DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> limita viteza pe dn1, 100, sau 110, sau mai mult, peste tot, sau uneori?

supremeon
post 12 Jun 2009, 00:37
Post #1


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




In codul rutier am vazut scris 100 km/ora pe drumurile europene, deci si dn1 = e 60.
1. Dar, in unele locuri, merg linistit inafara localitatii, si, brusc, intalnesc semnul de limitare a vitezi maxime la 110 km/ora. Eu ce sa inteleg? Ca pana in acel moment aveam voie sa circul cu peste 110? Daca da, cu cat? cu 130? nu am vazut nici un semn de autostrada... cu viteza maxima constructiva a vehiculului? cu mai mult?
2. Sau, este cumva voie sa se circule pe tot dn1 cu 110 km/ora, cum spune lumea? Daca da, unde scrie?
3. Ma enerveaza localitatile, caci multe dintre ele sunt "false": casele nu sunt situate chiar pe dn1, ci la oarecare distanta, si, totusi, avem limitarea la 70... ex> snagov, si ce urmeaza dupa... si, chiar si cele care sunt chiar pe dn1, precum Otopeniul, au strada lata, ar trebui sa ne dea voie macar cu 80...
4. Daca merg cu 70 si virez la stanga sau la dreapta de pe strada, pierd dreptul de a merge cu 70, si trebuie sa merg cu 50? Scrie undeva? caci nu intalnim nicaieri limitare la 50...
5. pana la urma, in dreptul intrarii in Campina, este localitate, sau nu este?
6. Pe centura ploiesti, aia care se tot repara, de stam la semafor pana imbatranim, avem voie cu 50, cu 70, cu 90, cu 100, cu 110 sau cu 130? nu am vazut nici un semn de intrare in localitate... nu stiu, va intreb...
Ce parere aveti?


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 12 Jun 2009, 06:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




1. Unde ai vazut "semnul de limitare a vitezi maxime la 110 km/ora" pe DN1 ? Viteza maxima pe DN1 este de 100 km/ora (in afara localitatilor) si de 70 km/ora in localitatile dintre Bucuresti si Predeal (mai departe nu sunt sigur..)
4. Daca iesi din DN1, se aplica prevederile generale ale Codului rutier (viteza maxima in localitati 50 km/ora).
5. In dreptul intrarii in Campina NU este localitate (exista semnul de iesire din localitatea Banesti la piciorul pantei, inainte de podul peste r. Doftana, deci cu cca 200 m inainte de intersectia cu intrarea in Campina). Ma refer la intrarea in Campina dinspre Bucuresti. Nici la intrarea in Campina dinspre Brasov NU este localitate, dar sunt restrictii de viteza, semnalizate din timp.

This post has been edited by Batrânul: 12 Jun 2009, 06:57


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 12 Jun 2009, 23:35
Post #3


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




1. daca nu ai vazut desenat cercul rosu cu limitarea la 110, pe asfalt, inseamna ca nu ai circulat destul... nu stiu exact pe unde este, dar, daca nu uit, imi voi nota smile.gif am impresia ca se intalneste in mai multe locuri...
4. unde scrie asta? e vreun articol care sa zica asa ceva? caci daca nu este, atunci eu am tot dreptul sa circul cu 70 in intreaga localitate...
5. mersi.


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 13 Jun 2009, 06:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




1. Eu zic ca circul destul de mult pe DN1 (mai exact, la fiecare 2 saptamani merg la Sinaia, unde am o casa). Sunt multe locuri in care am vazut desenat pe asfalt cercul rosu cu limitarea la 100, dar cu 110 nu. Chiar te rog, scrie-ne si noua locatia exacta unde ai vazut asa ceva.

4. unde scrie asta? aici:
http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_reg...irculatie_2.php
Art. 49, paragrafele 1 si 2.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jun 2009, 08:45
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(OUG195/2002)
...
Art. 49. – (1) Limita maximă de viteză în localități este de 50 km/h.
(2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităților, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoria A și B, și limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul poliției rutiere.
(3) Pe anumite sectoare de drum, ținând seama de împrejurări și de intensitatea circulației, administratorul drumului, cu avizul poliției rutiere, poate stabili și limite de viteză inferioare, dar nu mai puțin de 10 km/h pentru tramvaie și de 30 km/h pentru toate autovehiculele.
(4) Limitele maxime de viteză, în afara localităților, sunt:
a) pe autostrăzi - 130 km/h;
b ) pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) - 100km/h;
c) pe celelalte categorii de drumuri - 90 km/h.

Art.50. - (1) Vitezele maxime admise în afara localităților pentru categoriile și subcategoriile de autovehicule prevăzute la art.15 alin.(2) sunt următoarele:
a) 130 km/h pe autostrăzi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) și 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A și B;
cool.gif 110 km/h pe autostrăzi, 90 km/h pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) și 80 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile C, D și subcategoria D1;
c) 90 km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) și 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din subcategoriile A1, B1 și C1;
d) 45 km/h, pentru tractoare și mopede.
(2) Viteza maximă admisă în afara localităților pentru autovehiculele care tractează remorci sau semiremorci este cu 10 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care face parte autovehiculul trăgător.
(3) Viteza maximă admisă pentru autovehicule cu mase și/sau gabarite depășite ori care transportă produse periculoase este de 40 km/h în localități, iar în afara localităților de 70 km/h.
(4) Viteza maximă admisă în afara localităților pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puțin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care  efectuează pregătirea practică în vederea obținerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse.


Nu pot sa confirm sau infirm cele scrise de supremeon referitor la marcaje cu limita de 110 Km/h insa, asa cum se poate vedea in sectiunea dedicata vitezelor, daca in localitati legea permite stabilirea, cu acordul politiei, unei limite de viteza mai mare decat cea generala (50Km/h), dar nu mai mult de 80 Km/h, pentru zonele din afara localitatilor nu exista asemenea derogari.
In concluzie, daca exista asemenea marcaje (de limita la 110 Km/h) pe drumuri din categoria E, ele sunt ilegale!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 13 Jun 2009, 08:50
Post #6


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




tin minte ca am vazut intre campina si predeal limita de 110 urmat de 90 si 70 ca si-a deschis unu o firma cu materiale de constructii sau ceva de genul si sa poata iesi omu din curte.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 13 Jun 2009, 15:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@ adi_ar:
Eu am facut trimiterea la Codul rutier Art. 49, paragrafele 1 si 2, ca raspuns la intrebarea nr. 4 a initiatorului topicului:
QUOTE
4. Daca merg cu 70 si virez la stanga sau la dreapta de pe strada, pierd dreptul de a merge cu 70, si trebuie sa merg cu 50? Scrie undeva? caci nu intalnim nicaieri limitare la 50...


This post has been edited by Batrânul: 13 Jun 2009, 15:06


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 13 Jun 2009, 21:35
Post #8


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(Batrânul @ 13 Jun 2009, 15:04)
@ adi_ar:
Eu am facut trimiterea la Codul rutier Art. 49, paragrafele 1 si 2, ca raspuns la intrebarea nr. 4 a initiatorului topicului:
*



Pai da, insa nu scrie nicaieri cand inceteaza acea permisiune de a circula cu 70 sau 80. Tocmai, legea zice ca pe anumite "sectoare de drum". Adica, limitarea trebuie sa aiba un inceput, si un sfarsit. Deci, daca eu intalnesc doar indicatorul de 70, si nu intalnesc nicaieri unul de 50, atunci am dreptul sa circul in intreaga localitate cu 70, pana cand intalnesc undeva indicatorul de 50. Tocmai asta era ideea pe marginea careia doream sa discutam... Sper ca acum s-a inteles, si astept opinii...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoTgunu
post 13 Jun 2009, 21:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




Deci pana la urma cum e?Ca nu am inteles prea bine.
In localitate, pe DN1 limita este de 70km/k si in afara, pe drum european este 100km/h?


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2003 Privilege - Numar de numar
Life's a bitch... and in the end you marry one... you better hope she sucks
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jun 2009, 21:54
Post #10


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




@Batranul:
Ai dreptate, ai specificat foarte corect si mai concis!
Eu am citat intregul capitol referitor la semnalizarea unei viteze maxime de 110Km/h - ilegala, pentru a face o analiza comparativ cu regula "exceptionala" care se refera la localitate.
Referitor la intrebarea nr.4, pentru care ai facut trimiterea - vezi mai jos.

@supremeon:
Ultima intrebare nu are legatura cu problema initiala, cea a semnalizarii limitei de viteza la 110 Km/h!
Raspunsul la ultima intrebare, desi offtopic, daca nu schimbi datele problemei, este dat de ROUG 195/2002:
QUOTE(ROUG 192/2002)
...
Art. 66. – ...
(6) Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau de restrictie începe din dreptul acestora. În lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfârsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare înceteaza în intersectia cea mai apropiata. Când indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate împreuna cu indicatorul ce anunta intrarea într-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pâna la întâlnirea indicatorului „Iesire din localitate”, cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel...

Asa ca virand la stanga (drepata), ai depasit prima intersectie si se revine la regula generala!
Din ce am sesizat eu problema este tocmai invers, ca nu se repeta restrictia (de70 Km/h) dupa fiecare intersectie, adica dupa primul colt ar trebui sa revii la 50Km/h!

@shoTgunu:
Daca te pregatesti pentru dobandirea unui permis iti raspund, daca nu ... nu mai ai nici o scuza!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoTgunu
post 13 Jun 2009, 22:05
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




Nu am nicio scuza, sincer nu am fost ca si sofer pe Dn1 si de cand am permis s-au schimbat limitele de viteza.


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2003 Privilege - Numar de numar
Life's a bitch... and in the end you marry one... you better hope she sucks
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jun 2009, 22:21
Post #12


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




In localitati, oriunde in Romania, pe orice DJ, DN sau E, limita de viteza este 50 Km/h, exceptand situatia ca este stabilita si semnalizata o alta viteza maxima (mai mare, dar nu mai mare de 80 sau mai mica).
Daca restrictia este sub panoul cu denumirea localitatii, restrictia este valabila pentru toata localitatea, daca nu - vezi mai sus art.66 din ROUG, pana la prima intersectie sau pana la semnalizarea ridicarii restrictiei.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoTgunu
post 14 Jun 2009, 13:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




Aa, pai asta stiam ca in localitati viteza maxima e 50km/h, dar am vazut ca vorbeati de viteze de 70km/h in localitate si 110km/h in afara si asta ma intriga.
Mersi de raspuns


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2003 Privilege - Numar de numar
Life's a bitch... and in the end you marry one... you better hope she sucks
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 15 Jun 2009, 23:47
Post #14


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Bun, deci, am mai invățat ceva... căci aici doream să ajung: uitați-vă la exemplul din imaginea atașată: în localitatea Bănești, am voie să circul, peste tot, indiferent pe ce stradă, cu 70 la oră... iar dacă, în interiorul localității, virez dreapta sau stânga, tot cu 70 am voie. Dacă după ce am virat la dreapta, ieșind din DN1 întâlnesc un indicator de limitare la 50, atunci acela are efect doar până la următoarea intersecție cu vreo străduță de-a lor, după care tot cu 70 pot circula... corect, da?




Attached File(s)
Attached File  banesti.bmp ( 488.01k ) Number of downloads: 68


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 16 Jun 2009, 04:22
Post #15


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




offtopic: Marcajele astea pe asfalt nu sunt prea vizibile si sunt complet redundante cu indicatoarele. Trebuie sa fii extrem de inteligent sa semnalizezi limite de viteza pe asfalt, dar mai ales sa ai pretentia ca participantii la trafic sa le vada, sa inteleaga ce forma au si ce scrie pe ele. Asta in timp ce conduc, evident smile.gif
Bani aruncati, parerea mea.

This post has been edited by adip: 16 Jun 2009, 04:23


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Jun 2009, 05:10
Post #16


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




@supremeon:
Tu ai permis de conducere? De inteles vad ca nu ai prea inteles nimic!

@adip:
Nu sunt convins ca ai dreptate.
Dupa mine, ai mai multe sanse sa observi marcajele pe asfalt, pe banda ta, decat un semn pe o tabla, aflat pe margine, in special daca sunt mai multe benzi.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 16 Jun 2009, 13:40
Post #17


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Omule, uita-te ce ai scris chiar tu cu mana ta:

QUOTE(adi_ar @ 13 Jun 2009, 22:21)
Daca restrictia este sub panoul cu denumirea localitatii, restrictia este valabila pentru toata localitatea, daca nu - vezi mai sus art.66 din ROUG, pana la prima intersectie sau pana la semnalizarea ridicarii restrictiei.
*



si apoi uita-te la poza pusa de mine, si la ce am scris...

si acum mai gandeste-te daca am sau nu permis... smile.gif


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adilehanceanu
post 16 Jun 2009, 15:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 1 June 07
From: București




QUOTE("ROUG 192/2002")
Când indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate împreuna cu indicatorul ce anunta intrarea într-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pâna la întâlnirea indicatorului „Iesire din localitate”, cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel...


Răspunsul l-a pus adi_ar la #10

Limita de viteză se aplică numai pentru drumul respectiv, nu pentru toată localitatea; alte drumuri din localitate au limită fie de 50, în general, fie o altă valoare, dacă sînt alte indicatoare.

This post has been edited by adilehanceanu: 17 Jun 2009, 06:55


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 16 Jun 2009, 15:43
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Eu am facut drumul ala de sute de ori si n-am vazut nicaieri numarul 110 pe el.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 16 Jun 2009, 16:08
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Asta am raspuns si eu in postarile #2 si #4 si chiar l-am rugat pe initiatorul acestui topic sa ne indice si noua locul exact unde a vazut asa ceva.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 16 Jun 2009, 16:35
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




oricum este o zona unde pe asfalt este scris 50 iar pe indicator este scris 70... am uitat numele este prima localitate dupa ce treci de saftica si unde este agipul pe stanga (sensul spre ploiesti)


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 16 Jun 2009, 16:47
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




sunt mai multe zone unde a ramas vopsit 50 pe asfalt.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 16 Jun 2009, 16:58
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Discutia era despre viteza de 110 km/ora inscriptionata pe asfalt (pct. 1 din postarea initiala a acestui topic).


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 16 Jun 2009, 17:05
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




cred ca e o iluzie optica smile.gif oricum, singurul loc unde imi vine in minte limitare de viteza pe asfalt in afara localitatii e cum ai iesit din Banesti, pana la intrarea in Campina, si scrie 100. poate era cipita vopseaua sau ceva ...


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 17 Jun 2009, 09:37
Post #25


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Sunt in București acum, și, am fost atent pe drum... într-adevăr, nu mai sunt vopsite indicatoare cu 110, doar unul cu 100... deci, aveți dreptate... însă, țin clar minte că anul trecut era cel puțin 1 cu 110...
în fine... smile.gif o zi bună tuturor...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 17 Jun 2009, 11:25
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Ma bucur; deci mai am inca bune memoria si vazul... hiptnotizat.gif


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 17 Jun 2009, 23:21
Post #27


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




M-am intors... nici pe sensul asta nu am vazut 110 smile.gif .... pacat, caci as fi dorit sa circul cu a 6-a in mod legal smile.gif ... deci, cu alte cuvinte, nici macar pe cel mai important drum al tarii nu pot sa circul in regimul de maxima eficienta a motorului... stam la 100, k babele, cand drumul ar suporta mai mult... si ma mai mir ca trenul parcurge distanta in mai putin timp... smile.gif


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Jun 2009, 09:43
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Drumul o suporta, dar eu zic ca unii soferi nu sunt capabili sa ocoleasca o pisica daca merg cu 10km/h, d-apai cu 110 ...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 19 Jun 2009, 10:40
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Pe DN1 nu sunt probleme cu pisicile ci cu caii ... In fiecare an sunt 2-3 accidente mortale intre Ploiesti si Comarnic avand drept cauza caii nesupravegheati si viteza mai mare de 100 km/ora (ca sa fiu on-topic).


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 19 Jun 2009, 10:51
Post #30


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(supremeon @ 16 Jun 2009, 00:47)
Bun, deci, am mai invățat ceva... căci aici doream să ajung: uitați-vă la exemplul din imaginea atașată: în localitatea Bănești, am voie să circul, peste tot, indiferent pe ce stradă, cu 70 la oră... iar dacă, în interiorul localității, virez dreapta sau stânga, tot cu 70 am voie. Dacă după ce am virat la dreapta, ieșind din DN1 întâlnesc un indicator de limitare la 50, atunci acela are efect doar până la următoarea intersecție cu vreo străduță de-a lor, după care tot cu 70 pot circula... corect, da?
*



Limita de viteza de 70 km/h in localitati, pe DN1, intre Bucuresti si predeal este o derogare stabilita printr-un act normativ distinct. Daca ai virat unde vrei tu de pe DN1, te afli pe alt drum si nu mai beneficiezi de acea derogare, ci te supui reglementarilor generale, care stabilesc viteza in localitati la 50 la ora.

Asa ca in localitatea Banesti, sau oricare alta, n-ai voie sa circuli pe orice strada cu 70, ci numai pe DN1. Doar daca nu gasesti un semn care sa-ti indice altceva. In galati, pe faleza, limita, semnalizata corespunzator, e tot de 70.

19 Jun 2009, 11:56:
QUOTE(supremeon @ 18 Jun 2009, 00:21)
M-am intors... nici pe sensul asta nu am vazut 110 smile.gif .... pacat, caci as fi dorit sa circul cu a 6-a in mod legal smile.gif ... deci, cu alte cuvinte, nici macar pe cel mai important drum al tarii nu pot sa circul in regimul de maxima eficienta a motorului... stam la 100, k babele, cand drumul ar suporta mai mult... si ma mai mir ca trenul parcurge distanta in mai putin timp... smile.gif
*



Sa-mi imprumuti si mie, te reg, manualul de exploatare al masinii tale ca eu, nedocumentat fiind, sint in stare sa merg, ca prostul, cu a 6-a si la 80 la ora.


This post has been edited by corbex: 19 Jun 2009, 10:56


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:24
Forum Renault