DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pretul benzinei - limita suportabilitatii

Pretul benzinei - care valoare reprezinta limita suportabilitatii?
 
Pretul actual (aprox. 25.000 lei/l) este deja greu de sustinut [ 67 ] ** [32.68%]
30.000 lei/l [ 45 ] ** [21.95%]
35.000 lei/l [ 38 ] ** [18.54%]
40.000 lei/l [ 24 ] ** [11.71%]
Chiar si un pret de peste 1 EUR/l nu ma ingrijoreaza [ 30 ] ** [14.63%]
Total Votes: 204
Guests cannot vote 
FiveThreeFive
post 19 May 2004, 13:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Am auzit azi (19 mai) la radio un anunt privind majorarea accizelor la combustibili, din iulie 2004. Nu s-a spus si care vor fi preturile dupa scumpire.

De curiozitate, plecand de la ideea ca situatia voastra financiara ramane cea din momentul actual (nu se schimba major), care considerati ca este nivelul de pret al unui litru de benzina, peste care ati fi fortat sa renuntati drastic la deplasarile cu masina?
Evident, ma refer la cei care suporta costurile deplasarilor din propriul buzunar.

Pentru a fi relevante, optiunile din chestionar sunt in trepte de cate 5000 lei. Va rog votati obiectiv.
Precizare adaugata ulterior: Este, desigur, vorba de pretul benzinei normale fara plumb CO95.

Obs: Chestionarul ruleaza pe o perioada de 60 de zile.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 19 May 2004, 13:35
Post #2


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




#$%##%-ar accizele cu totul. Parca vad ca dupa ce cresc accizele, va atinge si barilul pretul maxim din toata istoria comertului si vor creste astia din nou pretul benzinei, sau sare dolarul sau euro sau orice, gasesc ei ceva.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 19 May 2004, 13:41
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ca sa-i fac in ciuda lu' Georgica....lu' tractorasu' meu i se rupe de pretul benzinei, poa sa fie si 100.000 litrul!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 May 2004, 13:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




De la 1 iulie se vor scumpi benzina, tigarile si alcoolul

Dupa 1 iulie, un nou val de scumpiri in lant va lovi Romania, din cauza majorarii accizelor la benzina si motorina. Astfel, potrivit calendarului stabilit in negocierile cu oficialii de la Bruxelles, acciza la benzina cu plumb va creste cu 10 euro/tona, in timp ce la benzina fara plumb va fi mai mare cu sase euro/tona. Aceasta, in timp ce la motorina se va plati cu 20 euro/tona mai mult.

Cea mai spectaculoasa crestere se va inregistra insa la alcool si la bauturile alcoolice distilate, unde majorarea va fi de la 150 la 280 de euro pe hectolitrul de alcool pur. Aceasta se va traduce in preturi mai mari la vanzare cu 80%-100%, dupa cum declara Romulus Dascalu, presedintele patronatului Garant.

Potrivit calendarului de crestere a accizelor, stabilit anul trecut, pana la finele lui 2006, respectivele taxe vor trebui sa fie la acelasi nivel cu cel practicat in tarile comunitare. Produsele cuprinse in lista sunt uleiurile minerale, tutunul, alcoolul si bauturile alcoolice.
Alexandra Patrascu
Gardianul - 19/05/2004


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 19 May 2004, 13:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




OK, haideti sa nu deviem:
1. Daca vi se rupe de pretul benzinei, pentru ca aveti Diesel, nu votati. Pentru caterinca puteti posta un reply, dar nu alterati rezultatul poll-ului printr-un vot aiurea.
2. Chiar daca aveti Diesel, am o veste foarte buna: este evident ca pretul motorinei va urma o crestere similara cu cel al benzinei.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 19 May 2004, 14:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Nu pretul benzinei/motorinei ma ingrijoreaza. Este clar ca o sa ajunga la nivelul de 1 euro pana in momentul mult doritei aderari la UE. Cel mai tare ma ingrijoreaza nivelul salariului meu in euro.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 19 May 2004, 14:16
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




Credeti ca dupa scumpirea carburantului se vor rari autoturismele de pe strazi?
Oamenii o sa carcoteasca o zi doua, apoi vor face din nou plinu`


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 19 May 2004, 14:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Da or sa faca un plin, doua si la sf de luna or sa se imprumute sa plateasca intretinerea. Si atunci n-or sa aiba de ales. Interesant totusi ca s-au hotarit sa rupe traditia sai sa faca majorari in campanie electorala. O fi de bine .... o fi de rau ...... or sint siguri pe preferintele bizonului roman ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 May 2004, 14:51
Post #9


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




UE-le mortilor si ranitilor!!! Grijania voastra de imbuibati nemernici, ati vrut UE si NATO, de n-ati mai avea odihna pina nu v-oi zice eu!!! 'r-ati ai dracu' cu tot neamu' vostru de dobitoci congenitali, minca-v-ar trifazatu' pe toti, sa va manince!!! Stau cu mina-ntinsa pe la toate japitele ca sa ma primeasca la ei in "bisericuta" si ei ma jecmanesc de toate cele.... :vmad:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvy
post 19 May 2004, 16:58
Post #10


Razvy


Group: Members
Posts: 97
Joined: 3 August 03
From: Bucuresti




Este normal ca pretul la benzina/motorina sa creasca. Pana in 2007 trebuie sa urmeze trendul pretului din UE, pt. ca altfel trec ungurii granita si incarca benzina de la noi la jumatate de pret. Nu ar fi corect. Problema e alta. Salariile noaste de ce p... mea nu cresc??? proportional cu marirea respectiva. Poate sa ajunga si la 1E litrul, si asa va ajunge in curand, daca as avea 2.000 E pe luna m-ar durea in stalp, asa daca nu am normal ca orice leut in plus ma doare la buzunar si nu pot decat sa ii f.. in gura pe conducatorii nostri mandri si dragi.


--------------------
Renault Fluence 1.5 Dci 110 CP cu motor ! 2010 Privilege
Si iar e vineri !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 19 May 2004, 21:18
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cam 30k pe litru as indura. Mai mult nu cred. De fapt tot as indura ca nu am ce-i face dar m-as deplasa cu masina doar in cazuri de stricta necesitate si, la o adica, traiasca RATB-ul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 20 May 2004, 05:15
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Bogdane! DEJA e 30k/litru!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lynu
post 20 May 2004, 06:10
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 9 April 04
From: Iasi




benzina cu plumb se scumpeste cu 300-400 de lei
benzina fara plumb cu 200-300


--------------------
A face pe prostul la timpul potrivit e cea mai mare întelepciune. (Cicero)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 20 May 2004, 06:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Scumpirile se pun in practica de la 1 IULIE! Pentru cei care au diesel, am o veste proasta: la benzina se mareste acciza cu 2,4 %, in timp ce la motorina se mareste cu 9%!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu
post 20 May 2004, 07:29
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




La OMV benzina de 98 (care spun ei ca este import Austria) in mai putin de 2 luni s-a scumpit cu 2000 lei. Am alimentat ieri: pret 31990lei/l.


--------------------
Dacia Break CLI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 20 May 2004, 07:39
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Imi bag picioarele in motorina lor :!: :vmad:


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 20 May 2004, 08:09
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




Este normal ca pretul carburantilor sa creasca pentru ca pretul petrolului a crescut foarte mult iar marjele de profit rezultate in urma rafinarii sunt foarte mici. Singura exceptie o face Petrom care rafineaza in mare parte petrol din productia proprie, dar pe de alta parte acest avantaj este anulat de numarul foarte mare de angajati raportat la cifra de afaceri. Faptul ca noi inca vehiculam un salariu mediu de 100 Euro si vom avea un pret la carburanti apropiat de cel din UE nu arata decat ca in economia romaneasca reforma exista dar lipseste cu desavarsire......


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 20 May 2004, 21:57
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Pana in momentul in care scriu acest post, la poll-ul de mai sus, votasera 36 de useri, dintre care 19% (!!) erau de parere ca, din punctul lor de vedere, chiar daca veniturile lor raman la nivelul actual, ii doare in twin pix daca pretul benzinei ar trece de 1 EUR / l (deci practic s-ar dubla).

Este un procent neasteptat de mare. 19% inseamna, practic, 1 din 5... Ma asteptam ca procentul celor pe care nu-i deranjeaza un pret mai mare de 1 EUR/l sa fie de maxim 5..6%. Poate in zilele urmatoare vor mai vota si altii, iar acest procent se va schimba.
Totusi, am incercat sa-mi explic rezultatul (sa-i zicem, partial) de pana acum.:

VARIANTA 1. Cei 19% au venituri la nivelul din tarile dezvoltate din UE (Germania, Franta, etc.), si atunci se explica optiunea lor. OK, nimic de comentat - dar oare 1 din 5 useri de pe daciaclub.ro castiga 1500+ EUR / luna?! Fantastic, baieti. Ma intreb daca nu ati gresit forumul - aici e totusi forum pentru posesori Dacia; poate e bine sa petreceti mai mult timp pe forumul de posesori Porsche, Ferrari & Co.

VARIANTA 2. Au votat cei care au masini cu motoare Diesel + cei care nu platesc din propriul buzunar deplasarile cu masina (pe care i-am rugat sa nu voteze), in bucuria lor sublima ca vor vedea cum vor lua teapa colegii cu motoare pe benzina. Geniali cei de la Cassa Locco, cu textul de la melodia lor. Totusi, presupunand ca asta e explicatia, este uimitoare atitudinea lor: scumpirea carburantilor are efect direct asupra mai tuturor produselor necesare vietii curente...

VARIANTA 3. Citat din schita "Slabiciune", Ion Luca Caragiale, 1899:
"Dar, o sa-mi zici dumneata:
- Cum se poate? Un om care castiga pe zi 4 lei si 44 de bani fara ceva in anii comuni si 4 lei si 42 de bani si ceva in anii bisextili, cum se poate sa cheltuiasca zece-doisprezece lei pentru birja la sosea?
- Iaca, se poate."
De necrezut cat este de actula Caragiale, chiar si acum, dupa mai bine de 100 ani. Va recomand sa recititi "Momente si Schite".

Ii multumesc anticipat celui care imi va explica in cuvinte simple rezultatul partial al poll-ului de mai sus.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 20 May 2004, 22:26
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




E valabila varianta 3 , felicitari pentru documentare !!! :lollol:
10 euro in plus la tona este exact 400 lei /litru ( 10 euro=400 000 lei, 1 tona = 1000 litri ) Oricum e putin, maririle mari la pret vor fi dupa privatizarea Petrom si liberalizarea preturilor la carburanti ( inclusiv motorina !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 21 May 2004, 00:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




e vorba de necesitate. Daca trebuie sa ma misc cu masina, am sa dau banii pe benzina pana o sa imi curga sangele pe nas. Asta e. Si daca nu o sa mai suport o sa ma las de fumat; din asta mai scot vreo 40 l pe luna.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 21 May 2004, 07:05
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Eu nu am votat, deci sa nu sariti pe mine! biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 May 2004, 13:48
Post #22


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




[quote]
Ii multumesc anticipat celui care imi va explica in cuvinte simple rezultatul partial al poll-ului de mai sus.[/quote]

Pai daca aduni procentele, nu obtii 100% :mrgreen:

Chiar daca ai salar mare, mi se pare prostie sa zici ca "ce bine il cheltui eu pe benzina/motirina" :evil: :shock: Mai bine iei altceva de banii aia :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 21 May 2004, 14:37
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Mai exista o explicatie: cei ce au votat ca pot suporta preturi de 1 EUR /l probabil pun 10 litri pe luna in rezervorul masinii. Nu cred ca o persoana care merge cu masina in fiecare zi nu o sa simta la buzunar scumpirea. Sigur, nimeni nu te impiedica sa te folosesti de RATB sau SNCFR, insa si preturile astora vor sari corespunzator.

Cei ce voteaza aiurea, ar face bine sa se gandeasca la toate preturile din piata care vor exploda in astfel de conditii, nu numai la carburanti. In utlima vreme, cursul USD/EUR fata de leu nu a crescut asa cum s-au mai miscat preturile la "papic" de exemplu. Asadar preturile se vor duce in sus, salariul o sa cam bata pasul pe loc, deci o sa friga cam pe toata lumea la buzunar. Eu unul sunt satul pana in gat de "alinierea la normele europene", formula care se baga in fata la toate draciile. Mai nou, iar pregatesc terenul pt. scumpirea gigacaloriei si a pretului gazelor naturale. Din nou vor sari in aer costurile de intretinere, iar Guvernul va da de pomana la saraci subventii, iar eu personal o sa mi-o iau in mana inca o data ca sunt fraier si am tot salariul pe cartea de munca, platesc toata imensitatea de taxe si vin in continuare la doua locuri de munca. Mai adaugati prostia cu subventia pentru "telefonie", 5 euro pe an pt. nevoiasi, si o sa vedeti de ce imi vine sa-mi bag picioarele si sa ma bag in somaj, sa ma duc pe stadion sa scuip seminte, sa stau in maieu in fata blocului si sa beau coniac Unirea.

Sper ca totusi cele 8 voturi au fost la misto, ca altfel nu mai are sens sa ne miram de judecata politicienilor nostri. Si nu are sens sa mai speram ceva de la alegerile astea...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 May 2004, 15:48
Post #24


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




eu am votat 1 euro.... daca am nevoie de masina, bag benzina cat am bani....cand nu mai am, asta este... mersul pe jos face bine smile.gif

[quote]
Mai exista o explicatie: cei ce au votat ca pot suporta preturi de 1 EUR /l probabil pun 10 litri pe luna in rezervorul masinii. Nu cred ca o persoana care merge cu masina in fiecare zi nu o sa simta la buzunar scumpirea.
.....
Cei ce voteaza aiurea, ar face bine sa se gandeasca la toate preturile din piata care vor exploda in astfel de conditii, nu numai la carburanti.
.....
Sper ca totusi cele 8 voturi au fost la misto, ca altfel nu mai are sens sa ne miram de judecata politicienilor nostri. Si nu are sens sa mai speram ceva de la alegerile astea...[/quote]

cu alte cuvinte cine nu gandeste ca tine, cine nu ti-a raspuns dupa cum te asteptai matale, ori face misto, ori voteaza aiurea (adica nu prea stie ce face sau, mai direct, e cam tampit/inconstient/prost etc.)

e corect domnule sstanescu?

nu este nici corect rationamentul si nici fair din partea matale sa dai cu pietre in parerile oamenilor!... daca puneai intrebari, daca te mirai si cereai explicatii, era altceva!.... eu unul sunt satul sa imi ceara cineva parerea si sa ma faca in toate felurile cand indraznesc sa o spun... fara ca macar sa asculte explicatiile si argumentele mele.

deci...nu sunt nici bogatzan ci duc un trai relativ decent (in prezent), imi permit sa fc plinul si sa-l consum in fiecare saptamana, mananc, beau etc... deci consum si restul produselor care se vor scumpi...nu imi place si ma afecteaza scumpirea carburantilor insa MA VOI ADAPTA.... nu imi inventez singur PRAGURI...OK?.... va trebui sa gasesc calea de a suporta si de a trai mai departe... si voi incerca sa nu ma lamentez...!

Il rog pe sstanescu sa-si autocenzureze afirmatiile si sa poarte un dialog civilizat...

P.S. Pentru ca tema e interesanta, rog moderatorii sa nu inteleaga altceva si sa inchida topicul!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 21 May 2004, 16:08
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




AL, scuze, nu am vrut sa ofensez pe nimeni. Eu am adugat inca doua optiuni la cele enuntate mai sus. Poate tu te incadrezi in cu totul alta parte si sanatate buna. Cu totii suntem oameni mari si ne gestionam cum putem bugetul.

Ce spui tu mai sus este corect, insa inacceptabil dpdv al majoritatii populatiei. Asemeni celor "de sus", ne luam cu Bucurestiul, cu salariile de firma privata, cu plinurile de la masina proprie si uitam foarte repede de marea masa a populatiei. Din nou e usor sa fluturi idei conform carora: "da-i dracu' p-aia cu masinile lor ca se tot plimba prin oras", insa sa pierzi din vedere toate implicatiile. Eu cunosc persoane care merg pe jos ca n-au bani de bilet de autobuz insa nici nu au ajuns in asa hal incat sa faca blatul.

Atata timp cat eu nu am salariul unui cetatean din UE, nu mi se pare o judecata corecta ca benzina, gazul, gigacaloria sa o platesc la acel nivel. De supravietuit o sa supravietuiesc, insa ridicarea problemei de 1 euro/l este o mare magarie (iar aici nu ma refer la initiatorul topicului sau la cei de fata, ci la cei din conducerea tarii, la cei ce pot lua decizii in acest sens). Probabil si la 2 euro o sa pun benzina la concedii sau voi vinde masina, o sa supravietuiesc cu tot salariul meu si cu impozitul urias din fiecare luna, insa multi oameni din tara asta vor fi condamnati.

P.S. Please, n-am facut pe nimeni tampit/prost! Inconstient...poate!

P.P.S. Eu doar mi-am spus parerea, asa cum oricine altcineva este liber sa si-o exprime pe a lui. Sunt dezamagit totusi ca tot mai multe schimburi de pareri se termina cu afronturi personale.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 21 May 2004, 16:26
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Stire de ultima ora (de la antena1): OMV singura companie ramasa in cursa pentru Petrom.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 21 May 2004, 20:21
Post #27


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




pt diselari aka tractorisit: accizele vor creste la benzina cu 2.4% iar la motorina cu 9% laugh.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 21 May 2004, 21:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Oare va creste calitatea de la Petrom daca e luata de OMV sau va scadea la actualele statii OMV? Le va mai conveni sa aduca din import celor de la OMV daca vor detine Petrom? Caci eu am alimentat exclusiv de la OMV si exclusiv benzina de import si nu am avut nici-o problema!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 21 May 2004, 21:26
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Eu am alimentat exclusiv de la petrom cu fosta dsn timp de 40.000 km si nu am avut nici un injector infundat. De maine pretul benzinei este majorat de Petrom (implicit celelalte benzinarii) cu 700 lei si motorina cu 400 lei.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 May 2004, 22:31
Post #30


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Cit costa acum benzina? Ca acum 2 saptamini cind am plecat din tara era vreo 26.000 la OMV


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 07:16
Forum Renault