DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Poarta Raiului, Muntii Sureanu

lazarini
post 6 Nov 2014, 10:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 30 December 05
From: Arad




Ma poate ajuta cineva cu informatii de actualitate privind starea drumului Lacul Oasa - Luncile Prigoanei - Poarta Raiului - Cabana Sureanu?
Se poate ajunge cu masina pana la Poarta Raiului si in ce conditii?
Multumesc.


--------------------
vw passat 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 6 Nov 2014, 10:37
Post #2


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE
Drumul de la lacul Oasa la hotel nu este DELOC asfaltat.  Nefiind asfaltat si tinand cont ca pe acolo circule multe utilaje agricole si forestiere, va trebui mers cu multa grija, pt ca sunt sleauri si ceva gropi.


QUOTE
Conform cu GPS-ul meu, de la barajul Oasa la hotel (Patru) sunt 15km pe care i-am parcurs in 32 minute cu o viteza medie de 27km/h. (cu hyundai Sante Fe, parca).



QUOTE
Inca de la lacul Oasa exista indicatoare cu hotel Sf. Petru, deci te tii dupa ele. Din cand in cand parca am vazut si cu pensiunea Bellamy, dar odata ce ajungi la Sf. Petru toate celelalte pensiuni sunt la vedere.
Eu unul nu am vazut mai multe drumuri care sa duca la Portile Raiului, poate doar ceva ramificatii in Luncile Prigoanei, dar toate ar trebui sa iasa in acelasi drum care merge la Portile Raiului. M-am uitat si eu pe google maps si unde trebuie luat la stanga pentru Portile Raiului (iar inainte se continua catre raul Canciu - apropos, imi aduc aminte de drumul acela, nu mi s-a recomandat nici macar mie s-o iau pe acolo, chiar cu 4x4, e drept atunci era pe timp de iarna, dar erau deja ceva utilaje forestiere si nu arata deloc imbietor drumul dupa ce trecusera aia pe acolo, iar eu nu am troliu la masina...), deci cand trebuie luat la stanga pentru Portile Raiului, este efectiv o intoarcere inapoi, atat de strans este virajul, se trece peste un podet cam daramat si dupa aceea se iese din Luncile Prigoanei si se merge direct catre hotel si pensiuni. Drumul e ingust, rar e vreo portiune mai lata unde poti intoarce, iarna e cam dificila trecerea a doua masini una pe langa cealalta (asta iarna chiar am avut un incident cu un nesimtit din Alba, eu urcam, deci aveam prioritate, dar pe ala l-a durut undeva si a trebuit sa ma dau eu pe banda lui, ca el nu vroia sa coboare decat pe banda mea-stia boul ce stia - si m-am dat eu pe stanga pana am cazut in sant, care e adanc si am ramas chiar oleaca suspendat; boul a coborat fara sa se mai uite inapoi si pentru sanatatea lui bine a facut... noroc ca mai erau ceva oameni cu masini si m-au scos de acolo, ca ramasesem suspendat cu 4x4 meu... si daca esti suspendat poti sa ai si 8x8 ca nu ai ce-i face).


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 6 Nov 2014, 12:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




se poate ajunge linistit, dar daca ai o masina normala si esti intr-o perioada cu zapada (banuiesc ca zapada te intereseaza) e recomandat sa ai si lanturi. Eu unul iarna trecuta am avut nevoie de ele si am avut nenorocul sa le montez in plina zapada. O treaba misto de altfel


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 9 Nov 2014, 13:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Eu nu am informatii de actualitate ca ultima oara am fost pe drumul ala in 2007, dar nu prea vad ce sa se fi schimb in rau. E un relief destul de putin accident, fara alunecari samd. Se poate ajunge cu o masina normala pana sus la cabana Sureanu, daca nu e zapada. E o singura portiune mai grea in segmentul superior al drumului...in rest, plimbare de voie. Eu am fost pe el si noaptea smile.gif Problema mare erau indicatoarele. Sunt multe drumuri forestiere si poti rataci usor.

This post has been edited by Dan73: 9 Nov 2014, 13:51


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarini
post 11 Nov 2014, 11:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 30 December 05
From: Arad




Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Pentru cei interesati confirm accesibilitatea drumului pentru orice tip de autovehicul, pe intreaga sa lungime intre Lacul Oasa - Luncile Prigoanei - Poarta Raiului - Statie inferioara telescaun - Cabana Sureanu. Am mers constant cu 35 - 40 km/h si putine au fost portiunile in care a trebuit sa retrogradez in treapta a II - a.

P.S. - infiorator modul in care se defriseaza in zona


--------------------
vw passat 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 11 Nov 2014, 12:02
Post #6


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Unde te-ai cazat?

Poze pe drum ai facut?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:16
Forum Renault