DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Posibila Modificare a Codului Muncii, Sper ca nu va fi nimeni de acord cu asa ceva!

Modus
post 6 Mar 2011, 09:59
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Isi va lua guvernul raspunderea in Parlament pe noul cod al muncii (care e o porcarie din punctul meu de vedere)


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecar
post 6 Mar 2011, 22:14
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 6 January 07
From: BUCURESTI




Noul cod al muncii este impus de catre FMI si Banca Mondiala la brat cu Comisia Europeană ,,,,adica cei de la care statul a imprumutat bani .Guvernul este doar o unealta foarte ascultatoare (o cirpa in mina lor )care va pune in practica codul .
Unii lanseaza ideea ca acest cod este un experiment facut pe noi ,pentru a vedea reactii ale fortelor sindicale din vestul europei ,caci si pe ei ii asteapta modificari ale legislatiei muncii .
Iar asta cu asumarea raspunderii este o mare facatura de dupa impuscarea din decembrie.
Daca isi asuma raspunderea si dau gres ati vazut pe unii sa fie spinzurati ,impuscati ,bagati la galere ?? Eu nu am vazut nici o situatie de genul asta pina acum in 21 de ani de asumari de raspunderi .
Daca pe unde lucram ne asumam raspunderi si promitem ca reusim sa facem si sa dregem sa iasa treaba bine si o dam in bara este vreunul care a fost luat in brate si premiat pentru esecul asumarii raspunderii ?
Ori la politicieni esecul ii avanseaza nicidecum nu ii decad din drepturi .
Au fost unii prin istorie care ne-au invatat sa stam si cu capul sus .De 21 de ani stam doar cu capul plecat ,caci "conducatorii Iubiti ""neau rupt coloanele vertebrale.


--------------------
ex Dacia Break 1310 Cli 2000
Logan 1,4 Laureat 2005
""Invata din greselile altora ,caci nu poti intr-o viata sa faci toate greselile""
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 11 Mar 2011, 21:05
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




ia fa tu exerimente in rromania si aplica-le in franta. compari tu miscacarea sindicala din rro cu sindicatele din fr, de ex. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 5 Sep 2012, 21:58
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Vad ca UE si FMI cer Greciei sa adopte saptamana de lucru de 6 zile, altfel nu mai primesc niciun ban grecii.

Daca s-au gandit la chestia asta, fie ca grecii vor adopta cererea asta sau nu, problema e ca se creaza un precedent si ar putea oricand sa ceara asta si altor amarati din UE, deci inclusiv Romaniei.

Ce vina au cei care muncesc cinstit in tara asta si ar fi obligati sa vina sambata la serviciu?

http://euobserver.com/political/117435

http://www.guardian.co.uk/business/2012/se...day-week-greece

http://www.lefigaro.fr/conjoncture/2012/09...e-six-jours.php


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 5 Sep 2012, 22:52
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Modus aici la noi e cu dute vione treaba asta cu saptamana de 6 zile lucratoare.


Eu unul si toti amicii si amicele mele nici unul nu avem vreun serviciu unde sa nu lucram si sambata si chiar si duminica uneori. Program de lucru de cel putin 9-10 ore pe zi.


Deja acest lucru se intampla si bineinteles ca nu este platit. Mai unul mai altul au facut sesizari. Raspunsurile au fost perplexe : "aceasta societate este un exemplu in ce priveste implementarea normelor de bla bla bla"

Intelegi ce vreau sa zic. Asa ca in ce ma priveste ca face legal ceva ce deja exista ilegal si nu misca nimeni nimic pentru asta mi se cam rupe unghia de treaba asta.

Daca e sa vorbim de situatia greciei ete acolo e cam alta treaba. Vorbesc in cunostinta de cauza cand zic ca aia sunt efectiv imputiti frate.


Aia chiar e o tara de bugetari si asistati social in masa evazionisti fiscali si ce mai vrei tu. Si tot ei fac nazuri si mofturi si ameninta.

Poate sai puna sa munceasca si 10 zile intro saptamana ca tot degeaba tot acolo o sa fie .


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:18
Forum Renault