DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intalnirea Nationala Dacia Clasic 2015, Brasov 8-10 mai 2015

CyPz
post 15 Apr 2015, 20:51
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 5 October 12




Atata timp cat e intalnirea pasionatilor de DACIA ar trebui sa se gaseasca loc pentru toata lumea. Pacat, pacat ca devine intalnirea pasionatilor de serie de caroserie. Eu m-am gandit, anul asta o dau la rabla. Mi-am luat passat, nu-mi mai trebuie.


--------------------
Dacia 1304 (Pick-up) 1994, CN1 - TR 66 RAD
Dacia 1300 (Berlina) 1980 TR 44 RAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95bogdi
post 15 Apr 2015, 20:55
Post #92


Milmoi Motorsport


Group: Members
Posts: 773
Joined: 27 June 11




QUOTE(Ov @ 15 Apr 2015, 21:35)
Intalnirea este Dacia Clasic wink.gif
*


cand o sa fie intalnirea nationala dacia 13xx ?


--------------------
Dacia 1310 Export TLX 1989 - AR 05 UWW
uww.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciupu_cvm
post 15 Apr 2015, 21:24
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 13 January 15




nu cred ca ceea ce se intampla este corect.in postul lui Hondarul se ragasesc foarte multi dintre posesorii de dacii.dar intr-o tara in care totul merge atat de rau aceasta treaba de ce ar merge altfel?


--------------------
dacia,opel 1300,1310,pick up 4x4,insignia 2011 - BR 98 NIG,BZ 88 CVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulica89
post 15 Apr 2015, 22:07
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.246
Joined: 6 August 08




Problema se pune altfel: daca ne strangem in parcarea hotelului inainte de intoarcerea lor de la "expozitie" si nu mai au ei unde sa-si parcheze masinile ce se intampla? radmasa.gif
In alta ordine de idei, nu toate masinile atestate chiar sunt conforme si nici cele neatesate nu sunt de nebagat in seama de exemplu cea a lui cypz - daca vine cu rotile originale si cumva scapa de tenta aia de la geamuri, arata chiar ok...
Si daca tot sunteti pasionati de ce va bateti cu pumnii-n piept sa va expuneti masinile? Nu e mai "frumos" sa faci un drum la destinatia caruia sa-ti impartasesti experientele auto-dacia cu colegii de "breasla" intr-un loc linistit?

This post has been edited by iulica89: 15 Apr 2015, 22:09


--------------------
Dacia 1310 1989 MLS - PH 10 SIA
Iulian
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul90
post 15 Apr 2015, 23:09
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 175
Joined: 27 November 11




O fi Intalnirea Dacia Clasic, dar sunt convins ca spectatorii nu cauta neaparat sa vada masini originale si atestate.


--------------------
Renault Clio 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 16 Apr 2015, 07:45
Post #96


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Ca idee generala, sunt de acord 100% cu ce a spus Hondarul, doar ca noi ne adresam altor tip de pasionati. Eu v-am mai spus de nenumarate ori, daca nu va simtiti bine aici, daca o dacie clasica nemodificata nu va face fericiti si impliniti, atunci nu incercati sa ne schimbati pe noi ci faceti-va intalnirile si evenimentele care sa va reprezinte si unde sa primiti masini modificate, mai vechi sau mai noi sau cum doriti. In principiu forumul 4tuning cam cu asta se ocupa, nu inteleg de ce trebuie sa facem toate forumurile si toate intalnirile la fel? Vreti clasic, veniti aici - ca participant sau ca vizitator. Vreti tuning creeati ceva pe 4tuning. Faceti acolo o sectie de dacii modificate, sunteti multi si sunt convins 100% ca veti avea si suport din partea celor de pe 4tuning! Noi nu cu asta ne ocupam, nu facem "intalnirea pasionatilor de dacie"!

Cat despre "strangere" in parcarea motelului, chiar v-am invitat pe toti acolo! E loc pentru toata lumea. Macar sa fiti voi destui cat sa nu avem suficiente locuri. In fond de asta am si ales locul respectiv - are o parcare imensa.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob3rto
post 16 Apr 2015, 11:30
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 535
Joined: 1 January 11




Eu chiar daca nu eram primit la expozitie, veneam in coloana pana in centru, o parcam pe acolo, apoi mai intorceam iar cu coloana la motel. Treaba e ca expozitia e eveniment organizat de Retromobil, nu de un grup de prieteni. Intalnirea pasionatilor are loc dupa expozitie, in parcarea motelului rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - PH 88 VBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristeacosmin
post 16 Apr 2015, 13:58
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 12 December 11




Pot sa particip si eu cu Dacia 1310 din 1981 atestata ca vehicul istoric?
Ar fi prima data cand vin la Brasov, m-as bucura sa iau parte la eveniment chiar din mijlocul lui.

This post has been edited by cristeacosmin: 16 Apr 2015, 14:01

Attached thumbnail(s)
IMG_0002_1.JPG ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 976
IMG_0018.JPG ( Size: 2.13mb ) Number of downloads: 964
IMG_0020.JPG ( Size: 1.32mb ) Number of downloads: 935
IMG_0003.JPG ( Size: 1.51mb ) Number of downloads: 924


--------------------
Dacia 1310 1981 - TM 81 UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 16 Apr 2015, 15:18
Post #99


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Confirmat inscrierea.
@ cristeacosmin: sper sa gasesc un loc pe langa tine, sa le grupam. smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CyPz
post 16 Apr 2015, 15:53
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 5 October 12




In fine, nu isi mai are rostul, ma voi inscrie la alte evenimente unde masina mea poate ar putea fi apreciata.. asa corcitura cum e ea..


--------------------
Dacia 1304 (Pick-up) 1994, CN1 - TR 66 RAD
Dacia 1300 (Berlina) 1980 TR 44 RAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan32
post 16 Apr 2015, 20:56
Post #101


superdaciuta


Group: Members
Posts: 842
Joined: 12 January 08
From: Ploiesti




vreau sa vin si eu, dar sa vad daca gasesc loc.


--------------------
DACIA 1310 1990 TX BERLINA - 6-PH-7008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 17 Apr 2015, 09:15
Post #102


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Fratilor,

Loc este pentru toata lumea in parcarea motelului... daca doriti sa stati si peste noapte sunt suficiente alternative de cazare in zona. Cine doreste cu adevarat sa participe, nu are probleme de genul acesta. Dar asa ne place noua tuturor, sa fie totul mura-n gura!

In legatura cu accesul la expozitia din Piata Sfatului, sa nu uitam ca aceasta se realizeaza cu costuri, iar evenimentul este organizat de Retromobil Club Romania si finantat cu bani colectati sub forma de cotizatii ale membrilor si din taxele de atestare. Nu vi se pare absolut normal ca in aceste conditii, prioritatea sa o aiba membrii clubului si vehiculele atestate?
Dupa expozitia oficiala, toata lumea pasionata de Dacia (oricum a fi ea originala sau tunata/traforata) este binevenita.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CyPz
post 18 Apr 2015, 13:09
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 5 October 12




PERFECT de acord cu tine, pana la un moment dat, tinand cont ca eu am trimis date ca sa ma inscriu inca din prima zi, iar in a 3a zi deja s-a mai inscris din ce stiu cel putin o persoana, tot cu o masina modificata si neatestata, care mai e logica? El cum de a avut loc chiar si in a 3a zi iar eu nu deja din prima? E masina lui mai mica decat a mea sau cum smile.gif)? Hai sa fim sinceri... Mi se parea corect sa imi spuna de la bun inceput "ba, nu te primim ca ai nu stiu ce, nu stiu ce si nu stiu ce" nu sa primesc motivatie ca nu sunt locuri.. Sau ce am mai auzit de curand ca n-am fost primit ca am bord CN pe masina.. Eu din cate stiu, bordul la masina mea e tot acolo, nemiscat, neschimbat, dar poate altii stiu mai bine decat mine ce am pe masina :v
In fine, nu are rost sa mai continuam discutia asta. Fiecare si le stie pe-ale lui. wink.gif

This post has been edited by CyPz: 18 Apr 2015, 13:16


--------------------
Dacia 1304 (Pick-up) 1994, CN1 - TR 66 RAD
Dacia 1300 (Berlina) 1980 TR 44 RAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mircea Zahan
post 18 Apr 2015, 16:41
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 14 April 12
From: Timisoara




Eu am trimis mail in a 2 zi dupa ce s-a dat startul la inscrieri....Din pacate nu mai e loc in piata... sad.gif Asta este , am fost oarecum contrazis cand am zis ca ar trebuii cautata o alta locatie unde sa aiba loc toata lumea ....Ma gandesc si eu ca costa sa obtii autorizatii de la primarii pentru asemenea inatlniri , dar nu cred ca cineva care ar veni , si si-ar expune Dacia in acel loc , ar fi deranjat sa plateasca 30-40 lei , iar atunci s-ar rezolva cu costurile.
Mie unul asa mi s-ar fi parut normal ca toti cei care sunt prezenti la intalnire sa poate sa fie primiti si la expozitie, dar nu ca simpli vizitatori... huh.gif .


--------------------
Dacia 1310 1998 - TM07WWB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Apr 2015, 17:51
Post #105


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Eu mi-aduc aminte ca atat acu' 2 ani, cat si anul trecut, participantii au fost multumiti de organizarea de la Brasov. Poate ca unii din cei care critica ar trebui sa incerce ei sa orgaizeze ceva similar, intr-un spatiu cu multa vizibilitate media dar limitat (~60-65 masini), si apoi sa mai discutam. Altfel, campiile patriei (pe care nu trrebuie urbanism si taxa de ocupare a domeniului public) sunt mari. Organizatorii vor fi vinovati si daca va ploua, nu ?
nedumerire.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby_1300_rap
post 19 Apr 2015, 12:18
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 11 February 11




am trimis si eu vineri sau joi un mail si pana astazi nu am primit nici un raspuns sad.gif , si la voi a durat atat de mult sa primiti un raspuns ?


--------------------
dacia 1300 1970 - HD 70 UAP/1-HD 4533
dacia #1 in romania :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Apr 2015, 16:40
Post #107


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Banuiesc ca are loc o selectie, bazata pe mai multi factori: unii (factori) sunt cunoscuti, altii sunt mai... subiectivi, discutabili, subintelesi, etc.; in mod sigur, principalul mod de selectie nu e "primul venit = primul primit". Probabil ca (in functie de masini, nu de persoane), la un moment dat se va face publica o lista cu cei acceptati (nominal, initial) in Piata Sfatului, + ceva rezerve, in caz ca din diverse motive cineva nu mai poate veni in ultimul moment.
Na belea: n-am mai gasit cazare la Timisu', si evident ca voi veni si voi "servi" bere fara alcool, ca sa ma pot intoarce home sweet home. plange.gif Baietii de la Darste ce-o sa faca ?
La orice show, spectacol, competitie, etc., organizatorii impun niste reguli (unele cunoscute, altele mai putin vizibile), iar participantii le accepta.

This post has been edited by maho: 19 Apr 2015, 16:42


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 20 Apr 2015, 19:08
Post #108


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Eu sper sa fie soare si sa nu bata vantul rolleyes.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LVR-u
post 21 Apr 2015, 21:39
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 15 December 08




QUOTE(tunderbird @ 17 Apr 2015, 09:15)
Fratilor,

Loc este pentru toata lumea in parcarea motelului... daca doriti sa stati si peste noapte sunt suficiente alternative de cazare in zona. Cine doreste cu adevarat sa participe, nu are probleme de genul acesta. Dar asa ne place noua tuturor, sa fie totul mura-n gura!

In legatura cu accesul la expozitia din Piata Sfatului, sa nu uitam ca aceasta se realizeaza cu costuri, iar evenimentul este organizat de Retromobil Club Romania si finantat cu bani colectati sub forma de cotizatii ale membrilor si din taxele de atestare. Nu vi se pare absolut normal ca in aceste conditii, prioritatea sa o aiba membrii clubului si vehiculele atestate?
Dupa expozitia oficiala, toata lumea pasionata de Dacia (oricum a fi ea originala sau tunata/traforata) este binevenita.
*




Daca in parcarea motelului este loc pentru toata lumea,atunci de ce nu se organizeaza acolo intalnirea?
Eu am participat cinci ani la rand la acest eveniment dar acum cred ca aceasta intalnire se afla pe un alt drum fata de ce era in alti ani.
Cred ca aceste costuri legate de parcare si alte cheltuieli care implica acest eveniment,puteau fi sustinute de catre fiecare participant care dorea un loc la intalnire...
Eu unul am ramas cu o alta impresie fata de organizarea de acest an si nu pot sa vin la Brasov si sa imi tin masina intr-o parcare prin oras. Daca ne uitam in Franta la intalnirile Renault cred ca in acest moment suntem departe de ceea ce inseamna pasiune pentru Dacia....ideea pe care o percepeam eu era nu de etalarea bijuteriilor detinute de fiecare participant ci de organizarea unei intalniri la care sa participam pasionatii de Dacia 1300 clasic....asa cum gandesc eu cred ca o fac si altii si asa cum eu nu o sa particip la fel altii nu o sa o mai faca...

This post has been edited by LVR-u: 21 Apr 2015, 21:42


--------------------
Dacia 1300 1978 - DB-04-LVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 Apr 2015, 21:58
Post #110


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(LVR-u @ 21 Apr 2015, 21:39)
Daca ne uitam in Franta la intalnirile Renault

Intalnirile Dacia (despre asta e vorba aici) se fac pe camp agricol privat....in Franta.
Lumea doritoare (cateva sute bune) vine cu cort/rulota si stau acolo pe camp.....nu confunda Renault cu Dacia si Franta cu Romania!
Gasesti destule informatii pe net dupa"rassemblement dacia"


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
by_pilu
post 21 Apr 2015, 23:35
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 956
Joined: 5 January 12
From: Bucuresti - Tg'Jiu




Nu-mi place sa intru in polemici cu cei care au mintea odihnita dar voi vad ca tot cu capra vecinului aveti treaba...acest eveniment este organizat de un club al caror membrii platesc o cotizatie anuala ( in anunt scrie clar ca membrii au prioritate ) si totodata face ce vrea si cum vrea in a organiza evenimentele....fiecare face ce vrea in curtea lui.

Poate au fost discutii cu privire la evenimentele anterioare unde in loc de " retromobile " au fost expuse " olds mobile " ( cum ar fi vrut cineva sa.si faca masina biggrin.gif ) , ca sunt acceptate doua 3 masini " tuning " pt diversificare e partea a doua..dar sa nu uitam cine organizeaza evenimentul Retromobil Club Romania, nu daciaclub, nu 4tuning, etc


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 Mpi 2003 - GJ 77 P I L

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=126&t=250485&st=0#entry3731185

frantzuzoaicele 70' / 72' ..70 GON / 07 GON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LVR-u
post 22 Apr 2015, 02:35
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 15 December 08




QUOTE(by_pilu @ 21 Apr 2015, 23:35)
Nu-mi place sa intru in polemici cu cei care au mintea odihnita dar voi vad ca tot cu capra vecinului aveti treaba...acest eveniment este organizat de un club al caror membrii platesc o cotizatie anuala ( in anunt scrie clar ca membrii au prioritate ) si totodata face ce vrea si cum vrea in a organiza evenimentele....fiecare face ce vrea in curtea lui.

Poate au fost discutii cu privire la evenimentele anterioare unde in loc de " retromobile " au fost expuse " olds mobile " ( cum ar fi vrut cineva sa.si faca masina  biggrin.gif ) , ca sunt acceptate doua 3 masini " tuning " pt diversificare e partea a doua..dar sa nu uitam cine organizeaza evenimentul Retromobil Club Romania, nu daciaclub, nu 4tuning, etc
*




In primul rand, cred ca ar fi frumos sa avem grija la limbaj, in al doilea rand,eu cred ca cine stie ce am vrut sa spun a inteles totul....


--------------------
Dacia 1300 1978 - DB-04-LVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Apr 2015, 08:08
Post #113


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(LVR-u @ 21 Apr 2015, 21:39)
Cred ca aceste costuri legate de parcare si alte cheltuieli care implica acest eveniment,puteau fi sustinute de catre fiecare participant care dorea un loc la intalnire...
*



Repet, nu este o problema legata de costuri ci o problema legata de spatiu/vizibilitate. Daca ne strangem 200 in camp nu stie mai nimeni de noi. Un eveniment retromobil trebuie sa aiba vizibilitate, nu-l putem face in camp. Daca stie cineva un loc cu "vad" cu locuri de expunere multe, disponibil in weekend (cand mai peste tot se organizeaza si alte evenimente) si undeva in mijlocul tarii, eu ii dau bani sa organizeze evenimentul!

Partea proasta e ca in piata sfatului si anul acesta in acelasi weekend cu noi mai e un eveniment (ziua europei). Ca suprafata de expunere anul acesta avem tot 60 de locuri si suntem deja 82 de masini pe lista. Daca nu reusim vreun artificiu va trebui sa facem ceva sa selectam 60 de masini!

Cine nu e multumit (desi in afara de un potential membru retromobil care plateste o cotizatie si nu e primit nu prea vad cum ai putea fi nemultumit de ceva care nu te costa nimic) n-are decat sa organizeze ce eveniment doreste, unde doreste, cu cine doreste si sa primeasca pe cine doreste!

Ma bucura ca suntem de la an la an din ce in ce mai multe masini, dar e momentul sa ridicam putin stacheta daca vrem sa diferentiem o masina cu potential de vehicul istoric (care implica niste costuri si niste sacrificii mai mari) de o masina folosita zi de zi.

This post has been edited by Ov: 22 Apr 2015, 08:09


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 Apr 2015, 08:36
Post #114


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(LVR-u @ 21 Apr 2015, 22:39)
Daca  in parcarea motelului este loc pentru toata lumea,atunci de ce nu se organizeaza acolo intalnirea?

Expunerea din Piata Sfatului e o parte a intalnirii; inceputul (adunarea) si sfarsitul (concursurile, petrecerea) tot la Timisu' se desfasoara, cu toata lumea. Acum depinde ce considera fiecare a fi "cireasa de pe tort". O intalnire gen (doar) "iesire la iarba verde" mi s-ar parea un pas inapoi fata de ceeace avem acum.
Parerea mea.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
by_pilu
post 22 Apr 2015, 09:19
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 956
Joined: 5 January 12
From: Bucuresti - Tg'Jiu




QUOTE(LVR-u @ 22 Apr 2015, 02:35)
In primul rand, cred ca ar fi frumos sa avem grija la limbaj, in al doilea rand,eu cred ca cine stie ce am vrut sa spun a inteles totul....
*




Nu a facut nimeni referire la tine...ca am postat dupa tine la fel e alta treaba.

Ia vezi mai sus ce zice un coleg ca publicul nu cauta dacii clasice vrea sa vada altceva..publicul vede ce.i dai, e ca la tv nu.i place e liber sa mearga acasa.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 Mpi 2003 - GJ 77 P I L

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=126&t=250485&st=0#entry3731185

frantzuzoaicele 70' / 72' ..70 GON / 07 GON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 22 Apr 2015, 15:35
Post #116


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(LVR-u @ 21 Apr 2015, 21:39)
... cred ca in acest moment suntem departe de ceea ce inseamna pasiune pentru Dacia....ideea pe care o percepeam eu era nu de etalarea bijuteriilor detinute de fiecare participant ci de organizarea unei intalniri la care sa participam pasionatii de Dacia 1300 clasic....asa cum gandesc eu cred ca o fac si altii si asa cum eu nu o sa particip la fel altii nu o sa o mai faca...


Daca ideea de etalarea bijuteriilor in Piata Sfatului este atat de neimportanta, atunci de ce exista motive de nemultumire?
In timp ce "vedetele" merg in Piata Sfatului, de ce nu te poti bucura in spiritul pasiunii comune de aceasta intalnire, impreuna cu restul colegilor ramasi in parcare la motel?

Eu cred ca inteleg mult prea bine ceea ce vrei sa spui si probabil ca se va ajunge la acel nivel, cand adevaratii pasionati de Dacia clasic (adica, in opinia mea, cei care "arunca" cu banii pentru conservele lor fara sa-si puna problema ca-i vor recupera vreodata), vor fi atat de numerosi incat se vor transforma dintr-o sectie a RCR, intr-un club puternic, autonom, autofinantat (si probabil afiliat la RCR in ceea ce priveste latura istorica a Daciei), care sa-si organizeze propriile evenimente asa cum crede de cuviinta. Nu este simplu, dar nici imposibil.
Pana atunci insa, exista evenimentele organizate de RCR, care se desfasoara dupa regulile RCR, evident!... unii le critica, chiar daca au beneficii importante de pe urma lor... altii le apreciaza dintr-un interes total dezinteresat!

This post has been edited by tunderbird: 22 Apr 2015, 17:25


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius1978
post 22 Apr 2015, 19:36
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.036
Joined: 27 December 10
From: I.L.Caragiale- Dambovita




Exact asta i-am spus si eu LVR-ului, fiindu-mi vecin,prieten il cunosc, e suparat,el participand mereu cu dacia lui la intalnirile dacia 1300. De venit o sa vina si n-o "sa fie adus acolo cu forta" biggrin.gif . Si eu daca nu aveam loc veneam cu masina si o lasam undeva in parcare in apropiere, nu era absolut nicio problema. Daca eram prin 98-99 lasam una si in targ la Tarlungeni, tin minte cand ma duceam cu tata prin targ dupa anii 90 cand aparea o dacie "standard" frantuzeasca originala era flancata de o multime de curiosi chiar daca era scumpa, se cerea chiar si 2.000 marci sau dolari pe vremea aceea, erau mai scumpe ca 1310- le aduse din Ungaria,Germania sau decat wartburg-ul. Cele mai frumoase si originale tot in targ la Pitesti le vedeam.

22 Apr 2015, 19:39:
Sper sa nu fiu certat, n-am putut sa ma abtin sa nu vorbesc si despre vanzarea daciilor! biggrin.gif

This post has been edited by marius1978: 22 Apr 2015, 19:39


--------------------
Dacia 1300 1970 - DB-70-UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin105
post 22 Apr 2015, 22:11
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 937
Joined: 7 October 11
From: Pitesti




QUOTE(marius1978 @ 22 Apr 2015, 20:36)
Exact asta i-am spus si eu LVR-ului, fiindu-mi vecin,prieten il cunosc, e suparat,el participand mereu cu dacia lui la intalnirile dacia 1300. De venit o sa vina si n-o "sa fie adus acolo cu forta" biggrin.gif . Si eu daca nu aveam loc veneam cu masina si o lasam undeva in parcare in apropiere, nu era absolut nicio problema. Daca eram prin 98-99  lasam una si in targ la Tarlungeni, tin minte cand ma duceam cu tata prin targ dupa anii 90 cand aparea o dacie "standard" frantuzeasca originala era flancata de o multime de curiosi chiar daca era scumpa, se cerea chiar si 2.000 marci sau dolari pe vremea aceea, erau mai scumpe ca 1310- le aduse din Ungaria,Germania sau decat wartburg-ul. Cele mai frumoase si originale tot in targ la Pitesti le vedeam.

<span class='edit'>22 Apr 2015, 19:39:</span>
Sper sa nu fiu certat, n-am putut sa ma abtin sa nu vorbesc si despre vanzarea daciilor! biggrin.gif
*


Aduc o mica completare,in targ erau cele "vechi"

Cele noi erau vandute la CNCD,imi povestea tata ca se faceau bani frumosi pe daciile noi,dar erau slab la calitate,a crapat un bord din Pitesti pana in targ la Constanta..


--------------------
dacia 1100/1300 dacia 1410 sport(under constructione) 71/84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
by_pilu
post 23 Apr 2015, 23:32
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 956
Joined: 5 January 12
From: Bucuresti - Tg'Jiu




daca mai merge careva din zona Oltenie sa-mi lase un pm poate o sa fim tovarasi de drum


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 Mpi 2003 - GJ 77 P I L

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=126&t=250485&st=0#entry3731185

frantzuzoaicele 70' / 72' ..70 GON / 07 GON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mircea Zahan
post 24 Apr 2015, 13:17
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 14 April 12
From: Timisoara




QUOTE(LVR-u @ 21 Apr 2015, 22:39)
Daca  in parcarea motelului este loc pentru toata lumea,atunci de ce nu se organizeaza acolo intalnirea?
Eu am participat cinci ani la rand la acest eveniment dar acum cred ca aceasta intalnire se afla pe un alt drum fata de ce era in alti ani.
Cred ca aceste costuri legate de parcare si alte cheltuieli care implica acest eveniment,puteau fi sustinute de catre fiecare participant care dorea un loc la intalnire...
Eu unul am ramas cu o alta impresie fata de organizarea de acest an si nu pot sa vin la Brasov si sa imi tin masina intr-o parcare prin oras. Daca ne uitam in Franta la intalnirile Renault cred ca in acest moment suntem departe de ceea ce inseamna pasiune pentru Dacia....ideea pe care o percepeam eu era nu de etalarea bijuteriilor detinute de fiecare participant ci de organizarea unei intalniri la care sa participam pasionatii de Dacia 1300 clasic....asa cum gandesc eu cred ca o fac si altii si asa cum eu nu o sa particip la fel altii nu o sa o mai faca...
*


M-i se pare corect cum ai spus , si eu am ramas cu o alta impresie despre intalnire , caci am participat si anii trecuti , dar anul acesta se pare...ca voi sta acasa...ca sa bat 10-11 ore si sa stau in parcarea unui motel , cand altii sunt in piata...... sad.gif


--------------------
Dacia 1310 1998 - TM07WWB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:52
Forum Renault