DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inca un pic despre CIP-ul special

post 12 Aug 2003, 10:15
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Fara suparare, stiu ca s-a discutat mult pe tema asta dar eu as vrea sa concluzionam.
1. Poate sa ne spuna cineva care si-a pus pe masina acel cip ce a constatat, ca putere, cuplu, consum de benzina - cel mai important - daca a fost pe la un analizor de gaze sa vada cum sta cu poluarea etc.
2. Cip-ul vechi - cel original adica - ramine la shmekkerii aia care fac modificarea sau il da inapoi proprietarului ? Mie asa mi s-ar parea corect, sa mi-l dea inapoi, ca e al meu si daca vreau il pun la loc.
3. A fost cineva cu masina pe un stand de proba sa vada exact puterea motorului la diferite regimuri dupa modificare? Nu cred ca a fost nimeni, dar eu intreb...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 12 Aug 2003, 10:37
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
...
2. Cip-ul vechi - cel original adica - ramine la shmekkerii aia care fac modificarea sau il da inapoi proprietarului ? Mie asa mi s-ar parea corect, sa mi-l dea inapoi, ca e al meu si daca vreau il pun la loc.
...


cipul ramane la tine. eu am facut modificarea asta pe un golf 1.4 16v si cipul a ramas la mine. bogdan.spd are cip pe supernova lui asa ca el ar putea da mai mutle detalii, dar cred ca este in vacanta ...


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 12 Aug 2003, 10:52
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Ok GeorgeB. Te rog sterge, daca poti, sau roaga-l pe Alex, unul din topic-urile "un pic destpre cipul de calculator " creat de mine ca nu stiu de ce a aparut de doua ori si apar cofuzii, se raspunde in doua locuri.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 12 Aug 2003, 11:28
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Adineauri am sunat la elca technoservices si CIP-ul costa acum , tineti-va bine de tot, 149 euro + TVA !!! Si mi-au spus ca intotdeauna a costat asa ! Voi ce stiti ? Unde gasesc mai ieftin ?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Aug 2003, 11:37
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Adineauri am sunat la elca technoservices si CIP-ul costa acum , tineti-va bine de tot, 149 euro + TVA !!! Si mi-au spus ca intotdeauna a costat asa ! Voi ce stiti ? Unde gasesc mai ieftin ?

Si ti se pare mult ??????? Un chip pentru o masina straineza pleaca de la 300 de Euro in sus. Nici nu cred ca se gasesc la noi chip-uri de 300 de Euro... :?:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 12 Aug 2003, 11:40
Post #6





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Marty draga, saptamina trecuta am sunat si am vorbit cu aceeasi persoana si mi-a spus ca costa 120$ + TVA. Asta m-a mirat, nu altceva !


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Aug 2003, 11:44
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Bine, draga, scuze! Te pup, pa! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Eu de unde sa stiu ce ai facut tu saptamina trecuta ???? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 12 Aug 2003, 12:28
Post #8


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




vedeti ca a aparut o smecherie de circuit prin care se pastreaza pe masina ambele cipuri si poti sa comuti intre ele din telecomanda sau buton. nu stiu exact cine vinde dar se gaseste.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Aug 2003, 10:49
Post #9





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Inca o intrebare : baietii astia care modifica calculatorul ( firma ELCA ) garanteaza in vreo un fel ca masina cistiga in putere si nu polueaza mai mult ? Citi cai se cistiga ?? 2, 5, 15 ? Pe astia i-a certificat cineva ? A verificat cineva, de ex. RAR-ul ca ceea ce spun ei este real ? Adica daca spun ca masina va avea 2 cai mai mult, pai sa fie 2 cai pe bune, nu vorbe.Ca sa stie omul pe ce da banii. Adica 149 euro +TVA vreau sa stiu pe ce ii dau si sa fie adevarat, nu baliverne si povesti.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 13 Aug 2003, 11:06
Post #10


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




gandeste te si tu ca 149 + TVA nu este chiar atat de mult , pe mine m-a costat cipul pt golf 400+TVA deci 149 e chiar ieftin biggrin.gif cat despre toate intrebarile de mai sus de ce nu ii intrebi pe ei sa ne spui si noua dupa ... hmmmm. eu pot sa spun ca l gold se simtea ceva cam de 5 cp 8 cp maxim ... dar e din simtite poate sa fie si efectul placebo ... laugh.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Aug 2003, 11:20
Post #11





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


GeorgeB, mi-ai luat vorba din gura cu efectul Placebo. Eu am sa-i intreb si va spun si voua. Nu de alta, dar sa stiu pe ce dau banii. Si cine-mi garanteaza ca ce spun ei e adevarat. Dupa 2 discutii cu firma asta am MARI indoieli asupra seriozitatii acestei firme.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 14 Aug 2003, 10:55
Post #12





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Pentru cei interesati, am vorbit cu cei de la ELCA si mi-au zis urmatoarele :
1. Creste puterea cu 12 HP dar nu a masurat nimeni;
2. Creste cuplul cu 15 % nu stie nimeni la ce regim, nu a masurat nimeni;
3. SCADE consumul, nu stie nimeni cu cit ; ( asta e o minciuna )
4. SCADE poluarea ( ?? ) dar iar nu a masurat nimeni.
5. NU are nici un fel de efect secundar daunator ( imposibil )
6. NU au nici un fel de omologare RAR, certificare de vreo un fel etc.
7. Trebuie sa-i credem pe cuvint pentru toate cele de mai sus.

Adica cei de la Renault sint cretini si nu stiu sa scrie soft pentru motoarele care le fabrica ca s-au gasit unii shmekkeri din Elvetia - ca ce face ELCA este piraterie dupa Powerchips - sa scrie alt soft pt. E7J care ii creste performantele fara nici un efect secundar daunator !!!!
Voi ce parere aveti despre asta, urmeaza sa sun la uzina sa-i intreb ce pozitie oficiala au fata despre astia care le modifica motoarele, ca eu unul sint cel putin revoltat.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
DSops
post 14 Aug 2003, 11:38
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




M-am hotarat sa fac o firma de tunning pentru Dacia Supernova, Solenza, Berlina toate tipurile si Lamborghini toate tipurile:

1. Cresterea puterii motorului cu pana la 58%.
2. Cresterea cuplului motor de pana la 71%.
3. Scaderea consumului cu pana la 33%.
4. Cresterea duratei de viata a motorului cu pana la 15 ani.

Toate aceste performante se ating fara modificarea constructiva a componentelor motorului sau reprogramarea calculatorului. Tehnologia este strict secreta si se bazeaza prin spalari pe liniile energetice ale motorului cu apa PI, lipirea unor cristale speciale pe carcasa calculatorului si prin adaugarea unei piramide langa filtrul de aer.

Pretul este de 380 EURO / masina, indiferent de marca, succesul este garantat. Astept ofertele pe adresa de e-mail privata, incepand cu data de 31 septembrie 2003.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 14 Aug 2003, 11:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Ha-ha, tare asta! biggrin.gif Pentru prietenii de pe forum sa faci o reducere totusi...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 14 Aug 2003, 11:46
Post #15


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
M-am hotarat sa fac o firma de tunning pentru Dacia Supernova, Solenza, Berlina toate tipurile si Lamborghini toate tipurile:

1. Cresterea puterii motorului cu pana la 58%.
2. Cresterea cuplului motor de pana la 71%.
3. Scaderea consumului cu pana la 33%.
4. Cresterea duratei de viata a motorului cu pana la 15 ani.

Toate aceste performante se ating fara modificarea constructiva a componentelor motorului sau reprogramarea calculatorului. Tehnologia este strict secreta si se bazeaza prin spalari pe liniile energetice ale motorului cu apa PI, lipirea unor cristale speciale pe carcasa calculatorului si prin adaugarea unei piramide langa filtrul de aer.

Pretul este de 380 EURO / masina, indiferent de marca, succesul este garantat. Astept ofertele pe adresa de e-mail privata, incepand cu data de 31 septembrie 2003.

-= NO COMMNET =-




laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 14 Aug 2003, 12:13
Post #16





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Eu nu inteleg tipul asta de bascalie, fara suparare. Parerea mea - vorba unui clasic in viata - parerea mea zic , este ca astia cu ELCA a lor isi bat joc de noi, si asta mi se pare revoltator. Astia chiar au voie sa faca ce vor ei asa cu motoarele noastre fara sa-i intrebe nimeni, bai baieti, ce faceti voi aici ? Va bateti joc de oameni ? Eu nu las lucrurile asa. Intimplator lucrez la un ziar si vom cere pozitia oficiala RAR-ului si a uzinei Dacia.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2003, 12:14
Post #17


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE

Adica cei de la Renault sint cretini si nu stiu sa scrie soft pentru motoarele care le fabrica ca s-au gasit unii shmekkeri din Elvetia - ca ce face ELCA este piraterie dupa Powerchips - sa scrie alt soft pt. E7J care ii creste performantele fara nici un efect secundar daunator !!!!  
Voi ce parere aveti despre asta, urmeaza sa sun la uzina sa-i intreb ce pozitie oficiala au fata despre astia care le modifica motoarele, ca eu unul sint cel putin revoltat.


Eu cind dau de oameni d-astia m-apuca brusc spumele...zici ca-s reclama la ARIEL....
Auzi, stimabile, sanitatea si nivelul IQ-ului proiectantilor a diverse tipuri de automobile, nu poate fi contestata de nimeni, cu atit mai putin de tine! Ca unii fac piraterie sau nu, iar nu-i treaba lu' matale (spre informarea ta sunt mult mai multe firme de tuning care modifica chip-uri , nu numai PowerChips). Cit despre efectele secundare care le da cresterea puterii si a cuplului, da-ne si noua de veste, ca suntem curiosi (cel putin, eu unul, fierb de nerabdare sa imi impartasesti din vasta ta experienta legata de metodele de cresterea puterii motorului!)
Cit despre telefonul la uzina si aflarea pozitiei oficiale, te rog frumos sa pui mina sa faci scandal la uzina, ocazie cu care te vei face de cacao!

Mai pe scurt: Da' cine te-a obligat, monsher, sa-ti cumperi si sa-ti montezi asa ceva ???? Sau cumva te simti lezat de faptul ca poate sa existe asa ceva pe piata ???? Nu-ti convine ??? Vaya con Dios!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 14 Aug 2003, 12:22
Post #18





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Poate nu am fost inteles ce am vrut sa spun. Si anume ca eu am incredere in firma Renault si Dacia si ca cred ca stiu ei ce fac. Nu cred ca cei de la powerchips au dreptate si cred ca inseala oamenii. Eu nu cred ca se pot creste spectaculos performantele motorului fara ca aceasta sa nu aiba consecinte negative de un fel sau altul, adica creste poluarea, sau consumul, fiabilitatea etc.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 14 Aug 2003, 12:28
Post #19





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


QUOTE
QUOTE

Adica cei de la Renault sint cretini si nu stiu sa scrie soft pentru motoarele care le fabrica ca s-au gasit unii shmekkeri din Elvetia - ca ce face ELCA este piraterie dupa Powerchips - sa scrie alt soft pt. E7J care ii creste performantele fara nici un efect secundar daunator !!!!  
Voi ce parere aveti despre asta, urmeaza sa sun la uzina sa-i intreb ce pozitie oficiala au fata despre astia care le modifica motoarele, ca eu unul sint cel putin revoltat.


Eu cind dau de oameni d-astia m-apuca brusc spumele...zici ca-s reclama la ARIEL....
Auzi, stimabile, sanitatea si nivelul IQ-ului proiectantilor a diverse tipuri de automobile, nu poate fi contestata de nimeni, cu atit mai putin de tine! Ca unii fac piraterie sau nu, iar nu-i treaba lu' matale (spre informarea ta sunt mult mai multe firme de tuning care modifica chip-uri , nu numai PowerChips). Cit despre efectele secundare care le da cresterea puterii si a cuplului, da-ne si noua de veste, ca suntem curiosi (cel putin, eu unul, fierb de nerabdare sa imi impartasesti din vasta ta experienta legata de metodele de cresterea puterii motorului!)
Cit despre telefonul la uzina si aflarea pozitiei oficiale, te rog frumos sa pui mina sa faci scandal la uzina, ocazie cu care te vei face de cacao!

Mai pe scurt: Da' cine te-a obligat, monsher, sa-ti cumperi si sa-ti montezi asa ceva ???? Sau cumva te simti lezat de faptul ca poate sa existe asa ceva pe piata ???? Nu-ti convine ??? Vaya con Dios!



Marty nu ai dreptate. Degeaba faci tu spume ca Ariel ca orice vanzator de orice trebuie sa garanteze intr-un fel sau altul caracteristicile produsului respectiv, altfel se numeste inselaciune. Tu de ce crezi ca exista ANPC, standarde peste standarde, termene de garantie, sanctiuni pentru reclama mincinoasa si multe alte minunatii? Tocmai pentru a asigura cumparatorul ca ceea ce cumpara este ceea ce scrie pe anbalaj....
Iar faza cu nici un efect secundar este o tampenie. Tu crezi ca Renault n-ar vrea sa vinda aceiasi masina cu 1000-2000EURO mai mult pentru ca se poate de fapt sa aiba de fapt +20% putere, +30%cuplu, si sa consume cu 30% mai putin fara alte efecte secundare?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2003, 12:32
Post #20


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Fiecare motor poate lucra foarte bine peste limitele la care este setat de fabrica! Fabrica seteaza motoarele asa cum le seteaza din considerente de securitate sau pentru ca asa li s-a impus de catre forurile de resort din tara respectiva, eventual UE. Spre exemplu, dintr-un motor Renault/Williams de 2.0 L , 12 supape, 136 CP, se pot scoate 165-170 CP numai din chip. Nimeni nu iti va modifica chip-ul pentru ca masina sa-ti scoata atit pentru ca nu mai corespunde sistemul de frinare (care este proiectat pentru maxim 150 CP). Nu numai Renault si Dacia iti dau motoarele setate sub performantele MAXIME ale motorului/cutiei, ci toata lumea face treaba asta, Mercedes, BMW, VW/AUDI/SEAT/SKODA/PORSCHE, FORD, GM/Opel, Saab, Volvo, etc.! Si pentru informarea ta, dintr-un motor turbo se pot scoate pina la 60 CP dintr-un kit format din chip si booster de turbina, si asta in limitele legale!
Daca esti dus cu capul si cauti sa scoti din motor tot ce se poate scoate, te apuci si ii schimbi camasi, pistoane, supape, rectifici chiuloasa, scaunele de supape, vilbrochen si axa cu came, injectie cu apa, schimbi injectoarele, etc....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 14 Aug 2003, 12:35
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Nu e mai simplu sa pui alt motor?


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 14 Aug 2003, 12:40
Post #22





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


OK dar pentru mine si multi altii efecte secundare sunt si cresterea consumului, cresterea nivelului puluarii, iesirea din plaja de proiectare a franelor, a suspensiilor, a caroseriei etc.
Eu inteleg ca durata de viata a motorului si implicit fiabiliatea nu va scadea (desi am dubii si aici) dar totusi sunt efecte secundare.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2003, 12:40
Post #23


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Nu e mai simplu sa pui alt motor?

Daca esti dus cu capul ??? NU !!!!! Unde-ar mai fi placerea ????


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 14 Aug 2003, 12:48
Post #24


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
Nu e mai simplu sa pui alt motor?

Daca esti dus cu capul ??? NU !!!!! Unde-ar mai fi placerea ????

EXACT perfect de acord .... laugh.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2003, 12:59
Post #25


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
OK dar pentru mine si multi altii efecte secundare sunt si cresterea consumului, cresterea nivelului puluarii, iesirea din plaja de proiectare a franelor, a suspensiilor, a caroseriei etc.
     Eu inteleg ca durata de viata a motorului si implicit fiabiliatea nu va scadea (desi am dubii si aici) dar totusi sunt efecte secundare.

Prin schimbarea chip-ului se obtine doar imbunatatirea amestecului, optimizarea timpilor de injectie si implicit imbunatatirea cuplului (la turatii joase masina trage mult mai bine) si a puterii. Din cite stiu si eu, prin schimbarea chip-ului se urmareste in principal imbunatatirea cuplului si in mod secundar cresterea puterii (s-ar putea sa ma insel, dar eu asa stiu de la cei care se ocupa de asa ceva)
Oricum, nu afecteaza cu nimic durata de viata a motorului si nu creste uzura acestuia. Optimizind timpii de injectie si calitatea amestecului, in mod normal ar trebui sa scada consumul de benzina si poluarea.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 14 Aug 2003, 14:41
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




cate stie baiatu' asta...unde ziceai ca ai copilarit?! smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2003, 14:44
Post #27


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu ??? La coltu' strazii .... La coltu' Strazii Eminescu cu Bvd. Dacia si Calea Dorobanti si mai tirziu la coltu' Strazii Belizarie cu Soseaua Nordului.....biggrin.gif
De altfel, dupa cum zice lumea, eu as fi baiat bun, da' ma strica anturaju' laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 15 Aug 2003, 09:48
Post #28





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Daca cip-ul powerchips aduce numai avantaje, de ce cei de la Renault nu l-au montat ei din fabrica ? Sau poate nu sint atit de inteligenti ca cei de la powerchips ? Si eu am pus problema in alt mod, pe care vad ca nu toti l-au inteles : vreau o GARANTIE ca ceea ce mi se spune este adevarat, adica elca vinde ceva pe care eu trebuie sa-i cred pe cuvint, de aia NU am pus si nici nu o sa pun cip de ala la masina.
Si o vorba special pentru marty : este pentru ultima data cind iti fac onoarea sa citesc mesajele postate de tine. Consider ca este sub demnitatea mea sa citesc aiurelile tale, care te pricepi la motoare ca pisica la calculatoare.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 15 Aug 2003, 09:52
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
...care te pricepi la motoare ca pisica la calculatoare.


Ti-a zis-o! :shock:
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Aug 2003, 09:52
Post #30


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




OK! Merci ca mi-ai citit posturile pina acum! wink.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 09:23
Forum Renault