DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare boxe Megane II, Pt. cei care s-au saturat de boxele stoc

gotty
post 22 May 2014, 13:27
Post #151


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Frumos impachetat...eu cred ca ai ai sanse sa te creada cineva laugh.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 25 May 2014, 15:18
Post #152


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




QUOTE(CBb @ 22 May 2014, 14:16)
Salut! Am o intrebare. Se pot pune doua difuzoare dand gauri in haion si sa mearga in paralel cu celelalte patru ale masinii? Deci, in final, sa fie 6 difuzoare pe masina? Ar influenta in mod foarte negativ bateria? Daca nu ar fi o problema, care ar fi cea mai simpla metoda? Cu fire trase de la difuzoarele de pe spate? Multumesc!
*



Sigur ca se pot pune. Iar daca vrei sa arzi finalii mai repede mai pui vreo doua si pe cupola eventual.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 25 May 2014, 15:52
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(bmwh548 @ 25 May 2014, 15:18)
Sigur ca se pot pune. Iar daca vrei sa arzi finalii mai repede mai pui vreo doua si pe cupola eventual.
*



atat timp cat le grupeaza astfel incat sa obtina 4-8 ohmi pe canal, poate sa puna si 100 de difuzoare. Nu are ce sa arda, in primul rand 'finali' de unde, nu e pe discrete, e pe IC-uri (all-in-one)(TDA-uri sau ceva asemanator) , au tot felul de protectii.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 25 May 2014, 15:58
Post #154


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Daca le pune in serie rezultatul final va fi cel putin dezamagitor ca si volum al auditiei si el probabil asta urmareste. Ca daca urmarea calitatea auditiei nu intreba de difuzoare montate in portbagaj.
Finalii pot fi tranzistori sau integrate (irelevant), in divaisurile moderne ai (intr-adevar) in general integrate. Cat priveste protectiile lor permite-mi sa: radmasa.gif Am ars suficiente ca sa stiu cam cat de eficiente sunt (si alea de supratensiune si alea de supraincalzire).


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 25 May 2014, 18:28
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




da clar ca nu e vorba de fidelitate, in primul rand ca din ce inteleg eu vrea sa le lege pe un oem, sau ceva fara ampif/proc separat... dupa criteriul, cu cat mai multe cu atat mai bine smile.gif)


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcosmines
post 14 Jun 2014, 14:39
Post #156


djcosmines


Group: Members
Posts: 316
Joined: 20 January 10
From: Spain




Salut, am o intrebare.

Detin un casetofon Pioneer DEH- 4200SD (ca in poza)
Un Subwofer Alpine SBE 12 KIT (ca in poza)
si vreau sa pun boxe Pioneer TS-Q131C (ca in poza)

Ma ajuta sa am un suntet bun in masina fata de boxele stoc? din cate am citit pe forum lumea nu e prea multumita de Pioneer TS-Q131C pentru bas, sau nu stiu....am cautat pe internet si aici in Spania le gasesc de la 110 € in sus... dar pe o pagina am gasit la 75€ + transport ajunge undeva la 83 € care e super pret. Ce ma sfatuiti? boxele stoc sunt praf, rupte, lipite cu superglue, acuma s-au rupt din nou, le-am lipit cu un lipici special mai flexibil...nu stiu cat o sa tina, nu am bani de boxe acuma...dar daca as alege Pioneer TS-Q131C as face bine?


Sau cine imi poate spune un model de masina sau mai multe modele de la care pot lua, de la dezmembrari, boxele si sa le pot pune la mine pe megane...

p.s. eventual pe viitor, daca schimb boxele din usile din spate ce tip de boxe sa caut? ..ce modele...

This post has been edited by djcosmines: 14 Jun 2014, 14:41

Attached thumbnail(s)
DEH4200SD_Large.jpg ( Size: 32.54k ) Number of downloads: 1441
alpine_sbe_12_kit_caisson_bass_reflex_30cm_avec_ampli_mrp_m350_classe_d_cablage_inclus_17348_538x450.jpg ( Size: 42.81k ) Number of downloads: 1485
tsq131c_gallery.jpg ( Size: 68.76k ) Number of downloads: 1484


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2004 1.5 dCI 100 cp - 3794 CTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 14 Jun 2014, 16:23
Post #157


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Boxele pe care vrei tu sa le pui pe masina sunt DEDICATE renoului. Acum...eu nu stiu sa iti spun cum se aud..poate n-or avea bas...dar sigur ai bas din portbagaj...Daca te ajuta sa ai un sunet bun pe masina?...pai...habar n-am...Daca il pui pe Salam sa-ti cante, mai bine lasa-le pe alea rupte. Daca pui o muzica de calitate...atunci e musai o pereche de boxe bune....dar ma indoiesc ca ai cautat suficient ca sa n-ai de unde alege...
Pe www.be-loud.ro gasesti boxe sa-ti pui si-n cap....
(nu fac reclama)
si mai sunt zeci se site-uri ...


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 14 Jun 2014, 16:29
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




oricum tb sa le inlocuiesti pe cele oem . Cu ce ai prezentat in poze, poti avea o configuratie gen low pass 120hz pe subw , si hi-pass pe restul. In felul asta vei avea o auditie cat de cat, dar cu un gol de frecv , nu o sa ai kick . Mai poti sa incerci si fara hi-pass, vei avea putin kick , dar la volum mare vor distorsiona din cauza joaselor.

Cam asta e problema pe megane2, locurile de boxe pe fata sunt prea mici , si nu au nici spatiu mult in spate din cauza geamurilor, daca ar fi fost mai mult loc, ar fi intrat niste diff cu magnet mai puternic pentru un kick mai bun, si o acoperire mai liniara a frecv.

This post has been edited by djcristi: 14 Jun 2014, 16:30


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 14 Jun 2014, 16:53
Post #159


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Daca vrei ceva cat de cat bun incearca sa gasesti difuzoare de la Hertz sau DLS care sa se potriveasca fara modificari prea drastice. Pioneer-urile alea sunt putin mai rasarite decat cele OEM.
Avand in vedere ca tu acum ai difuzoare lipite cu superglue si probabil dai in ele ca surdu in clopot... mai bine te feresti de investitii de genul asta.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcosmines
post 14 Jun 2014, 17:22
Post #160


djcosmines


Group: Members
Posts: 316
Joined: 20 January 10
From: Spain




Nu ascult muzica tare, rar stau la vomul de 18 maxim 20, de obicei ascult la volum normal...boxele le am lipite pentru ca au 11 ani imediat...eu cred ca le-a venit vremea nu sunt eu de vina ca ascult muzica tare. Nu ascult manele, ascult acleasi gen de muzica care este difuzat in topuri la radio, mai un remix...una alta... Nu imi permit sa iau mai scumpe..si asa la 80 € stau pe ganduri...modificari la spatiu de boxe nu ma pricep sa fac...iar de pe be-loud nu cred ca pot sa cumpar din spania...oricum pot cauta modele de acolo pe paginile de aici, dar cum spuneam nu stiu cum suna, sau nu stiu calitatea lor, in cel mai rau caz, caut la dezmebrari difuzoare OEM ca sa le inlocuiesc pe astea....asa ies mai ieftin pentru moment...nu ma pricep nici la ce a spus djcristi ..sa iasa sitemul bine, in ziua cand am pus casetofonul, ala l-am ales...iar cu kitul de statie si subwofer au venit la pachet asa cum e in cutie si erau al un pret decent...nu ma stiu la inalte, joase, low kick si dinastea...oricum in masina daca ascult tare incep vibratile la piese si tot felul de sunete in plus smile.gif... nu e masina de tunning...vroiam un sunet clar la un volum decent fara distorsionari...pe muzica buna smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2004 1.5 dCI 100 cp - 3794 CTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 14 Jun 2014, 17:47
Post #161


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Mergi pe stock din dezmembrari si ai terminat balciul. Eventual renunta si la subufăru din spate si o sa se auda mult mai bine.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 20 Jul 2014, 12:21
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Pentru inlocuit boxele de pe portierele fata merg orice boxe cu diametrul 13 cm, fara alte decupaturi sau doar cele de la pioneer sunt identice cu cele puse din fabrica. Cele de pe masina au inceput sa vibreze chiar si la volum mic, probabil sa rupt membrana.


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 20 Jul 2014, 13:34
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(valikris2002 @ 20 Jul 2014, 12:21)
Pentru inlocuit boxele de pe portierele fata merg orice boxe cu diametrul 13 cm, fara alte decupaturi sau doar cele de la pioneer sunt identice cu cele puse din fabrica. Cele de pe masina au inceput sa vibreze chiar si la volum mic, probabil sa rupt membrana.
*



fara nici o modif (nici decupare panou, nici shimbare mufa, nici rupere prinderi) merg doar acele pioneer.

Megane 2, are o prindere f proasta , mai ales daca vrei sa faci ceva mai profi... are doar 2 prinderi in loc de 4 (ca orice dif) , gaura este conica (pt ca dif OEM si cele pioneer nu au tot magnetul in spate) , si cea mai mare problema, boxele se prind pe fata de usa (plastic) ceea ce dauneaza f mult sunetului. La Logan e parfum, unde se pot prinde direct pe usa...

Eu voi incerca sa pun niste "alpine SPG-13CS" momentan, fara sa modific fata de usa, cu niste distantiere, si voi decupa/schimba grila standard care acoperea boxa initiala.



<span class='edit'>21 Jul 2014, 00:10:</span>
QUOTE(Lex Luthor @ 5 Nov 2007, 00:01)
Ca sa rezum, pentru toti cei care m-au intrebat pe PM diverse lucruri despre schimbarea boxelor de pe M2:

Am schimbat boxele cu acelasi tip de boxe pe care il intalniti in cele 2 tutoriale de mai sus:

- pe fata boxe Pioneer TSQ 131C, boxe dedicate pentru Megane (si Laguna, VelSatis). Acestea se monteaza perfect in locul celor originale, au acelasi tip de conectori, aceeasi tip de prindere, insa sunt net superioare mecanic (de ex. wooferele au cadrul din aluminiu turnat cu aripioare de racire a bobinei si magneti din Neodimiu, orientati spre fata; membrana este din Kevlar) si acustic. Au filtre (cu bobine si condensatoare - LC) atat pe woofer cat si pe tweeter asa ca separarea in frecventa este perfecta.

Eu am preferat sa decupez plasticul gaurit care acopera wooferul si sa-i pun in loc o grila metalica, pentru a nu atenua foarte mult sunetul (plasticul original nu avea prea multe gauri si cele existente nu ocupau decat 1/2 din diametrul difuzorului).

Cum arata puteti vedea aici:

Woofer usa:
sany0229ak5.th.jpg

Tweeter:
sany0231fu4.th.jpg

Timp de efectuare a operatiunii: daca nu se modifica grila de plastic, totul se poate face in maxim 1/2 h.

Boxe spate:
Aici am folosit tot Pioneer, model TSE 1396. Am preferat sa fie tot dintr-o serie superioara de la Pioneer si tot cu membrana din Kevlar, pentru a avea acelasi tip de sunet cu boxele fata.

Aici operatiunea este mai complicata, trebuie data jos tapiteria de pe usa si apoi toata fata de plastic a usii. Nu se umbla la sistemul macaralei geamului electric. Operatiunea nu e grea dar presupune indemanare, nervi de otel (sa suporti pocniturile agrafelor de plastic care atunci cand ies zici ca se rup - si se pot si rupe daca tragi ca nebunul de ele).

Daca vreti sa va rezumati doar la a schimba difuzorul cu noua boxa e OK, se poate face foarte usor, chiar daca difuzorul vechi are 2 urechi si cel nou are 4, nu e nici o problema, nu se taie nimic, nu se indoaie nimic. Problema e ca eu nu prea am avut incredere sa-l fixez doar in 2 suruburi, deoarece boxa Pioneer respectiva este foarte grea (are un magnet de dimensiuni apreciabile).

Asa ca am preferat sa modific fata de usa, sa-i mai adaug prin spate niste bride de prindere din aluminiu, care sa-mi permita sa prind si celelate doua suruburi. Operatiunea este migaloasa, este greu de descris aici, am avut niste poze de atunci dar nu le mai gasesc asa ca va trebui sa va bazati pe pricepere si pe bunul simt (nu cel de politete ci acel common sense al tehnicii).

Mai mult, avand aceeasi problema ca la boxele din fata cu gaurile insuficiente din plastic pe unde sa iasa sunetul, am preferat sa decupez fata de usa si sa monetz grile  (de data aceasta si cu inelele aferente) pentru difuzoare. Alta operatiune destul de migaloasa deoarece in acea zona fata de usa are un "relief" foarte ciudat si nu poti aplica o grila dreapta. A trebuit realizat acel inel de plastic al grilei in trepte in asa fel incat sa se "muleze" pe profilul fetei de usa. In plus a trebuit decupata un pic si tapiteria din piele. Atentie sa decupati doar plasticul din interiorul tapiteriei si nu si pielea, care va trebui recusuta de acel plastic.

Ce a iesit arata asa:

sany0227kn4.th.jpg

sany0228jp2.th.jpg

Ca timp de realizare este foarte greu de cuantificat. Aici depinde de priceperea fiecaruia si de indemanarea lui. Mie de exemplu mi-a fost mai greu la prima usa deoarece a trebuit sa fac tot felul de masuratori si sabloane. Am tinut fata de usa prin casa vreo doua zile. La a doua usa a fost mai usor, totul s-a rezolvat in cca 3-4 ore.

Asa cum spuneam calitatea sunetuli s-a imbunatatit dramatic (chiar si cu HU standard, dar daca schimbati HU calitatea va fi si mai buna), nu mai exista acele haraituri si pocnituri la basi mai puternici si nici acea limitare mecanica a cursei membranei. Impresia de spatialitate s-a accentuat si mai mult (in special datorita tweeterelor, care au tot magneti din neodimiu si membrana din foita de magneziu).

Eu sunt de parere ca boxele respective au meritat tot timpul si banii cheltuiti pe ele. La dimensiunile lor si la "varza" de plastic care este in usile de la Megane, altceva mai bun nu se poate. Basii sunt puternici si clari, nu se mai simte asa acut nevoia unui subwoofer, inaltele si mediile sunt "crisp" si foarte inteligibile.
*



poti pune iar pozele? au expirat link-urile... ms

This post has been edited by djcristi: 21 Jul 2014, 11:31


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyhhh
post 26 Jul 2014, 11:51
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 22 July 08
From: Cluj-Napoca




Salutare ! Imi puteti spune diferentele dintre boxele stoc de Megane II.1 si cele de Logan blaupunkt ? Boxele originale de pe Megane aveau dezlipita membrana accea si vibrau putin asa ca am decis sa le inlocuiesc cu unele noi de Logan. Cele de pe Logan am vazut ca sunt mai mari. Imi puteti spune daca sunt si mai calitative dpdv al sunetului ? Dupa parerea mea acum bass-ul e mai putin pronuntat.

Merita sa revin la unele stoc de Megane ?

This post has been edited by danyhhh: 26 Jul 2014, 11:53


--------------------
Renault / Megane / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 26 Jul 2014, 13:47
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(danyhhh @ 26 Jul 2014, 11:51)
Salutare ! Imi puteti spune diferentele dintre boxele stoc de Megane II.1 si cele de Logan blaupunkt ? Boxele originale de pe Megane aveau dezlipita membrana accea si vibrau putin asa ca am decis sa le inlocuiesc cu unele noi de Logan. Cele de pe Logan am vazut ca sunt mai mari. Imi puteti spune daca sunt si mai calitative dpdv al sunetului ? Dupa parerea mea acum bass-ul e mai putin pronuntat.

Merita sa revin la unele stoc de Megane ?
*



pai cele de megane 2 pe fata au o forma custom , nu stiu cum le-ai pus tu pe cele de logan, care oricum sunt mai slabe. Ce boxe aveau stoc pe fata, Blaupunkt sau celelalte?


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyhhh
post 26 Jul 2014, 16:25
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 22 July 08
From: Cluj-Napoca




Boxele stock de Megane II.1 le-am inlocuit cu astea. Iar cele stock erau precum cele din a doua poza. Deci care sunt mai bune ?

This post has been edited by danyhhh: 26 Jul 2014, 16:28

Attached thumbnail(s)
boxe_difuzoare_originale_logan_blaupunkt_898d8124e1288629b4_420_315_2_95_1.jpg ( Size: 31.92k ) Number of downloads: 1503
641050915800101045860750_176359_700_700.jpg ( Size: 67.36k ) Number of downloads: 1474


--------------------
Renault / Megane / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 26 Jul 2014, 17:13
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(danyhhh @ 26 Jul 2014, 17:25)
Boxele stock de Megane II.1 le-am inlocuit cu astea. Iar cele stock erau precum cele din a doua poza. Deci care sunt mai bune ?
*



se poate sa obtii mai mult bass cu cele de Logan din stanga, dar nu ai ce cauta cu bass pe portierele de megane 2 daca nu ai insonorizare, tb sa tai din HU ceva gen -4 ca sa nu-ti vibreze usa.

Cele stoc ale tale vad ca difera de cele care le-am avut eu pe megane 2.2 stoc (o sa pun poze cu ele in postarea urmatoare), care se auzeau destul de bine pe medii, asa ca nu pot am idee cum se aud ale tale

La Logan e mult mai simplu cu bass-ul pe portiere, deoarece difuzoarele sunt prinse direct pe tabla usii, fata de prinderea de 2 lei pe panou de la megane 2.


26 Jul 2014, 22:36:
o sa descriu micul upgrade care l-am facut eu la meg2.2 din semnatura.

am luat de pe al meu logan : HU JVC KD731BT , boxe spate Alpine SPG-13C2, subwoofer activ SAL xb-12/a (80w rms), am mai cumparat pentru fata Pioneer ts-q131c (400ron).

Megane-ul avand loc de 2 HU in bord, am preferat sa raman cu Carminat sus (doar penru navi si control rabatare ecran) momentan, si sa montez JVC-ul in locul de jos, cu rama de metal a lui.

Pe fata masina avea dif OEM 8200193687 Sofaital (poze 1,2) , tweetere OEM 8200001434 © Sofaital (poze 3,4) , pe spate avea OEM 8200613660 Blaupunkt (poze 5,6) .

-----------

Despre cum se schimba dif de pe fata + tweeter (cu cele pioneer) nu o sa mai scriu, s-a tot explicat in acest topic.

-----------

La cele spate, tb sa aveti putina grija, cel putin cand dati fata de usa jos. La partea de sus a ea, care se desface separat, nu se ridica ca la usile fata, adica nu este prinsa de restul fetei de usa, pur si simplu se scoate, eu am ridicat-o mai demult si am reusit sa rup un piciorus (poza 7, aici nu este rupt).
Mai este nevoie sa scoateti plasticul de pe conectorul de dif oem, firul verde este + , eu am preferat sa folosesc 2 papuci adaptori (poza 8, ii aveam deja facuti de pe logan) ca sa raman si cu cei OEM.
Prinderea este tot in 2 suruburi ca pe fata, eu am preferat sa scot si acel cauciuc izolator cu care venea difuzorul OEM, ca sa nu se loveasca membrana noilor difuzoare de el, chiar daca ramane spatiu pana in fata de usa (poza 9).

--------
Acum cu subwooferul, daca aveti unul cu putere mica (cum am eu) nu este nevoie sa trageti alimentare separata de la baterie. Al meu are nevoie de maxim 10 amperi, asa ca m-am tot uitat pe schema masinii de unde sa-i iau, si am gasit firul rosu (semnal BP87) de pe stalp (poza 10), care este exclusiv pentru motorul geamului usii spate. Ambele motoare spate sunt protejate de siguranta D (40 amp), deci este suficient curent pentru subw, chiar daca merg geamurile spate simultan cu subw.
Masa am luat-o de surubul din caroserie din apropierea stopului dreapta spate.
Pre-out-ul (2xrca) de la HU spre subw se trage simplu, tot pe langa praguri.
Acum cu REMOTE-ul pentru subw : nu stiu cati au sesizat, ca masina este deja cablata OEM pentru REMOTE, mai exact firul verde (poza 11) (semnal 34AM) care se duce spre plafon la antena (pentru amplicatorul AM). Eu m-am legat la el tot din locul de unde am legat si masa, de acolo pleaca sus spre plafon.
Momentan nu i-am facut prindere la subwoofer, dar vad ca nu se misca in trafic, e free (poza 12)
--------

Pareri:

1. comparatie intre dif oem si cele pioneer pe fata: Pe medii se aud putin mai bine cele pioneer la volum mare 40/50 , la bass distorsioneaza mai usor, oricum nu ma interesa bass-ul pe usi , il tin pe -5 din HU (cu centru la 100hz). Urmeaza pe viitor o prindere de genul, o insonorizare buna si niste difuri (tot de 13cm) mai high-end cu amplif separat, deoarece este nevoie de ceva kick pe usi pentru tobe etc.
Trecand la tweetere: cele de la pioneer mi se pare exagerate, se aud clar dar prea puternic, a trebuit sa dau din HU Treble-ul pe -3 ca sa ajung oarecum la ceva liniar, daca le lasam pe 0 , la volum mare era numai distorse de tweetere. O sa mai fac niste comparatii cu cele OEM , eventual o sa revin la ele, eram multumit de cum se auzeau.
Concluzie: aceste pioneer-uri au un pret exagerat (de 400ron) doar ca sunt custom pentru forma de Renault, sincer daca erau normale, mai mult de 250ron nu meritau. Daca intrau boxe normale, eu voiam sa iau Alpine SPG-13cs (~350ron) care sunt net superioare.

2. comparatie intre dif oem si cele alpine pe spate: nu cred ca exista dubiu aici , cele alpine se aud mult mai bine , am fost multumit de ele si cand le-am avut pe logan.

3. comparatie intre HU stoc (Carminat, vers fara cabasse , adica fara mp3 si aux) si acest JVC , tot asa , e de la cer la pamant, DAC pe 24ibiti , 20w fata de 15w pe canal, etc...

Per total, cu aceasta configuratie merg cu bass -4 sau -5 , mid 0, treble -3 , subw 5 din 8 , 50% volum de pe potentiometrul lui, low pass la 120hz pt el, mi se pare o config decenta (undeva la low spre medium) avand in vedere costurile mici de upgrade.

Pentru cei care sunt din Bucuresti si vor sa faca un upgrade similar, ii astept la o auditie.

This post has been edited by djcristi: 26 Jul 2014, 21:36

Attached thumbnail(s)
poza1.jpg ( Size: 276.32k ) Number of downloads: 466
poza2.jpg ( Size: 225.3k ) Number of downloads: 280
poza3.jpg ( Size: 233.24k ) Number of downloads: 282
poza4.jpg ( Size: 201.07k ) Number of downloads: 296
poza5.jpg ( Size: 208.38k ) Number of downloads: 308
poza6.jpg ( Size: 241.55k ) Number of downloads: 273
poza7.jpg ( Size: 218.27k ) Number of downloads: 299
poza8.jpg ( Size: 222.59k ) Number of downloads: 331
poza9.jpg ( Size: 287.94k ) Number of downloads: 371
poza10.jpg ( Size: 392.58k ) Number of downloads: 419
poza11.jpg ( Size: 76.4k ) Number of downloads: 418
poza12.jpg ( Size: 457.19k ) Number of downloads: 413


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 10 Sep 2014, 03:28
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




imi retrag parerea proasta despre boxele Pioneer din postul anterior, mi se parea mie ca se aud prea puternic tweeterele pt ca mergeam cu bass -4 si imi lua destul din medii, fiind astfel un gol , pareau tweeterele prea pronuntate.
Acum merg cu totul pe 0, deci fara EQ, si se aud perfect, bine pana la 35 din 50 la volum ca sa nu distorsioneze portierele. Preout-ul la subwoofer l-am trecut pe full-range, deci fara low pass, ca vad ca raspunde pana undeva la 200hz , deci imi mai da putin kick (ceea ce boxele de pe usi nu pot). se aude mult mai echilibrat asa.

This post has been edited by djcristi: 10 Sep 2014, 03:29


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyak
post 10 Sep 2014, 11:04
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 30 July 13
From: Alba Iulia




Am vazut ca pe fata se potrivesc perfect boxele de la Pioneer TS-Q131C , dar am o intrebare pe spate nu merg aceleasi boxe ca pe fata ? Multumesc


--------------------
Renault Megane 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 10 Sep 2014, 13:29
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(Buyak @ 10 Sep 2014, 12:04)
Am vazut ca pe fata se potrivesc perfect boxele de la Pioneer TS-Q131C , dar am o intrebare pe spate nu merg aceleasi boxe ca pe fata ? Multumesc
*



pe spate merg si boxe normale, nu are rost sa arunci banii pe acele pioneer. prinderea este tot in 2 puncte, dar in spatele panoului de usa, deci e loc destul.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyak
post 11 Sep 2014, 20:40
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 30 July 13
From: Alba Iulia




Se potrivesc oricare marca de 13 cm ?


--------------------
Renault Megane 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 11 Sep 2014, 23:22
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




cred ca da, atata timp cat au prindere standard. recomand alpine-urile care le-am montat eu, se aud f bine/pret


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian92
post 20 Sep 2014, 10:25
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 12 July 12
From: Bucuresti




salutare,as vrea sa schimb si eu boxele fata de m2,care bine inteles nu se m-ai aud..Intrebarea este,stiti cumva de pe ce masini se potrivesc boxele?am un centru de dezmembrari in apropiere si ma gandesc sa iau ceva de la dezmembrari.multumesc


--------------------
Renault ,Ford Megan2 bicorp /Mondeo Limusin 2003/2001 - ph 57 Mad/ph 12 Guk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nutu01
post 20 Sep 2014, 10:34
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 8 December 13
From: Brasov




Intreba daca au au difuzoare de 130mm.
poate gasesti de firma sony, alpine , multi posesori cauta sa schimbe difuzoarele stock.
Bafta.


--------------------
Renault Megane II Sedane 1,6 l /16V 83 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 20 Sep 2014, 15:51
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(cristian92 @ 20 Sep 2014, 11:25)
salutare,as vrea sa schimb si eu boxele fata de m2,care bine inteles nu se m-ai aud..Intrebarea este,stiti cumva de pe ce masini se potrivesc boxele?am un centru de dezmembrari in apropiere si ma gandesc sa iau ceva de la dezmembrari.multumesc
*



pe fata e mai delicat, deoarece sunt custom, se potrivesc doar cele de Renault, dar nu se merita sa iei de la dezmembrari, pt ca sunt depozitate in conditii dubioase, si membrana este din cauciuc...

20 Sep 2014, 16:52:
QUOTE(nutu01 @ 20 Sep 2014, 11:34)
Intreba daca au  au difuzoare de 130mm.
poate gasesti de firma sony, alpine , multi posesori cauta sa schimbe difuzoarele stock.
Bafta.
*



singurele care intra fara modificari pe fata sunt Pioneer, modelul de care se tot vorbeste pe aici.

This post has been edited by djcristi: 20 Sep 2014, 15:52


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian92
post 20 Sep 2014, 16:48
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 12 July 12
From: Bucuresti




deci se potrivesc toate din gama renault pe fata?pot sa incerc cu cele de laguna am observat ca sunt mai tepene


--------------------
Renault ,Ford Megan2 bicorp /Mondeo Limusin 2003/2001 - ph 57 Mad/ph 12 Guk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 20 Sep 2014, 17:39
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(cristian92 @ 20 Sep 2014, 17:48)
deci se potrivesc toate din gama renault pe fata?pot sa incerc cu cele de laguna am observat ca sunt mai tepene
*



vezi in postul 167 , primele 2 poze, sunt cele Sofaital (mai de calitate) sau mai poti gasi cele mai low-end Blaupunkt.

This post has been edited by djcristi: 20 Sep 2014, 17:39


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian92
post 23 Sep 2014, 08:07
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 12 July 12
From: Bucuresti




multumesc,si eu pe magane am acelasi woofer,sal activ,cumparat acum 3 ani smile.gif) si surprinzator sunt multumit de el,are un bass decent ,boxele spate nu am reusit sa desfac plasticurile,dar nu am probleme cu ele,...si saracele merg de juma de an numai ele,fata sunt distruse

@p.s wooferul il poti prinde de "mocheta" cel putin al meu avea 4 suporti ce l-am prins cu orsuruburi de buzele wooferului si prin mocheta


--------------------
Renault ,Ford Megan2 bicorp /Mondeo Limusin 2003/2001 - ph 57 Mad/ph 12 Guk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 23 Sep 2014, 15:01
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




eu momentan nu l-am prins, dar am observat ca nu s-a miscat deloc.

ca sa desfaci boxele spate tb sa dai jos fata de usa.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heyneken
post 28 Oct 2014, 14:42
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 11 December 12




Salutare,am si eu o mica neintelegere,de ce va chinuiti sa luati din dezmembrari sau de pe alte masini difuzoare cand noi sunt destul de ieftine? Adevarat ca cele care sunt acum pe piata nu au bas deloc dar ele asa sunt facute. Eu am un casetofon kenwood iar difuzoarele sunt de la Mac audio pro flat 13.2 spate si fata pro flat 2.13 cu dimensiune de 13 pentru renault si nu costa mai mult de 600 de lei cu tot cu montaj( le am achizitionat de pe be loud,scuze de reclama). Baietii m au atentionat ca nu au bas deloc si ca o sa trebuiasca si ceva prin portbagaj si au avut mare dreptate. La banii care i am dat pe ele sunt foarte multumit de ele si se aud impecabil si unde mai pui ca merg si amplificate pana la 60w ceea ce este de ajuns pentru o masina de zi cu zi. Intre timp am umplut si portbagajul cu un subwoofer In Phase XTB210 si un amplificator Mac audio micro x1000 la care nu prea pot sa ma dau prea mult pentru ca innafara de faptul ca iti opreste farurile nu prea reusesti sa te intelegi in masina. Recomand lucru nou si de calitate. Nu mereu trebuie sa iei ceva scump ca sa fie si bun.


--------------------
renault megane 2004 bicorp - b984urs
megane 2004 bicorp 1,6 16 v 83 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:15
Forum Renault