DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> calatorie franta

pegas
post 12 Mar 2009, 10:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 29 September 05
From: IASI




salut

vreau sa ajung in franta in primavara asta si vreau sa merg cu masina.

am pentru voi doua intrebari:

1. este interzisa folosirea (sau chiar detinerea) detectorului de radar prin una din tarile pe care am sa le tranzitez? (ungaria, austria, germania, franta)?

2. eu am parbrizul cu o crapatura de vreo 10 cm in dreapta jos. as putea avea probleme la vama, sa ma intoarca?


--------------------
Renault Clio Symbol 2001/Dinamyque, 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 12 Mar 2009, 10:52
Post #2


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




1- nicio tara din lista ta nu permite folosirea de detectoare radar
2- depinde de pozitionarea crapaturii - daca este undeva unde sa iti obtureze vizibilitatea si iese in evidenta risti sa te intoarca


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 12 Mar 2009, 10:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




1) din cate stiu eu nu numai ca este interzis in toate tarile din lista ta dar risti sa te intorci cu trenul daca te gasesc cu asa ceva

2)singurii care iti pot face probleme sunt ungurii. Oricum eu iti recomand sa schimbi parbrizul inainte sa pleci. Nu crec ca vrei sa afli cat costa sa-l schimbi in regim de urgenta daca ti se sparge undeva pe autostrada in franta sau germania.

This post has been edited by murfi: 12 Mar 2009, 10:56


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 12 Mar 2009, 10:56
Post #4


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




1. total interzisa folosirea / detinerea
2. nu te opreste nimeni. Eu am fost anul trecut cu ditamai crapatura in parbriz si nu m-a intrebat nimeni de nimic.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel_renault
post 12 Mar 2009, 11:03
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 11 November 08
From: TG-MURE$




in franta este interzisa cumnatumio avea doar meduza pe geam si a vazuto si amenda 1000 de euro sad.gif


--------------------
renault megane renault megane 2000 Hatchback..1.6.16v-107
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pegas
post 12 Mar 2009, 11:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 29 September 05
From: IASI




ok, deci am sa renunt la detector, e mai sigur asa. oricum, nu am chef de luat amenzi in tari straine...

cu navigator gps evident ca am voie, si presupun ca nu o sa se uite nimeni daca am activata optiunea pentru camere radar, nu? adica, de acuma o dam in STASI si KGB, sau nu?

de modulator FM stie cineva ceva?

This post has been edited by pegas: 12 Mar 2009, 11:11


--------------------
Renault Clio Symbol 2001/Dinamyque, 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 12 Mar 2009, 11:17
Post #7


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




e posibil sa fii intrebat de acea functie. Eu m-am trezit in austria cu aparatul foto luat la puricat pentru ca faceam poze si aveam nr de RO smile.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 12 Mar 2009, 11:19
Post #8


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




vezi ca ai o functie pe gps sa dezactivezi functia de avertizarea camerelor fixe - daca te opresc si iti gasesc acea functie esti pasibil de amenda biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cargus
post 18 Jul 2009, 11:07
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 17 July 09




QUOTE(Fratzica @ 12 Mar 2009, 10:56)
1. total interzisa folosirea / detinerea
2. nu te opreste nimeni. Eu am fost anul trecut cu ditamai crapatura in parbriz si nu m-a intrebat nimeni de nimic.
*



Daca tin detectorul in valiza e vreo problema?Este posibil sa caute cineva si sa-l gaseasca??
wacko.gif


--------------------
Renault clio 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 18 Jul 2009, 14:12
Post #10


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




QUOTE(cargus @ 18 Jul 2009, 11:07)
Daca tin detectorul in valiza e vreo problema?Este posibil sa caute cineva si sa-l gaseasca??
wacko.gif
*


La vama posibil, dar nu cred. Cum a spus si colegul de mai sus: sa nu ai "indicii" la vedere.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 20 Jul 2009, 23:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Sa inteleg ca nu e voie sa ai aparat foto in masina ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
armin23
post 27 Jul 2009, 13:40
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 25 December 07




pegas, daca nu cumva ai plecat deja ar trebui sa stii ca francezii supravegheaza video anumite cai de rulare, in special autostrazile si arterele principale din orase, permanent e un om la butoane care se uita pe imagini si astfel iti poate fi detectat detectorul de radar... de acolo te da in consemn si politistii iti pot scotoci in bagaje - desi de felul lor sunt civilizati si nu fac chestia asta fara motiv.
intr-adevar, daca esti prins folosind un dispozitiv de detectare a radarelor, iti poate fi confiscata masina.
daca esti destul de abil, poti folosi GPS-ul ca sa iti indice locatiile in care sunt amplasate radare fixe, tre sa fii abil, pentru ca daca esti oprit de vreun echipaj, tre sa dezactivezi repede acea functie. de asemenea sa nu uiti sa o dezactivezi cand treci pe la punctele in care tre sa platesti taxa pentru autostrada, cele mai mari sanse sa fii controlat sunt acolo. despre celelalte tari nu prea am informatii... vacanta placuta !!!


--------------------
Renault Clio V 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 3 Aug 2009, 16:53
Post #13


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Utilizarea cat si detinerea detectoarelor radar in Franta este interzisa. Sanctiunea este confiscarea aparatului, amenda din clasa a 5-a de amenzi, doua puncte penalizare si retinerea permisului in vederea suspendarii pe o perioada de pana la 3 ani; este prevazuta si posibilitatea de confiscare a masinii contravenientului. Utilizarea sistemelor de avertizare GPS este tolerata (nu este sanctionata de lege).

Sursa Gendarmerie Nationale

In Germania este interzisa utilizarea D.R., dar si a functiei de avertizare la aparatele GPS, dar eu personal nu am avut niciodata probleme in aceasta tara cu GPS-ul setat sa anunte radarele...


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 3 Aug 2009, 22:24
Post #14


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




...dar cea mai misto din punctul asta de vedere e Elvetia: ei asimileaza _POSIBILITATEA_ ca GPS sa anunte radarele fixe cu utilizarea detwctorului.

Pe romaneste: daca ai un asemenea navigator (chiar daca e in valiza, oprit si cu functia dezactivata) -> ai folosit detector. ("Logica" este: Poate-l scoti din valiza, si-i activezi functia) Dragut, nu?
---
Practic: eu as scoate detectorul si l-as lasa acasa (sau ma rog, in pastrare la careva la Arad).


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 4 Aug 2009, 06:40
Post #15


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




pai stati oameni buni putin, doar eu nu cunosc elvetia, cum ma descurc pe acolo fara GPS ... cu harta in mana?
pai GPS-ul e super in orase, ce fac fara el? bajbai?

deci sa inteleg ca Ungaria, Franta, Germania, Austria merg cu GPS-ul fara frica mai ales daca e dezactivata functia cu camerele insa in Elvetia nu am ce cauta cu el in habitaclu, va sta in bagaje (totusi, daca nu au motive sa te caute in bagaje din alte motive, nu vor scotocii chilotii sa vada daca ai GPS ascuns printre ei) - corect?


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 4 Aug 2009, 09:14
Post #16


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




in germania e interzisa folosirea detectorului cat si pastrarea lui in habitaclu. daca te prinde cu el te amendeaza si te pune sa treci cu masina peste el. avemnda e parca 180 euro sau cam asa.
ai voie cu detectorul doar daca-l daca-l ai inchis si pus in bagaje, in portbagaj, nu in torpedou sau oriunde in habitaclu.


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 4 Aug 2009, 09:24
Post #17


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




GPS-ul? ... de GPS intreb .... deci?


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 4 Aug 2009, 22:24
Post #18


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




GPS si Germania -> ok.
GPS si Elvetia -> OK daca NU EXISTA optiunea de avertizare, vezi mai sus. Ce te faci in Elvetia fara GPS? 1. navighezi dupa harta si dupa indicatoare (da, oricit ar parea de mirare - se poate); 2. GPS _FARA_ optiunea incriminata; 3. Nu te duci in Elvetia.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:46
Forum Renault