DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot usi....

Rott_Cora
post 16 Sep 2010, 20:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 September 10




Salutare tuturor, ma numesc Bogdan si este primul meu post pe acest forum......daca gresesc cu ceva imi cer scuze de pe acum.
Binenteles ca primul post e si cu o problema sad.gif din pacate.
Am un Logan din 2005 cumparat de nou de care sunt foarte multumit, are 54000Km si pana acum merge ireprosabil, in afara de revizii nu am bagat un leut in el.
Problema: de ce timp a inceput sa imi scartaie in mers portiera dreapta si acum am vazut ca a inceput si cea din stanga (ambele fata).
Din ce am cercetat eu pe acolo totul pare in regula, dar totusi de ce scartaie? cineva mi-a spus ca sa tratez chederele si va disparea acest zgomot obositor. Mentionez ca nu am tratat de cand am masina chederele.
A mai patit cineva asa ceva? cum se rezolva?
Va multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2005 - CT 97 ASV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ostilu84
post 16 Sep 2010, 21:33
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 16 December 07
From: Dragasani , Valcea , Romania




Uite aici ceva de lecturat. Doar 84 de pagini pe tema placuta a zgomotelor neplanificate din logan: Scartaieli
La loganul pe care il am la serviciu troncane toate usile.

Cuiul de la fiecare usa este imbracat de un manson de plastic, care intimp se uzeaza, face joc, iar usitele fiind micute si usoare, incep sa danseze provocand gadilatul in mod neplacut al urechii. Am vazut ca unii mecanici dau cu vaselina pe acel cui, mie mi se pare aiurea, te poti atinge de el si asa iti strici ziua.

Solutia ar fi sa schimbi sau cuiul cu totul, sau doar mansonul. Nu stiu insa daca cel din urma se gaseste separat, ca as lua si eu.


Succesuri!


L.E. Asta este la mine. Problema necesita studiu individual, eventual demontarea fetelor de usi, strangerea a ce se poate strange din interiorul usii, etc...

This post has been edited by ostilu84: 16 Sep 2010, 21:37


--------------------
Dacia Solenza 2004 - VL-43-***
Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala! (Tudor Octavian)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 17 Sep 2010, 15:44
Post #3


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Rezolvarea e si mai simpla (se practica si la alte marci) si consta in urmatoarele etape:
1. Se deschide usa cu probleme
2. Se ia una bucata rola banda adeziva electrica (neagra de preferinta, dar poate fi si de alta culoare:))
3. se infasoara de 2 ori pe cuiul respectiv
4. se baga putina vazelina in inchizatoarea de la usa
5. Se inchide usa cu probleme

Daca usa mai scartaie se va repeta pasul 3 (recomand sa se scoata banda pusa si sa se infasoare o alta (de 3x, de 4X)). La mine cu 106000km (tot din 2005) s-a rezolvat prima data in reprezentanta acu vreo 2 ani, si am mai schimbat eu o data banda relativ recent.

Am intrebat la un moment dat daca merita schimbat si mi s-a spus ca e scump si nu merita, prin urmare am apelat la solutia descrisa mai sus.

Cu bine


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rott_Cora
post 20 Sep 2010, 14:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 September 10




O sa incerc saddan si metoda cu banda de izoler, am dat pe chedere cu o crema de maini si surprinzator a disparut zgomotul....dar nu a tinut decat 2 zile.
O sa comand un produs special pentru intretinerea chederelor.


--------------------
Dacia Logan 2005 - CT 97 ASV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_h82
post 20 Sep 2010, 15:02
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 October 07
From: Arad




Metoda descrisa de Saddan este eficienta si cea mai putin costisitoare. La fel am rezolvat si eu.....depinde cat de des sunt folosite usile (de ex taxi) poate sa tina o perioada destul de indelungata, iar apoi se repeta operatiunea. happy.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS+ (cu clima) - AR 19 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 20 Sep 2010, 15:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




progresul e uimitor...am trecut de la sarma si ciocan (folosite la repararea vechilor dacii) la banda si crema de maini radmasa.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 22 Sep 2010, 08:11
Post #7


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(EUGEN2008 @ 20 Sep 2010, 15:06)
progresul e uimitor...am trecut de la sarma si ciocan (folosite la repararea vechilor dacii)  la banda si crema de maini  radmasa.gif
*



Nu cred ca e cazul sa particularizezi.... stiu caz concret la reprezentanta VW unde s-a aplicat metoda pe care am descris-o, asa ca.......


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rott_Cora
post 22 Sep 2010, 10:31
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 September 10




QUOTE
4. se baga putina vazelina in inchizatoarea de la usa

Unde mai exact? acolo unde se baga cheia sau acolo unde vine cuiul usi?
Scuza-ma dar nu imi dau seama.


--------------------
Dacia Logan 2005 - CT 97 ASV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Sep 2010, 11:00
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E destul de greu de bagat vaselina acolo unde "se baga cheia". Plus ca nici nu ajuta la miscarea usii.
Eu zic ca se baga in inchizatoare de pe usa unde intra cuiul percutor.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Sep 2010, 11:19
Post #10


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Asa repede se uzeaza furtunasul acela aflat pe cuiul in care agata usa? Loganul de la munca are 100.000 km si nu am sesizat sa se fi uzat excesiv aceasta teava mica aflata pe cui. Banda adeziva nu prea are efect pentru ca dupa cateva zeci de inchideri ale usii, deja se toceste si se ajunge iar la cui, fier pe fier.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 22 Sep 2010, 12:49
Post #11


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(klaus @ 22 Sep 2010, 11:00)
E destul de greu de bagat vaselina acolo unde "se baga cheia". Plus ca nici nu ajuta la miscarea usii.
Eu zic ca se baga in inchizatoare de pe usa unde intra cuiul percutor.
*



Ai punctat bine klaus....txalot
nu mi-am dat seama ca nu am fost suficient de explicit ca se greseaza acolo unde se freaca fier pe fier (sau pe ebonita, plastic, sau ce o fi) . Completez acum punctul 4 care va suna dupa cum urmeaza:

4. se baga putina vazelina in inchizatoarea de la usa
Atentie: nu introduceti vazelina in broasca de la usa (locul unde intra cheia)smile.gif

Cu bine tuturor

This post has been edited by saddan: 22 Sep 2010, 12:50


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 24 Sep 2010, 17:57
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 883
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




banda izoliera nu o dati pe deasupra plasticului ala negru ci desfaceti cuiul si dati pe partea metalica dupa care bagati fortat acel "furtunas"de plastic, in cazul acesta va tine mult mai mult.


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Sep 2010, 17:48
Post #13


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Degeaba se da cu banda de izolier sub bucsa de cauciuc, daca nu se da si intre ax si bucsa metalica in forma de L.

This post has been edited by IRONICK: 26 Sep 2010, 17:49


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 27 Sep 2010, 11:16
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Sunt pentru inlocuirea acelor prezoane de teflon cu prezoane care se folosesc in prezent la Logan/Sandero. Aceeasi problema am avut-o si eu. Am pus prezoane metalice si adio zgomote in usi. Poti face un test pe un drum de piatra cubica sa mergi cu usa putin deschisa...Te vei mira ca nu vei mai auzi nici un zgomot. Dupa, inchide usa si vei auzi iar acele scartaieli. Este destul de scump un astfel de prezon(35RON), dar vei scapa de zgomote....Si eu mai trebuie sa le schimb pe cele de pe spate, dar cum acele usi nu prea sunt folosite bucsele de teflon existente nu s-au uzat si inca nu scartzaie. Anyway, le voi schimba totusi....


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 7 Sep 2011, 21:34
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Salutare! La logan Ph1 se uzeaza mansonul de plastic de pe cuiul percutor. Si atunci incepe distractia: "joaca " portierele si scartaie de le ia mama naibii. Se inlocuieste acest manson din plastic cu un manson realizat dintr-un material cu rezistenta mecanica mai buna: teflon, poliamida, etc. In nici un caz nu inlocuiti cuiul percutor de Ph1 cu acel cui percutor de pe Ph 2. Sunt diferite, mansonul din plastic a fost inlocuit cu unul metalic iar broasca de la portiera este diferita de la un model la altul ( de la Ph 1 la Ph 2). Eu le-am inlocuit ( bucsele din plastic) cu unele realizate din poliamida( facute la strung la un mester in Cluj) .Am scapat de scartaieli si zgomote produse de portiere, portierele se inchid mult mai bine, cu zgomot plin.
Sper ca am reusit sa ajut cu aceasta informatie .
Drumuri bune tuturor!


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Sep 2011, 22:01
Post #16


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Desi se pot lua dimensiunile foarte usor cu un subler, daca le ai nu strica sa le impartasesti si pe alea.

In alta ordine de idei, ai schimbat doar bucsa, dar jocul intre cui si bucsa metalica intermedia pe care sta poliamida cum l-ai rezolvat? Ca si ala este o sursa de zgomote.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 4 Oct 2011, 13:36
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Salutare tuturor! Am sa masor bucsa sa va spun dimensiunile. De schimbat am schimbat doar bucsa , am pus multa vaselina intre elementele cuiului percutor, intre bucsa metalica intermediara, bucsa de poliamida si cui. Nu mai troncane usile la denivelari.
Bucsa din plastic, toate de altfel, erau foarte uzate, si simpla lor intoarcere la 180 de grade nu a rezolvat problema troncanitului decat pentru o scurta durata.
Marea mea problema este acum la chederele portierelor. Efectul glicerinei boraxate data pe chedere tine foarte putin, parerea mea. Am spalat masina la o spalatorie, si mi le-au uns " ba'etii" cu ceva unsoare, ca siliconu.....si scartaie acu' ca la balamuc la contactul dintre tabla portierei si chedere. Le-am curatat din nou, le-am degresat... dar scartaitul nu a disparut. Cred ca urmatoarea miscare va fi inlocuirea tuturor chederelor de pe masina, la portiere ma refer.


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 17 Oct 2011, 22:17
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Salutare tuturor
Am reusit sa scap de scartaitul portierelor pe chederele de cauciuc, problema postata mai sus.Le-am spalat si le-am degresat . la fel si zona portierei care intra in contact cu chederele.Porteierele le-am curatat cu WD 40 .Am gasi un flacon cu ceva spuma speciala pentru tratarea elementelor din cauciuc. Nu contine silicon si reda elasticitatea cauciucului. Am sters chederele acum o saptamana cu aceasta spuma, nu mai scartaie, a trecut si de proba ploilor, astept temperaturile negative sa vad cum se comporta.
Nu am retinut numele produsului, maine voi face un update pe aceasta tema pentru cei interesati.
Bucsele de poliamida care le-au inlocuit pe cele din plastic au fost executate putin mai mari . Nu am la indemana foaia cu dimensiunile finale, promit sa revin cu aceasta informatie.


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 18 Oct 2011, 06:03
Post #19


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




Pune si tu o poza cu produsul minune in care sa se vada clar datele de pe el ?


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Aug 2012, 21:10
Post #20


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am schimbat si eu bucsele de la bolturile usilor cu unele de poliamida. Am stricat ceva material pentru teste, dar au iesit exact cum imi doream. Jocuri foarte mici, doar cat sa permita o rotie usoara a bucsei (daca sunt fixe si nu se rotesc, apar zgomote din broasca). Dimensiunile le are mdaniel76, el s-a ocupat de executia lor dupa testele mele. Ca sa nu ma suspectati de reclama, chiar nu le stiu. S-a lucrat din zecima in zecimala, avand in vedere ca si cuiele de fabrica sunt facute intr-o toleranta.

This post has been edited by IRONICK: 5 Aug 2012, 21:29


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
male
post 22 Jun 2020, 17:00
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 25 April 09




Stiu ca ultimul post e de acum 8 ani dar pentru cei care mai au inca loganul o rezolvare (temporara) simpla rapida si cu piese originale
Se intoarce bucsa buclucasa de plastic cu partea din fata inspre spate (pentru ca incuietoarea nu calca pe mijlocul bucsei) si astfel acum incuietoarea va calca pe material nou si original.pana cand...


--------------------
dacia logan 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jun 2020, 09:29
Post #22


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pana cand pui izolir band pe ele.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 25 Jun 2020, 08:34
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11




Eu cand aveam Loganul am gasit la un magazin de piese auto niste bucsi negre de plastic de pus pe cuiul portierei.

Luasem vreo 8 si nu am mai avut probleme. Oricum cele mai uzate erau la usa soferului si acolo le schimbam mai des.


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:34
Forum Renault