten care a primit amenda (radar) din Bulgaria (inregistrata in iulie 2016). proces verbal tradus, poza (facuta noaptea) , instructiuni de plata. S-a interesat in diverse locuri unde i s-a comunicat ca amenzile primite in Bulgaria chiar se executa prin ANAF daca nu sunt platite in timp.
Asa ca, e bine sa fie platite si data viitoare cu moderatie caci drumurile din Bulgaria s-au umplut de radere fixe.


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
DragosG Logan Ambition Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius71
post 19 Sep 2017, 07:55
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 September 17




redpipe74:

Te rog să detaliezi cum ai achitat amenda de Austria, că eu nu am înțeles.

This post has been edited by Marius71: 19 Sep 2017, 07:57


--------------------
Hyundai ix35 4WD 2.0 GDi 166cp 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Sep 2017, 12:52
Post #19


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




O sa ai de asteptat: LAST ONLINE 23rd march

Si daca tot s-a dezgropat topicul:
QUOTE(DragosG @ 22 Mar 2017, 15:01)
data viitoare cu moderatie caci drumurile din Bulgaria s-au umplut de radere fixe.
*


Cam care drumuri?

Tocmai am venit dupa 2 saptamani prin BG, am umblat pe o gramada de sosele.
Catre Sofia, dinspre Sofia, pe la mare, pe la munte, pe la deal, pe autostrazi...

Stii cate radare fixe am vazut in aprox 2000 km? Fix 1. Si ala pus in loc vizibil si orcicum anuntat pe waze.

Sau afirmatia e din ciclul celor 2 teme deja consacrate: 1. bulgarii stau la panda cu radarul si 2. iti fura masina ?

This post has been edited by vallixx: 19 Sep 2017, 12:53


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 19 Sep 2017, 13:19
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




O sa postez si pe topicul bulgaresc. Radarixe BG: http://paralax.org/garmin/


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 21 Sep 2017, 07:13
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




@Marius71

Hartia pe care primesti prin posta o traduci cu google translate (asta daca nu stii germana). Dupa ce te chinuiesti un pic, o sa vezi ca ai instructiuni clare cum se face. In principiu ti se da un cont si suma de plata si mai multe modalitati. Eu am folosit transferul on-line, intre contul meu (in €) si al lor. Indiferent de metoda aleasa trebuie sa specifici pe ordinul de plata numarul de referinta al amenzii (pe care il gasesti tot pe hartia primita prin posta).

La francezi e mai simplu. Am luat in vara 45 € in Franta ptr. depasire de viteza pe autostrada, unde era restrictie 110Km/h, iar eu am avut 118Km/h. Nu stiam ca la francezi la radarele fixe nu e valabila marja de 10 km/h ca in toata Europa, ca ei sunt mai cu mot! Mi-au trimis amenda acasa, tradusa in romana (perfect!), unde imi explicau ca marja de eroare admisa a fost 6 Km/h, deci am depasit viteza legala admisa pe sectorul respectiv cu 2 km/h! Amenda am platit-o cu cardul pe un site al lor, unde am introdus numarul de referinta al amenzii si mi-a afisat direct toate datele (asa nu ai cum sa gresesti). Apoi am platit simplu (on-line cu card bancar). Mi-au si multumit la sfarsit!... rolleyes.gif

This post has been edited by drrond: 21 Sep 2017, 07:21


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 21 Sep 2017, 09:42
Post #22


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




auch... 45 de euro pentru 2km/h


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Sep 2017, 11:00
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




45 este cea mai mica si se merge cu multiplu de 45 ...

21 Sep 2017, 12:03:
QUOTE(drrond @ 21 Sep 2017, 08:13)
Nu stiam ca la francezi la radarele fixe nu e valabila marja de 10 km/h ca in toata Europa
*



Te inseli cu toata europa ... eu am laut-o in Austrie cu 84 pe limita de 80 ... aia cu 10... este cam pe la noi ..

This post has been edited by cj98czh: 21 Sep 2017, 11:03


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Sep 2017, 11:21
Post #24


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Creca la noi iesea revolutie daca se propunea asa sanctiuni.

Si stiu, noi nu ne permitem la salariile noastre, dar fix asta este ideea, sa nu ne permitem amenzile. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 21 Sep 2017, 11:34
Post #25


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2017, 12:00)
45 este cea mai mica si se merge cu multiplu de 45 ...


Adica treapta urmatoare de amenda e 45x45, adica 2025 euro? blink.gif


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 21 Sep 2017, 11:49
Post #26


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 21 Sep 2017, 11:21)
Creca la noi iesea revolutie daca se propunea asa sanctiuni.

Si stiu, noi nu ne permitem la salariile noastre, dar fix asta este ideea, sa nu ne permitem amenzile. smile.gif
*



Eu as fi de acord cu asa sanctiuni. Doar ca as avea pretentia sa fie aplicate toate, nu doar alea pentru radar.

Si alea pentru parcare in loc nepermis, depasire, mers nejustificat pe benzile superioare, BLOCAREA INTERSECTIILOR atunci cand nu ai unde sa te duci (RATB included), trecut pe rosu, neacordare de prioritate, intrat in autostrada fara a utiliza banda de accelerare ca sa ajungi macar la 90km/h.....si inca cateva care fwt traficul aiurea dar pe care nu le sanctioneaza nici dracu pentru ca e mult mai usor sa stam la panda in boschet.

Aaaa si sa nu se excepteze nici pietonii care traverseaza pe unde li se scoala sau pe rosu. Sau regulamentar dar asa in dorul lelii, la pierderea timpului, si eventual si ostentativ la adresa soferului.

This post has been edited by vallixx: 21 Sep 2017, 11:53


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Sep 2017, 12:07
Post #27


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Semnalizare frate. Cand ai vazut ultima data o amenda pentru nesemnalizare? Opresc idiotii in mijlocul drumului din senin. Sau schimba brusc banda.
Mai sunt aia care semnalizeaza in timp ce iau volan. Pentru ce dracu ai mai semnalizat? Sau nu intelegi care e ideea cu semnalizarea?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Sep 2017, 13:29
Post #28


membru


Group: Members
Posts: 4.516
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(Wolfman @ 21 Sep 2017, 11:34)
Adica treapta urmatoare de amenda e 45x45, adica 2025 euro? blink.gif
*



Alea de care zici tu-s puteri.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 21 Sep 2017, 14:59
Post #29


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2017, 11:00)
45 este cea mai mica si se merge cu multiplu de 45 ...
..
*



pentru depasire sub 20 kmh in afara orasului e cea mai mica amenda, 68E normala, 45E micsorata (daca nu contesti si platesti in 15 zile).

pentru restul depasirilor de viteza platesti 135E, cu 90E cea micsorata, diferenta e in cate puncte pierzi.

pentru depasiri peste 50kmh pedeapsa e stabilita de judecator, la tribunalul de politie.

pentru radarele fixe viteza retinuta e cu 5% mai mica decat cea indicata. pentru radarele mobile, cu 10% mai mica.

https://www.legipermis.com/infractions/exces-de-vitesse.html


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Sep 2017, 15:05
Post #30


membru


Group: Members
Posts: 4.516
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(Han Solo @ 21 Sep 2017, 14:59)


pentru depasiri peste 50kmh pedeapsa e stabilita de judecator, la tribunalul de politie.


*



Nu doar la recidiva?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:03
Forum Renault