DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme martori luminosi in bord

taranu
post 1 Mar 2007, 18:23
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 24 February 07
From: tg-mures




QUOTE(klaus @ 25 Feb 2007, 13:18)
1. Verifica sa nu ai ceva apa pe la UCE decodor.
2. Verifica legaturile UCe decodor - tablou de bord
3. Verifica ledul din tabloul de bord.
*




am si eu o intrebare pt tine pt ca vad ca esti mai in tema ca mine
am avut un accident in spatele masinii...si baietii de la servici mi-au schimbat puntea spate,numa ca nu mi-au pus de snova ci punte de solenza
acu te uintreb daca are vreo influentza negativa sau una benefica(M-ar mira)


--------------------
dacia dns 2001 - ms 63 tim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caluboby
post 31 Jan 2009, 19:03
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 10 September 07
From: Bucuresti




Salut. Martorul de la frana de mana din bord sta aprins mereu iar in mers mai ales cand accelerez clipeste......intreb ca nu stiu sigur daca am inteles din cartea masini ce trebuie. ASA SE INTAMPLA CAND SAU UZAT PLACUTELE DE FRANA SI TREBUIESC SCHIMBATE ?? . Multumesc anticipat


--------------------
Dacia DSN 2001 Clima 2001 - 84 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 31 Jan 2009, 20:00
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




uzura placutelor de frina poate fi un motiv.
al doilea poate fi sonda aia de pe pompa de frina
al treilea , contactul frinei de mina.
poti sa le iei in ordine , si sa le elimini una cite una , dar cel mai probabil e sonda de pe pompa de frina. scoate firu de pe ea , si daca se stinge becu , ea e.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caluboby
post 2 Feb 2009, 13:19
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 10 September 07
From: Bucuresti




nu gasesc sonda de care spuneai tu. imi poti spune te rog unde sa caut ca m-am tot uitat in jurul la oala si la repartitor si nu am vazut nici un contact sau ceva ca sa il intrerup. multumesc


--------------------
Dacia DSN 2001 Clima 2001 - 84 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 2 Feb 2009, 14:35
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Image001.jpg ( Size: 180.07k ) Number of downloads: 1050

Numai bine.


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael_Jr
post 2 Feb 2009, 20:52
Post #36


\m/-_-\m/


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 January 09




si eu am aceeasi problema de cand mi-am scimbat pompa de la servo-frana. sa incerc si eu sa vad care este problema si te anunt daca reusesc ceva


--------------------
Volkswagen Golf / ex - Dacia Super Nova GL 1996 / 2001 Clima - B 35 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 2 Feb 2009, 20:58
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




in mod normal , daca se schimba pompa , se aeriseste sistemul , etc. , acea sonda se reseteaza , adica se scoate afara si se apasa pe " tumbilicu " biggrin.gif ala mic.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael_Jr
post 2 Feb 2009, 21:09
Post #38


\m/-_-\m/


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 January 09




de aerisit l-am aerisit, dar de tumbilic am cam uitat tongue.gif . si inca o chestie: sistemul e aerisit cum trebuie, placutele sunt noi ca le-am schimbat ieri, dar de ce imi franeaza de abia la jumatate din cursa pedalei de frana ?


--------------------
Volkswagen Golf / ex - Dacia Super Nova GL 1996 / 2001 Clima - B 35 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 3 Feb 2009, 18:38
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




sigur pompa e bine aerisita?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 3 Feb 2009, 18:49
Post #40


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




Daca scoti papucul de pe senzor se stinge?
Daca da, scoti senzorul si il resetezi ca sa nu mai stea aprins.

Arunca un ochi si aici .

This post has been edited by zanga: 3 Feb 2009, 18:51


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riky
post 3 Feb 2009, 20:20
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 November 08




VERIFICA PRIMA DATA FIRUL DE LA CONTACTUL FRANAI DE MANA DINTRE SCAUNE APOILA POMPA DE FRANA TREBUIE AERISIT PARCA BULBU DE SUB POMPA.


--------------------
dacia supernova 2001 comfort - cj08ujw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 4 Feb 2009, 17:25
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(riky @ 3 Feb 2009, 21:20)
VERIFICA PRIMA DATA FIRUL DE LA CONTACTUL FRANAI DE MANA DINTRE SCAUNE APOILA POMPA DE FRANA TREBUIE AERISIT PARCA BULBU DE SUB POMPA.
*



cum se ajunge la contactul frinei de mina?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Feb 2009, 17:34
Post #43


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Intre scaune ai plasticul acela care "imbraca" frana de mana. Are 2 suruburi, unul e in fata plasticului, sub manerul franei de mana, si al doilea e in capatul celalalt. Dupa ce scoti suruburile, dai scaunele de pe fata la maxim in spate, tragi frana de mana, si bagi schimbatorul in antaia, a treia sau a cincea. Asta ca sa poti scoate plasticul. Firul de la frana de mana e in spatele manerului.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 4 Feb 2009, 18:45
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(Maskatu @ 4 Feb 2009, 18:34)
Intre scaune ai plasticul acela care "imbraca" frana de mana. Are 2 suruburi, unul e in fata plasticului, sub manerul franei de mana, si al doilea e in capatul celalalt. Dupa ce scoti suruburile, dai scaunele de pe fata la maxim in spate, tragi frana de mana, si bagi schimbatorul in antaia, a treia sau a cincea. Asta ca sa poti scoate plasticul. Firul de la frana de mana e in spatele manerului.
*



multumesc ( stiam ) ! biggrin.gif
intrebarea era pentru RIKY , care spune MARE si tare , ca acel contact trebuie verificat prima data. nu sonda de pe pompa de frina , de ex.
deci RIKY , parerea ta e ca atunci cind nu stii exact cauza problemei , te apuci si verifici un contact la care se ajunge greu , in loc sa verifici un contact la care se ajunge foarte usor , si in timp putin.
asa ca te sfatuiesc , ca atunci cind ai vreo problema , cu mai multe cauze posibile , sa incep sa le elimini incepind cu cea mai facila.
sper ca m-am facut bine inteles , si nu e cu suparare.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Feb 2009, 21:40
Post #45


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si eu am avut probleme cu contactul... dar la mine nu se aprindea deloc martorul franei de mana cand trageam frana. Problema a fost usor de rezolvat. Am scos capacul despre care am spus mai sus si am infipt bine mufa aceea. Acum e ok... am zis si eu ce stiam tongue.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosu86
post 5 Feb 2009, 22:44
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 25 January 09




In primul rand verifica nivelul lichidului de frana din vas,dupa care scoate papucul de la sonda aflata pe pompa(becul trebuie sa se stinga)Unele modele au si senzor de uzura placute,da roata jos si vezi uzura. Daca umbli la instalatie sa o aerisesti demonteaza intai sonda de pe pompa dupa care umbli la aerisitoare.Incepi aerisirea in diagonala cu roata din dreapta spate si ultima pompa. Dupa ce ai terminat de aerisit monteaza din nou sonda fara sa apesi pe nici un tumburus, cum spunea cineva aici. Modelul acesta de pompa are circuit de retur pe repartitor si e ultima gaselnita a romanilor.Lucreaza in tandem dreapta fata-stanga spate,stanga fata-dreapta spate si daca nu aerisesti cum trebuie nu o sa ai frane ca lumea niciodata.Asta e Dacia, in 30 ani au schimbat la ea doar farurile si in 5 ani au scos 5 modele cu tehnologia renault din anii 90.PS. Resetare sonda:Se scoate sonda,se apasa pedala de frana de2 ori dupa care se monteaza la loc.Succes!

This post has been edited by mosu86: 5 Feb 2009, 22:55


--------------------
mazda 323f - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caluboby
post 10 Feb 2009, 22:58
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 10 September 07
From: Bucuresti




Eu am ajuns la service ieri.....cumparasem placutele credeam ca de la ele este dar era stricata "sonda de la pompa centrala de frana" mecanicul ma trimis in vitan sa vad daca gasesc decat acea sonda. Toti mi-au spus ca se vinde decat cu pompa. M-am intors la mecanic si mia scos papucul din sonda la izolat ca sa nu faca contact si mia spus sa urmaresc lichidul daca scade schimb pompa cu totul daca este K lichidul pot merge si asa dar sa verific macar o data pe luna starea lichidului ca acum nu mai imi indica daca este sub cota. Bafta si sper sa va ajute


--------------------
Dacia DSN 2001 Clima 2001 - 84 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 11 Feb 2009, 12:14
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




QUOTE
mecanicul ma trimis in vitan sa vad daca gasesc decat acea sonda.Toti mi-au spus ca se vinde decat cu pompa. M-am intors la mecanic si mia scos papucul din sonda la izolat ca sa nu faca contact

Contactul I.C.P. se vinde separat, ca piesa de schimb! Ca fapt divers, el costa in jur de 10 lei. Parerea mea este sa mai incerci la alte magazine, de preferat de altundeva decat in zona Vitan. wink.gif
Ti-a scos papucul si l-a izolat.... Ti-a demontat insa contactul de pe corpul pompei si a dat cateva pedale energice urmand a ti-l monta la loc? Sau te-a trimis sa cumperi contactul fara macar a-l demonta pe cel vechi de pe pompa??!!?
Intreb de curiozitate.... Revino cu detalii.

Numai bine.


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Feb 2009, 12:15
Post #49


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da mecanicu lu' matale nu stie sa reseteze sonda?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 11 Feb 2009, 16:02
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(mosu86 @ 5 Feb 2009, 23:44)
In primul rand verifica nivelul lichidului de frana din vas,dupa care scoate papucul de la sonda aflata pe pompa(becul trebuie sa se stinga)Unele modele au si senzor de uzura placute,da roata jos si vezi uzura. Daca umbli la instalatie sa o aerisesti demonteaza intai sonda de pe pompa dupa care umbli la aerisitoare.Incepi  aerisirea in diagonala cu roata din dreapta spate si ultima pompa. Dupa ce ai terminat de aerisit monteaza din nou sonda fara sa apesi pe nici un tumburus, cum spunea cineva aici. Modelul acesta de pompa  are circuit de retur pe repartitor si e ultima gaselnita a romanilor.Lucreaza in tandem dreapta fata-stanga spate,stanga fata-dreapta spate si daca nu aerisesti cum trebuie nu o sa ai frane ca lumea niciodata.Asta e Dacia, in 30 ani au schimbat la ea doar farurile si in 5 ani au scos 5 modele cu tehnologia renault din anii 90.PS. Resetare sonda:Se scoate sonda,se apasa pedala de frana de2 ori dupa care se monteaza la loc.Succes!
*



ia sa te intreb ceva " mosule "! se poate face aerisirea cu sonda montata?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 16 Feb 2009, 22:50
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




michael_jr, si la mine tot la jumate tine chiar mai jos dar nu iti face proble ca in momentul cand a ajuns la punc, ingheata.
asa a fost si inainte si dupa ce am schimbat placutele si dupa ce am facut aerisirea completa si corecta(la service autorizat).am mai mers cu dsn si din 4 trei tineu cam la fel. una ingura era diferita din cauza la servo frana(putin defecta)
sonda se reseteaza cam greu din cauza de spatiu cu cheie de 22 parca pilita bine adica subtiata sa intre intre conducte si alte acareturi.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 17 Feb 2009, 15:13
Post #52


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




tata a facut altfel decum spune la carte la erisire si vad ca tin toate 4 frana am facut cateva pedale si am lasat sa curga pe fiecare in parte strans si aia a fost , si am frane nu gluma daca nu am centrua de siguranta zbor prin parbriz.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caluboby
post 17 Feb 2009, 16:57
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 10 September 07
From: Bucuresti




Inca nu am gasit separat acel senzor( sonda de la pompa centrala de frana ) la nici un magazin. Daca stiti pe cineva care are sau un magazin unde au va rog sa imi dati de veste. Nu ma pricep si nu stiu daca se putea face aerisirea dar ala era spart cand m-am uitat eu si la mecanic cand am fost cat a mai umblat la el sa rupt de tot. Incerc sa pun si o poza cu " restul problemei".
------------
A aparut inca o problema imi intra apa in masina in spate dreapta exact in "oala " de la picioare fara sa fie ud in jur. si cred ca de vina este a furtunului de la firele de la inchidere( dupa ce am tot citit pe forum ) ca este rupt. Intrebarea mea este daca se gasesc sau cum pot rezolva problema fara el. Multumesc anticipat

Attached thumbnail(s)
DSC03946.JPG ( Size: 142.68k ) Number of downloads: 889


--------------------
Dacia DSN 2001 Clima 2001 - 84 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeduard
post 17 Feb 2009, 23:15
Post #54


Membru agitat


Group: Members
Posts: 743
Joined: 16 June 05
From: PLOIESTI




QUOTE(caluboby @ 17 Feb 2009, 16:57)
A aparut inca o problema imi intra apa in masina in spate dreapta exact in "oala " de la picioare fara sa fie ud in jur. si cred ca de vina este a furtunului de la firele de la inchidere( dupa ce am tot citit pe forum ) ca este rupt. Intrebarea mea este daca se gasesc sau cum pot rezolva problema fara el. Multumesc anticipat
*



Vezi ca la supernove se crapa oala rotii iar ca sa observi e nevoie sa rabatezi bancheta spatarului si sa dai la o parte mocheta ce inbraca oala pe la usa din spate, sau s-a infundat scurgerea stalpului spate , scurgerea o face tot prin prag iar daca e infundata apa infiltrata in loc sa curga prin prag afara , curge in interior prin acele gauri facute sa prinda ornamentul interior al pragului

17 Feb 2009, 23:22:
In legatura cu sonda : se aprinde cind pedala de frina coboara prea jos , motivul : placute , pierderi de lichid , are in instalatie
Acea sonda nu trebuie schimbata ci duar demontata (nu o sa curga lichid pe acolo) se trage de acem mot (stut) in exterior dupa care se monteaza la loc si s-a rezolvat problema ( dar daca se aprinde iar trebuie verificat sistemul de frinare ca pedala de frana coboara prea jos)

This post has been edited by ciprianeduard: 17 Feb 2009, 23:22


--------------------
Dacia MCV 1.5 DCI, SOLENZA 1.4 MPI 2008, 2004 - ......
_____________________________________________________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caluboby
post 18 Feb 2009, 20:30
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 10 September 07
From: Bucuresti




@variable_dynamics

O sa incerc si acolo pe Iuliu Maniu. Multumesc


--------------------
Dacia DSN 2001 Clima 2001 - 84 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 21 Feb 2009, 18:13
Post #56


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Problema nu este contactul de la repartitor ptr ca eu nici macar nu-l am montat ptr ca un tampit de mecanic la rupt. Dar cand trag frana de mana se aprinde becul normal !!!

caluboby----cum ai rezolvat cu apa din spate dreapta ca aceiasi problema o am si eu???!!!


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caluboby
post 22 Feb 2009, 15:06
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 10 September 07
From: Bucuresti




@ronin33dan
inca nu am rezolvat din cauza vremei dar cred ca este de la furtunul ala de la inchidere ca apa ajunge adia a 2 zi dupa ce a ploat in masina ( probabil traseul este prin stalp- prag-oala-mocheta)


--------------------
Dacia DSN 2001 Clima 2001 - 84 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 22 Apr 2009, 19:38
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




Salutare
Stie cineva semnificatia martorilor din bord pentru o SN Rapsodie 2002. Care din ei trebuie sa se aprinda la punerea contactului?
Poate are cineva un manual de utilizare.
Mentionez ca am cautat dar nu am gasit nimic pentru Rapsodie 2002.
Va multumesc.


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 22 Apr 2009, 21:32
Post #59


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




trebuie sa se aprinda ledul antidemaraj, uleiul, frana, apa(se stinge odata cu ledul antidemaraj) si bateria.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 23 Apr 2009, 01:00
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




Mercy de raspuns.
Credeam ca la punerea contactului trebuie sa se aprinda si becul "Martor defectiune injectie". Nu s-a aprins niciodata, nici la punerea contactului si nici in timpul functionarii motorului.
Este posibil sa nu fie functional? Stiu ca la alte modele de SN acest martor nu exista, iar un defect la sistemul de injectie este semnalat prin aprinderea beculu "Martor temperatura apa".


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:50
Forum Renault