DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moarte în Herăstrău - ATENȚIE la Podul Constanța, Pericol maxim la trecerea trenurilor, cu +100km/h

dizzy
post 13 Jun 2017, 10:07
Post #91


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Acu, cat de greu o fi sa te urci pe pod,
0) dai castile jos de pe gulie
1) te asiguri ca nu vine trinu'
2) treci repejor pe partea ailalta
cobori in partea ailantra.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 13 Jun 2017, 14:54
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Dupa inchiderea cu garduri a pasajului, propun si secarea lacului. S-ar putea sa considere niste cetateni care nu stiu sa inoate ca cea mai scurta cale e p'acolo pe sub pod.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 13 Jun 2017, 16:43
Post #93


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Uite ca poti fi si constructiv!


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 13 Jun 2017, 16:46
Post #94


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




io as seca lacu' si as face tot parcu' proprietati private cu vile. asa nimeni nu ar mai avea acces si ar fi si mai sigur blush.gif


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 13 Jun 2017, 17:47
Post #95


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Asa a facut Trump avere.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 13 Jun 2017, 18:45
Post #96


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(Han Solo @ 13 Jun 2017, 17:46)
io as seca lacu' si as face tot parcu' proprietati private cu vile.
*


si piste pt biciclisti, fara numar, sa moare cfr-u' sleep.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 13 Jun 2017, 19:41
Post #97


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Doar daca le face Tel-Drum.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jun 2017, 20:15
Post #98


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Bicicleta galbena @ 13 Jun 2017, 19:45)
si piste pt biciclisti, fara numar, sa moare cfr-u'  sleep.gif
*



Alea obligatoriu construite doar intre sinele de cale ferata ... sa aiba de lucru CFR-ul ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 14 Jun 2017, 13:27
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




ar merege, si viteza maxima la trenuri 18 km/h. Ar fluidiza traficul biciclistilor


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Jun 2017, 14:20
Post #100


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Hai 4, sa treaca si pensionarii.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 16 Jun 2017, 02:42
Post #101


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(corbex @ 13 Jun 2017, 14:44)
Zi nene, tu ce vrei? Scoaterea trenurilor in afara legii?
Nu, unde am cerut eu asa ceva? As vrea sa scot in afara legii nepasarea si dispretul fata de vietile de om pierdute din cauza dezinteresului, dar asta ar insemna sa sterg Romania de pe harta.
QUOTE(corbex @ 13 Jun 2017, 14:44)
Pentru ca pe carcalac il doare in poola si sta gramada, ca in film, pe marginea liniei, sa arate ce grozav e el?
Nea Corbex, cu scuzele si respectul de rigoare, dar matale ori un stii sa citesti, ori nu poti sa intelegi, ori nu vrei. Nu a explicat mai sus "carcalacul" de Solon cum era sa si-o ia in plina figura de la tren, doar fiindca s-a dat intr-o parte sa faca altora loc care erau deja pe pasarela? A fost nesimtit? Eu zic ca nu. Neatent? Cu siguranta. Important e ca a avut zile sa povesteasca ce s-a intamplat, sa invete ceva din asta si, speram eu, sa ii ajute pe altii sa-si schimbe un pic atitudinea si modul de a vedea lucrurile. Pentru mine unul e simplu: cu cat traficul creste, cu atat devine mai necesara imbunatatirea infrastructurii in zona, NU interzicerea accesului si in nici un caz intoarcerea spatelui pe motivul "scrie clar ca nu ai voie pe acolo si e ilegal"!
Sunt multiple motive pentru care accidente de genul asta se intampla, tocmai vi s-a dat un exemplu care nu are legatura cu nesimtirea. Daca ati ales sa-l ignorati ar trebui sa inchei cu "nu e problema mea", dar nu o fac fiindca imi pasa si stiu din propria experienta ca oamenii se pot schimba.
QUOTE(corbex @ 13 Jun 2017, 14:44)
Nu-i asa ca, daca intri pe rosu in intdrsectie si te omoara unul, statul e de vina? Voi, aia carora vi se rupe de orice regula, dati mereu vina pe altii. Faptul ca nu esti capabil sa percepi rrsponsabilitatea individuala, spune multe.
Tocmai responsabilitatea individuala e cea care ma face sa intervin in discutie, ca sa incerc sa responzabilizez lumea. Nu e suficient sa lasam pe seama parintilor <altora> si a <sistemului> (care o fi ala?) grija de a imbunatati conditiile de viata, ci trebuie ca intai noi insine sa incercam sa intelegem care sunt problemele, limitarile si cum putem sa le adresam. Prea usor lasam pe seama celor 7 ani de acasa educatia. Omul cat traieste invata.
Mai intreb si eu in continuare:
- De ce pe vasele de croaziera exista colace si barci de salvare? Credeti ca sunt suficiente sa salveze sute de oameni de la catastrofa? Nu, dar pot fi folosite pentru nesimtitii si idiotii beti care scapa peste bord cand isi fac selfies.
- De ce exista salvamontisti si salvamar? N-ar fi suficient sa punem peste tot semne cu inotul interzis, cataratul interzis s.a.m.d. si sa-i lasam pe nesimtiti, needucati, incapabili etc sa si-o fure?
- In Australia inotul e obligatoriu in scoli incepand cu clasa 1 si trebuie sa vii cu motive serioase pentru care copilul nu poate participa. De ce credeti ca se intampla asta, doar ca s-au gandit ei ca e interesant si fancy, sau ca asa o sa scoata mai multi campioni olimpici? Motivul principal e pentru a crea awareness in comunitate si a salva vieti. E diferenta intre a face ceva, a incerca sa atragi oamenii in discutie si a-i face atenti la consecinte si a nu face nimic.
Lumea uita un lucru esential: toti gresim. Merita sa platim cu viata pentru o greseala, atunci cand acea greseala putea fi prevenita?
QUOTE(mars @ 13 Jun 2017, 16:22)
Doar ca podul Baneasa e ala peste cere trece DN1. Pasarela nu cred ca are un nume, poate Herastrau smile.gif. Eu nu pricep de ce trebuie neaparat trecuta balta. Daca ai iesit la plimbare, nu te poti intoarce, mai ales cand vezi clar ca acolo nu a fost facuta nicio amenajare pentru pietoni sau biciclisti? E un parc, nu cred ca se duce nimeni la munca pe jos pe acolo, nu e ca si cum mancarea s-ar gasi numai pe o parte a lacului.
N-ai de unde sa stii tu de ce trece lumea pe acolo. E un parc, cum ai zis si imbunatatirea accesului pietonal (inclusiv al pensionarilor in baston sau scaun cu rotile!), al biciclistilor, skater-ilor etc e un semn de progres, semn ca intr-adevar comunitatii ii pasa. Inca o data, e vorba de cum vezi lucrurile, reactiile sunt:
1. Voi: "Ce cauta nesimtitii aia pe pasarela? Nu scrie clar ca nu ai voie acolo? De ce sa fac ocol la lac? (Pentru ca pot?)"
2. Doi copii: "Sa construiasca un pod deasupra celui de cale ferata, sa instaleze semafoare pentru pietoni la pasarela, sa instaleze porti automate".
Se observa cumva diferenta de perspectiva? Intre a nu face nimic si a face ceva? Nici nu cred ca are legatura cu simtul practic, ci doar cu intentia de a imbunatati ceva.
Trebuie timp ca lumea sa realizeze ca legile exista nu pentru a interzice ceva si a ne pazi de noi insine, ci pentru a ne face viata mai buna, mai placuta, mai sigura. Oamenii nu sunt nesimtiti, nepasatori si dezinteresati din nastere, dupa cum nici nu devin dintr-o data intelegatori dupa ce si-au primit cei 7 ani de acasa de educatie, e un proces care dureaza toata viata.

This post has been edited by adip: 16 Jun 2017, 03:35


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Jun 2017, 06:52
Post #102


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(adip @ 16 Jun 2017, 03:42)
2. Doi copii: "Sa construiasca un pod deasupra celui de cale ferata
*



Ar fi lux ... pod deasupra liniilor de 20.000V ... daca se poate si din metal ... mai bine ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 Jun 2017, 07:04
Post #103


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




E simplu - copii naivi, adultii realisti.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 16 Jun 2017, 09:04
Post #104


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(cj98czh @ 16 Jun 2017, 14:52)
Ar fi lux ... pod deasupra liniilor de 20.000V ... daca se poate si din metal ... mai bine ..
A fost una din solutii, sunt convins ca sunt altele mai bune, ca cele cu portile automate si semaforizarea, pe care tot ei le-au sugerat dar ai preferat sa iei din ce-am scris doar ce-ti trebuie ca sa o dai in caterinca.
QUOTE(R19/16v @ 16 Jun 2017, 15:04)
E simplu - copii naivi,  adultii realisti.
radmasa.gif Asta cu realismul e absolut exceptionala radmasa.gif Sigur nu voiai sa zici adultii miserupisti? De cand durerea in dos e realism? A, daca voiai sa zici fatalism, aia intelegeam. In Romania s-a mers dintotdeauan pe principiul "nu se poate, dom'le, daca nu se poate, nu se poate si cu asta basta, ia lasati-ma in pace!"
Copiii macar au venit cu solutii practice, voi cu ce veniti in afara de mistocareala ieftina?
Dupa cum ziceam, e nevoie de timp ca mentalitatile sa se schimbe.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Jun 2017, 09:13
Post #105


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Laa adip ... selectia naturala este cea mai buna ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 09:24
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(adip @ 16 Jun 2017, 09:04)
Asta cu realismul e absolut exceptionala  radmasa.gif Sigur nu voiai sa zici adultii miserupisti? De cand durerea in dos e realism?
*

Ba el a zis bine. Tu le încurci.
Adulții miserupiști sînt ăia pe care-i lovește trenul într-un loc în care ei n-ar trebui să se afle (și care mai poartă și căști în momentul ăla, adică duc miserupismul pînă la extrem, nu umblă cu jumătăți de măsură).
Adulții realiști sînt ăia care înțeleg că banii publici sînt o resursă limitată și că există lucruri mai utile pe lume decît salvarea miserupiștilor. Cu banii cu care ai construi un pod pentru miserupiști poți să faci altceva, care să salveze niște vieți care chiar merită salvate.

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2017, 09:32


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Jun 2017, 11:10
Post #107


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Cunoscand cat de cat atitudinea CFR-istilor, va spun ca ar fi mult mai ieftin si rapid sa faci un pod mai la vale cu 20m. si sa inchizi complet circulatia pe podul chefereului.
Pan ala urma faci un pod pentru pietoni si biciclisti, nu pentru tinut tancuri pe el sau trenuri.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 16 Jun 2017, 11:26
Post #108


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(cj98czh @ 16 Jun 2017, 17:13)
Laa adip ... selectia naturala este cea mai buna ...
E si asta o solutie. Mai de Ev Mediu timpuriu, dar este.
QUOTE(VladSoare @ 16 Jun 2017, 17:24)
Ba el a zis bine. Tu le încurci.
Adulții miserupiști sînt ăia pe care-i lovește trenul într-un loc în care ei n-ar trebui să se afle (și care mai poartă și căști în momentul ăla, adică duc miserupismul pînă la extrem, nu umblă cu jumătăți de măsură).
Adulții realiști sînt ăia care înțeleg că banii publici sînt o resursă limitată și că există lucruri mai utile pe lume decît salvarea miserupiștilor. Cu banii cu care ai construi un pod pentru miserupiști poți să faci altceva, care să salveze niște vieți care chiar merită salvate.

Detii tu monopol pe decizia cine trebuie salvat si cine nu? Pe ideea ta Solon trebuia sa moara acolo, asta vrei sa zici?

QUOTE(dizzy @ 16 Jun 2017, 19:10)
Cunoscand cat de cat atitudinea CFR-istilor, va spun ca ar fi mult mai ieftin si rapid sa faci un pod mai la vale cu 20m. si sa inchizi complet circulatia pe podul chefereului.
Pan ala urma faci un pod pentru pietoni si biciclisti, nu pentru tinut tancuri pe el sau trenuri
Excelent, uite o solutie care scoate CFR din discutie complet. Deci putem fi si constructivi, doar sa vrem. Un pod nou, facut de la zero, cu acces pentru biciclisti, role, persoane cu dizabilitati etc e probabil solutia cea mai buna.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 11:31
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(adip @ 16 Jun 2017, 11:26)
Detii tu monopol pe decizia cine trebuie salvat si cine nu?
*

Nu neapărat, dar dacă ar trebui să dau un leu pentru salvarea unei vieți, și aș avea de ales între a-l da unui spital de copii și a-l da pentru construcția unui pod pentru miserupiști, eu unul știu ce variantă aș alege.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 16 Jun 2017, 11:40
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Da-l in ma-sa de pod pietonal ca nu e avere ! Ca chestie, in America n-ai fi dat de situatia asta. Si-ar fi luat-o la greu atat CFR-ul si primaria pentru ca pericliteaza viata oamenilor.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 12:12
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




În America o iei la greu că periclitezi viața hoțului dacă alunecă pe gresie în casa ta. Țara aia nu e un exemplu potrivit.

În Germania am văzut locuri marcate cu "Achtung! Lebensgefahr!" (adică atenție, pericol de moarte) pe lîngă traseele turistice, pe care le-ai fi putut depăși ușor și cădea în prăpastie. Dar nu le depășea nimeni. Nu s-au gîndit să încadreze poteca turistică între două ziduri de beton, ca să nu poată muri miserupiștii pe care-i doare-n părțile moi de reguli. Ce înapoiați, dom'le... Au pus un semn și s-au cărat, s-au spălat pe mîini, în loc să ia măsuri serioase. Rușine! laugh.gif

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2017, 12:22


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 16 Jun 2017, 12:24
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Va certati degeaba! Pe podul ala trec o gramada de ciclisti, alergatori, oameni care se duc la munca(da, cunosc oameni care stau pe la casin si trebuie sa ajunga pe la ficusului si o iau prin parc). Nu o sa se rezolve nimic. Asa cum pasarela aia o stiu eu de 30 ani nu o sa se schimbe nimic.
Si da, cretin/necretin cum e Solon-ul, tot o sa alerg maine dimineata pe acolo. Doar ca atent la tren si fara casti. Caci, ATENTIA e totul.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 12:33
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Solon @ 16 Jun 2017, 12:24)
Doar ca atent la tren si fara casti. Caci, ATENTIA e totul.
*

Exact. Ai pus punctul pe i. up.gif
Pe podul ăla se poate merge în siguranță așa cum e.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 16 Jun 2017, 12:37
Post #114


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




mdeci, nu se justifica cheltuiala in niste porti incuiate ca sa protejeze de ei insisi niste adulti iresponsabili.

mah bejeati, nu cre'ca e cineva complet ferit de darvinisme d'astea sociale. e bine ca sunteti asa de categorici, certitudinile sunt grozave.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 12:41
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Dacă am de ales între
1. ca adultul iresponsabil să cadă în lac
și
2. ca adultul iresponsabil să-mi sară mie în fața mașinii și să trag eu ponoasele timp de doi ani de zile, iar la final să rămîn și fwtut și cu banii luați,
atunci eu prefer varianta 1. Măcar îi mai filtrează pe ăia care au șanse să ajungă în varianta 2.

Chiar azi am văzut unul trecînd bine-mersi cu bicla pe trecerea de pietoni, cu căștile pe urechi, fără să-i pese de nimic. Dacă ăsta ar cădea în lac, eu unul nu mi-aș irosi lacrimile pentru el. Pentru că știu că dacă-l ating cu mașina, nimeni nu va vărsa o lacrimă pentru mine.

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2017, 12:45


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Jun 2017, 12:46
Post #116


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(VladSoare @ 16 Jun 2017, 13:12)
În America ....

În Germania ...
*



America, la fel ca si Australia, se incadreaza la nanny-state. Al naibii daca inteleg di ce. Ii lasa sa se joace ca tampitii cu puscoacele, da' n-au voie sa mearga cu mai mult de 100 kph pe autostrazi.

in Jermanik ii lasa inclusiv sa bea o bere dupa care sa vada daca prind top speed-ul masinii, da' aia stiu ca daca fac o nefacuta, o sa si-o iau cat incape. bine, si-n state cica-i lasa, da' aia nu-i bere, ii pishwasser.

Ce ai prefera sa aiba oamenii din jurul tau? O carte lunga de legaleza pe care s-o tot completeze cu tampenii (pe sub poduri, liniile de alimentare ale trenului trebuie dotate cu umbrele), sau bun simt si-un set de ochi pe care-i mai si belesc in jurul lor?
Io clar votez cu a doua optiune.

This post has been edited by bucatzel: 16 Jun 2017, 12:47


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 12:48
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




up.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 16 Jun 2017, 13:05
Post #118





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Nu prea pot decide daca initiatorul se crede la "show de seara" sau e in campanie electorala tip ... mai bina lasa, fara politica.
Reuseste sa se contrazica cu o gratie demna de o cauza mai buna, si nu o doar pe o tema.

Mie mi-a placut aia cu "ăuernes”-ul din Australia. Ne mai spui cum este pe acolo, la tine? Acolo daca te pui in fata trenului se opreste trenul, coboara si te roaga frumos sa te dai la o parte? Sau cum e cu ”ăuernes”-ul prin Maralinga?

”ăuerness”-ul din Romania zice ca atunci cind am inceput sa ma tin pe picioare si sa inteleg limba romana mi s-a bagat in cap asta: ”nu ai ce cauta vreodata pe sine! sinele nu sint loc de plimbare si trenul nu opreste pentru orice prost!”. Era alta epoca, e adevarat. Pentru ”miserupistii” astia mai noi nici limba romana, nici bunul simt nici „ăuernes”-ul nu mai inseamna nimic.


PS: 1. podul Constanta e ala de trece peste Calea Griviței, înainte de intersectia cu Chitila / Bucureștii Noi.
2. Intrebarile sint retorice: stiu ca nu o sa raspunzi (cum nu ai facut-o nici la intrebarile directe ale celorlalti, mai sus) si nu ma intereseaza deloc sa citesc o betie de cuvinte fara nici un fel de sens, dar „logice si justificate”. Succes in campania electorala pentru care te antrenezi! (si God/Dumnezeu/Allah/Budha/Manitou/Vishnu etc. sa ii aiba in paza pe cei pe care ii reprezinti).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 16 Jun 2017, 13:59
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Intre timp accesul in zona a fost interzis si plantati paznici


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 16 Jun 2017, 14:25
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Tardiv, dar mai bine decat niciodata.
Cei doi centi, ai mei:

1. Podul "Herastrau" nu e pentru pietoni, e zona de siguranta feroviara, practic, n-ai ce cauta la mai putin de 10m de sina de cale ferata. Scarile de access catre pod ca si asa zisa pasarela pietonala sunt in fapt o zona de access si vizitare pentru personalul tehnic, revizorul de cale ferata.

2. Am lamurit la #1 ca legal vorbind, daca te calca trenul cand biciclesti pe pod, esti bun de plata. Problema reala e ca Primaria nu a facut o pasarela pietonala si nu ai pe unde sa o iei. (nu sta nimeni sa iasa in dn1 ca apoi sa revina pe la clubul diplomatilor, majoritatea nici nu stiu drumul)
Mai mult decat atat a inchis ani la randul ochii si s-a facut ca nu vede cum mii de oameni trec ilegal pe podul CF punandu-si viata in pericol.

PS: eu nu-mi dau seama cata minte poti avea sa te urci pe pod sau pe vagon sa-ti faci selfie. Pana si un copil de scoala primara intelege ca e "pericol de moarte". La 20-30 de ani intelegi deja ce-i ala camp generat de o linie de inalta tensiune la 27.000V si cum se produce un arc electric. Si-atunci ce mama lui proces verbal cauti la jumate de metru de fir ?


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:22
Forum Renault