DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> stergator dreapta, nu mai calca cum trebuie

vasilesas
post 26 Dec 2009, 23:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 11 February 09




Am obserrvat ca stergatorul dreapta nu mai calca cum trebuie. AM din alea mai moderne care se curbeaza cand le ridici de pe parbriz. Nu inteleg totusi de ce nu calca acolo. Si cel clasic facea la fel. Sterge doar in laterale, pe partea din mijloc (sa spunem cam 10-15 cm) lasa nesters...Asa daca ma uit, pare ca are contact cu parbirzul....Ce e de facut? Am indoit un pic bratul, dar nu are efect....


--------------------
dacia Solenza Confort 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 26 Dec 2009, 23:15
Post #2


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




Aceeasi problema o am si eu dar cu bratul stang. Incearca sa il indoi putin mai mult. Daca nu merge ia un brat nou. La mine a mers cu indoitul dar din cand in cand trebuie sa il mai ajustez.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 27 Dec 2009, 01:25
Post #3


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Incearca sa schimbi stergatoarele intre ele (cu tot cu brate, adica desurubezi in stanga si montezi in dreapta si invers), poate merge.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 27 Dec 2009, 11:04
Post #4


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




la mine stergatoarele astea sint bune...sterg bine...nu lasa nimik pe ele...si eu cind le-am pus cel din dreapta nu calca bine pe jumatate...

27 Dec 2009, 11:05:
unde este punctul rosu intre brat si lamela stergatorului am pus o saiba pina s-a modelat pe parbriz

This post has been edited by ramsen: 27 Dec 2009, 11:05

Attached thumbnail(s)
DSC00752.JPG ( Size: 46.1k ) Number of downloads: 4189


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 27 Dec 2009, 12:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Arza-le-ar focu de stergatoare ca si la mine in dreapta nu sterge cum trebuie.Am incercat cu mai multe modele. Ma gandesc ca de vina e arcul care tine bratul cand il ridici. O sa merg la magazin sa caut asa ceva, dar ma indoiesc ca exista....As vrea sa schimb intreg mecanismul de stergatoare pt ca cel stang are un joc mare si nici nu sterge complet....Stie cineva daca se potriveste mecanismul de la berlina?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 27 Dec 2009, 14:51
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




la mine nu sterg cele mari gen 18,19 inch..daca pun de 16 inch sterg prfect


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 27 Dec 2009, 22:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




De 16 am si eu. Stergea bine, doar acum l-a apucat....Daca ma gandesc ,arcul ala are 7 ani, s-o fi slabit. Incerc maine sa gasesc fie arc, fie brat....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 31 Dec 2009, 18:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Vezi sa nu aiba joc lagarul axului in care se infige bratul. Atunci chiar nu mai conteaza lama stergatorului sau daca arcul trage suficient bratul pe parbriz. Jocul axului anuleaza apasarea lamei pe parbriz.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1205
post 31 Dec 2009, 19:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 15 December 09
From: bucuresti,sector6




sa vedeti la mine cum sterg,vai mama lor si pe langa asta mai si harjaie pe geam de ma zgarie pe urechi.problema:joc in axul de la stergatorul stanga,arcuri slabe pe brate.vreau zilele urmatoare sa dau ansamblul stergatoare jos si sa incerc sa ii scot acel joc si sa vad daca pot remedia si problema cu arcurile.daca stie cineva vreo' solutie de a remedia problema il rog sa posteze.am inteles ca acel ansamblu costa destul de mult nou deoarce vine cu tot cu motoras.

PS stau cu stergatoarele noi(deaste 'moderne') in casa. sad.gif


--------------------
dacia/opel solenza/logan/astra g 2004/2014/2001
Dacia Solenza 1.4MPI/2004
Dacia Logan II 1.2MPI/2014
Opel Astra G Caravan 1.7DTI,16V/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 31 Dec 2009, 22:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Scump ca scump, dar nu se prea gaseste.
Am inteles ca jocul axului se poate rezolva cu o rebucsare iar daca ai joc in tijele de antrenare (ramane un stergator in urma celuilalt) se poate aftui cu sudura.
Si eu rog pe cei care au rezolvat sa posteze.

This post has been edited by CIPTUNING: 1 Jan 2010, 01:03


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 2 Jan 2010, 19:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Va spun eu cum se remediaza (imi pare groaznic de rau ca nu am facut poze):

Intai trebuie scoase bratele. Fiecare face cum poate. Eu am facut o presa ca sa nu bag flexul in ele. Ale mele erau indoite si indreptate pt ca de mai multe ori mi s-au impletit pe drum si le-am indreptat cum am putut...Am cumparat brate ASAM (altele nu erau) 12 lei bucata. (depinde la ce magazin le gasiti ,eu am gasit aceeasi marfa si la 28 de lei)...

Dupa ce au iesit bratele, or sa ramana axurile dintate si filetul la vedere (normal)

Se scoate protectia de plastic si o sa vedeti o piulita care se desface cu cheia de 24.Alea nu trebuie desfacute (se si pot rupe bucsile pe care sunt infiletate).

Daca apasati pe axuri, nu cad in jos (unde e motorasul) pt ca nu le lasa cate o siguranta. E o siguranta de sarma otelita. Aici imi pare rau ca nu am poze. Cautati-o chiar pe buza bucsei de plastic. Daca va apropiati ochii o sa vedeti despre ce vorbesc. Bagati undeva surubelnita si trageti de siguranta. Dupa ce ati scos sigurantele , o sa cada axurile putin in interior . Apoi o sa vedeti ca mai trebuie desfacuta piulita unde sunt prinse parghiile articulate. Piulita e langa motor undeva . Se vede si prin gratarul negru care mascheaza mecanismul...

Dupa ce scoateti parghiile de metal articluate, o sa vedeti unde trebuie dat un punct de sudura. Puteti sa rotiti de axurile dintate si vedeti care misca. La mine misca doar stangul, dar am dat puncte si la dreptul pt ca nu vreau sa mai umblu acolo....

Dupa ce sudati (eu consider ca e treaba sfanta si nu mai are moarte) e bine sa ungeti cu vaselina articulatiile si bucsile de plastic pe unde intra axurile dintate. De asemenea, unde ati sudat e bine sa dati un strat de vaselina pt ca altfel sigur o sa rugineasca...

Sper sa fie de folos...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 3 Jan 2010, 12:32
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(gabislz @ 14 Dec 2009, 02:25)
Eu am desfacut mecanismul ce seamana cu un paralelogram ,am scos siguranta de la bucsa din partea stinga si am vazut ca aveam  2 feluri de joc :unul in bucsa si celalalt intre axul bucsei si tija de antrenare. Am slefuit axul si i-am pus un fel de bucsa dintr-o tabla foarte subtire din inox ,apoi am verificat daca se mai misca . Cum jocul asta era eliminat am sudat capatul de jos,mai bine zis am dat doua afturi de sudura si am fixat tija de antrenare .Am  montat totul la loc ,am fixat stergatoarele si acum e totul ok . Nici nu stiti ce probleme imi faceam ca nu se gaseau mecanisme pt stergatoare pe la magazinele de piese auto.
*


Multumim augustin! Tu ai avut problema cu jocul in tije, ce are ca efect ramanerea in urma a unui stergator si pierderea paralelismului.
Eu am doar joc in ax si ma gandesc sa rezolv repede, pana nu apare si a doua problema (desi jocul tijelor se rezolva mai usor cu sudura, decat jocul axului).
Se pare ca lagarul ala format din bucsa si ax ne va pune indemanarea la incercare. Si cred ca problema este tot de proiectare, din cauza materialelor moi folosite, supuse la frecare continua fara lubrefiere. Gabislz ne-a dat o solutie.

This post has been edited by CIPTUNING: 3 Jan 2010, 12:34


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 3 Jan 2010, 13:21
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Domnilor, la asta nu ma asteptam. Inseamna ca eu am avut noroc ca nu mi s-a uzat si bucsa de plastic prin care intra tija...Lucru slab.....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1205
post 4 Jan 2010, 15:32
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 15 December 09
From: bucuresti,sector6




ieri,din lipsa de activitate m-am gandit sa mesteresc putin pe la masina.
la ce am mesterit?remediat problema stergatoarelor care harjaiau pe parbriz mai rau decat la un tractor,sa numai spun de cum stergeau sad.gif .
problema la mine consta in urmatoarele lucruri
I. Joc in axul stergatorului dreapta(cum te uiti din interior)
II. Arcuri slabite la brate.

mai intai am sa incep cu enumerarea sculelor necesare pt demontare si remedierea problemei:
1.surubelnita dreapta,
2.patent( de pereferat unu care se deschide cat mai mult)
3.chei tubulare cu clichet de 10,13,24.merg si chei fixe daca nu aveti tubulare.
4.lampa cu gas(cum au instalatorii) sau daca nu aveti asa ceva,flacara de la aragaz.
5.ciocan(cazul meu,unul de 1 kg biggrin.gif)
6 folie de la un bax de apa/suc....
7.o bucata de camera,cauciuc sau lemn.
Sper sa nu fi uitat ceva,daca am uitat mai completi voi.
Daca aveti astea munca va joaca de copii.

Sa trecem la treaba.
Se demonteaza capacele de la brate cu surubelnita(merg si cu mana),se desface piulita cu cheie de 13,se scoate bratul de pe ax cu mana.dupaia pe ax veti da de alt capacel(plastic),la fel,il scoateti cu surubelnita(ATENTIE LA VOPSEA),dupa asta veti da de alta piulita,este vorba de cea mare aici,folositi cheia de 24(eu am folosit o reglabila),aceste operatiuni se executa la ambele axuri.aici treaba este terminata.
In compartimentul motor: scoateti capacul de plastic din zona vasului de spalat parbrizul,desfaceti si acest borcan pt a avea mai mult spatiu de lucru in zona ansamblului stergatoare(este prins cu un surub(cap de 10 si aici,Atentie la furtunasul prins in pompita,il scoteti si pe asta usor sa nu se rupa)).
JOs sub motoras e un surub(vezi poza),il desfaceti,decuplati si mufa electrica din motoras( e cu clips de care se trage,NU apasa)...si gata ansamblul ar trebui sa iasa din acel compartiment cu tot cu tije si motoras(poate veti fi surprinsi ca si mine,E MADE in Turkye).

Dupa ce aveti ansablul in mana si l-ati analizat putin sa vedeti despre ce este vorba,va apucati sa-l demontati si pe asta.
in capatul axului vezi vedea acea siguranta de sarma de care vb si precedentul forumist mai sus,o scoateti cu o surubelnita mai subtire,dupaia saiba e simplu de scos.scoteti si tija care actioneaza axul(faceti parghie cu surubelnita,sau trageti mai cu forta cu mana).,acuma ar trebui ca acest ax sa iasa din carcasa acea de plastic impreuna cu platbanda metalica de care este prins.DACA are joc acolo unde este nituit(sa verificati inainte de a demonta sa nu munciti degeaba cu desfacerea lor),il incalziti la flacara cat vreti voi de mult,dupa asta puneti axul cu partea filetata pe ciment,dar nu direct pt ca riscati sa stricati filetul acestuia din cap si numai puteti prinde bratul la urma.eu i-am pus intre el si ciment o bucata de camera auto in 2 straturi,ma gandesc ca mergea si o bucata de lemn, fierul fiind incins,camera si axul pe pozitie,ardetii vro cateva ciocane pana cand vedeti ca numai este joc.Il loviti unde este nituit din fabrica,nu in capatul cu filet.

eu pe lanaga jocul din acel nit aveam putin si in gaura aia in care sta axul(cea de plastic).pt remediera lui am folosit folia de la baxul de apa minerala.am infasuarto cam de 2 ori pe ax,in timp ce faceam asta o incalzeam si cu bricheta ca sa se lipseasca/stranga de el.I-am bagat vaselina pe el si in suportul de plastic dupa care l-am introdus inapoi prin rasucire,i-am pus saiba si siguratanta aia de sarma inapoi,am cuplat tija inapoi,bineinteles dupa ce i-am bagat vaselina si acolo. si gata in cazul meu.a urmat monatjul sistemului inapoi pe masina(atentie cand prindeti surubul de la motoras inapoi pe masina,sa aveti grija sa nu fuga asa zisa pilutia mai sus ca o sa intre surubul intre ea si tabla si trebuie sa scoteti din nou surubul).

La punctul II,pt indinderea arcurilor e mai simplu,bratele fiind demontate dupa masina.in interiorul acestuia se afla arcul prins in parte de jos de o sarma solida arcuita,o scoateti de acolo cu surubelnita,cu patentul sau cu ce vi se pare voua mai usor.dupa ce a-ti demonat sarma respectictiva o mai arcuiti cu patentul(aici o strangeti si voi cat considerati).in capatul opus samei,unde este prins celalat capat al arcului de tabla aia,luati patentul si mai scoateti si tabliata aia putin in afara.astea fiind spuse montati arcul inapoi in brat.
eu unu am reusit la un brat sa o introduc inapoi in orificiu cu patentul,tineam bratul stergatorului sprijinit in abdomen si incuietoare anti-joc de la portbagaj,bratul sa-l tineti "inchis" la montaj.
la celalat brat am bagat capatul de la sarma la locul lui,arcul la fel si am facut o parghie cu surubelnita in asa fel incat arcul sa intre dupa sarma(o sa fac o poza aici cand voi demonta din nou un brat pt al intinde deoarece nu l-am intins suficient si inca mai harzaie putin stergatorul.
Imi pare rau ca nu am facut poze la toate etapele de demontare a ansamblui,dar imi cam inghetase mainile pe afara.
Sper ca m-am facut inteles,daca nu am expllicat prea bine imi cer scuze si va astept cu intrebari.

PS: AVETI GRIJA LA VOPSEAUA DE PE MASINA,EU AM CAM ZGARIAT-O LA DEMONTAREA PIULITELOR DIN JURUL AXELOR.LA BRATE NU PREA AVETI CUM SA EVITATI ACEST LUCRU DAR ORICUM NU CRED CA MAI CONTEAZA PENTRUCA PRESUPUN CA MAI TOTI AVETI VOPSEAUA DE PE ELE COAPTA DE SOARE.imi pare rau ca le-am vopsit in vara,acum trebuie sa le fac din nou cand vine caldura.



This post has been edited by mihai1205: 4 Jan 2010, 22:04

Attached thumbnail(s)
SDC11648.JPG ( Size: 2.74mb ) Number of downloads: 4800
SDC11649.JPG ( Size: 3.92mb ) Number of downloads: 4275
SDC11638.JPG ( Size: 3.75mb ) Number of downloads: 4106
SDC11640.JPG ( Size: 1.79mb ) Number of downloads: 4000
SDC11647.JPG ( Size: 3.67mb ) Number of downloads: 1163
SDC11643.JPG ( Size: 3.64mb ) Number of downloads: 1135
SDC11645.JPG ( Size: 3.64mb ) Number of downloads: 1164
SDC11646.JPG ( Size: 3.59mb ) Number of downloads: 1107
SDC11642.JPG ( Size: 3.68mb ) Number of downloads: 1403
SDC11641.JPG ( Size: 3.86mb ) Number of downloads: 1152
SDC11650.JPG ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 1253
SDC11652.JPG ( Size: 1.33mb ) Number of downloads: 1172
SDC11653.JPG ( Size: 3.69mb ) Number of downloads: 1096


--------------------
dacia/opel solenza/logan/astra g 2004/2014/2001
Dacia Solenza 1.4MPI/2004
Dacia Logan II 1.2MPI/2014
Opel Astra G Caravan 1.7DTI,16V/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 4 Jan 2010, 23:29
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Nu stiam ca motorul e turcesc.. sad.gif Credeam ca ramasese cel folsit la Dacia clasica...De ce nu mai putem face nici motorase din astea nu stiu....

Daca tot ati desfacut ansamblul, puteti sa dati cu apa pe parbriz sa vedeti unde se strange. O sa ajunga undeva unde nu se scurge. Eu am dat o gaura acolo ca ruginise locul....Gaura e vopsit gros, nu mai prinde rugina deloc....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1205
post 5 Jan 2010, 00:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 15 December 09
From: bucuresti,sector6




apa se strange in gropita din jurul axului (Poza2),din cate am observat este o gaura mica acolo,acum nu stiu cat de bine se scurge apa prin ea,nu am dat atentie prea mare din cauza frigului.

This post has been edited by mihai1205: 5 Jan 2010, 12:11


--------------------
dacia/opel solenza/logan/astra g 2004/2014/2001
Dacia Solenza 1.4MPI/2004
Dacia Logan II 1.2MPI/2014
Opel Astra G Caravan 1.7DTI,16V/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabislz
post 6 Jan 2010, 01:14
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 11 December 08




O singura mentiune as avea de facut la ce a postat MIHAI, in loc de folie ar trebui folosita o tabla de inox de preferat, dar daca nu gasiti e buna orice tabla subtire (poate fi si de la conserva ) ,din care sa se faca o bucsa ce vine intre ax si bucsa de plastic pentru ai lua jocul. E bine sa punem si ceva vaselina acolo pt. a micsora frecarea .


--------------------
solenza + renault11GTL 1985 - is-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1205
post 6 Jan 2010, 15:13
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 15 December 09
From: bucuresti,sector6




e o idee buna si cu tabla de inox sau de la conserva.dar cred ca nu o sa intre axul inapoi,tabla de la conserva e prea groasa.am infasurat folia aia de 2 ori si a intrat cam fortat.totusi merita incercat,ar mai fii tabla de la dozele de bere.


--------------------
dacia/opel solenza/logan/astra g 2004/2014/2001
Dacia Solenza 1.4MPI/2004
Dacia Logan II 1.2MPI/2014
Opel Astra G Caravan 1.7DTI,16V/2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 6 Jan 2010, 18:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Si bucsa aceea de tabla se va freca de plasticul bucsei si o va toci candva (desi, daca ma uit bine, la poza, axul de fier pare cel tocit).
Pentru a elimina frecarea dintre plasticul bucsei si ax, nemuritor ar fi un lagar, adica se introduce o teava fixa in bucsa de plastic iar axul lubrefiat intra in aceasta si se invarte in contact cu ea.

@Gabislz ai mai largit gaura bucsei de plastic pt a incapea tabla de inox?


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 6 Jan 2010, 23:09
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Salut
Initial am procedat la fel, a durat cam 3-4 luni si jocul a revenit. a doua oara in loc sa dau cu ciocanul, cum a procedat mihai1205 - vezi zona incercuita cu rosu din poza nr. 4, am preferat sa sudez si astfel am eliminat defintiv jocul. Sudura a fost facuta cu grija respectand pozitia corecta a pieselor. Din acel moment nu am mai avut probleme... Sfatuiesc sa nu se umble la "paralelogram" ca este mai greu de repus la pozitia initiala....se va vedea in functionare. Si peste tot unde exista frecari am dat cu veselina la greu...


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabislz
post 8 Jan 2010, 02:09
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 11 December 08




Pt . CIPTUNING :nu am largit bucsa de platic .Tabla de inox era foarte subtire si am roluit-o usor pina a luat forma unei tevi .Am uns-o cu vaselina si am bagat-o odata cu axul in bucsa de plasic.Am verificat sa mearga destul de usor ca altfel stricam motorasul .


--------------------
solenza + renault11GTL 1985 - is-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabislz
post 7 Mar 2010, 12:56
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 11 December 08




Revin cu citeva aprecieri asupra mecanismului pentru stergatoare la citeva luni (cred ca 6),dupa ce am facut primele modificari. Initial am punctat cu sudura axul unui sigur brat al stergatorului ,cel in care aveam jocul mare.Acum am sudat ambele axe pentru ca sa nu fiu nevoit sa fac asta mai tirziu. Nu s-a marit jocul intre bucsa de plastic si bucsa de inox pe care am pus-o eu . Am gasit inca bune oringuri de cauciuc care sunt sub saiba plata + sigurata cu 2 urechi (zegher) cred ca se numeste,cea mai uzata fiind la bucsa cu joc mai mare .Banuiesc ca rolul acestor oringuri e de a impiedica apa si lichidul de spalare sa ajunga in busa . Poate de asta apar si jocurile mari intre ax si bucsa ?


--------------------
solenza + renault11GTL 1985 - is-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 5 Jul 2010, 10:23
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Mecanismul de antrenare stergator de parbriz se potriveste cu cel de la alte masini, supernova, logan, etc. ?


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 5 Jul 2010, 16:02
Post #24


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




super nova cred ca da...logan NU


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costin
post 30 Aug 2010, 16:19
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 22 May 03
From: Bucuresti




am si eu problema cu joc la stergatorul din stanga.
stiti cumva un service sau vre-un meserias (in bucuresti) care sa ma ajute sa scap de problema respectiva?
va multumesc
costin_barzon@yahoo.com


--------------------
Dacia Solenza 1.4 80CP Grafit, clima - B-31-ETA
Dacia Solenza 1.4 Grafit
80CP, Traseu Evacuare BORLA, cauciucuri Continental, becuri Philips, bord si schimbator de Sandero :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Aug 2010, 16:41
Post #26


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sigur nu o fi surubelul de la brat slabit? Se rezolva cu o cheie de 10... Daca tot te "murdaresti", nu ar strica sa gresezi nucile de la mecanismele stergatoarelor cu vaselina.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 30 Aug 2010, 17:09
Post #27


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Mai, despre ce "nuci" tot vorbiti voi? Despre astea:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627580926 ?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 30 Aug 2010, 19:47
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Cam da! tongue.gif

Am rezolvat si eu jocul lagarelor axurilor. Am cerut mesterului sa-mi faca toata "bucsa" de plastic (sau teflon, ce o fi) de la zero, din alt material metalic.
A largit in schimb gaura si a facut o bucsa de bronz... Bun si asa, ce sa zic, ca am iesit mai ieftin, doar 25 ron.
Avand in vedere ca am pierdut astfel canalul de gresare din bucsa de plastic, am dat in ax niste gauri pe care le-am umplut cu vaselina (poza)
Am luat si oringuri de la un magazin de sanitare si le-am polizat grosimea pana ce siguranta axului a inchis ansamblul fest.
Ramane sa mai fac miscarea cu stransul arcurilor, precum colegul de mai sus.

Dupa aceste etape recomand schimbarea lamelor cu unele noi, deoarece cele vechi s-au intarit si s-au pasuit pe parbriz cu acele coordonate, coordonate care acum nu mai corespund, motiv pentru care este posibil sa "sara" de pe geam.

This post has been edited by CIPTUNING: 30 Aug 2010, 20:50

Attached thumbnail(s)
New_Bitmap_Image__2_.JPG ( Size: 11.4k ) Number of downloads: 885


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 30 Aug 2010, 20:01
Post #29


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Hmmm... sambata le gresez si eu tongue.gif . Multumesc.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 31 Aug 2010, 10:41
Post #30


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da, acelea sunt "nucile" sau bucsile de teflon... se uzeaza destul de repede daca nu sunt gresate la timp, asta evident din cauza frecarii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:18
Forum Renault