DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stabilitatea Reala a Loganului din experienta, discutii libere nu neaparat tehnice

adrianpsk
post 26 Aug 2007, 21:11
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 29 October 06




Deschid un nou topic cu riscul de a fi inchis ,ca, poate- sigur s-a mai discutat,si supun la discutia tovaraseasca stabilitatea in viraj si pe sosea a loganului in functie de noile conditii.... la 26 aug 2007....la noile masini inclusiv mcv urile.,,si astept pe cit mai multi sa-si spuna parerea prefer posesorii in primul rind si chiar si ceilalti (care nu au un nr de ore la volanul unui logan)
La 2500 km prin tara din care 1000 pe drumuri de munte conducind un ABS plus 1,6 MPI ,am ajuns la o concluzie cu privire la aceasta masina...( am o experienta de peste 400.000 km in 15 ani (din care 100k pe drunuri acoperite cu zapada) si anume ca:
- masina este OK --- ATATA TIMP CIT NU ESTE FORTATA--daca este condusa de un om calm responsabil,pina in viteze de 100 la ora si fara a trece in viraje ca un sinucigas se comporta BINE . INSA daca se intra in viraje strinse cu viteze mari se inclina periculos....asta depinde si de tipul de cauciucuri cu care e echipata...eu am de exemplu continental facute sigur la timisoara si consider ca au o aderenta buna,servodirectia este foarte sensibila si pune fata in derapaj la bruscare ceea ce duce la redresare foarte greoaie comparativ cu deraparea spatelui masinii,combinat cu viteza vintului din lateral care duce la o dereglare serioasa a directiei la viteze peste 100 la ora insa....poti lua viteze superioare dar mai sigur doar in linie dreapta ...fortarea in viraj la viteze peste 100 / ora te poate costa si asta iti arata ca e o masina pt uz normal ,de familie ...depinde de tipul de cauciucuri folosite,de tipul drumului,de aderenta drumului,si de modul in care eviti bruscarea directiei va astept si pe ceilalti sa va spuneti parerea...


--------------------
dacia /logan 1300/ abs + 1.6 mpi 1972 recarosat 1990/.6.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babone
post 26 Aug 2007, 22:49
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 23 April 05




Instabilitatea loganului este consecinta inevitabila si directa a solutiilor tehnice adoptate de constructor pentru satisfacerea nevoilor celor care se tem de comportamentul pe drumuri proaste (vezi topicul comportare-pe-drumuri-accidentate-logan)! La asta se adauga cerintele de volum pentru habitaclu (inaltimea), anvelopele ieftine si nu in ultimul rand platforma de clasa mini, neadaptata noii distributii a maselor. Aceasta din urma provoaca efectul bine remarcat de punere a rotilor motoare "piezis" la virare brusca cu consecinta derapajului si fereasca, a rasturnarii.
Tendinta de subvirare in curbele abordate cu viteza e provocata tot de distributia anormala a maselor dar si de descarcarile slabute in suspensia si asa prea inaltata si elastica.
Pana la urma, e un compromis intre robustete si stabilitate care confirma segmentul de piata caruia i s-a adresat constructorul: familisti de 35 - 50 de ani, fosti soferi de Dacie, de week-end si de tara!


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate 2008, 1.5dci 78kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 26 Aug 2007, 23:11
Post #3


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Ce treaba are inclinatia masinii cu tipul cauciucurilor folosite? blink.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 27 Aug 2007, 01:46
Post #4


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




pai daca au aderenta buna se inclina mai tare. daca sunt montane derapeaza mai usor/repede si nu mai are timp sa se incline.

eu unul am schimbat arcurile cu unele mai rigide si mai scurte. am castugat stabilitate pe viraje si cand trec tirurile pe langa mine.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 27 Aug 2007, 14:53
Post #5


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Si nu-ti rupi cocoasa la gropi?


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 27 Aug 2007, 15:11
Post #6


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




stabilitatea masinii in curbe e chiar acceptabila

pentru mine biggrin.gif


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 27 Aug 2007, 15:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




am 62 000 km pana acum. mult km parcursi extraurban ( cam 40 000 km ).

in comparatie cu o alfa romeo condusa de curand stabilitatea e jalnica.de aici s-a si nascut mitul masinilor logan instabile.insa este vorba despre masini cu destinatii total diferite.

ca stabilitate loganul e foarte ok. un minus ar fi cauciucurile kormoran cu care inca se echipeaza loganul la fabrica. am trecut la continental si parca am alata masina.alt minus ar fi ca nu toti soferii stiu sa conduca bine in viraje si franeaza cand nu este cazul in loc sa lase frana de motor si imediat dupa viraj sa accelereze . dar aici e minusul soferilor smile.gif

atata vreme cat nu se face raliu pe serpentine loganul este o masina foarte buna ca stabilitate. daca vreti raliu se va trece la cauciucuri mai late , suspensii sport si garad la sol mai mica cu vreo 10 cm. deasemenea se va trece si pe la frecventarea unor cursuri de pilotaj.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ergo
post 27 Aug 2007, 16:03
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 July 06




Salut tuturor !
Incep prin a spune ca am masinuta din semnatura de 1 an si un pic, fiind foarte multumit de ea ! Vorbesc serios ! Absolut nici o problema in 16.500 km !
In primavara am fost intr-o plimbare la Cracovia (am scris la sectiunea de calatorii).
Ceea ce vreau sa spun, legat de stabilitate: am prins pe autostrada la unguri vant din lateral stanga. Mi-a fost frica de cum facea masina la viteza legala (130), si mai ales la depasiri. Ma tineam de volan ca de bara din autobuz. Nu exagerez cu nimic, si cred ca de vina este suprafata mare a masinii. Dupa cativa km am renuntat si am lasat-o la 100-110, pana s-a mai domolit "uraganul".
O zi buna !


--------------------
Dacia Duster 1,5 DCI 4x4 2020 - B32MNZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Aug 2007, 16:04
Post #9


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




De unde ai luat arcuri mai scurte si mai tari?
Ca ma tenteaza si pe mine.
Actuala suspensie la 60000km se comporta multumitor, e un pic prea moale pt abordari in forta dar daca o inveti, te descurci.

This post has been edited by dizzy: 27 Aug 2007, 16:05


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 27 Aug 2007, 17:31
Post #10


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Stabilitatea este (pentru mine) chiar peste asteptari. Combinatia ABS si pneuri Continental s-a dovedit destul de eficace cand am intalnit pe o sosea uda intr-o curba ditamai craterul semnalizat "specific" cu o craca de copac smile.gif
Altfel sta treaba la vant lateral, o cam simti! Deasemenea nu este o senzatie deosebit de placuta sa fi prins intre doua tiruri, mai ales la 120km/h, te leagana ca-n barca.

This post has been edited by vi_escu: 27 Aug 2007, 17:32


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 27 Aug 2007, 18:09
Post #11


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




interesant topic....
Cine a fost cu vreun passat mai vechi, stie ca si acesta are comportament de ,,barcuta" - de ce? Tocmai pentru ca ai spatiu foarte mult in habitaclu, nu esti fixat pe scaune si alte plastice ca si in masinile mai mici...
mie asa mi se pare.... gresesc?


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 27 Aug 2007, 18:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




36000 km cu loganu diesel. Am condus si sportiv si calm, stabilitatea este buna pentru o astfel de masina...nu mi-sa intamplat niciodata pana acum sa o scap de sub control, desi am luat curbe in viteze de peste 120...intr-adevar se inclina mult la viteza mare in curbe dar trebuie sa inveti punctul unde nu se mai inclina si incepe sa derapeze. Am din fabrica Michelin pe ea...singura faza mai naspa mi-sa intamplat pe A2 aprope de cernavoda unde este o curba destul de periculoasa la dreapta...bineinteles nesemnalizata in nici un fel...si m-am trezit intrand in curba cu peste 160...si mai eram si pe banda doi...atunci a fost singurul moment in care chiar credeam ca o sa musc din parapet cu ea...dar nu..au scartzait un pic rotile, frana de motor usoara ca sa nu descarc prea mult spatele...si am trecut...dar dupaia m-au injurat pasagerii icon_mrgreen.gif ...asta pe la inceputul veri cand nu stiam de curba respectiva..de acum m-am invatzat si incetinesc inainte biggrin.gif


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 27 Aug 2007, 20:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Mie mi se pare OK stabilitatea, mai putin pe autostrada la viteze mai mari.
Prima oara cand am mers cu el pe autostrada credeam ca face asa urat ca bate vantul, apoi am observat ca se intampla de fiecare data cand depaseam un tir cu viteza mai mare..
Si cu directia e problema la viteza mare, pana te obisnuieti sa o misti usor numai.
Am mai mers pe autostrada cu un Ford Mondeo si o Mazda 2, la niciuna nu am avut problema asta.
Ce-i drept cu Mazda cand am intrat in RO, imi clantaneau dintii la toate gropile biggrin.gif


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 28 Aug 2007, 09:15
Post #14


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Imi permit si eu cateva considerente dupa 55.000 de km cu Loganul ...(si peste 1.000.000 cu diverse alte auto - nu e o lauda dar cred ca are importanta si experienta noastra in timp si km)

1. Cand vorbim despre stabilitatea acestei masini trebuie sa o tratam in functie de posibilitatile ei, de caracteristicile si performantele oferite de constructor si nicidecum prin metoda comparatiei cu masini mai mari, mai sportive, mai puternice, mai aerodinamice...etc

2. Logan Nu este o masina de curse, Nu este o masina de viteza, Nu este o masina de sprint, Nu este o masina de intrat in curbe cu 160kmph.

3. Sotia mea a reusit o intoarcere la 180 de grade in jurul vitezei de 90 de kmph datorita unui "imbecal" neatent care i-a intrat in fata in momentul in care ea depasea. Bineinteles ca s-a speriat si a bruscat volanul, moment in care masina a intrat in derapaj si ulterior in incercarea de a o redresa s-a rotit in jurul axei ...Nu s-a intamplat nimic din fericire pentru ca drumul era liber, "imbecalul" si-a continuat deplasarea, masina s-a comportat exemplar si se pare ca si sotia mea a fost inspirata sa ridice piciorul de pe frana la momentul potrivit.

Cauciucurile Kormoran (exagerat de proaste) au ramas pe asfalt intr-un rotocol ca de F1 dar totusi masina nu s-a rasturnat, nu s-a ridicat pe 2 roti, nu s-a dejantat.

Daca aveam Michelin Energy, sau Eco Conti 3 probabil ca derapajul ar fi fost mai usor de controlat.

4. Logan este o masina stabila daca Nu i se forteaza limitele, limite dealtfel normale pentru o masina de famile, fara o forma aerodinamica de tip Megane, Laguna, Audi A..., Passat etc, cu garda inalta la sol ceea ce duce la pierderea stabilitatii dar ofera posibilitatea rularii pe suprafete accidentate fara probleme.

5. In mod normal in curbe trebuie intrat fara a forta limitele masinii in asa fel incat sa nu fie necesara utilizarea franei in timpul virajului. In acest fel TOATE masinile sunt stabile. Logan Nu este cu nimic mai instabila decat orice concurent din clasa sa indiferent de dotari sau pret de achizitie.

6. Pe autostrazi. Logan nu este o masina de 160kmph indiferent de motorizare ! Daca unora li se pare sau doresc sa mearga inconstient cu aceste viteze numai pentru ca Logan poate este o mare gresala pe care din pacate unii o platesc ....
S-ar putea sa radeti de mine cand va spun ca nici masini mult mai scumpe nu sunt masini de 160kmph chiar daca par ca zboara sau nu se simte viteza. Statisticile demonstreaza ca cele mai multe accidente sunt cu masini performante si nicidecum cu vechituri ca pe timpuri. Foarte multi confunda viteza de siguranta cu viteza maxima ceea ce duce la catastrofele de pe sosele.
Avand in vedere ca distanta de franare de la 100kmph la 0 kmph a unei masini este minim 35 de metri (Logan 39 - 41 metri) iar la 130kmph peste 50 - 60 de metri la orice masina indiferent cat de performanta este nu credeti totusi ca 160kmph este o viteza exagerat de mare pentru a testa stabilitatea unui Logan?

Concluzii:

1. Logan este o masina stabila in limitele sale, o masina normala, de familie
2. Pe autostrazi se recomanda rularea in limitele impuse de lege nefiind astfel afectate nici performantele nici siguranta pasagerilor si a celorlalti participanti la trafic
3. Testele de stabilitate nu se fac pe drumurile publice ci pe circuite speciale
4. Logan este mai stabila decat Cielo, Aveo, Accent etc....dar asta nu inseamna sa-i fortam limitele pentru demonstratii de inconstienta
5. Elementele esentiale pentru a avea stabilitatea optima garantata de constructor
- prezenta la volan a unui sofer constient de posibilitatile masiniijava script:emoticon(':)')
smilie
- echiparea cu pneuri corespunzatoare si daca se poate de cat mai buna calitate (Michelin, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, etc - marci recunoscute)
- verificarea in mod constant a trenului de rulare si a preciziei directiei automobilului

Nu am dorit sa fac pe desteptul dar am ramas impresionat de inconstienta unora care pana la urma fac ce vor cu viata lor dar nu mi-s dori sa ma intalnesc in trafic cu vreunul cand testeaza stabilitatea Loganului....







--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Aug 2007, 09:36
Post #15


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pedrovl, mare dreptate ai.
Am auzit un inginer de la dacia recunoscand ca Loganul e usor instabil la peste 140 km/h. Se stie asta si se accepta, pentru ca masina a fost proiectat pentru tari in care nu exista drumuri care sa permita croazierei la peste 150 km/h. Si am zis instabil, nu nesigur!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Aug 2007, 10:09
Post #16


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 28 Aug 2007, 10:15)

......
4. Logan este mai stabila decat .... Accent
.....
*


Ma lasi? radmasa.gif

Foarte de acord cu restul, mai putin comparatia de stabilitate Logan - Aveo, Cielo. Nu am mers cu d'astea si habar n-am. Dar sa spui ca Loganul e mai stabil decat Accentul, hmm.... poate te referi strict la accentul nou.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzu_nid
post 28 Aug 2007, 13:20
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 February 07
From: bucuresti




nu se compara stabilitatea la cielo cu cea de la logan ...eu unu zic ca e mai stabil cielo (deoarece am avut)si nu ai probleme in curbe la peste 140 ,pe cand loganu e mai instabil rolleyes.gif


--------------------
dacia logan logan 1.4 2006 laureate plus - b-xx-nid
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babone
post 28 Aug 2007, 16:24
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 23 April 05




QUOTE(StefanT @ 26 Aug 2007, 23:11)
Ce treaba are inclinatia masinii cu tipul cauciucurilor folosite? blink.gif
*



Are, si inca multa!

QUOTE(kAndrei @ 27 Aug 2007, 01:46)
pai daca au aderenta buna se inclina mai tare. daca sunt montane derapeaza mai usor/repede si nu mai are timp sa se incline.

*



Si nu numai aderenta, ci si inaltimea talonului si latimea anvelopei.


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate 2008, 1.5dci 78kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 28 Aug 2007, 21:33
Post #19


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




curbe cu 140 sau 160 radmasa.gif

fratilor avem Logan nu BMW, toata lumea pe forum circula doar cu 140 si 160 si ia curbe la greu

noi romanii avem o problema cu laudatul

masinile noastre (Daciile) sunt cele mai tari si mergem numai cu viteze astronomice

pana ajunge Loganul de 1.4 la 160 dureaza ceva timp

p.s:Binenteles ca si eu am mers cu Loganul meu de 75 de cai pana la 180 si am incercat sa iau o curba dar a fost instabil si am redus viteza pana la 170 ca sa o pot lua radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 28 Aug 2007, 21:50
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Hai ma nu mai critica atat masina ca mergea si la 175 052.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 28 Aug 2007, 22:02
Post #21


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Confirm si eu ca este o mare diferenta de la Kormoran la Continental, chiar mi-au dat un plus de incredere; cat despre stabilitate, cred ca e o.k., atat timp cat cunosti limitele masinii nu ai de ce sa ai probleme cu stabilitatea, mie nu mi-a dat nicio emotie pana acum,se poate si mai bine, bineinteles, dar privind partea buna, sunt sanse mai mici de a face accidente cu Loganul decat cu o masina mai scumpa deoarece conducem mai incet. biggrin.gif


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Aug 2007, 22:17
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




sa intreb ceva: in ce sens intreaba lumea cat de stabila masina este logan ? in ce conditii ? ca sa spun ca am mers cu 180 simama mama ce tare sunt eu ..hum. cam aberant. legea nu ne permite mai mult de 130-139 km/h si asta pe autostrada. aveti idee ce inseamna o explozie de cauciuc la 180 km/h ? pentru ca multi au cauciucuri kormoran sau montana, nu chiar cele mai bune pneuri de pe piata. apoi ca sa mergi cu viteza ai nevoie de drum fara probleme in asfalt. si lista poate sa continue.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 28 Aug 2007, 23:36
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Stabilitate la 80-90kmph zic eu. Aici ar trebui sa masuram...unde eu unul pot sa spun clar ca nu face probleme...poate doar in ace de par smile.gif Stabilitatea la viteze mari este un lucru foarte imprevizibil deoarece foarte multi factori pot contribui la destabilizarea masinii, vant lateral, incarcarea necorespunzatoare a masinii, starea cauciucurilor, starea directiei, a suspensiei si nu in ultimul rand...abilitatea soferului de a controla o masina in curbe la viteze mari...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 29 Aug 2007, 00:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




eu am 5000km cu un mpi! am michelin energy!sincer sunt beton!nu am derapat niciodata cu ele desi am luat curbe cu viteza relativ mare!in schimb in linie dreapta daca bate vantul lateral e jale!! sincer se "plimba pe toata soseaua"! se comporta bine cand este incarcata!doar atunci merge cum ar trebuii sa merga o masina !!


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 29 Aug 2007, 08:48
Post #25


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Oameni buni ! Scria bine cineva aici ca Logan nu e BMW si nu trebuie considerat un bolid.
Credeti ca la vant puternic lateral chiar si un BMW mai e la fel de stabil?
Pentru ca o masina sa isi pastreze stabilitatea in limitele de siguranta mai trebuie redusa si viteza fratilor....
Faptul ca Logan este o masina foarte diferita de vechiile Dacii, Oltcituri, Skode...etc , faptul ca pana acum nu s-au semnalat probleme tehnice grave, faptul ca este mult mai stabila decat generatiile anterioare, faptul ca este dotata cu jante mai mari, cauciucuri mai late, ampatament si ecartament de asemnea marite, sunt elemente menite sa ne asigure confort, siguranta, de ce nu si viteze sporite , NU inseamna ca trebuie confundata cu masini de 3000 de cmc , 3 tone greutate si 300kmph viteza maxima.....

Ma intreb oare cati de pe forum au mers cu alte marci de masini la 160kmph si pot spune ca se controleaza perfect?Ca sunt perfect stabile?
Este vorba doar de senzatia de stabilitate cu care alte masini te cuceresc bineinteles pentru ca sunt mai grele, mai mari, mai scumpe, mai indelung studiate....au toate atuurile daca vreti. Dar pe nici una nu scrie ce se intampla in realitate.....NU EXISTA masina 100% sigura sau stabila la peste 120kmph. Orice neprevazut apare la viteze de peste 120kmph NIMIC nu se mai poate face cu un control 100%. De ce testele EURONCAP recunoscute mondial fac testele de impact la maxim 55 kmph?
Pentru ca la 120kmph nu mai ramane nimic din nici o masina de pe lumea asta....
Sper sa nu apara comentarii inconstiente cum ca...cumnatu sau varu au scapat din accident la 200kmph pe nu stiu ce autostrada.....

Nu doresc sa supar pe nimeni dar avand ceva experienta imi permit doar sa fac aceste comentarii pentru ca forumul asta e citit si de incepatori si de oameni mai neexperimentati si....ganditi-va ca s-ar putea sa incerce si ei stabilitatea masinilor la 160kmph....


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_timidu
post 29 Aug 2007, 10:17
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 April 07




pedrovl ai spus-o bine. pana la urma cei de la dacia au spus ca este o masina de familie echipata pentru drumurile din romania si nevoilor romanilor.

Cum au spus-o si cei de la topgear este doar o masina noua si nimic altceva.


--------------------
dacia logan preferance 2007 diesel - VL 21 CRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianpsk
post 29 Aug 2007, 10:25
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 29 October 06




intradevar loganul necesita un sofer experimentat ideea e ca incepatorii sa inteleaga ce se intimpla cu masina lor la viteze superioare ,,caci cel mai naspa lucru e faptul ca cel putin motoarele de 1.6 dezvolta 120-130 relativ repede la 3500-4000rpm si pe urma te trezesti in viraj la 120 -130 si nu mai stii cum sa-l iei , un incepator trage de volan, frineaza in curba si gata boroboata ...trebuie sa invete sa adapteze din mers masina la conditiile drumului inainte de intrarea in viraj...deh se aseamana loganul cu motocicleta din pct asta de vedere


--------------------
dacia /logan 1300/ abs + 1.6 mpi 1972 recarosat 1990/.6.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 29 Aug 2007, 12:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




120-130
140-150
175

Astia sunt km/h nu?

Fratilor, hai sa nu mai aburim situatia.
Depinde in primul rand masina (suspensia, caugumele si alte alea...) si nu in ultimul rand curba fratilor (raza de curbura, panta curbei, calitatea asfaltului).

Sunt multi prea multi factori de luat in calcul, eu zic ca nu merita discutia asta, ca iar ne certam: Logan vs. Aveo, Logan vs. Accent, Logan vs. BMW si nu in ultimul rand Logan vs. Mercedes McLaren SLR (sa ma scuze marcile care nu le-am precizat smile.gif ).



--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 29 Aug 2007, 16:59
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Eu vad Loganul ca o masina care goala numai cu sofer nu da sigurante in curbe,oricum cind am cumparat-o m-i s-a recomandat sa nu depasesc 120Km/h sa nu i-mi iau zborul,sincer inca nu am incercat asta ,am inca emotii dupa ce cu vechiul VW Passat din 84 am sarit in sant la o sicana ce nu o stiam.
Din experientele altora ce au Logan la firma si fac drumuri non-stop mi-au spus ca se pot lua curbe cu viteza ,dar sa cunosti f. bine masina pt. asta.Ce am vazut eu ca atunci cind e incarcata desi motorul are de lucru ,are mare stabilitate pe spate ,fiind f. usor gol si te mai ajuta la stabilitate,unii au zis in gluma sa pun un sac de nisip in portbagaj ,mai ales iarna.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 30 Aug 2007, 22:49
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Am patit si eu acum cateva saptamani pe drumul dinspre Constanta spre Cernavoda o chestie destul de naspa. In zona aia sunt vreo 2-3 zone in care se lateste drumul de la 2 benzi la 3 si se poate depasi. Si am mers in spatele unei rulote care avea cam 80-90 iar in zona respectiva cand s-a latit soseaua am calcat-o pana pe la 110 sa depasesc. Ceea ce nu am vazut pt ca era mascat de rulota era ca tocmai urma o curba. Si am luat curba respectiva la 110 si ca si cum ghinionul nu era destul am nimerit cu partea stanga pe o bucata de nisip, pietris sau ce naiba cazuse dintr-o basculanta. Cand am vazut pata aia de nisip am zis ca pana aici mi-a fost dar s-a tinut stabila masinuta chiar la 110 si nu a derapat. Ce e drept am luat curba un pic mai larg fiindca nu venea nimic din sensul opus. Cred ca a avut ceva de spus si faptul ca masina era plina ochi cu 5 oameni si vreo 100 kg bagaje. Altfel se cam ducea de fund pe nisipul ala. Ma oftic ca nu are si esp si alte chestii dastea cu controlul stabilitatii Loganul dar ce sa ii faci la 9000 de iepuroi.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:27
Forum Renault