DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inspectia tehnica periodica (ITP), Tips

workarea
post 3 Oct 2006, 13:48
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




Off topic: Argon, eu am fost curios si i-am intrebat pe nenicii aia cum iau ITP-ul rabele, autobuzele (primariei!!!), dubele si nu numai care scot pe popou galeata de cancer. Pe bune, sint unele la care, daca pui galeata la teava, o umpli cu materie solida. Aia s-au uitat la mine si au zis ca habar n-au, ca ei fac doar la masini de maximum 3 tone. Sanchi nu stiu.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 5 Oct 2006, 00:27
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Am facut ITP-ul la Logan!
Pe 03.10.2006, am fost la statia ITP Meridian Sud (Turnu Magurele), fiind chiar ziua in care am scos masina de la vopsitorie de la ei (alta patanie, o sa o povestesc cu alta ocazie). Vazand ca expira ITP in ziua urmatoare, merg la receptie si il caut pe un anume domn care se ocupa de ITP. Bun.
Intreb cat costa ? 45 RON.
Cum fac sa nu vin cu ea cu itp expirat ? pai nu prea avem cum ca trebuia sa va programati, nu prea e loc, s-a mai gandit putin si a zis ca o putem face chiar acum.

I-am dat talonul si cartea de identitate si a bagat-o pe tester, am cerut test de amortizoare sa se faca expres, altfel nu il facea. Voi atasa si raportul daca vrea cineva sa vada cum arata franele si amortiz la un Logan de 2 ani.
Totul ok , imi spune ca nu o sa ma pice pe mine cu masina asta..

Cand a terminat toate testele, imi zice cu un zambet larg pe fata ca sigur nu am extinctor si trusa si ca nu imi merge becul de marche-arrier. Ii raspund ca nu le am la mine , ca a fost masina la ei la vopsit, iar becul probabil s-a ars recent.

Imi zice sa vin maine dimineata la ora 8, ca la 8:30 pleaca la rar, sa imi puna stampila si sa faca o poza cu bulina pe numar. Il intreb nedumerit de ce treb sa mai vin si maine? si imi raspunde zambind ca l-a deranjat ca am facut eu o poza la monitorul pe care erau indicate valorile masurate ale masinii mele. Mi-a dat inapoi cartea de identitate si o hartie pe care scria printre altele motivele respingerii: lipsa dotari si bec mers inapoi defect.
Hm.. ma uit mai jos la subsol scria ca daca nu revin in 30 zile cu problemele rezolvate, trebuie sa achit din nou verificarea.

Nedumerit si simtindu-ma luat la misto, am revenit a doua zi fix la ora 8. Astept sa apara, imi cere talonul si imi zice sa platesc 7 RON revenire!!!

Aici mi-am dat seama cat de acaparatori sunt cei de la Meridian. Nu stiu cum sa faca sa iti ia bani in plus din orice.
I-am spus domnului ca nu mi-a comunicat ca mai am ceva de platit, ca puteam sa vin fara bani - bine-nteles ca a el a sustinut ca mi-a zis si de bani.. in fine..

ideea e ca omul s-a aratat initial serviabil, sa imi rezolve problema rapid, iar el cunoscand ca masina abia a iesit din service si avand portbagajul gol, s-a folosit de asta ca sa mai imi ia niste bani in plus si sa ma puna pe drum. nu mi-a placut falsitatea afisata.

This post has been edited by bassfreak: 5 Oct 2006, 00:29


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Oct 2006, 07:18
Post #33


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Astepta sa-i dai tu o atentie, si daca a vazut ca nu tine ti-a facut ca ti-a facut.

QUOTE
pai nu prea avem cum ca trebuia sa va programati, nu prea e loc, s-a mai gandit putin si a zis ca o putem face chiar acum.


tu la faza asta trebuia sa-i indesi ceva in buzunar pentru nunavointa icon_mrgreen.gif asta era intentia lui.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gti98
post 23 Nov 2006, 13:52
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 700
Joined: 12 November 05




Servus!
Efectuat ITP sambata trecuta si cea de dinainte. Prima infatisare: 62RON; revenire 30RON; supliment CENZURAT
1. Baietii de la ITP explicat: 25% din banii astia merg la RAR - regimul de autorizare se numeste "franciza". Daca mi-ar fi dat drumul din prima, le-ar fi sarit cei de la RAR "in cap": de ce i-ati dat drumul din prima? Chiar asa de perfect era? (Si nu a mai platit si revenire...)
Daca e sa-ti gaseasca nod in papura, se gaseste, nici o grija!!!
2. Din cate stiu eu, RAR-ul impune un minim de tarif; daca la o anumita statie vin fr...pardon, clientii la tarif triplu, e treaba lor. (Fraier e cel care da, nu cel care cere...) Dpdv RAR, cu atat mai bine, ca le creste si lor cota...Asa-i cu extrabugetarii astia...Trebuie sa-si faca si ei banuti de un salariu "decent" de o prima acolo... Nu va place, incercati si in Canada, Australia sau aiurea (din fr. ailleurs=in alta parte...)
Hai, noroc si bafta, nu va enervati, asta-i Rromania!


--------------------
Dacia Nova GTI GTI 98 - IS 57 ENB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianbrasov
post 9 Dec 2006, 13:55
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 9 December 06




Nu stiu cum ati facut voi ITP dar suna a scapat prea ieftin - la mine a fost asa:
ma programez in Brasov la control si mi se spune sa vin seara dupa ora 18.00 ca in timpul zilei "tre' sa vina astia de la RAR in control". Ajung acolo pe la 18.30 si masina e bagata imediat in hala si incep testele. Inainte mi se spune sa dai CI si certificatul de inmatriculare pe care se trec reviziile - in el pe langa chitanta de 52 RON platita la caserie ar fi bine sa fiu binevoitor sa bag si vreo 50 - 100 RON cat ma lasa inima ca deh era frig afara. Bag ca omul si eu 50 RON ajungand astfel la 100 RON cu totul cu oficial si se merge mai departe. Mi se gasesc o serie de defecte si mi se da revenire dupa o saptamana tot asa la o ora matinala.
Cand revin dupa o saptamana cu ceva lichide pentru domnii si de data asta nu de frana ci din acelea cu multe grade sunt pus sa achit revenirea 22.5 RON oficial. Oricum au fost hilare toate manevrele in care unul din cei din service s-au urcat pe masina ca sa iasa testul de frane plus a aveam o roata de pe stg fata cu pistonul blocat - nici o mentiune ?!? (in schimb mi s-a spus cat de perfecta era situatia). Totul s-a incheiat cu ok dat masinii, cu o poza cu bulina de verificat pe numar (pe care au pastrat-o ei cum ca nu ar avea momentan pe stoc) - am fost sfatuit sa spun n cazul in care sunt oprit de politie ca mi-au furat-o copii din fata blocului - plus ca nu am mai vazut nici o chitanta (nici de revenire nici prima de la verificare - au fost oprite de ei amintire).
Concluzia ar fi ca oricat de fan Dacia 1300 as fi sper sa mi se aprobe creditul la anul si sa imi iau o masina noua ca sunt satul de spagi si de smenari.

This post has been edited by marianbrasov: 9 Dec 2006, 13:56


--------------------
Dacia 1300 1980 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 13 Dec 2006, 12:14
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Pai daca esti asa satul, de ce ai dat spaga?
Trebuia sa mergi cu masina in regula si nu dadeai nimic.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 16 Dec 2006, 21:28
Post #37


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




multi prefera sa dea pana si300 ron spaga decat cu acesti bani sa-si mai repare automobilu;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 16 Dec 2006, 23:07
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Fiecare cat il duce capul....tragic e ca astia dupa ce fac astea sunt tot pe sosele printre (prin - doamne fereste) noi sad.gif


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianbrasov
post 24 Dec 2006, 10:13
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 9 December 06




Am trecut la masuri - mi-am facut cadou de Craciun cam tot ce imi trebuie din punct de vedere legal pentru masina mai putin stingator care il iau la urmatorul salariu ca cel bun e o caruta de bani - spritatoarele alea din magazine ajung cel mult pentru cateva pufuri la subrat - apropo daca este "dupa fiecare cat il duce capul" aveti idee de ce firma care aduce acele stingatoare la 200k ia amenda tot timpul - sa fie oare de la faptul ca in cazul unui incendiu acele stingatoare nu sunt bune de nimic.

In plus, il voi suna pe cel cu inspectia dupa Craciun pentru chitanta si bulina daca nu direct la OPC ajung si in plus am strans acte si bani pentru credit la un Chevrolet la oferta - asta pe care o am acum o duc direct la casare sau o vand la un pret derizoriu pentru piese.

This post has been edited by marianbrasov: 24 Dec 2006, 10:14


--------------------
Dacia 1300 1980 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 24 Dec 2006, 10:27
Post #40


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Am facut ei eu ITP-ul la inceputul lui decembrie la Automoldova in Piatra Neamt si am o enigma de rezolvat:

Se verifica masina si toate accesoriile obligatorii.....totul oki
Gazele...totul ok
Frane fata...totul ok
Frane spate...o roata se blocheaza si franeaza mult inaintea celeilalte Upppppps
Pana la urma iau ITP-ul si in loc sa ma duc cuminte acasa, intru in service si le spun sa-mi rezolve roata....ca uite ce a zis domnul de la ITP
Dau baietii jos roata, se invart, cheama un inginer, doi, trei, apoi inca un maistru si nimic....."Domnule, masina franeaza perfect, cine v-a spus ca e vreo problema?" Ma duc la un amic, care lucra la un Renault, si-l intreb ce are...el ia un spray, da putin la roata si imi spune sa duc masina din nou la testare. Ma duc cu masina si ...ce sa vezi...totul e OK.
Variante:
1. Amicul meu a stiut ce are....si in cazul asta inginerii de pe acolo sunt cazuti in cap si ar trebui sa puna mana pe o carte biggrin.gif tehnica smile.gif)
2. Masina nu avea nimic, tipul de la ITP vroia si el ceva, amicul meu a vrut sa evite o situatie conflictuala....si oricum nu mi-a cerut nimeni bani pentru verificarea respectiva.

Oricum, imaginea cu inginerii, maistrii si mecanicii adunati langa roata mea mi-a adus aminte ca Dacia e totusi masina care se repara in fata blocului, ca sa mai socializeze vecinii si trecatorii, caci, nu-i asa, toti ne pricepem sa reparam Dacia. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel123
post 5 Jan 2007, 10:16
Post #41


Imi place calitatea, am Dacia


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 December 06




QUOTE(ThunderRa @ 24 Dec 2006, 11:27)
Am facut ei eu ITP-ul la inceputul lui decembrie la Automoldova in Piatra Neamt si am o enigma de rezolvat:

Se verifica masina si toate accesoriile obligatorii.....totul oki
Gazele...totul ok
Frane fata...totul ok
Frane spate...o roata se blocheaza si franeaza mult inaintea celeilalte Upppppps
Pana la urma iau ITP-ul si in loc sa ma duc cuminte acasa, intru in service si le spun sa-mi rezolve roata....ca uite ce a zis domnul de la ITP
Dau baietii jos roata, se invart, cheama un inginer, doi, trei, apoi inca un maistru si nimic....."Domnule, masina franeaza perfect, cine v-a spus ca e vreo problema?" Ma duc la un amic, care lucra la un Renault, si-l intreb ce are...el ia un spray, da putin la roata si imi spune sa duc masina din nou la testare. Ma duc cu masina si ...ce sa vezi...totul e OK.
Variante:
1. Amicul meu a stiut ce are....si in cazul asta inginerii de pe acolo sunt cazuti in cap si ar trebui sa puna mana pe o carte biggrin.gif tehnica smile.gif)
2. Masina nu avea nimic, tipul de la ITP vroia si el ceva, amicul meu a vrut sa evite o situatie conflictuala....si oricum nu mi-a cerut nimeni bani pentru verificarea respectiva.

Oricum, imaginea cu inginerii, maistrii si mecanicii adunati langa roata mea mi-a adus aminte ca Dacia e totusi masina care se repara in fata blocului, ca sa mai socializeze vecinii si trecatorii, caci, nu-i asa, toti ne pricepem sa reparam Dacia. biggrin.gif
*




Probabil aveai o pata de ulei pe discul de frana. Masina poate sa franeze f bine, dar daca prinde o pelicula pe disc, zici ca nu ai frane.


--------------------
Dacia Logan Ambiance/2005 - b-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 11 Jan 2007, 18:14
Post #42


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




oare cu intra in UE o sa mai aiba curaj astia la service sa ia mici atentii?


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_p
post 13 Jan 2007, 19:18
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 May 06
From: Pitesti




Salutare, stimati colegi!
Este prima mea postare pe acest Forum si am urmatoarea intrebare la care v-as ruga sa-mi dati un raspuns:
Am o Dacia 1300 (mai batrana-dar nu cred ca e semnificativ). Problema care a aparut: nu stiu in ce fel a reusit sa dispara de pe blocul motor tablita cu seria motorului. Parerea mea e ca a cazut pur si simplu pe unul din desele drumuri de tara frecventate. Am observat de mult timp ca incepuse sa se balangane (cred ca se slabisera niturile acelea 2).
Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac in situatia data, avand in vedere ca peste 3 luni trebuie sa efectuez ITP-ul?
V-ati mai lovit careva de asemenea problema?


--------------------
Daewoo, Chevrolet Matiz, Aveo 2008, 2008 - AG-xx-ETA, AG-xx-NCX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Jan 2007, 19:29
Post #44


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Eu pt sa-ti spun doar e am patit eu, la ITP placuta de pe motor se tinea doar intr-un nit, si cei de acolo , vazand chestia asta, mi-au pansonat pe bloc seria, contra sumei de 30 de ron(cu factura), si mi-au zis ca am avut mare noroc ca nu a picat de tot, dar nu am mai intrebat ce se intampla daca cadea...sunt curios si eu sa aflu unsure.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_p
post 13 Jan 2007, 19:49
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 May 06
From: Pitesti




@Argon: multumesc pentru raspuns.
Poti sa imi spui cand s-a intamplat chestia asta la tine? (pentru a incerca sa actualizez contravaloarea).


--------------------
Daewoo, Chevrolet Matiz, Aveo 2008, 2008 - AG-xx-ETA, AG-xx-NCX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Jan 2007, 20:06
Post #46


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




La tine e alta problema, lipseste placuta, probabil va trebui sa dai o declaratie pe proprie raspundere..stiu si eu?! La mine atarna intr-un nit, nu lipsea...vezi ca pansonarea aia se face doar la RAR, seria pansonata o incadreaza intre semne specifice, cu simbolul R, pe care doar ei le poseda.
Se intampla in 2006.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 13 Jan 2007, 22:21
Post #47


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Apropo de ITPO , mie azi mi-a expirat ... sad.gif ... Se poate merge fara ITP cateva zile ? Se poate obtine vreo hartie prin care sa ma lase sa mai circul cu ea asa 30 de zile ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan75
post 15 Jan 2007, 12:27
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 6 September 04
From: Bacau




QUOTE(SiloS @ 13 Jan 2007, 22:21)
Apropo de ITPO , mie azi mi-a expirat ... sad.gif ... Se poate merge fara ITP cateva zile ? Se poate obtine vreo hartie prin care sa ma lase sa mai circul cu ea asa 30 de zile ?
*


Nasol, din cate stiu eu nu prea ai voie sa o misti, doar in situatia in care esti respins la ITP parca-ti mai da 30 de zile de circulatie pentru reparatii-rechemare.Nu-s sigur 100%.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION - BC75---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Jan 2007, 12:40
Post #49


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Asa e , daca a expirat o duci pe platforma la statia de ITP, daca te duceai cu el valabil, si te respingea primeai o hartie cu care poti sa circuli un anumit numar de zile pana cand o rezolvi.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gt_
post 23 Jan 2007, 19:41
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 27 August 05




fratilor am si eu o intrebare de baraj pe 8 februarie imi expira itp nu asta ar fi problema, dar pe talon nu mai am loc unde sa-mi puna stampila aia si mie teama sa nu trebuiasca sa-mi fac alt talon!!!! sper ca cei care au fost in situatia mea sa ma sfatuiasca!! multumesc anticipat
huh.gif


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 8v 2008 - B83ZYU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 23 Jan 2007, 19:49
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




Nu trebuie sa-ti faci alt talon...o sa-ti dea de la statia ITP un cartonas cu inca 4 rubrici unde se pun stampilele pentru inspectia periodica..


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gt_
post 23 Jan 2007, 20:09
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 27 August 05




asa sper si yo oricum 10x


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 8v 2008 - B83ZYU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 2 Feb 2007, 13:01
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Are cineva o lista cu operatiile de verificare obligatorii de efectuat la ITP?

Multumesc

P.S. La Nesty a fost azi fix 50 RON ITP-ul la Logan 1.4. Nu i-a interesat de triunghiuri, trusa sau stingator

This post has been edited by GunX: 2 Feb 2007, 15:53


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 14 Feb 2007, 20:20
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




unde este Nesty asta?...eu ar trebui sa fac un reglaj de faruri inainte


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 15 Feb 2007, 13:03
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(GunX @ 2 Feb 2007, 14:01)
Are cineva o lista cu operatiile de verificare obligatorii de efectuat la ITP?

Multumesc

P.S. La Nesty a fost azi fix 50 RON ITP-ul la Logan 1.4. Nu i-a interesat de triunghiuri, trusa sau stingator
*



vezi aici

pe la sfarsitul topicului a pus cineva un pdf, ala cred ca-l cauti.

@angel35:
Nume societate: NESTY AUTO SERVICE SRL
Adresa: BUCURESTI, SOS. BERCENI NR. 80, SECTOR 4, COD 756321, TEL 6829521
Sediu: BUCURESTI, SOS. BERCENI NR. 80, SECTOR 4, COD 756321, TEL 6829521
Categorie: II
Combustibil: MAS, MASK, MAC, GPL


vezi ca pe site la rar (www rarom ro) ai lista cu toate statiile itp autorizate din bucuresti)

This post has been edited by Smiley: 15 Feb 2007, 13:06


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beginer_driver
post 15 Feb 2007, 13:41
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 1 December 06
From: Bucuresti




Cred totusi ca e cam veche lista aia de pe siteul RAR daca acolo sunt numere de mobil cu 093xxxxxx
Sa fim seriosi, de cativa ani buni nu mai sunt numere cu 09xxxx la mobile


--------------------
Dacia Solenza Scala - B xx FIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 16 Feb 2007, 10:01
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




Multumesc Smiley....
Cum se comporta aia la Nesty? am auzit ca ar fi ok si ca service.....


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unikat45
post 2 Mar 2007, 19:57
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 375
Joined: 4 May 06




salut! Vreau sa fac ITP-ul inainte de expirare pentru ca attunci cand expira nu prea am timp sa umblu dupa asta..(iulie 2007) m-am gandit undeva prin mai. Acum intrebarea este in cazul in care sunt probleme (desi am de gand sa o pregatesc un pic inainte), talonul ramane la ei sau la mine? adica teoretic pina expira as mai avea timp si nu ar fi necesar sa imi dea hirtia aia de revenire.. si inca ceva tebuie musai sa il fac la o statie din judetul de resedinta ..din cate stiu eu nu dar..astept ceva raspunsuri.....
Multumesc!


--------------------
Dacia 1310 Dacia 1310 1999 - IS 01882
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 4 Mar 2007, 21:32
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




talonul ramane la tine


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buge
post 20 Apr 2007, 13:37
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 3 July 05




sal,
sunt din pit dar locuiesc in bucuresti

am fost acum cateva zile si am facut revizia de 20k la pitesti, si cei de acolo mi-au spus ca trebuie facut si ITP-ul , dar neavand cartea de identitate a masinii nu am putut s-o fac

m-am dus astazi la meridian sud sa fac si itp-ul

acte

-- cartea de identiate a masinii (copie xerox) -- originalul nush ce am facut cu el ca nu-l mai gasesc (daca stie cineva cum se procedeaza in acest caz pt eliberarea unui duplicat si daca-mi trebuie vre-o data originalul in afara de cazul in care as dori sa vand masina)
--talonul + buletin

am sunat inainte la meridian si mi-au zis ca nu trebuie programare
cand m-am dus dim m-au intrebat de programare (evident ca nu aveam)
m-a preluat un domn care mi-a zis sa astept jumatate de ora -- am iesit afara la o tigara
-- a iesit si el dupa mine si m-a luat la intrebari ca daca a fost lovita , daca am geamuri sparte , faruri defecte etc etc -- mi s-au parut suspecte intrebarile (eu zic ca pregatea terenul de o mica spaga)
-- masina e solenza are 2 ani 20k km si e in stare buna de functionare-- n-am avut pana acum nici o problema tehnica cu ea
-- mi-a pus-o la test si m-a chemat in spate fara sa am voie sa intru in hala unde facea testele ; a iesit la mine si m-a intrebat daca n-am cumva toba finala sparta ca nu poate sa citeasca noxele ; i-am spus ca nu stiu e posibil (sincer nu prea eram afectat daca ma respingea la ITP ca-l faceam acasa fara probleme dar mi-era sila sa mai bat autostrada)
--- am conchis cu domne asta nu e masina sa mi-orespingi la ITP si am plecat in sala de asteptare
--pana la urma mi-a dat ITP-ul ; pana acum credeam ca am priza numai la politai care m-au amendat in bucuresti pt neincadrare buna la schimbarea dir de mers , centura, radar (61 km/h) dar vad ca si la serviceuri urmaresc sa-i insele pe cei din provinci
-- aveam de gand ca revizia de 30k s-a n-o mai fac acasa, dar cu o astfel de atitudine prefer sa bat autostrada dus intors decat sa ma fraiereasca ei sau sa ma oblige indirect sa le dau spaga

ms , si sper sa-mi dati si mie ceva sfaturi in legatura cu cartea de identiate a masinii


--------------------
Solenza Confort 2005 - AG-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:02
Forum Renault