DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster vs Qashqai 1,5dci 110Cp

Manales
post 10 Sep 2011, 20:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 September 11




Dilema : Duster are acelas motor ca Qashqai, dar Qashqai la 1,5dci nu are tractiune integrala in schimb Qashqai e de calitate net superioara + sonorizare fff buna + arata bine... Duster 1.5dci cu exceptia 4x4(care provine tot de la Nissan) nu prea are cu ce se lauda fata de Qashqai... Voi ce parere aveti... Ca as vrea sa-mi iau un Crossover... si tot ma gindesc oare merita 4x4...

In RM(Chisinau) preturile la Duster Laureate 1.5dci(110Cp) incep de la 15 650 euro
Qashqai Visia 1.5dci(110Cp) de la 16 500 euro

(toate taxele incluse)

VISIA
Exterior
Grila fata noua
Oglinzi reglabile electric si incalzite
Manere exterioare usi negre
Jante otel 16”

Interior
Geamuri electrice fata+spate
Comanda one-touch pentru actionarea geamului soferului
Computer de bord
Comenzi audio pe volan
Indicator temperatura exterioara
Scaun sofer reglabil pe inaltime
Bancheta fractionabila 60/40
Reglaj volan pe inaltime + telescopic


Confort
Aer conditionat cu reglare manuala
Filtru polen
RadioCD+MP3+ 4 boxe+ mufa auxiliara
Sistem Bluetooth pentru conectare telefon mobil
Cruise control + limitator de viteza

Siguranta
Airbag-uri sofer+pasager
Airbag-uri laterale + tip cortina
Tetiere fata active
ABS+EBD+asistenta la franare
Sistem ISOFIX ptr. scaun copil
ESP (pentru 2.0dCi All Mode 4x4)
Sistem de imobilizare NATS

DOTARI OPTIONALE:

VISIA, optional:
■ Pachet (P1):
● ESP 500euro
● Jante aliaj 16”



This post has been edited by Manales: 10 Sep 2011, 21:18


--------------------
Audi A4 2002 - C IC 918
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 11 Sep 2011, 00:03
Post #2


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Pai totul depinde daca chiar ai nevoie de 4X4 sau nu. Nissan nu a pus nici pe motorul de 110 cai in timp ce la Dacia gasesti si pe motorul de 90...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 11 Sep 2011, 08:49
Post #3


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Manales @ 10 Sep 2011, 20:56)
.......in schimb Qashqai e de calitate net superioara + sonorizare fff buna + arata bine... Duster 1.5dci cu exceptia 4x4(care provine tot de la Nissan) nu prea are cu ce se lauda fata de Qashqai... Voi ce parere aveti... Ca as vrea sa-mi iau un Crossover... si tot ma gindesc oare merita 4x4...

*



Daca tot esti fan Nissan si ti-ai dat singur raspuns la majoritatea aspectelor din multilema care te framanta De ce ne mai intrebi? Daca Qashqai este si frumos si destept si devreme acasa, ca sa nu mai vorbim de sonorizarea fff buna (asta e ca la televizoarele Tesla comparate cu cele Sirius) ce sens are sa ne dam cu presupusa???
Mai ai un singur HOP: sa iti dai singur raspunsul la intrebarea pusa de minny (chiar ai nevoie de 4WD?), eu as mai intreba chiar vrei sa iti cumperi un cross, iar mai general chiar ai nevoie de masina? Dupa care procedezi in consecinta, adica:
1. nu ai nevoie de 4WD iti iei Qashqai (eventual Qashqai 2 care are o sonorizare si mai ffff buna fata de Qashqai)
2. ai nevoie de 4WD iti iei un Pathfinder (nu te uita la diferentele de pret) eventual un Murano, iar daca iti ajung banii mergi pe varianta Murano CrossCabrio decapotabil, sigur o sa faci senzatie in cartier

#replace all A 4

This post has been edited by saddan: 11 Sep 2011, 15:56


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 11 Sep 2011, 09:25
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




AWD=All wheel drive, nici duster, nici murano si nici pathfinder nu sunt AWD-uri ci 4WD.
AWD-urile au si diferential central si tractiunea 4x4 e permanenta.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 11 Sep 2011, 11:02
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(minny @ 11 Sep 2011, 01:03)
Pai totul depinde daca chiar ai nevoie de 4X4 sau nu. Nissan nu a pus nici pe motorul de 110 cai in timp ce la Dacia gasesti si pe motorul de 90...
*



Nici un alt fabricant din concurenta nu a pus transmisie 4x4 pe motorizarile slabe ca putere.... nu doar Nissan. Asta pentru a nu pune cutii cu rapoarte f scurte, cu rezultat direct regim turat de rulare si consumuri mari. Daca nu ai nevoie de 4x4 mergi linistit pe Nissan. Tu stii cel mai bine la ce vei folosi masina.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 11 Sep 2011, 11:11
Post #6


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Ma bucur ca dacia a facut acest lucru (motorizari mici pe 4x4) pentru ca altfel nu mi-as fi permis o masina 4x4 noua. Consumul e mai mare peste 100 km/ora.

Ca fapt divers am vorbit cu cineva care are GL 420 CDI care pana in 100 km/ora consuma 10 litri/100 km dar la 120 km /ora consumul e 14 litri la 100 km/ora.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 11 Sep 2011, 14:38
Post #7


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Pana acum vreo 20 de ani puterea motoarelor era mult mai mica ca acum si totusi se faceau masini de teren care isi faceau foarte bine treaba, iar unele cu destul de putina tehnologie in ele (ARO 10 de exemplu). Nu zic ca motoare mai puternice nu sunt bune dar ele au antrenat o marire a pretului de vanzare al autovehicolului facandu-l tot mai putin abordabil ca pret. (valabil si la masinile din celalalte clase). Dusterul a refacut de fapt un echilibru in clasa lui prin cresterea accesibilitatii cum a facut si Logan-ul la vremea lui, desi stim ca inca mai e loc de scaderi de preturi... Iar o chestie importanta de asemenea e acum nici nu mai trebuie sa te indatorezi o viata pentru o caruta, ca si in vest chiar daca se castiga mai bine nu prea are nimeni 30-40.000 de EUR sa dea banu' jos pentru un SUV.

This post has been edited by minny: 11 Sep 2011, 14:42


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 11 Sep 2011, 15:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nu ai inteles ce am vrut sa spun.. Daca vrei masina strict de teren te descurci cu orice motor demultiplicand cat trebuie din cutie... Si, in teren te descurci bine dar pe sosea mergi turat, confort acustic nu e , consumul este mare spre foarte mare daca vrei sa mergi macar cu un 120-130km/h pe autostrazi. Comparatia cu ARO este complet aiurea, ala era offroader, Duster e crossover(nu SUV). Cossover-ul +SUV-ul sunt destinate pentru rulaj in proportie covarsitoare ON the road, si eventual ocazional OFF the road usor sau spre mediu. Si, mai uita-te pe preturi, ca de mult nu mai trebuie sa scoti din buzunar 30-40.000EUR pentru un crossover sau chiar SUV. Si, pentru ca Duster sa fie ce a fost Loganul la vremea lui ar trebui sa aibe un pret mult mai mic.

@asgard - Consumul este mai mare in permanenta decat ar trebui sa fie. Problema doar se acutizeaza la peste 100km/h... Cred ca stii asta deja. La cum mergi tu cu masina, daca ai fi avut alt crossover(L.E. sa precizez totusi - cu motorizari asemanatoare) consumurile inregistrate ar fi cu cel putin 1l/100km mai mici. Cu accent pe cel putin. Asta pana in 100km/h, ca dupa diferenta creste cu mult. Cu consumul ala de la GL las-o balta. E poveste pescareasca. Asta pe langa faptul ca masina aia are greutate de 2505kg in versiune cheala, fara optionale si cu motorul cel mai mic.

This post has been edited by PaulT: 11 Sep 2011, 15:58


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 11 Sep 2011, 21:50
Post #9


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




N-am comparat Duster cu ARO, doar am exemplificat cum stateau lucrurile acum 20-30 de ani. Masini cu motoare mici se descurcau bine in offroad chiar si daca nu aveau toata tehnologia specifica unui offroader adevarat (aici dadeam exemplu ARO 10).
Sigur punand un motor mai mic la o tractiune 4X4 si o garda mai mare la sol se penalizeaza consumul pe autostrada dar sunt oameni care sunt dispusi sa cumpere o astfel de masina iar asta au uitat toti fabricantii de masini lasand nisa aceasta libera. Iar Duster-ul profita de ea, pentru ca nu sunt toate masinile concurente la 30.000 de euro dar pana la urma oricum le aduni si le scazi tot Dacia e cea mai ieftina. Si asta conteaza, insa uneori conteaza prea putin pentru ca ce e drept acum s-a cam sarit calul cu preturile. De fapt in timp ce concurenta a tot scazut tarifele Dacia le-a tot crescut si probabil de aceea avem si topicuri ca acesta.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 12 Sep 2011, 21:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Perfect de acord cu ce ai spus cu doua mentiuni. Prima este legata de Aro 10, care avea tot ce ii trebuie unui 4x4, inclusiv reductor, ceea ce nu vei vedea vreodata pe un crossover sau pe un SUV. A doua este legata de consum, care este penalizat in toate regimurile, nu doar pe autostrada. Acolo doar se acutizeaza. Dupa cum bine ai precizat, problema de fapt o reprezinta pretul, care este prea mare fata de poate si ofera masina. Altfel, chiar nu mai aveau loc discutii. biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2011, 21:06
Post #11


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(saddan @ 11 Sep 2011, 09:49)
Daca tot esti fan Nissan si ti-ai dat singur raspuns la majoritatea aspectelor din multilema care te framanta De ce ne mai intrebi? Daca Qashqai este si frumos si destept si devreme acasa, ca sa nu mai vorbim de sonorizarea fff buna (asta e ca la televizoarele Tesla comparate cu cele Sirius) ce sens are sa ne dam cu presupusa???
Baiatul asta care a deschis topicul v-a dat clasa. A vrut doar sa vada cine pune botul si a reusit.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 12 Sep 2011, 22:00
Post #12


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(IRONICK @ 12 Sep 2011, 21:06)
Baiatul asta care a deschis topicul v-a dat clasa.
*



Cand spui "v-a dat clasa" la cine te referi????? Ofera precizari (pe PM ca oricum mai nou/mai vechi se posteaza oriunde oricum si fara nici o noima, in majoritatea cazurilor)


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 14 Sep 2011, 14:46
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.191
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Unii au frustari atat de mari legate de Dacii incat nu se opresc niciodata... incepeti sa deveniti penibili (nu ma refer la initiatorul topicului).



--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Sep 2011, 14:52
Post #14


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(saddan @ 12 Sep 2011, 23:00)
Cand spui "v-a dat clasa" la cine te referi????? Ofera precizari (pe PM ca oricum  mai nou/mai vechi se posteaza oriunde oricum si fara nici o noima, in majoritatea cazurilor)
*
Nu repet un post pentru cine nu intelege din prima.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 15 Sep 2011, 08:24
Post #15


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(IRONICK @ 14 Sep 2011, 14:52)
Nu repet un post pentru cine nu intelege din prima.
*



N-ai inteles cerinta? Am cerut precizari, nu sa repeti ceea ce ai scris deja.


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JOHN75
post 6 Oct 2011, 19:31
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 31 July 11




pentru Manales, poate te ajuta asta:
&feature=player_detailpage

This post has been edited by JOHN75: 6 Oct 2011, 19:37


--------------------
dacia 1310i 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 2 Nov 2011, 10:22
Post #17


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




QUOTE(Presă @ 26 Oct 2011, 07:00)
Motorul 1,6 dCi si Around View Monitor, noutatile propuse de pentru SUV-ul Qashqai
    Nissan renunta la propulsorul diesel de 2 litri si va monta sub capota SUV-ului Qashqai o noua unitate pe motorina care dezvolta 130 de cai putere si un cuplu considerabil, 320 Nm. Tot la capitolul noutati se numara o cutie cu variatie continua (CVT) si sistemul video Around View Monitor.
    Nissan a anuntat astazi oficial ca va renunta la motoarele diesel de 2.0 litri de pe Qashqai, urmand ca in locul acestora sa fie lansata versiunea Pure Drive, care are sub capota o unitate dCi de 1.6 litri.
    Conform oficialilor constructorului japonez, noul Qashqai 1.6 Pure Drive va beneficia de acelasi nivel de performanta precum predecesorul sau, dar va veni cu un consum net imbanatatit si cu emisii scazute.

Emisii reduse pentru noul propulsor
    Noul motor de 1.6 litri a fost dezvoltat in colaborare de Nissan si Renault, beneficiind si de un pachet Start/Stop care are un rol crucial in scaderea consumului.
    Acesta nu va fi insa disponibil pe exemplarele Qashqai produse pana in luna decembrie a acestui an din cauza faptului ca dezastrul natural care a lovit Japonia in martie a intarziat productia componentelor necesare pentru dezvoltarea sistemului. Chiar si fara Start/Stop, motorul de 1.6 litri are emisii de 129 de grame CO2/km.
    "Noul motor diesel de 1.6 litri produs de Alianta este un pas inainte atat de important, incat am decis sa nu asteptam lansarea sistemului Start/Stop pentru a prezenta noul propulsor pe piata. Incepand cu luna ianuarie, acest sistem va fi standard pe versiunile Qashqai 1.6 dCi vandute in Europa", a declarat Pierre Loing, directorul de produs Nissan Europe, citat de Just Auto.
559253l.jpg

O noua cutie de viteze si un sistem video inteligent
    Odata cu lansarea noii versiuni, Qashqai va dispune si de optiuni noi pe care clientii le vor putea comanda incepand cu aceasta toamna. Printre acestea se numara o cutie cu variatie continua (CVT) si Around View Monitor, un sistem de camere imprumutat de la fratii high-end Infiniti care iti arata pe monitorul de pe bord zona din jurul masinii printr-o imagine vazuta de sus. Acest sistem este o premiera mondiala in segmentul C.
153565l.jpg
762259l.jpg


This post has been edited by Squirrel: 2 Nov 2011, 10:25


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Nov 2011, 11:04
Post #18


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




nissan.jpg ( Size: 314.68k ) Number of downloads: 3643


Hmmm ...



--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 2 Nov 2011, 14:56
Post #19


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Pas mal ... ar veni cam 15k euro cu tot cu cumpararea tichetelor. Parca nu imi vine sa cred ca costa atata ...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Nov 2011, 15:11
Post #20


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am impresia ca au niste reduceri. Dar ca 4x4 as prefera sistemul de pe Juke. Nu are un singur cuplaj pe cardan, ci doua pe iesire spre planetare.

This post has been edited by IRONICK: 2 Nov 2011, 15:14


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 2 Nov 2011, 17:24
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(minny @ 2 Nov 2011, 14:56)
Pas mal ... ar veni cam 15k euro cu tot cu cumpararea tichetelor. Parca nu imi vine sa cred ca costa atata ...
*


Pret de baza 17.990 euro pentru versiunea Visia cu motor de 1.6 117 CP 2WD.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Nov 2011, 17:32
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Deci o reducere de 1500Euro.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 2 Nov 2011, 20:01
Post #23


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(jay333 @ 2 Nov 2011, 18:24)
Visia cu motor de 1.6 117 CP 2WD.
*


Si-atunci o sa te trezesti ca merge ca Prafsterul cu 16 valve. Adica ca melcul.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 27 Apr 2012, 07:23
Post #24


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




Qashqai 1.6 benzina, 2wd, 117 cai, distributie pe lant, echipare acenta plus pachet connect (trapa+navigatie) costa acum 17500 euro cu tva, dupa toate reducerile aplicate.

Am facut un drive test cu 1.6 benzina si am fost surprins de cat de vioi este (in comparatie cu vechiul megane 1.5 dci 100 cai pe care l-am avut, nu am sesizat diferenta mari, bine nu am mers decat vreo 8 km prin oras)

This post has been edited by Bacu: 27 Apr 2012, 07:25


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 27 Apr 2012, 10:44
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




esti sigur ca e pe lamt? e acelasi motor de pe megan.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2012, 10:56
Post #26


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(b76bgaarh @ 27 Apr 2012, 11:44)
esti sigur ca e pe lamt? e acelasi motor de pe megan.
*
O daaaaa, este al fel de identic si la fel ca motoarele de Dacia si Renault.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 27 Apr 2012, 12:45
Post #27


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




L-au trombonit un pic cei de acolo sau a tras el concluzia asta .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
masiu
post 27 Apr 2012, 14:16
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 July 11




ai dat drumul si la aer?
eu cand am testat anul trecut am crezut ca merg cu matizul, asa de greu se misca, nu avea demaraj, consum destul de mare ...


--------------------
DACIA DUSTER 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2012, 14:27
Post #29


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Spune unu cu prafster. Ai cea mai tare masina.


Qashqai este naspa ca are consumul cu cel putin un litru mai MIC in orice regim de mers (si 20 g/km).




--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 27 Apr 2012, 14:27
Post #30


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Duster nu e 4x4. 99% din viata lui ai sa mergi doar cu tractiunea cuplata pe rotile din fata. Cumpara un Qashqai.

Chiar daca nu ai fi mentionat aspectul asta, mai sunt mii de motive pentru care un Qashqai e o masina mai buna decat Dusterul.

This post has been edited by 4x4: 27 Apr 2012, 14:29


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 19:22
Forum Renault