DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discuri de frana

djasu82
post 30 Jan 2010, 19:17
Post #31


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




am gresit trebuia sa scriu valeo tongue.gif imi cer scuze ... imi sta gandul la vechea dacie 1310 tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 30 Jan 2010, 19:29
Post #32


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




A pus cineva altceva mai bun decat originale? Ca eu tocmai din cauza materialului am ales altceva, la 8.000 Km cand am facut prima revizie am vazut ca deja discurle aveau cam 1mm uzura.!!!


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Jan 2010, 19:33
Post #33


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Valeo au pus multi colegi se pare ca se prezinta bine nici unu nu s-a plans si poate si eu voi monta asa ceva prin toamna.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 31 Jan 2010, 15:42
Post #34


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mie nu mi se par periculoase fisurile alea. Cred ca mai degraba e de la rugina ce intra in discuri atunci cand e vremea umeda si masina sta pe loc ceva timp. Daca ai fi mers cu ea zi de zi.. nu pateai asa ceva.
Bine... e drept ca si materialul nu e perfect de permite asa ceva. Insa NU cred sa ti le schimbe vreo cineva pe garantie pentru acest lucru. Am vazut si la Audi discuri originale cu aceleasi simptome... Deci nu mi se pare asa grav.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 1 Feb 2010, 08:50
Post #35


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Eu merg cu masina zilnic si daca ar fi de la rugina la prima frana se sterg, e vorba de fisurile alea in material pe raza discului, nu de rugina de pe exteriorul discului. Uzura nu este , pe exterior este rugina si depuneri de la placutele de frana.


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Feb 2010, 10:50
Post #36


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




arata jalnic la 3 luni si 3000 km, probabil sunt si ovalizate, ai zis ca mergi potolit, o frana brusca de la 130 la ora cum se simte?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 1 Feb 2010, 11:38
Post #37


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Am pus frana si de la 160 la ora (special sa vad daca mai tremura masina), dar asta a fost acum 2 luni aproximativ ( nu stiu daca aveam sau nu fisurile), si nu tremura la prima frana, la a doua consecutiv se simtea ceva dar era acceptabil. La 120 Km/ora nu se simpte nimic nici la 5 frane consecutiv. Dar acum pana nu ma "luminez" despre ce este vorba, nu incerc nimic, ca daca crapa un disc, "crap" naibii si eu intr-un pom sau pe contrasens, si mai fac necazuri si la altii daca-s prin preajma.! ohmy.gif


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaba
post 1 Feb 2010, 13:10
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 11 April 06




Ai avut noroc ... La prietenu ca magazinu de piese auto , ia venit un taximetrist cu ambele discuri inapoi dupa 2 saptamani de la montaj ... Surpriza unul din discuri avea urme de uzura de 8mm adancime si arata discu de parca ar fi intrat un strungar cu un cutit brut in el , parca era smuls materialul , iar celalalt 3 mm uzura (si avea tenta albastruie. Concluzie ? materiale de foarte proasta calitate (economie pt pret mic care si asa nu era mic) si tratamente termice inexistente
Fisurile alea ce intradevar se vad in poza sunt cauzate de incalzire si racire brusca + forte generate de centrul discului smile.gif

This post has been edited by Gaba: 1 Feb 2010, 13:11


--------------------
ex:dacia 1310 97' Dacia 1310 - MS xx xxx
Oricit as sti.... oricit as face...oricit as invata ... prinde bine ori ce ajutor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Feb 2010, 13:23
Post #39


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




eu stau si ma intreb, ce are in plus un disc care costa 200 ron bucata fata de unul de 60 ron, arata la fel, au acelasi scop. Sigur unii vor zice ca platesti marca, aia care nu au vazut un disc scump care arata ca nou dupa 3000 km, fara rugina, fara nimic. Cel al lui Gotronic zici ca a stat in ploaie 2 ani..asa arata, tot coclit(si nu m-am legat de fisuri)

Finainciar tot acolo iesi, mai bine iei cele mai scumpe discuri si le mai schimbi peste 100.000 km, sau ca tot pui d'astea proaste si ieftine de 4 ori in timpul asta. E vorba si de siguranta, cu franele nu te joci, dar asa e romanu' se zgarceste la ce nu trebuie.

This post has been edited by argon: 1 Feb 2010, 13:29


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 1 Feb 2010, 13:40
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Eu zic ca platesti si calitatea, daca piesa respectiva e facuta de o firma de renume care se respecta.
Dar si firmele care se respecta fac diverse piese prin tari unde nu prea se respecta standarele si ai sanse sa gasesti ceva cu defect. Probabilitatea este mult mai mica decat in cazul srl-urilor, indiferent ca sunt din Franta, Italia, Romania.
Si eu as merge pe un disc produs de o firma mai acatarii, nu srl-uri.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 1 Feb 2010, 13:40
Post #41


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Eu am discuri asam de prin 2007, cand aveam 70000km, acum am 105000km si nu au nici o problema.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Feb 2010, 13:42
Post #42


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




In 2007 diferea calitatea la Asam fata de 2010.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 1 Feb 2010, 13:42
Post #43


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Sincer, eu nu aș ieși din București cu discurile alea pe mașină iar în București aș merge cu viteze de bun-simț, cu distanța de rigoare + ceva rezervă față de mașina din față, așa, ca să fiu eu sigur. Asemenea fisuri pe discuri nu-s normale. Dacă face unul plici la 60 la oră, mai ales pe ce e afară acuma, titirez te faci până-n cel mai apropiat obstacol, Doamne Ferește!

Mergi și schimbă-le cât mai repede cu putință, nu te mai lua după ce zic unii și alții că e normal și că se întâmplă și la alte mărci.


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 1 Feb 2010, 20:10
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




am tot citit pe aici si nu m-am lamurit.poate o face vreunul dintre dumneavoastra.am discurile originale .masina are 70 000 km nu simt nevoia sa le schimb dar nici nu le-am masurat sa vad daca mai au grosimea medie sau minima admisa de constructor.intre 17 si 19 mm parca sunt date in carte ca grosime nu stiu sigur.ce fel de discuri ati folosit sau folositi pe masinile voastre?originale nemtesti , frantuzesti????


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Feb 2010, 21:09
Post #45


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




pun si eu o poza cu discurile mele care au vreo 85.000 km si mai duc odata pe atat blush.gif

Attached thumbnail(s)
disc.jpg ( Size: 604.79k ) Number of downloads: 1722


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 1 Feb 2010, 22:01
Post #46


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Eu nu "merg" excesiv de tare, un pic la limita legala (peste, un pic), dar este adevarat ca franez cat mai tarziu posibil, deci sa zic asa folosesc frana relativ mult. Asta implica o uzura mai mare, dar nu cred ca ar trebui sa "plesnesca" discurile.! Am discutat cu cei de la Dacia service (dupa ce le-am trimis online pozele), si mi-au spus ca este defect de fabricatie. La asta m-am gandit si eu tinand cont cu nu s-a intamplat pe un singur disc, ci pe amandoua, ceea ce este si mai ingrijorator, adica este defect de LOT de fabricatie sau fabricatie in general! Cei de la magazin, is pe "dinafara", au zis sa le aduc discurile, le trimit la engrosistul din Pitesti, si eventual mi le schimba. Daca si astea se strica, imi dau banii inapoi. Ca sa nu stau cu masina pe "butuci" pana se rezolva situatia, au zis sa comand alte discuri (pe banii mei) de aceeasi marca. Sincer sa fiu nu as mai avea incredere in "marca" respectiva.! In plus mi-a "soptit" ca, chiar daca sunt "de origine" indiferent de producator, calitatea difera cam asa:
1. Discurile care se trimit pentru uzina la fabricatia de serie sunt de calitate si costa cel mai mult.
2. Alte discuri sunt pentru service-uri care au o calitate inferioara.
3. Alte discuri sunt pentru magazine, si au o calitate cea mai proasta.
Preturile sunt pe masura calitatii (deci de unde le cumperi sa inteleg), dar " la comanda" blush.gif se pot aduce discuri ce se livreaza pentru uzina (cu pretul cel mai mare bine inteles).
Acuma, de unde dracu (doamne iartama), sa stiu eu care sunt pentru uzina si care sunt pentru magazine, ca nu difera nimic pe ambalj sau ar exista ceva coduri diferite pentru asa ceva. Totul depinde de "intelegere" si pret.! (verbal, normal).!
Am incercat sa indrum magazinul sa discute cu furnizorul sa rezolvam problema "amiabil", dar se pare ca nu se poate discuta pe tema asta. (MAFIE). Nu ca as sta in banii discurilor astea (pentru mine), dar daca ma gandesc la viata mea si a pasagerilor atat din masina mea cat si a celor din trafic in care as putea "intra" cauzandu-le accidente fatale, imi vin idei in cap din cele mai drastice si fara "negocieri".! Voi ce spuneti???? huh.gif

LE. Acum ma gandesc si la alta situatie. Poate cineva care a cumparat discuri de genul asta cu asa probleme, sa nu se "implice" in rezolvarea cazului si sa circule pe drumurile publice incontinuare. (inocenta sau inconstienta din partea lui). Ganditiva ca in locul meu ( ca si participant la trafic) ati VOI. Vine "unul" si intra frontal in masina voastra (din cauza spargerii discurilor de frana). Nu comentez rezulatatul, pe cine dati vina??? ohmy.gif (daca mai are cine pe cine sa "dea" aceasta vina)

This post has been edited by gotronic: 2 Feb 2010, 00:17


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 13 Feb 2010, 14:14
Post #47


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




...in sfarsit,am gasit topicul,dar nu raspunsul.am 63000km,discurile au putin-putin sub 19 mm.cand se schimba astea?la 17?la 19?sau cand nu mai am frane? biggrin.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 13 Feb 2010, 14:20
Post #48


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




La 19 mm!


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 13 Feb 2010, 14:28
Post #49


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Mersi.deci inca un atac la buget.am inteles ca Valeo ar fi cele mai potrivite,pe ele m-as duce.


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 13 Feb 2010, 17:45
Post #50


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




valeo sint cele mai bune...dar totusi parerea mea este sa le duci la un strungar sa ti le traga la drept...ca poate cine stie cine le-a facut o fi fost si el beat un pic radmasa.gif ...eu la discuri am 18 si mai merg pina la 17 cu ele,dar folosesc numai placute de frina textar care nu ataca discul ca celelalte...bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 13 Feb 2010, 23:21
Post #51


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Cati Km rezista "valeo" fata de cele originale, pana la 19mm cat este dat in cartea tehnica.!? Cele originale mai mult de 60.000 Km nu tin, zic asta din experienta si din discutii cu alti posesori de Solenze care au facut si taxi. Eu am mers 60.000 Km si discurile au ajuns la 16,8 mm ( nu le-am menajat, am franat mai tot timpul la limita de abordare a unui viraj la limita legala de viteza sau nu), dar trebuia sa schimb placutele de frana (numai originale) la maxim 10.0000 Km sau mai putin spre sfarsit. Asta o faceam ca sa nu-mi atinga placutele de frana (care erau deja polizata spre butuc cand le montam) "butucul " discului. Pericolele ar fi fost sa mi se crape discul de frana la franari brutale din cauza rezistentei mecanice slabite datorate dimensiunilor reduse ale grosimii discurilor. (dimensiunile discurilor noi, am posta pe undeva mai sus, fiind undeva intre 21...22 mm, masurate de mine)

This post has been edited by gotronic: 13 Feb 2010, 23:29


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 14 Feb 2010, 16:42
Post #52


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Eu as fi multumit ca urmatoarele discuri sa ma tina si 60000km,ca astea originale si-au facut datoria si inca le mai tin pana in primavara.au peste 63k.


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 22 Feb 2010, 09:30
Post #53


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




QUOTE(gotronic @ 13 Feb 2010, 23:21)
Cati Km rezista "valeo" fata de cele originale, pana la 19mm cat este dat in cartea tehnica.!? Cele originale mai mult de 60.000 Km nu tin, zic asta din experienta si din discutii cu alti posesori de Solenze care au facut  si taxi. Eu am mers 60.000 Km si discurile au ajuns la 16,8 mm ( nu le-am menajat, am franat mai tot timpul la limita de abordare a unui viraj la limita legala de viteza sau nu),  dar trebuia sa schimb placutele de frana (numai originale) la maxim 10.0000 Km sau mai putin spre sfarsit. Asta o faceam ca sa nu-mi atinga placutele de frana (care erau deja polizata spre butuc cand le montam) "butucul " discului. Pericolele ar fi fost sa mi se crape discul de frana la franari brutale din cauza rezistentei mecanice slabite datorate dimensiunilor reduse ale grosimii discurilor. (dimensiunile discurilor noi, am posta pe undeva mai sus, fiind undeva intre 21...22 mm, masurate de mine)
*



Subscriu, am aceeasi problema. Am 61700 km si trebuie sa schimb discurile. Am zis sa cumpar cu tot cu placute dar deocamdata din lipsa de bani n-am putut sa schimb si discurile si nu mai puteam merge ca placutele originale erau aproape la fier si deja la fier la partea interioara unde nu s-au tocit discurile destul. Cred ca la mine au ajuns la 16mm poate mai putin. Presupun ca trebuie sa schimb iar placutele dup-aia ca sa se uzeze si discu cum trebuie. Plus ca pe la mijlocul discurilor au burta.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 22 Feb 2010, 09:41
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




QUOTE(gotronic @ 13 Feb 2010, 23:21)
Cati Km rezista "valeo" fata de cele originale, pana la 19mm cat este dat in cartea tehnica.!? Cele originale mai mult de 60.000 Km nu tin, zic asta din experienta si din discutii cu alti posesori de Solenze care au facut  si taxi. Eu am mers 60.000 Km si discurile au ajuns la 16,8 mm ( nu le-am menajat, am franat mai tot timpul la limita de abordare a unui viraj la limita legala de viteza sau nu),  dar trebuia sa schimb placutele de frana (numai originale) la maxim 10.0000 Km sau mai putin spre sfarsit. Asta o faceam ca sa nu-mi atinga placutele de frana (care erau deja polizata spre butuc cand le montam) "butucul " discului. Pericolele ar fi fost sa mi se crape discul de frana la franari brutale din cauza rezistentei mecanice slabite datorate dimensiunilor reduse ale grosimii discurilor. (dimensiunile discurilor noi, am posta pe undeva mai sus, fiind undeva intre 21...22 mm, masurate de mine)
*



am 81000 km si am discurile originale.am un tovaras care are 120000 si are discuri originale.si suntem din bucuresti,deci super solicitate.eu am folosit numai placute de proasta caliate gen klaxcar,sau unele romanesti de dacie.la 90000 le schimb.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 22 Feb 2010, 12:34
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




Discurile de frana originale de solenza sunt valeo? ce pret au?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 22 Feb 2010, 20:27
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(argon @ 1 Feb 2010, 21:09)
pun si eu o poza cu discurile mele care au vreo 85.000 km si mai duc odata pe atat blush.gif
*



Ce masina e in poze? Cu siguranta nu Solenza...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 25 Feb 2010, 19:48
Post #57


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




QUOTE(gotronic @ 29 Jan 2010, 21:09)
Dupa revizia de 60.000 Km, de pe data de 25.09.09, unde am postat toata aventura aici:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2071568
Azi si nu numai, ma mai uitam pe la discurile de frana sa vad cum se prezinta fata de cele originale. Ce credeti ca am vazut  ohmy.gif , doar dupa 3.000 de Km, fara sa fiu shumi.. al soselelor, doar mers normal???? mai jos pun pozele de la montaj (primele doua), urmatoarele fiind discurile de frana stanga/dreapta pozate azi.! Ce sa fie.??? blush.gif
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2249694
*



Am revenit acum la 63.789Km dupa revizia de 60.000Km si "constatarea" celor de la "Dacia Service". De vina nu au fost discurile de frana se pare, ci o greseala de montaj ce afacut ca placutele de frana de pe interior sa nu functioneze, sau sa nu functioneze egal cu cele de pe exterior. Asta s-a vazut la demontarea etrierelor cand roata abia se invartea (nu am observat probabil din cauza chiptuningului care a marit usor cuplu motor). Pe interior fata de exterior (se poate vedea din pozele facute in graba cu telefonul), nu au uzat partea discului aproape deloc, grosimea discului ventilat dispre interior fiind mai mare decat cea din exterior. In plus la franari lungi (vitez mare), efectiv nu puteam bloca rotile din fata (dupa un timp probabil se incalzeau excesiv din cauza suprasolicitarii si efectiv nu mai aveam frana pe fata blink.gif ), desi apasam pe frana aproape tragand de volan. Am dat vina pe ploaie, pe vreme, pe mine...numai pe frane nu (doar banuiam ceva ca nu este in regula). Nu va mai povestesc toata "istoria" de la srvice (unde il si cunosteam pe director) si pe cel care mi-a adus masina de la Bucuresti din showroom, care s-a ocupat personal de "situatie". "Este jenant, a zis, nu pot sa le spun nimic cum sa faca, ei sunt MECANICI si nu suporta sfaturi de la mine". Asa ca au fost desfacute etrierele, curatate cu peria de sarma si spalate, facut probe si test de frana. Totul OK pe fata si spate dreapta (care tine mai tare decat stanga cu peste 20%), dar cam la fel ca fata la o franare violenta si urme pe asfalt. Pe stanga spate, mi s-a sugerat sa schimb cilindrul de frana (la revizia de 60.000Km), ca "musteste" un pic pe la garnituri. Am fost de acord, dar se pare ca nu a si reglat cum trebuie sa fie egal cu drapta. Azi nu au mai avut timp sa se ocupe si de spate stanga ca erau aglomerati, urmeaza sa-mi regleze la diferenta de 2% (cat au acum pe fata) si spatele. Despre discuri au zis "cred ca nu au nimic". Spun asta pentru ca m-am uitat in curte din curiozitate si la un Nisan Navara (masina de test drive) si discurile fata aratau exact ca ale mele.!!! ohmy.gif Brrr

This post has been edited by gotronic: 25 Feb 2010, 19:51

Attached thumbnail(s)
Imagine1086.jpg ( Size: 331.23k ) Number of downloads: 1586
Imagine1087.jpg ( Size: 448.09k ) Number of downloads: 1316
Imagine1088.jpg ( Size: 383.15k ) Number of downloads: 1293
Imagine1089.jpg ( Size: 372.43k ) Number of downloads: 1256
Imagine1090.jpg ( Size: 513.19k ) Number of downloads: 419
Imagine1091.jpg ( Size: 313.88k ) Number of downloads: 429
Imagine1092.jpg ( Size: 429.81k ) Number of downloads: 404


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuti
post 26 Feb 2010, 09:45
Post #58


wum, wum


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 January 10
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 1 Feb 2010, 21:09)
pun si eu o poza cu discurile mele care au vreo 85.000 km si mai duc odata pe atat blush.gif
*


Ce discuri/masina este asta ?

Eu personal mi-am schimbat discurile originale cu unele Klaxcar acum >11.000 km si totul este perfect. uzura "normala" fara santuri. depinde si ce fel de placute folosesti pe aceste discuri.


--------------------
Dacia SRN-Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 26 Feb 2010, 10:13
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Salut! De unde pot sa imi cumpar un set de discuri valeo? unsure.gif Cele de la reprezentanta sunt valeo? Are cineva un cod pt ele? Ms


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 26 Feb 2010, 11:23
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




QUOTE(gotronic @ 25 Feb 2010, 20:48)
Am revenit acum la 63.789Km dupa revizia de 60.000Km si "constatarea" celor de la "Dacia Service". De vina nu au fost discurile de frana se pare, ci o greseala de montaj ce afacut ca placutele de frana de pe interior sa nu functioneze, sau sa nu functioneze egal cu cele de pe exterior. Asta s-a vazut la demontarea etrierelor cand roata abia se invartea (nu am observat probabil din cauza chiptuningului care a marit usor cuplu motor). Pe interior fata de exterior (se poate vedea din pozele facute in graba cu telefonul), nu au uzat partea discului aproape deloc, grosimea discului ventilat dispre interior fiind mai mare decat cea din exterior. In plus la franari lungi (vitez mare), efectiv nu puteam bloca rotile din fata (dupa un timp probabil se incalzeau excesiv din cauza suprasolicitarii si efectiv nu mai aveam frana pe fata  blink.gif ), desi apasam pe frana aproape tragand de volan. Am dat vina pe ploaie, pe vreme, pe mine...numai pe frane nu (doar banuiam ceva ca nu este in regula). Nu va mai povestesc toata "istoria" de la srvice (unde il si cunosteam pe director) si pe cel care mi-a adus masina de la Bucuresti din showroom, care s-a ocupat personal de "situatie". "Este jenant, a zis, nu pot sa le spun nimic cum sa faca, ei sunt MECANICI si nu suporta sfaturi de la mine". Asa ca au fost desfacute etrierele, curatate cu peria de sarma si spalate, facut probe si test de frana. Totul OK pe fata si spate dreapta (care tine mai tare decat stanga cu peste 20%), dar cam la fel ca fata la o franare violenta si urme pe asfalt. Pe stanga spate, mi s-a sugerat sa schimb cilindrul de frana (la revizia de 60.000Km), ca "musteste" un pic pe la garnituri. Am fost de acord, dar se pare ca nu a si reglat cum trebuie sa fie egal cu drapta. Azi nu au mai avut timp sa se ocupe si de spate stanga ca erau aglomerati, urmeaza sa-mi regleze la diferenta de 2% (cat au acum pe fata) si spatele. Despre discuri au zis "cred ca nu au nimic". Spun asta pentru ca m-am uitat in curte din curiozitate si la un Nisan Navara (masina de test drive) si discurile fata aratau exact ca ale mele.!!! ohmy.gif  Brrr
*




pai si cum aveai frane la masina daca tie iti frana numai cu o placuta? eu cred ca totusi este o minciuna pana la urma


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:06
Forum Renault