DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

172 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Din nou despre taxa de prima inmatriculare, valoare, recuperare ...

schluppi
post 15 Jan 2008, 22:17
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 11 June 07




Taxa de prima inmatriculare nu este in concordanta cu legislatia UE, indiferent cum s-ar numi ea si indiferent de faptul ca Dacia da sau nu faliment. Noi (persoane fizice) trebuie sa putem cumpara de oriunde din UE marfuri in aceleasi conditii ca si din Romania. Atat marfuri second hand cat si marfuri noi. Noi am acceptat sa ne adaptam legislatia acestor reglementari europene. Mai sunt si alte reglementari (acces la fonduri, cote de productie, drepturi la emisii poluante si multe altele) de pe urma carora putem profita sau pierde. Din moment ce am intrat in UE, trebuie sa le acceptam pe toate. Din moment ce am vrut sa intram in UE, inseamna ca per global am socotit ca iesim bine. Asta e tot.

Un alt aspect: Aproape orice masina adusa de dincolo scoate din functie (mai devreme sau mai tarziu) o dacie clasica (conceputa in anii 60 si "inbunatatita" de romani in infinita lor pricepere tehnica). Deci taxa care limiteaza importul masinilor second hand (sau noi) este clar antiecologica.

Un al treilea aspect: Daca Loganul moare in prezenta importurilor second hand de care unii se tem, isi merita soarta. Pentru 100 mii (sau cate or fi) locuri de munca nu o sa moara o societate formata din aproape 20 milioane de indivizi.

Parerea mea


--------------------
renault clio B 1,5dci 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 16 Jan 2008, 20:33
Post #92


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




taman am auzit la stiri, cum varianta de taxa propusa de minunatul nostru guvern, a fost apreciata de UE. urmeaza sa apara normele de aplicare a acestei taxe. asadar....asta e.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 16 Jan 2008, 20:41
Post #93


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




daca UE a fost de acord cu taxa sa va tineti bine...nici macar idee nu aveti la cat se va cifra
eu banui...sad.gif


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Jan 2008, 20:46
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Deci tot inmatriculatul pe BG va fi o varianta, chiar si dpdv al amenzilor.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 16 Jan 2008, 20:59
Post #95


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(schluppi @ 15 Jan 2008, 22:17)
Pentru 100 mii (sau cate or fi) locuri de munca nu o sa moara o societate formata din aproape 20 milioane de indivizi.


Ti se pare ca in tara asta sunt 20 de mil de oameni care vor sa-si cumpere o masina sh si nu pot din cauza tpiului? radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catala2k
post 16 Jan 2008, 21:09
Post #96


posesor de elice alb albastra... pt moment


Group: Members
Posts: 892
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




http://www.hotnews.ro/actualitate/esential...pusa_guvern.htm



unda d'asta imi aduc si eu http://www.daciaclub.ro/galerie/displayimage.php?pos=-20459


This post has been edited by catala2k: 16 Jan 2008, 21:10


--------------------
. . .
;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_cosmin_1
post 16 Jan 2008, 21:20
Post #97


nu stiu


Group: Members
Posts: 309
Joined: 30 June 04
From: Valcea




da,se pare ca o sa se aprobe taxa propusa. au anuntat si pe antena3 la stiri. multi o sa mai planga dupa singura masina sport a romanului,numita "urs"


--------------------
Opel Tigra si corsa anii 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 16 Jan 2008, 22:33
Post #98


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




deci sa o luam asa eu vreau sa imi iau un Golf 1 ca plec in feb in germania el costa 400 euro care il vreau eu cat ma costa taxa asta idioata in tara sa o inmatriculez ? o inmatriculez RO sau BG pana la urma ?


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Jan 2008, 00:26
Post #99


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Peste 1000 de euro probabil.
Oricum toata chestia asta mi-a lasat un gust foarte amar. Speram sa se reduca substantial taxa pentru categoria accesibila romanilor de rand, masini Euro 2 nu mai vechi de 12 ani. Dar de unde.
Adica la masina asta dupa calculatorul din linkul de pe pagina precedenta trebuie sa dau 2234 de euro s-o inmatriculez. Fata de 2900 euro in forma actuala a taxei. In loc sa incurajeze totusi lumea sa cumpere o masina decenta, Euro 2 sau Euro 3 care oricum polueaza de N ori mai putin ca amaratele Dacii 13xx pe carburatie, ei scad taxa la rable, multe dintre ele mai zob deca Daciile cu care unii ne facem drumurile.
Imi pare rau ca am vazut anuntul acum. O mie de euro sa zicem ca ar fi meritat la masina din linkul pus de mine(Vectra 1997, 1.6 benzina, Euro 2 88.000km la 2400 de euro, in caz ca se vinde masina si anuntu' dispare) dar nu inca o data pretul masinii.
Mai degraba decat sa mai inmatriculez pe Bulgaria, cumpar numere provizorii din Nemtia pentru 4-5 luni(si-a luat un vecin un C klasse si cu 50 de euro pe luna numere pentru 6 luni) si apoi o vand in tara la piese, cred ca banii i-as scoate pe ea.
E trist ce se intampla in tara noastra...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAD_MF
post 17 Jan 2008, 10:28
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 9 May 05
From: Iasi




astia is nebuni au aprobat taxa aia cu varianta mai scumpa ????
wtf ???

"Comisia Europeană a fost de acord cu noul nivel al taxei auto propus de România.“


http://blog.iasi4u.ro/comisia-europeana-a-...-inmatriculare/

This post has been edited by BAD_MF: 17 Jan 2008, 10:28


--------------------
Seat leon FR 1.8 TURBO 2003 - IS-xx-COD
9.5j 255/35R18>>8.5J 225/40R18 PORSCHE CHROME WHEELS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 17 Jan 2008, 10:41
Post #101


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




S-au tampit, eu cred ca le convine la UE pentru ca astfel ne luam toti masini vechi de la ei. Eu imi bag picioarele, mai bine imi iau o masina second dar nu le dau lor banii aia. Adica cand imi iau masina trebuie sa consider ca nu dau pe ea 15000 de euro, ci 16000 de euro la un motor de 2000 cmc.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 17 Jan 2008, 10:43
Post #102


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




QUOTE(ssilviu @ 15 Jan 2008, 08:23)
Esti chiar naiv daca tu crezi ca banii aiai ii iau de la dealer. Banii aia tot in pretul platit de client se vor regasi.
*




- naiv esti tu pentru ca ai impresia ca taxa doare pe cei care se duc sa cumpere gunoaie noi din Romania facute pentru piete slab dezvoltate... ma doare fix in cot de cine plateste taxa dealer/cumparator... sa i afecteze pe dealeri, sa le scada lor vanzarile... taxa este discriminatorie pentru cei ce vor masini SH sau noi aduse din alt stat decat RO nu rebuturi noi vandute la in tara... probabil judecata iti este intunecata de locul de munca si functia ocupata smile.gif... ti-am mai atras atentia ca ai un comportament labil si infatuat si ignoranta cu care te trateaza deja lumea nu te-a invatat nimic... nu ai nici o calitate sa clasifici tu membrii forumului dupa mentalitatea ta subectivista.

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 17 Jan 2008, 10:44


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 17 Jan 2008, 13:40
Post #103


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




inainte de va ciomagi unul pe celalat asteptati ca taxa sa fie anuntata oficial
dupa aceea putem iesi in strada pt ca va spun eu e aberanta, mult peste cea in vigoare


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 17 Jan 2008, 14:14
Post #104


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Sa nu ne grabim:

Potrivit unor surse oficiale de la București, citate de NewsIn, problema taxelor auto se va rezolva în aproximativ două-trei săptămâni. Potrivit acelorași surse, reprezentanții Comisiei Europene au cerut "cizelarea" a doi-trei coeficienți de taxare.


Deja m-am saturat..... mad.gif


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Jan 2008, 14:26
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




daca ati facut gura la prima varianta.....na acum platim de 3 ori mai mult ca asa vreu ue........sa vaz io care iese in stara la bruxelles sa faca scandal ca nu suntem de acord cu directiva ue.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Errors
post 17 Jan 2008, 15:08
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 13 September 07




Sal,am o intrebare cum pot inmatricula o masina in una din tarile vecine unde nu se platesc asemenea taxe si cat timp pot circula in romania cu masina,prefer sa le dau bulgarilo 24000 euro decat sa platesc 1000 euro la nenorocitii astia.


--------------------
Dacia Logan 2007/ABS+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Jan 2008, 15:25
Post #107


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Poti sa iei numere provizorii direct de la nemti de exemplu, asta in caz ca n-ai de gand s-o tii pentru tot restul vietii bineinteles. Sub un an nu-s probleme din cate stiu eu, si tinand cont ca am auzit de 50euro/luna, bani in care intra asigurare facuta acolo(masina tre sa aiba ITP-ul lor facut tot acolo) pentru 6 luni eu zic ca nu-i dezastru. Sunt 300 de euro, dar probabil ca la revanzare scoti banii.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 17 Jan 2008, 15:28
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




Pana la urma se pare ca nu scapam de taxa...
"Oficialii europeni au apreciat că, de această dată, au fost aplicate principiile Comisiei Europene"
Sursa.


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 17 Jan 2008, 15:28
Post #109


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Pai la masinile euro 3 a scazut doar cu vreo 200 de euro. Este o mica reducere. Ma asteptam la o reducere undeva la 50% pentru euro 3. Pentru euro 3 la capacitate de 1900 era taxa 1716 euro iar acum va fi 1466 euro. Niste nenorociti. Ma scuzati de limbaj. Am citit pe un site ca vor da o hotarare de guvern (cu norme de aplicare tot ce trebuie) pana la 31 ianuarie. Acum sa vedem si incepand cu ce data e valabila noua grila de calcul; cand o intra in vogoare. Ce sa mai. Ne-a terminat.

This post has been edited by ionutctn: 17 Jan 2008, 15:29


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Jan 2008, 16:00
Post #110


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Rau de tot. Si "nenorociti" e un cuvant prea politicos pentru indivizii astia... ohmy.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 17 Jan 2008, 17:59
Post #111


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Desi risc o multime de injuraturi,eu gasesc noua taxa mai logica decat cea veche.
La masinile E3,E2,E1,valoarea taxei scade odata cu vechimea masinii.
Desi taxa e clar una protectionista pentru vanzarile de masini noi,inclusiv Dacia,trebuia sa aibe similitudini cu o taxa de mediu.Deci taxa creste pe masura ce masina e mai poluanta.Problema e ca nu putea fi mentinuta o diferenta enorma intre E4 si E3,din aceasta cauza crescand si taxa pentru masinile noi E4.
Daca nu s-ar introduce aceasta taxa(de mediu,de inmatriculare,etc),am fi invadati de masini din anii 80-90,eventual si cu motoare de 3000-4000cmc si atunci sa vezi poluare,dar mai ales maceluri pe superbele noastre drumuri.Ar mai fi si partea cu declinul uzinei Dacia,unul dintre putinii nostri exportatori.



--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Jan 2008, 20:44
Post #112


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nu cred ca ar fi declin la Dacia, cred sincer ca s-ar vinde si mai multe exemplare afara, ca cerere exista, insa majoritatea exemplarelor raman in tara. Si nu cred ca toti romanii ar venii cu masini din anii '80 cu motoare de 3000cm, doar pustanii care vor un "ursulet" sa faca "drifturi". Eu as vrea de exemplu un motor cat mai mic, de preferat, dar nu oblogatoriu, diesel care sa aiba un consum mic si cu care sa-mi fac treaba. Acum sincer daca as avea posibilitatea sa inmatriculez un Vectra din 1997 cu 1000 de euro nu 2300 cat costa el, n-ar fi chiar rau. Si ma gandesc ca scot Dacia din circulatie, deci o treaba buna iese din asta. Si Vectra nu poti sa zici ca e vreo masina de conceptie depasita. Oricum inifinit mai buna, mai sigura si mai putin poluanta decat rabla din semnatura mea. Chiar si un Cielo in stare foarte buna acolo, model hatchback in 2 usi e un pic peste o mie de euro, cu norma de poluare Euro2. Aici gasesti la 2500-3000 d-alea de au fost pe taxi, vai de steaua lor... Nu e corecta taxa, ar fi daca s-ar interzice si masinile care sunt deja in tara, sau daca tot e taxa de mediu sa puna pe toata lumea s-o plateasca, ca toti poluam mediul pana la urma, chiar daca avem masina luata de 30 de ani.
Stiu, n-ar fi nimeni de acord, dar macar ar fi corect. Asa nu este si punct.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jan 2008, 20:47
Post #113


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(dragos clio&astra @ 17 Jan 2008, 17:59)
eventual si cu motoare de 3000-4000cmc
*




La care impoztul anual fara a avea vreo legatura cu taxa depaseste de 2 ori pretul masinii...mai bine nu..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Jan 2008, 20:58
Post #114


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Omul are dreptate, fara taxa ar aparea si exemplare d-astea, apar ele si acum doar ca au numere pe bulgaria. Insa vreau sa cred ca majoritatea s-ar orienta catre alt fel de masini.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 18 Jan 2008, 08:49
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Pareri multe,actiune ioc!Astia suntem noi,ne place sa ne vaicarim si sa ne plangem de mila dar cei mai multi fac cum fac si isi cumpara masini noi sau vechi,platind o sumedenie de taxe.
Nu sunt decat cateva zile de cand un amic a platit rovinieta injurand in simultan starea "nemaipomenita" a drumurilor iar un altul a platit o taxa de inmatriculare care reprezinta salariul meu pe un an pentru un moft de masina,tot printre injuraturi si scrasnete de dinti.
Ce Dumnezeu e asa greu sa fim uniti si sa luam atitudine,ce s-ar intampla daca cei care au deja masina(indiferent de vechime)ar mai tine-o 2,3sau4 ani,ce s-ar intampla daca nimeni nu ar mai plati taxa de drum si ar actiona AND in instanta ori de cate ori ar primi amenda sau si-ar indoi jantele in craterele patriei???Va spun eu,ar fi mult mai bine iar cei care ne trateaza acum ca pe niste vite bune de muls ar cumpani inainte de a promulga fel si fel de legi dupa chipul si asemanarea lor.Toti avem impresia ca cel mai mare infractor este tocmai acea structura care ar trebui sa ne protejeze interesele insa suntem prea indiferenti,snobi si multe altele pentru a avea atitudine si ne "consolam" platind!
PS.Credeti ca UE ne va ajuta vreodata cu ceva,sunteti convinsi ca ne plang de mila pentru ca vom plati taxa de inmatriculare triplata pentru un Logan???......Hai sa fim seriosi,aia isi vad de interesele lor,nu de ale noastre!

This post has been edited by Funny: 18 Jan 2008, 08:54


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 18 Jan 2008, 13:05
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Astia de la Dacia au anuntat deja o marire cu aproximativ 400 de euro a pretului pentru o masina noua( Logan ) deoarece s-a marit taxa auto........Dar ce legatura are taxa auto cu pretul Logan-ului, pentru ca acea taxa e platita de cumparator, nu de Dacia....?????

Sursa www.libertatea.ro

LE. se pare ca am gresit eu, de fapt marirea e de fat taxa aceea deci nu se modifica si pretul de achizitie al masinii..

This post has been edited by b-45-wob: 18 Jan 2008, 13:33


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jan 2008, 13:08
Post #117


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Cine isi ia masina noua si nu o inmatriculeaza? huh.gif asta e presa de c@c@t de la noi.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 18 Jan 2008, 13:13
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Oricum, daca se baga taxa in forma asta iau o mega teapa! Am o masina comandata in octombrie si cica vine la sfarsitul lui februarie! mad.gif mad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jan 2008, 13:15
Post #119


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




cica intra in iulie taxa noua, deci scapi...asta daca e sa ne luam dupa media...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-FENS
post 18 Jan 2008, 14:59
Post #120


___________________


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 February 07




Sa astepte astia pana in iulie cand e vorba de halit bani de la oameni,nu prea cred.


--------------------
Prestige 16v Ph 2+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
172 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:30
Forum Renault