DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Geometrie imposibila

AnduTM
post 26 Nov 2014, 22:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 14




Buna seara,

Nu stiu exact daca a mai post un post pe tema asta, sunt aproape sigur ca a mai fost pe tema geometriei dar am ales sa deschid un topic nou pentru ca am o problema mai ciudata. In cazul in care trebuie sa mut totul pe alt topic va rog sa imi spuneti.

O sa fie destul de lung, sper sa aveti rabdare. smile.gif

Sa descriu problema:

Sunt fericitul proprietar al unui logan 1.4 MPI din 2009, acuma doi ani am avut un accident mai dur. Un Passat a intrat fix in roata din dreapta cu urmatoarele efecte mecanice la mine:

- brat rupt
- cadru motor stramb
- telescop dreapta stramb
- planetara dreapta facuta terci.

Initial schimbasem planetara si bratu ca sa pot circula cu ea pana acasa, lipsa bani. Am schimbat saptamana trecuta cadrul motor, ambele telescoape, bratul inferior iar, capatul de bara si am facut geometria. Tin sa precizez ca geometria fost facuta cu aparatura cu laser si a iesit perfect pe stand, am primit inclusiv o foaie cu toate datele.

Problema pe care o am este urmatoarea, unghiul (caderea rotilor) stiu ca este data de catre telescop si totul este perfect pe stand si pe drum drept. Daca virez maxim stanga sau dreapta stand pe loc totul este ok, ambele roti se inclina pe directia pe care virez; dar cand plec de pe loc cu viraj maxim si merg 2-3 metrii, din cauza fortelor banuiesc, roata de pe partea in care virez (roata stanga daca virez stanga) ramane cum trebuie iar roata de pe partea opus isi schimba inclinatia si ajung cu rotile asa \ / (exemplu exagerat)

Care credeti ca ar putea fi cauza? Cei de la service au spus ca nu au nici o idee dar ca sunt de acord ca nu trebuie sa arate asa rotile in momentul virajului.

Daca mai aveti nevoie de alte detalii le ofer cu cea mai mare placere, incep sa nu mai suport mecanici care te i-au peste picior cand le zici ca nu e bine si ei nu isi dau seama. Azi de dimineata imi venea sa il pun cu capu sub roata pentru ca el nu vedea ce ii explic si deabea dupa 3 incercari a vazut si el problema.

Multumesc mult!

This post has been edited by AnduTM: 26 Nov 2014, 22:19


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 26 Nov 2014, 23:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Zici ca rotile raman \ / .....isi modifica pozitia la normal dupa ce mergi in alignament? Adica pozitia vicioasa ramane fixa sau revine la normal dupa ce nu mai virezi? ( sper ca se intelege ce vreau sa zic)

Caseta de directie + ansamblele exterioare ( bielete ) sunt ok? Despre astea nu ai zis nimic

Este foarte util sa vezi direct; vorbe si discutii se pot face la infinit


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnduTM
post 26 Nov 2014, 23:28
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 14




Isi modifica pozitia la normal inclusiv cand virez iar pe loc maxim in partea opusa.

Bieletele am fost asigurat ca sunt bune iar despre caseta de directia mi sa spus ca singura chestie ce ar putea fi defecta la ea ar fi ca vireaza cu 2 centimetri mai mult intr-o parte decat in cealalta, cam atat.



--------------------
Dacia Logan 1.4MPI 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 26 Nov 2014, 23:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(AnduTM @ 26 Nov 2014, 23:28)
despre caseta de directia mi sa spus ca singura chestie ce ar putea fi defecta la ea ar fi ca vireaza cu 2 centimetri mai mult intr-o parte decat in cealalta, cam atat.
*




Ti se pare ok chestia asta?

3 lucruri "strica" geometria pe fata, in general : brat, lonjeron, fuzeta-portfuzeta deformata.....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnduTM
post 26 Nov 2014, 23:45
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 14




Nu mi se pare ok dar poate sa fie inclinatie aiurea in viraj maxim de la caseta? Pe langa cele 3 enumerate de tine.



--------------------
Dacia Logan 1.4MPI 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Nov 2014, 09:43
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu as verifica care e problema (sic!).
Daca aceeasi roata "pleaca" de pe pozitie atat la viraj stanga cat si la viraj dreapta, atunci e o problema la respectiva roata, daca insa, in functie de viraj (stanga/dreapta), pleaca de pe pozitie alta roata, atunci e de la un element de legatura intre roti, care nu poate fi decat caseta sau elementele de legatura (bieleta, cap bara)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnduTM
post 27 Nov 2014, 11:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 14




Am vorbit acuma 10 minute cu unchiul unui coleg si mi-a spus ca marti poate sa ii faca o investigatie amanuntita pe baza unei geometrii computerizata, sper sa rezolv.

Revin saptamana urmatoare cu detalii.



--------------------
Dacia Logan 1.4MPI 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 27 Nov 2014, 22:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




nu e din flansele telescoapelor?


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnduTM
post 28 Nov 2014, 12:54
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 November 14




am intrebat la service daca nu poate sa fie din flanse si mi-au spus ca nu, marti ma duc la alt service unde mi-au promis o diagnoza amanuntita si ca afla orice ar fi. Revin atunci cu detalii.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 24 Jan 2015, 18:08
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Ce se întâmpla la mașină, e faptul că roțile virează diferit, cu atăt mai accentuat, cu cât virajul e mai strâns. La un viraj maxim la stânga , să zicem, ai să vezi că roata din stâga (din interior) virează 45 de grade, iar cea din dreapta mai mult, poate 50, dând posibilitatea (forțată) să se apropie între ele, în așa fel, că se văd și cauciucurile c-ar vrea să iasă de pe jenți. Deși convergența e bună (eu nu cred în aparatele computerizate și sunt convins de erorile lor sau lipsurile celor ce le utilizează, încăt nu știu nici ce fac nici ce unghi reglează), roțile se înscriu sau au tendința să descrie aceeași rază. Unghiul de fuga. Roțile pe directia, înainte. Dacă unghiul ar fi zero la ambele roți (amortizor perfect vertical, sau axa pe care se rotește,dintre pivot și rulmentul de la flanșă) la viraj, roțile nu s-ar inclina deloc, și fiecare ar merge pe traiectoria ei, păstrând paralelismul, în ideea că e perfecta convergența. Daca unul din unghiuri se abate de la a fi egal cu celălalt, să zicem pe dreapta ca e mai mare, adica pivotul mai către în față, la viraj spre stânga, roata din dreapta descrie o raza mai mica, pentru ca se inclină cu partea de sus către înapoi, având tendința de închidere continua a razei, în timp ce cealaltă își pastreaza raza care i s-a dictat din volan. O roata virata 10 grade să zicem, dar verticala, va descrie o rază constantă, pe când cealaltă e virată tot 10 grade dar înclinată, va descrie o rază din ce în ce mai mică, avănd tendința să intre sub mașină. Diferența de fugă între roți, ar provoca tragerea intr-o parte sau alta, dar anulată de unghiul de cădere. Oricât de nereglabile sunt ele, devierea suportului de pe cadru (al basculei) cu 1mm, la pivot se pot măsura devieri de zeci de mm, modificând unghiul de fuga. Ovalizarea gaurilor la prinderea amortizorului de portfuzetă, la fel face „reglabil” unghiul de cădere. Brațul portfuzetei, dacă s-a deformat, micșorâdu-și distanța față de axa unghiului de fuga, iar produce diferențe. Caseta, daca e mai apropiata la un capăt, față de axa transversală dintre roți, iar se virează diferit. Spuneam că n-am încredere. Cu un mercedez, la două ateliere computerizate a fost, sa-l facă sa nu mai tragă intr-o parte și să nu mai scârțâie în curbe. Amândouă l-au declarat perfect, dar efectue era același, și a mai dat și câte 80 de lei. În realitate un unghi de fugă era mai mare, ca și convergența proasta, cu tendința de accentuare la viraj.

This post has been edited by PH-06-BOA: 24 Jan 2015, 18:14


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 25 Jan 2015, 10:14
Post #11


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




caseta de directie defecta, lonjeroane rupte, amortizoare cu prindere defecta, sunt destule de verificat.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:46
Forum Renault