DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages « < 60 61 62 63 64 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster sau mai bine alta masina, povesti, povestiri, pareri, ganduri

IRONICK
post 18 Jun 2015, 08:24
Post #1831


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(ambvision @ 17 Jun 2015, 21:03)
Duster 1.2tce benzina 4x2, cu toate dotarile e 17000 euro. Quashquai-ul de care zici (tot 4x2) e 27640. Totusi, e normal ca daca dai inca aproape 11000 sa mai si primesti ceva in plus
*
Problema este ca nu primesti ceva in plus, ci primesti ceva total diferit. Daca era asa, primeai un Qashqai sau un Kadjar chel.

This post has been edited by IRONICK: 18 Jun 2015, 08:24


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ambvision
post 18 Jun 2015, 10:50
Post #1832


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 January 06




Da, primesti ceva total diferit, dar la un pret aproape dublu ! Si totusi, e vorba de un 4x2, si nu o marca de genul Bmw, Mercedes, Audi, Subaru...
Mie comparatiile cu Duster mi se par aiurea, nu sunt deloc in aceeasi clasa de pret si deci nici in aceeasi clasa de dotari. Compara Quashquai-ul cu Bmw X6 - nu ti se pare ca X6 e din alta clasa, ceva "total diferit" ? E corect sa le compari?
Acum fiecare vede lucrurile dupa cum ii permite buzunarul, 28000 de euro mie nu mi se par bani putini, mai ales ca la genul asta de masina practic pierzi o gramada in primii 3 ani, probabil se pierd vreo 15000 de euro in devalorizare+casco.

This post has been edited by ambvision: 18 Jun 2015, 10:50


--------------------
Dacia Duster dci 4x4 110hp - ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 18 Jun 2015, 10:52
Post #1833


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(ambvision @ 18 Jun 2015, 09:50)
Compara Quashquai-ul cu Bmw X6
*
Este acelasi drac, primesti ceva diferit, nu in plus. Solutii tehnice total diferite, nu optiuni in plus.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 18 Jun 2015, 18:44
Post #1834


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Eu unul as fi dorit sa am de unde alege la duster. Senzorul pentru unghiul mort e de bun simt. Deasemenea un airbag cortina. Sau alte minuni. Poate eu sunt dispus sa dau 1000-2000 euro in plus pe anumite dotari in loc sa iau un DCI care stiu ca imi produce anumite probleme de gandire. Gen cat mai are FAP-ul pana "da in primire". Quashquai-ul cu un motor turbo benzinar si o gramada de dotari normal ca e mai scump. Dar e departe de duster. In sensul bun.
Un duster cu ce as dori eu sigur ar fi sub 20 mii de euro. Din pacate renault nu o sa produca niciodata un duster care sa ma anunte ca am depasit linia de mijloc a soselei cand incercam de zor sa gasesc o pozitie mai buna pentru recircularea aerului in habitaclu si am tras involuntar de volan.... Clapeta aia e pozitionata excelent ca sa nu mai vezi soseaua...
Daca aveam bani de Quashquai sigur nu luam duster. La urma urmei e bun si un Logan de 5000 de euro. Are 4 roti si merge...cam unde merge si dusterul in 98% din cazuri.... Si cumperi 3 la pret de 1 duster.

@ambvision imi pare rau dar nu (mai) suport mirosul de motorina arsa. Pana nu bagi ulei de gogosi in rezervor si pe toba sa miroasa a cartofi prajiti nu ma convingi ca ai facut o afacere buna !!

This post has been edited by tavi_ro: 18 Jun 2015, 19:09


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ambvision
post 18 Jun 2015, 22:15
Post #1835


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 January 06




Nici un producator n-o sa-si canibalizeze vanzarile de modele scumpe oferind modele ieftine cu toate dotarile celor scumpe. Daca la duster pun ca optiuni tot ce vrei, cine o sa mai cumpere Quasquai, Terrano, Captur, Kadjar... La fel e si la alti producatori, toti vor incerca sa te faca sa iei cel mai scump model... marketing-ul asta e nemilos.

E bun Logan-ul (inca mai am 1.6 mpi - guvernul asta nu prea e de acord sa ma lase sa-l vand), dar mult mai util e Duster-ul smile.gif

Nici mie nu imi place mirosul de motorina arsa, insa imi place senzatia motorului turbo la depasiri, la urcari in rampa. Fa un test drive in afara orasului cu dci sau tce, si o sa-ti placa. Oricat de egali ar iesi cu MPI pe hartie timpii 0-100, in realitate senzatia la volan e mult diferita la reprizele de accelerare.

Eu eram benzinar convins, insa din pacate cand am luat eu masina nu exista 1.2 tce 4x4, dar oricum am niste rezerve asupra consumului si costului instalatiei gpl (cam 10.000 ron).

Hai sa-ti dau o idee ce poti face cu diferenta de bani intre un duster si quashquai: o cabana la munte !

This post has been edited by ambvision: 18 Jun 2015, 22:16


--------------------
Dacia Duster dci 4x4 110hp - ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 18 Jun 2015, 22:37
Post #1836


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Nici nu ai idee cat de mult imi place cum se conduce un diesel. Dar anumiti factori imi strica bucuria. Si nu putini. Mai ales dupa chestia cu francezii....
O cabana la munte, aici ai pierdut. In timp ce tu investesti in cabana eu umblu pe carari de munte, vad locuri de o frumusete rara, si imi refac sanatatea care ani de zile a fost subrezita de traiul sedentar.
O cabana la munte te leaga. Week-endurile tale se numesc intretinere cabana.
Ale mele se cheama, unde mergem in acest week-end, ce trasee montane mai facem, ce varf de munte mai incercam sa atingem. Pot sa zic ca aceasta noua pasiune a fost initiata de achizitia dusterului.
Banii ii investesc in educatia copiilor. Si daca mai raman mai pun de o benzina, o cazare la munte sau la mare.
Acum abia astept sa ajung pe un traseu montan sau sa mai fac o calatorie prin tara.
Am peste 80 de mii de poze si ore intregi de filmari in zone montane superbe. Cu astea raman. Pentru mine reprezinta mai mult decat o cabana.
Amicii mei au o cabana in Predeal si puteam sa devin usor coproprietar dar nu imi doresc acest lucru....Cam o data pe an trec pe la ea, pentru cateva ore.....

Iti urez mult noroc si sa te bucuri din plin de cabana.

PS: senzatii tari o sa simti cand urci la 5 mii RPM in depasire. Cand motorasul de 3 lei de pe duster benzinar prinde aripi. In rest doarme pe el smile.gif .

This post has been edited by tavi_ro: 18 Jun 2015, 22:40


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 18 Jun 2015, 22:49
Post #1837


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




QUOTE(ambvision @ 17 Jun 2015, 23:03)
Oamenii au fost extrem de incantati de Duster, ziceau ca e mult peste ce se asteptau ei de la o Dacia.
*


Le-a depășit așteptările, care erau probabil nivelate la gama 1300. Mi s-a întâmplat, însă fraza era mai lungă și făcea referire și la alte mărci, însă era cu antonimul lui „mult”…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 18 Jun 2015, 22:54
Post #1838


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Squirrel dusterul este o masina buna. Dar foarte departe de secolul 21 si de ideea de securitate si protectia conducatorului.
Conduc de peste 25 de ani si niciodata nu am simtit mai acut ca acum lipsa unui senzor pentru punctul mort. Care colegul meu il are. Care puteau sa il puna pe Duster. Care o sa devina obligatoriu la un moment dat. La un pret mai mult decat decent.

Apropo duster=off-road. Care naiba off ca au ingradit cu bariere cam 99% din drumurile forestiere. Bine ca Ploiesti-ul arata ca dupa bombardament....nu se pune smile.gif .

This post has been edited by tavi_ro: 18 Jun 2015, 23:37


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacian ms
post 19 Jun 2015, 08:20
Post #1839


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 18 April 13




Pai tocmai dupa gatuirea drumurilor cu bariere putem vorbi de off road. In caz contrar suntem PE drum fie si el neasfaltat.

Tavi, chiar daca nu avem pe duster senzor de unghi mort nu e un capat de tara: intorci capul si te uiti mai atent.

Fiecare masina are plusurile si minusurile sale. Oricum cei de la dacia nu o sa ne puna pe masini nici un euro in plus pana cand nu sunt obligati de reglementari europene. NU prea inteleg de ce dar asta e realitatea.

This post has been edited by dacian ms: 19 Jun 2015, 08:29


--------------------
Dacia Duster 1.6 16V Laureate 2012 - MS 11 FJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Jun 2015, 08:39
Post #1840


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu trebuie sa puna euro in plus, trebuie sa scada.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ambvision
post 19 Jun 2015, 08:52
Post #1841


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 January 06




QUOTE(tavi_ro @ 18 Jun 2015, 22:37)
Iti urez mult noroc si sa te bucuri din plin de cabana.


Sa stii ca ne bucuram de ea, si nu ne leaga chiar asa de un singur loc, insa ne ofera o alternativa in weekend-urile cand nu reusim sa mergem altundeva. Plus ca in situatia mea (familie cu copil si caine mare), e mai greu cu cazarea in Romania. Parca am avea urs, nu caine...

Daca vrei neaparat senzor de unghi mort, exista solutii aftermarket.
Cauta de ex. pe google dupa "Sistem asistenta unghi mort cu senzori WR56", sau pe ebay dupa "Blind Spot Detection". Am inteles insa ca cei cu 4 senzori sunt mai buni.
Cat despre lane assist, posibil sa fie si pt acela niste solutii aftermarket.
Uite ce face honda referitor la senzorii de unghi mort:
http://www.businessinsider.com/honda-elimi...r-mirror-2014-2
Eu am pus 2 oglinzi mici convexe luate dintr-un supermarket cu 5 ron. La logan erau mai bune, in sensul ca vedeam in ele si roata din spate, la Duster nu se mai vede, din pacate.

QUOTE(tavi_ro @ 18 Jun 2015, 22:37)
Conduc de peste 25 de ani si niciodata nu am simtit mai acut ca acum lipsa unui senzor pentru punctul mort. Care colegul meu il are.

Daca nu avea colegu', nu ii simteai asa lipsa smile.gif

@Squirrel: nu o comparau cu Dacia 1310, ci cu Yarris-ul lor. I-am dus cam 80 de km pe drumuri rele de munte, 5 persoane in masina + 1 caine mare in portbagaj.

This post has been edited by ambvision: 19 Jun 2015, 08:54


--------------------
Dacia Duster dci 4x4 110hp - ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 22 Jun 2015, 12:02
Post #1842


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(ambvision @ 19 Jun 2015, 08:52)
insa ne ofera o alternativa in weekend-urile cand nu reusim sa mergem altundeva. Plus ca in situatia mea
(familie cu copil si caine mare), e mai greu cu cazarea in Romania. Parca
am avea urs, nu caine...
*


O cabana necesita intretinere, vrei nu vrei tot trebuie sa treci pe acolo, sa faci reparatiile de rigoare, etc.La mine timpul e extrem de limitat. Doar la 2 saptamani pot sa ajung la munte. Sotia lucreaza in unele week-enduri . Daca vremea nu e buna intr-un week-end deja intervalul unui drum la munte se mareste la 1 luna.

QUOTE(ambvision @ 19 Jun 2015, 08:52)
Daca nu avea colegu', nu ii simteai asa lipsa smile.gif
*


Aici ai mare dreptate, dar se pare ca masinile au evoluat de pe vremea lui Fred si Barney....



This post has been edited by tavi_ro: 22 Jun 2015, 13:15


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 29 Sep 2015, 21:43
Post #1843


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Se pare ca dusterul castiga din ce in ce mai multi adepti, inclusiv intre colegii mei de servici. Deci a aparut dusterul cu numarul 4 in parcare, tot benzinar, motor de 1.6 114 Cp, euro 6, 2x4, start-stop. Deocamdata consumul in primii km este de 9%, consum dat si de 3 ore trafic intens in Bucuresti. Arata tare fain cu bullbar in care e decupat cuvantul Duster. Comenzi geamuri pe portiere. Radio-cd cu blustutz si microfon in tavan. Pret 11500 Euro cu rabla cu tot. Insonorizare mai buna, usile se inchid cu un zgomot placut. Spatii de depozitare mai multe in bord. Portbagajul extrem de mare fata de al meu....
Fain.

Tot azi insa m-am intalnit cu un fost coleg care face naveta destul de des Ploiesti-Tg Mures cu un dci PH1. Se plangea in special de zgomot dar si de turbina care a cedat......

This post has been edited by tavi_ro: 30 Sep 2015, 14:34


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolaem
post 22 Oct 2015, 10:12
Post #1844


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 September 02
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 18 Jun 2015, 12:52)
Este acelasi drac, primesti ceva diferit, nu in plus. Solutii tehnice total diferite, nu optiuni in plus.
*



Hm, ce gargara ieftina. Oare ce o fi atat de diferit ? Tehnica spatiala, motoare warp, ... sa fim seriosi. Tu duci o campanie salbatica contra Daciei si in ciuda relativelor cunostinte tehnice pe care le afisezi risti sa te faci de ras cu asemenea afirmatii.

Daca te-ai fi referit la marci premium inca as mai fi inteles, dar sa-mi ridici in slavi Kia, Hyundai ... doar pentru a denigra producatorul local este deja prea mult. Realitatea este ca aceste marci ofera acelas lucru dar cu o gramada de dotari suplimentare (foarte bune de altfel !!!) la o diferenta de pret de peste 10kEur. Ramane la latitudinea fiecaruia sa aprecieze daca aceasta diferenta merita sau nu.


--------------------
Dacia DSN Confort - B-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 2 Feb 2016, 20:45
Post #1845


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Azi am mers cu un MCV, diesel, abia venit din fabrica. Alta viata, e chiar mai silentios decat dusterul meu benzinar. Si soferul care il conducea era uimit de calitatile masinii.
Culmea ca nu se mai simteau vibratii in podea, doar sunetul acela pe frecvente foarte joase de diesel se mai auzea vag in habitaclu. Bravo Dacia alias Renault.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 3 Feb 2016, 09:09
Post #1846


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Cu dusterul nou ai mers sa faci comparatie intre generatii? Si la duster au lucrat la capitolul decibeli interiori.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 3 Feb 2016, 09:52
Post #1847


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Nu am avut ocazia sa merg cu un Duster Dci PH2. Dar banuiesc ca e ceva deosebit. Din pacate fondurile mele nu suporta un update la Dci PH2 sau un TCi. Mai ales in conditiile in care actualul dusterici a ajuns la 46 mii km fara nici cea mai mica problema sau vizite suplimentare prin service-uri in afara de revizia anuala.

This post has been edited by tavi_ro: 3 Feb 2016, 09:53


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 11 Aug 2016, 09:50
Post #1848


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




O fi bine?


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancristian
post 13 Aug 2016, 12:28
Post #1849


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 21 March 15




e bine


--------------------
dacia logan 2008/laureate/1.5dci/85cp - xx12dac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 15 Aug 2016, 22:07
Post #1850


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Ulei, filter, fotogin!

Attached thumbnail(s)
2016_08_15_na_001.jpg ( Size: 1.78mb ) Number of downloads: 440


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 17 Aug 2016, 10:44
Post #1851


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Si eu cam la fel, doar consumabile si distributia la 4 ani.
Naveta la munca 3 mii pe an in oras, restul la plimbare prin tara.


Attached thumbnail(s)
DSC_0459.JPG ( Size: 476.93k ) Number of downloads: 548


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 4 Sep 2016, 17:10
Post #1852


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




E incredibila masina asta.

Am tractat ieri, pe la Magura, avand cauciucuri destul de uzate, o dacie papuc incarcata la refuz cu piatra. Undeva pe un drum unde dusterul avea doar 1 cm stanga dreapta fata de gard. Dupa care ca sa fie si mai frumos am urcat si pe iarba uda pe o rampa destul de inclinata. Eram sigur ca fac dusterul praf.

A urcat cuminte cu dacia dupa el. Culmea in AUTO si ESP on ca iar am uitat de el....

Pana si proprietarul daciei a ramas uimit, a zis ca nu a mai vazut asa ceva....

Tot in excursia asta am facut si prima pana in aproape 5 ani, o piatra a reusit sa strapunga o anvelopa spate.

This post has been edited by tavi_ro: 5 Sep 2016, 11:40


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Sep 2017, 11:34
Post #1853


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Am analizat si eu duster de luat sh (la nou exista variante ca vitara etc deja dar nu era cazul de credite pt o masina). CHiar daca sunt cu optionale slabe (AC, 4x4, esp si cam atat) ce e din 2010 macar nu le gaseai sub 6500 eur.
Am optat mai accesibil la Mitsubishi outlander 2007, model intense, 7 locuri, climatronic, revizii la reprezentanta in Germania, un singur proprietar, 200 000 km, 4x4 selectabil, spatiu, 140 cp, consum decent, taxe omenesti la 2.0 did.
Acum noul duster nu e ce se dorea sa fie, o alta caroserie etc si poate nici acum nu o sa aiba facile optiuni decente.
Cei din 2010 deja unii au transmisia spate cu defectiuni sau demontata.

This post has been edited by rue: 4 Sep 2017, 11:35

Attached thumbnail(s)
mitsu_stanga.jpg ( Size: 111.54k ) Number of downloads: 321


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 5 Sep 2017, 08:31
Post #1854


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Inteleg ca simti nevoia sa te autojustifici, dar unde ai auzit tu de dustere cu transmisia spate demontata sau stricata?
Cand nu iti permiti o masina noua, e simplu sa zici ca nu are nu stiu ce optiuni sau alta caroserie (pe care oricum nu o cumparai ca nu o vindeau roz sau cacaniu cu stelute) ca sa justifici alegerea sh-ului wink.gif... e vorba aia cu vulpea si strugurii. radmasa.gif
Sa stapanesti sanatos alternativa de 200k km si fara incidente.

This post has been edited by cristic1982: 5 Sep 2017, 08:35


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 5 Sep 2017, 08:49
Post #1855


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Au fost momente cand am analizat alternativa de NOU dar nu a meritat nici cand era cazul sa l iau pe cash si nici pre credit. Au fost si perioade cu finantari cu dobanda destul de mica pt Romania dar ... cu diferenta fac alte treburi / concedii.
Dusterul fara transmisie spate (defecta) e in familie. De obicei la padurar ii stirba securea. Asa si asta: mecanic la baza.
Sunt prea pragmatic la achizitii. Asa am fost si cand am luat loganul nou desi puteam sa iau o masina germana sh ca altii sau o octavia / megane moua/nou.
Cand au aparut schitele cu duster 2018 mai mare, 7 locuri, design nou incepusem sa freamat.
In Romania 90% din locuitori isi cumpara masini peste puterea lor financiara (noi sau sh) facand datorii pe 5-10 ani cu o suma considerabila din veniturile lunare.
ACUM nu poti avea climatronic pe Duster nou pe comanda. Gresesc? Aici pica din start Dusterul si te pliezi pe Vitara sau altceva.
testarea cate stele are ca rezultat?
Aici e discutia stricta Duster sau altceva (nou sau sh nu e specificat in subiect si eu am discutat despre SH ca a doua masina.
La nou probabil ca tot alta masina as alege in acest moment. E vorba si de preferinte strict personale care le putem avea.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 5 Sep 2017, 22:20
Post #1856


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Eu zic sa nu mai compari dusterul cu vitara....alta masina alta mancare de peste!! Vitara este in clasa cu Captur...si cu asta am spus tot!Eu vorbesc de vitara 2017 .

5 Sep 2017, 22:21:
Daca vrei off clar iei duster..daca vrei masina de oras care sa arate bine si sa aove portbagaj de mall iei vitara. Vrei cluma si alte optiuni mergi la renault sau nissan.

5 Sep 2017, 22:22:
Scz scriu de pe telefon

This post has been edited by Cypry Brasov: 5 Sep 2017, 22:22


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 6 Sep 2017, 09:23
Post #1857


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Lungime: 4315 - 4,175 - 4.122

Date tehnice Dacia Duster:
- Dimensiuni L x l x h: 4315 x 1822 x 1625 mm
- Ampatament: 2673 mm
- Masa autovehicul: 1160 - 1294 kg
- Masa maxima autorizata: 1710 - 1844 kg
- Gardă la sol: 205 - 210 mm
- Capacitate portbagaj: 408 - 1636 litri
- Capacitatea de trecere a vadului: 350 mm
- Ecartament față: 1560 mm
- Ecartament spate: 1567 mm


Model Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
1. Gardă la sol 185 mm
2. Lungime 4,175 mm
3. Lățime 1,775 mm
4. Înălțime 1,610 mm
5. Ampatament 2,500 mm
6. Ecartament față 1,535 mm
7. Ecartament spate 1,505 mm
8. Rază de virare 5,2 m


Renault Captur
Ampatament 2.606
Lungime totală 4.122
Ecartament față 1.531
Lățime totală fără oglinzile laterale 1.770
Înălțime fără sarcină 1.566
Înălțime cu portbagajul deschis (fără sarcină)2.031
Gardă la sol (în sarcină) 170
Spațiu pentru genunchi în spate 215
Înălțime deschidere portbagaj 685
Spațiu de încărcare în spatele banchetei (cu bancheta culisată în față/neculisată) 884/724




--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 6 Sep 2017, 16:06
Post #1858


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Vreau sa specific de la inceput: fost posesor de Solenza, actual posesor de Logan. Ma declar multumit de marca Dacia.

La subiect: compania la care lucrez a cumparat acu' 6 luni un Duster nou. L-am condus de cateva ori si imi place. Pe urma m-am hotarat (din curiozitate) sa fac un drive test cu Vitara si mi-a placut la nebunie!

Dupa ce am condus Vitara mi-am dat seama ca Duster nu merita banii.


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 6 Sep 2017, 16:16
Post #1859


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Problema e la aceiasi bani la ce faci rabat?
Zi de zi ma indoiesc ca mergem cu portbagajul plin si cine vrea spatiu ia un combi care e mai mare de regula ca SUW urile (binentelesc Outlanderul are portbagaj de combi smile.gif ).
Daca la confort, functionalitate, eficienta, pret, calitate, siguranta o alta masina e mai ok ca dusterul (care are comparativ spatiu mai mare) eu zic ca se poate renunta la o parte din portbagaj (poti rabata oricum fractionat sau total bancheta spate) atunci nu cred ca asta e o bariera.
Cu Captur am mers relativ putin si era full, cu vitara ceva mai mult si o apreciez cu exceptia designulu bordului care poate ca e o chestie cu care te obisnuiesti avand 5 stele, climatronic cu 2 zone, 4x4 selectabil si la blocant ai 4x25% (egal pe fiecare roata), silentios, garantie 4 ani, navigatie cu MMedia si rear view camera. Motorul pe benzina are consum urban sub 7% daca respecti regulile Toate astea la un model care costa 16700 eur - 1500 rabla ~ 15 000 eur pret final.

Ce alte masini mai pot intra comparativ la 15 000 eur sau mai jos cu dotari acceptabile si 4x4?


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 6 Sep 2017, 19:29
Post #1860


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




La 15000 deja iti iei kadjar car este peste vitara la toate capitolele!!Eu am.spus mai sus depinde ce vrei de la masina!! Vrei off iei duster clar vrei masina de mall iti oei vitara..la.15000 iti iei duster diesel si edc...la vitara cat costa diesel si edc???

6 Sep 2017, 19:36:
Si pana la urmafiecare ia ce vrea....

This post has been edited by Cypry Brasov: 6 Sep 2017, 19:36


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages « < 60 61 62 63 64 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:55
Forum Renault