DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 23 24 25 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Impresii despre Dacia Duster, (de la posesori sau din drive test)

Aer Curat
post 18 Sep 2011, 12:46
Post #721


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 05




Daca vrei un raspuns mai prompt al acceleratie (cumva cum era cea pe cablu), vezi ca exista sprint booster.
Este o cutiuta ce se monteaza f usor (nu afecteaza garantia, daca nu este reperata/vazuta) si are 3 reglaje (de la buton): normal/off, verde si rosu.
Intereseaza-te daca au pt motorul tau.

Este cineva, in Brasov (dar colabora si cu altcineva din Buc), care iti ofera si posibilitatea testarii (daca are pt motorul tau) inainte de achizitie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 18 Sep 2011, 13:04
Post #722


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Din cate stiu, box-urile astea amplifica apasarea la pedala. Practic tu calci acceleratia usor iar mai departe comanda ajunge ca si cum ai apasa brutal, iar clapeta se deschide mult si repede, dand impresia ca masina e foarte prompta si nervoasa. Daca apesi pedala mai tare... o faci degeaba, ca deja e in full throttle. E o chestie placebo, eu nu mi-as pune. Orice accelerare o faci aproape ca si cum i-ai pune pedala la fund.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Sep 2011, 17:26
Post #723


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Simpla amplificare a semnalului de la pedală nu cred că ar rezolva problema. Calculatorul ar crede că eu apăs mai tare și ar deschide clapeta de aer mai mult, dar ar deschide-o tot în ritmul lui obișnuit. Pe mine mă deranjează acum că și dacă apăs pedala pînă la podea, clapeta de aer nu se deschide imediat la maxim, ci începe să se deschidă treptat, ajungînd la maxim tîrziu de tot. Cel puțin asta este impresia mea.
Cutiuța asta poate să modifice felul în care se comandă deschiderea clapetei de aer? Adică să facă clapeta să se deschidă instantaneu la poziția corespunzătoare apăsării mele, și nu treptat, cum face acum? Sau dacă nu, atunci poate ar fi posibilă o asemenea configurare în DDT?
Altă soluție ar fi înlocuirea motorașului și a potențiometrului cu un cablu de accelerație și cu un corp de clapetă normal, luat de pe un motor identic. Dar nici chestia asta nu știu cît de facilă ar fi.

This post has been edited by VladSoare: 18 Sep 2011, 17:32


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aer Curat
post 18 Sep 2011, 22:10
Post #724


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 05




Eu zic sa o incerci, daca este disponibila, iar mai apoi te hotarasti. wink.gif
Pana la urma, fiecare avem asteptari si dorinte diferite, de aia e important sa experimentezi tu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Sep 2011, 08:26
Post #725


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Din descrierile pe care le-am găsit pe net înțeleg că nu-i ceea ce-mi trebuie. Chiar și producătorul spune că amplifică semnalul de la pedală, făcînd clapeta să se deschidă mai mult decît apăs eu pe pedală și dîndu-mi impresia că mașina e mai sprintenă. Eu nu asta caut. Pot și eu să apăs mai tare pe pedală, că doar nu mă doare piciorul, nu-i asta problema.
Ceea ce vreau eu este să se deschidă clapeta exact atît cît apăs eu pe pedală, nu mai mult, dar să se deschidă brusc, nu treptat. Or asta nu cred că se poate face cu un dispozitiv extern. Calculatorul, în funcție de anumite variabile, decide cît de repede să deschidă clapeta. Mă întreb dacă funcția asta n-ar putea fi modificată. Oare firmele de tuning care pot modifica programarea injecției n-or putea reprograma și răspunsul clapetei? nedumerire.gif

Fără legătură cu chestia asta, a mai observat cineva că butonul de pe bord care comandă închiderea centralizată e legat pe dos? biggrin.gif
Dacă urmăm logica celorlalte butoane similare, adică a celor pentru geamuri și pentru dezaburirea lunetei, atunci partea de jos, cu scobitură, ar trebui să descuie ușile, iar cea de sus, cu umflătură, ar trebui să le încuie. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 19 Sep 2011, 08:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Sep 2011, 12:14
Post #726


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti





colegu vlad. cum se compara dusteru cu niva? sa inteleg ca ai inlocuit niva?

This post has been edited by b76bgaarh: 19 Sep 2011, 12:14


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Sep 2011, 14:35
Post #727


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu se compară. smile.gif
Niva am înlocuit-o, dar nu cu Dusterul, ci cu Fordul. biggrin.gif
Niva era mașina mea de distracție, pe cînd Dusterul va fi mașina de familie și o va conduce mai mult soția. Cînd am luat Niva, căutam o mașină cît mai simplă posibil, care să meargă pe oriunde, inclusiv pe munte, și pe care s-o pot chinui fără milă. Niva s-a potrivit perfect. Acum îmi trebuie o mașină confortabilă, modernă, silențioasă, cu Isofix, ușor de condus de o femeie fără prea multă experiență, care să poată urca ușor o bordură mai înaltă, cu tracțiune integrală ca să treacă iarna lejer prin zăpezile din Pipera. Dusterul se potrivește perfect.
Pe șosea, ca nivel de confort, accelerație, stabilitate, etc., e evident că nu există comparație. În teren nu știu. E posibil ca Dusterul să fie la fel de capabil ca Niva (poate cu excepția situațiilor în care ai avea nevoie de reductor), din cîte am auzit se pare că este, dar nu cred că voi avea vreodată ocazia să verific personal, pentru că n-am de gînd să-l bag pe unde-am băgat Niva.


<span class='edit'>20 Sep 2011, 10:24:</span>
Altă ciudățenie pe care am observat-o: indicatorul de temperatură a apei merge numai din doi în doi. blink.gif
Voi ați văzut vreodată o singură liniuță aprinsă? Sau trei? Eu nu. Al meu nu știe să afișeze decît zero, două sau patru. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 20 Sep 2011, 10:24


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Sep 2011, 10:31
Post #728


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 19 Sep 2011, 15:35)
indicatorul de temperatură a apei merge numai din doi în doi.
*


it'a a feature, not a bug.
Asa e si la logan de vreo 7 ani incoace.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Sep 2011, 10:34
Post #729


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




- nici o liniuta - < 30°C
- 2 linute - intre 30°C si 80°C
- 4 liniute - intre 80°C si 105°C
- 6 linute - intre 105°C si 115°C
- 9 liniute - > 115°C

Cine are ceva indemanare poate sa modifice plajele de temperatura, dar nu si sa scada sub 2 numarul celor aprinse.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 22 Sep 2011, 12:59
Post #730


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




http://www.hoinaru.ro/2011/09/22/drive-test-mitsubishi-asx/

ce comparatie face nenea asta aici:

"Ca observație participativă (pentru că n-am condus pe drumurile de munte pe care ne-a dus Doru), cred că transmisia de putere pe 4Ś4 nu e cea mai fericită. Mașina urca destul de greu în anumite situații pe 4Ś4 Lock, și n-avea nicio problemă pe modul 2Ś4. Problemă pe care Duster, de exemplu, nu o are, deși cel mai puternic motor la Dacia e de numai 115 CP. Însă cum am zis, mașina asta nu e făcută pentru offroad"



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Sep 2011, 13:26
Post #731


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Cine este asta? Dar Doru? Dar ala cu care a fost el in masina?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 22 Sep 2011, 13:36
Post #732


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nu stiu bre. sunt niste bloggeri care au fost invitati de mitsibishi sa faca offroad cica cu asx. vezi ca am mai pus niste linkuri pt paul la intalnirea defectilor de la cafenea.

da comparatia aia e criminala...


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 22 Sep 2011, 13:44
Post #733


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Am citit... dupa ce scriu astia acolo sunt praf si pulbere la capitolul auto. radmasa.gif Habar nu au ce face o transmisie sau cum trebuie sa lucreze, dar isi dau cu parerea, din postura de pasager.. Repet intrebarea de pe celalat topic: de ce naiba le-ar da cineva astora sa testeze ceva, orice? laugh.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Sep 2011, 13:58
Post #734


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(PaulT @ 22 Sep 2011, 14:44)
de ce naiba le-ar da cineva astora sa testeze ceva, orice?  laugh.gif
Nu stiu bre, dar de ce trebuie sa cunoastem cum functioneaza ca sa conducem niste masini?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 22 Sep 2011, 14:01
Post #735


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai daca nu stiu, macar sa nu isi dea cu parerea si sa emita afirmatii gen: "transmisia de putere pe 4Ś4 nu e cea mai fericită"... Si ca in 4x2 merge brici dar in 4x4 trage greu.. laugh.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 22 Sep 2011, 16:48
Post #736


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.192
Joined: 4 February 11
From: Pitești




QUOTE(PaulT @ 22 Sep 2011, 14:01)
Pai daca nu stiu, macar sa nu isi dea cu parerea si sa emita afirmatii gen: "transmisia de putere pe 4Ś4 nu e cea mai fericită"... Si ca in 4x2 merge brici dar in 4x4 trage greu.. laugh.gif
*


PaulT, de obicei pentru modul 4x4 exista anumite reglaje motor specifie, cel putin la Dacia/Renault, deci si pentru ASX ar putea exista, iar acolo filozofia aleasa pentru reglaje sa nu fie foarte adaptata (desi ma indoiesc tinand cont de experienta Mitsubishi).
Oricum, nu are sens sa te superi pentru afirmatiile unuia care a testat masina, impresie buna trebuie sa faca cumparatorilor si nu celor care se urca in ele doar asa de dragul de a vedea si altceva wink.gif.



--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 22 Sep 2011, 18:04
Post #737


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nu ma supara afirmatiile... biggrin.gif Ma distreaza. Iar impresia lasata cumparatorilor ma lasa extrem de rece. Si nu reusesc sa pricep de ce asemenea personaje ar primi spre testare un vehicul de la orice importator.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Sep 2011, 10:02
Post #738


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ce este curios ... pe zi ce trece apar diverse greutati (sa le zicem mass-dumper) prinse de cadrul motor (cu cauciuc) sau la prinderea bieletei anti-rasturnare. Pentru diverse rezonante sau zgomote. Puteau sa fie de la inceput, ca nu sunt solutii de ultima generatie (altii au ajuns sa monteze si pe fuzete sau puntea spate. Si chiar rezonatoare helmholtz pe jante).


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Oct 2011, 10:54
Post #739


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Altă chestie curioasă: mocheta nu acoperă tot portbagajul. În stînga rămîne o gaură adîncă, unde caroseria nu-i acoperită de nimic. Am pus la un moment dat o sticlă de apă în portbagaj. Bineînțeles că la prima curbă s-a rostogolit pînă în groapa aia, de unde am scos-o ulterior mînjită de vaselină (ca și mîna mea, de altfel). blink.gif
Inițial nici nu observasem gaura. Acum îmi sare în ochi de fiecare dată cînd deschid portbagajul. biggrin.gif
Cît ar fi costat în plus cartonul ăla mochetat dacă ar mai fi avut încă un colțișor în partea stîngă, ca să acopere gaura? Douăj' de lei? O sută? La o mașină de aproape cinșpe mii? sad.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 4 Oct 2011, 11:21
Post #740


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Mie-mi e foarte util spatiul acela ca loc de depozitare pentru diverse (carpe, odorizant, alte nimicuri d-astea).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Oct 2011, 11:25
Post #741


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, e util, nu zic, dar ar fi trebuit să fie acoperit. Să nu culeg de-acolo toate mărunțișurile care-mi zboară dintr-o sacoșă la o curbă mai bruscă (cu atît mai mult cu cît le mai culeg și murdare de vaselină).

This post has been edited by VladSoare: 4 Oct 2011, 11:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 4 Oct 2011, 13:25
Post #742


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Cica exista la dealeri plase pentru portbagaj anti-sacosa-plecata-in-curba. Eu am fost mai norocos si am primit una moca de la socrul meu. Tare utila. rolleyes.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 4 Oct 2011, 15:09
Post #743


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




VladSoare vrei sa spui ca tie ti-au dat vazelina la pachet si noua nu? Mari banditi astia de la Dacia. M-am uitat prin toate cotloanele si nu am gasit vazelina ca-n palma. Maine merg la concesionar sa-mi dea un borcan despagubire:).

Cat despre plasa de portbagaj mi-am cumparat si eu una (vreo 15 lei) si intr-adevar merita banii... ca de altfel si cordelinele elastice care se rind in carligele din portbagaj.

This post has been edited by saddan: 4 Oct 2011, 15:10


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 23 24 25
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:40
Forum Renault