DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inca un pic despre CIP-ul special

DSops
post 15 Aug 2003, 09:55
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Va rog sa nu-mi jigniti pisica! Pisica mea este dresata sa nu atinga mausul si tastatura. Deci, daca nu stie, nu se baga.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 15 Aug 2003, 12:40
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Pisica mea este needucata. Atunci cand lucrez apare si ea (cred ca suntul provenit de la tastare o atrage) si vrea si ea sa isi impartaseasca cunostinetle (de multe ori nu stie nimic, dar se incapataneaza sa scrie). laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 23 Aug 2003, 19:59
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




CHIPTUNING-ULUI
Societatea noastra colaboreaza cu AUTOSPORT - Elvetia ( POWERCHIP ) pentru tuningul calsic si cu OBD TUNING - Germania pentru tuningul OBD2 ( prin mufa de diagnoza a autoturismului ).Ambele societati lucreaza in domeniul CHIPTUNING-ului de peste 10 ani si poseda bancuri de incercari si laboratoare proprii. Toate programele utilizate sant dezvoltate pe baza cercetarilor si experientei acestor firme si se utilizeaza cu succes in Germania si Elvetia .

2. CE APARATURA UTILIZAM PENTRU EFECTUAREA TUNINGULUI ?
- a) Metoda OBD2 -(se utilizeaza cu precadere la autoturismele fabricate in ultimii 2 ani) utilizam sistemul cel mai performant existent in prezent " MILLENIUM" sistem care permite citirea si reprogramarea calculatorului prin mufa de diagnoza a autoturismului.
- cool.gif Metoda clasica - (prin schimbarea circuitului integrat care contine programul de gestiune al motorului). Modernizarea tehnologiei de realizare a placilor calculatoarelor autoturismelor ( circuite realizate pe folie, componente SMD ) impune, din motive de siguranta in efectuarea modificarilor ( nedeformarea placilor si a circuitelor, evitarea supraincalzirii circuitelor, evitarea socurilor termice, etc inevitabile in cazul utilizarii aparaturii conventionale = letcon, masti etc ) utilizarea de aparate pentru dezlipit/lipit componente cu radiatii infrarosii , desprindere cu vacuum si comanda electronica, lipire cu pasta, aparate profesionale de citit/scris EPROM-uri, adaptoare cu circuite aurite, socluri profesionale , sisteme optice de verificare a lipiturileor, materiale profesionale pentru protectia lipiturii, etc
"Calculatorul autoturismului" este piesa de importanta deosebita fara de care motorul nu poate functiona si deci orice interventie asupra acestuia trebuie realizata in conditii cat mai aproape de cele de fabricatie evitand manoperele persoanelor "atotstiutoare" dotate cu clasicul letcon.
ATENTIE ! cu toata garantia oferita, Dumneavostra santeti cel care puteti ramane in pana, in camp cautand un mijloc de tractare pana la primul service unde un calculator nou, daca prin exceptie este in stoc, costa cca 1.500 Euro, bani pe care nu vi-i returneaza nimeni.
CAT TIMP ESTE NECESAR PENTRU EFECTUAREA TUNINGULUI ?
In mod normal sant necesare intre 2 si ca. 4 ore pentru manopera dupa care autoturismul poate fi utilizat fara restrictii.

3. MODIFICARILE POT FI RECUNOSCUTE DIN AFARA ?
Modificarile efectuate prin CHIPTUNING nu pot fi depistate de catre aparatura de diagnoza a service-urilor, dar puterea si acceleratia imbunatatita se pot testa si masura la un banc de proba si se simt in trafic.
4. MOTORUL SE INCALZESTE MAI MULT DECAT INAINTE ?
Temperatura uleiului creste minimal numai in cazul utilizarii motorului la regimul maxim, ( de exemplu la AUDI A4 TDI, in cazul utilizarii prelungite in regim de putere maxima temperatura creste cu 8 grade Celsius ) . Totusi nici un motor modificat nu are voie sa depaseasca temperatura maxima prescrisa de fabricant.
5. ESTE INFLUENTATA DURATA DE VIATA A MOTORULUI PRIN CHIPTUNING ?
Tuningul se executa in asa fel incat sa nu se depaseasca valorile limita pentru motor si componentele acestuia ; de aceea nu se poate vorbi de o crestere a uzurii motorului si nici de o uzura prematura.
6. DE CE NU A FABRICAT PRODUCATORUL AUTOTURISMUL LA VALORILE OPTIME ?
Producatorul fabrica un autoturism pentru toate pietele, care trebuie sa functioneze indiferent de clima, calitatea benzinei, densitatea aerului, etc. Tolerantele in fabricatie , normele de consum autoimpuse tot mai drastice, normele de depoluare si impozitele care se platesc in anumite tari pe cal putere ( ex. Franta ) sant totatatia factori care pot conduce la un reglaj mai larg din partea fabricii producatoare. In ultima instanta toate motoarele moderne respecta deja normele EURO care vor intra in vigoare in anii urmatori si nu in ultimul rand producatorul si-a lasat o rezerva de putere pentru a prezenta si anul viitor un motor modificat mai puternic, pentru ca santem in economia de piata !!
7. CE SE INTAMPLA CU CONSUMUL AUTOTURISMULUI ?
Consumul scade atat la motoarele cu benzina cat si la cele Diesel in conditiile unei utilizari in afara regimurilor maxime. In mod normal, printr-o ardere mai buna a combustibilului datorita unui reglaj mai precis al motorului consumul scade ,de exemplu, cu cca. 0,5 l / 100 Km la motoare Diesel. Este demonstrat faptul ca la un moment maxim mai mare consumul specific este este mai mic.
8. CE MOTORE SE PRETEAZA LA CHIPTUNING ?
Chiptuning-ul se poate realiza la orice motor care este gestionat de un calculator montat pe autovehicul.
Motoarele cu supraalimentare ( TURBO – benzina sau TURBO - Diesel ) se preteaza mai bine la chiptuning si se obtine un efect semnificativ , acesta nu inseamna ca la un motor cu injectie normala nu se preteaza tuningul.
Totul depinde de dorinta posesorului autoturismului.


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 25 Aug 2003, 11:39
Post #34





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


MMihai, nu se intelege la ce societate te referi, scrie clar unde putem beneficia de binefacerile acestei societati , nr. de telefon etc. si daca aceasta societate are vreo autorizare RAR, UAP sau altceva ca daca reclama cineva serviciile societatii la ANPC sa fie pregatiti cu toate hirtiile in regula, ca daca NU are nici un fel de aprobare, certificare, iese suparare mare.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 25 Aug 2003, 20:59
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Nici eu nu mai stiu ce societate este smile.gif am luat-o dupa o pagina de net... era parca la introducere sau ceva, nu mai stiu nici adresa, asta o aveam salvata in calc


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 26 Aug 2003, 00:54
Post #36


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Miau!
laugh.gif
Nu va mai certzti mai ca motanii pe garaje, forumul nu e un loc de cearta sau pt. jigniri!
Miau! biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 26 Aug 2003, 10:48
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Recunosc ca si eu sunt destul de sceptic cand aud de scos cativa cp din chiptuning, atata timp cat nu poti sa masori exact castigul.

O ruda de-a mea are relatii stranse cu un dealer VW. Are un passat 1.9 tdi 130cp. In urma cu ceva timp a facut intrecere cu o masina absolut similara a unui inginer de acolo. A fost facut zob! Abia apoi i s-a spus secretul: reprogramare (chiar ei au facut manevra in service) cu dus motorul la 168 cp. Si-a facut si el. Conform celor declarate de el (mie mi-e greu sa zic ceva ca nu-i stiu masina asa de bine sa sesizes diferenta): cu siguranta trage mult mai bine; cu siguranta la drum intins consumul a scazut cam cu 1 - 1,5 l de motorina /100 (la inceput a crezut ca doar comp. ii arata mai putin, insa la verificare cu metoda rezervorului chiar asa iese).

Raspunsul celor de la dealer (sef de service, asociat) e ca e in general multa rezerva de putere in motoare. Asa cum se spunea si mai sus, principala problema e legata de taxe, accize, impozite, reglementari de la tara la tara. A doua treaba este similara cu procesoarele. Se face un motor care sa mearga mai sus insa i se pune intentionat un sistem de gestiune care sa-l tina in loc pentru a pica bine peste ce cere piata si a crea varietate (si la pret).

Eu in continuare sunt sceptic, pana cand nu ma conving cu cifre. Cred totusi ca daca niste oameni ce au habar de diferentele intre masinile pe care le vand isi fac interventii de genul asta si mai sunt si incantati de rezultat (hm, ma rog, ii doare in cot de garantie/viata motor/piese), trebuie ca chiptuningul da ceva rezultate.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Aug 2003, 11:24
Post #38





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Domnilor forumisti, in primul rind nu ne certam, ci doar discutam, intr-adevar citeodata in contradictoriu. Si cu cip-ul ala de belea, ca de belea a ajuns, vreau doar atit : sa stiu pe ce dau 150 euro : scoate 1 HP, 4 HP, 20 HP sau cit o scoate dar sa nu fiu nevoit sa-i cred pe cuvint, adica sa fie cineva independent care sa verifice ceea ce spun cei care il vind , ca asta e defectul meu , nu-mi place sa cred oamenii pe cuvint si pina nu vad cu ochii mei nu cred. Nu pot sa cred ca la RAR nu exista posibilitatea de a masura puterea unui motor pe masina, pe un banc asemanator cu cel de verificare a frinelor, fara sa scoata motorul de pe masina, adica pune aceeasi masina inainte de schimbarea cip-ului si apoi dupa schimbare, masoara si noxele, macar atit pot face.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 26 Aug 2003, 11:48
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Parerea mea:
1. chiptuning-ul modifica parametrii programului de gestiune
2. omologarea de tip s-a facut la RAR cu masina standard
1+2=>3 masina cu chiptuning, pentru a respecta legea, trebuie omologata de proprietar la RAR (practic e un alt motor, cu alta putere si cuplu)
4. la tine in talon e trecuta puterea maxima, deci se impune apoi, din 3. refacerea cartii de identitate si toate formalitatile la Politie
5. trebuie refacuta asiguarea CASCO, pentru ca altfel esti in situatie de frauda. Pe polita este specificata clar puterea maxima a masinii. Si ea trebuie refacuta.

Astea daca vrei sa fii legal. Daca nu, e ca si cum iei un hack pentru ceva de pe net. Merge, bine, nu, cine-ti da garantie? Aici dai un ban pentru ca tu nu stii si nu ai sculele sa-ti faci singur operatia. Eu cred ca nimeni nu va fi in stare sa-ti dea o hartie in care sa spuna ce putere ti-a dat in plus. Poate doar daca te duci cu masina prin afara, la vreun preparator de masini de cursa. Speculez ca probabil ala iti face o analiza, se face un contract, el realizeaza modificarile, rezultatul este testat si apoi iti este livrat motorul de mananca pamantul. Insa ma indoiesc ca face cineva in mod profesionist ajustari la motorul asta care-l avem noi.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 27 Aug 2003, 09:52
Post #40





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Domnilor, iata cum vad eu chestia asta : Exista o organizatie GUVERNAMENTALA condusa de un MINISTRU - ma rog, ministra - care se numeste ANPC care are rolul de a proteja consumatorii de tot felul de excroci care vind tot felul de chestii - afara-i vopsit gardul, inauntru leopardul. Asa ca este ABERANT sa ma duc eu cu masina la omologat dupa ce schimb cip-ul , asta e treaba firmei care face asa ceva, sa-si omologheze produsul, sa dea un certificat ca ceea ce a facut corespunde din toate punctele de vedere cadrului legal, supervizat de un organism tehnic de specialitate, de ex. RAR sau un departament din cadrul uzinei de la Pitesti. Si am sa va dau un exemplu de activitate care mie mi se pare ca toti ar trebui sa procedeze la fel : saptamina trecuta mi-am metalizat geamurile la o firma din Bucuresti care dupa ce si-a primit banii mi-a dat un certificat cu antet si stampila RAR ca ceea ce a facut corespunde normelor legale : vizibilitate min.7% etc. Deci omologarea au facut-o ei ,nu eu , nu e treaba mea, eu platesc, ei muncesc.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 27 Aug 2003, 10:42
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Ceea ce iti doresti este destul de corect, daca modificarea parametrilor de functionare ai motorului ar fi agreata de catre producatori. Insa... din cate stiu eu, nici un producator nu accepta modificarea de acest fel.

Cum poate RAR-ul sa dea omologare pe un soft? Firma respectiva ar trebui sa vina cu o lista cu ce motoare vor sa modifice, sa le puna la dispozitie fizic, sa se faca testele si omologarile. De fapt, nici nu stiu daca ar fi normal sa se uite doar la motor (zgomot, noxe). Ar trebui vazut in ansamblu, daca nu cumva pentru puterea aia franele sunt subdimensionate, de exemplu. Deci ar cam trebui sa vina cu masina completa. Repet, este obligatoriu ca masinile ce se doresc inmatriculate sa isi obtina fie omologarea de tip (atunci cand se importa/produc mai multe de ... 10 (?) pe an) sau omologare individuala daca faci modificari sau iti construiesti singur o masina artizanal.

Telefoanele mobile sunt deblocate si ametite la soft. Producatorii nu mai acorda nici un fel de garantie la produsele care au suferit astfel de interventii, manevra fiind, sa spunem, "ilegala".

Procesoarele sunt si ele deblocate in asa fel incat sa ruleze mai rapid. Din nou, orice vanzator, in certificatul de garantie pe care ti-l da, specifica in mod clar ca aceasta garantie nu se acorda in cazul overclocking-ului (daca reusesc sa dovedeasca, asta e alta mancare de peste).

Unde vreau sa ajung: chiptuning-ul este o activitate la limita legii as spune eu. Se efectueaza modificari asupra unei masini cu care umbli pe drumurile publice. Foarte greu de sesizat modificarea la o prima vedere. Aici nu e vorba de abtibild pe geam. Modificarea o faci pe raspunderea ta, si legea trebuie sa te forteze apoi sa mergi la un organism care sa-si dea acordul ca modificarea ta, aparent minora, este sigura. Nu am absolut nimic cu cei ce-si modifica diverse chestii pe la masina, insa intr-o tara civilizata ei ar trebui sa faca primul drum la certificare. Daca e pe bune ok, perfect. Insa nu imi doresc sa merg pe strada cu tot soiul de petarde pe roti, cu frane modificate, cu sisteme de prindere la roti care probabil nu mai sunt safe, cu modificari electrice care de care mai ciudate.


Aaa: Se pare ca nu e mare smecherie sa ai dovada de la RAR ca geamurile tale sunt ok. Ca toate treburile in Romania, e vorba doar de spaga. Asa ca cineva poate avea geamuri inchise la greu si cu toate astea sa aiba dovada RAR. O firma se poate duce cu trei folii la RAR, obtine documentul oficial, insa dupa aceea poate face la oameni cum vor, ca cine ii controleaza.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 27 Aug 2003, 10:48
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Unde vreau sa ajung: chiptuning-ul este o activitate la limita legii as spune eu. Se efectueaza modificari asupra unei masini cu care umbli pe drumurile publice. Foarte greu de sesizat modificarea la o prima vedere. Aici nu e vorba de abtibild pe geam. Modificarea o faci pe raspunderea ta, si legea trebuie sa te forteze apoi sa mergi la un organism care sa-si dea acordul ca modificarea ta, aparent minora, este sigura. Nu am absolut nimic cu cei ce-si modifica diverse chestii pe la masina, insa intr-o tara civilizata ei ar trebui sa faca primul drum la certificare. Daca e pe bune ok, perfect. Insa nu imi doresc sa merg pe strada cu tot soiul de petarde pe roti, cu frane modificate, cu sisteme de prindere la roti care probabil nu mai sunt safe, cu modificari electrice care de care mai ciudate.


Super super corekt si adevarat. Nici io nu o puteam spune mai bine, este exact ce cred si io.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 27 Aug 2003, 10:49
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Absolut de acord!


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 27 Aug 2003, 10:59
Post #44





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Asa este, o activitate la limita legii ,strict vorbind. Eu nu ma agat de chichite, de omologare de soft, sigur ca RAR-ul nu va face niciodata asa cava, eu vreau doar, o spun cred pentru a n-a oara, ca vreau sa stiu pe ce dau banii : citi cai se obtin si sa NU fiu nevoit sa-i cred pe cuvint . Cred totusi, si aici trebuie sa fii de acord cu mine, si din ce ai scris esti de acord, ca nu putem rula alaturi de tot felul de bombe pe roti , de ex. -caz cunoscut de mine - pe GOLF 2 schimbat motor de1,3 cu ceva de VW GTI de peste 200 HP FARA NICI UN FEL de modificari la frine, suspensii, pneuri etc. O adevarata nebunie care in mina cui nu trebuie sigur face accident cu el numai din motivul ca nu-l poti opri la timp de repede ce poate merge . Intr-u totul de acord cu omologarea modificarilor si nu asa ceva facut la intimplare, cum din pacate se intimpla pe la noi.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 27 Aug 2003, 11:12
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Ei in mod normal ar trebui sa-ti spuna cu cine lucreaza, de unde au tehnologia. Apoi poti incerca la producatori (POWERCHIPS). Sa-ti dea cumva o schema cu curbele de functionare, sa-ti explice clar unde si cum e mai multa putere. Astia de aici cu siguranta habar nu au.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 27 Aug 2003, 11:37
Post #46





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Este vorba de ELCA tech. care cica softul il au - probabil au cumparat de acolo un PROM si l-au copiat, nu cred ca au acordul scris de la POWERCHIPS, asa zic ei, dar TOT ce spun cei de la ELCA trebuie sa crezi pe cuvint . Nu sint sigur ca softul e de la POWERCHIPS, poate nici nu reprogrameaza calculatorul, cineva vorbea de efectul PLACEBO - te simti mai bine dupa ce ai dat 150 euro pe nimic.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
DSops
post 27 Aug 2003, 11:50
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Pana nu masoara cineva in conditii obiective, ma declar si eu rezervat. Dar, conform unui principiu din medicina, intii sa nu faci mai rau, cine si cum imi garanteaza ca dupa schimbarea parametrilor de functionare motorul nu crapa mult mai rapid decat daca ar fi ramas ca din fabrica. Eu nu prea cred povestile cu fabricile ca programeaza calculatoarele, pentru ca motorul sa mearga mai prost, sau pentru ca nu au frane bune sau pentru ca vor consum mai mare de benzina. Sunt de acord ca orice motor are rezerve mari de putere, dar folosindu-le scade dramatic perioada lui de viata. Parerea mea este ca majoritatea celor care si-au luat Dacia nu prea ii dau afara banii din casa, au rate de platit inca ani buni si nu isi pot permite sa faca experiente pe propriul motor sau sa doreasca sa schimbe doua motoare pe an pentru ca sa depaseasca cinci masini in plus, deci discutia este mai mult teoretica. Daca iei un BMW negru cu fulgere aurii desenate pe aripi, la mana a saptea cu 2000-3000 EURO, cred ca merita sa experimentezi asa ceva.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 27 Aug 2003, 12:41
Post #48





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Deci sint multi cei care sint de acord cu mine. Macar atita satisfactie sa am si eu, ca erau unii - nu dau nume - care imi ziceau cam asa : ce ba, daca nu-ti convine, nu-ti pune cip si lasa-ne pe noi in pace !


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 27 Aug 2003, 12:44
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




la urma urmei poti sa-ti pui ce vrei daca iti asumi riscul, dar macar ai bunul simt si foloseste puterea tuningului in locuri ferite, unde nu exista riscuri sa ranesti pe cineva ... dar asta cred ca este un non sens ... "la ce il mai pui daca nu poti sa le arati altora ce poti" ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 27 Aug 2003, 15:19
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Pentru situatia data, chiar daca se castiga la putere cateva iepe, Dacia nu va deveni un bolid periculos. Problema este chiar asta: daca cei de la tunning au dreptate, castigul de putere nu este semnificativ (efectul asupra vitezei si acceleratiei este cam logaritmic, ar trebui sa pui in plus cel putin 20 armasari buni pentru ca sa merite). Astfel incat dupa o scurta perioada de fericire, tot in Dacia te trezesti, cu satisfactia ca o dai in nas la alte Dacii / Volgi / Moskwiciuri sau Trabante. Perspectiva ca voi putea depasi un Cielo, nu ma face sa modific motorul, pentru ca oricum nu voi avea replica in fata majoritatii masinilor noi de import. Si atunci, de ce sa ma agit?


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 27 Aug 2003, 15:33
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Ei și apoi lasă că am mai depășit eu și Cielo și alte mașini de import. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Probabil că proprietarii lor ori nu se grăbeau ori nu erau din ăștia care fac figuri pe șosele. laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 27 Aug 2003, 16:06
Post #52


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




DSN si SLZ mictioneaza pe CIELO OHC! La DOHC se cam schimba datele problemei.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaxxZ
post 20 Dec 2003, 22:38
Post #53


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 16
Joined: 20 December 03




biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
-=NO COMMENT=-


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brezuica Gabriel
post 13 Jan 2004, 11:44
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 10 January 04
From: Bucuresti




Presupun ca merge si pe Solenza ... Vreau nr. de tel De la ELCA


--------------------
data viitoare sper sa am bani de alta masina (daca pana atunci nu se schimba ceva...)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Jan 2004, 11:46
Post #55





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


7c


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 13 Jan 2004, 11:50
Post #56





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


7d


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Brezuica Gabriel
post 13 Jan 2004, 12:00
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 10 January 04
From: Bucuresti




Doar ce-am sunat...149Euro+TVA.Nu stia daca merge pe Solenza, dar in principiu a zis ca da, sa vada calculatorul. Cred ca imi iau pana la urma, dar in vara ...Totusi vreau si eu pe cineva care si-a luat sa ne spuna daca e ceva de capul lui sau nu... :roll:


--------------------
data viitoare sper sa am bani de alta masina (daca pana atunci nu se schimba ceva...)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Jan 2004, 12:09
Post #58





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


7e


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Extremero
post 14 Jan 2004, 17:21
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




Parerea mea este ca se castiga prea putin in putere ca sa merite investitia. La motoarele turbo este alta poveste...

De exemplu Daciile Nova GTi de raliu (de gr. A si N. motor de 1600 cu injectie monopunct) aveau calculatoare modificate si castigul era doar de 7-8cp. Restul puterii venea din compresie, ax cu came , admisie+evacuare etc.

Era cineva la uzina care modifica valorile de pe calculatoarele mai vechi.


--------------------
Renault Super5 | 1.4i | 1988 | C407
Jeep Cherokee KJ | 2.8 CRD | 2004
Mitsubishi Outlander | 2.2 Instyle Navi | 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B0GD4N
post 15 Jan 2004, 01:20
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 31 October 03




am cip si-s multumit, consumul mi s-a parut(desi nu credeam) ca scade afara. eu l-am luat de la upsolute(dati un search pe net).

a si evident puterea n-o sa fie fenomenala, dar la fiecare apasare pe pedala imi aduc aminte ca am +10% mai multa putere ca alte solnitze, si e misto 017.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:06
Forum Renault