DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cosmote

Fratzica
post 14 Jan 2007, 22:22
Post #1


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Pareri pro si contra, discutii generale.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 15 Jan 2007, 22:18
Post #2


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Contra - marketing-ul agresiv pe care il fac mi se pare foarte suspect. Astia nu-si fac planuri pe 10 ani, deci nu e imposibil sa vanda peste 2 ani.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 16 Jan 2007, 09:45
Post #3


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




super multumit. am cartela d-aia cu 2000 min in retea. sa tot vorbesti...
i-am facut abonament si lu' maica-mea tot la ei, si-am luat super telefon gratis.
semnalul iar este bun (se extind baietii - la mine la tara undeva intre ploiesti si buzau au montat acum o luna antena si e semnal full, in conditiile in care alt operator n-are nici macar o liniuta in zona aia).

c-or mai rezista sau nu peste 2-3 ani e treaba lor. deocamdata is super multumit de ei. au cele mai bune oferte momentan. si chiar fac investitii si in infrastructura.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 9 Feb 2007, 12:37
Post #4


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




este o strategie foarte buna! fiind noi este singura metoda de a avea clienti. intai trebuie sa ai clienti si dupa ii joci din oferte si bonusuri si tarife ca sa iti iasa de o ciulama... si au un ritm de crestere de vreo 4-5 mai mare decat orange/vodafone in momentul de fata. eu sunt convins ca nu o sa piarda batalia, mai ales ca mamica lor e mare de tot in grecia. si in plus si anrcti-ul a inceput sa tina cont de legea concurentei...


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 9 Feb 2007, 12:54
Post #5


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




au si memese acum!


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 9 Feb 2007, 13:01
Post #6


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




totusi cartela aia de 2000 se va duce naibi in martie ,pacat,poate ne mai da si noua voie macar 300 min si 300 sms,ca mie mai imi da si 2 euro pe luna moca


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 9 Feb 2007, 18:26
Post #7


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Stiu ca suna a reclama, dar: inainte plateam la abonamentul meu Vodafone cam 150 RON si vorbeam putin si stressat ca o sa platesc mult.

Am trecut la Cosmote - abonament de 9 EUR (+TVA) cu 60 minute nationale incluse, plus extraoptiunea de 3 EUR (+TVA) pentru 500 minute incluse in retea.

Acum cu 150 RON pe care ii dadeam inainte la Vodafone tin cu telefoane 3 persoane la Cosmote (3 abonamente din astea = aproximativ 150 RON), vorbim in draci intre noi si nu terminam minutele.

Pur si simplu nu se compara. Sa nu mai aud de Vomafone!

Cosmote = vorbesti mult, platesti putin.

Vomafone = vorbesti putin, platesti mult.

Inca ceva.. la Cosmote reusesc sa vorbesc cu cineva de la suport tehnic mult mai usor decit la Vomafone - la Cosmote au suport tehnic non-stop si nu ma trec prin 600 de meniuri si reclame "apasa 1 daca vrei sa mai asculti inca o data reclama idioata la Vomafone, apasa 2 daca iti vine sa dai cu toporul in telefon, apasa 0 daca speri sa vorbesti cu un operator, desi stii bine ca nu vei reusi".

Cosmote are si suport tehnic non-stop.

Cu acoperirea, surprinzator, dar stau bine. Am vorbit din munti din Fagarasi, de la Azuga de pe pirtie, etc.


Totusi exista si unele dezavantaje la Cosmote:

- Au Internet prin GPRS, dar nu prin 3G (asta pentru ca nu au 3G si nici n-or sa aiba in viitorul apropiat, pentru ca au pierdut licitatia pentru licenta). Asta face ca accesul la net sa fie LENT.

- Nu se aude asa de bine ca la Vomafone, uneori sint mici intreruperi, dar e suportabil, te intelegi fara cine stie ce efort.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 10 Feb 2007, 12:21


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 9 Feb 2007, 18:44
Post #8


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




exact ce am zis si eu cu strategia... ai incercat suport tehnic la orange? ca si la aia e mai usor


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 10 Feb 2007, 12:28
Post #9


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Este concurenta pe piata de telefonie mobila, concurenta din care cei care sint dispusi sa se mute de la un operator la altul au cel mai mult de cistigat.

Cred ca urmeaza noi scaderi de preturi pentru ca RDS si ZAPP au cistigat licente de telefonie GSM 3G. Este clar ca vor aparea noi operatori de telefonie mobila, si cum acestia vor dori si ei sa aiba multi clienti, or sa scada preturile.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 12 Feb 2007, 11:55
Post #10


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




rds nu a cumparat licenta pentru telefonie mobila. a cumparat pentru a dezvolta tehnologia voip si a o implementa ca retea fixa.

daca nu ma insel pana in 2009 nu o sa scada vizibil (la buzunar) preturile, pentru ca taxa de interconectare e stabilita pana atunci...

This post has been edited by ga!nusha: 12 Feb 2007, 11:56


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Feb 2007, 23:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




stati sa vedeti cand se va putea sa iti pastrezi nr cand schimbi reteaua....sa vezi atunci migrare... smile.gif


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 13 Feb 2007, 09:45
Post #12


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




nu cred ca o sa fie diferenta mare pentru ca nu o sa fie moka... daca nu ma insel, 30 euro


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 14 Feb 2007, 20:25
Post #13


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(ga!nusha @ 12 Feb 2007, 11:55)
rds nu a cumparat licenta pentru telefonie mobila. a cumparat pentru a dezvolta tehnologia voip si a o implementa ca retea fixa.
*


Din cite stiu a cistigat licitatia pentru o licenta GSM 3G.

Nu cred ca vor sa implementeze 3G, cumva, peste o retea fixa. smile.gif


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 16 Feb 2007, 09:10
Post #14


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




stiu ca e gsm, dar eu cred ca o sa faca ceva in genul zapp fix tel pentru ca nu cred ca au suficienti bani pt o retea completa de telefonie mobila


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 23 Feb 2007, 07:45
Post #15


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Articol pe http://www.wall-street.ro (site excelent cu stiri economice / despre afaceri pe care-l recomand) despre Cosmote:


Cosmote: 1,23 mil. de clienti si venituri de 43,8 milioane de euro

Claudiu Vrinceanu, 23 Februarie 2007

Operatorul de telefonie mobila Cosmote Romania a raportat pentru anul trecut venituri de 43,8 milioane de euro, in crestere de peste cinci ori fata de opt milioane de euro in 2005, in timp ce pierderile operationale ale companiei s-au marit de peste trei ori, pana la 65,7 milioane euro.

Cosmote: 1,23 mil. de clienti si venituri de 43,8 milioane de euro Raportul companiei arata ca pierderile EBITDA (inainte de plata dobanzilor, a taxelor, includerea deprecierii si amortizarii) ale Cosmote Romania au ajuns anul trecut la 65,7 milioane de euro.

Cel mai tanar jucator de pe piata telefoniei mobile din Romania a raportat in cel de-al patrulea trimestru venituri de 17,2 milioane de euro, in timp ce pierderile operationale au insumat 19,4 milioane de euro.

“Compania din Romania este singura subsidiara a grupului care a terminat anul trecut cu pierderi, fata de restul filialelor care au evoluat bine in termeni ai profitabilitatii, iar cifrele de afaceri au fost in crestere”, se arata in raportul companiei elene.

Compania avea la finele anului trecut 1,23 de milioane de clienti, dupa ce a atras circa 556.000 in ultimul trimestru, din care 19% cu servicii pe baza de abonament. Pe ansamblul anului, numarul de clienti a urcat cu 1,17 milioane.

Potrivit reprezentantilor greci, compania a inregistrat un ultim trimestru al anului trecut foarte bun in conditiile in care au fost depasite obiectivele operationale, iar numarul de clienti a sporit cu 556.000 pana la 1,23 de milioane de clienti. Dintre clienti atrasi in ultimul trimestru, 19% au apelat la serviciile pe baza de abonament. Cota de piata a Cosmote Romania este estimata la aproximativ 7%, conform raportului publicat de operatorul elen.

In prezent, pe piata romaneasca, aproape 95% din populatie are acces la reteaua Cosmote, care acopera teritoriul national in proportie de 72%, dupa ce grecii au investit peste 220 de milioane euro.

Cosmote a anuntat la nivel de grup majorarea cu 6,1% a profitului net inregistrat anul trecut, comparativ cu anul 2005, in conformitate cu prognozele pietei.

"Anul 2006 a fost unul crucial pentru Cosmote, tactica noastra agresiva de extindere pe piata internationala dand deja roade", a declarat directorul executiv al companiei grecesti, Evangelos Martigopoulos.

Profitul net a crescut pana la 360,5 milioane euro (473,6 milioane dolari), depasind nivelul inregistrat in 2005, de 340 milioane euro. in plus, numarul abonatilor companiei a urcat cu 35,4% pana la 11,2 milioane, a precizat compania in comunicat.

Profitul operational (EBITDA) pentru anul 2006 a crescut cu 16,1% pana la 876,2 milioane euro. Vanzarile au crescut cu 32,5% pana la 2,38 miliarde euro.

Grupul de retail Germanos, achizitionat de Cosmote in cursul anului trecut si ale carui rezultate au fost incluse pentru prima data in raportul Cosmote in al patrulea trimestru al 2006, a anuntat venituri de 251,7 milioane de euro in acel trimestru, a precizat Cosmote.

Orange Romania este cel mai important jucator de pe piata locala de telefonie mobila, cu 8,04 milioane de clienti la finele anului trecut, urmat de Vodafone Romania cu 7,71 milioane. Un alt player este Telemobil cu aproximativ 500.000 de clienti.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 6 Apr 2007, 00:33
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




foarte multumit si eu. au cele mai clare si mai bogate oferte. mi se par penibile ofertele concurestilor cu 10 minute primite la 10 vorbite, 200 de minute in grup 26, sau in anumite zile, anumite intervale orare... comunica dublu cu vodafone, 6 luni, abonament gratis 3 luni ... ma zapacesc.

300m si 300 sms in toata reteaua, clar ! imi pare rau ca n-au castigat si licenta de 3G, poate ar fi facut oferte mai bune.


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Apr 2007, 00:36
Post #17


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(ga!nusha @ 12 Feb 2007, 12:55)
rds nu a cumparat licenta pentru telefonie mobila. a cumparat pentru a dezvolta tehnologia voip si a o implementa ca retea fixa.

daca nu ma insel pana in 2009 nu o sa scada vizibil (la buzunar) preturile, pentru ca taxa de interconectare e stabilita pana atunci...
*



rds a castigat liceenta 3G pentru telefonie VOIP


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 6 Apr 2007, 01:05
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




pai si pentru ce-i trebuia 3G ? nu puteau implementa tehnologie prin reteaua de cablu (TV, telefon, internet) ?


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 6 Apr 2007, 08:34
Post #19


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Za best ov za best e Cosmote.
Am abonament din august 2006, de 3E + extraoptiune 3E (300 sms + 300 min in retea). Am fost si pe cartela 2 luni inainte de abonament.
Ce imi place la ei e ca nu te freaca cu ore, zile, grupuri etc. E foarte simplu, vrei sa vb. 1 min in afara de cele platite, dai 15 centi. In orice zi, la orice ora si cu oricine.
Acum aproape toti prietenii mei + prietena mea sunt "in retea" si vorbim in prostie de cei 3E fiecare.
Inainte am avut Vodafone 5 ani si vorbeam strangand din c*r. Vorbeam in 99% din cazuri prin SMS. De cand sunt "in retea" nu cred ca am scris mai mult de 50 SMS-uri. De dat beepuri nici nu se mai pune problema.
La inceput erau toti reticenti, dar acum din ce in ce mai multa lume isi ia Cosmote.


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Apr 2007, 16:32
Post #20


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




cool.gif cosmote e bun, multi care vorbesc spun ca nu ai acoperire, ca ai caderi de retea, eu mai intai le zic sa incerce apoi sa vorbeasca


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 6 Apr 2007, 17:47
Post #21


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Cosmote e BAZA pentru tineri!... daca ii zic lu` tata sa schimbe Orange cu Cosmote... cred ca ma alearga prin casa laugh.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Apr 2007, 21:09
Post #22


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(eminescu0 @ 6 Apr 2007, 02:05)
pai si pentru ce-i trebuia 3G ? nu puteau implementa tehnologie prin reteaua de cablu (TV, telefon, internet) ?
*



pentru comunicatii audio-video printr-un post de teledonic aerian sau teran trebuie liceenta 3G


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 6 Apr 2007, 22:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




imi place si RDS-ul, e singurul operator ce dispune de intreaga gama de sisteme de comunicare, bravo lor! in telefonia fixa sunt un fel de Cosmote, ba chiar au tarife mai mici pentru apeluri catre Romtelecom, decat Romtelecom ca ei insisi...
ma bucur ca si-au tras 3G, imi pare rau pentru Cosmote dar, cum ziceam, poate Cosmote sare cu HSPDA tongue.gif


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 6 Apr 2007, 22:42
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




mda, tocmai am citit pe vodafone.ro ca astia deja au implementat serviciile 3G broadband (HSPDA) in 7 mari orase: Bucuresti, Cluj-Napoca, Brașov, Constanța, Craiova, Timișoara și Iași... se pare ca e inclus in licenta pentru 3G.
sorry Cosmote sad.gif


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 10 Apr 2007, 12:44
Post #25


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(eminescu0 @ 6 Apr 2007, 23:42)
mda, tocmai am citit pe vodafone.ro ca astia deja au implementat serviciile 3G broadband (HSPDA) in 7 mari orase: Bucuresti, Cluj-Napoca, Brașov, Constanța, Craiova, Timișoara și Iași... se pare ca e inclus in licenta pentru 3G.
sorry Cosmote sad.gif
*



Fa o comparatie la Romtelecom care imi venea factura numai in retea vreo 150 ron, si la rds imi vine maxim 100 ron dar numai convorbiri in gsm, deci au preturi mici nu se compara cu romtelecom up.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 10 Apr 2007, 12:54
Post #26


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




QUOTE(semit @ 6 Apr 2007, 18:47)
Cosmote e BAZA pentru tineri!...
*





icon_mrgreen.gif up.gif


This post has been edited by AlexU: 10 Apr 2007, 12:55


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 10 Apr 2007, 17:16
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




ai perfecta dreptate Adrianno. La fel si tu AlexU, dar te-ai uitat pe planul Business? Astia dau convorbiri nelimitate in grup contra a 3-10 euro per membru (in functie de abonament).
Sa te tii !


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 10 Apr 2007, 19:55
Post #28


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




din 500 de minute in retea rds sa tot vorbesti smile.gif am marit abonamentul pt 5000 rds 500 romtel si 50 gsm up.gif

cat de cosmo mai am inca 250 de minute din 400 nevorbite biggrin.gif

This post has been edited by Adrianno: 10 Apr 2007, 19:56


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 2 May 2007, 22:09
Post #29


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




acum 1 luna faceau reclama si ne multumeau ca au ajuns la 1000000 utilizatori....azi vad reclama cu doroftei si la final: va multumim.am ajuns la 2000000 utilizatori... unde poti verifica autenticitatea reclamei?? miroase a placebo blink.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 3 May 2007, 00:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




niste porci...nu inteleg cum de ii lasa sa minta cu asemenea nerusinare....atunci cand au anuntat ca au facut 1 milion...chiar aveau...acum au mai scazut.....sursa....dosen`t matter....dar este mai mult decat sigura....vai de capul lor....


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:31
Forum Renault