DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Săndica - Sandero Stepway Prestige 0,9 Tce Easy-R

AlekuGS
post 10 Oct 2018, 19:14
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 3 June 18




Tot la Generali am si eu. Full casco. Mi-au dat si masina la schimb. dar doar 10 zile. Momentan tine de service. Durata reparatiei a fost estimata de service Dacia.

This post has been edited by AlekuGS: 10 Oct 2018, 19:15


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 10 Oct 2018, 19:38
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Eu n-am prevăzută mașină la schimb pe poliță. E full casco, fără franșiză, dar n-am prevăzut că va fi nevoie de mașină la schimb. smile.gif

Mâine la ora 9 mă duc la GrupAma (asiguratorul vinovatului) să mai completăm niște hârtii, apoi direct la Generali, să văd ce spun și ei. Sper să mi-o rezolve până la începutul lui noiembrie, să apuc să cumpăr cauciucuri de iarnă înainte să vină iarna.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlekuGS
post 26 Oct 2018, 20:19
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 3 June 18




Noutati? Ai mai reparat-o pe casco? e in termen? am avut estimare reparatie 17 oct. si nici acum nu m-au anuntat sa fie gata. Pe 18 am primit un raspuns ca au primit piesele si asteapta la rand sa fie montate... inca nu e gata se pare


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 27 Oct 2018, 07:32
Post #184


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Am renunțat s-o repar pe Casco (mi-ar fi crescut asigurarea). Am optat pentru repararea ei pe asigurarea RCA a celui vinovat, iar repararea ei se va face în service autorizat Dacia (Casa Auto Valea Lupului Iași, adică exact de unde am cumpărat-o).
Partea proastă e că, deși constatarea am făcut-o pe 15 octombrie și tot atunci m-am prezentat la service cu nota de constatare făcută de GroupAma, programarea mi-au făcut-o tocmai pe 14 noiembrie - sunt foarte aglomerați. Până atunci, vor comanda piesele care trebuie schimbate (spoiler spate și ornament bară de protecție spate), dar vor vedea ce mai este de făcut după ce o vor desface. Așa că încă nu știu cât o vor ține în service - sper, totuși, să nu mă prindă decembrie fără mașină.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlekuGS
post 27 Oct 2018, 11:06
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 3 June 18




Mda... si la mine pe 18 spuneau ca au ajuns deja piesele si nici acum nu e gata. Din ce am auzit si am citit sunt cam nesimtiti in materie de timpi de asteptare.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danLaza
post 1 Nov 2018, 11:15
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 November 16




@Bobses puteai sa o repari pe CASCO tau cu regres pe asigurarea celui vinovat. Adica casco tau, pentru anul viitor recupera diferenta de bani de la asiguratorul vinovatului.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2016 0,9TCE laureate - TM65
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 1 Nov 2018, 11:41
Post #187


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Mie mi s-a spus ca, oricum ar fi, tot imi creste valoarea asigurarii. De aceea am preferat sa astept mai mult si sa o fac pe RCA-ul celui vinovat.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 12 Nov 2018, 15:26
Post #188


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Am schimbat azi șoșonii Săndicăi - chiar dacă senzorul de presiune nu e pe jantă, ci pe ABS, n-ar fi trebuit să mi se aprindă în bord becul indicator al presiunii, astfel încât să-i fac resetarea? Sau, chiar dacă au fost schimbate cauciucurile, dacă presiunea e ok, senzorul nu se aprinde? Mă mai gândesc că poate nu funcționează...

This post has been edited by Bobses: 12 Nov 2018, 15:28


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Nov 2018, 16:19
Post #189


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Nu se aprinde nimic, nu trebuie resetat nimic.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 12 Nov 2018, 16:21
Post #190


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Multumesc.

Si pot avea incredere ca senzorul functioneaza - adica va sesiza diferenta de 0.3 bari in roti (la diferenta asta am inteles ca se aprinde)?


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlekuGS
post 12 Nov 2018, 16:21
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 3 June 18




In mod normal daca se modifica presiunea, ar trebui sa se aprinda. Nu cred ca nimeresc aia exact aceeasi presiune. La mine s-a aprins si dupa un reglaj de unghiuri


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Nov 2018, 16:29
Post #192


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Depinde unde faci presiunea; pana acum, la fiecare schimbare de pneuri se aprindea senzorul dupa cateva ore sau o zi-doua; acum vad ca au nimerit-o, nu s-a aprins nimic.


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 12 Nov 2018, 16:33
Post #193


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Bun, se pare ca au nimerit-o: i-am spus baiatului sa bage 2.25 in fata si 2.15 in spate (fata de 2.2 si 2.1 cat scrie in carte).

Sa vedem in orele urmatoare, totusi. smile.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Nov 2018, 16:45
Post #194


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




In cazul in care se aprinde trebuie sa verifici presiunea in toate rotile. Apoi, pt resetare, tii apasat 5 secunde cu meniul in Set TP pana se stinge semnalul.





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 12 Nov 2018, 21:02
Post #195


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Știu cum se resetează - de aceea eram și pregătit s-o fac. smile.gif

Am mers vreo 20 - 25 km după schimbarea cauciucurilor, dar încă nu s-a aprins martorul în bord - precizez că se aprinde la inițializare, deci nu e problemă că ar fi ars.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Nov 2018, 21:13
Post #196


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Nici la mine nu se aprinde mereu la Passat. Cred ca trebuie sa vada o diferenta de presiune mai mare de 0.1 bar (vorba vine, fiindca isi ia informatia de la ABS, prin diferentele de rotatie sesizate), ca sa se prinda ca roata e desumflata.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 12 Nov 2018, 21:23
Post #197


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Parcă zicea torquemada într-un alt topic că diferența trebuie să fie de 0,3.

Edit: azi s-a aprins becul - deci fucntioneaza. smile.gif N-am mai refacut presiunea, ca abia a fost facuta ieri - am resetat si totul pare ok deocamdata.

Totusi, as vrea sa stiu daca sesizeaza in timp real diferenta de 0.3 bari intr-o roata, sau doar a doua zi - uneori s-ar putea sa fie prea tarziu.

This post has been edited by Bobses: 13 Nov 2018, 10:20


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 15 Nov 2018, 07:57
Post #198


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




La TPMS indirect ai 8 nivele de sensibilitate, în mod normal e setat pe normal, adică doar detectează pana doar în rulaj și te obligă să faci recalibrare după X Km sau Y zile

La TPMS direct aveai diferență de 0,3 bari dar și 39euro un senzor

This post has been edited by torquemada: 15 Nov 2018, 07:58


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 15 Nov 2018, 08:01
Post #199


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Aaaa, deci la ceea ce am eu doar detectează pana, nu și modificarea presiunii... Înseamnă că am să mă duc să fac presiunea la roți mai des - până acum m-am bazat pe faptul că, dacă becul nu se aprinde, totul e ok.

Edit: ce înseamnă "X km sau Y zile"? Am mașina din mai anul ăsta (3444 km parcurși) și nu s-a aprins până acum, la schimbarea cauciucurilor... La câți km sau la câte zile te obligă să-i faci calibrarea (cred că asta înseamnă presiunea roților și resetarea senzorului)? Nu-mi amintesc să fi citit chestia asta în manual.

This post has been edited by Bobses: 15 Nov 2018, 08:04


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 15 Nov 2018, 08:19
Post #200


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Cand se uzeaza cauciucul si se schimba raza de rulare. Nu am nici o idee, nu iti bate capul, e o prostie de sistem, oricum, ca sofer, iti dai seama cand ai facut pana. Daca chiar era dotat cu senzori de presiune era altceva, asa nivelul uleiului oricum ar trebui verificat saptamanal, iati un ceas de presiune digital si da si o tura rapida in jurul masini, si rezolvi doua chestii odata. Asa vezi rapid daca ai roata care pierde presiune si nu mergi cu saptamanile cu presiuni ciudate (consum mai mare, uzura neuniforma a cauciucului si distanta de franare si stabilitate afectate).


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Nov 2018, 08:23
Post #201


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.775
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




bai 16, sa mori tu ca te prinzi cand a facut pana o masina cu runflaturi mergand prin oras? Stii sa faci si ABS din pedala ca argonu dca tot te dai sofer si umblii cu manometru dupa tine?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 15 Nov 2018, 09:01
Post #202


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




tongue.gif

Attached thumbnail(s)
giphy.gif ( Size: 6.02mb ) Number of downloads: 308


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 15 Nov 2018, 11:17
Post #203


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(Bobses @ 12 Nov 2018, 22:23)
azi s-a aprins becul - deci fucntioneaza. smile.gif N-am mai refacut presiunea, ca abia a fost facuta ieri - am resetat si totul pare ok deocamdata.

*



QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 Nov 2018, 17:45)
In cazul in care se aprinde trebuie sa verifici presiunea in toate rotile.
*


Friendly advice, du-te si verifica ce roata ai cu buba. Eu aveam o frumusete de negresa infipta mad.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 15 Nov 2018, 11:22
Post #204


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Fara suparare, dar cred ca n-ai citit atent ce am spus acum cateva mesaje: s-a aprins (si spune lumea si cartea ca trebuia sa se aprinda) pentru ca am schimbat cauciucurile. Iar la schimbarea cauciucurilor am facut, normal, presiunea...

Dupa resetarea de acum cateva zile totul e in regula: fara martor aprins in bord, fara roti dezumflate.

Nu-mi place ce am aflat abia azi-dimineata de la torquemada: ca senzorul monitorizeaza strict pana facuta in timpul rularii. Credeam ca sare in sus si la presiune mai mica decat normalul, dar m-am inselat. Asa ca verificarile le voi face vizual si voi regla presiunea mai des decat pana acum.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 15 Nov 2018, 12:16
Post #205


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(einstein1984 @ 15 Nov 2018, 08:23)
bai 16, sa mori tu ca te prinzi cand a facut pana o masina cu runflaturi mergand prin oras? Stii sa faci si ABS din pedala ca argonu dca tot te dai sofer si umblii cu manometru dupa tine?
*



Nu stiu ce versiune de abs poate realiza argon manual, eu nu am abs pe nici o masina unsure.gif
Mai serios acum, dacia vine cu runflat ohmy.gif ? Da, daca esti banana la volan si ai niste jante pe 19 cu benzi de cauciuc runflat, e posibil sa te prinzi mai greu, dar la masinile care vin cu asa ceva, producatorii sau rupt la 10 euro si au pus senzori de presiune.

Bobses, vezi ce am ingrosat. In 1997 cand sa lansat bmwul meu seria 3 avea drept optiune monitorizarea presiunii in pneuri. Simplificat, in fiecare janta, la ventilul de umplere exista un senzor de presiune care citeste presiunea din interiorul pneului. Masinile mai fancy au si pe roata de rezerva, si au display in bord unde iti arata presiune din fiecare roata, basca cele mai destepte isi dau seama ca ai mutat roata stanga fata pe spate si iti arata corect unde ai problema, fie ea sub sau suprapresiune. Cu precizie. Si cu masina parcata.

Sistemul ieftin discutat aici, e fost conceput in urma reglementarii europene din noiembrie 2014, cand din motive ecologice (roti nedezumflate, rezistenta la inaintare buna, consum in parametri, emisii standard, ursi polari fericiti), producatorii au fost obligati sa il introduca pe toate masinile.

Reno, si multi altii, au comnsiderat ca nu poti sa dai o dotare "premium* moca, mai ales pe niste masini low cost, si au facut urmatoarea schema. Masina este oricum prevazuta cu senzori care citesc viteza de rotatie a fiecarei roti (pentru abs). Cu cat roata e mai mica, se invarte mai tare ca sa pastreze aceasi viteza a masinii, daca e mai mare, poti sa o invarti mai incet, logic. Si apoi un indian face un calcul in excel si decide care e valoarea optima pentru masina. Cum nu sunt standardizate dimensiunile la anvelope, e foarte usor sa cumperi una care e un pic mai subtire in carne decat cea cu care a fost testata masina, deci ai sa ai eroare. Oricum precizia unui astfel de sistem e o gluma, aprope vezi cu ochiul liber ca e roata dezunflata pana se prinde el. Basca tu o poti vedea si static, pe cand sistemul acesta nu poate functiona decat mergand cu masina.

Din nou, nu exista pe masina senzori de presiune in pneu, nu exista nici un alt set de senzori magici, pur si simplu refolosesc informatia necesara sistemului abs pentru a exploata o portita in legislatia europeana.

This post has been edited by 4x4: 15 Nov 2018, 12:34


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Nov 2018, 12:22
Post #206


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Saispe, sistemul ala ieftin nu a aparut in 2014 sau dupa 2014, tigaia mea de Passat are asa ceva de prin 2008. Tinand cont ca B6 a aparut in 2005, VW avea deci tehnologia asta de vreun an inainte cel putin. Si cred ca la altii a aparut mai devreme.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobses
post 15 Nov 2018, 12:25
Post #207


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 17 January 10
From: Iași




Inteleg ca sistemul asta de verificare a presiunii pneurilor la modelul meu de Dacia Sandero Stepway e doar asa, ca sa spuna si ei ca au ceva cat de cat modern.
Important e ca nu e ceea ce am crezut eu si ca nu trebuie sa ma bazez pe senzorul asta de la ABS, ci sa-mi verific periodic presiunea.

This post has been edited by Bobses: 15 Nov 2018, 12:26


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Nov 2018, 12:31
Post #208


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Asta e un sistem de avertizare, nu de monitorizare a presiunii din pneuri. Ala inseamna senzori de presiune, baterii, electronica, design radio, costuri mai mari.
Dar, ca sa ai o avertizare ca pierzi presiunea dintr-o roata fara sa ai costuri suplimentare enorme (un led, un buton si niste linii de cod in plus intr-un ECU, unde E vine de la "electronic"), a aparut acest sistem, care e suficient de precis cand ai un cui infipt in cauciuc. Si inca un avantaj: valvele cu senzori de presiune se pot rupe, senzorii de pe janta pot sa fie avariati la vulcanizare, daca schimbi rotile trebuie sa reprogramezi senzorii de pe rotile noi sau sa informezi ECU-ul ca nu mai ai senzori, altfel iti da mesaje de eroare (ori ca nu comunica, ori ca ai pana pe toate rotile).

LE: daca nu ma insel, au fost sau sunt la Dacia si sistemele cu senzori pe jante. Daca chiar vrei asa ceva, exista si sisteme aftermarket (Philips daca nu ma insel). Ma amuza logica asta: daca sistemul ieftin exista la Dacia, atunci e doar de decor, ca e Dacie. Uite ca alti producatori il pun si pe masini premium.

This post has been edited by marksman: 15 Nov 2018, 12:39


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 15 Nov 2018, 12:35
Post #209


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




@16 probabil se referea ca au devenit obligatorii la nivel UiE in 2014...ca nu puneau la dacie...asa de amorul artei.

@Bobses monitorizarea asa arata

This post has been edited by wolfin: 15 Nov 2018, 12:39

Attached thumbnail(s)
TMPS.jpg ( Size: 914.79k ) Number of downloads: 251


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Nov 2018, 12:41
Post #210


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Nu stiu daca avertizarea e obligatorie. Oricum, e ieftin de implementat, la VW exista in toate unitatile de ABS post-2008, ai nevoie de buton, cablaj si o interfata de diagnoza pentru a o activa pe orice masina care nu o are.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:21
Forum Renault