DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> planetare de Solenza

brici_85
post 5 Sep 2008, 13:10
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 July 08




Problema cu planetara din partea stanga exista si la mine. Cand virez stanga la viteze mai mari de 25-30 km/h bate de zici ca mai are putin si se rupe roata.

Mai nou, de zilele trecute a inceput sa imi bata si cand virez dreapta si parca tot de la cea stanga se aude sa nu mai spun ca la viteze mari bate si in linie dreapta.

Vreau sa o schimb, dar m-ar interesa daca stie cineva preturile din constanta la planetarele de stanga si daca se poate si cat m-ar ajunge mana de lucru.


--------------------
Dacia Solenza 2004/Confort - CL 09 BRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 5 Sep 2008, 14:12
Post #32


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




Eu am schimbat planetara stanga acum vreo luna.
Planetara am luat-o din Pitesti, italiana (cu bile) - 190 ron. Schimbatul nu m-a costat nimic deci nu stiu cam cat ar fi.
In Mangalia planetara stg costa aprox. 350 ron (Italia) si 450 ron (Origine). Cam scump.

This post has been edited by ador13: 5 Sep 2008, 14:13


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brici_85
post 5 Sep 2008, 14:51
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 July 08




ok. multumesc mult.

Inca o intrebare: care dintre ele este mai buna, cea cu bile sau cea normala?


--------------------
Dacia Solenza 2004/Confort - CL 09 BRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmhyou
post 5 Sep 2008, 22:41
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 7 May 08




QUOTE(brici_85 @ 5 Sep 2008, 13:10)
Problema cu planetara din partea stanga exista si la mine. Cand virez stanga la viteze mai mari de 25-30 km/h bate de zici ca mai are putin si se rupe roata.

Mai nou, de zilele trecute a inceput sa imi bata si cand virez dreapta si parca tot de la cea stanga se aude sa nu mai spun ca la viteze mari bate si in linie dreapta.

Vreau sa o schimb, dar m-ar interesa daca stie cineva preturile din constanta la planetarele de stanga si daca se poate si cat m-ar ajunge mana de lucru.
*





In BV
-planetare de la 200 --la-- 400lei...
-montaj...40lei


--------------------
dacia solenza 2004 scala BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 6 Sep 2008, 10:20
Post #35


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




QUOTE(brici_85 @ 5 Sep 2008, 14:51)
ok. multumesc mult.

Inca o intrebare: care dintre ele este mai buna, cea cu bile sau cea normala?
*



Pai cea cu bile ar fi mai buna, asa au cam toate masinile straine. Iar la astea cu bile poti schimba numai capul de planetara in caz de buleala.

Planetare cu tripoda aveau si daciile prin anii 80, deci iti dai seama ce "moderne" sunt.

This post has been edited by ador13: 6 Sep 2008, 10:23


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 23 Sep 2008, 11:26
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Salut,

Stiti cumva in Buc unde gasesc planetare italiene ? Thks


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 23 Sep 2008, 21:17
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Salut
Revenire.....
Folosesc o planetara dreapta 'italiana', parca Ricambi, pret 180 ron, acum 1 an din Mioveni, Arges. Garantia 1 an...pe "gura" si cu chitanta. Se pare ca este facuta chiar pentru Solenza. Am cu ea, acum, peste 12000 km si parca se simte ca o sa am probleme. Are “bratul” mai subtire decat cea de origine. A fost montata de mine cu un prieten in 30-45 min. Atentie: Avea vaselina foarte putina in ambele burdufuri si a fost nevoie sa-i mai pun eu. Am pus o ‘pernuta’ cu vaselina grafitata pe care o aveam de la un burduf dinspre roata cumparat anterior, in fiecare burduf, 1/2 din ‘pernuta’ cu vaselina. Nu recomand acelasi tip de planetare pentru stanga deoarece in cazul deteriorarii burdufului dinspre cutie, cel cu simering, nu stiu de unde se poate lua/gasi unul nou, axul planetarei italiene fiind mai subtire. Mai mentionez ca nu fortez planetara.....nu plec "in forta" nu accelerez aiurea in curba, etc. Zilele astea intentionez sa schimb vaselina grafitata......
Nu prea recomand acest tip de planetara decat in caz de forta majora....daca nu gasesti altceva mai bun(????????)..........
Pozele sunt atasate la o interventie anterioara.


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 24 Sep 2008, 09:37
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Salut sabinmq

Citisem postul anterior si d-asta intrebam de italiene dar acum ca zici ca e ceva in neregula m-ai pus pe ganduri asa ca n-am de ales si iau de origine. Tks ! cheers.gif


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 26 Sep 2008, 16:30
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Salut,
pentru Fancyman, si/sau pentru cine mai este interesat.
Azi am fost in Mioveni, pe la 14.30, am avut ceva timp de pierdut si am intrebat de planetare de Solenza....tipuri si preturi. Am gasit planetare italiene, Ricambi, de Solenza la 360-390 lei setul dar ambalate intr-o cutie albastra (nu cum era la mine gri cu galben). Am spus celui care vindea ca nu sunt prea multumuit de planetara dreapta si a fost foarte mirat, afirmand ca dintre cele vandute nimeni nu s-a plans......... Cele de origine cam 375-400 buc. Erau si de Iasi, Conex, cam pe la 250 lei. Interesant ca toti au cam zambit cand am cerut lamuriri pentru cele de origine. Despre garantie mi s-a spus ca este 1.5 ani si trebuie montate in service. Magazinele sunt pe partea dreapta cum intri in Mioveni, pana in Primarie. Este foarte greu de ales ce tip sa cumperi.....sad.gif..

26 Sep 2008, 17:32:
Scuze...pe stanga...pe partea cu BRD-ul

This post has been edited by sabinmq: 26 Sep 2008, 16:32


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 29 Sep 2008, 20:45
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Deoarece abia ieri am constatat ca am probleme cu directia, cu caseta de directie, este posibil ca unele zgomete auzite de la caseta sa le fi pus pe seama planetarei italiene.
Pentru Fancyman: in compensatie pentru informatia data in conditile mentionate, fiind concitadin, daca doresti ne intalnim si facem un tur cu masina mea si te convingi daca merita sau nu sa cumperi planetare italiene.


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny 69
post 12 Oct 2008, 10:10
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 September 07




ador13 spune-mi marca, eventual pm
multumesc


--------------------
dacia solenza 2004 - b-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 12 Oct 2008, 13:54
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Am schimbat ieri bucsele de la bara stabilizatoare si cu ocazia asta am observat ca planetara dreapta are joc. Oricum se auzea in virajele catre stanga cum pacane, dar si la viteza mai mare in linie dreapta, si am zis sa imi iau alta noua.

La magazine aveau si italiana, Ricambi, dar si de origine. Aia italiana era 180 lei si astea de origine de la 370 la 400 lei.

Am vrut sa le vad si pe una si pe alta cum arata si am constatat ca aia italiana e mult mai subtire. Plus ca ii lipseste piesa incercuita cu rosu care probabil e de echilibrare...

Mi-am luat pana la urma de origine, cu garantie un an cu montaj in service autorizat. Am intrebat la magazine si toti mi-au zis ca nu prea se compara aia de origine cu Ricambi, dar ce erau sa zica, ca doar era la jumatate de pret...


Attached thumbnail(s)
planetara_origine_solenza2.JPG ( Size: 123.18k ) Number of downloads: 2917


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlpvlp06
post 12 Oct 2008, 18:56
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 16 March 08
From: Slobozia




Salut!
A montat cineva planetare facute de Conex Iasi?Eu am gasit unele la 220 de ron si sunt groase precum cele originale si au 2 ani garantie.
Credeti ca merita?


--------------------
ex:dacia solenza/ volvo for life!!!/ T-5 power
Magazin de piese auto on-line.

http://vlpauto.ro/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 13 Oct 2008, 09:27
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Grosimea nu prea cred sa conteze, decat ca diferenta vizuala.. Articulatia face toata treaba. De acolo apar jocuri si zgomote.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Oct 2008, 09:02
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




E ciudat cum sa fie mai subtiri si fara acea parte de echilibrare . Este posibil ca o planetara si fie mai groasa si una mai subtire , sa se echilibreze fara acea piesa ?
La mine se cam aude cea de pe stanga si ma pregatesc sa o rectific cat de curand , dar am inteles ca se da jos si uleiul , cand se schimba cea de pe stanga , de la sofer si ma pregatesc sa schimb si uleiul din cutie daca tot umblu acolo .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 14 Oct 2008, 22:15
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Marius, din cate am observat, piesa pe care am incercuit-o in poza nu se regaseste nici pe planetarele originale ale masinii.

La ce foloseste pot doar sa banuiesc...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Oct 2008, 09:12
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Voi sunteti sigur ca aia e de Solenza si nu e de Logan ??? Azi m-am uitat la a mea si nici eu nu am bucata minune de echilibrat pe ea .

Rog uitati-va pe topicul de probleme tehnice la planetare solenza si dati-va cu parerea ca am nevoie de cateva sfaturi URGENT !!! Am rectificat azi planetara stanga , dar nu bate de la ea , ce altceva poate fi ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 15 Oct 2008, 19:40
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Incepand de prin 2004 (nu stiu exact perioada),toate planetarele de Solenza care se monteaza pe partea dreapta,au acel manson de cauciuc.Era si o discutie despre planetarele care se potrivesc atat pe Solenza,cat si pe Logan.
Eu,personal,am vazut la mai multe Solenze fabricate dupa jumatatea lui 2004 si in 2005 acel manson.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Oct 2008, 20:46
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




A mea este dn 2003 si probabil ca asta este explicatia . Deci sa-mi pun si eu ? Si totusi ce centreaza el ???
O explicatie exista ? Ce avantaj ar fi cu el ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 30 Apr 2009, 08:56
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




am gasit in iasi planetara de solenza de uzina cu 520 ron si o firma fantoma, asam parca cu 250..
a auzit careva de asam?ca`i cam scumpa aia de uzina:D


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CAT_GAB
post 30 Apr 2009, 13:01
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 5 January 09
From: BUCURESTI




De auzit am auzit de ei dar sincer eu nu am luat de la ei decat caloriferul de la aeroterma de la papucul care l-am avut inainte de SCARBICI.
Sincer nu a m avut prb si este pe masina de 3 ani!!!!


--------------------
dacia SOLENZA CONFORT - AG 09 - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 30 Apr 2009, 13:03
Post #52


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Asam Iasi (si Conex intra la aceeasi categorie) produce piese foarte proaste. Toata lumea se plange de ele:
- suport motor hidroelastic care face motorul sa trepideze mai rau decat cel stricat (de la sectiunea logan),
-cilindri de frana spate care curg dupa 1-2 saptamani (de la sectiunea Berlina - CLT). Daca tot vrei sa cumperi, cumpara italiene, sunt la acelasi pret parca... Si montajul e scump, asa ca nu are rost sa mai dai o palarie de bani peste putin timp.
Cauta un pic pe forum.

This post has been edited by bogdanmardare: 30 Apr 2009, 23:17


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 30 Apr 2009, 20:52
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




nu prea am vazut sa se pomeneasca de ele...
ma gandesc si eu ca au 24 luni garantie..ceea ce ar fi super ok..
ma mai gandesc oricum, nu prea ma incanta sa dau 5 mil pe una noua de uzina


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 30 Apr 2009, 23:16
Post #54


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Despre planetare italiene, (zise si subtiri):
aici, aici, si aici... ar mai fi aici, aici wink.gif (mai sunt cateva, dar nu le mai trec).
Uite si la SuperNova:, un topic mic, doar 2 pagini. Parerile sunt impartite acolo, dar nu strica sa citesti.
Uite si pareri despre Asam: disc si rulment ambreiaj... cilindri de frana... la sectiunea Berlina e plin. Si la Logan am gasit ceva, despre tampon hidroelastic.
Calitatea de la Asam... mai bine lipsa. Oricum, alegerea este a ta (totusi, prea multa lume vorbeste de rau despre Asam)...
Numai bine.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 2 May 2009, 15:18
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




da, m`am cam lamurit:D
sa vad unde gasesc mai ieftine de alea de uzina:D
multumesc frumos


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 May 2009, 21:36
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




In cele doua topicuri am citit de mai multe planetare :
1. cea originala ( de care cica unii zambesc ca nu stiu de cine este facuta de fapt si nu cumva sa fie schimbate in cutii ) ;
2. cea italiana - Ricambi , subtire ... de care unii spun ca este pe bile si nu pe baza de tripoda , dar care se pare ca sunt cu ceva probleme ;
3. unele nemtesti , nu am retinut firma ... de care o singura persoana a pomenit ;
4. cele de ASAM / Conex - care se pare ca sunt proaste si toti stiu asta ;

Eu azi se pare ca am inceput sa am ceva probleme la gropi luate incet , dar adanci ... un fel de bataie , desi in linie dreapta mers normal nu fac zgomot , doar daca le fortez la peste 4000 ture si atunci banuiesc ca cea din dreapta face figuri . Eu le am rectificate din toamna , dar se pare ca mare treaba nu au rezistat ...aprox. 9.000 km . Ma gandesc sa mai verific si rulmentii fata , desi cel din stanga e schimbat , de doua ori chiar si altele le vad numai dupa ce ridic masina .

Voi ati avut probleme cu rulmentii fata sau cu planetarele la viteze mici , cand luati de volan , sa evitati gropi mici ?

Se poate sa mai scrieti niste preturi actualizate la planetare ??? ( eu maine incerc sa ajung la cateva magazine si sa vad ce gasesc ... )


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 5 May 2009, 22:55
Post #57


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




"Eu azi se pare ca am inceput sa am ceva probleme la gropi luate incet , dar adanci ... un fel de bataie , desi in linie dreapta mers normal nu fac zgomot , ..."

ma amuza sectiunea asta. ma duce cu gandul la o vorba batraneasca. radmasa.gif
nu te supara dar chiar am ras. stiu ca vorbeai despre palnetare, dar citind doar bucata asta......... radmasa.gif

This post has been edited by benkenobi: 5 May 2009, 22:56


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 6 May 2009, 10:58
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




am schimbat eu planetara in iasi, cu 380 ron de uzina
toata afacerea, inclusiv si schimbarea uleiului si filtrului m`a costat 550 ron
sper sa fie alegerea buna


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 May 2009, 11:41
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(benkenobi @ 5 May 2009, 22:55)
"Eu azi se pare ca am inceput sa am ceva probleme la gropi luate incet , dar adanci ... un fel de bataie , desi in linie dreapta mers normal nu fac zgomot , ..."

ma amuza sectiunea asta. ma duce cu gandul la o vorba batraneasca. radmasa.gif
nu te supara dar chiar am ras. stiu ca vorbeai despre palnetare, dar citind doar bucata asta......... radmasa.gif
*



Nu mai pot de fericire ca te amuza pe tine , in schimb in acel moment eu banuiam ca s-a dus naiba un rulment , ca mai patisem asta si mai aveam de mers inca vre-o 120 km .

Ce am simtit eu imediat dupa acele gropi mici NU era de la planetara ! Maine am sa ma duc sa-mi alezeze bavura ( sau cum ii spuneti voi ) de la discurile de frana , ca nu cumva sa fie de la placute acele probleme aparute instantaneu . Culmea e ca doar in acel moment am simtit , apoi tot drumul nu s-au mai manifestat in nici un fel .

La majoritatea service-urilor auto se pare ca recomanda planetare italienesti , desi multi au probleme cu ele . De dimineata m-am uitat si eu la una si nu stiu cat de subtire spuneti voi ca sunt , dar din punctul meu de vedere nu acea diferenta este problema , ci calitatea pieselor folosite la asamblarea celei italienesti . Daca va pica una in mana sa va uitati mai cu atentie la sigurantele care "tin" rolele din capul ei sa vedeti cat de "ieftine" pot sa fie .

Azi dimineata :
1. planetare de origine / fabrica 5 mil / buc ;
2. planetare italienesti 2,8 mil/buc ;

- rulment fata 48 ron .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 6 May 2009, 22:41
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




eu am gasit cu 390 ron originala
nu speria oamenii:))
pentru 1.5 mil nici nu se merita sa`ti iei altfel decat de origine


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:16
Forum Renault