DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cati poti merge cu ea ?, cu masina,fara sa o inscri

Bill
post 6 Dec 2012, 13:44
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




din ce am mai citit pe net, cel mai interesat sa apara acea mentiune pe talon ar fi vanzatorul.
In felul acesta cumparatorul e obligat ca in 30 de zile sa inmatriculeze vehiculul, altfel la un control acesta conduce un vehicul neinmatriculat.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Dec 2012, 20:04
Post #32


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu-ti cere nimeni la politie sa fie completat acolo. Daca totusi, scrie-ti numele si data si lasa nesemnat, si chiar ca n'o sa mai comenteze nimeni,.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 6 Dec 2012, 20:44
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




QUOTE(klaus @ 6 Dec 2012, 11:33)
Acu' eu zic ca dovada instrainarii este contractul de vanzare cumparare, nicidecum o mentiune pe certificatul de inmatriculare (mentiune care nu e trecuta in nici o lege ca fiind obligatorie)
*



Da, intr-o tara civilizata poate. Dar pe fisa de inmatriculare e o sectiune unde vanzatorul isi da acordul ca eu (cumparator cu contract) sa inmatriculez masina pe numele meu ... cand mi-a spus aia de la inmatriculari ca lipseste semnatura aia, am facut blink.gif
-pai n-am contract ? La ce trebuie inca o semnatura a vanzatorului?
-asa trebuie
-stai sa vad ca e in sala omu ... wacko.gif

La fel la primarie. Nu a vrut sa mi-o inregistreze pana nu depune si vechiul proprietar cererea de radiere in acelasi timp.

Nu stiu cum, dar firmele de inmatriculari nu au probleme din astea.

This post has been edited by litza: 6 Dec 2012, 20:45


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Dec 2012, 12:09
Post #34


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Firmele de inmatriculari nu au probleme nici unde, inclusiv cand iti face cartea la RAR, la gaze iese ce norma euro trebuie, chiar daca rabla are catalizatorul scos demult.

This post has been edited by argon: 8 Dec 2012, 12:10


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 8 Dec 2012, 16:02
Post #35


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Asta poti sa faci si tu, nu e vreo inginerie.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Dec 2012, 21:28
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Din ce citesc aici mi-a venit in minte urmatorul scenariu:
Sa zicem ca ai o masina cu un motor de cilindree mare (sa zicem 3000 centimetri cubi) si vrei sa o vinzi.
Sa zicem ca ai gasit un cetatean non-UE (moldovean de exemplu) dispus sa sa faca act de vanzare cumparare cu tine pe 1 leu. Nu se completeaza in talon data instrainarii, de fapt masina ramane la tine ca proprietar al ei, moldoveanul dispare (de ex pleaca din tara).
Cu actul de vanzare-cumparare te duci la fisc si iti radiezi masina de acolo.
INSA, pastrezi numerele pe masina, pastrezi talonul si mergi cu masina in continuare.
La ITP nu te intreaba nimeni, cand reinnoiesti RCA-ul nici atat.
La impozit nu mai ai treaba. La un control in trafic apari tu ca proprietar, apare masina cu numele tau in talon, poti sa si iesi din tara cu ea fara nici o problema, etc.
Teoretic, poti folosi masina asa pana ajunge o rabla si o dai la topitorie.

Mi se pare mie sau e o scapare in legislatie?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 9 Dec 2012, 22:05
Post #37


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Ai mai bagat-o p-asta mai demult. Teoretic e o scapare, practic pana la urma daca te prind astia, intri la belele maricele cred eu. Nu merita riscul.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Dec 2012, 22:20
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Stiu ca am mai intrebat, dar pana acum n-am primit nici un raspuns clar, sau un astfel de caz care s-a lasat cu probleme.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 14 Dec 2012, 20:31
Post #39


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




S-ar putea ca daca o vinzi unui cetatean Non-UE sa trebuiasca sa radiezi masina din circulatie, fiscul refuzand sa iti scoata masina de pe rol pana ce nu faci dovada ca masina a pierdut dreptul de circulatie permanent in Romania, este doar o presupunere ...

PS. In Romania exista numere de export?


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 14 Dec 2012, 20:44
Post #40


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Da' si daca o vinzi unui roman care-i smecheria? Ca eu cu actu' de vanzare-cumparare ma duc si o scot de la primarie in doua minute.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Dec 2012, 20:48
Post #41


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Bineinteles ca exista procedura de export cu nr.eliberate la ghiseu.
Se face ca la orice inmatriculare cu mentiunea ca trebuie sa treci pe la un comisionar in vama pentru un act anume.
Pe numerele de export se trece data valabilitatii.....ca la cele SH care vin din Germania.

@+

This post has been edited by espacern: 14 Dec 2012, 21:21


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Dec 2012, 14:01
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(Merced @ 14 Dec 2012, 21:44)
Da' si daca o vinzi unui roman care-i smecheria? Ca eu cu actu' de vanzare-cumparare ma duc si o scot de la primarie in doua minute.
*


Cand te duci sa o scoti de pe rol, te duci cu copie dupa CI-ul cumparatorului si fiscul automat o va introduce pe rolul acestuia. In cazul in care cumparatorul nu va merge sa o declare, ii va veni notificare acasa sa se deplaseze sa clarifice situatia.
Tu daca faci act de vanzare cumparare cu un prieten pe 1 leu, de exemplu, si scoti masina de pe rol, ea va aparea apoi pe rolul prietenului tau, deci n-ai rezolvat nimic.

Am un prieten care si-a cumparat o motocicleta intr-o iarna si, frig fiind, nu s-a grabit sa o inmatriculeze (neavand nevoie de ea), in consecinta, la o luna dupa, i-a venit notificare de la fisc sa clarifice situatia.
Probabil si daca faci act de vanzare-cumparare cu un cetatean UE, s-ar putea sa fie legate bazele de date si sa fie trimisa notificarea catre tara cumparatorului.
Cu tarile nonUE nu exista acest sistem, prin urmare n-au cui sa trimita notificarea iar bunul scapa astfel din sistemul fiscal.

This post has been edited by Laurentziu83: 15 Dec 2012, 14:04


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 15 Dec 2012, 18:56
Post #43


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




In august am scos Pejou' de la primarie, si mai mult ca sigur in afara de actul de vanzare-cumparare n-am avut nimic. SIGUR nu era acolo copie a CI-ului cumparatorului. Si chiar si asa, eu in Pitesti, ala in baga intr-un sat la mama dracu'. Ce, sunau astia din Pitesti la aia sa le spuna ca e unu' care a cumparat o masina si nu si-a trecut-o la primarie?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Dec 2012, 22:13
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu stiu cum e la Pitesti, dar mie la Galati in 2009 mi-au cerut copie dupa CI-ul noului proprietar. Sa zicem ca furnizam un CI fals (CNP modificat, etc), era posibil sa fiu chemat apoi din nou la fisc la intrebari.

Cat despre "sat la mama dracului", stai linistit ca stie statul sa transmita toate datele cand e vorba sa ai datorii la el, mai greu e cand ai tu nevoie de ceva de la stat.
Un exemplu ar fi ca orice politist de la rutiera care poate comunica cu dispeceratul poate afla imediat cate puncte ai la permis, intrucat baza de date e nationala, dar daca vrei sa-ti preschimbi permisul, trebuie musai sa mergi in municipiul de domiciliu.

This post has been edited by Laurentziu83: 15 Dec 2012, 22:14


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 16 Dec 2012, 09:18
Post #45


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Sa ma explic altfel. Impozitu' merge la bugetul local. Nu vad de ce i-ar durea undeva p-aia de la Pitesti ca nu-si incaseaza impozit aia din satu' de la mama dracu', atat de mult incat sa dea telefon sa le zica "Ba, a venit ma ala sa bage masina X la primarie?". Iti spun eu ca-i doare in cot.
Posibil sa fi dat si copie de CI a noului proprietar, desi nu retin. Facuse "dosaru'" un nene d-ala de la acte auto, pe banii cumparatorului.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 17 Dec 2012, 10:06
Post #46


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




nu stiu de ce nu sterge cineva topicul asta, macar sa ii corecteze titlul: ma zgarie pe retina cand vad 'scri' asta


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 Dec 2012, 19:42
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@Merced: motorul cunostintei mele fusese cumparat de la Bucuresti, cu act de vanzare-cumparare, etc si adus la Galati, unde a fost bagat intr-o magazie pana in primavara.
2-3 luni mai tarziu s-a trezit omul cu hartie de la fisc sa clarifice situatia bunului "Aprilia..." ce aparea in situatie ca fiind cumparat de el. Acum nu stiu daca ii durea pe cei de la fisc din Bucuresti daca isi incaseaza cei de la Galati impozitul (mai ales ca vorbim de un motor cu un impozit infim, probabil cateva zeci de lei anual), insa notificarea au trimis-o intr-un fel sau altul.

This post has been edited by Laurentziu83: 17 Dec 2012, 19:43


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 17 Dec 2012, 20:13
Post #48


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Ref.la cele spuse de Laurentziu83 in post36., o poti faci atata timp cat nu te gandesti ca ai mai vinde aceea masina, asta e scaparea in codul fiscal 2006...transferul de proprietate, tot mai bine era inainte cu radiere/inmatriculare samd.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 1 Jan 2013, 11:30
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Am vrut sa-mi inmatriculez masina acum o luna dar nesimtitii aia de la RAR m-au programat pentru autentificare abia pe 4-01-2013 mad.gif ! Masina a fost inmatriculata in tara in 2010 si nu stiu daca proprietarul si-a recuperat banii de pe taxa ( e plecat din tara ) ...
Intrebarea mea este : cat pot sa circul cu ea asa ( nu pot , si nu vreau sa le achit acea taxa ) ?
Pe certificat nu este trecuta nici o mentiune ( instrainat catre... ) , masina este trecuta la impozit la primaria mea , dar numerele sunt pe alt judet !

This post has been edited by boeru_laurentiu: 1 Jan 2013, 11:30


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Jan 2013, 11:34
Post #50


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca ai cumparat masina atunci s-a facut un contract de vanzare-cumparare cu data si semnatura.
Pe baza acestui act si altora ai fost luat in evidenta la impozit la primarie.
Daca nu scrie pe talon nimic nu inseamna ca poti sa circuli asa cat vrei.
De ce nu ai incercat sa faci programare la alta reprezentanta RAR mai putin aglomerata?

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 11 Jan 2013, 15:01
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 15 Dec 2012, 22:13)
Nu stiu cum e la Pitesti, dar mie la Galati in 2009 mi-au cerut copie dupa CI-ul noului proprietar. .......
*



Probabil unii sunt mai zelosi. Eu am vandut masina in Noiembrie 2011 si in afara de datele noului proprietar pe actul de vanzare cumparare altceva nu au primit (si evident nici cerut). Posibil sa ia datele de pe contractul de vanzare/cumparare si sa le transmita, ce stiu eu.

Cert e ca anul trecut prin vara m-a sunat sa ma roage sa-l ajut sa scoata duplicat talon de la inmatriculari ca l-a pierdut pe al lui ohmy.gif Pai zic, eu nu mai sunt proprietarul masinii cum sa cer eu? Pai la inmatriculari Dv. figurati ca eu n-am transcris-o. Concluzia? Intre cei de la Impozite si cei de la Inmatriculari nu exista nici un fel de comunicare, ala circula bine merci si nu-l intreba nimeni nimic.

Si ca tot s-a vorbit in topicul asta: eu dupa ce am vandut masina m-am dus la asigurator si mi-am cerut banii pe diferenta RCA inapoi. Mai ales ca trecuse doar vreo luna jumatate si fusese facuta si pe un an. Am predat polita veche (in original), am facut cerere si pa pa. La vanzare tipului i-am dat doar o copie si i-am spus clar ca il ajut daca pateste ceva intr-o saptamana/doua ca na, se mai intampla ghinioane. Dupa aia pa, eu imi cer banii inapoi. Ca atare individul circula si fara RCA sad.gif

This post has been edited by clr: 11 Jan 2013, 15:02


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Jan 2013, 15:32
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(Laurentziu83 @ 15 Dec 2012, 15:01)
Cand te duci sa o scoti de pe rol, te duci cu copie dupa CI-ul cumparatorului si fiscul automat o va introduce pe rolul acestuia. In cazul in care cumparatorul nu va merge sa o declare, ii va veni notificare acasa sa se deplaseze sa clarifice situatia.
Tu daca faci act de vanzare cumparare cu un prieten pe 1 leu, de exemplu, si scoti masina de pe rol, ea va aparea apoi pe rolul prietenului tau, deci n-ai rezolvat nimic.
*



Zau?! Deci eu cand cumpar o masina, imi face vanzatorul declaratie de impunere pt mine? smile.gif) Chiar daca sunt din alt judet (si, implicit, nu are nicio competenta DVBL de unde o radiaza el)? Pai atunci de ce mai e obligat cumparatorul masinii sa o declare in maxim 30 de zile? De unde rezulta ca e dreptul tau ca 29 de zile sa circuli cu ea gratis, daca vrei sa o vinzi dupa. Intreb si eu...

Normal ca intre administratiile financiare si inmatriculari nu e nicio legatura, una tine de ANAF, alta de Prefect. De unde si vorba, ce treaba are sula cu prefectura?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 11 Jan 2013, 15:51
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 11 Jan 2013, 15:32)
....
Normal ca intre administratiile financiare si inmatriculari nu e nicio legatura, una tine de ANAF, alta de Prefect. De unde si vorba, ce treaba are sula cu prefectura?
*



Pai ar avea. O lista electronica cu ce s-a scos de pe rol si nu a aparut la alta circa financiara ar fi utila sa ajunga din cand in cand la inmatriculari. Ar rezulta destul de usor o lista pretabila la niste verificari suplimentare ..... Asta presupunand ca i-ar pasa cuiva. Dar asa stim noi sa facem lucrurile doar de forma in tara asta. S-a scos obligativitatea radierii la vanzarea masinii, dar nu s-a inchis bucla complet ....


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Jan 2013, 20:14
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(Marian66 @ 11 Jan 2013, 15:32)
Zau?! Deci eu cand cumpar o masina, imi face vanzatorul declaratie de impunere pt mine? smile.gif) Chiar daca sunt din alt judet (si, implicit, nu are nicio competenta DVBL de unde o radiaza el)? Pai atunci de ce mai e obligat cumparatorul masinii sa o declare in maxim 30 de zile? De unde rezulta ca e dreptul tau ca 29 de zile sa circuli cu ea gratis, daca vrei sa o vinzi dupa. Intreb si eu...

Normal ca intre administratiile financiare si inmatriculari nu e nicio legatura, una tine de ANAF, alta de Prefect. De unde si vorba, ce treaba are sula cu prefectura?
*


N-am pomenit nimic de inmatriculare aici, ci de introducerea/scoaterea de pe rol la impozit, ca aia ne doare la buzunar.

Mai explic odata, pentru cei ce au deschis televizoarele mai tarziu:
Am un prieten in Galati care a gasit pe net un anunt cu o motocicleta Aprilia de vanzare la Bucuresti.
Il suna pe vanzator, vine la Bucuresti, vede motocicleta, ii place, vede ca are actele in regula, face act de vanzare cumparare, ii da banii proprietarului, ia motorul, talonul, numerele si si pleaca cu ele la Galati. Proprietarul motorului s-a dus apoi la fiscul de care era arondat cu copie buletin, copie act de vanzare-cumparare si cu copie dupa CI-ul cumparatorului, si-a scos de pe rol motorul si a obtinut fisa de la fisc. Fisa a trimis-o apoi prin posta la Galati, unde a primit-o cumparatorul. Cumparatorul, in speta prietenul de care vorbeam, nu s-a dus in prima faza sa-si inmatriculeze motorul, intrucat trebuia sa plateasca impozit, asigurare, etc, si oricum era iarna si nu mergea cu ea. 1-2 luni mai tarziu se trezeste cu citatie de la fisc cum ca figureaza acum cu un bun pe rol si ca trebuie sa clarifice situatia lui.
In concluzie, fiscul de la Bucuresti a trimis catre fiscul de la Galati o notificare cum ca posesorul CI-ului cu seria, numarul, CNP, etc, care apartine de ei, si-a cumparat un motor si ca trebuie sa apara cu el pe rol. Cum la fiscul de la Galati, pe acel CNP, nu figura nici un motor adus pe rol, a trimis o notificare posesorului pentru clarificare.

Mai explic sau trebuie sa desenez?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Jan 2013, 20:24
Post #55


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Oameni cu carte dom'le! Auzi ce i-a dus mintea: ... sa trimita ei notificarea direct la circumscriptia financiara a cumparatorului ...!
N-as fi crezut sa mai apuc ziua in care sa aud asa ceva!
Sigur nu era pe la teutoni, la austrieci ... poate prin nord?!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Jan 2013, 22:14
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu stiu acum care a fost mecanismul, dar alta explicatie nu vad pentru faptul ca fiscul a aflat ce bun si-a cumparat.

La o adica, atunci cand scazi de pe rol o masina, si dai copie dupa CI-ul noului proprietar, fiscul are CNP-ul noului proprietar si afla exact unde e domiciliat, etc, prin urmare poate trimite instiintare la circumscriptia acestuia. E simplu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 11 Jan 2013, 22:27
Post #57


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Bag de sama ca fiecare circa financiara are regulile ei.
In toamna socrul meu si-a vandut masina, insa eu m-am ocupat de acte.
Cand am fost la circa fiscala pentru a ridica certificatul fiscal, mi-au spus ca nu vor radia masina de pe socrul meu decat in momentul in care duc talonul de radiere vizat de catre serviciul inmatriculari, care sa ateste ca acea masina a fost inmatriculata pe noul proprietar. I-am pus in vedere noului proprietar sa-mi aduca musai acel talon, insa cei de la inmatriculari nu i l-au dat, spunand ca il trimit ei. Omul n-a inteles daca-l trimit fostului proprietar sau catre administratia financiara, asa ca, dupa doua saptamani in care nu a sosit pe adresa noastra nimic, am fost la taxe si impozite, unde mi-au confirmat radierea masinii in urma primirii datelor necesare de la serviciul inmatriculari auto.



--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Jan 2013, 23:03
Post #58


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




WTF???

Tara unde fiecare face cum il taie capu'....
Dpdv fisc, circuitul normal e asa.

O vinzi, faci contract vanzare cumparare, te duci si o radiezi, dai fisa noului proprietar care face ce vrea cu ea. Legal tre sa o declare in 30 zile. Daca nu o face si este cumva prins....amenda.

Insa nu are voie fiscul sa o treaca automat pe rolul cumparatorului.

Poate cumparatorul o dezmembreaza si o vinde piese....si se trezeste ca i se cere dupa aia sa plateasca impozit........in definitiv e bun dobandit prin cumparare si fac ce vreau cu el. Nu e obligatoriu ca daca cumpar o masina sa o iau ca sa merg cu ea.
Poate o fac cotet de gaini, treaba mea. E treaba mea sa o declar, nu a fiscului sa ma incarce obligatoriu cu ea, e un abuz cras.

Ca intre fisc si politie nu este nicio comunicare.....alta tampenie.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Jan 2013, 09:28
Post #59


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Laurentziu83 @ 11 Jan 2013, 22:14)
Nu stiu acum care a fost mecanismul, dar alta explicatie nu vad pentru faptul ca fiscul a aflat ce bun si-a cumparat.

La o adica, atunci cand scazi de pe rol o masina, si dai copie dupa CI-ul noului proprietar, fiscul are CNP-ul noului proprietar si afla exact unde e domiciliat, etc, prin urmare poate trimite instiintare la circumscriptia acestuia. E simplu.
*


Simple ar putea fi multe!
Ma mira doar ca la noi sa functioneze informarea de acest tip, nu ca nu s-ar putea!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Jan 2013, 10:25
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cand e vorba de impuneri, baza de date privind punctele sau situatia permisului de conducere, datorii la fisc pentru cetatenii obisnuiti, etc, lucrurile functioneaza foarte bine, crede-ma.
Doar cand e in folosul cetateanului, nu mai functioneaza.
De exemplu, daca este la Satu Mare si intrebi un politist de la rutiera care are legatura cu dispeceratul, cate puncte ai pe permis, si iti va raspunde in 2 minute, dar daca locuiesti in Bucuresti si ai domiciliul in acte in Galati, nu poti sa-ti preschimbi permisul decat la Galati, si sa-ti vina prin posta tot la Galati, chiar daca Pipera (unde se tipareste efectiv) e la 2 pasi de tine. Faza e reala si am patit-o la preschimbare, in primavara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:16
Forum Renault