DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ajutor :), bieleta reglabila

lopy
post 27 Mar 2012, 21:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 March 12




dak se poate sa ma sfatuiti si pe mine v-as fi recunoscator.. acum 2 ore am oprit in fata unui magazin sa cumpar ceva cand m-am urcat in masina sa plec am virat putin si a inceput masina sa traga foarte tare dreapta ..asa din cunostintele mele k nu sunt mecanic am zis sa verific bieleta reglabila si am constatat k este rupta pe partea dreapta fix din burduf ( nu se mai vireaza roata dreapta deloc cand virez din volan) ..acum intrebare ..trebuie sa cumpar toata bieleta???sau se poate cumpara si pe sectiuni...dak da ce ar trebuie sa cumpar (cum se numeste)..2. trebuie facut si unghiul de fuga dak scimb bieleta reglabila???


--------------------
Dacia Solenza 2005 - GR-89-JKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Mar 2012, 22:19
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Se gaseste de cumparat bieleta fara nuca, insa recomand bieleta originala cu tot cu nuca. Gasesti la 60-70-80 lei bucata. Ar fi bine totusi sa le schimbi pe ambele. Daca a picat una, probabil si cealalta este pe duca. Geometria este obligatie in aceasta situatie. Te costa 50-70 lei la majoritatea service-urilor.

spor.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ruppetz
post 6 Jul 2012, 09:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 16 February 12




Daca e vorba de bieleta reglabila, cand o cumparati sa fiti atenti sa fie de aceeasi lungime cu cea originala! Eu am cumparat bieleta si capul de bara (72 lei in baia mare), de origine Renault (ceruta pentru solenza evident) si odata ajuns la mecanic si data cea veche jos am constatat ca e mai scurta cu >1cm. Mi-a pus-o asa zicand ca se prinde suficient, apoi mi-a facut unghiu de fuga si valea acasa....Dupa jumatate de ora m-a sunat si m-a rugat sa ma duc dupa bieleta veche, sa caut una exact asa de lunga si pe cheltuiala lor mi-o reschimba si imi reface unghiul de fuga. De ce? Fiindca erau stresati ca la o groapa mai frumusica as putea ramane fara roata si pati ceva...In concluzie: atentie si nu va incredeti ca sunt piese de origine, ci doar daca scrie exact 'solenza' pe ele.


--------------------
DACIA Solenza Confort 1,4 MPI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Jul 2012, 08:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Bieletele de directie sunt diferite la cele cu servo fata de cele fara servo , deci fiecare sa ia exact ce are ! Verifica si capetele de bara daca tot umbli la ele !!!
Schimba-le pe ambele si fa-ti geometria , apoi treci pe la biserica ! Daca ti se rupea in viteza sau pe Transfagarasan ... popa.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:45
Forum Renault