DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Excursii pe drumuri neamenajate, diferite trasee cu Duster in afara soselelor

Ygi_17
post 14 Aug 2010, 14:04
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 2 February 09




am deschis un topic pentru a posta cei cu Duster experienta lor in afara soselelor.
descrierea traseelor, dificultatea drumurilor, poze,
cum se comporta masina (4x4,4x2,benzina motorina) etc


--------------------
Renault Clio II - Symbol 2003 / 8V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 16 Aug 2010, 10:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Recomand cu caldura traseul Polovragi-Malaia, adica cheile Oltetului, cu trecere prin Lacul Petrimanul.

Un traseu deosebit, cu ceva probleme, necesar 4x4, doar in Curmatura Oltetului.

A fost o nebunie, cand m-am aventurat pe varfurile din zona, special Nedeia. Sincer masina a facut fata cu foarte mult brio. Dar obligatoriu 4x4.

Consum 7,4 cu A1 facuta la o medie de 150 km la ora, AC pe treapta 2 mai tot timpul, mai putin in munte, cu bagaje si 3 persoane.

This post has been edited by asybo2002: 16 Aug 2010, 10:21


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Aug 2010, 10:21
Post #3


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(asybo2002 @ 16 Aug 2010, 11:20)
Consum 7,4 cu A1 facuta la o medie de 150 km la ora si cu bagaje si 3 persoane
*
Tu stii ce este aia viteza medie?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 16 Aug 2010, 10:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




dar tu stii ce inseamna sa intrii pe A1 si sa mergi cu 160-170 tot timpul si doar in cateva momente sa reduci, de unde si 150-ul?


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Aug 2010, 10:25
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu cred ca ai mers toata autostrada A1 la 160-170.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 16 Aug 2010, 10:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Hai ca-ncepe batalia!
smile.gif


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Aug 2010, 10:30
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu sunt tare curios cum arata niste poze cu cb-ul.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 16 Aug 2010, 10:33
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Ha ha ha, pai nu am mers toata, repet, de unde si 150-ul...ce nu e clar?

cat despre poze, nu am...trebuie?


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Aug 2010, 10:49
Post #9


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




De ce poze? Pentru ca viteza medie nu se face din vise, ci din realitati. Viteza aia se calculeaza, nu se apreciaza dupa bunul plac. Indicatorul ala are niste erori in functie de viteza cu o anumita formula, iar reala este mult mai mica. De la aprecierea vitezei medii facuta asa dupa cum te trece capul, pana la ce indica cb-ul este cale lunga. Si eu vreau sa fac o autostrada din Romania la 160-170 si sa reduc doar de cateva ori pe tot parcursul ei si sa am o medie de 150, dar din pacate ma lovesc de trista realitate.

This post has been edited by IRONICK: 16 Aug 2010, 10:55


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 16 Aug 2010, 11:04
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Nu vreau sa intru in polemici, dar ....
La intoarcerea de la mare, in vara asta, (da, nu vorbesc de Duster) pe A2, in proportie de cel putin 80%, am mers intins cu 150 - 160 ,in coloana de vre-o 20 de masini, fara riscuri (referitoare la calitatea drumului) , fortari sau alte cele. In rest cam 130 - 140.

Eu zic ca se poate, uneori si in anumite conditii, sa gasesti o "fereastra" de trafic astfel incat sa te simti "pe autostrada". RAR, dar se poate!


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Aug 2010, 11:29
Post #11


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu m-am intors si ieri de la mare (nu in ora de varf) si se mergea pe banda 1 cu 130. Problema este ca toti soferii de weekend (in special de aia Buc) habar nu au sa mearga in coloana constant pe banda 2. Am renuntat sa merg, ba acceleratie, ba frana si am trecut pe banda 1 si am mers constant si legal.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 16 Aug 2010, 11:31
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Eh, .... cam asa este!
Eu am avut bafa de cateva ori sa prind banda a2-a "relativ constanta" si o fo' tare fain/lejer

L.E. : Sa vezi ce ti-o iei de la Bucuresteni (cei care nu inteleg ideea), dar relitatea este ca .... exista un sambure de adevar.
Sa-i vezi pe valea Muresului, de la Deva pana la Lipova (cea mai nasoala bucata a lui DN 7) cum se avanta in curbe in care nici bicicleta n-ar trebui depasita asa de dezinvolt! Si nu ma refer la Bucuresteni ci la masini din exact jumatatea rasariteana a tarii, ale caror soferi nu au nici cea mai mica idee despre forma si compleitatea curbelor.

Pls..... nu ma luati de urechi, dar .... asta este realitatea.

This post has been edited by venusake: 16 Aug 2010, 11:35


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 16 Aug 2010, 11:41
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Nu neg ca nu e mereu asa liber, dar am mai avut astfel de experiente, insa acum am avut noroc si la plecare si la intoarcere...asta e.

Ce nu pricep e de ce nu se crede informatia? Nu toti postam ca sa ne aflam in treaba.

In plus vad ca s-ar cred Cb-ul, dar vitezometrul nu. Privirea mea pe vitezometru nu este buna, este bun insa Cb-ul...in plus viteza acestuia medie e data pe toata distanta, nu numai A1, deci cum as putea sa pun o astfel de poza?

Iar realitatile fiecaruia, nu desemneaza realitati generale...asta e realitatea mea, imi pare rau pentru experientele tale, dar la urma urmei, fiecare cu norocul lui...

Si sa revenim, on topic, super traseul pe Cheile Oltetului, sper sa-l faceti si voi, indiferent de masina...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Aug 2010, 11:42
Post #14


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pentru ca viteza medie afisata de cb nu este alterata de forumula care sa afiseze viteza marita la vitezometru. Nu strica niste documentare inainte facuta la sectiunea Logan. Ca dpdv al tehnlogiei din TdB, este chiar mai prost decat prima generatie.

This post has been edited by IRONICK: 16 Aug 2010, 11:52


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 16 Aug 2010, 11:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(asybo2002 @ 16 Aug 2010, 11:20)
Recomand cu caldura traseul Polovragi-Malaia, adica cheile Oltetului, cu trecere prin Lacul Petrimanul.

Un traseu deosebit, cu ceva probleme, necesar 4x4, doar in Curmatura Oltetului.

A fost o nebunie, cand m-am aventurat pe varfurile din zona, special Nedeia. Sincer masina a facut fata cu foarte mult brio. Dar obligatoriu 4x4.

Consum 7,4 cu A1 facuta la o medie de 150 km la ora, AC pe treapta 2 mai tot timpul, mai putin in munte, cu bagaje si 3 persoane.
*




Drumul e frumos intr-adevar, dar nu trebuie 4x4... L-am facut si cu berlina.. iar cu Loganul merge parfum...
Iar postul ala cu toata autostrada facuta cu 160-170km/h m-a facut sa ma duc pe dacia.ro sa verific vmax duster dci4x4... Credeam ca ma lasa memoria, dar nu.. viteza maxima 168km/h... Si daca prin absurd ai fi facut autostrada asa(viteze pe bord, sa zicem..).. consumul nu ar fi fost nici pe departe 7,4l/100km wink.gif . Daca ai fi resetat cb inainte de dezlantuirea bestiei ai fi vazut cu totul si cu totul alte cifre... mult mai mari. Si fa o verificare la pompa, pentru acuratete. Cred ca va da altceva decat arata cb-ul.

IRONICK - Si eu merg la fel in RO pe autostrada... Prefer banda 1 si mers constant 120-130km/h fata de banda 2 si mers total aiurea, cu frane si accelerari din minut in minut... Nu inteleg de ce merg in halul ala unii(si da, multi sunt de B..)..

This post has been edited by PaulT: 16 Aug 2010, 11:50


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 16 Aug 2010, 11:58
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Mai, hai sa nu iasa si d-acia un flame sau alte povesti fara rost!
Omu, in principiu , si-o expus parerea/impresia/convingerea lui. Eu, inclin sa-l cred. Daca o prins banda libera sau constanta, chiar daca e Duster nu Laguna sa u Ferari (ce asociere faina am facut smile.gif), este posibil sa fi avut viteza aia. Da, nu o atins-o in 100 de metrii dar intins .... o fi avut atata.
Referitor la consum, 7 jumate la suta, daca o mers intins .... iara l-as crede (pana l proba contrarie)
Ce dau pe site la un anumit producator de masini, indiferent cine e el, nu credem niciodata. Eu zic ca acolo is valori medii si cu marja.


Eu repet, .... hai sa credem omu ce zice, pana la proba practica contrarie.


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 16 Aug 2010, 12:03
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Vad ca exista un chin deosebit sa mi se spuna ce am facut eu.
Va asigur ca asa s-au desfasurat lucrurile, va asigur ca asta este consumul per total excursie, ca poate nu s-a inteles. Viteza este cea citita de pe vitezometru. E problema acestor instrumente, ce calculeaza si cum calculeaza. Eu utilizez o masina si interactionez cu ea, ca si conducator auto. Citesc ce afiseaza si punct.

Cat despre ca nu trebuia 4x4 pe unde am fost, ma faci sa rad. Si chiar am si ras, ca mai au fost pe traseu niste viteji. Bucati de spoilere dovedeau asta.

Si cum toata lumea e asa de relaxata in a da lectii, va stau la dispozitie cu masina si cu provocarea sa repetam acest lucru in weekend-ul urmator. Personal chiar as vrea sa cunosc si eu de ce la 6 dimineata, nu poti merge pe A1 cu aceasta viteza, repet indicata pe vitezometru. Dupa cum in Curmatura, si mai ales pe Nedeia, as vrea sa vad cum urca berline si loganuri si chiar Duster 4x2. Personal in aceasta setare pe Nedeia, nu am putut urca. Dar, evident, eu nu sunt asa un mare sofer, cum poate sunt altii. Asta nu o neg.

Cu cea mai mare placere, daca ceva este neadevarat, accept sa retractez.


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 16 Aug 2010, 12:49
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Din primul post am avut impresia ca 7,4l/100km se aplica pentru autostrada parcursa pedal to the metal... Daca e total e altceva, desi eu inclin sa cred ca ai mers cu 170km/h pe distanta scurta si in general cu pana in 150-160km/h pe bord. Cum e zgomotul la vitezele astea(nu intreb in gluma...). La capitolul drum, eu ma refer strict la drumul forestier dintre Polovragi, pe Cheile Oltetului, trecut prin Curmatura Oltetului si coborat intre lacurile Galbenul si Petrimanu. Daca ai iesit din drumul asta si ai incercat sa urci spre varful "La Nedei" asta e altceva.. Acolo nu am incercat.

This post has been edited by PaulT: 16 Aug 2010, 12:55


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 16 Aug 2010, 13:06
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Sincer nu am un disconfort fonic, dpdv Ra, vadit, insa el exista, fara a-mi afecta conversatia in masina sau ascultarea CD Player-ului.
Nu stiu daca insa sunt un exemplu bun, pentru ca mi-am montat acele deflectoare de aer originale, poate ele atenueaza, poate ele cresc.

Motorul insa se aude frumos/placut chiar si la ipotetica, citita, viteza de 170 kmh.
Apropo, in trecut, la Logan, testat in paralel cu un GPS am observat ca aveam un vitezometru optimist cu pana la 10 kmh. Am sa incerc sa refac testul.


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 16 Aug 2010, 13:15
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




La viteze mari(130-150km/h) asa am si eu la Logan(10km/h). La peste 160km/h parca mai fura 1-2km/h(trebuie sa testez si eu din nou..).


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 17 Aug 2010, 13:02
Post #21


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Asta e din categoria "asa face toate". Si nu numai la Dacii, am citit ca la toate masinile noi vandute in UE vitezometrul arata o viteza mai mare decat cea reala - pentru a-i mai tempera pe cei care se cred piloti de curse.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Aug 2010, 13:07
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da cine a zis ca face doar la "Dacii"? Eu doar i-am atras atentia ca nu se calculeaza viteza medie dupa cat arata vitezometru. Ori dupa indicatia cb-ului, ori calculeaza de "mana" distanta parcursa/timpul.


17 Aug 2010, 14:34:
QUOTE(asybo2002 @ 16 Aug 2010, 13:03)
Si cum toata lumea e asa de relaxata in a da lectii, va stau la dispozitie cu masina si cu provocarea sa repetam acest lucru in weekend-ul urmator. Personal chiar as vrea sa cunosc si eu de ce la 6 dimineata, nu poti merge pe A1 cu aceasta viteza, repet indicata pe vitezometru. Dar, evident, eu nu sunt asa un mare sofer, cum poate sunt altii. Asta nu o neg. Cu cea mai mare placere, daca ceva este neadevarat, accept sa retractez.
*


Asa si pe A2 in sezonul friguros la 3 noaptea se poate merge si cu 180 fara sa se reduca deloc. Vorba aia, daca vrei sa restorni un Logan, il rastorni, dar nu la testul elanului.
Referitor la cat de bun esti tu sofer, nu ma intereseaza. Eu ma refeream la cei care strica traficul, care si asa este de toata jena pe timpul zilei.

This post has been edited by IRONICK: 17 Aug 2010, 13:34


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 17 Aug 2010, 15:13
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Sa inteleg ca ai mers cu un Logan, in sezonul friguros, pe A2, la 3 noaptea, cu 180, fara sa reduci deloc? Si ai facut asta ca ai vrut sa-l rastorni, altfel decat prin testul elanului? Dragut!

Contextul cu cat de bine conduc eu, nu era oricum cu autostrada, era cu partea de offroad. Le cam amesteci. Reciteste. Dar daca tot au fost aruncate zarurile, nici pe mine nu ma intereseaza, ca nu-ti pasa cat de bun sofer sunt eu. Pe mine ma intereseaza cat de bun sofer esti tu, si in general toti cei care conduc pe drumurile pe care merg si eu si toti cei dragi mie, si la urma urmei oricine, ca poate ne nimerim, in acelasi sens de mers, cu cineva, tu?, care decide ca poate sa mearga in sezonul friguros, pe A2, la 3 noaptea, cu 180, fara sa reduca deloc, asa doar ca sa rastoarne un Logan, altfel decat prin testul elanului.

Cat despre a merge vara, la 6 dimineata, cu 160-170 km/h, viteza care inteleg ca e mai mica in realitate, dupa cum ne-ai demonstrat, consider ca am circulat in conditii de reala siguranta si fara a cauza probleme in trafic.
Dupa cum spuneam, putem merge impreuna, ca sa nu mai existe dubii.

This post has been edited by asybo2002: 17 Aug 2010, 15:35


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Aug 2010, 15:23
Post #24


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am fost prea subtil se pare. Era un exemplu din care trebuia sa intelegi ceva, nu insemna ca am si procedat asa.
Referitor la cat de bun sofer este unu sau altul, probabil pentru tine nu conteaza ca unu (sau mai multe persoane) care da peste cap circulatia intr-o coloana pentru ca nu poate sa se adapteze la conditiile de mers respective, nu perecliteaza siguranta circulatiei.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 17 Aug 2010, 15:42
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Bine, m-am linistit. M-am chinuit un pic, dar am inteles, ce scrii, spui, vrei.
Ca sincer, altfel te rugam sa ne spui cand iesi pe drum cu masina, fara suparare.

On topic, tu ce drumuri recomanzi. M-as mai aventura pe ceva similar Cheilor Oltetului.

Multumesc,


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos101010
post 23 Aug 2010, 00:30
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 24 April 10




cati km trebuie sa faci rodajul masinii, mie mi-sa spus ca 1000 km cu turatii pana in 3500 si maxim 120 de km/h la reprezentanta atunci cand am luat-o. voi?

This post has been edited by dragos101010: 23 Aug 2010, 00:30


--------------------
DACIA DUSTER DAEWOO, CIELO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 23 Aug 2010, 08:05
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai la 120km/h ai peste 3500rpm... Astia de la reprezentanta nu sunt in stare sa dea un sfat coerent. Pana la 1000km este mai mult decat suficient sa nu faci excese cu pedala.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 23 Aug 2010, 09:42
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




A zis cu turatii pana in 3500 si max 120km/h deci poate sa mearga linitit cu 3000 rot/min la o viteza de 110-120 km/h unde zic unii ca este si cel mai bun consum.Multi spun ca vezi domne motoarele sunt deja rodate dar este bine totusi sa-i faci un rodaj sa-si dea drumul motorul deasemenea este recomandat sa nu pleci ca ''unii'' imediat dupa ce ai pornit masina este bine dupa pornire sa o lasi un pic sa ''se unga '' si ea atat la diesel cat si la benzina.La diesel mai auzisem ca nu este bine spre exemplu sa o opresti imediat dupa un drum lung si ca ar trebui ca la terminarea traseului sa o lasi un pic la relantii dupa care sa o opresti lucrul asta ar fi bun pentru turbina.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 23 Aug 2010, 12:03
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Cu 3000rpm merge linistit cu circa 93-94km/h in treapta 6(daca tin bine minte e vorba de un 1,6 16v 4x4). Am spus ca la 120km/h are mai mult de 3500rpm, deci incalca prima recomandare. Acum e mai clar?
La turbo diesel intr-adevar trebuie lasata masina la relanti circa 1minut dupa ce s-a mers in sarcina mare(viteze mari autostrada, mers alert, etc..) pentru a se asigura racirea turbinei.

This post has been edited by PaulT: 23 Aug 2010, 12:08


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 23 Aug 2010, 12:13
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Paul nu te contrazic dar nu vad cum Dusterul 1.6 16V sa fie mai ''puturos'' decat 1.4 al Supernovei mele la care daca schimb fiecare treapta la 3000 ajung lejer la 120km/h mi se pare ciudat.Poate este masina noua si trebuie sa se mai lase motorul.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 16:20
Forum Renault