DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

29 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SISTEME DE NAVIGATIE, PDA, GPS

cipman
post 28 Jun 2005, 19:53
Post #31


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Da. 7.75 mil. gps si vreo 2 mil. suportul, link-ul e cu 3 post-uri de-ale mele mai sus.

Edit: Am uitat: daca vrei si suportul suportului te mai costa 1 mil.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 28 Jun 2005, 20:09
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Mersi! Si inca o intrebare: stii cumva (ai incercat), Syson-ul e compatibil cu soft-urile Garmin, cum ar fi MapSource?


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 28 Jun 2005, 20:38
Post #33


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Stie de standardurile NMEA si de SIRF. Il poti pune si la un laptop cu adaptor CF<>PCMCIA sau CF<>USB.
Nu stiu daca am inteles corect intrebarea. Mapsource e numai pt. PC si nu mere pe pda. E doar un soft de vazut harti si de desenat trasee, waypoints si poi's. In plus, daca GPS-ul e destept, mai poti incarca harti de pe cd pe GPS. Pe un GPS de-adevaratelea.
SysOnChip-ul de care e vorba e doar un receptor de semnale transmise de satelitii GPS, sau pe scurt, receptor GPS. La fel ca un aparat de radio cu care prinzi Radio Erevan. Pda-ul e cel care face pe "restul" GPS-ului. Adica are un soft si o harta pe care vezi rezultatul semnalelor captate de receptorul gps.
Daca, cumva, te intereseaza daca poti folosi hartile de garmin intr-un pda (pe pocket pc, pe palm n-am auzit) cu receptor de gps, raspunsul este da.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 28 Jun 2005, 21:00
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Ok, nu stiam ca MapSource e numai pt. PC si nu si pt. PocketPC, de aici confuzia. In ultimele cateva zile am citit tot ce am gasit despre navigare cu PocketPC si am ajuns sa le incurc bine de tot.
De fapt mi-ai raspuns la intrebare: se pot folosi hartile garmin pe un hx4700 + Syson GPS, e ok.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 30 Jun 2005, 06:50
Post #35


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




softurile garmin nu merg decat cu receptoare garmin. nu folosesc nmea. desi au si posibilitate de nmea pentru a merge si cu alte softuri, garminul foloseste alt protocol.
pentru pocket pc existade la garmin softurile que in care incarci harti.

hartile garmin cica pot fi incarcate si in alte softuri dar ce am gasit eu sunt foarte proaste.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 4 Jul 2005, 02:39
Post #36


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Am cumparat eu acum 3 saptamani un kit care continea PDA ACER n35 cu antena GPS incorporata+o antena GPS care se conecteaza prin cf+incarcator la priza si usb pentru conectare la pc+incarcator bricheta la 299 euro.Separat am cumparat un SD card de 1GB cu 60 euro.La capitolul software a fost mai usor,cel putin financiar.TomTom 5.00+toate tarile vestice.Am navigat 2 saptamani prin Europa fara nici cea mai mica problema.La 359 euro eu zic ca merita.Kitul a fost in promotie.
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 4 Jul 2005, 11:23
Post #37


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




QUOTE(sorin @ Jul 4 2005, 03:39 AM)
1.  ......... o antena GPS care se conecteaza prin cf ............
2. ......... La 359 euro eu zic ca merita ............

1. Banuiesc ca e vorba de antena externa. Care nu se conecteaza prin CF pt. ca n-are slot de CF. Si chiar daca ar avea, slotul CF e port digital iar antena aia da semnal analogic. Se conecteaza prin mufa de pe partea dreapta.
Daca te referi la antena integrata, e doar o antena rabatabila, conectata in permanenta.
Asta e unul din dezavantajele lui Acer N35: fiind cu antena patch, in masina e cam mort fara antena externa, si nici aia externa nu receptioneaza prea grozav. Dar in camp deschis merge suficient de bine.
2. Probabil ca e cea mai ieftina solutie de navigatie. Costa 300$ peste ocean. In afara de soft, bineinteles. Daca numai asta cauti (o solutie cat mai ieftina pt. navigatie) merita banii. Altfel, atata dai - atata face. Mai e si Yakumo Delta 300 GPS tot in categoria asta.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 4 Jul 2005, 13:49
Post #38


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Da,se conecteaza prin mufa din partea dreapta si imi cer scuze ca nu stiam cum se numeste.
Dar te asigur eu ca antena externa nu merge doar in camp deschis ci m-a scos dintr-o metropola ca Munchenul si cred ca ala nu este camp deschis.Antena externa nu receptioneaza aproape niciodata mai putin de 5 sateliti ca sa nu mai spun ca antena rabatabila este UN PIC mai slaba si asta inseamna ca in orice oras din Europa de vest merg la plimbare si ajung exact unde vreau eu.
Cine vrea sa dea mai mult pe un sistem GPS care face acelasi lucru eu zic ca nu are ce face cu banii.
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 4 Jul 2005, 14:44
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE(sorin @ Jul 4 2005, 02:49 PM)
Cine vrea sa dea mai mult pe un sistem GPS care face acelasi lucru eu zic ca nu are ce face cu banii.

Da? Aplicand aceiasi judecata in cazul masinilor, sa inteleg ca n-ai avut ce face cu banii atunci cand ti-ai cumparat o masina de 16000E in loc sa-ti iei una de 6000? In definitiv ambele fac acelasi lucru, te transporta dintr-un loc in altul...


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 4 Jul 2005, 16:11
Post #40


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




M-ai lamurit!Bine ca totusi s-a gasit cineva.Spune tu ce face in plus GPS-ul de 800 de euro?Ma duce pe Marte?Daca nu stiai softwareul face 90 % din munca.

_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 4 Jul 2005, 17:22
Post #41


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Daca e vorba de achizitionarea stricta a unui sistem de navigatie e normal sa dai cat mai putin bani.
Configuratia mea n-ar trebui sa se puna la socoteala pt. ca eu am luat pda-ul pt. alte chestiuni. Practic il aveam cand mi-a trecut prin cap sa-l folosesc si ca sistem de navigatie.
Acum in ceea ce priveste antenele. Satelitii GPS au antene cu polarizare circulara dreapta (right-hand circular polarized antenna = RCP). Nenorocirea e ca, atunci cand undele se reflecta de ceva, isi schimba polarizarea (devin LCP = left-hand ....). Cu cat antena de receptie e mai capabila "sa se descurce" cu ambele feluri de polarizare, cu atat mai bine. Un alt aspect e unghiul de radiatie (receptie) al antenei. Qudrifilara e avantajata pt. semnale venind la unghiuri mici (de la sateliti aflati mai catre orizont, elevatie pana la 45 de grade) si mai dezavantajata la semnale venite de deasupra (unde nu-i nici o problema, satelitii fiind mai aproape, iar obstructiile, teoretic, inexistente). Deasemenea, quadrifilara e mai avantajata la semnale polarizate pe dos (reflexii).
Cine vrea sa vada diferentele intre o antena patch si o quadrifilara cauta pe net si afla. Eu am facut experiente cu astfel de antene pt. lucrul cu sateliti si stiu "ce le poate pielea". Rezultatul e ca prefer o quadrifilara.
Garmin, de exemplu, are gps-uri si cu patch si cu qaudrifilara. Consultati review-urile si puteti trage o concluzie.
Cert e ca modelul pe care l-am adoptat eu are antena quadrifilara (se gasesc pe net review-uri si comparatii cu alte modele cu antena patch) si n-am nevoie de antena exterioara; unde mai pui ca intreg ansamblul e montat destul de departe de parbriz (deci destul de obturat de caroserie).
Asa ca, daca puteti sa alegeti si fondurile permit, quadrifilara e sfatul meu.

Primul lucru important e sa-ti poti face treaba cu ceea ce cumperi. Si Sorin si-a facut-o, asa ca , probabil, se declara multumit de banii dati. Restul e alta mancare de peste.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 4 Jul 2005, 18:08
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




QUOTE(sorin @ Jul 4 2005, 05:11 PM)
M-ai lamurit!Bine ca totusi s-a gasit cineva.Spune tu ce face in plus GPS-ul de 800 de euro?Ma duce pe Marte?Daca nu stiai softwareul face 90 % din munca.

Pai uite ce face:
1. Compara caracteristicile lui Acer cu cele hx4700 si ai sa vezi ca daca vrei sa faci si altceva decat GPS, acer are un handicap serios: conectivitatea (nu are WiFi sau Bluetooth, iar USB e 1.1). Cat iti ia sa incarci harta TomTom DE-AT-CH-PL-CZ Plus care are peste 400M prin USB 1.1 sau Ir? De asemenea Acer are un display mai mic (3.5in fata de 4in) si cu rezolutie mai mica (320x240 fata de 640x480).
2. Ti-a explicat cipman diferentele de calitate intre cele 2 receivere GPS. Ok, tu poate n-ai patit niciodata sa pierzi semnalul, dar altii pe diverse forumuri sunt mult mai critici in privinta receptiei GPS, am citit zeci de pagini de recenzii negative vis-a-vis de receptoare mult mai bine cotate decat cel din Acer. De asemenea, eu caut o solutie pt. masina fara antena exterioara, nu-mi plac improvizatiile sau si mai rau sa dau gauri prin masina.

Sigur, pana la urma toate cele descrise mai sus se reduc la confort, performanta si placerea de utilizare. Pana la urma astea sunt diferentele si dintre un Megane (de ex) si un Logan, nu? Nici Megane-ul nu te duce pe Marte, si totusi sunt destui care il cumpara (inclusiv tu).

Daca tu ti-ai luat PDA-ul exclusiv pt. GPS, probabil ca e cea mai buna achizitie din p.d.v. al raportului performanta/pret pentru tine. Eu vroiam doar sa-ti atrag atentia ca e riscant sa faci afirmatii categorice de genul "ce am eu e super, altii daca au altceva arunca cu banii", deoarece s-ar putea sa nu vezi toate aspectele problemei.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 4 Jul 2005, 21:14
Post #43


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Nu sunt genul care isi raceste gura dar a facut toti banii.
dscf00032rd.th.jpg


dscf00017hz.th.jpg


dscf00027kx.th.jpg
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 5 Jul 2005, 09:55
Post #44


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Cand ai vreme, sa incerci sa prinzi cumva antena exterioara, pe dinauntru, undeva langa oglinda, astfel incat sa "bata" prin geam in zona punctelor negre. O prinzi cu scotch sau cu ceva. S-ar putea sa fie suficient. Asta daca te deranjeaza s-o scoti afara.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 5 Jul 2005, 10:14
Post #45


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Pai eu numesc antena externa cea care este pusa pe bord in prima poza deci nu o pun efectiv afara cu toate ca e prevazuta cu un magnet foarte puternic dar am zis sa incerc asa si functioneaza perfect chiar si in orase si in inima alpilor.Cu antena rabatabila a PDA-ului inca nu am navigat doar am facut o plimbare prin Venetia si merge bine si aia doar ca trebuie sa astept vro 3 minute sa ma localizez dupaia ramane tot timpul in contact cu satelitii.Antenei de pe bord ii trebuie 10 sec.Transferul unei harti TomTom de sa zicem 250mb dureaza o ora.Acceptabil?Ca sa stiu si eu ce am cumparat.

_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 5 Jul 2005, 10:25
Post #46


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Nu prea e acceptabil. Eu iti recomand sa iei un adaptor PCMCIA la SD si sa incarci harta fara ajutorul pda-ului. Daca n-ai slot PCMCIA ia macar un adaptor SD la USB (bine-ar fi sai ai USB 2 la PC). Sau mai ia un card sd, ca sa ai doua, si doar schimbi cardul (cred ca asta ar fi solutia cea mai buna, dar cea mai scumpa). Primele doua solutii trebuie sa coste sub 10 Euro.

Edit: Eu fac transfer si sincronizare prin wifi si ia cam 2-3 minute pt. 250 MB. Prin USB n-am incercat niciodata. O sa incerc diseara sa vad cat ia. Numai ca eu am usb 1.1 pe laptop asa ca ma astept sa dureze ceva.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 5 Jul 2005, 11:20
Post #47


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Am doua carduri SD deci asta nu ar fi o problema dar am si slot pentru SD la pc stii tu deala pentru 4 tipuri de carti de memorie dar nu imi recunoaste Sd-ul.Oare trebuie sa instalez ceva drivere pentru asa ceva?
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 5 Jul 2005, 11:38
Post #48


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Teoretic nu e nevoie de driver-e. Nu stiu ce sa-ti spun decat sa cauti cu rabdare pe net. Eventual legat de tipul tau de card si de PC. Sa nu fie ceva legat de MMC/SD. Ar trebui sa fie compatibile dar eu n-am studiat problema.
Sau sa nu fie o problema de formatare a cardului. Poate sa incerci s-o reformatezi in PC si sa vezi daca o vede pda-ul. Formateaz-o FAT16 cu 32 de sectoare per cluster sau mai putin (si cu 4 poti sa incerci).
Bafta.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 5 Jul 2005, 20:06
Post #49


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Am facut proba de copiat prin usb (usb 1.1 => viteza teoretica maxima 12Mb/s).
Am copiat de pe pc pe pda (pe cardul sd) si viceversa un director cu 150 de fisiere, 232 MB in total, in 15 minute.
Prin wifi am exagerat eu. Acelasi lucru dureaza cam jumatate, 7-8 min.
Un benchmark (Pocket Mechanic) pe cardul testat arata:
- read: 0.67 MB/s (5.36 Mb/s, 4.5X)
- write: 0.10 MB/s (0.8 Mb/s, 0.7X)
Cardul e un TwinMos Ultra-X de 1 GB. Net superior unui SanDisk Ultra II tot de 1 GB.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 6 Jul 2005, 00:19
Post #50


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Merci frumos de informatie.Deci cam asta ar fi neajunsul la mine,transferul foarte lent.Dar pana fac eu cumparaturile de vacanta se incarca si SD-ul cu hartile pentru ca la capitolul navigare chiar nu pot sa ma plang de scule.
PS:Am instalat si eu Mort player,este interesant cu toate skinurile acelea.
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 Jul 2005, 13:04
Post #51


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




ajutati-ma si pe mine cu o informatie: am un iPaq h6340 si vreau o antena gps externa (eventual pe bluetooth cred ca ar fi cel mai simplu de conectat). ce model/marca pot sa cumpar rezonabil ca bani, si de unde?


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 6 Jul 2005, 13:22
Post #52


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Am vazut vreo 3 tipuri de antene GPS cu bluetooth la magazinul de unde am luat eu sistemul meu dar preturile erau de la 120 la 180 euro.Nu e cam scump?
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 6 Jul 2005, 13:30
Post #53


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




La noi e vreo 10 milioane.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 Jul 2005, 13:35
Post #54


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




cam mult, nu prea vreau sa investesc banii in asta. gasesc ceva pe la 50-70E sau ma las pagubas?


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 6 Jul 2005, 13:42
Post #55


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Exclus. Doar poate second hand pe e-bay. La noi a fost luna trecuta unul pe okazii.ro, original TomTom cu 170 de E. Mai ieftin de atat n-am vazut pe BT.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 Jul 2005, 13:44
Post #56


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




ok, mersi.
amanam si proiectul asta biggrin.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 11 Jul 2005, 16:21
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




La Selgros exista PDA-ul cu GPS incorporat Yakumo Delta GPS.
Al meu se cheama MIO 168 dar este identic si la format si la caracteristici.
E super.
GPS-ul merge pe baterie 5 ore, dar se poate alimenta si de la bricheta.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 13 Jul 2005, 15:48
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Romania are, in sfarsit, un Atlas Digital

Dupa doi ani de munca in cadrul proiectului Romania Digitala, tara noastra se poate mandri cu noul sau Atlas Digital 2005 care este disponibil de la inceputul lunii iulie a acestui an.

Atlasul este destinat PC-urilor si GPS-urilor Garmin si acopera toate orasele mari din Romania, aproximativ trei sferturi din restul oraselor din Romania, lacurile si baltile, litoralul Marii Negre si Delta Dunarii, scara de referinta fiind de 1:100.000, informeaza portalul romanilor din Elvetia.

Liniile atlasului sunt limitele administrative ale judetelor Romaniei si frontiera de stat, limitele comunelor din judetele Brasov si Gorj, drumurile europene, autostrazile A1 si A2, drumurile nationale si judetene, toate raurile mari si mijlocii din Romania si aproximativ jumatate din raurile mici din Romania (bazinele Tisa, Mures, Timis, Bega, Nera, Jiu, Olt, Arges), curbele de nivel cu

echidistanta 40 m la munte si 20 m la campie, caile ferate, pistele de aterizare ale aeroporturilor civile, batimetrie (in cateva zone din Marea Neagra).

Cei care vor avea curiozitaea sa urmareasca pe ecranul calculatorului continutul atlasului vor avea surpriza sa observe printre punctele de interes peste 70.000 de toponime (orase, paduri, vai, varfuri, munti, dealuri, podisuri si alte forme de relief, pesteri, mine, fantani, turnuri, lacuri, balti, mlastini, canale, ocoale silvice si cabane de vanatoare, etc.), peste 14.

000 de puncte culese cu GPS-ul si care reprezinta hoteluri, restaurante, biserici, monumente, benzinarii, primarii, judecatorii, cladiri de firme sau publice, societati comerciale, unitati sanitare si de invatamant, gari si halte, autogari, aeroporturi, aerodromuri, porturi, plaje, bazine de inot, statiuni de odihna, tabere, campinguri, pensiuni, telefoane, oficii postale, farmacii, baruri,

cazinouri, service auto, spalatorii auto, reprezentante auto.

Cele mai importante zone din atlas, detaliate la scara de referinta 1:15.000 sau mai mare, sunt Bucuresti, Suceava, Iasi, Oradea, Cluj-Napoca, Turda, Huedin, Timisoara, Arad, Targu Mures, la nivel de strada, suprafata intravilan, zone industriale, parcuri, paduri, gradini, livezi, ape si puncte de interes si Delta Dunarii (mlastini, canale, lacuri, grinduri, toponime).

Versiunea 2005 nu contine inca o harta rutabila automat pe GPS, care va fi, totusi, disponibila incepand cu versiunea din 2006.

The Global Positioning System (GPS) este un sistem de navigare prin satelit care se bazeaza pe o retea alcatuita din 24 sateliti plasati pe orbita de catre Departamentul de Aparare al Statelor Unite. Sistemul GPS a fost realizat la inceput pentru aplicatii militare, dar in anii '80 Guvernul Statelor Unite a hotarat ca acest sistem sa fie disponibil pentru uz civil.

GPS functioneaza in orice conditii meteorologice, oriunde in lume, non-stop.

Romanian Global News, 13 iul 2005


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 13 Jul 2005, 15:56
Post #59


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




http://www.romaniadigitala.ro/
Se chinuie, saracii, de ceva timp.
Problema din cauza careia nu exista harti pt. Romania a fost legea stupida conform careia hartile cu scara mai mica de 1:5000 erau secrete. Legea a fost abrogata in aprilie anul acesta. Si asta datorita informatizarii cadastrului. Initial dadusera leagea cadastrului si si-au dat seama ca ceva se bate cap in cap. Ca la noi la nimeni.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 24 Jul 2005, 17:50
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




Pai eu pana la urma m-am oprit la urmatoarele echipamente HW:
SmartPhone:Nokia 7710
GPS receiver:Holux GPSlim 236

Acum ramane sa imi gasesc si harti pentr jucarie...
vreo idee?(am citit cate ceva despre harti dar trebuie sa recunosc ca nu am citit toate link-urile pe care le-ati pus aici. Am vazut si auzit multe lucruri bune despre tomtom dar nu stiu exact de unde sa il cumpar fara receiver... si cam cat costa
daca stiti vre-un soft for free ma multumesc si cu astfel de info...

mersi


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
29 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 03:07
Forum Renault